Speciale organisatie nodig om centrum 'in de lift' te helpen ANITA MEYER 'Breestraat moet openblijven voor auto's en bussen 'In januari regionale radio via ether' GRANDIOZE OPENING Stationsweg 18 - 20 Leiden tel 071-122129 Kaïner van Koophandel en stieliturg: DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 LEIDEN Suggesties in rapport om positie bediijfsleven in binnenstad te versterken LEIDEN - De Kamer van Koop handel en de Stichting Leidse Bin nenstad winden geen doekjes om de vraag wat er volgens hen met de Breestraat moet gebeuren: deze straat moet openblijven voor auto- en busverkeer. Behalve een be langrijke winkelstraat is de Bree straat namelijk ook een onmisbare 'aanvoerroute' van bezoekers van de binnenstad. Zij bepleiten dit in het vandaag gepresenteerde rap port 'De Leidse binnenstad in de lift' Omdat auto's en bussen echter overlast in de Breestraat veroorza ken, stellen de beide organisaties voor er om gedeeltelijk eenrich tingverkeer voor bussen in te voe ren tussen de Korevaarstraat en de Koornbrugsteeg. De autobussen 'heen' zouden dan over de Bree straat kunnen rijden en het verkeer 'terug' via de marktenroute. Het verkeer in de Breestraat zou dan vervolgens - stapvoets - op een aparte rijstrook moeten rijden. Tevens zouden er twee bushalten LEIDEN - De Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad (SLB) vragen om de oprichting van een 'ontwikkelings-bv' voor de Leidse binnenstad. Een dergelijke organisatie moet ideeën en projecten die ten goede komen aan de economie van de binnen stad onderzoeken, onder steunen en eventueel uit voeren. De Kamer van Koophandel en de SLB lanceren dit idee in het rap port 'De Leidse binnenstad in de lift', het al geruime tijd verwachte onderzoek naar de economie van het centrum. In het rapport, geba seerd op een onderzoek van het bu reau Frons wordt een reeks plan nen ontvouwd die de economie van de binnenstad kunnen verbe teren. De beide organisaties erkennen dat ze die plannen niet zelf kunnen uitvoeren. Vandaar dat er een apar te ontwikkelings-bv moet worden opgericht. Hierin moeten belang hebbende bedrijven en instellin gen geld steken. Daarmee kunnen ideeën en pro jecten worden ondersteund, haal baarheidsonderzoeken worden uit gevoerd en zelfs eigen initiatieven worden ontplooid. Het particulier initiatief wordt op deze manier weer direct betrokken bij de ont wikkeling van de Leidse binnen stad, iets dat de afgelopen jaren steeds minder het geval was, aldus de beide organisaties. Achteruitgang Het 'oppeppen' van de economie bij moeten komen en zou de straat beter moeten worden 'aangekleed met behulp van allerlei 'straatmeu- bilair'. Zoals gezegd willen de beide sa menstellers van het rapport meer 'kwaliteitswinkels' in het centrum van de stad. Tevens moeten er meer warenhuizen komen. Daar naast willen ze dat er een klein in tiem 'winkeldomein' wordt inge richt in de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hoogstraat. Met verbetering van het winkel bestand in het centrum is Leiden er echter nog niet. De Kamer en de SLB pleiten er daarom voor dat er ook meer ambachtelijke bedrijven in de binnenstad is hard nodig, stellen de Kamer van Koophandel en de SLB in hun rapport. Elders in Leiden en de Leidse regio wor den langzamerhand de vruchten geplukt van de economische ople ving. Het centrum blijft echter ach ter. Sterker nog: op een aantal pun ten is zelfs sprake van achteruit gang. Dè banken en de de zakelijke dienstverlening groeien behoor lijk, geven de Kamer en de SLB toe. Echter, industriële en ambach telijke bedrijven, de bouw en de detailhandel vertonen in meer of LEIDEN - Een 33-jarige inwoner uit Den Haag is gistermorgen na een winkeldiefstal in V&D aange houden. De