Ook zij reden de Elfstedentocht M wM w* DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGINA 23 door Bert Paauw en Bart Jungmann Foto's: Fred Rohde Peter Paauw, 20 jaar, Rijnsburg, in 8 uur 15 minuten: "Ik heb in m'n eentje geschaatst, lekker m'n eigen tempo kunnen draaien. Niemand is me gepasseerd. Het ijs was niet best, op sommige plaatsen lag er veel zand. Bovendien moest je goed op passen voor de scheuren. Ik ben ge lukkig niet gevallen al heb ik wel de nodige misslagen gemaakt. De kou viel me tegen. Op een gegeven mo ment had ik het gevoel dat m'n han den bevroren waren. Verder heb ik gelukkig geen last gehad, maar ik ben heel wat mensen voorbijgereden die problemen hadden met hun Cees Warmerdam, 46 jaar, Lisse, in 9 uur: "Ik heb de tocht een half uur sneller gereden dan vorig jaar. Heer lijk ging het. Alleen was het jammer dat ik door een scheur in het ijs een heel stuk op kromme ijzers heb moe ten rijden. Op mooie stukken kon ik daardoor m'n slag niet goed afma ken. Inwendig heb ik wel zitten te schelden, maar dat helpt natuurlijk niet veel. Koud heb ik het niet ge had. Integendeel. Ik had zoveel kle ren aan dat ik onderweg nog even heb overwogen om wat uit te doen. Toch maar niet gedaan". Jacob van de Berg, 31 jaar, Noord- wijk, in 9 uur 9 minuten: "ïk heb me goed kunnen voorbereiden want ik zat al drie weken in het noorden. Ik heb eerst meegedaan aan de elfme- rentocht en toen was het ijs al zo goed dat ik dacht: ik blijf hier maar bij familie logeren want de Elfste dentocht zal ook wel snel volgen. Dat heeft uiteindelijk toch nog lan ger geduurd dan ik had gedacht. Ik vond het een lastige tocht, al was het publiek heel enthousiast. Bij Bartle- hiem lieten ze zo'n smal paadje over dat je niet eens een behoorlijke slag kon maken". Ton Rueck, 46 jaar, Wassenaar, in 9 uur 45 minuten: "Ik heb me heel goed voorbereid, zo'n 1100 trainings kilometers gemaakt. Ik zag er overi gens niet tegenop, want ik ben der gelijke afstanden wel gewend. Ik heb namelijk ook meegedaan aan de alternatieve tochten in Canada, Amerika en Finland. De mensen we ten het niet, maar zo'n Finse tocht is pas echt zwaar. Daar is de Elfsteden tocht kinderspel bij. De eerste de beste voetballer die een beetje oe fent op de schaats kan de Elfsteden tocht uitrijden. Ja toch?". Cock Verkade, 44 jaar, Boskoop, in 10 uur: "Ik heb kunnen rijden op de kaart van een ander. Ik had er eigen lijk niet meer op gerekend, want dinsdag zat ik nog voor m'n werk in Duitsland. Toen ik werd gebeld dat ik kon rijden ben ik rechtstreeks naar Friesland gereisd. M'n vrouw is m'n schaatsspullen komen brengen. De tocht zelf vond ik grandioos, wat een volk en wat een fantastische sfeer. M'n baard maakte nogal in druk. Daar hingen van die lange ijs pegels aan. Ik ben er zelfs mee op de televisie geweest". Cor Vergeer, 39 jaar, Leiden, in 10.15 uur: "Ondanks de drukte van de verkiezingscampagne (Vergeer is lijsttrekker voor de Socialistische Partij in Leiden bij de komende ge meenteraadsverkiezingen) heb ik een persoonlijk record gereden. En niet zo zuinig ook. Ik ben bijna vijf kwartier sneller gegaan dan vorig jaar. Nou had ik er deze keer ook wel heel goed voor getraind. Ik voelde me ijzersterk en heb het nodige kop- werk gedaan in het groepje waarin ik meedraaide. Alleen het eerste half uur was lastig; toen ben ik twee keer gevallen". Jim Dekkers, 49 jaar, Leiderdorp, in 10 uur 30 minuten: "Wat een zwa re tocht. Ik ben nu veel vermoeider dan vorig jaar hoewel ik er toch niet minder voor heb getraind. Dat stuk tussen Bartlehiem en Dokkum was een wanhoop. Dat heeft me de das omgedaan. Ik ging helemaal kapot. Maar ik moest de finish halen. Er moet heel wat gebeuren voor ik stop. Rijden in het donker vond