Alternatieve tocht 'nu veel zwaarder' Kania schittert op Gronings schaatsgala 'Skiën was niet zo slim' Leidse bobber maakt vrije val in Königsee Borst weer de sterkste Grimbergen vierde bij WK schaatsjeugd NEEM NU EEN ABONNEMENT OP REGIONAAL NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD 071-144941 01720-93961 Karlstad op dreef in strijd om wereldbeker MAANDAG 3 MAART 1986 SPORT PAGINA 15 Piet Kleine doet van zich spreken KUOPIO (ANP) - Theun Busser heeft zaterdagmiddag op het Kallavesi-meer in Finland voor de tweede achtereenvolgende keer de Alternatieve Elfstedentocht gewonnen. De 28-jarige Utrechter bleef na de 200 kilometer op het meer bij Kuopio Hans Bouma uit Dronten in de eindsprint makkelijk de baas. De 52-jarige Egbert Vossebelt werd derde, Johan Wardenier vierde, Barry Adema vijfde en Jan Steengracht zesde. Voorschotenaar Alex Doing reed aanvankelijk een hele goede wedstrijd, maar viel in het tweede gedeelte van de race ver terug. Het doorgaan van de echte Elfstedentocht heeft de organisatoren van het alternatief in Finland danig parten gespeeld. Opzienbarende tijden op 500 en 1500 meter GRONINGEN (ANP) - Het bezoek van Karin Kania over drie weken aan de hooggelegen Medeo-baan in Alma Ata kan schokkende gevol gen hebben voor de wereldrecords bij de dames. Kania kon op het su persnelle ijs met haar beperkte (archieffoto) techniek nooit zo goed uit de schaatsen, maar is na haar zwan gerschapsverlof sterker dan ooit. De wereldtitel allround (Den Haag) en sprint (Karuizawa) heroverde ze dit seizoen spelenderwijs. Op een zogeheten schaatsgdla in Gronin gen slokte Kania giséeren opnieuw alle aandacht op en drukte ze haar evenknie bij de heren, Hein Ver geer, ver in de schaduw. Heel ontspannen reed ze onder het milde zonnetje bij een tempera- Evert van Benthem, Henri Ruiten berg, Jan Kooiman, Jos Niesten, Albert Bakker en veel andere top pers op natuurijs trokken al voor woensdag hun inschrijving voor Finland in onder het motto 'er is maar één echte Elfstedentocht'. Op het Kallavesi-meer in Midden-Fin- land waren derhalve de subtoppers en de mannen die niet in Friesland actief hadden mogen zijn. De groep werd aangevoerd door Theun Busser, winnaar van de vo rige editie en 24e op de Bonke- vaart. Daar was ook Richard van Kempen. De 21-jarige aanvoerder van het KNSB-marathonklasse- ment maakte bij Kuopio zijn de buut op de monster-afstand. Ook Piet Kleine kwam op het zestig centimeter dikke ijs voor het eerst in actie in een tocht van 200 kilo meter. Aanwezig waren ook de be tere veteranen in Nederland, Mar ten Hoekstra, Egbert Vossebelt en Johan Wardenier. Piet Kleine Het waren de namen die op het vijftig kilometer lange parkoers het veelvuldigst te horen waren. Vooral oud Olympisch en wereld kampioen Piet Kleine deed op het Kallavesi-meer van zich spreken. De allrounder had al eerder ken baar gemaakt volgend jaar ook in het marathoncircuit te willen wor den opgenomen. De Olympische kampioen op de 10 kilometer van de Winterspelen van 1976 in Inns bruck voelde zich aangetrokken tot het nog langere baanwerk. In Finland bleek hij tot zijn verbazing en die van anderen meteen met de beteren te kunnen meekomen. Na 100 kilometer moest Kleine even wel door pech uitvallen. Daarna begon Theun Busser, zich tot dan toe beperkend tot mee rijden in de groep, zich te roeren. De man met de mooiste snor van het peloton had een paar slechte uren achter de rug. Hij was ruim een week geleden vierde bij de 290 kilometer lange Rottemerentocht en stelde teleur bij de Elfsteden tocht. Pas nadat hij weer wat had mogen eten en drinken en succes sievelijk steeds meer concurrenten zag afvallen, kreeg de Utrechter moreel. Hij liet zich zo nu en dan weer