Winst Philips blijft minimaal Kansen Lago geslonken Banken bang voor schuldenlanden Europa nu weer trekpaard Akzo koopt in de VS ku n ststo ffenfabrie k op Dienstenbond FNV fel gebrand op verdere atv Vredestein maakt winst van ruim vijftien miljoen Caland op verlies door fors dalende olieprijzen DONDERDAG 27 FEBRUARI 198Ö ECONOMIE PAGINA 9 EINDHOVEN (ANP) - De winst van Philips is vorig jaar onder de één miljard gulden gezakt door tegenvallers in de Verenigde Staten, zoals de dalende dollarkoers en de ingezakte vraag naar chips. In Europa gaat het beter, al is de opbrengt per verkocht bijna 100 miljoen dollar per jaar en 0 i i Hit hoHrnf mnalrt unnct alHnc rio produkt vaak marginaal. ARNHEM (ANP) Akzo heelt Wil son Fiberfil International gekocht van het Amerikaanse Plastics Spe cialities and Technologies. Dit be drijf met 550 werknemers behoort tot de belangrijkste producenten van versterkte kunststoffen in de Verenigde Staten en maakt ook kleurconcentraten. Naast drie fa brieken in de VS heeft Wilson Fi berfil vestigingen in Canada. Bel gië, Frankrijk en Zweden. De produktiegroep Akzo Plas tics van het Nederlandse chemie concern, die produktievestigingen heeft in Emmen en in het West- duitse Obernburg. krijgt hiermee voor het eerst productiecapaciteit in de VS, aldus een woordvoerder van Akzo. De omzet van Wilson Fiberfil i Philips maakte gisteren bekend dat de nettowinst vorig jaar is uit gekomen op 919 miljoen gulden Daarvan werd 308 miljoen in de laatste vier maanden verdiend. In 1984 was de winst ruim 1.1 miljard. Positief is dat een derde van de winst in het laatste kwartaal werd geboekt. Het concern verwacht dit jaar dan ook weer verbetering bij een gelijke economische groei. De daling van de nettowinst vloeide voor 61 miljoen gulden voort uit kosten van het afstoten enkele bedrijven in Amerika. Ook de omzet nam daardoor af. Zonder veranderingen en bij een gelijkblij vende dollarkoers zou de omzet in de Verenigde Staten op het niveau van 1984 zijn gebleven, aldus Phi lips. In Europa was sprake van een duidelijke verbetering. Maar hoe wel Philips steeds meer verkoopt, blijft de winst marginaal door de hevige concurrentie met Japan. De omzet nam, gerekend in guldens, zes procent toe. In hoeveelheden was dat zeven procent. Daarbij is nog geen rekening gehouden met Polygram, dat 2,9 miljard van de in totaal 60 miljard gulden grote om zet voor zijn rekening neemt en UTRECHT (ANP) - Als de werkge- voor het eerst in de groepscijfers is vers in de handel- en dienstensec- opgenomen. Polygram meegeteld tor niet bereid zijn (verdere) ar- was de omzetstijging twaalf pro- beidstijdverkorting in te voeren, cent. kunnen ze er op rekenen dat de Dankzij Polygram boekt Philips dienstenbond FNV bij de cao-on- ook weer wat winst op consumen- derhandelingen een looneis van tenelectronica. De verkoop van zou hebben gemaakt. Vast staat dat Philips slechts 1,5 gulden netto verdient bij verkoop voor 100 gul den. De voornaamste concurrent Matsushita (National Panasonic, JVC) hield vorig jaar vijf gulden over per honderd gulden aan ver kochte apparatuur. Zoals ook blijkt uit het feit dat de brutoverdiensten van Philips vorig jaar 400 miljoen gulden lager uit kwamen (op ruim drie miljard), moet het concern eigenlijk te lage prijzen berekenen om een fors marktaandeel te veroveren. Dat laatste lukt in elk geval en niet al leen op het gebied van radio en tv. Ook bij huishoudelijke apparaten werden met name bij kleine toe stellen en magnetronovens belang rijke omzetstijgingen behaald. De verkoop van professionele apparaten, met name medische ap paratuur, defensiesystemen, be drijfstelefooncentrales, dicteerap- paraten, bankterminals, analyti sche en meetapparatuur, liep vorig jaar eveneens goed. In de sector verlichting