5Domweg verbiedendat bevalt ons niet 'Als je niet ritselt, blijf je steken' Noordwijkse vereniging tracht ook toerist bewust te maken van natuur Zwarte tulp blijft ook in toekomst een droom Biologisch Cursus £$NOORDWIJK - "Wij willen niet klakkeloos dingen verbie- jubbjden of gebieden afsluiten. Het is veel belangrijker om de wiÉm interesse van de mensen voor de natuur te vergroten. Ie- <Hogmand die weet wat er ergens aan flora en fauna aanwezig c6Uj2is, gaat er vanzelf verstandiger en voorzichtiger mee om. fifs? Politieagentje spelen is dan helemaal niet nodig". :2I D.J. Passchier en H. Verkade. be- vliegende fauna te inventariseren, stuursleden van de Vereniging Nadat we ons hadden aangesloten voor Natuur- en Vogelbescher- ming Noordwijk proberen onsti bij de Haagse vereniging voor vo- MPB fPPWtgelbescherming werden enige le- 77- i met vele andere vrijwilligers de den opgeleid tot vogel wachter". ogen van Noordwijkers en van toe- risten die de badplaats bezoeken te I openen r het natuurschoon dat vereniging vanaf dat moment de 81 Noordwijk te bieden heeft. Dat is mogelijkheid had in te grijpen als i heel wat, hoewel de natuur door al- duinbezoekers 'iets verkeerds de- z t 8 ïertei oorzaken de afgelopen de- Schu cennia nogal te lijden heeft gehad. ij beet 91. J n« v, door ïcS Monica Wesseling ■lenJq'De Noordwijkse natuurvereniging St. ^probeert daarnaast waar mogelijk ;nem^ gekwetste gebieden te herstellen meuie en an^ere gebieden voor de onder- 6an6 te behoeden. Dijt De natuur- en vogelbeschermers leden van de vereniging de IVN- Bet(v i dit jaar het twintigjarig be den'. "Maar dat domweg verbieden van dingen beviel ons niet. Wij wil den de Noordwijkers en de toeris ten juist laten zien wat voor moois er in de duinen voorkomt". Centrum Langzamerhand wijzigde de koers van de vereniging. Om bij de excursies die de vereniging ging organiseren niet met de mond vol tanden te staan volgden tientallen s voor natuurgids. Tegelijker- ^jren is de vereniging uitgegroeid die sinds enige tijd te zien is in het van een klein clubje natuurliefheb- Jan Verwey-centrum. Dit centrum H. Verkade, D. Passchier en W. Baalbergen, drie bestuurleden van de Noordwijkse natuurvereniging, bij de ooievaarspaal. Het nest wordt zaterdag geplaatst in de Hogewegpolder in Noordwijk. ffoto Holvast) bers tot een gezelschap van enkele I honderden leden. Passchier vertelt hoe ze zijn begonnen. "In eerste in stantie richtten we ons uitsluitend op vogels. Met een club mensen gingen we de duinen in om de de Weteringkade in Noordwijk aan Zee vervult nu een heel be langrijke functie. "Er is in het centrum veel expo sitiemateriaal te zien over het leven op het strand en in zee en duin. Zo fed) z.( ler Poi* VOORHOUT - Jeroén Colijn, leerling van groep acht van de basisschool e (Ne(j3oer/iaaue in Voorhout, heeft gisteravond een zogeheten thuisbroeiwed- Smonr^rï 9ewonnen- Jeroen Colijn (op de foto tweede van rechts) ontving uit ïed) z-fhanden van bestuurslid F.G. Vergeer van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur een beker voor de best behaalde presta tie in alle categorieën. Andere prijswinnaars waren Lieke Teeuwen (eerste van links), Mathijs (ii Weenk (tweede van links) en Renieta Assies (eerste van rechts). 