aan de kop van het nog maar zes man grote groepje zien en test te hoe fit de anderen nog waren. Met Bouma vocht Busser de strijd om de eerste plaats uit. Bouma kon de tempo-versnelling nog volgen, maar daar was dan ook alles mee Zwaarder „Ik wist dat ik in een eindsprint de beste kans zou hebben. Toch is het altijd afwachten. Je moet je te genstander na zo'n 200 kilometer nooit onderschatten". Busser was tijdens de wedstrijd niet gerust ge weest op een goede afloop. „Het ging in het begin niet naar wens". Zijn derde lange tocht in een tijds bestek van iets meer dan acht da gen had veel van de krachten van Büsser gevergd. „Het was veel zwaarder dan vorig jaar. Er zaten veel scheuren in het ijs en op som mige stukken lag ook bevroren sneeuw". Busser wilde net als de anderen niets weten van een twee derangs tocht. „Want wie er niet is, heeft niets in te brengen". Uitslag: 1. Theun Busser (Utrecht) 200 kilometer in 7 uur, 4 minuten en 42 seconden; 2. Hans Bouma (Dronten) 7.04,43; 3. Egbert Vossebelt (Ermelo) 7.14,39; 4. Jo han Wardenier (Marknesse) 7.14,40; 5. Barry Adema (Huiten) 7.33,40; 6. Jan Steengracht (Zeist) 7.40,41. Marathon Havelte Egbert Post won gisteren de ma rathon van Havelte op natuurijs. De 27-jarige langebaanrijder uit Klazienaveen toonde zich in de sprint ruimschoots de sterkst^ van een kopgroep van vijf. Rein Jonker eindigde net als in de Elfsteden tocht als tweede. De derde plaats was voor Herman Veneman. De plaatselijke favoriet, Jan Roelof Kruithof, klasseerde zich als tien de. LEIDEN/KONIGSEE - De schrik sloeg Cees Broek vorige week om het hart toen hij tijdens een ski-uit stapje een vrije val maakte en bovenop een rotsblok klapte. De 28-jarige Leidse medicijnenstudent zag opeens het eind doel van zijn weekje wintersport verva gen. Zijn eerste diag nose luidde name lijk: "Een gebroken arm" en in dat geval was deelname aan het wereldkampioen schap viermansbob bij voorbaat uitge sloten. Tot zijn eigen opluchting bleek Broek het bij het ver keerde eind te heb ben en kon hij giste ren in het Oostenrij ke Königsee, aan de voet van Hitiers voormalige Ade laarsnest, met een weliswaar pijnlijke maar niet gebroken arm naar de 21e plaats in het eind klassement te glij den. Met een achter stand van bijna 8,5 seconden op de van de bobsport afscheid nemende Erich Schaerer, die in de bob Zwitserland 2 beslag legde op de eerste plaats. Oosten rijk 1 had voor vier afdalingen een halve seconde langer nodig en dat was goed voor zilver. Het brons was voor Zwitserland 1, terwijl DDR 1 net buiten de prijzen viel. De Leidse studenten doen op het eigenhandig gerenoveerde oefenbaantje van Zandvoort hun zoveelste poging op elkaar 'in te slijten'. Tweede van rechts Cees Broek die droomt van uitzending naar de Winterspelen van Calgary. (foto De Bo Hoewel de sfeer rond het meer van Winterspelenkandidaat Berchtesgaden weer optimaal was, had Cees Broek het toch niet echt naar zijn zin. "We hebben niet best gepresteerd", moest hij volmondig toegeven "en het was geloof ik toch niet zo'n goed idee om de skies mee te nemen". Met zijn studiegenoten Nick Broeyer (23), piloot Marthin Kwakkelstein (23) en remmer Er- win Douwes (22) bemant Cees Broek het vlaggeschip van de Leidse Studenten Bobsleeclub (de LSBC), een Podarslee die vorig jaar voor het vriendprijsje van negenduizend mark werd, over genomen van de Westduitse pi loot Klaus Thielen. Daarmee hoopt deformatie Ne derland 1 de aansluiting met de internationale subtop te kunnen bewerkstelligen. Iets wat met de vorige slee ("Model badkuip", al dus Broek) volstrekt onmogelijk was. Bij de wedstrijden in St. Moritz snelden de Leidse bobbers een maand geleden naar een elf de plaats en dat was niet alleen