man bleek in zijn auto. die hij had geparkeerd aan de Kaasmarkt, nog veel meer gestolen goederen te hebben. in de binnenstad komen: bedrijfjes als mode-ateliers, binnenhuisar chitectuur en kunstnijverheid, om maar een paar voorbeelden te noe men. Dergelijke bedrijven zouden goed zijn onder te brengen in het gebied tussen de Oude Rijn, de Kaasmarkt, de Hooigracht en de Nieuwe Rijn. Dat heeft het juiste karakter hiervoor. Een belangrijke voorwaarde is overigens dat de ge meente bereid is bestemmings voorschriften en hinderwetbepa lingen hiervoor aan te passen. Watersport Er zijn nog meer mogelijkheden mindere mate een teruggang. Zo wel wat het aantal bedrijven als het aantal werknemers betreft. Op den duur kan dat ook nare ge volgen hebben voor bedrijfstakken die er nu nog goed voorstaan. Zo vrezen de Kamer en de Stichting Leidse Binnenstad dat onder meer kantoren en de industriële 'high tech' - bijvoorbeeld de bio-science- bedrijven - hun huidige belang stelling voor Leiden verliezen als de economische situatie in het cen trum blijft verslechteren. Kortom: uit hun onderzoek concluderen de Kamer van Koophandel en de SLB Binnenom Dat kan maandagmiddag nog een stevig gesprek worden tus sen wethouder Peters (ruimtelij ke ordening en milieu) en een aantal bewoners van de Kaiser- straat. Wat wil het geval? Op de hoek van de Kaiserstraat en de Boisot- kade staat een winkelpand. Eerst was daarin een winkel van twee dehands (toneel)kleding geves tigd. Maar nu heeft de eigenaar. Wim Hoppezak, het pand ver huurd aan een restaurateur, die er een restaurant in wil vestigen. Een aantal bewoners van de Boi- sotkade en de Kaiserstraat vond dat weliswaar niet zo leuk. zo'n restaurant vlak naast de deur, maar het bestemmingsplan voor zag in een resaurant op die hoek. Dus waren de bewoners bereid ermee te leren leven, mits de ge bruikelijke procedure zou wor den gevolgd. Dat wil zeggen: er moest een bouwplan worden in gediend, waarna al of niet een bouwvergunning zou worden ge geven. Bij navraag bleek er geen bouwplan te zijn ingediend, maar de restaurateur was - na aandringen van de omwonenden - bereid dat wel te doen. Het bouwplan voorzag onder meer in een afzuiginstallatie die via een buis in de bestaande schoorsteen naar buiten zou gaan. Twee me ter boven het dak zou die buis uitkomen. Weliswaar geen mooi gezicht, maar op die manier zou de overlast voor de omgeving tot een minimum beperkt blijven. De omwonenden maakten da- nook geen bezwaar tegen het bouwplan en de bouwvergun ning werd alras geleverd. Wie schetst de verbazing van de omwonenden toen zij zagen dat de schoorsteen werd dichtge metseld? Wat hadden ze nu aan hun fiets hangen? Buitendoor Welnu, de plannen van de res taurantbaas waren gewijzigd. De om de economie van de binnen stad te versterken: bijvoorbeeld door meer gelegenheid te bieden aan watersporters. De Kamer van Koophandel en de Stichting Leid se Binnenstad stellen voor de aan- legvoorzieningen voor watersport in de Haven te verbeteren, iets waar de gemeente overigens al een begin mee heeft gemaakt. Dit ge bied wordt nog aantrekkelijker ge maakt voor de watersport als in de dat de Leidse binnenstad ook in economische zin weer het hart moet worden van de Leiden en de Leidse regio. Uitgestrekt Een van de problemen met het Leidse centrum is dat het belang rijkste winkelgebied steeds slech ter van kwaliteit wordt. Dat komt onder meer doordat het eigenlijk veel te 'uitgestrekt' is. Bovendien zijn er te weinig winkels waar - du- keuken. op de begane grond, was bestemd voor de boven de 'win kel' wonende huurders. Een beetje-lastig eigenlijk. Nu zou er nog een keuken op de begane grond moeten worden gebouwd, terwijl er al een goede voorzie ning