is er sprake van een stijgende verkoop van fluorescen tielampen en hogedruk gasontla dingslampen. Eind 1985 werkten bij Philips 345.600 mensen, ofwel 6.300 min der dan aan het begin van het jaar. De vermindering van de perso neelssterkte deed zich voor in de Verenigde Staten en in de bedrij ven in Azië en Latijns-Amerika die produceren voor de Noordameri- kaanse markt. In Europa nam het aantal werknemers toe. dit bedrijf maakt winst, aldus de Akzo-woordvoerder. Plastics Spe cialities and Technologies zou deze divisie afstoten om geld vrij te ma ken voor de vier andere divisies van dit concern. Door de verwerving zal "het vol le profijt worden verkregen van el kaar aanvullende technologische kennis en markten", aldus Akzo. Hierbij wordt met name gedacht aan de toepassing van de nieuwe aramidevezel Twaron, die in Em men gemaakt wordt, en van de nieuwe koolstofvezel Tenax, die in West-Duitsland wordt gemaakt. Deze vezels worden gebruikt als versterkingsmateriaal van hoog waardige kunststoffen, die vooral geschikt zijn voor lucht- en ruimte vaart, automobiel-, electronica en VPmaVb-intr<;inHllstnP. Omdat Wilson Fiberfil, die zelf niet de basis-stoffen maakt maar wel samenstellingen van kunst stoffen produceert, de Twaron-ve- zel binnen een samenstelling gele verd zal krijgen, verwacht de Akzo- woordvoerder geen problemen rond deze vezel, die de inzet is van een octrooistrijd met het Ameri kaanse chemieconcern DuDont. Wilson Fiberfil International heeft in de VS een marktaandeel van 25 procent in de versterkte technische kunststoffen en behaalt in dat land een omzet van 70 mil joen dollar door produktievestigin gen in New Jersy. Indiana en Cali- compact-discspelers, (videorecor ders, autoradio's, en hifi-appara- tuur nam weliswaar eveneens toe, maar Philips meldt niet of deze sector zonder Polygram ook winst Klachtenregeling ongewenste intimiteiten in cao grafici UTRECHT (ANP) - In de grafi- sche sector is een klachtenrege ling voor ongewenste intimitei ten op het werk tot stand geko men. Daarmee is de grafische industrie de eerste bedrijfstak die een dergelijke regeling in de cao heeft. Er zijn al dergelij ke regelingen bij enkele grote winkelconcerns (V en D, Hema, Bijenkorf). In de grafische sec tor (2400 bedrijven) werken rond 7000 vrouwen op een to taal van ongeveer 50.000 werk nemers. De regeling omvat de ver plichting voor werkgevers om er voor te zorgen dat een zorg vuldige behandeling van klach ten binnen het bedrijf mogelijk is, zo mogelijk door het aanstel len van - bij voorkeur vrouwe lijke - vertrouwenspersonen, zo hebben de bonden gemeld. Mensen werkzaam in de gra fische sector kunnen voortaan met klachten over ongewenste intieme woorden of daden van collega's of chefs ook naar een speciale werkgroep van het centraal bureau -het hoogste overlegorgaan van bonden en werkgevers- stappen. Als be middeling hier geen oplossing biedt, volgt een bindende uit spraak van een commissie waarin werkgevers en bonden evenredig zijn vertegenwoor digd. Cao-akkoord controlesector ROTTERDAM (ANP) - Er is een akkoord bereikt over de cao vooi het controlepersoneel in de Rotter damse haven. Na maanden onder handelen zijn de Vervoersbond FNV en de werkgeversorganisatie SVZ het eens geworden over de herplaatsing van tien ontslagen controleurs. Woordvoerders van beide partijen hebben dit vandaag meegedeeld. Over de arbeidsvoorwaarden wa ren werkgevers en werknemers het al in een vroeger stadium eens ge worden. Belangrijkste punt vorm de hier een arbeidstijdverkorting van 5 procent. Het struikelpunt vormden de tien controleurs, die waren ontslagen wegens vermin derde werkgelegenheid. De Ver voersbond FNV, die het hier niet mee eens was, eiste dat zij weer aan de slag konden. Dat lukte, na enke le