Fusiebesprekingen Quintet uit impasse Universiteit heeft betaling nieuwe centrale niet rond Belangrijke wijzigingen in woonruimteverordening actiel in viije tijd Weer nep-controleurs gepakt Messewerper aangehouden Petrusschool gooit nog bijna roet in het eten LEIDEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 LEIDEN/ALPHEN - De politie heeft gistermiddag twee Leidenaren van: 28 en 30 jaar aangehouden, omdat zij zich diverse malen zouden hebben uitgegeven voor GEB-controleurs. In werkelijkheid probeerden de Lei denaren met deze smoes woningen binnen te komen, qp zoek naar kost baarheden. De mannen hadden hun werkterrein doorgaans in de regio Leiden, maar ook daarbuiten waren ze actief. De eerste verdachte in de zaak met de valse GEB-werknemers, een 29-jarige en eveneens uit Leiden afkom stige medeplichtige, is afgelopen maandag al aangehouden in het Noord-j hollandse Hoorn. Het trio zit vast in Alphen aan den Rijn en heeft irnriid- dels een groot aantal diefstallen bekend. Woningbouwverenigingen kunnen samengaan LEIDEN - De man die dinsdag naar een slager aan de Haarlem merstraat een uitbeenmes gooide, is gistermiddag aangehouden voor poging tot doodslag. De slager werd gewond aan zijn bovenlip. De man, die tevens huurder was, zou het mes hebben gegooid, om dat hij kwaad was dat de hoofd kraan van de waterleiding 's nachts in verband met de vórst werd afge sloten. Na het voorval nam hij de benen. Inbraak buurthuis LEIDEN - In het buurthuis 'In De Vroolijke Arcke' aan de Pieter- kerkchoorsteeg is gisternacht inge broken. Er wordt een volledige dis cotheek vermist. De waarde van de spullen, waaronder platen, verster kers en draaitafels, bedraagt vele duizenden guldens. LEIDEN - De fusie tussen de woningbouwverenigingen Ons Doel, Ons Belang, De Tuin- stadwijk, De Goede Woning en PCW is uit de impasse. De Raad van Toezicht van Advies en het bestuur van de Ons Doel zijn het eens kunnen worden. Beide organen zijn over eengekomen dat zij na de fusie een Raad van Commissarissen willen hebben, zoals nu bij Ons Doel functioneert. De leden van de fusieclub 'Quintet' moeten dan zelf beslissen of een ledenraad wordt ingesteld. LEIDEN - Wie een bedrijfstele- communicatiecentrale wil, moet niet op geld van de overheid reke nen. Tenminste niet op acht mil joen; het bedrag dat de Leidse uni versiteit ervoor moet neertellen. Dit betekende een streep door de rekening van het college van be stuur, dat er min of meer op had gerekend dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen wel het volledige bedrag op tafel zou leggen. Minister Deetman (onderwijs en Poging zoontje te ontvoeren LEIDEN - Een vader heeft gister morgen geprobeerd zijn zesjarige zoontje te ontvoeren. De politie die onmiddellijk was gewaarschuwd, kon de poging verijdelen. De jon gen verblijft met zijn moeder al enige tijd in het vrouwenopvang huis aan de Boerhaavelaan. Toen het kind buiten was, zag de vader zijn kans schoon. Hij wilde het kind bij zich hebben, omdat hij het niet eens was met de bezoekrege ling. Er zal nu met de hulp van een advocaat naar een betere regeling worden gezocht. Het glunderende vijftal van de Zijlwijkschool, dat gisteren in de finales de meeste koningen in hun matnetten ving en daardoor schaakkampioen van Leiden en omstreken werd. Zittend van links naar rechts Erwin Fahle (8Vz uit 10); Ronald Righart van Gelder (9Vz uit 10) en Machiel de Heer (9V2 uit 10). Staand van links naar rechts Jeroen Visser (4 uit 5) en Roeland Buysse (8 uit 10). Op zaterdag 24 mei speelt dit team in Baarn zijn eerste partij en voor de strijd om de landstitel. (foto Holvast) ser, ingevallen voor de zieke Dmi tri du