PORT Hagens: 'Ik voel me bestolen' Afgelasting 'Omloop' kost tachtig mille Degradatie Fides nu definitief Den Bosch ldopt Leiden Trainer Goór wil weg bij AZC MAANDAG 3 MAART 1986 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 GENT (GPD) - Terwijl de schaats liefhebbers optimaal profiteren van de uitzonderlijk lange vorstpe riode, schopt Koning Winter tot nu toe het internationale wielersei- zoen behoorlijk in de war. Het af gelopen weekend was het profpe loton op drie plaatsen in Europa het slachtoffer van de laatste stuip trekkingen van het huidige weerty pe. Niet alleen de Omloop Het Volk vond zaterdag geen door gang. Ook de Italiaanse semi-klas- sieker Milaan-Turijn, die zaterdag zou worden gehouden, en Kuurne- Brussel-Kuurne (zondag) verdwe nen van de kalender. Veel meer nog dan de i waren de organisatoren van deze wedstrijden het slachtoffer. De af gelasting van de traditionele ope ningswedstrijd de Omloop Het Volk kost de organisatoren handen vol geld. Want in plaats van met een nieuwe winnaar op de erelijst zit het organiserende dagblad uit Gent nu met een schadepost van ongeveer tachtigduizend gulden. De hotelkosten van tien ploegen en van een aantal officials die een dag voor de wedstrijd al in de omge ving van Gent waren neergestre ken moeten door de organisatie ge woon worden vergoed. Maar in komsten uit sponsorgelden en de gebruikelijke vergoeding van de BRT voor een rechtstreekse tv-re- portage moeten onverwacht uit de begroting worden geschrapt. De organisatie moet zelf voor de kos ten opdraaien, omdat men zich niet via een verzekering had gedekt te- „We hebben zo'n verzekering ook nooit overwogen, want er moet heel wat gebeuren voordat een wielerwedstrijd geen doorgang kan vinden", vertelde commercieel directeur Hubert Rommel van Het Volk zaterdagmorgen diep ontgoo cheld. „Na de ervaring van dit weekend gaan we er mogelijk voor zorgen dat we via zo'n verzekering in de toekomst nog iets van ons geld terugzien. Dat is een agenda punt voor onze eerstvolgende ver gadering. Wij denken eigenlijk al leen maar aan fietsen". Maar juist dat was zaterdagmor gen in en rond Gent absoluut on mogelijk. In de nacht van vrijdag op zaterdag viel er in Zuid-België eerst acht centimeter sneeuw ter wijl het later ook nog begon te ijze- len. „Daardoor konden we de vei ligheid van de renners niet waar borgen", zei organisator Leon de Koker, „op sommige plekken was het levensgevaarlijk". Een mening die de i ploegleiders volledig deelden. „Het was echt onverantwoord. Af en toe krijg je op dit parkoers te maken met een stijgingspercenta ge van twaalf procent. Daar kom je met deze gladheid te voet nog niet eens boven", verklaarde Johan van de Velde. En Jan Raas: „Vooral heden treffen, zodat er eindelijk eens sprake kan zijn van een echte vooijaarswedstrijd". Het was niet de eerste keer dat de Omloop Het Volk geplaagd werd door de winter. In 1960 werd er ook niet gereden, terwijl in 1971 de wedstrijd niet op de vastgestel de datum kon doorgaan. In het afgelopen weekeinde be sliste de organisatie al dat de 42e Omloop er dit jaar niet meer komt. Afgezien van het feit dat er op de overvolle internationale wedstrijd- kalender praktisch geen uitwijk mogelijkheden meer zyn, wil de orT ganisatie er niet meer aan. „Daar komt veel te veel voor kijken", zegt Hubert Rommel. „De laatste vier maanden zyn we met vijf man voortdurend bezig geweest met de organisatie van de wedstrijd van zaterdag. Als we willen uitwijken, kunnen we weer van voor af aan beginnen. Daar begin ik niet meer aan. De Omloop Het Volk van 1986 gaat daarom de geschiedenis in als een wedstrijd die alleen maar ver liezers kent". ADVERTENTIE die wekenlang naar deze wedstrijd hebben toege- leefd is het verschrikkelijk jam mer. Ik hoop maar dat we in de Tir- rcno-Adriatico betere omstandig- ZEG MAAR TEGEN 'I KAMSTEEG OCCASION keus uit 200occasions KIESOOK^OOai^SnE^ZEWRHEID NIJEVEEN - Fides Pacta had zich al bij het onvermijdelijke neergelegd. Na de nederlaag vo rige week tegen mede-debutant BEP was het gedaan met het zelfvertrouwen van de Leidse