was. Hij had een beter idee: de bestaande keuken bleef op de begane grond en zou als restau rantkeuken moeten dienen. Voor de bewoners boven zou hij dan een eigen keuken maken. Dat was voor beide partijen véél ge makkelijker. Maar het gevolg van deze nieu we oplossing was dat de afzuig installatie nu niet door de schoorsteen kon. Die moest bui tenom. En daar waren de omwo nenden helemaal niet blij mee. Zo'n dikke buis langs de achter gevel is geen fraai gezicht, hij le vert veel meer geluidoverlast door trillingen dan een in de schoorsteen opgehangen buis en bovendien zou hij uitkomen in de nabijheid van de slaapkamers van het .naastliggende pand. Om dat het zomers warm kan zijn on der het gedeeltelijk zinken dak, willen de bewoners hun slaapka merraam lekker open kunnen zetten. Maar nu die buis daar komt, wdrden de slaapkamers, zo vrezen de bewoners, vergeven van de patatwalm in plaats van frisse lucht. Daarop togen de bewoners maar weer eens naar de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente om na te gaan of er wel een gewijzigd plan was inge diend. Officieel was men bij bouw- en woningtoezicht niet van het gewijzigde plan op de hoogte, maar wèl had een ambte naar van die afdeling alvast maar mondeling toestemming aan de restauranthouder voor de niewe plannen verleend. Het gevolg daarvan is dat de bewoners niet de kans hebben gekregen om bezwaar tegen de afzuiginstallatie te maken. En dat is Anton Broos en Eveline van Lookeren Campagne, bewo ners van het naastliggende pand. buurt van de Haven meer horeca- voorzieningen komen, eventueel met terrasjes. Ook zou er een hel ling aangelegd kunnen worden voor reparaties aan kleinere sche pen. Het gebied rond het Galgewater tot en met het station heeft even eens mogelijkheden om de aan trekkelijkheid van de binnenstad de vergroten. Vooral ook omdat re - kwaliteitsgoederen worden verkocht. Zodoende is het minder interessant geworden voor bewo ners uit de regio die ruim bij kas zitten. De winkels in het centrum spit sen zich steeds meer toe op klanten in de directe nabijheid van de bin nenstad. Klanten die doorgaans wat minder geld hebben te beste den. Daar komt nog bij dat het cen trum moeilijk is te bereiken met de auto. En wil Leiden bepaalde groe pen klanten aantrekken, dan is het het het centrum verbindt met de kantoren op het Schuttersveld. Het gebied is al iets aantrekkelij ker geworden doordat de Stations weg en de Steenstraat zijn opge knapt. Er kan echter nog meer ge beuren. Daarbij moet worden ge dacht aan het verbeteren van de winkelrij langs de stationsroute en het aantrekkelijker maken van de wandelroute. noodzakelijk dat voldoende par keergelegenheid wordt geschapen voor dergelijke kopers. Om een en ander in goede banen te leiden, moet de 'uitgestrekheid' van het winkelgebied worden te gengegaan. Overigens is het de Ka mer en de SLB opgevallen dat het winkelgebied in de westelijke zijde van de stad steeds belangrijker wordt. Dat deel zou moeten wor den versterkt, waarbij dan meteen moet worden voorkomen dat de Breestraat verder achteruitgaat als winkelstraat. Ook kan worden overwogen de groenstrook langs de Rijnsburger- singel tussen de Rijnsburgerbrug en Molen De Valk gedeeltelijk te gebruiken als terras. Daarnaast kan worden gedacht aan het ver wezenlijken van winkels en hore- ca-voorzieningen, met alweer ter rasjes, op de Beestenmarkt. Een en ander kan samen gaan met de bouw van een parkeerdek op die plaats. De terrasjes aan de Rijnsburger- singel en de winkels met parkeer dek op de Beestenmarkt, zijn vol gens de samenstellers van het rap port een nader onderzoek waard Overigens moeten de bussen in dit gebied een andere route gaan vol gen. Als het aan de Kamer en de SLB