1.15 Nijpels lijdt nederlaag in eigen fractie Veel mensen lopen huursubsidie mis Raketdebat in teken voorstellen supermachten voor ontwapening Officiële aanklacht tegen De Jonge en Passtoors ligt klaar Verdachten ontkennen ontvoering jongen Schappen vol en nog even schappelijk geprijsd. Scelso's mogen blijven? Egyptische moet land uit DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Geen compromis euthanasie DEN HAAG (GPD/ANP) - WD-fractieleider Nijpels is er gisteren niet in geslaagd een compromis met het CDA over de euthanasie door zijn fractie te loodsen. Met overgrote meerderheid besloot de fractie de steun aan het euthana sievoorstel van D66 te handhaven. Nijpels had gistermiddag met pre mier Lubbers en CDA-fractievoor- zitter De Vries een akkoord bereikt om de impasse tussen beide partij en over de euthanasie te doorbre ken. Volgens dat akkoord zou het initiatiefvoorstel van D66 worden afgehandeld tot en met de stem ming over de wijzigingsvoorstel len. Voordat zou worden overge gaan tot de afrondende stemming, een forse knauw zou het D66-initiatiefontwerp ech- ter voor nader advies naar de Raad KabinetSCriSlS van State worden gezonden, sa men met de 'proeve' van het kabi- voerder in de euthanasiezaak, Dees, die een warm voorstander is van het D66-plan, kreeg hij volgens een betrouwbare bron in de fractie geep poot aan de grond. De meeste liberalen verklaarden dat het opge ven van hun steun aan het D66- voorstel en het aanvaarden van het met het CDA bereikte compromis de geloofwaardigheid van de WD geven. KK kritiseert voorlichting DEN HAAG (GPD>- Van de men sen die recht hebben op huursubsi die, vraagt 14 tot 17 procent die niet aan. Als al die mensen wel een aanvraag zouden indienen, kost dat de overheid 200 miljoen gulden extra. Uit een onderzoek in Am sterdam blijkt, dat de niet-aanvra- gers bijna allemaal denken dat ze geen recht hebben op huursubsi die. Slechts 2,5 procent van hen wil om principiële redenen geen be roep doen op de regeling. Daaruit blijkt dat de overheidsvoorlichting op het gebied van huursubsidie te kort schiet. Dat schrijft Konsumenten Kon- takt in een gisteren verschenen no ta, getiteld 'Individuele Huursubsi die Aangepakt'. Volgens Konsumenten Kontakt blijken maar weinig mensen in staat zijn om het aanvraagformu lier voor huursubsidie foutloos in te vullen. In de lagere inkomens groepen lukt het niemand en ook mensen met een universtaire oplei ding hebben er problemen mee: 88 procent van hen maakt fouten. Toch blijkt 5 procent van de ge meenten niet bereid om hulp te ge ven bij het invullen van het formu lier. Een kwart van de gemeenten helpt alleen in bepaalde gevallen: jongeren en mensen met hogere opleiding hoeven daar vaak niet op hulp te rekenen. Meer dan de helft van de gemeenten helpt mensen die er om vragen en 16 procent vult het formulier automatisch voor de aanvrager in. net. Lubbers en Nijpels zouden zich vervolgens binden aan de adviezen van de Raad van State en de eutha nasiekwestie buiten de verkie zingsstrijd houden. Pas bij de kabi netsformatie zou deze zaak weer aan de orde worden gesteld. Hoewel Nijpels zich had verze kerd van de steun van zijn woord- Politie schiet overvaller op vlucht dood AMSTERDAM (ANP) - Een Am sterdamse politieman heeft giste ren een Fransman doodgeschoten die kort tevoren samen met drie anderen een gewapende overval had gepleegd op de juwelier Am- stel Diamonds aan de Amstel. Dit heeft de politie gisteravond be kendgemaakt. De schietpartij deed zich voor op de Lemelerbergweg in Amsterdam-zuidoost. Politiemensen werden daar door de overvallers beschoten, waarop zij terugschoten. De Fransman overleed ter plaatse. Een andere overvaller raakte gewond. Volgens de politie waren bij de overval en schietpartij drie Fransen en een Nederlander betrokken. De overval werd volgens de poli tie omstreeks twee uur gistermid dag gepleegd. Het personeel van de juwelier moest onder bedrei ging van een vuurwapen vier zak jes diamanten van aanzienlijke waarde (het totaal is nog onbe- Zij willen doorgaan met het ini tiatief van D66 tot en met de eind stemming. Wanneer het kabinet dan het 'onaanvaardbaar' over dat voorstel