goed voor tien zogenaamde Wel- tcuppunten, maar vooral voor de moraal. Dat kon van de 21ste klassering in Königsee nu niet bepaald worden gezegd. Te gek Broek, Kwakkelstein, Broeyer en Douwes hadden de Europese titelstrijd ook graag willen aan- grijpen om de Nederlandse bob- sport een nieuwe impuls te geven. Dat is hard nodig, vooral omdat de piloten van de nationale twee mansbobben dit seizoen de in druk hebben gewekt eerder el kaar dan een goede eindtijd na te jagen. De piloten Job van Oos- trom, Han Minjon en Rob Geurts bijvoorbeeld liggen voortdurend overhoop met elkaar en de dage lijkse bestuurders van de Neder landse Bob en Slee Bond. Tussen die kijvende en waar schijnlijk allemaal een beetje schuldige kemphanen gafi,n Cees Broek en zijn maten hun eigen gang. Ook zij, de Leidse studen ten, hebben kritiek op bondsvoor zitter Jim Vermeulen en zijn rechterhand Peter Brouwer, maar hun motto luidt: "Als je zo min mogelijk met ze te maken hebt, heb je ook de minste last In de afgelopen zomer probeer den de bondsbestuurders de Leid se studenten nog voor hun kar retje te spannen. Tevergeefs. Cees Broek: "Ik werd gebeld met de mededeling dat de bond van plan was drie nieuwe tweemans bobben aan te schaffen. Of ik er iets voor voelde om als piloot in één van die nieuwe sleeën te stap pen. Stelden ze wel als eis dat ik er zesduizend gulden eigen geld in moest stoppen en me van half november tot half december, nog een week in december en van eind januari tot eind februari vrij zou maken om met de bond op stap te gaan. Negen weken dus... Eén week bobben kost mij duizend gulden en daar moet ik dan eerst twee weken voor werken. Dat was dus echt te gek en ik heb dan ook gezegd dat ik lekker in de viermansbob zou blijven'zitten". Echte werk Daar stapte Broek drie jaar ge leden in, na een kort avontuur met Martin Kwakkelstein in de tweemansbob (deelname aan de Euroepse juniorenkampioen schappen). "Zo'n viermansbob, dat is gewoon het mooiste wat er is", verklaart Broek die overstap, "Het echte werk. Met z'n vieren zo gelijk mogelijk starten, dat is wel even wat moeilijker dan met z'n tweetjes". Om die gelijke start, die veel, zoniet alles bepalend is voor een snelle eindtijd, goed onder de knie te krijgen, oefenen de Leidse studenten tot ze er letterlijk bij neervallen. Op het circuit van Zandvoort hebben Broek en de zijnen sinds enkele weken weer de beschikking over een oefen baantje. Een stukje rails waar een bob op geplaatst kan worden, maar dat door brandschade lan ge tijd onbegaanbaar was. De Leidse studenten hebben er eigenhandig voor gezorgd dat deze unieke trainingsbaan weer kon worden heropend. Cees Broek: "We hebben zelf wat werk tekeningen gemaakt en daarmee zijn we naar een machinebank- werkfabriekje in Heemstede ge gaan. Aan de baas van dat fa briekje hebben we de tekeningen laten zien en gevraagd of hij zoiets kon maken. Die man krab de zich eens achter de oren en is aan de slag gegaan. Hij vond het kennelijk wel lollig want we hoef den uiteindelijk maar een kleine duizend gulden te betalen. Uit ei gen zak? Ja, wat denk jij dan. We hebben het al lang geleden opge geven om die jongens van de bond wat te vragen...". Inslijten Nadat het oefenbaantje in Zandvoort was heropend, restte dè heren studenten natuurlijk veel te weinig tijd om hun start snelheid aan te scherpen. Het ge volg was dat zij zaterdag in Kö nigsee al na een paar seconden kansloos waren voor een goede eindklassering. Toch toonde Cees Broek zich niet helemaal ontevreden over de startprestaties tijdens het EK: "In vergelijking tot eerder dit sei zoen zijn we er toch tweetiende seconde op vooruit gegaan en dat is op zich al een flinke winst. Maar nog lang niet voldoende om