ligt, rijden ze niet meer via de Stationsweg en Steenstraat, maar vanaf het Stationsplein via de Morssingel. Binnenvestgracht en Langegracht. Ondergronds Een van de allerbelangrijkste voorwaarden om de Leidse bin nenstad uit het slop te halen is, zo als al eerder opgemerkt, een goede bereikbaarheid voor alle Bezoe kers. De Kamer en de Stichting Leidse Binnenstad stellen daarom voor om voldoende parkeergele genheid te scheppen op die plaats waar de meeste bezoekers zijn te verwachten. En dat is volgens hen in het gebied van de Blauwpoorts- brug tot aan de Stationsweg. De beide instellingen gaan 'ge waagde' voorstellen hierbij niet uit de weg. Zij opperen het idee om onder het Galgewater, of een ver gelijkbare plaats in de buurt, een ondergrondse parkeergarage te bouwen. Dat plan moet serieus worden onderzocht, vinden ze. Verder denken ze aan de bouw van parkeergarages aan de Kaas markt en op de plaats van de Lucas van Leydenschool (Aalmarkt) en het LVC. Garages als die van San ders (Levendaal) en de nog te ver wezenlijken garage op het Ir. Driessensplein, bieden volgens de Kamer en de SLB geen afdoende oplosssing. Die worden gebouwd in combinatie met'winkels en leve ren daardoor nauwelijks een bij drage aan de oplossing van de par keerproblemen^ ADVERTENTIE vrijdag 28 februari om 14.00 uur met om 21.00 uur een optreden van: Grandioos koudbuffet en Champagne GEOPEND v.a 14.00 uur toegang gratis legitimatie verplicht/leeftijd 18 Jaar Een parkeergarage onder het Galgewater en een parkeerdek aan de Beestenmarkt. Twee suggesties van de Stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel in het vandaag gepresenteerde rapport 'De binnen stad in de lift' om de positie van het centrum te versterken. (archieffoto) ADVERTENTIE Rapenburg 97 Leiden Tel. 071-122176 (reserveren gewenst) RESTAURANT VOOR FIJNPROEVERS. MET EEN CULINAIRE VOORLIEFDE DEN HAAG - De regionale omroep Omroep West. waarvan ook de in de Leitse regio opere rende Omroep Rijnland deel uitmaakt, ver wacht in januari 1987 met geregelde uitzendin gen via de ether te kunnen beginnen. Dit hangt af van een positieve beslissing van de provincie om de investeringskosten van drie miljoen gulden voor studio- en zendappara tuur aan minister Brinkman (WVC) terug te betalen op het moment dat de provincie via opcenten op de omroepbijdrage geld voor de regionale omroep krijgt. Minister Brinkman heeft toegezegd met die garantie het benodig de bedrag te willen voorfinancieren. De statencommissie voor cultuur buigt zich vrijdag over het voorstel. Provinciale Staten nemen op 20 maart de definitieve beslissing. De financiering van regionale omroep wordt uiteindelijk geregeld in de Mediawet die de Tweede Kamer waarschijnlijk volgende week behandelt. Hierin wordt gekozen voor een fi- nancieringssyteem dat inhoudt dat elke pro vincie afzonderlijk opcenten op de omroepbij drage vaststelt. Mogelijk is echter dat de Twee de Kamer een regeling wil waarin ten behoeve van de regionale omroep een landelijke verho ging van de omroepbijdrage wordt geregeld. In dat geval geldt de voorfinanciering van Om roep West door de minister als definitieve fi nanciering. De bewindsman heeft kortgeleden de pro vincie toegezegd de inrichtings- en eerste ex ploitatiekosten voor Omroep West te willen voorfinancieren, maar tegelijkertijd vast te houden aan zijn standpunt dat er per provincie maar een regionale omroep mag komen. Mocht de Tweede Kamer deze zienswijze over nemen dan zullen de reeds bestaande Radio Rijnmond en Omroep West fusiebesprekingeo moeten aangaan om tot de oprichting van een nieuwe regionale omroep in Zuid-Holland te komen. Ron Fresen van Radio West zei gistermiddag dat deze regionale omroep zich in tegenstel ling tot