Carla Beurskens niet boos, wel verdrietig Kelly jaagt op record 'Dit record draag ik op aan mijn jarige moeder' Boebka viert familiefeestje Bessems: titel met kunst en vliegwerk Startverbod voor veldloopkampioene Nijboer voelt niets voor WK Van der Veer knokte tegen zichzelf Succes voor Albert Voorn Oosterbosch in proloog verslagen MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA 19 NEW YORK (ANP) - De negende recordverbetering van dit seizoen in zijn specialiteit vormde voor polsstokhoogspringer Boebka de aanleiding een uitgebreid familie feestje te vieren. „Dit wereldrecord wordt opgedragen aan mijn moe der. qie vandaag jarig is", verklaar de Sdrgej, wiens jongere broer met zijn ijweede plaats (5,75 meter) in de pret mocht delen. Het was de eersté keer dat de Sowjet-atleten deelnamen aan het Amerikaanse indoorcircuit. Hun prestaties wer den door de 13.000 belangstellen den in Madison Square Garden luid bejubeld. In New York werd aangetoond hoe belangrijk het ver zorgen van de internationale con tacten is. Ook de afvaardiging van de DDR - dertien atleten waren recht streeks na de Europese titelstrijd in Madrid de Atlantische Oceaan overgestoken - gaf de ontmoeting een nieuwe dimensie. Van de acht DDR-winnaars van Madrid vervul den er drie een dominerende rol. Verspringster Heike Drechsler (7.03 meter) wees de Amerikaanse zevënkampster Jacky Joyner te rug. Sigurn Ludwigs zegevierde op de 880 yards in een overigens zwakke 2.05,93. Marita Koch zorg de met 22,89 seconden over de 220 yards voor een van de drie wereld records op de loopnummers. De prestatie van Koch zette de twee andere toptijden (op de twee mijl voor Vrouwen en het snelwandelre cord van de Amerikaan Jim Hei- ring op de twee mijl) in de scha duw. Boebka hield als enige de Sow- jet-eer hoog. Verspringster Galina Tsjistjakova kwam op de uitsla genlijst door drie ongeldige spron gen niet verder dan een dikke nul. Rudolf Povarnitsin, de eerste man die zonder stok een hoogte van 2,40 meter bedwong, miste de aan- vangshoogte van 2,20. Marlies Göhr Het treffen van Boebka met de Amerikaanse top was met veel be langstelling tegemoet gezien. Een keer tevoren Boebka dit seizoen de Frans-Amerikaanse tegenstanders. Twee Amerikaanse opponenten schakelden zichzelf al uit door te hoog van de toren te blazen. Billy Olson, die dit atletiekjaar vier keer het record opschroefde, wierp evenals Joe Dial, zijn voorganger als wereldrecordhouder, op de be- ginhoogte van 5,60 meter de lat af. Philippe Collet en Olympisch kam pioen Pierre Quinon bleven bij 5,70 en 5,60 meter steken. Boebka wip te daarentegen in zijn tweede beurt zowel over 5,70 als 5.85. Ademloos gevolgd door zijn collega's haalde de Sowjet-acrobaat ook de hoogte van het wereldrecord in zijn twee de poging. Bij zijn eerste poging had hij de lat met zijn borst afge tikt. Marlies Göhr moet er langzamer hand aan wennen zo af en toe te verliezen. Jeanette Bolden, die de Oostduitse op de 60 yards te rap af was, liet haar tegenstandster met een Europees record (6,62 secon- - den) vertrekken. Vier Europese kampioenen uit de DDR moesten eveenens een nederlaag slikken. Indoorwereldrecordhouder Tho mas Schönlebe werd op de 400 me ter overtroefd door de Amerikaan Antonio McKay en Walter McCoy. Sabine Busch moest het op deze afstand bij de vrouwen afleggen te gen Diane Dixon. Ines Bibernell hield aan de wedstrijd waarin Lynn Jennings het wereldrecord op de twee mijl scherper stelde een Europese toptijd (9.34,27) over. Bij het hoogspringen moest de winna res van Madrid, Andrea Bienias, haar meerdere erkennen in de Ca nadese Debbie Brill. Frans Maas Frans Maas heeft tijdens indoor- wedstrijden in Oklahoma City zijn Nederlands record hinkstapsprin- gen tot op vier centimeter bena derd. De in El