Moulin, moest lijdzaam toe zien, hoe dame en paard van Hans Smittenaar als een wervelwind zijn stelling binnendwarrelden en ver volgens stikmat gaven. Ook donke re wolken boven Ronald Righart van Gelder, want Iskander Schrij vers blies een paard meer omver, maar liet zijn extraatje wat later weer waaien: remise. Bijna was ook Machiel de Heer ontworteld, maar de activiteit van zijn stukken compenseerde de pluspion van Ca- rolien Slingerland: remise. Verder kwam de Petrusschool niet (het teafri had met 5-0 moeten winnen om alsnog kampioen te worden. Derhalve 3-2 en de titel voor de Zijlwijk I met de Petrus- school als goede tweede: eenzelfde resultaat als in de strijd om het kampioenschap van de stad Lei den. Eigenlijk had de Petrusschool 'graag' derde willen worden, want dat was dit vijftal in het verleden nog in geen enkele finale gelukt. Wel eerste, tweede en vierde. Ondanks de puntenregen kwam de titel van ongekroonde koning voor het winnen van alle partijen niet bij een koningsjager van de Zijlwijkschool terecht maar bij Hans Smittenaar, de derde bord- speler van de Petrusschool: 9 uit 9. Hoewel de Pieter de. Graafschool (Nieuwkoop) in de voorronden maar liefst 21 uit 25 had behaald, kwam dit team niet verder dan een teleurstellende derde plaats in de troostfinale. Deze werd overigens gewonnen door Willem Alexander. Eindstand: 1 en kampioen Zijl- wijk 112,5 punten uit 15 partijen; 2 Petrusschool 7; 3 De Overtocht 5,5 en 4 Poelewaij 5. Troostfinale: 1 Willem Alexander 9 uit 15; 2 Zuiderhorst (Voorscho ten) 8; 3 Pieter de Graaf 7,5- en 4 Zijlwijk II 5,5. Bingo In buurthuis De Mirt aan de Driftstraat is vrijdag een bingo dansant. De avond begint om 20.00 uur. De kaartjes zijn in voorverkoop verkrijgbaar in-het buurthuis. Rommelmarkt Klubhuis Matilo houdt op zater dag een rommelmarkt. De aan vang is 10.30 uur. De markt duurt tot 15.00 uur. Naast de rommelmarkt is er een informa- tiekraam over het programma- aanbod van Matilo. Drumband Matilo zal 's morgens om 10.30 uur een rondgang door de buurt maken. Modeshows De kledingzaken Wamecke en Riêl laten met modeshows in 'ei gen huis' de nieuwe voorjaars- en zomermode zien. Riël (Breestraat 125) doet dit vanavond met een presentatie om acht uur en dins dag om half elf en half drie. War- necke Mode (Breestraat 151-153) showt de nieuwe mode ook dins dag, om half elf, half twee en vier uur. Milieu De Jonge Socialisten binnen de PvdA organiseren vanavond een verkiezingsforum over het ge meentelijk milieubeleid. Wethou der Jit Peters (PvdA), VVD-wet- houder en lijsttrekker Fred Kuij- ers (VVD), Rob van Lint (Links Leiden) en lijsttrekker Jan Hoe- kema D66hebben beloofd te ko men. Het forum begint om acht uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Blijspel Toneelvereniging Ploef brengt vrijdagavond een 'try-out' van het blijspel 'Alles in tweevoud' in de prot. chr. basisschool De Zwa luw in de Stevenshof (A. Kleyn- straat 8). De aanvang is acht Met deze overstemming is een ein de gekomen aan de impasse waar in de fusie verkeerde en die de ge plande samensmelting nogal wat vertraging heeft opgeleverd. De wens van de Raad van Commissa rissen van Ons Doel tot de instel ling van een ledenraad na de fusie, kreeg de steun van de meerderheid van de leden van de vereniging. Over de fusievoorstellen die het bestuur van Ons Doel aan de alge mene ledenvergadering voorlegde adviseerde de Raad van Toezicht en Advies negatief. Deze voorstel len werden vervolgens door de le den weggestemd, wegens het ont breken van een ledenraad in de voorgestelde verenigingsstruc tuur. Ons Doel dreigde uit de fusie boot te vallen, doordat het verschil van mening