Radio Rijnmond wil houden aan de afspraak met de landelijke omroepen en op Radio 1 wil uitzenden. Deze nieuws- en actua liteitenzender zal dan na elke nieuwsuitzen ding op de hele uren voor enkele minuten en driemaal per dag gedurende een uur worden onderbroken ten behoeve van regionaal nieuws. Radio Rijnmond vult als enige regio nale zendgemachtigde de eigen uitzendingen aan met die van Radio 3. Langs de linkergevel moet een afzuiginstallatie worden aangebracht. Omwonenden aan de Boisotkade en kaiserstraat hadden liever gezien dat die buis binnendoor zou worden geplaatst. (foio Holvast» behoorlijk in het verkeerde keel gat geschoten. Binnenom (2) Anton Broos: "In het oor spronkelijke bouwplan ligt vast dat die buis binnendoor wordt gemaakt. Het is gewoon een truc van die man. Zodra de bouwver gunning er was, heeft hij de plan nen gewjjzigd. Hij kan gewoon maar zijn gang gaan. De gewij zigde tekeningen zijn op 10 fe bruari pas bij bouw- en woning toezicht binnengekomen. Toen was hij al sinds het najaar bezig om die installatie buitenom aan te leggen. We hebben de truc wel door: hij is nu al zover gevorderd dat de bouw niet meer kan wor den gestopt". Bouw- en woningtoezicht voelt wel dat ze fout zitten, volgens Broos. "Want ze doen nu de zaak af door te zeggen dat de wijziging van ondergeschikt belang is. Ik heb het nagevraagd bij het Bouwcentrum in Rotterdam. Daar wordt gezegd dat een der gelijke wijziging bepaald geen ondergeschikte zaak is. De reac tie daarop is dat het Bouwcen trum geen objectieve instantie is. Ik heb het gevoel dat ze bij bouw- en woningtoezicht die man gewoon de hand boven het hoofd houden". Medewerker Van Nood van de afdeling bouw- en woningtoe zicht vindt de wijziging in bouw technisch opzicht inderdaad van ondergeschikt belang. "In de ou de situatie zou die buis ook twee meter boven de nok uitkomen Dat hij nu tegen de achtergevel wordt geplaatst in plaats van in de schoorsteen gehangen is de enige wijziging. En die is niet zo van belang. Pijpen die voor dat doel bestemd zijn. worden be vestigd met rubber ringen, zodat ze trillingvrij zijn en weinig ge luidoverlast veroorzaken". Maar die gewijzigde tekeningen zijn wel erg laat binnengekomen, is er eigenlijk wel een bouwver gunning voor die -buis? Van Nood: "Die ligt in concept klaar. We zullen de zaak formeel afhan delen. Maar alvorens verdere stappen te ondernemen moeten we eerst het gesprek tussen de wethouder en de omwonenden afwachten". Buitendoor (2) Of de boel nog kan worden te ruggedraaid. is maar zeer de vraag. Toch wil Anton Broos het er niet bij laten zitten. "Bouw- en woningtoezicht meet gewoon met twee maten. Ik heb daar al staaltjes van meegemaakt. On langs mocht een bedrijf geen ge le streep over zijn voorgevel schilderen, omdat omwonenden dat als hinderlijk zouden kunnen ervaren. Maar hier mag een 40 centimeter brede buis wel tegen de achtergevel worden geplaatst. Kijk hier", wijst hij op een gevel, waar bijna alleen maar ramen in zitten. Waar die buis moet ko men zonder vlak langs een raam te lopen, is een raadsel. "Het is toch afschuwelijk", zegt Broos hoofdschuddend. En dat alles zonder geluidoverlast zal gaan, is volgens hem niet waar. "Die buis komt gedeeltelijk tegen het zink van het dak te liggen. Hoe je het ook wendt of keert, dat levert meer trillingen op dan wanneer hij in de schoorsteen wordt ge hangen". Ambtenaren van bouw- en woningtoezicht zijn al met meetapparatuur aan het me ten geslagen. Broos vindt het een vreemde zaak dat een bewoon ster van het aan de andere kant van het restaurant gelegen pand daarbij niet aanwezig mocht zijn. Zouden die ambtenaren te veel geluidoverlast hebben gemeten?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3