Paso studerende Maas kwam tot een afstand van 15,81. Een week geleden noteerde Maas, die in Nederland voor Unitas uit Sittard uitkwam, in dezelfde stad 15,85 meter. Bij het verprin- gen eindigde Maas met 7,82 meter. Hij werd tweede achter de Ameri kaan Mike Powell, die tot 8,02 me ter reikte. DOETINCHEM (ANP) - Jean Bessems heeft zijn vijfde Nederlandse kampioenschap in het kunststoten met pijn en moeite in de wacht ge sleept. Bij het ingaan van de laatste seance had hij achttien punten ach terstand op Frans Belderbos uit Enkhuizen en wist hij ook nog eens drie anderen voor zich. Maar daar waar de nerveuze concurrentie zich verslik te en in de laatste twaalf van de in totaal 76 figuren fout op fout stapelde, plaatste Bessems de ene na de andere voltreffer. Zo kon het gebeuren dat hij nog voor het ingaan van de afsluitende twee trekstoten de titel op zak had. Velthuis (derde) en Belderbos bedien den hem op zijn wenken door royaal te missen. Belderbos pakte het zilver, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid voldoende is voor deelne ming aan het Europees kampioenschap kunststoten in Noord-Frankrijk van 3 tot en met 6 april. Een titelstrijd waarvoor Bessems zich in ieder geval heeft geplaatst. Bessems noemde zijn vijfde titel de mooiste uit de serie. „Ik gaf na zaterdagavond geen cent meer voor m'n kansen. De ware motivatie ont brak, ik heb mijn hele seizoen afgestemd op prolongatie van het wereld kampioenschap in november in Mexico. Normaal gesproken haal je acht tien punten achterstand nooit meer in. Eerlijk gezegd heb ik nog niet eerder zo'n sterke finale gespeeld. Alles lukte". Toch lijkt de aflossing van de wacht een kwestie van tijd. Belderbos en Velthuis spelen de figuren zeker zo goed, hebben technisch nog wat meer in hun mars, maar missen de koelbloedigheid om hun artisticiteit in de slotfase overeind te houden. AMSTERDAM - Echt boos is Carla Beurskens niet, wel een beetje verdrietig. Koud terug van een trainingsstage aan de Portugese zuidkust kreeg de Limburgse atlete te horen dat zij op 20 april niet mag starten in de marathon van London. De KNAU hoopt Beurskens daarmee aan de start te krijgen van de nationale titelstrijd die een week eerder in Maas sluis wordt gehouden en die zonder de wegatlete van het Venlose Festina bitter weinig voorsteld. Na het veroveren van haar zesde gure Amsterdamse Bos in elk ge- veldlooptitel in zeven jaar toonde val geen sprake. Beurskens enige Beurkskens zich teleurgesteld concurrente, Elly van Hulst, haak- over het startverbod dat haar door te al in de beginfase af. De grossier de sectie wedstrijdsport van de at- ster in nationale baantitels wilde letiekunie was opgelegd. In Lon- op de steenharde en hobbelige bo den had de Limburgse, die de li- dem geen enkel risico nemen. "Ik miet voor het EK in Stuttgart al heb er zelfs nog even over lopen heeft gehaald, haar krachten willen denken om er uit te stappen' testen in een sterk internationaal biechtte zij na afloop op, "want veld. "Ik had niet zozeer voor de vooral in het begin liep ik vreselijk vergoeding, maar vooral voor-het te zwikken. Later ging het iets be- wedstrijdelement in Londen wil- ter, maar ik heb geen moment lek- len starten. Het kï een erg aardige wedstrijd worden" Daarvan was gistermiddag i: Bondscoach Bram Wassenaar heeft zeven atleten vooredra- gen voor het WK veldloop dat op 23 maart in het Zwitserse Neuchatel wordt gehouden. Behalve de eerste vier van het NK (Tonnie Dirks, Cor Lam- bregts. Aart Stigter en Kim Reynierse) zijn dat Marcel Ver steeg, Herman Hofstee en ma rathonloper Gerard Nijboer. Lambregts en Nijboer noemde Wassenaar "onzekere facto ren". Lambregts is nog altijd niet volledig fit en Nijboer liet gisteravond weten er niets voor te voelen om vlak voor het