Regio komt steeds minder winkelen in Leids centrum Elfstegentocht zondag in binnenstad VERBOUWEN? Kooihaven krijgt toch jachthaven in Waard Schouwburg één dag modetheater Aantal klanten in tien jaar gehalveerd Voetgangerspassage van station naar ziekenhuis 186 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 LEIDEN ScJiaatstraject van tien kilometer niet twee klünplaatsen LEIDEN - De stichting Leiden Promotion heeft besloten om zondag een Elfstegentocht te houden. Het is de tweede keer dat deze schaatstocht door Lei den plaatsvindt. "We werden de laatste tijd re gelmatig van lafheid beschul digd", vertelt Hein van Woerden namens 'Leiden Promotion. "De mensen vroegen zich af waarom die tocht niet werd gehouden, maar ja: het kon niet. Een paar weken geleden was het ijs onder de bruggen namelijk nog te zwak. Zelfs vorige week kon je onder veel bruggen nog niet schaatsen". "Waar het op neerkomt is dat we op verschillende plekken klünplaatsen hadden moeten aanleggen. Op het Noordeinde, Hoge Rijndijk, Lammenschans- weg...nou ja, de politie zag dat begrijpelijkerwijs niet zo zitten. Maar nu is het ijs dik genoeg. Er zijn ook maar twee klünplaatsen. Bij de Kaiserstraat en de Kraaier- straat". De route is iets veranderd, zegt Van Woerden. "We rijden dit jaar het Rapenburg op tot aan 'In den Gapenden Eter' en dan gaan we weer terug". De inschrijving is bij de Blauwpoortsbrug. Gestart kan er worden van elf uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Het tra ject is ongeveer tien kilometer en ziet er als volgt uit: Blauwpoorts brug, Galgenwater, Witte Singel, Groenhazengracht, Rapenburg (weer terug), Zoeterwoudse Sin gel, Utrechtse Veer, Nieuwe Rijn, Oude Rijn, Herengracht, Havenplein, Oude Vest. De fi nish is bij café 'The Duke'. Vorig jaar was het ijs in niet al te beste staat. Het was de bedoe ling dat het geveegd zou worden, maar dat feest ging niet door: de veegmachine wéigerde dienst. Dit jaar zal dat niet weer gebeu ren, zegt Van Woerden. "We heb ben nu maar liefst drie veegma- chines, dus er kan niks fout gaan". De organisatie is overigens ook in een ander opzicht optimis tisch gestemd: men verwacht on geveer vijfduizend officiële deel nemers. Van Woerden: "Het is volgens ons geen onzinnige ver wachting, want ga maar na: de omstandigheden zijn veel beter dan vorig jaar en toen deden er al ruim drieduizend mensen mee". Sociale dienst voor bijna twee ton opgelicht LEIDEN - Een 63-jange Leidenaar die de sociale dienst voor ongeveer 192.000 gulden heeft opgelicht, is gisterochtend omstreeks 9.30 uur aangehouden. Volgens de politie heeft de man van 1977 tot en met vorig jaar ten onrechte een bij standsuitkering genoten. Dit heeft kunnen gebeuren doordat de man in die jaren en veel lager pesoonlijk vermogen heeft opgegeven dan waarover hij in werkelijkheid be schikte. De uitkeringsfraude is men op het spoor gekomen toen bleek dat de man in een splinter nieuwe Mercedes rondreed (verze kerd voor 83.000 gulden). LEIDEN - De watersportvereniging 'De Kooihaven' krijgt een jachthaven. De haven komt te liggen aan het industrieterrein in de Waard. Na jarenlang overleg is er tussen de gemeente het watersport vereniging overeenstemming bereikt over de aanleg en de ver huur. Jaarlijks moet er een huursom van 20.000 gulden worden opgebracht. De kosten van de aanleg van de havenkom en de ligplaatsen worden geraamd op 540.000 gulden en komen ten laste van de gemeentelijke begroting. Meer dan elf jaar heeft 'De Kooihaven' gestreden voor