3. Ro (H rc (De| zi zwaï Y zijn er vlinderkasten, schelpenvi- trines en een schedelcollectie. Daarnaast heeft het centrum de be schikking over een enorme verza meling boeken die leden en Noord wijkers gratis mogen lenen. In de dia-ruimte worden daarnaast heel regelmatig lezingen gehouden over de meest uiteenlopende zaken", vertelt Passchier. De vereniging besteedt veel aan dacht aan de 'natuuropvoeding' van schoolkinderen. Onder het motto 'jong geleerd is oud gedaan' wordt bij de kinderen, onder meer door een bezoek aan het Jan Ver- weycentrum, interesse voor de na tuur gewekt. In het centrum kun nen de leerlingen niet alleen din gen bekijken, ze mogen er ook met de handen bezig zijn. "We laten ze meeuwen aaien, schelpen en zand voelen en op alle andere manieren intens contact maken met de na tuur". Een derde activiteit van de ver eniging is de vervaardiging van een uitgebreid boekwerk over de fauna die rondom Noordwijk te vinden is. Er is volgens Verkade de afgelo pen jaren nogal wat natuurschoon verloren gegaan in het gebied rond Noordwijk. "Toch is de Noordwij- ker zich redelijk bewust van het natuurschoon in zijn omgeving. Doordat het een kustplaats is en vrijwel iedereen als kind op het strand en in de duinen heeft ge speeld. staan Noordwijkers over het algemeen vrij dicht bij de na tuur". Onwetendheid kan echter, zo blijkt uit de woorden van Verkade, fnuikende gevolgen hebben. Jaar lijks trekken tientallen mensen bij voorbeeld de duinen in om bramen te plukken. "Het oogsten van die vruchten kan natuurlijk geen kwaad. Wat de meesten echter niet beseffen is dat het duin van die plukacties te lijden heeft. Het duin wordt vertrapt en de zandheuvels gaan verstuiven". Hoewel ook aan dit natuurbederf op kleine schaal de nodige aan dacht wordt besteed, richt de ver eniging zich ook heel sterk op de voorkoming van grove aantastin- ALPHEN AAN DEN RIJN - BVO staat op een keerpunt in Ontspannen blikt Ben Ponsioen in gen van de natuur De grootste haar ontwikkeling als basketbalclub. Drie jaar lang heeft dc lerarenkamer van het Ashram- kade deUaankgVvan de Dufnweg' ^iner Ben Ponsioen keihard gewerkt om de onder zijn Drie™* "De duinen en het achterland wer- hoede al jaren eerder gestarte junioren om te vormen tot achtereen ontmoet BVO het Rol den hierdoor van elkaar geschei- een volwaardige seniorengroep. In Alphen werd een ver- terdamse AMVJ. ongeslagen kop- den. Dat heeft nogal wat conse- lenging verwacht van de jeugdsuccessen en een kam- loper in de rayon hoofdklasse en quenties voor de in de duinen le- ninpn«;rhan IppIt tnt Hp mncrpliikhpHpn fp hphnrpn titol houder van de nationale beker. De vende dieren. De padden bijvoor- P^nscftap leek toitüemog<elij klheden te behoren. De titel- eersle twee duels hebben een beeld moeten de weg oversteken kansen heelt BVO echter niet langer in eigen hand, maar plaats in de cupfinale als inzet, het derde en belangrijkste treffen geldt de competitie. AMVJ heeft op de ranglijst een voorsprong van vier punten op de Alphenaren en weet zich bij winst op BVO verze kerd van het kampioenschap en de daaraan verbonden promotie. Wint BVO dan moet AMVJ nog min stens één keer verliezen om een be slissingsduel te krijgen. Er komen steeds meer auto's over de weg waardoor steeds meer die ren de overkant nooit halen". Polder Ook het verdwijnen van de Noordzijdepolder is de natuurbe schermers een doorn in het oog. De polder is de laatste decennia omge- spoten tot bollengrond terwijl er bovendien campings werden ge vestigd. #Het gevolg van het ver dwijnen van de weidegrond is vol gens Verkade en Passchier dat de slobeend, grutto, tureluur en wa tersnip daar niet meer voorkomen. "Veel mensen begrijpen niet dat je vogels niet