be gin van het wegseizoen naar Zwitserland af te reizen. "Ik heb daar helemaal niets te zoe ken en bovendien past dit eve nement niet in mijn trainings- opbouw", aldus de voormalige Europese marathonkampioen die in Neuchatel üoogstwaar- schijnlijk zal worden vervan gen door Klaas Lok. De plaats van Lambregts wordt eventu eel ingenomen door De Brou- Wassenaar heeft verder de juioren Luc Krotwaar en Eyob Muller voorgedragen voor uit zending naar het WK-veldloop. Het KNAU-bestuur zal zich vanavond maandag) buigen over de aanbevelingen van de bondscoach en tevens beslis sen of er een vrouwenploeg naar Neuchatel zal worden ge stuurd. Die kans is minimaal omdat Carla Beurskens en Elly van Hulst al hebben laten we ten geen interesse te hebben. Tempowerk Aanmerkelijk soepeler legde Carla Beurskens de 4500 meter af. Zonder één keer te versnellen, fi nishte zij met een straatlengte voorsprong op Van Hulst, van wie zij toch wat meer concurrentie had verwacht. "Ik heb gewoon de hele race mijn eigen tempo gelopen en tot mijn eigen verbazing sloeg ik al in de eerste ronde een flink gat". Verheugd was Beurskens over de korte tijd (15,09) die zij nodig had om haar zesde 'crosstitel' bin nen te halen. Volgens haar het ge volg van het vele tempowerk dat zij in Portugal heeft verricht en waarbij zij onder andere werd geassisteerd door Tonnie de Dirks uit het Brabantse Zeeland. Deze 25-jarige gemeente-ambte naar greep het jubileum van de Amsterdamse vrouwenvereniging Sagitta aan voor een 'crosscoupe'. Tot dolle vreugde van zijn uitge breide aanhang, die met drie bus sen naar Amsterdam was ver plaatst, stootte 'ons Tonnie' de zes voudige veldloopkampioen Klaas Lok van zijn troon. Dirks (volgens zijn supporters "de beste kluuner onder de veldlo- pers") controleerde de strijd van het begin tot het eind en zette zijn vluchtmakker Cor Lambregts, nog herstellende van een slepende achillespeesblessure, uiteindelijk op flinke achterstand. Net als zijn vrouwelijke collega Beurskens zonder één keer echt aan te zetten. "Maar als ik éénmaal weg ben dan krijg ik zoveel zelfvertrouwen dat ik gewoon wegblijf', verklaarde de kleurrijke hovenier zijn impone rende zege. "Ik ben nog nooit van mijn leven teruggepakt en wat mij betreft blijft dat zo ook". Griep Terwijl de Brabantse baanatleet (vijf en tien kilometer) door zijn fans op de schouders werd geno men, keek de onttroonde Klaas I^ok op een afstandje toe. Net als de aan zijn knie geblesseerde Rob de Brouwer, die deze winter een sterke indruk had gemaakt in Bel gische veldlopen, hield Lok het in Amsterdam al vrij snel voor gezien. De Utrechtenaar had vorige week drie dagen met griep op bed gele gen en lang geaarzeld over deelna me aan de titelstrijd. "Uiteindelijk heb ik het toch maar geprobeerd omdat ik wel eens eerder na een paar dagen ziek te een goede wedstrijd had gelo pen. Maar dat zat er deze keer niet in. In de eerste twee kilometer kon ik het nog redelijk bijbenen, daar na raakte ik op achterstand. Ik heb nog geprobeerd wat terug te krab belen, maar toen dat niet lukte ben ik er mee gekapt. Met een paar da gen ziekte in de benen is het na tuurlijk niet verstandig om door te gaan en jezelf te forceren. Zoveel is die titel me nu ook weer niet waard". JAAP VISSER Carla Beurskens snelt onbedreigd over de steenharde en hobbelige bodem van het Amsterdamse bos naar haat zesde veldlooptitel. De Limburgse atlete werd door de KNA U onaangenaam verrast met een startverbod voor de marathon van Londen. (foto anp» AMSTERDAM - Uiteindelijk wa ren ze geen van beiden geheel te vreden: Huub Pragt werd tijdens de Nederlandse veldloopkam pioenschappen eervol tiende, maar had op nog meer gehoopt en Theo van der Veer voldeed met een 27e plaats niet aan zijn eigen verwach tingen. Huub