ploeg. Vrijwel zonder op verzet te stuiten maakte DOS'46 gister middag definitief een einde aan het kortstondig verblijf van Fi des Pacta in de hoofdklasse: 12- 5. "We hebben een goede start gehad", analyseerde coach Frank Berend es het nu bijna vol tooide zaalkorfbalseizoen, "maar de inzinking, die we daarna kre gen, kwamen we niet meer te bo ven. Individueel zijn we wei ca pabel op bepaalde punten. Er zijn zeker spelers van hoofdklas se-niveau, maar de ploeg als ge heel is geen hoofdklasser." Het leek allemaal zo mooi en weken lang lag Fides keurig op het door de Haagse coach uitge dokterde schema. Na de succes sen van de beginfase, met be langrijke overwinningen op DKQD en Samos en gelijke spe len bij LDO en Deetos, volgde echter een uiterst zwakke twee de wedstrijdserie, die geen punt opleverde. De nederlagen tegen Samos en tenslotte BEP werden Fides Pacta fataal en DOS'46 maakte gistermiddag de degra datie definitief. Ook een derde verblijf in de hoofdklasse eindig de daarmee al weer na een enkel seizoen. De wedstrijd tegen DOS'46 leek wel wat op het verloop van het seizoen. Henny Piket zorgde fraai van onder de korf voor 1-1, maar daarna bleef Fides Pacta geruime tijd doelpuntloos. Kan sen werden we! gecreëerd, maar de scherpte ontbrak ten ene male bij de Leidse ploeg. Onderwijl liep DOS'46, steunend op een overmacht aan fysieke kracht onder de korven, beslissend weg. Het verschil, dat halverwege 6- 1 bedroeg, liep op tot 9-1, voordat er aan Leidse zijde weer werd ge scoord. Dick Onderwater had in middels het veld moeten ruimen voor Ronald van der Velden. De kleine schutter 'zag de korf niet staan' en kon niet overschakelen naar een andere aanvallende rol. Invaller Van der Velden tekende zelf voor 9-2, waarna de score ge lijk opging. Voor Fides Pacta doelpuntte Henny Piket nog tweemaal en kwam ook aanvoerder Robin Sommeiing nog tot scoren. De stryd was evenwel al ruim daar voor definitief gestreden. Zoals ook Fides verblijf m de hoofd klasse al weer bijna geschiedenis is geworden. Busser wint weer in Finland Theun Busser stapte zaterdag in het spoor van Evert van Benthem. Voor de tweede achtereenvolge nde keer won de 28-jarige Utrechter de alternatieve Elfstedentocht op het Kallavesimeer in Finland. Het doorgaan van de echte tocht in Friesland had de Finse organisatie danig parten gespeeld, want veel toppers (onder wie Van Benthem) hadden hun inschrijving ingetrokken, maar Busser wilde niets weten van een 'tweede rangstocht'. „Wie er niet is, heeft niets in te brengen", aldus de man met de mooiste snor van het peloton (foto ANP) Nat pak voor polo-arbiter LEIDEN - Alsof de perikelen rondom de geschorste Alphense doelman Ruud Misdorp nog niet genoeg waren, werd de derde ron de in de nacompetitie waterpolo zowel bij AZC/Alphen-HZC/de Robben (10-10) als bij De Zijl/ LGB-VZC Veenendaal (7-12) ont sierd door onsmakelijke inciden ten. In Alphen kon Hilversummer Ronald Hermsen al na drie minu ten (met vervangingnaar de kant. Binnen dat tijdsbestek had de international van arbiter Non- nekes twee persoonlijke fouten gekregen. Hermsen uitte daarop openlijk zijn ongenoegen, wat voor de scheidsrechter reden was de HZC'er uit het water te sturen. Even later kreeg Ronald Herm sen gezelschap van Nico Lande- weerd. De Hilversumse aanvoer der had de bal met een welgemik te worp pal voor leidsman Nonne- kes gegooid. De nat geworden ar biter zond daarop Landeweerd (eveneens met vervanging) naar de spelersbank. Verderop in de strijd werd ook HZC-coach Harrie Vriend deelne mer aan de onverkwikkelijke ge beurtenissen. De scheidende trai ner kritiseerde luidkeels de lei ding van Nonnekes en Telligen, wat voor AZC-manager Piet van der Neut aanleiding was om Vriend op eigen initiatief tot de orde te roepen. Vanaf de tribune moest de ge schorste Ruud Misdorp er aan te pas komen om de gemoederen tot bedaren te brengen. De volgende week tegen De Zijl weer speelge rechtigde Misdorp (tegen De Zijl kon evenwel niet voorkomen dat arbiter Nonnekes in sportkleding naar huis moest. De scheidsrech ter trof zijn kleren