prikacties en weken onderhan delen, uiteindelijk voor acht con troleurs. Nu kunnen ook de twee overgebleven controleurs aan de slag. ongeveer drie procent zal stellen. Ook acties om atv af te dwingen zijn dan niet uitgesloten. De dienstenbond is bereid de da tum van invoering van de 36-urige werkweek eventueel uit te stellen als er bij voorbeeld te weinig vak bekwame mensen beschikbaar zijn, maar dat wil niet zeggen dat verdere atv op de lange baan wordt geschoven. "Arbeidstijdverkorting komt er", zo luidde gisteren de harte- kreet van vice-voorzitter P. Bruis van de dienstenbond FNV. Organi satorische problemen rond atv zijn oplosbaar: "Werkgevers roepen de ze moeilijkheden voor een belang rijk deel over zichzelf af. Als zij zich nu eens zouden uitspreken over een forse stap arbeidstijdver korting, dan kunnen we aan de slag om afspraken te maken over financiering, vorm, arbeidsorgani satie en scholing", aldus Bruis. Vertragen Volgens hem kunnen de werkge vers de invoering van verdere ar beidstijdverkorting hoogstens ver tragen, maar niet tegenhouden. Het uiteindelijk streven van de dienstenbond is overigens een 25- urige werkweek in het jaar 2000. Bruis deed deze uitspraken daags nadat FNV-voorzitter Pont liet blijken geen hard gevecht te willen voeren om de 36 uur af te dwingen. Ook voorzitter Visser van de FNV is een dergelijke me ning toegedaan. Bruis zei gisteren deze houding te betreuren. Ondanks hun protesten boden de boeren minister Braks gisteren fornia. Van de 550 werknemers werken er 180 buiten de VS, waar een omzet van 30 miljoen dollar wordt behaald. Kleurconcentraten hebben een aandeel van 35 procent in de Europese omzet van Wilson- Fiberfil. De Enka-divisie van Akzo heeft gisteren in Oberbruch bij het West- duitse Aken een bedrijf voor de produktie van koolstofvezels, die op de markt worden gebracht on der de merknaam Tenax, in ge bruik genomen. iviet de investering was ongeveer 55 miljoen gulden gemoeid, terwijl 60 arbeidsplaatsen worden gescha pen. De fabriek heeft een capaci teit van 350 ton. maar die kan wor den uitgebreid tot 500 ton per jaar. De Japanse fabrikant van koolstof vezels Toho Rayon leverde de know how voor de produktie van deze vezels. Toho Rayon leverde deze vezels al aan Enka! die ze ver kocht op de Europese markt. Protest Twentse boeren tegen mestvoorstellen BORNE (ANP) - "Met Braks aan het roer zit Nederland straks zon der boer". Met dit soort teksten op spandoeken verwelkomden tussen de honderd en tweehonderd Twentse boeren minister Braks (landbouw) gisteren in Borne waar hij naar toe was gekomen voor de opening van de Landbouwvak- beurs. De boeren uitten hun verontrus ting over de mestvoorstellen van Braks en zijn collega Winsemius (milieubeheer) die zij in een petitie volstrekt onaanvaardbaar noem den. De eisen van de Twentse boe ren, die worden ondersteund door de ABTB. de CBTB en de Overijs selse Landbouw Maatschappij lui den: geen uitrijverbod voor mest, een fosfaatnorm vanaf minimaal 200 kilogram, geen afspraken voor de periode na 1991, meer geld van de overheid voor de oplossing van de mestproblematiek, geen geld van boeren voor de controle op de mestregels en uitstel van de invoe ring van de mestmaatregelen. CENTRALE GROOTHANDELSMAR Kort Zakelijk Verschillen groot bij verplichte autokeuring DEN HAAG (GPD) - Er zijn grote verschillen in de resulta ten van de verplichte autokeu ring. Auto's die bij de ene gara ge worden afgekeurd, worden elders goedgekeurd. Handela ren in tweedehands auto's sjoe melen met de keuring en ver kopen wrakken met een keu ringssticker. Dat blijkt uit een onderzoek van VARA's Consu mentenman. In een reactie op het onder zoek zei een woordvoerder van de Rijksdienst voor het Weg verkeer, dat mensen die twij fels hebben over de