uitspreekt, zal er worden bekeken of de zaak een kabinets crisis waard is. Dit betekent dat de WD een confrontatie met het CDA niet uit de weg gaat. Nijpels had volstrekt niet op dit verzet van zijn fractie gerekend. Hij had de pers vóór de fractiever gadering al laten weten, dat hij op een spreekbeurt in zijn woonplaats Bergen op Zoom een 'handreiking' in de richting van het CDA zou doen. Bovendien had hij al afge sproken een toelichting te zullen geven voor de televisierubriek 'Den Haag Vandaag'. Deze handel wijze bleek in de fractie kwaad bloed te hebben gezet. Nijpels vol stond nu op zijn spreekbeurt in Bergen op Zoom met de medede ling, dat geen enkel voorstel op het gebied van euthanasie - het D66- voorstel noch de 'proeve' van het kabinet - voor zijn fractie heilig is. Hij deed een beroep op CDA-lijst- trekker Lubbers in deze kwestie geen blokkade op te werpen 'vóór, tijdens of na de kabinetsformatie'. Volgende week maandag verga dert de Tweede Kamer opnieuw over de euthanasiekwestie. DEN HAAG (ANP) - Kamervoor zitter Dolman heeft gisteren het of ficiële startsein gegeven voor de re novatieplannen van de Tweede Kamer in en rond het Haagse Bin nenhof. Met een mini-bxdldozer ramde hij door een van de laatste nog te slopen muren van het voor malige Hotel Central. Een hande ling die heel wat stof deed opwaai en. (foto ANP) Vrouw geketend DEN HAAG (GPD) - De oppositie partijen in de Tweede Kamer heb ben gisteren geëist dat regering op heldering verschaft over het ver trouwelijke N A VO-o verleg dat voorafging aan het voorstel van president Reagan alle kernwapens voor de middellange afstand bin nen drie jaar terug te trekken. Uit diverse perspublikaties (onder meer in deze krant) is duidelijk ge worden dat ook Nederland bezwa ren heeft gemaakt tegen de Ameri kaanse voorstellen zoals die aan de bondgenoten zijn voorgelegd. Het debat over het kruisraket verdrag stond gisteren vrijwel ge heel in het teken van de recente voorstellen van Reagan en Gor- batsjov voor een apart akkoord over de zogenoemde INF-wapens (Pershing 2- en kruisraketten te genover de Russische SS-20). Het CDA toonde zich optimistisch over de kansen van zo'n akkoord, de WD hield zich op de vlakte van wege afwijzende Sowjet-reacties op de voorstellen van Reagan. Alleen de PvdA, aan de hand van woordvoerder Klaas de Vries, en het CDA gingen uitvoerig in op de vraag of de voorgenomen statione ring van kruisraketten in Neder- DEN HAAG (ANP) - De bescherming van de Zuidhollandse duinen laat land strijdig is met de grondwet. In erg veel te wensen over. Provincie en gemeenten hebben onvoldoende dat geval zou een tweederde meer- greep op plannen die funest zijn voor het kustlandschap. Dit stelt de derheid nodig zijn om de goedkeu- Stichting Duinbehoud in een nota. ringswet voor het verdrag met de Bedreiging gaat volgens de nota uit van plannen voor woonwijkjes, VS door de volksvertegenwoordi- campings, appartementencomplexen, een fietspad, bunkers (op de ging te loodsen. Waalsdorpervlakte), waterwinwerken, golfterreinen, wildgroei bij Duin- Qje 'strijd' is echter al lang vóór de stemming, die vanavond zou MIDDELBURG (ANP) - Bur gemeester Rutten van Middel burg heeft zijn ambtsketen te rug. De ketting werd twee we ken geleden tijdens een in braak uit de kluis van het Mid delburgse stadhuis gestolen.' De politie van Vlissingen vond het kostbare kleinood terug bij het fouilleren van een door de politie van Vlissingen aange houden vrouwelijke verdachte. Ze droeg de keten op het blote lijf rond haar heupen. De wouw werd samen met haar mannelijke begeleider na een tip aangehouden toen ze uit de trein in Vlissingen stapte. De twee hadden geprobeerd de ambtsketen elders in het land te verkopen, maar de diefstal had zoveel publiciteit gekre gen, dat niemand er zijn han den aan wilde branden. Steun voor goedkeuringswet staat al vast 'Duinen onvoldoende beschermd' kend) afgeven. De twee overvallers in te zetten verdwenen daarna in een vluchtau to bestuurd door een handlanger, waarop een wilde achtervolging met de politie door de stad volgde. Op een gegeven moment raakte de politie de auto met de overvallers kwijt. Vermoedelijk namen de