zomaar ergens an ders naar toe kunt sturen. Neder land is zo volgebouwd dat elk stuk je weidegrond hard nodig is als fourageer- en broedgebied voor weidevogels. Wanneer weidegrond verdwijnt, kunnen de vogels ner gens anders heen", zet Verkade uiteen. De viering van het twintigjarig bestaan van de vereniging staat, gezien de bedreiging van het ge bied, geheel in het teken van de be scherming van de Hogewegpolder. Volgens de bestuursleden spreekt een polder op zichzelf de mensen niet voldoende aan. Daarom is er gezocht naar iets wat in de polder gebeurt dat wèl tot de verbeelding spreekt. Nadat in het dorp Groot Ammers een ooievaarsnest is gebouwd wor den steeds vaker ooievaars in de omgeving van Noordwijk gesigna leerd. Mochten de vogels een onbe dwingbare nestdrang krijgen dan moeten ze Noordwijk tot op heden links laten liggen want de bloe- menbadplaats beschikt niet over een ooievaarsnest. De Vereniging voor Vogel- en Natuurbescher ming Noordwijk brengt daar ver andering in. De natuurbeschermers bieden de gemeente Noordwijk een ooie vaarspaal aan in de Hogewegpol der. Dat betekent overigens nog niet dat er al volgend jaar jonge ooievaars mogen worden ver wacht. "De kans is maar heel klein dat een ooievaarspaar ooit Noord wijk zal kiezen als plaats voor de kraamkamer. Dat betekent natuur lijk niet dat je ze de gelegenheid niet moet bieden. Bovendien kun nen we met het ooievaarsnest de aandacht vestigen op de polder en vooral de bescherming van het weidegebied", aldus de bestuursle den. Burgemeester mr. J.M. Bonnike zal zaterdag om 15.00 uur de paal officieel in 'gebruik' stellen. Ook na de feestelijkheden gaat de ver eniging rustig door met haar op voedende en beschermende werk zaamheden. Verkade en Passchier aarzelen geen moment als hen ge vraagd wordt naar hun grootste wens op het gebied van de natuur bescherming: "Tussen Noordwijk en De Zilk moet een nationaal park worden ingesteld. Bovendien zou er eigenlijk een reservaat moeten worden gemaakt voor weide- en waddenvogels. Zo'n reservaat zou een rustplaats moeten zijn voor de vogels waar ze ongestoord kunnen fourageren en broeden. De steltlo pers en eenden vormen een be dreigde groep. Een beetje extra be scherming is beslist geen overbo dige luxe". er is nog één laatste strohalm. door Hans Jacobs "Een zwarte tulp zal nooit bestaan. Zwart ontstaat door alle. kleuren bij elkaar te voegen. Omdat een tulp erfelijk beschouwd niet alle kleueren in zich heeft, zal er dus ook nooit een echte zwarte tulp kunnen ont staan. Het beste wat we kunnen bereiken is een tulp met een diep-purpere kleur die bijna zwart lijkt". L. Schoorl uit Lisse, plaatst enkele kanttekeningen bij de opwinding die tijdens de Westfriese Flora ontstond rond daar tentoongestelde 'zwar te' tulp Een zwarte tulp zal er, ondanks alle inspanningen veredelaars, nooit komen, be weert de Lissenaar evenwel. Schoorl houdt zich al jaren lang bezig met het veredelen van tulpen. Veredelaars proberen door kruisingen de erfelijke ei genschappen van planten of die ren te wijzigen. Zo kunnen in de plantenwereld door kruising van de ene plant met de andere nieu we kleuren, een betere houd baarheid, minder ziektegevoélig- heid of een vroeger bloeitijdstip ontstaan. Hoewel kruisingen de vreemd ste resultaten kunnen opleveren moet een bepaalde eigenschap wèl in een plant aanwezig zijn om die 'eruit te kunnen halen'. "Omdat, eenvoudig gezegd, in het erfelijk materiaal van de tulp de kleur zwart niet voorkomt, kun je