aanleg plaatsen. Nadat de vereniging vrijwillig het voormalige onderko men, het als jachthaven ingerichte terrein aan de Sumatrastraat, had verlaten in verband met een industrie-uitbreiding, waren er door de gemeente diverse toezeggingen gedaan. De onderhande lingen over een stukje grond in de Waard dateren al uit 1982. Pas vorig jaar april toen de watersportvereniging haar zoveelste brief deponeerde op het bureau van betrokken ambtenaren, kwam er schot in de zaak. Hu LEIDEN - Soms is mode K kunst, tel kuyist is sovis 'in de mode', theater en film fungeren vaak als inspira tiebron voor couturiers. Sarah Bernhardt, die op 20 oktober 1903 in de Leidse schouwburg op de planken stond, was een van de eer ste vrouwen die een pantalon droeg. Mariene Dietrich maakte het smokingkostuum tot onderdeel van de garderobe voor de uitgaande vrouw. De voorbeelden zijn talloos ook iti deze tijd, kijk maar naar de invloed van de populaire tv-series. Dat de Leidse schouwburg op 23 maart als centrum van het voor- jaarsmodegebeiLren fungeert, past dan ook prachtig in dit beeld. Op initiatief van Leiden Promo tion is de schouwburg die zondag van 's morgen half elf tot 's avonds vijf 'een modetheater' waar 18 on dernemers een beeld proberen te.ge- ven van wat Leiden op dit gebied te bieden heeft. En in een omgeving van niveau ben je ook verplicht een presentatie van niveau te brengen. Caroline van Anrooy, die namens Bemer Hoenson Produkties met de organi satie van de show is belast, is zich daar van bewust. Met een show in de schouwburg, waarvoor toch nog altijd wat drempelvrees bestaat, een breed publiek binnenhalen, is voor de oud-studente van de Am sterdamse Modeacademie Charles Montaigne een geweldige uitda ging. 'We willen laten zien wat Leiden heeft, zo breed mogelijk". In de op zet is gekozen voor zoveel mogelijk kleine zaken, maar een grootwin kelbedrijf (Kreymborg) doet aan de show mee. Het moet een presen tatie worden die voor het hele gezin aantrekkelijk is. Vandaar dat in het randgebeuren ook een stand van Renault is te vinden, sport zaak Wout Bergers een demonstra tie met fitnesstoestellen geef en dat voor kinderopvang is gezorgd. "Want", zegt Caroline van Anrooy, ^petitie voor de show is in volle gang, Caroline van Anrooy geeft aanwijzingen. De kleding die de mannequin hier draagt, komt van Mo- da Lisa, een van de deelnemers. (foto Mare de Haan) "het is vooral belangrijk dat ook de man meekomt". Bij dat randgebeu ren ligt de nadruk op informatie cosmetica, onderwijs, brillen enz.); te koop is er niets. De show (aanvangstijden 11.00, 12.30, 14.30, 15.15 en 16.15 uur) zelf zal ongeveer vijftig minuten in be slag nemen. Het is de bedoeling dat de bezoekers daarna nog even rondkijken en napraten. Voor de show heeft Caroline vier thema's gekozen: Leiden ontwaakt. Leiden werkt, Leiden sport en Leiden feest. Elk thema is een stukje theater, dat wordt ingeleid door een jingle met een korte uitleg van de modelijn. De namen van de deelnemende za ken zullen via een lichtkrant zicht baar zijn. Omdat het voor de man nequins en dressmen moeilijk is op tijd. verkleed te zijn, hoewel het er dertig zijngaat aan ieder thema een korte kapshow van Rob Pee toom en Fred. Nieuwenhuysen Hair vooraf. "De deelnemers zijn razend en thousiast", vertelt Caroline van Anrooy. "Ze hebben ook allemaal hun zo eigen reden om mee te doen". In de show is niet alleen plaats ingeruimd voor kleding, ook de accessoires brillen (Van der Wiel), schoenen (Reinessa) en siera den (Lucas van Ley den) krijgen een eigen plaatsje in het modespek takel. Om dat rond te krijgen zonder dat deelnemers in eikaars vaarwa ter komen, is een hele puzzel voor Caroline van Anrooy. Een mode- weekeinde met een gala-avond is haar ideaal. Maar voorlopig heeft iedereen de handen vol aan de Leidse Modedag 86, waar iedereen tegen betaling van vijf gulden kin deren 3 gulden) kan binnenstap pen. Kaarten voor het evenement zijn o.m. te koop bij de Leidse VVV, het Leidsch Dagblad, het kantoor van K&O en de deelenemende za ken. LEIDEN - Het aantal regio bewoners dat regelmatig in kopen doet in de Leidse binnenstad, wordt steeds kleiner. Tien jaar geleden 'bedienden' de winkels in het centrum in principe nog 300.000 tot 350.000 klanten. Dat aantal is nu gehalveerd tot 150.000 tot 180.000 men sen. Dat stelt S. van Keulen van het on derzoekbureau Frons. Dit bureau heeft in opdracht van de Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad onderzoek ge daan naar de economische situatie van de Leidse binnenstad. Een van de oorzaken van de achteruitgang is de slechte bereik baarheid van de binnenstad. Daar door is de vestiging van nieuwe winkelcentra elders in de regio aantrekkelijker geworden. Toch kan het verlies aan klanten niet volledig worden toegeschreven aan de slechte bereikbaarheid van het centrum. R. van Leeuwen, voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, stelt dat die nieuwe centra er toch wel waren gekomen. De koop kracht van de burgers is de afgelo pen tien jaar toegenomen, waar door meer mogelijkheden waren voor nieuwe winkels. Wel meent S.A. van Keulen van het onder zoekbureau Frons dat de Leidse binnenstad meer klanten heeft ver loren dan eigenlijk had gehoeven. Bouw gisteren begonnen LEIDEN - Het nieuwe Acade misch Ziekenhuis Leiden wordt voor voetgangers beter bereikbaar. Als alles volgens schema verloopt kan de bezoeker over nog geen twee maanden via de achterkant van het NS-station door een over dekte voetgangerspassage naar de nieuwbouw komen. Gisteren is de 1 eerste paal geslagen. Om deze toegangsweg van het ziekenhuis mogelijk te maken zal de stationshal aan de zijde van het Terweepark worden gerenoveerd en een nieuwe uitgang krijgen. Te gelijkertijd met de bouw van de voetgangerspassage zal het talud van de spoordijk en een gedeelte van de voetgangerstunnel worden voorzien van nieuwe beplanting. Om het niveauverschil tussen het. station en de begane grond te overbruggen is er behalve aan een trapje, ook aan twee hellingbanen voor rolstoelgebruikers gedacht. Het ontwerp is van de Leidse ar- j chitect J. Vollmer. In het plan is tevens de bouw van i een overdekte en bewaakte fietsen- stalling bij de ingang van de nieuwbouw van het ziekenhuis op genomen. De kosten voor de nieu- J we toegangsweg, een constructie van beton, stalen kolommen en i lichtkappen, bedragen zo'n een ij miljoen en komen voor rekening van de NS en het AZL. Op dit moment wordt er ook ge- werkt aan de voorbereiding van een reconstructie van het wegen- ij net op het ziekenhuisterrein. Op r wordt getracht het aan- Detailhandel De Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad (S.LB) hebben gisteren het rapport 'De Leidse binnenstad in de lift' gepubliceerd. Daarin is een onder zoek opgenomen naar het reilen en zeilen van de detailhandel in de binnenstad tussen 1987 en 1985. Uit dit onderzoek blijkt dat de de tailhandel gedurende deze periode op vrijwel alle fronten achteruit is gegaan. De hoeveelheid winkelruimte nam bijvoorbeeld