keuring van de garage, een herkeuring bij de Rijksdienst kunnen aan vragen. De garage zal door de Rijksdienst aansprakelijk wor den gesteld, als de keuring in derdaad niet goed is gedaan. Tot nu toe hield de Rijks dienst alleen steekproeven on der goedgekeurde auto's. Nu echter blijkt dat er zoveel pro blemen met de keuring zijn, vindt de dienst dat er voor au to-eigenaren de mogelijkheid moet zijn om over de keuring te klagen. Exxon niet bereid tot investeringen Olieprijzen op agenda top in Tokio WILLEMSTAD (GPD/ANP) - Het Amerikaanse olie-concern Exxon heeft er geen belangstelling voor zelf de produktie bij de Lago-raffi- naderij te hervatten. Van eventuele investeringen in de nu al bijna een jaar stilliggende raffinaderij is evenmin sprake. Tot die conclusie is de Arubaanse regering gekomen na besprekingen met een delegatie van Exxon, die de afgelopen dagen op Aruba verbleef. De besprekingen met de Exxon verliepen uitermate slecht. Geble ken is dat de oliemultinational slechts een afzetmarkt kan garan deren voor maximaal 25.000 vaten per dag. Veel minder dan wat de Arubaanse regering wenst. "Het is me behoorlijk tegengevallen", zo verklaarde de Arubaanse premier Henny Eman na afloop. "Exxon heeft de raffinaderij hier zestig jaar gerund en zij weet dus dat met dit voorstel het bedrijf niet rendabel kan draaien". Volgens deskundigen moet de raffinaderij minstens een produk tie halen van 200.000 vaten per dag. Over enkele dagen zal de Arubaan se overheid met het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA gaan on derhandelen over een netback- overeenkomst. Dat houdt in dat de prijs van ruwe olie afhankelijk wordt gesteld van de prijzen van olieprodukten. Op deze wijze krijgt de Exxon dus de garantie van een bepaalde winstmarge. Verwacht wordt dat de Venozo- laanse regering als voorwaarde zal televisie is de Exxon echter niet bereid zelf het beheer van de raffi naderij op zich te nemen. De kan sen op heropening van het bedrijf dat vorig jaar maart werd gesloten zijn daarmee uiterst klein gewor den. Exxon zou wel de bereidheid hebben getoond om - als derden de raffinaderij weer openen - te zor gen voor de afzet van een bepaalde hoeveelheid eindprodukten. De Exxon-delegatie overhandigde mi nister-president Eman een rapport over de mogelijkheden voor Aruba om nieuwe bedrijven aan te trek ken. Dat onderzoek was door Ex xon beloofd als een 'gebaar van goede wil na de sluiting van de raf finaderij' eind maart vorig jaar. Over de mogelijke rol van de Ne derlandse regering of van premier Lubbers wil de Arubaanse minis ter-president niets loslaten. TOKIO (UPI/Rtr) - De minister olie van Saoedi-Arabië, sjeik Ah- stellen dat Aruba, Venezuela med Zaki Jamani, heeft de Japan se premier Yasuhiro Nakasone gis teren verzocht de dalende olieprij zen op de agenda te zetten voor de economische top in mei dit jaar. Nakasone, die de topontmoeting zal voorzitten, heeft daarop toege- de Exxon gezamenlijk eigenaar wor den van de raffinaderij. De voorde len van een gereduceerde olieprijs komen dan aan alle drie partners ten goede. De Arubaanse regering kan fondsen verwerven om zich in het Velp (ANP) - Vredestein heeft vo rig jaar 15,5 miljoen gulden ver diend, zo blijkt uit het gisteren ver schenen jaarverslag. In 1984 be droeg de nettowinst 0.7 miljoen gulden, nadat het bedrijf ruim tien jaar in de rode cijfers had gezeten. De omzet steeg vorig jaar met 13 procent tot 625 miljoen gulden. Volgens de directie heeft de ver betering van de conjunctuur maar beperkt bijgedragen tot de stijging van omzet en winst. Zij schrijft het goede resultaat vooral toe aan ver betering van de doelmatigheid, van het produkteppakket en aan versterking van de marktpositie. De directie is overigens niet te vreden met het