drijfnat in de kleedkamer aan. Van de dader ontbrak elk spoor. In Leiden werd arbiter Haag- berg bij het duel De Zijl/LGB- Als ware hij een beoefenaar van een oosterse vechtsport, zó neemt Daan van Egmond positie in de bucket. Hij schermt daarmee de bal af voor Toon £y^n ^werd^eer^staking *o\'verwo- van Helfteren (l). Op de achtergrond Emill Hagens, rechts Raymond Bottse (foto anpi gen, maar na een afkoelperiode werd de wedstrijd weer hervat. LEIDEN - Emill Hagens had er goed de smoor over in. Zo dicht bij een fantastische opsteker in de vorm van een tweede thuis-overwinning op koploper Den Bosch en dan door knullig balverlies te leiden twaalf seconden voor tijd zo schlemielig met 76-80 de boot ingaan. Ja, maar wacht effe, dat was mijn schuld niet. Zag je dan niet wat die Van der Steen flikte Die trok m'n arm weg waardoor Knight er met de bal vandoor kon gaan. Nee, na tuurlijk keek die scheidsrechter net de andere kant op. Zo zei Leidens' zwaar teleurge stelde aanvoerder het dus niet, hij hield het kort maar krachtig en zei het anders. Niet minder duidelijk, zoals zal blijken. "Ja, het was een persoonlijke fout en ja, ik voel me bestolen. De hele situatie was glas helder voor me. Ik wist exact hoe veel seconden we nog hadden, ik wist precies wat ik moest doen. Ik zag Van der Steen komen, wist dat Knight instapte en had in een 'oog hoek Hans Heijdeman daarom he lemaal vrij zien staan. Ik moest nog drie stappen doen, dan was ik bij de kop van de bucket. Vervolgens zou ik passen op Hans, óf een fake maken en dan zelf schieten, ho pend op een P en twee vrije wor pen. Het kon haast niet mis of wjj zouden met 78-77 winnen". Protest Wat heet mis. Hij, die op het on derdeel dribbelen met de bal zeker in Nederland zijn gelijke niet kent, haalde de driepuntslij n nog niet eens, laat staar: de vijandelijke bucket. Nog geen meter over het midden stond-ie met de armen om hoog ten teken van protest. Geba rentaal. Aan dovemansoren ge richt. Want aan de andere kant van het veld scoorde Larry Knight een eenvoudige lay-up. De Bossche Amerikaan kreeg daarbij nog een dreun van de wanhopig sprintende Toon van Helfteren na. Die fout nu, zag De Graaf typisch wél. De arbiter, een nieuwkomer in de eredivisie dit seizoen, ontpopte zich ten aanzien van Hagens toch al als een ware dwarsfluiter. Twee minuten voor dit beslissende inci dent ontnam hij de Leidse gang maker het recht op balbezit omdat hij vond dat Hagens bij de sprong- bal met opnieuw Van der Steen op oneerlijke wijze het leder had ver kregen. "Afzetten", verklaarde De Graaf zich nader. "Onzin, ik ging recht omhoog", sprak Hagens na afloop verongelijkt. Het bord gaf in die fase een 70-69 voorsprong voor Leiden aan. Een Leidse score zou Den Bosch op dat moment in grote verlegenheid hebben gebracht. Missen mocht dan niet meer. Al met al was er weer sprake van heel wat turbulentie in de Vijf Mei hal waar hossende Bossche spelers met hun uitvoering van een tame lijk provinciaal aandoende india- nendans na afloop openlijk toega ven dat het geluk hen ditmaal zeer welgezind was geweest. Ze toon den er tevens mee aan dat ze nog altijd over weinig gevoel voor ver houdingen beschikten. Mag het een keer, met zo'n ploeg. Na die ne derlaag van 67-43 vorige keer. Laakbaar Op z'n minst even laakbaar was het gedrag van sommige Leidse supporter: Zij wilden hun gram halen op De Graaf. Die kreeg, voor dat de toch bepaald boze Harre wijn tussenbeide kwam, wat du wen te incasseren en daarnaast de nodige verwensingen naar het hoofd. Zinloos en nutteloos. Het le vert niets op en kost des te meer, want De Graaf laat het er niet bij zitten, zoals hij het wedstrijdfor mulier toevertrouwde. Zoiets heeft gevolgen. Directe consequenties ten op zichte van de play-off-kwalificatie had de onverdiende nederlaag ove rigens niet omdat ook de concur rentie (Amsterdam en Weert) ste ken liet vallen. "Toch doodzonde en een gemiste kans, want winst ge 49, rebounds 39, balverlies 16. Den Bosch - Knight 25, Johnson 25, Pieter- se 10, Van der Steen 8, Wolfs 6, Bottse 5. Schotpercentage 52, rebounds 