zo hoog was opgelo pen. Na "deze problemen hebben de Raad van Commissarissen en het bestuur van Ons Doel en bewo nersvertegenwoordigers zich gezet aan het opstellen van een voor de Raad en de leden acceptabele op lossing. De leden en de Raad wil den daarin een betere garantie voor inspraak en medezeggen schap. Uit de bus is een soort tus senoplossing gekomen, die contro le op het bestuur garandeert en het aan de leden van Quintet overlaat of er een ledenraad moet komen. Voorzitter W. de Bock van Ons Doel zegt nu goede hoop te hebben dat de fusie per 1 januari 1987 rond zal zijn. De Raad van Commissaris sen zal de algemene ledenvergade ring van de vereniging, die de fu sievoorstellen in de oorspronkelij ke vorm heeft weggestemd, nu ad viseren om positief te besluiten. "Ik denk dat het nu anders ligt dan in het verleden", blikt De Bock hoopvol vooruit naar de algemene ledenvergadering. Controle De Raad van Commissarissen, zoals Raad en bestuur van Ons Doel die in de statuten van de fu sievereniging willen zien opgeno men, krijgt dezelfde controlerende functie als nu by Ons Doel en bij voorbeeld ook De Tuinstadwijk. De Raad zal toegang hebben tot al le informatie, controle op kas en kasboek kunnen uitoefenen, de be voegdheid krijgen om een leden vergadering bijeen te roepen, be stuursleden kunnen schorsen en toegang krijgen tot de bestuursver gaderingen. Verder krijgt de raad het recht om onafhankelijk, deskundig ad vies in te winnen. De fusievoorstel len behelsden tot dusver minder vergaande inspraak en medezeg genschap van de bewoners, via een algemene ledenvergadering. Wel was en is nog steeds voorzien in een ledenraad, een adviserend or gaan samengesteld uit vertegen woordigers van bewonerscommis sies, die echter slechts een advise rende functie krijgt. M. Houtman, voorzitter van de Raad van Advies en Toezicht, toont zich tevreden over het be reikte compromis. Volgens hem voorziet dit ook in de instelling van een 'neutrale' commissie na de fu sie, die voorstellen voor hervor mingen binnen de fusieclub aan de ledenvergadering zal voorleggen. "Als er behoefte is aan een leden raad, zal die er dan ook kunnen ko men", aldus Houtman. "Dit compromis is een genoeg doening voor onze leden en de, 5500 bewoners van de andere verenigin gen", verklaart Houtman verder. "Ik heb namelijk ook uit de andere verenigingen geluiden gehoord dat men een beetje modernere vorm van de vereniging voorstaat. Er is een enorme blunder begaan in het begin van de fusiebesprekingen, door een ledenraad niet op te ne men in de nieuwe verenigings structuur". Voor het compromisvoorstel zul len het bestuur van Ons Doel sa men met de Raad van Toezicht en Advies nog de instemming moeten verkrijgen van eerst de besturen van de overige fusieclubs en in een later stadium van hun algemene le- denvergaderingen. "Maar als men dit afwijst is voor ons de deur dicht. Dit is het uiterste. Anders moet Ons Doel maar alleen ver der", laat Houtman weten. "De mo gelijkheid tot inspraak en mede zeggenschap is niet meer dan be hoorlijk tegenover de leden". LEIDEN- Een felle zon en een uit stekend werkende verwarming, kortom een tropisch paradijs in de kleine kantine van de Leidse scho lengemeenschap Louise de Colig- ny. Zie daar het decor waarin het eerste team van de Zijlwijk giste ren de schaaktitel voor vijftallen van de basisscholen uit Leiden en omstreken behaalde. Derhalve ideale omstandigheden, onder wel ke een puntenrecord, zij het mét de nodige zweetdruppeltjes, binnen het bereik van de 'Leidse vijf lag. De puntenthermometer ging gis teren, na een tussenstand van 22 uit 25 partijen twee weken geleden in de voorronden, met