af met 10.000 vierkante meter: verlies van 11 pro cent. In het belangrijkste winkel gebied in het centrum was het ver lies zelfs groter, namelijk 13 pro cent oftewel ruim 7000 vierkante meter winkelruimte. Ook het aantal arbeidsplaatsen daalde behoorlijk tussen 1978 en 1985: van ruim 2000 naar 1500. Een fors verlies, concluderen de Kamer van Koophandel en de SLB. Zelfs wanneer wordt bedacht dat onder nemers toch al de neiging hebben de personeelskosten flink te druk ken. De winkels waar voedings- en genotmiddelen worden verkocht, verloren in het belangrijkste win kelgebied in het centrum de afge lopen acht jaar fors terrein. Elders in de binnenstad nam het aantal winkels in deze branche echter ex plosief toe, zonder dat het aantal arbeidsplaatsen hierbij steeg. Dit wijst volgens de beide instanties op een verlies van service. Het aantal schoenenzaken en kledingwinkels nam de afgelopen jaren wel toe, maar ook hier is een verlies van service merkbaar. On der woninginrichtingzaken vielen tussen 1987 en 1985 harde klappen. Vooral de grotere vestigingen zijn uit de binnenstad verdwenen. In het belangrijkste winkelgebied was tevens een achteruitgang merkbaar onder elektro-techni- sche zaken. Het aantal warenhui zen bleef constant, zij het dat ook hier het aantal arbeidsplaatsen minder werd. Iets dat volgens de Kamer van Koophandel en SLB wijst op een verlies aan kwaliteit. Beleggers In het rapport 'De Leidse bin nenstad in de lift' worden tal van aanbevelingen gedaan om het cen trum economisch uit het slop te ha len. Eén van deze ideeën is het in het leven roepen van een ontwik- kelings-bv voor de binnenstad. Deze 'bv' zou plannen voor de binnenstad moeten onderzoeken. Financieel ondersteunen of zelf ini tiatieven moeten ontwikkelen die ten goede komen aan het centrum. Volgens de Kamer van Koophan del en de SLB zou het in principe een zelfstandig orgaan moeten zijn, dat geld krijgt van belanghebben de bedrijven en instellingen. Van Leeuwen erkent dat de meeste bedrijven in de binnenstad niet over voldoende geld beschik ken om een behoorlijke bijdrage te leveren voor zo'n ontwikkelings- bv. De financiële middelen hier voor zullen daarom van andere 'be langhebbenden' moeten komen. Van Leeuwen denkt hierbij aan bijvoorbeeld institutionele beleg gers en eventueel de gemeente Lei den. Hoeveel geld er nodig is voor de ontwikkelings-bv. kan hij op dit moment nog niet zeggen. Dat hangt af van de plannen die in ont wikkeling worden genomen. Bo vendien wil de voorzitter van de SLB wachten met mededelingen hierover tot hij met de gemeente •Leiden heeft gesproken. "Zulke dingen liggen nu eenmaal heel ge voelig", aldus Van Leeuwen. Bereikbaarheid In het rapport van de Kamer van Koophandel en de SLB worden lal van plannen ontvouwd om de Leidse binnenstad weer econo misch uit het slop te hqleq. Die plannen hebben tot doel de bereik baarheid van het centrum te verbe teren, het belangrijkste winkelge bied daar te versterken en Leiden toeristisch aantrekkelijker te ma ken. Overigens moet volgens A. Berk hout, secretaris van de Kamer van Koophandel en adviseur van de SLB, nu niet worden verwacht dat het Leidse centrum er nu binnen korte tijd weer helemaal bovenop is. "Wat tientallen jaren lang ver keerd is gegaan, kan niet op een za terdagmiddag worden rechtgezet. Daar is een flink aantal jaren voor nodig. Feit is wel dat je eens moet beginnen. Wanneer je vijf jaar wacht met maatregelen, duurt het alleen maar langer voordat de eco nomie van de binnenstad wordt verbeterd Een doorkijkje in de richting van de NS-uitgang aan het Terwee park. Op die plaats komt een nieu we in- en uitgang, die aansluit op de voetgangerspassage richting AZL. Pal naast de passage, aan de rechterkant, is de spoordijk. Het nieuwe AZL ligt een paar honderd meter verderop. (foto Holvast) tal parkeermogelijkheden uif te breiden. Het nieuwe ziekenhuis wordt op 12 mei door minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) offi cieel geopend. ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: di/wo/v do: 9.00-17.00 9.00 - 20.00 9.00 -14.00 uur Storinglaan 6 - Waddin bouwvoorlichting r advies, aanschaf De onderzoeker (1) Is het werk er voor de mens of is de mens er voor het werk? Een vraag die Martinus Jacobus van der Fluit (61) zichzelf meermalen heeft gesteld. Nu hij met vut gaat zelfs vaker dan vroeger. Hij onderzoekt het verkeer in Lqiden. Heeft het hele systeem van verkeer tellen verder van de grond getild. Menig middelbaar scholier zal het zich nog herinne ren: met een klapstoeltje naar een druk verkeerspunt. En dan maar turven, 's Avonds kreeg je een luttel bedrag en een Mekka- reep. Van der Fluit is begonnen als free-lancer onder zijn voorgan ger Hoek. Omdat hij interesse had voor planologie. In 1969 werd de hoofdafdeling verkeers zaken opgericht. Van der Fluit solliciteerde en kwam in vaste dienst. "De stoel waarop ik zat is gegroeid onder leiding van me zelf', stelt hij vast. Altijd werden de tellingen door middelbare scholieren ver richt. Daar kon hij goed mee werken. Er was wel eens een pro bleempje. zoals indertijd op een warme dag. Een meisje zat in haar bikini te tellen. Van der Fluit werd gewaarschuwd. Dat was toch aanstootgevend. Alle vrachtwagenchauffeurs stopten en hadden opmerkingen. Van der Fluit heeft er niets van ge zegd. Dat moest dat meisje zelf maar uitmaken. En die vracht wagenchauffeurs? Ze was mans genoeg om die af te bluffen. Nu zijn er, behalve middelbare scholieren, telapparaten. En vi- deo-apparatuur. Kan het verkeer op kantoor geteld worden en op elk gewenst tijdstip. Maar de scholieren blijven. Alleen de Mekka-reep wordt niet meer ge presenteerd. En de verdienste is hoger geworden. Bij regen krijg je een toeslag. "Menigeen heeft door dat lellen een stereo-instal latie of brommer verdiend", is Van der Fluits vaste overtuiging. De onderzoeker (2) Hij is met dat tellen begonnen omdat de gegevens die op tafel werden gegooid niet klopten. "Net zoals jij nu zegt dat ik in de loop der jaren met duizenden scholieren heb gewerkt. Dat denk je, maar het klopt niet. Het waren er hooguit vijftig per jaar. In achttien jaar is dat een kleine duizend. Door het verkeer zelf te gaan tellen, zie je ook dat cijfers vaak niet kloppen". Dat bleek maar weer eens toen de riolering in de Breestraat werd aangelegd. "Dat zou me een verkeersoverlast geven. Voor de singels. Tellingen wezen uil dat het. totaal geen verschil maakte. De automobilisten re den gewoon een andere route. Langer misschien, maar de sin gels namen ze niet". Een belangrijk gegeven is. vol gens Van der Fluit, dat een auto op een rechtdoorgaande weg blijft rijden, als dat een prettige weg is. Van dat gegeven moetje uitgaan als je een weg om een stad wilt aanleggen. Dat het een prettige, brede weg is. Het verkeer ordenen kost geld. Toezicht houden op het parke ren, vergt parkeerwachters. Van der Fluit vindt dat je als automo bilist daaraan moet betalen. Dat is de consequentie van het auto rijden. "De veroorzaker van de