Pragt, vorige week nog districtskampioen in Rotterdam, ging meteen al met de besten mee. Toen de latere winnaar Tonnie Dirks al na één ronde het veld uit een scheurde, kwam de Leidse stu dent van het Haagse V&LTC ver rassend op dq derde plaats terecht. Geplaagd door maagpijn viel hij in het verloop van de 12,1 kilometer lange cross terug naar de tiende stek in 37.43, nog altijd een eervolle klassering, maar niet voldoende voor een ticket naar Zwitserland voor de wereldkampioenschappen veldloop. Veel verder naar achteren werd Theo van der Veer geslagen. De at leet van AV Holland was bepaald niet tevreden met de 27e plaats die hij uiteindelijk in 39.14 bemachtig de. "Na een halfjaar met veel wed strijden kon ik hier niet meer vlam men. Ik liep voortdurend tegen mezelf te knokken. Een klassering in de top 20 zat er op deze manier niet in" klonk het wat mat uit de mond van de onderwijzer uit Oegstgeest. Het scheelde maar weinig of Van der Veer zou nog zijn ingehaald door Kees van Klink van De Bata ven, die steeds in zijn buurt was ge bleven. Slechts 12 seconden later kwam Van Klink, die in de slotron- de enigszins terugviel, als 30e uit de strijd. Jan Laan van De Spar taan wist zich op te werken naar de 33e plaats met 39.35 als eindtijd. De sprintcross, die speciaal voor mid- denafstandlopers in het leven is ge roepen, leverde ook enkele goede klasseringen van streekatleten op. Wybo Lelieveld (Bat) werd vijfde, zijn clubgenoot Jan Jansen legde beslag op de negende plek. De crosscompetitie die De Spartaan (Lisse) voor junioren heeft georganiseerd, leverde AV Holland de meeste prijzen op. De Leidse atletiekvereniging pakte al le verenigingsbekers en gooide ook in de diverse individuele klas sementen hoge ogen. Zo was Iris Wullems het sterkste D-meisje, voor Marion Verdegaal en Angela Grieken (beide Spart). Bij de >von Bas Wullems (Holl) Aichiel Hagemans (Spart) en Esmond Suvaal (Holl). Bianca Ver mond (Holl) ging haar clubgenoten Dominique van Oosten en Esther Bross vooraf by de C-meisjes. Ten slotte won Menno Jansen (Holl) bij de C-jongens voor Arnt Broeke (Spart) en René de Vet (Holl). TIM BROUWER DE KONING ANTWERPEN (ANP) - Albert Voorn heeft zaterdagavond in Ant werpen een van de grootste succes sen uit zijn loopbaan geboekt. De Nederlandse springruiter won de wedstrijd, die meetelt voor de we reldbeker. In de barrage was Voorn, die als laatste startte, op het paard Rasputin 0,05 seconde snel ler dan de Westduitser Franke Sloothaak. Rob Ehrens bereikte met Oscar Drum na twee foutloze parcoursen eveneens de barrage op tijd. Daarin maakte hij een springfout en werd zevende, zy het in een betere tijd dan Voorn. De uitslag van de wereldbekerwedstrijd is, na barrage: 1. Albert Voorn (Ned) Rapsutin 0 strafpun- (BrD) Wembley 0 - 36.05. 6. Helena Dickin- i Paeschen (Bel) Intermezzo 4 - 29,76. Sean Kelly (links) heeft alle reden tot lachen na zijn zege in de proloog van Parijs-N ice. De Ier staat al in het begin van het seizoen op scherp. Dat ondervond Bert Oosterbosch (zittend), die op zijn eigen specialiteit werd verslagen. Kelly stelt alles in het werk om ook dit jaar 'De rit naar de zon' op zijn naam te brengen. Lukt hem dat, dan komt hij op gelijke hoogte met de legendarische Jeaques Anquetil, die vijf keer de witte trui' mee naar huis nam. (foto anp> PARIJS (ANP) - De specialist is gisteren in het voorspel van Parijs - Nice verslagen door de sterkste sinds jaren. Bert Oosterbosch, in vier eerdere starts drie keer win naar van de proloogtijdrit in de rit naar de zon, moest tussen Bercy en Vincennes iets meer dan vier volle seconden toegeven op Sean Kelly, vier keer in successie eerste in het eindklassement. De tegenvaller van Oosterbosch, in 1985 in het vergelijkbare ritje verslagen door Alan