sprongen omhoog. In de halve finales 5-0 te gen Zijlwijk II, 5-0 tegen Willem Alexander uit Leiderdorp en 4,5- 0,5 tegen De Overtocht uit Nieuw koop (Erwin Fahle meldde plotse ling half bewolkt: remise tegen Olaf Couveld). Vervolgens in de fi nales uiteraard weer 5-0 tegen de Poelewaij uit Lisse en dan... flits, boem. Een donderslag bij heldere hemel: een fotograaf schiet voor het begin van de slotronde alvast een plaatje van de nieuwe kam pioenen. Een kleine storing met onver wacht grote gevolgen, want even daalt de druk bij het Zijlwijkteam. Bijna had het zich dan ook door de Leidse Petrusschool in de slotron de laten overdonderen. Jeroen Vis- wetenschappen) zei in zijn toe spraak dat hij graag wil dat ook het bedrijfsleven geld in de informatie technologie stopt. De bewindsman was gisteren naar Leiden geko men, niet omdat hij het bijwonen van het tekenen van een contract met de PTT voor een bedrijfstele- communicatiecentrale van Philips zo'n interessante bezigheid vond. Nee, zo liet hij duidelijk weten, hij wilde de universiteiten waarschu wen voor al te grote investeringen, "want de overheid gaat zeker niet alles subsidiëren". Hoe nu die 'ultramoderne centra le' wordt betaald, is nog onduide lijk. De voorlichter van de univer siteit wilde vanmorgen niet meer kwijt dan dat het college van be stuur opnieuw gaat onderhandelen met het departement over de wijze van financiering. De minister wees in dit verband ook op de Samenwerking Univer sitaire Rekenfaciliteiten: het zoge naamde Surf-plan, waarvan de kosten op een miljard gulden wor den geraamd. "Ik wil niet weglo pen voor de problemen, mits we al len maar bereid zijn inspanningen te leveren. We moeten ook kijken of dit ingediende reeël is", aldus de minister. Drs. M.J. Koornstra, lid van het De aanwezigheid van minister Deetman bij de universiteit leidde gistermiddag niet, zoals gevreesd, tot acties van studenten. De Elfstedentocht op tv hield ook hun aandacht gevangen. (foto Holvast) college van bestuur, diende hem van repliek door te zeggen dat de omvang van de benodigde voorzie ningen aan een moderne universi teit niet te betalen is uit de nu jaar lijks met 20% gekorte subsidie voor materiële voorzieningen. De centrale, die eind van dit jaar in gebruik wordt genomen, biedt oneindig veel mogelijkheden voor onderwijs en onderzoek. Zij maakt' naast het gewone telefoonverkeer het digitale transport mogelijk van tekst en computerdata. Een gedeelte van de centrale wordt opgesteld in het AZL en een ander gedeelte wordt onderge bracht in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Deze twee cen trales zijn door middel van glasve zelkabel met elkaar verbonden. Over dit onderwerp, de werking, de ontwikkeling en de mogelijke toepassingen van glasvezel, gaat ook de tentoonstelling die op dit moment is ingericht in de universi teitsbibliotheek. Overigens was er van proteste rende studenten, die gistermorgen nog de sloten van de universiteit hadden dichtgelijmd, bij de komst van Deetman even na twaalven geen sprake meer. Zelfs geen span doek. Zij zaten allemaal gebiolo geerd te kijken naar de overwin ning van Van Benthem. Op 3 februari jl. zijn een aantal be langrijke wijzigingen irt de Woon ruimteverordening van de ge meente Leiden in werking getre den. Hoewel de wijzigingen be langrijk zyn, is het systeem van de Woonruimteverordening niet ver anderd. Dat systeem gaat nog steeds uit van twee groepen inge schreven woningzoekenden. Aan de ene kant zijn dat de mensen die meteen bij het begin van de regi stratie 120 punten krijgen. Ze krij gen er vervolgens elke maand één punt bij tot ze aan de beurt zijn voor toewijzing van .een huis van een Leidse woningbouwvereni ging. Aan de andere kant staan de mensen, die worden ingeschreven met minder dan 120 punten. Het hangt van hun situatie af hoelang ze erover doen om 120 punten te krijgen. En pas dan begint de "ei genlijke" wachttijd. We zullen de belangrijkste wijzigingen hieron der puntsgewijs bespreken. Daar bij maken we onderscheid tussen "algemene wijzigingen" (A). "wijzi gingen voor mensen, die in Leiden wonen" (B) en "wijzigingen voor mensen die buiten Leiden wonen" (C). A. Algemene wijzigingen. 