35, balver lies 13. Arbiters: Van Dishoeck/De Graaf Vijf fouten: Van Helfteren (39) had onze positie vrijwel onaantast baar gemaakt", treurde coach Ruud Harrewijn in eerste instantie met Hagens en Heijdeman mee. "Aan de andere kant kunnen we toch vertrouwen peuren uit dit re sultaat. Per slot van rekening was Bert Kragtwijk er nog niet bij. Ho pelijk doet hij volgende week weer Den Bosch was zaterdag ook niet compleet, want Jelle Esveldt bleef met griep aan de kant. Coach Jan Dekker kon daarentegen voor het eerst sinds anderhalve maand weer beschikken over Richie Johnson en dat was hard nodig ook. Evenals zijn compaan Knight moest de her stelde Amerikaan meteen een ma ximale inspanning leveren waarbij Den Bosch vooral na rust enorm zwaar leunde op zijn twee gastar beiders. Vaak met kunst- en vlieg werk toverde het duo de punten uit de hoed waardoor Den Bosch tel kens net voor of pal achter het fa natiek verdedigende, maar slordig aanvallende Leiden (zestien keer balverlies, veel onnodige missers) kon blijven. Het deed allemaal wat opportunistisch aan en dat past een koploper toch eigenlijk niet. Forceren Forceren moest Den Bosch trou wens voor. rust ook al, getuige de opdracht die Gerard van der Steen bij de vervanging van de tegenval lende Raymond Bottse (snel 3 fou ten) meekreeg. Driepunters, a.u.b. En dat omdat Leiden na een chao tische opening, mede dankzij in spirerend spel van Daan van Eg- mond (7 uit 8) en vanwege een pri ma wisselwerking tussen Hagens en Van Helfteren kans zag om vlak voor rust wat lijn in zijn spel te krij gen: 31-24. Met die beslissing nam Dekker flink wat risico, maar onge twijfeld tot grote opluchting van de coach slaagde de minst ervaren Bosschenaar in zijn missie. Maar ook op zijn beurt moest Ruud Harrewijn na rust een gok nemen. Nadat zijn ploeg eerst drie punten (38-41) had moeten toege ven op Knight en Johnson ma noeuvreerde John Emanuels zijn team met een gave driepunter in een 68-63 voordelige positie. Op dat moment, met nog zes minuten voor de boeg, zat Daan van Eg- mond even stuk waardoor Harre wijn het in de ongetwijfeld hecti sche slotfase noodgedwongen moest doen met drie kleine man nen. Heijdeman en Van Helfteren stonden op vier fouten. Hoewel Sander Kales er voor de pauze geen blijk van had gegeven in topvorm te verkeren (0 uit 4) leek het voor Leiden toch allemaal nog goed uit te pakken. Weliswaar nam Den Bosch met minder dan een minuut een 74-75 voorsprong, maar Hagens had het antwoord snel klaar: 76-75. Toen Knight di rect daarop scoorde was het woord opnieuw aan Hagens. Tenminste, dat had-ie gedacht. AD VAN KAAM ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC moet aan het einde van dit seizoen op zoek naar een nieuwe trainer/coach. Weliswaar moet Istvan Goór na afloop van de play offs nog een gesprek hebben met het bestuur van de Al phense waterpoloploeg, maar zelf ziet hij liever van contractverlenging af. De Hongaar wil de scepter, in navolging van Harry Vriend bij HZC/De Robben, overdragen aan een an der. "Ik wil nog op een gezonde manier van mijn pen sioen genieten. Wedstrijden zoals vanavond tegen De Robben zijn niet goed voor mijn hart. Nee, ik heb geen arts geraadpleegd. Het komt van mezelf uit. Om de centen hoef ik het niet te doen. Daarom heb ik ook een aanbod van Vasas Boedapest, dat me ook graag wilde hebben, afgeslagen. Ik stel mijn gezondheid nu voor op. Daarom wil ik er straks een punt achter zetten". Aan het einde van dit seizoen is Goór twee jaar in dienst geweest van AZC, dat vorig jaar de landstitel èn de beker veroverde. Na het vertrek van Ton Buunk en Ed van Es gaat het de kampioen, die nu op jonge spe lers is aangewezen, allemaal wat moeizamer af. In de kwartfinale van de beker werd AZC uitgeschakeld door Zijl/LGB. Ook in de titelstrijd heeft de Alphense ploeg nu een achterstand van twee punten op rivaal HZC/Dp Robben. Goór heeft altijd geroepen dat de ploeg versterkt zou moeten worden met een of twee routiniers. Tot nu toe is AZC aan die wens niet tege moet gekomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13