het einddoel, uitzending naar de Olympische Winterspelen Spe len van Calgary af te dwingen. Cees Broek: "In de komende zo mer gaan we vier keer in de week naar Zandvoort voor de start- training. Ik schat dat Ive zo'n drie tot vierhonderd starts zullen maken om zo goed mogelijk op el kaar in te slijten". Behalve starttrainingen vol gen de studenten atletiektrainin- gen twee keer in de week bij AV Holland) en krachttrainingen (één keer in de week in het sport complex van de Leidse universi teit). "Dat is nog niet genoeg", be seft Cees Broek, "want de eis die het NOC heeft gesteld voor deel name aan de Spelen is echt bela chelijk zwaar". Alleen een plaats bij de eerste acht op het WK '87 in St. Moritz verzekert het Leidse kwartet van een trip naar Calgary. Een pres tatie waar Cees Broek na een weekje Oostenrijk voorlopig al leen maar van durft te dromen. JAAP VISSER tuur van vijf graden boven nul en een windkracht drie op het bikkel harde ijs van het Stadspark een nog nooit op Nederlands ijs ge klokte tijd van 40,74 seconden op de 500 meter. Ook haar 2.C5.73 op de 1500 meter vormde een hoogte punt. Het eendaagse schaatsfestijn was op het laatste moment inge last. Oorspronkelijk stond er in Groningen een interland op het programma tussen Nederland, de DDR en Finland. Die kon niet doorgaan, maar voor een gala met wat experimentjes was de DDR wel in. Zelfs oud-wereldkampioen en vijfvoudig Olympisch kam pioen Eric Heiden zag dat wel zit ten. Hij zei toe te zullen komen, maar was in Groningen in geen vel den of wegen te bekennen. Zijn ab sentie had geen negatieve weerslag op de komst van het publiek. An dermaal werd bewezen dat de na tionale schaatskoorts de vorm van een epidemie heeft aangenomen. In het Stadspark waren bij het nie mendalletje ruim vijfduizend toe schouwers aanwezig. Ze kregen in de derde rit op de 500 meter waar voor hun geld. Kania roffelde de sprint af in 40,74 seconden. De snelste tijd ooit op Nederlands ijs gereden en slechts twee-tiende se conde boven haar eigen wereldre cord op laaglandbanen (40,54). De overige elf rijdsters kwamen niet in haar buurt en zelfs by de heren had de 40,74 van Kania niet misstaan. De Oostduitse zou er achtste mee geworden zijn. De winst ging naar de Noorse veteraan Fröde Rönning (39,03) gevolgd door de Westduitse Uwe Streb met 39,48. De pupillen van Henk Gem- ser bepaalden zich ertoe de accu voor de komende wedstrijden in Alma Ata op te laden. Hein Ver geer werd derde met 39,59 en sprintkampioen Geert Kuiper vier de met 39,62. Met haar opzienbarende 1500 metertijd (2.05,73, een verbetering van het baanrecord van Ria Visser met dik zes seconden en meer dan zeven seconden sneller dan Yvon ne van Gennip, die tweede werd op deze afstand in 2.13,20) had Kania bij de heren slechts vier rijders voorrang moeten verlenen. Win naar Vergeer met 2.02,51, Leo Vis ser met 2.04,70 en Henk Nydam en Frits Schalij. Met haar partner Danny Kah uit Australië, won Kania ook de komi sche koppelkoers. Eerste prijs Lions-jeugd LEEUWARDEN - Het junioren- team van Leiden Lions leverde za terdag een uitstekende prestatie door beslag te leggen op de eerste plaats van het Friesland-toernooi. De jeugdige ijshockeyers troefden in Leeuwarden ondermeer de C- ploeg van het Heerenveense Flyers af. Trias werd derde, de nationale selectie van Belgie vierde en Rot terdam vijfde. LEIDEN - Kees Borst heeft zich zaterdag opnieuw de beste schaat ser uit de Leidse regio getoond. De nummer 34 van de Elfstedentocht werd winnaar van een door de ys- club Leiderdorp georganiseerde wedstrijd, die aanvankelijk over 50 ronden zou gaan. De striemende wind deed het bestuur van de ijs- vereniging besluiten de wedstrijd met enkele ronden in te