Peiper, paste in het beeld van het totale preste ren van de kapitale ploeg van Peter Post, dit keer geleid door Jules de Wever. Naast Oosterbosch eindig de alleen Eric van Lancker bij de eerste veertig. De anderen reden in de schaduw van de vertegenwoor digers uit Jos Elens kleine groepje. Ook Eric Breukink, jarenlang de beste tijdrijder bij Nederlands amateurs. In Vincennes was hij voorlaatste uit een veld waar slechts enkelen van de bijna hon derd vertrekkers alles op haren en snaren zetten. De kou van Parijs werkte niet stimulerend op de be nen. De overgang van warme trai ningskampen naar winterse tem peraturen was een sprong die ve len mentaal, maar ook lichamelijk, niet hadden kunnen maken. Danny Rossel, Theo Appeldoorn en Jan Jonkers, de modalen uit het peloton, maakten de tijden die bij hun reputatie passen. De renners uit de équipe van De Wever slaag den daarin niet. Bert Oosterbosch was op de openingsdag van het „grote" wielerseizoen in West-Eu ropa dan ook de aanvoerder van een letterlijk zieke ploeg. Phil An derson stapte met knieklachten en zonder wedstrijdkilometers op voor het sportpaleis van Bercy. Eric Breukink was zaterdagavond, als laatste van de groep, in de greep van ziekte gekomen. „Ik kon werkelijk niets. Zaterdag heb ik al les dat ik gegeten had weer overge geven. De kou heeft niets met mijn slechte tijd te maken". Planckaert, De Rooy en Winnen zijn herstellende. Het Nederlandse duo, overtuigd van de eigen beper kingen in tijdritjes, wilde zich in de revalidatieperiode niet „uit elkaar trekken" om aan het begin van een week die nog problemen genoeg kan opleveren, een paar handenvol seconden te winnen. Bert Oosterbosch voerde slechts de kou aan voor zijn verlies in tijd. ten opzichte van Kelly, en prestige. „Wij hebben Valencia vorige week verlaten bij een temperatuur van meer dan twintig graden. Ik kan niet tegen kou. Dat is de reden van mijn verlies, waar ik overigens heel niet op gerekend had. Maar er zijn natuurlijk meer goeien als het op tijdrijden aankomt". De beste in het voorseizoen is per traditie Sean Kelly. De 29-jari- ge Ier kwam uit de Ronde van Va lencia naar de Franse hoofdstad met twee ritoverwinningen in zijn bagage. De enige renner die Parijs - Nice vier keer achter elkaar won, wil ook best het record van Jac ques Anquetil, die in tien jaar vijf maal de witte trui uit Nice mee nam. De Ier bewees in de aanloop dat hij geen kans voorbij wil laten gaan om de concurrentie van zijn kracht te overtuigen. Proloog van Parijs Nice (5900 m): 1. Sean Kelly (ploeg De Gribaldy-Ier) 7 minuten 19,92 seconden, gemiddelde snelheid 48,282 km/uur, 2. Bert Oosterbosch (De We- ver-Ned) 7 24.04. 3. Alain Bondue (Quilfen- Fra) 7.26,50. 4. Thierry Mane (Quilfen-Fra) (Koechli-VSt) 7.31,56 SINT TRUIDEN (ANP) - Ad Wijnands heeft gisteren de openingswed strijd van het Belgische wielerseizoen gewonnen. Hij was de snelste sprinter in een kopgroep van negen renners in de Ronde van Belgisch Limburg. De koers over 217 kilometer kreeg in het weekeinde bijzondere belangstelling, nadat de Omloop Het Volk van zaterdag en Kuurne-Brus- sel-Kuurne van gisteren door sneeuwval moesten worden afgelast. De kopgroep van negen renners ontsnapte na 160 kilometer. Veel ploe gen hadden een vertegenwoordiger. Alleen de ploegleiders Van Vaeren- bergh en Post ontbraken. Aan hun renners werd in de finale de achtervol ging overgelaten. Van de maximale voorsprong van twee minuten en vijftien seconden werd slechts tien seconden afgeknabbeld. Ad Wij nands, altijd vroeg in vorm en dit seizoen al winnaar van een wedstrijd in de Wielerweek van Bessèges, was een fractie sneller dan Peter Hoondert, neo-prof uit de formatie van Roy Schuiten. Uitslag zie scorebord

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19