problemen betaalt". Niet dat hij, als fervent wande laar en gebruiker van het open baar vervoer, autootje wil pesten. Maar ergens moet toch een grens zijn. En Leiden zit nu eenmaal met een moeilijke structuur. "Ik ga vaak op vakantie naai- Duitse steden. Daar is het heel anders. Die zijn platgegooid in de oorlog. Het hart is eruit. Daar is het veel gemakkelijker om het verkeer goed te laten circuleren. En je kunt er veel beter uit de voeten met het openbaar vervoer. Dat wordt onder de grond gestopt. Je zet je auto aan de rand van de stad en gaat verder met de onder grondse. Maar dan zie je ook dat de mensen daar veel meer moei te doen om in een parkeergarage te komèn. Ik heb ze 's ochtends rustig een half uur bij de ingang zien staan wachten". De onderzoeker (3) Hij is ervan overtuigd dat je in een moeilijke stad als Leiden nooit een oplossing zult vinden die voor iedereen en alles pas send is. "Het vervoermiddel moet zijn aangepast aan de mo gelijkheden. Maar dat is vaak niet het geval. Kijk maar eens op een mooie zomerse dag. Dan zit ten de wegen naar het strand vol met auto's. Maar dan kun je toch voor dergelijke eventualiteiten niet de weg breder gaan ma ken?" Zelf gaat hij, zoals gezegd, te voet. 01' met het openbaar ver voer. "Ik zeg altijd: ik leg tien duizend kilometer per jaar af voor duizend piek Ja dat is goedkoop. Autorijden is veel duurder". Op reis gaat hij met de trein. Permitteert zich soms de luxe van een taxi, als de koffer te zwaar is. "In Zwitserland ben ik vaak geweest. Daar kun je zo'n algemeen vakantie-abonnement krijgen. Als dat bijna op was en van de portemonnee kwam de bodem in zicht, dan werd het tijd om op huis aan te gaan. Op zo'n abonnement heb ik wel eens in de schoolbus meegereden. Dat mocht dan van de chauffeur. En de juf zei tegen de kinderen dat ze moesten inschikken om die vreemde mijnheer te laten zitten. Dan lieten die kinderen me zien wat ze op school hadden ge maakt; Ze vertelden honderduit. Talenwonders hoor, die Zwil- Zijn werk neemt hij niet mee op vakantie. Dat neemt niet weg dat hij het niet kan laten om in andere landen te bekijken hoe daar het verkeer geregeld wordt. Tijdens een van zijn laatste vakanties was hij in Neureaberg. "Een prachtig verkeersmuseum is daar. Wat je niet allemaal ziet". In Napels was hij ook. "Daar kun je regels maken wat je wilt, maar de mentaliteit is adders. De automobilist gaat zijn eigen gang. Als ik moest oversteken pakte ik gewoon een van die tal rijke kinderen daar bij de hand. Die moesten ook oversteken. Nou dan stopten die automobi listen wel. Een volwassen voet ganger zien ze niet. Maar een De onderzoeker (4) Voor vakantie zal hij vanaf nu meer tijd hebben. "ÏVIaar minder •geld en meer kwaaltjes". De af scheidsreceptie gistermiddag was feestelijk. Hij was heel toe passelijk met een bus van huis gehaald. Toch ziet hij zo'n af scheid als een 'begrafenis'. Dat klinkt cynisch, maar Van der Fluit ziet het als een afscheid van een belangrijk deel van zijn le ven Een abrupt afscheid. Liever zag hij het geleidelijk gaan. "Dat je de laatste jaren voor speciale klussen wordt ingeschakeld. Dan kun je langzaam afbouwen. Nu wordt er ineens een streep getrokken. Ik heb al tegen mijn baas gezegd: over drie jaar weet ik niets meer. Want zo gaat dat. Ik denk er veel over na hoe het toch komt. dat mensen die met vut of pensioen gaan soms na een jaar al dood zijn. Omdat er teveel draden ineens worden doorgesneden?"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3