korten. Er verschenen 29 schaatsers op de Leiderdorpse ijsbaan. Achter Borst fmishte Ruud Ver meulen als tweede. Willem de Graaf (op een ronde) legde beslag op de derde plaats. Overige klasse ringen: 4 Henk Eigenbrood, 5 Ge rard van der Klaauw en 6 Jim Dek kers. QUEBEC STAD - Jolanda Grimbergen heeft haar loopbaan als junior besloten met de vierde plaats tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap. De achttienjarige Rijnsburgse bleef op de kunstijsbaan van Quebec Stad ruim een half punt verwijderd van het erepodium, dat op nieuw het exclusieve terrein was van Oosteuropese schaatsenrijdsters. Monique Garbrecht, vorig jaar derde, zette de Oostduitse traditie van Angela Stahnke (drie keer achtereen titelhoudster) en Cornelia Dick (winnares in 1985 in Röros) voort. In Röros eindigde Grimbergen even eens als vierde. In de open vlakte van de buitenwijk St. Foy van Quebec Stad heerste het afgelopen weekeinde de wind. Bij een kracht van zeven tot acht wa ren scherpe tijden niet mogelijk. Sterke prestaties op de afsluitende drie kilometer leidden tot de goede klasseringen van Grimbergen en Herma Meijer. De zestienjarige rijdster uit Assen bezette in het eindklassement de vijfde plaats. Zowel op de 1500 meter (2.21,24) als op de 3000 meter (4.56,88) bereikte Grimbergen de derde plaats. Meijer werd twee keer vierde. Hoewel bondscoach Leen Pfrommer zich dik tevreden toonde, waren zijn rijdsters op de korte afstanden te ver achter geraakt om de als derde eindigende Ljoedmilla Toeberoza te verdringen. Garbrecht nam in 44,41 seconden de 500 en in 4.53,91 de 3000 meter voor haar rekening. Haar landgenote Arya Ulbricht noteerde met 2.17,18 de beste tijd op de 1500 meter en de duizend meter leverde met 1.27,65 een triomf op voor Toebe- Garbrecht. Ulbricht en Toeberozova treden evenals Grimbergen het volgend seizoen toe tot de categorie der senioren, Meijer mag volgend jaar in Strömsund opnieuw een gooi doen naar de wereldtitel. OESTERSUND (DPA) - De Oostenrijkse schaatser Michael Hadschieff heeft zaterdag in het Zweeds Oestersqnd een wedstrijd over 1500 meter, die meetelt voor de wereldbeker, gewonnen. Hadschieff, die bij het WK in Inzeil als zesde eindigde, legde de afstand af in 2 minuten en 1,55 seconden. Hy bleef daarmee de Zweed Hans Magnusson (2.01,88) 0,33 seconde voor. De Amerikaan Dave Silk (2.03,15) en de Oostenrijker Chris tian Eminger (2.04,46) werden respectievelijk derde en vierde, voor de Noor Rolf Falk Larssen (2.05,99). In het algemeen klassement van de 1500 meter bezet Magnusson de eerste plaats met 86 punten, tien punten voor Hadschieff en elf voor Falk Larssen. De 5000 meter leverde gisteren een zege op voor Geir Karlstad in 7.17,34. De Noorse stayer, die twee weken geleden tijdens het WK verras te met een wereldrecord op de tien kilometer, was ruim twee seconden sneller dan de Zweed Tomas Gustafson, die in de voorlaatste wereldbe kerwedstrijd zijn leidende positie in de reeks behield. Christian Eminger uit Oostenrijk en de Zweed Joakim Karlberg deelden in 7.21,90 de derde Het eerste seizoen van de wereldbeker wordt komend weekeinde in Inzeil besloten. Konden de deelnemers bij de voorgaande wedstrijden 25 punten krijgen, in het Zuidduitse schaatsoord zijn dubbele punten te verdienen. Ook de (vooralsnog bescheiden) geldprijzen zijn in Inzeil aan zienlijk hoger. De overwinning in het eindklassement levert op de afstan den voor allrounders (1500 en 5000 meter) een bonus van 5000 Duitse marken (5600 gulden) op. Afzonderlijke zeges in de reeks waren goed voor een premie van 400 mark. In Inzeil mogen ook de eerder geweigerde Hein Vergeer, Gerard Kern- kers en Jan Ykema starten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15