resultaat. Het be draagt uitgedrukt in procenten van het eigen vermogen plus renteloze leningen 9,7. Dat is niet voldoende om van een bevredigende situatie te kunnen spreken, zeker niet wan neer rekening wordt gehouden met toekomstige belastingver plichtingen en met de nog relatief lage omvang van het eigen vermo gen. De winst is voor 9,2 miljoen gul den afkomstig van de dochteron derneming Vredestein Banden. Vorig jaar leed deze maatschappij nog een verlies van 1,5 miljoen gul den. De afzet van personenwagen- banden steeg vorig jaar met 25 pro cent, die van landbouwbanden bleef hetzelfde. De omzet in geld steeg daardoor met 18 procent. De directie verwacht dat de winst over het lopende jaar ongeveer gelijk zal zijn. De resterende 6,3 miljoen gulden winst werd verdiend door de doch teronderneming Vredestein Ico- pra, die fietsbanden, laarzen, schuimen, matrassen en industrie- banden maakt. Software Het verzekeringsconcern Aegon en de software onderneming Vol- mac willen een gezamenlijke on derneming oprichten, die softwa repakketten voor verzekeringsbe drijven en assurantietussenperso nen moet ontwikkelen en verko pen. De vestigingen te Woerden en Enschede van Volmac-dochter Acoso zullen gheel of gedeeltelijk worden ingebracht in de nieuwe onderneming. Dë samenwerking zal geen banen kosten. Investeringsbank De nettowinst van de Nationale Investeringsbank is gestegen van 12,6 miljoen gulden over 1984 tot 35,6 miljoen gulden over het afge lopen jaar, zo heeft de bank giste ren bekendgemaakt. Het geconso lideerde brutoresultaat ging om hoog van 80,9 miljoen tot 99,8 mil joen gulden. Televisie Het huren en na een bepaalde tijd kopen van een televisie of vi deorecorder bij Skala is "schreeu wend duur". Dat concludeert Kon- sumenten Kontakt na het vergelij ken van de huurprijzen en de aan schafkosten van dergelijke appara tuur. "Volgens KK kan het huren soms tot 90 procent duurder uitval len dan het kopen van de beeld-ap- paratuur. AMSTERDAM - Het comité Zuidelijk Afrika hield gisteren demonstra tief de wacht bij de Centrale Groothandelsmarkt in Amsterdam. Het co mité riep op geen fruit uit Zuid-Afrika te kopen, verkopen of te verhande len. (foto ANP) zegd dat de regeringsleiders van de bedrijf in te kopen door een scha- zeven grote industrielanden tij- de-claim bij de Exxon. De multina- dens hun jaarlijkse ontmoeting tional is namelijk op basis over de olieprijzen zullen praten. Jamani brengt op dit moment t vijfdaags bezoek aan Japan. erfpacht-overeenkomst verplicht om het fabrieksterrein schoon op te leveren. Volgens de Arubaanse Cartagenagroep bijeen in Uruguay MONTEVIDEO (IPS/Rtr) - Terwijl de dalende olieprijs de schulden landen Mexico en Venezuela steeds meer de duimschroeven aandraait, komen vandaag Latijn- samerikaanse ministers van bui tenlandse zaken en financiën bij el kaar in Punta del Este. Op de agen da van de tweedaagse vergadering in de Uruguayaanse badplaats staat de schuld van de regio die nu ongeveer 370 miljard dollar be draagt. Waarnemers verwachten dat in Punta del Este de schuldeisers op nieuw gevraagd wordt ge termijn-akkoord ovt samerikaanse schuld landse schuld als gevolg van de oliecrisis. Met name olie-exporteurs Mexi co (97 miljard dollar schuld) en Ve nezuela (35 miljard) zijn zwaar ge troffen. De daling van de olieprijs Het land heeft zijn deviezenvoor raad omgezet in goud en zilver en buiten het bereik van de banken opgeslagen. Eerder deze week veroordeelden met ongeveer acht dollar per vat president Sanquinetti van Uru- scheelt Mexico zo'n zes miljard guay en zijn Argentijnse collega dollar aan inkomsten. Het land Alfonsin in een gezamenlijke ver moet dit jaar elf miljard dollar rente en aflossing betalen. Presi dent Miguel de la Madrid heeft ge zegd dat de buitenlandse