1. De huurprijs is verlaagd tot 650,-. Ook de koopprijsgrens is teruggebracht. Deze grens is nu voor eengezinswoningen gesteld op 174.000,- en voor andere typen woningen op 121.800,- (70 daar van). Bij een huur- of koopprijs bene den de huurprijsgrens resp. koop prijsgrenzen is een woonvergun ning nodig. Is de huur- of koop prijs hoger, dan heeft men vrije vestiging. 2. Degene, die een eigen huis be woont gedurende tenminste zes maanden en die deze woning niet heeft kunnen verkopen aan men sen, die een woonvergunning kon den krijgen, kan van B en W toe stemming krijgen *de woning te mogen verkopen aan mensen, die niet voor een woonvergunning in aanmerking komen. Als deze toe stemming wordt verleend, krijgt de koper alsnog een woonvergun ning. De voorwaarden voor deze toestemming zijn aangescherpt. De verkoper moet tenminste vijf maanden achtereen minstens een maal per maand in een Leids dag- of weekblad hebben geadverteerd. Hij moet een taxatierapport aan B en W overleggen dat kort tevoren door een beëdigd taxateur is opge maakt. De vraagprijs mag niet meer dan 10 afwijken van de in het taxatierapport genoemde prijs. 3. Het begrip "gepensioneerd" is verruimd. Onder gepensioneerd wordt nu verstaan: 61 jaar of ouder dan wel "met VUT zijn gegaan". B. Wijzigingen voor mensen, die in Leiden wonen 1. Mensen, die in Leiden een zelf standige woning bewonen kunnen in het algemeen niet met 120 pun ten worden ingeschreven als wo ningzoekenden. Overigens bestaan op deze regel heel wat uitzonderin gen, die in de Woonruimteverorde ning zijn genoemd. Daarbij valt bij voorbeeld te denken aan de moge lijkheid van "doorstroming", die bewoners van huizen van woning bouwverenigingen hebben. Een aantal van deze uitzonderingen komt hierna aan de orde, namelijk voorzover het om wijzigingen gaat. Als men geen recht heeft op regi stratie met 120 punten, kan men in bepaalde gevallen toch ingeschre ven worden, maar dan met één punt bij het begin van de registra tie. Voorwaarde is dat men econo misch gebonden is aan Leiden of kan worden beschouwd als daar mee gelijkgesteld. Van gelijkstel ling is o.a. sprake, als mensen niet meer duurzaam aan het ar beidsproces deelnemen. Na de inschrijving, die dus met één punt begint, krijgt men er ver volgens elke maand twee punten bij. Na vijf jaar heeft men dus uit eindelijk 120 punten en kan de "ei genlijke" wachttijd beginnen. Toch is hier sprake van een verbe tering. Tot nu toe deed men er tien jaar over om 120 punten te krygen. 2. Vooral mensen, die in Leiden een eigen huis bewonen zijn er door de wyzigingen belangrijk op vooruit gegaan. Zij hebben nu recht op inschrijving als woning zoekenden met 120 punten, als ze erg hoge woonlasten hebben in verhouding tot hun inkomen. Voorwaarde is, dat zij in aanmer king kunnen komen voor een woonkostentoeslag op grond van de Algemene Bijstandswet. U kunt door de sociale dienst (of eventueel door ons) laten uitrekenen of u daarvoor in aanmerking kunt ko men. Anders dan tot nu toe, krij gen deze eigenaren/bewoners dus meteen bij het begin van de regi stratie 120 punten. Hetzelfde geldt voor eigenaren/ bewoners, die "benard" wonen. "Benard" betekent "te klein in ver houding tot de grootte van het ge zin". Zo woont bijvoorbeeld een gezin van drie personen "benard", als het een twee-kamerwoning be woont. Voorwaarde bij benard wo nen is wel, dat de prijs van de wo ning lager is dan de voor de wo ning geldende koopprijsgrens. 