eindeloos doorkruisen zonder dat ooit de zo gewilde zwarte schoonheid ontstaat", legt Schoorl uit. Als voorbeeld van een vreemd resultaat van een kruising noemt hij de kruising van twee witte tulpen. Iedere leek zou denken dat de nakomelingen van deze kruising eveneens wit zijn. Dat blijkt echter lang niet altijd het geval. Heel vaak leveren twee witte ouders een rood kind. "De oma's en opa's van dat rode kind hebben dan in hun erfelijk mate riaal rood opgeslagen gehad. Door een speling van de natuur komt die erfelijke eigenschap weer boven en krijg je een rode tulp". Het veredelen van planten is overigens een karwei dat zeer veel tijd vraagt. De veredelaar begint zijn bezigheden met het stellen van een doel. Zo is Schoorl al jaren bezig een tulp te kweken die lelievormig is en bo vendien vanaf Kerstmis met goed resultaat kan worden ge trokken (trekken is het vervroe gen van de bloei door eerst een koude- eh vervolgens een warm tebehandeling). Er bestaan lelievormige tulben en tulpen die vroeg in bloei zijn te trekken. Schoorl hoopt door middel van kruisingen de erfelij ke eigenschappen van deze twee samen te voegen en een vroege lelievormige tulp te krijgen. Het praktische veredelings- werk begint in het voorjaar wan neer de tulpen bloeien. Schoorl plukt meeldraden van de ene tulp (de vader) en brengt het stuifmeel hiervan aan op de stamper van een andere tulp (de moeder). Na deze bevruchting vormt de bloem zaden die in juni worden geoogst. Half november worden de zaden uitgezaaid waarna in het daarop volgende voorjaar de eerste bolletjes kun nen worden geoogst. "Deze eer ste oogstprodukten lijken nau welijks op echte tulpebollen. Ze zijn maar een halve millimeter groot", vertelt hij. In de vier jaren na de eerste bollenoogst. wordt de bol elk na jaar geplant en een paar maan den later geoogst. Elk jaar wordt de bol iets groter. Het jaar daarna is dan eindelijk het moment aan gebroken waarop de tulp voor het eerst bloeit. Dan pas kan de veredelaar zien of zijn inspannin gen iets hebben opgeleverd. In het gunstigste geval is de krui sing gelukt. Dan moet echter het gewas nog worden vermeerderd. Al met al gaan er tussen zaai en het moment dat er een nieuw tul peras te koop is, al gauw twintig jaar overheer). Schoorl vertelt dat er nog een tweede manier is om tulpen te veredelen. Vooral voor het ver krijgen van nieuwe kleuren wordt gebruik gemaakt van be straling. Door de straling veran deren de erfelijke eigenschap pen. Met een beetje geluk veran dert de kleur van de plant van bijvoorbeeld geel naar rood. "Stralingsmutanten, zoals die nieuwe plantesoorten officieel heten, zijn altijd toevalstreffers. Je weet nooit wat je als resultaat zult krijgen". Tulpen zijn er in tientallen ver schillende kleuren, soorten en maten. Dat impliceert echter vol gens Schoorl allerminst dat vere deling niet langer nodig zou zijn. "Als er niet regelmatig vers bloed in de 'tulpenfamilie' wordt gepompt, zal deze bloem toch steeds verder degenereren. Bo vendien hebben we nog steeds niet het schaap met de vijf poten gevonden". Onder het 'schaap met de vijf poten' verstaat de Lissenaar een tulp die het hele jaar rond in bloei te trekken is. die goed houdbaar en weinig gevoelig voor ziekten is en die bovendien in vele kleuren verkrijgbaar zal zijn. Schoorl vertelt dat de vere delaars zich de laatste jaren meer en meer zijn gaan richten op het BVO staat op keerpunt in basketbalseizoen beert natuurlijk iedereen te hou den. In een plaats