overvallers elders in de stad een andere auto, met daarin nog een vierde man. Nadat de politie deze auto opnieuw signaleerde werd de achtervolging hervat. Op de Rerlagebrug moest de au to van de overvallers wachten in een file, evenals verderop de poli- tie-auto. De overvallers begonnen te schieten en de politie vuurde te rug. Niemand raakte daarbij ge wond. De overvallers wisten de po litie vervolgens van zich af te schudden. In de Bullewijk pro beerden zij zich van hun vluchtau to te ontdoen en dwongen zij een automobilist onder bedreiging van een vuurwapen te stoppen. Daarop ontstond de schietpartij met de po litie. De overvallers waren bewa pend met een stengun, pistool en een riot-gun. rell, baggerslib-berging en nog een paar andere zaken. De stichting heeft een dringend beroep gedaan op de provincie om zich worden "gehouden, gestreden. De in te zetten voor een betere planologische bescherming van het duinge- twee regeringspartijen, gesteund bied. door klein rechts, wensten de op- SCHIETPARTIJ (ANP) - De Rijks recherche stelt een onderzoek in naar de gang van zaken rond een schietpartij dinsdagavond, waarbij een mogelijke verdachte door een politieman in arm en buik werd ge schoten. De politie vermoedde te maken te hebben met een Duitse drugshandelaar. De politieman verklaarde dat zijn dienstpistool per ongeluk i JOHANNESBURG (GPD) - De Nederlander Klaas de Jonge en zijn Nederlands-Belgische ex- vrouw Helene Passtoors worden morgen in Johannesburg officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens terrorisme. Voor Passtoors ligt bovendien een aanklacht we gens verraad klaar. Op terrorisme staat volgens de Zuidafrikaanse wet op de binnenlandse veiligheid maximaal de doodstraf. Klaas de Jonge zit nog steeds in het Nederlandse ambassade-ge bouw in Pretoria. Helene Pas stoors is na een verblijf in het zie kenhuis wegens 'depressiviteit' weer terug in de gevangenis. Vol gens een zegsman die contact on derhoudt met De Jonge heeft de antropoloog in het verleden laten 'weten zich vrijwillig aan de Zuid afrikaanse autoriteiten te willen overgeven, als de strafmaat die aan de aanklacht is verbonden redelijk zou zijn. Op een aanklacht wegens terrorisme staat in Zuid-Afrika ma ximaal de doodstraf, het lijkt daar om onwaarschijnlijk dat De Jonge zich buiten het ambassade-gebouw zal vertonen. Volgens een woordvoerder van procureur-generaal Klaus von Lie- Johannesburg kan De Jonge meent dat tijdens het proces infor matie naar voren wordt gebracht, die aantoont dat het bij De Jonge en Passtoors om 'terroristen' gaat. Zuid-Afrika zal zich volgens Du- gard dan op de borst kloppen advocate van De Jonge en Pas stoors, Kathleen Satchwell, ver klaarde dat De Jonge morgen in elk geval niet voor de rechtbank zal verschijnen. Voor Passtoors geldt dat zij pas bij het officiële begin van het pro ces hoeft te verklaren of zij zich schuldig of onschuldig acht aan het tenlastegelegde. De Zuidafri kaanse rechtbank heeft 14 april ge prikt als datum waarop het eigen lijke proces moet beginnen. In een reactie op de aanklacht zei John Dugard, als juridisch hoogle raar verbonden aan de universiteit van Witwatersrand, dat de formu lering van de aanklacht de indruk wekt dat Pretoria de Nederlandse regering onder druk wil zetten om De Jonge over te dragen. Dugard 'We dachten dat het om een partij hasj ging' AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. W. Franken van Bloemendaal heeft gisteren voor de rechtbank van Amsterdam ze ven jaar gevangenisstraf geëist te gen de twee hoofdverdachten van de ontvoering vorig jaar van de 18- jarige Gijs van Dam. Tegen twee andere verdachten eiste de officier respectievelijk achttien maanden gevangenisstraf en zes maanden gevangenisstraf. Gijs van Dam werd van 22 tot 25 oktober vastgehouden in een wo ning in Lelystad. Voor zijn vrijla ting eisten de ontvoerders acht miljoen gulden van vader Van Dam, een bekend zakenman. Van dat geëiste losgeld werd geen cent betaald. Drie dagen na de kidnap ping in Amsterdam werd Gijs van Dam junior bevrijd door de politie. De vier verdachten hebben tot nu toe steeds ontkend de ontvoe ring op touw te hebben gezet. Zij werden naar