schuldei sers „offers" moeten brengen. Hoewel andere schuldenlanden, een lan: zoals het energie-importerende de Latijn- Brazilië, voordeel putten uit lagere produkten vormen een belangrijke Die wens olieprijzen, zijn de internationale bron van exportinkomsten voor klaring het 'agressief protectionis tisch beleid', dat de EG en de VS zouden voeren. Volgens de twee presidenten heeft het dumpen van Amerikanse en Europese agrari sche produkten geleid tot een da ling van de exportprijzen van vlees graan met veertig procent. Deze werd al eerder neergelegd in het banken bang dat de regeringen Arentinië en Üruquay. zogeheten Akkoord van Cartagena, zich harder gaan opstellen. Peru Om het gevaar te bezweren dat twee jaar geleden in Colombia, heeft al besloten de over te maken andere Cartagenalanden het Pe- Vrijdag bespreken de ministers de geldsommen te beperken tot tien ruaanse voorbeeld zullen volgen, is kritieke situatie rond de buiten- procent van de exportinkomsten, de Amerikaanse ambassadeur Har ry Shlaudeman een rondreis be gonnen door verscheidene schul denlanden. Argentinië en Vene zuela konden snel een akkoord sluiten voor herfinanciering van hun schulden. De gesprekken met Brazilië vlotten opvallend en ver nieuwing van een contract met Ni geria hangt in de lucht Intussen is uit een rapport van de Economische Commissie voor Latijns-Amerika (ECLA) van de Verenigde Naties gebleken, dat ook als de economische groei van de landen van Latijns-Amerika de komende vijf jaar onverwacht groot zal zijn de arme mensen daar van niet profiteren. De verplichtin gen die leningen in het buitenland met zich brengen mogen niet lei den tot stagnering van de econo mie of sociale achteruitgang, aldus het rapport. ROTTERDAM (ANP) - IHC Caland (energiewinning en toelevering aan de olie-industrie) denkt over 1985 een verlies van ongeveer 15 miljoen gulden te hebben geleden, zo heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Over 1984 was er nog een nettowinst van 34,6 mil joen gulden. Het verlies is ontstaan door een voorziening van 25 miljoen gulden voor reorganisatie van de olie- en gasbelangen in de Verenigde Sta ten in verband met de sterke da ling van de olieprijzen en de onze kerheid over de verdere prijsont wikkeling. De eventueel met deze reorganisatie gepaard gaande boekverliezen zullen blijkens de mededeling geen liquiditeiten kos ten. Het bedrijfsresultaat daalde van 16 miljoen tot ongeveer 10 mil joen gulden. Bij de bekendmaking van de cij fers over het eerste halfjaar van 1985 deelde IHC Caland in septem ber nog mee dat de nettowinst in de tweede helft van het jaar nage noeg gelijk zou zijn aan of iets lager dan die van 7,7 miljoen gulden over dc eerste zes maanden. De verwachting was toen dat het re- Raffinage Volgens de organisatoren van Petrotech, een vakbeurs waar olie- industrie en toeleveringsbedrijven elkaar ontmoeten, hoeven de lage re olieprijzen niet nadelig te zijn voor Nederlandse bedrijven die de petrochemische industrie voorzien van artikelen als afsluiters, veilig- heidstiestellen, kijkglazen en te rugslagkleppen. "De oliemaat schappijen zullen minder gaan in vesteren in speuren naar olie op zee, maar de raffinage zal toene men als gevolg van een toenemen de vraag naar olieprodukten door dalende prijzen. Er liggen zelfs be tere tijden in het verschiet voor le veranciers van opslagtanks en pijpleidingen". In Nederland zijn enkele grote projecten in gang gezet en de toele veringsindustrie zal daarvan mee profiteren. Hoewel veel produktie binnen de zogeheten buiksector uit West-Europa verdwenen is naar niet-westerse landen wordt toch gehoopt op een toeneming van de produktie van ruwe stookolie hier onder invloed van lagere Drijzen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9