als Alphen hoort een ploeg op landelijk niveau. De spelers trekken weg om te stude ren. Het bijelkaar houden van een groep is dan ook het moeilijkste dat er is. Wat er aan het einde van dit seizoen gebeurt als we geen kampioen worden weet ik niet. Een aantal jongens studeert al bui ten Alphen, anderen komen dit jaar van school af. Wat gaan ze doen?". De keuze van zijn spelers bepaalt in belangrijke mate ook de keuze van Ponsioen. "Ik voel er niets voor om volgend seizoen met een stelletje afvallers verder te gaan. Bij de adspiranten ben ik begon nen met het opbouwen van een team. Toen ik de positie als coach van het eerste team drie jaar gele den aannam heb ik gezegd dat ik door zou gaan totdat mijn groep 'senior' geworden was en daarna wel zou zien. We zijn nu op dat punt aangeland. Het hangt van veel factoren af wat er gaat gebeu ren. maar ik heb er geen moeite mee om weer opAieuw te begin- Opbouw 'Het is jammer dat we bij BVG niet genoeg kader hebben om een stijgende lijn door te trekken. Er is te weinig begeleiding, we kunnen niet vroeg genoeg beginnen. Op papier hebben we voldoende ge kwalificeerde trainers, maar door studie en militaire dienst kunnen of willen een aantal mensen geen training geven. Dan kom je weer bij goedwillende vrijwilligers te recht en valt de opbouw toch lang zaam weg. Er staat niemand klaar om de spelersgroep van nu te ver vangen", aldus Ponsioen. "Spelers van buiten halen zoals andere clubs doen is tegen ons ver- enigingsbeleid. Misschien dat je dat toch een keer moet doen om hogerop te komen. Als je niet rit selt blijf je steken. Het geeft na tuurlijk ook weer problemen. El- bert Mol heeft het heel moeilijk om als eenling, als nieuwkomer in een groep die al jaren samenspeelt, in mijn strakke systeem te functione ren. Ik denk ook niet dat hij opti maal speelt, maar het is een keuze die je maakt. Het spelersverloop is een van de slechtste zaken in het basketbal, maar ie ontkomt er niet aan. In een plaats ais Alphen al he lemaal niet, maar bij Leiderdorp zitten ze er ook mee. Die ploeg had al lang in de eerste divisie moeten spelen. Ik vind ze sterker dan AMVJ en als we in de competitie van AMVJ winnen zijn we er nog lang niet. We moeten ook nog naar Lokomotief en Leiderdorp". Beide ploegen ontmoeten elkaar in de an dere halve finale van de beker. 'Ik zal overigens niets achter de hand houden voor die laatste wed strijd tegen AMVJ Dat heelt hele maal geen zin. Kintor Ouwens (coach van AMVJ, red.) is al vier keer komen kijken AMVJ kent ons en wij kennen hen. In Rotter dam zün we ondanks slecht spelen met een press nog heel dicht bij de winst geweest. Veel zal afhangen van de vorm van de dag en of bij voorbeeld Paul van Solm mee speelt of niet. We zien wel, het is leuk zo'n serie te hebben. Wat dat betrelt denk ik dat de strijd in dit rayon sterker is dan die in de eerste divisie". 'inkruisen' van ziekteresistentie. Een plant die erfelijk bestand ge maakt is tegen een bepaalde ziekte kan deze ziekte niet krij gen. Bestrijdingsmiddelen zijn dan, althans voor wat betreft die ene ziekte, niet meer nodig. "Er worden steeds meer chemische middelen verboden. Het is daar om heel belangrijk planten te kweken die niet zo snel ziek wor den", legt Schoorl uit. Daarnaast is ook de houdbaar heid van de bloem een punt van zorg voor de veredelaar. Bloe men die worden geëxporteerd zijn al gauw een paar dagen on derweg. Alleen lang houdbare bloemen zullen in verre landen nog een paar dagen de boel