3. Ook voor gepensioneerden is er vooruitgang. Hierboven werd al de verlaging van de leeftijdsgrens genoemd. Maar er is meer. Voor ge pensioneerden, die in Leiden wo nen, gold ook voorheen al, dat ze zich met 120 punten konden laten inschrijven, als ze een huurwoning met een huur beneden de huur prijsgrens bewoonden. Dat is zo gebleven. Maar daar is nu bijgeko men, dat voortaan ook gepensio neerden die een eigen huis in Lei den bewonen met een waarde on der de koopprijsgrens, voor regi stratie met 120 punten in aanmer king komen. 4. Ook voor mensen, die een duurdere huurwoning in Leiden INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 bewonen, is sprake van een wijzi ging. De huurprijs moet meer be dragen dan ƒ425,- per maand en het inkomen moet minder zijn dan 2976,- bruto per maand. Als de kale huur na aftrek van huursubsi die meer bedraagt dan 20 van het bruto-inkomen of 25 van het net to-inkomen, kunnen ook zij met 120 punten worden ingeschreven. 5. Mensen, die in Leiden op ka mers wonen, hebben recht op regi stratie met 120 punten, als zij min stens twee jaar in het bevolkings register van Leiden staan inge schreven. Voorwaarde is daar naast, dat zij de laatste twee jaar niet zelfstandig hebben gewoond. Tot nu toe moest men vijf jaar in Leiden wonen om met 120 punten ingeschreven te kunnen worden. C. Wijzigingen voor mensen, die buiten Leiden wonen 1. Voor één groep brengt de ge wijzigde verordening een verslech tering. Dat geldt voor de mensen, die in de omgeving van Leiden op kamers wonen, op een afstand van conomisch verbonden zijn Leiden of moeten worden be schouwd als "gelijkgesteld daar aan" (zie daarvoor onder BI). Maar tot nu toe kregen ze meteen bij in schrijving 120 punten. Nu krijgen ze meer één punt bij het begin van de registratie en krijgen ze er ver volgens elke maand vijf punten by. Zo doen ze er nu dus twee jaar over om 120 punten te krygen. 2. Degenen die op kamers wonen buiten Leiden, op een afstand van meer dan 60 km, houden recht op 120 punten bij het begin van de re gistratie. Zij moeten natuurlijk wel economisch gebonden zijn of daar- mee gelijkgesteld. Hetzelfde geldt j voor economisch gebonden en "ge- lijkgestelden", die zelfstandig wo nen in een huurwoning op een af stand van meer dan 60 km van Lei den. Woont men in een zelfstandige i huurwoning in de omgeving van j Leiden (dus op een afstand van minder dan 60 km) dan wordt men met één punt ingeschreven, krijgt men er elke maand twee punten bij en verwerft men dus in vijf jaar 120 punten. Dat geldt ook voor dege- nen, die een eigen woning elders bewonen (de afstand tot Leiden doet niet terzake). De termijn van vijf jaar bedroeg tot nu toe tien jaar. Overgangsrecht Sommige mensen, die al inge- I schreven staan, doen er. goed aan opnieuw registratie aan te vragen. We denken dan vooral aan de men- sen, die op grond van de nieuwe regeling meteen 120 punten kun nen krygen, maar die nog inge- j schreven staan met minder pun ten. Het is verstandig bij de aanvraag aan te geven dat en waarom men meent nu voor registratie met ten minste 120 punten in aanmerking te komen. Voor meer informatie en voor j hulp bij afwijzing van uw verzoek 1 om registratie of een woonvergun ning of bij registratie met minder j dan 120 punten, kunt u by ons te recht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4