hun zeggen tegen hun wil met Gijs van Dam opgescheept door twee onbekende anderen. Dit zouden de werkelijke daders zijn, aldus de twee hoofdverdachten, de 24-jarige P.H. en de 22-jarige P.T. Het tweetal verklaarde gisteren dat zij in oktober vorig jaar door twee mannen, van wie zij alleen de voor namen kennen, waren benaderd met het verzoek een tijdelijke op slagplaats voor 200 kilo hasj te zoe ken met voor ieder een beloning van 100.000 gulden. Zij maakten een afspraak met de zus van P.H. en haar man, om hun woning aan de Purmer in Lelystad voor een paar dagen beschikbaar te stellen. Op 22 oktober wachtten de twee verdachten daar op de komst van de onbekende mannen met de hasj. De mannen arriveer den echter met een grote doos waarin Gijs van Dam zat "ver pakt". De verdachten konden toen naar hun zeggen niet meer terug. "We waren bang voor die mannen", al dus hun verklaringen. Gijs van Dam werd vervolgens in een kast onder de trap opgesloten en bleef daar drie dagen zitten. Hij mocht er alleen uit om naar de wc te gaan. Volgens de 18-jarige Van Dam, die niet op de rechtszaak aanwezig was, kreeg hij nauwelijks te eten en werd hij volgestopt met een slaapmiddel. De officier van justitie noemde het hasjverhaal van H. en T. onaan nemelijk. Volgens hem zijn er aan wijzingen genoeg dat de twee wel positie bij dit 'verplichte nummer' geen millimeter ruimte te geven. Zij schaarden zich achter het standpunt van kabinet en Raad van State dat de plaatsing niet strij dig is met de grondwet en derhalve met een gewone meerderheid kan worden goedgekeurd. De CDA'er De Boer kondigde gisteren alvast aan dat zijn fractie, met uitzondering van een vijf- tot zestal leden, voor de goedkeurings wet zal stemmen. De tegenstem mers zouden echter niet hun steun geven aan moties van de oppositie Niet alleen de subsidie-aanvra gers hebben moeite met de formu lieren van het ministerie. Zevenen dertig procent van de gemeenten en 47 procent van de woningbouw corporaties vinden de toelichting bij het aanvraagformulier slecht. Ook de voorlichtingsfoldertjes krijgt veel kritiek, vooral vanwege het taalgebruik. De meeste mensen blijken hun informatie dan ook niet uit derge lijke foldertjes te halen, maar lezen die in de krant of ze horen het een en ander van buren en kennissen, of aan een wijzigingsvoorstel van Dat is een van de redenen Klaas de Vries om een tweederde een groot aantal mensen ten meerderheid de doorslag te laten rechte geen subsidie aanvraagt. DEMONSTRATIE (ANP) - Het 17- mei overleg, een landelijke orga nisatie met vertegenwoordigers van vredesplatforms en vredesor ganisaties, blijft erbij dat op 17 mei een landelijke demonstratie rond de basis in Woensdrecht moet worden gehouden tegen plaatsing van kruisraketten. Dit heeft woordvoerder Hans Strae- ter van het 17-mei overleg gister avond gezegd na afloop van een actievergadering over de demon stratie. Het plan om met enkele tienduizenden mensen een mense lijke keten rondom de basis te vormen wordt gehandhaafd. Hoe wel de bijeenkomst van het Komi- tee Kruisraketten Nee van afgelo pen zaterdag in Rotterdam wat teleurstellend was, betekent dit nog niet dat de vredesbeweging berust in plaatsing van kruisra ketten, aldus Straeter. Drugssmokkel SAO PAULO (Rtr - Twee Neder landers, een 30-jarige man en een 19-jarige vrouw, zijn gisteren op de internationale luchthaven van Sao Paulo gearresteerd met ruim tien kilo cocaïne in hun bezit. De pure cocaïne heeft volgens de politie een marktwaarde van ruim 1,2 mil joen gulden. De man verklaarde te genover de politie dat hij was ge dwongen de drugs te smokkelen om een schuld af te betalen. geven. De PvdA'er Ter Beek een voorschot op de verkiezings uitslag van 21 mei. Hij pinde minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) en het CDA vast op de uit spraak dat artikel 2 van het verdrag de Amerikanen alleen het recht geeft tot plaatsing en Nederland daartoe niet verplicht. „Wij zullen ook na de verkiezingen ernaar stre ven dat van dat recht geen gebruik wordt gemaakt. Daarover vragen wij het oordeel van de kiezers". Uit de nota blijkt dat de woonlas- alvast ten van huursubsidieontvangers fors zijn gestegen door de bezuini gingen op de huursubsidie. Alleen staanden met een minimuminko men betalen nu 20 tot dertig pro cent meer huur dan drie jaar gele den. Gezinnen die het minimum ontvangen, zijn per maand gemid deld zo'n tien procent extra kwijt. Volgens Konsumenten Kontakt zijn verdere bezuinigingen op de huursubsidie dan ook onaanvaard baar. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft besloten dat het uit Argentinië gevluchte gezin Scelso in Wognum op medische gronden in Nederland mag blijven. De vijf Scelso's krijgen een gewone verblijfsvergunning. Deze beslissing is gebaseerd op een rapport dat de psychiatrisch adviseur van het ministerie van justitie op 3 februari over de gezondheidstoestand van mevrouw Scelso heeft uitgebracht. De staatssecretaris heeft in juli vorig jaar in herziening het verzoek om politiek asiel van het gezin Scelso afgewezen. Het vertrek van de Scelso's werd echter door de staatssecretaris opgeschort omdat de psychiatrisch adviseur op dat moment een gedwongen vertrek uit Nederland niet ver antwoord achtte met het oog op de gezondheidstoestand van mevrouw Scelso. Die bezwaren werden pas na de beslissing over het asielverzoek aangevoerd, aldus een justitie-woordvoerder. Eind 1985 heeft de staatssecretaris aan de psychiatrisch adviseur ver zocht opnieuw verslag uit te brengen over de gezondheidstoestand van mevrouw Scelso. De adviseur komt ondermeer tot de conclusie dat be handeling van de vrouw in Nederland noodzakelijk is. Met bloemen en uitbundig gezang werd gisteren in de woning van de familie Scelso de beslissing van de staatssecretaris gevierd. Talrijke dorpsbewoners kwamen de ontroerde familie persoonlijk feliciteren. „Ei genlijk dringt het nog nauwelijks tot ons en tot hen door", aldus voorzit ter Kees Sijm van het actiecomité 'Scelso moet blijven'. De bejaarde en zieke Egyptische Olga Samaan Yacoub (69) mag niet in Nederland blijven om te wachten op de herziening van haar afgewezen verzoek om een verblijfsvergunning. Dat heeft de Haagse rechtbankpre sident mr. B. Punt gisteren bepaald. De Egyptische, die zichzelf niet meer kan verzorgen, had dolgraag bij haar enige kind willen blijven. Deze zoon drijft een shoarmazaak in Mid delburg. Hij spande namens zijn moeder een kort geding aan tegen de staat. De man ziet het ook als zijn plicht om de moeder te verzorgen. ADVERTENTIE niet bij verstek worden berecht. De wege de 'open rechtspleging' in het land, omdat journalisten vrij zullen zijn te berichten over de proces gang. De autoriteiten komen daar na met een verklaring die op het volgende zou neerkomen: „Hier zijn de terroristen, we bieden ze de gelegenheid voor een eerlijk pro ces irr een openbare rechtszaak. Hier is het bewijs, en Nederland weigert De Jonge over te dragen". Van officiële zijde leverden Ne derland en de Zuidafrikaanse auto riteiten geen commentaar. De Ne derlandse ambassade in Pretoria heeft het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ingelicht over de aanklacht. Een woordvoer der verklaarde dat het ministerie met een verklaring zal komen als men dat nodig acht. degelijk betrokken waren bij de ontvoering. Zo hadden de twee de trapkast in de woning in Lelystad geluiddicht gemaakt met een de ken. Dit past volgens de officier niet in het verhaal van de twee dachten dat er in die kast hasj zou komen. "Hasj praat niet", aldus Franken van Bloemendaal. Een bewijsstuk ook vond de offi cier het stukje ketting dat in de wo ning van P.T. werd gevonden en dat volgens het gerechtelijk labora torium zou kunnen horen bij de ketting waarmee Gijs van Dam was vastgebonden. De rechtbank doet 12 maart uit spraak in de zaak. Tot die tijd blij ven de hoofdverdachten in voorlo pige hechtenis. Het verzoek van hun advocaat om hen alvast vrij te laten werd door de rechtbank afge wezen. Braderije, dat is Echte Boter voor bakken en braden. Biefstuk wordt lekkerder dan ooit, de smaak van kip krijgt vleugels en appeltaart wordt van banketbakkersklasse. Braderije is er gelukkig weer volop. En nog steeds ongelooflijk goedkoop: maximaal f 1.15 per pakje van 200 gram. Op naar de winkel! taart wordt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5