kun nen opfleuren. Maar ook het zoeken naar nieu we kleuren blijft volgens Schoorl belangrijk: "Er bestaan al veel soorten tulpen. Om echter de be langstelling voor deze bloem groot genoeg te houden moet je telkens met iets nieuws op de markt komen. Zo werkt het nu eenmaal". bestaat uit twee delen. In het najaar zijn er al vijf lessen ge weest. Voor de komende vijf les sen zijn echter nog plaatsen be schikbaar. Vooral de aanleg en het onderhoud van de tuin zullen in deze lessen worden belicht. Gegadigden kunnen zich opge ven bij K&O-Katwijk aan de Sluisweg 16, telefoon 01718- 16400. Het cursusgeld bedraagt 37,50 gulden. Haast is wel gebo den want de cursus begint van avond. De volksuniversiteit K O in Katwijk organiseert een cursus voor mensen die wel een tuin hebben maar met goed weten 'wat ze ermee aan moeten'. De Voor verschillende ziekten en plagen bestaan biologische be strijdingsmiddelen. Brandnetel- gier bestrijdt verschillende in secten waaronder bladluizen en is bovendien werkzaam als blad bemesting. Schimmelziekten kunnen worden bestreden met een heermoesthee. Laat 30 gram heermoesstengels 20 minuten in ruim water koken. Zeef de thee wanneer die is afgekoeld en los er een theelepel groene zeep in op. Voor gebruik moet de thee worden aangelengd (drie delen water op een deel thee) en met een bloemenspuit worden ver spoten. MONICA WESSELING „Als ik aan de andere kant zou staan, wist ik het wel", verklaart Ponsioen, ..Dan liet ik die beker verder schieten en concentreerde ik me op de competitiewedstrijd. Ik ben overigens wel blij met deze serie. Het is een soort play-off, waarin wij met een 0-1 achterstand (het eerste treffen werd door BVO met 70-66 verloren, red.) beginnen. Voor ons is het de laatste strohalm om dit seizoen nog wat te bereiken. Als AMVJ wint dan bestaat er geen twijfel over wie de beste is. Daar doe ik verder niet moeilijk over". "Natuurlijk zijn wij dit seizoen begonnen met de gedachte kam pioen te worden. Ik had er jeugd van niveau bij gekregen en dacht dat het wel zou lukken. Wij hebben dit jaar twee keer pech gehad. Te gen AMVJ was Elbert Mol gebles- serd en een week later tegen Lei derdorp miste ik vier spelers. Op dat moment was Leiderdorp, dat met een nieuwe coach en enkele nieuwe spelers is begonnen net in gespeeld geraakt en verloren we in de slotfase. Ik wil daarop toch niet de schuld voor onze achterstand schuiven. Bij basketbal verlies je altijd wel een keer. Dat moetje in calculeren. Dit is een sterk rayon, het sterkste in het land. AMVJ moet ongeslagen blijven om kam pioen te worden, dat zegt toch wel wat. Ik pleit dan ook voor een play off systeem waarin de bovenste ploegen om het kampioenschap spelen. En een versterkte promo tieregeling". Doorstroming Ponsioen wijst op het probleem dut BVO samen met teams als Lei derdorp en MSV al enkele jaren heeft. "De doorstroming in de bas- ketbalbond is vreselijk langzaam. Een ploeg kan maar promoveren, terwijl wij en Leiderdorp bijvoor beeld makkelijk op landelijk ni veau mee kunnen draaien. Je komt echter niet over die drempel heen. De spelers worden dan ongeduldig en gaan naar een andere vereni ging, waardoor je dan een jaar later wéér geen kampioen wordt. Bij Leiderdorp is dat heel sterk. Die hebben al jaren een goede jeugdaf deling, maar hun spelers worden steeds weggeplukt". "Ik heb er geen moeite mee als een speler van mij ergens anders hoger wil gaan spelen, maar je pro-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25