ik geen pretje. Door de sneeuw op het ijs zie je de barsten niet. Dan moet je ver schrikkelijk goed uitkijken. Ik ben een paar keer gevallen, maar dat stelde niet veel voor". Jaap van de Wiel, 35 jaar. Noord- wijk, in 9 uur: "Vorig jaar ging het sneller. Toch heb ik ook nu lekker geschaatst, al heb ik de laatste we ken weinig getraind. Door de sneeuw kon je niet zo goed inhalen. Soms moest je een heel stuk achter een groepje blijven hangen. Dat was jammer als er een zwakke rijder op kop zat. Ik ben van groepje naar groepje gesprongen. In de tweede helft van de tocht kreeg ik een beetje last van m'n rug. Dat heeft me niet echt gestoord. Per slot van rekening ben ik een geoefende schaatser". Willem van Huis, 39 jaar; Jan en Henk Versteegen, 40 jaar; Hazers- woude, allp drie in 9 uur 50 minuten: "We zijn met z'n drieën bij elkaar ge bleven, dan kun je elkaar wat steun geven. Het was weer even grandioos als vorig jaar. Wel was het ijs slech ter en het was kouder. Dat hebben we aan onze tenen gevoeld. Ook had den we iets te krappe schoenen aan want bij het klünen kregen we zere voeten. Veel gerust hebben we niet, dan raak je maar uit je ritme". Aad Hagenaar, 45 jaar, Rijnsburg. in 10 uur 45 minuten: "Het is m'n eer ste en m'n laatste Elfstedentocht ge weest. Ik vond het een vreselijk end, maar ik heb me laten overhalen door andere jongens van m'n ijsclub. Noem die ook even want die hebben er ook flink aan getrokken. Ik ben gelijk met dorpsgenoot Jan Piet Ten- sen (34) gestart terwijl Nico Looije- steijn en Co v. Haeften uit Katwijk (beiden 35) een kwartier na ons zijn vertrokken. Die twee haalden ons in en toen zijn we met z'n vieren door gegaan, konden we elkaar opvangen als er iemand eventjes kapot zat". Aad Heemskerk, 47 jaar, War mond, in 11 uur 30 minuten: "Ik heb me niet leeggereden want morgen ochtend zit ik alweer in'het vlieg tuig naar Finland waar ik zaterdag meedoe aan de alternatieve Elfste dentocht. Ik zie er wel een beetje te genop, maar ja, ik heb nu eenmaal geboekt en wil het niet laten schie ten. Je bent een schaatsgek of je bent het niet. Overigens heb ik me van daag niet echt gespaard. Af en toe heb ik heus wel uitgeprobeerd wat ik waard ben, stukjes tempo gereden met tegenwind". Ingo Doornenbal, 28 jaar, Leiden, in 7 uur 45 minuten: "Ik heb hele maal alleen gereden, niemand reed mijn tempo. Het is eigenlijk best wel een aardige tijd maar ik doe dan ook veel aan schaatsen. Het stukje na Dokkum heb ik het even moeilijk ge had. Verder heb ik nog een flinke smak gemaakt waardoor m'n hand is gezwollen. Vanmorgen dacht ik me goed voor te bereiden door zes boterhammen met jam te eten van wege de koolhydraten. Bleek het achteraf jam voor diabetici te zijn en daar zit geen suiker in". Hans Berk, 35 jaar, Zoeterwoude, in 12 uur: "Het ijs was verschrikke lijk slecht, vooral bij Stavoren en op de Dokkumer Ee. Allemaal schotsen en zand. Ik ben tig keer gevallen en ik ben stijf van m'n heupen tot m'n enkels. Echt, ik voel me helemaal uitgewoond. Ik heb lange tijd in een groepje van vier man gereden. Bij een klünplaats zijn we elkaar kwijt geraakt, toen ben ik dus maar alleen doorgegaan. Dat vond ik niet zo erg, want in een groepje word je soms af geremd en moet je heel goed oplet ten dat je niet botst of valt". Yvo Sijpkens, 25 jaar, Leiden, 12 uur: "Ik heb rustig aan gedaan, genoten van de omgeving en af en toe een praatje gemaakt met het pu bliek, anders rijd je zo'n tocht zo leeghoofdig uit. In Franeker heb ik onder aanmoedigingen van omstan ders zelfs rekoefeningen gedaan. Halverwege de tocht heb ik bij m'n broer in Bolsward geluncht: een heerlijke bamischotel. Ik heb expres getreuzeld om het laatste stukje in het donker te kunnen rijden. Dat leek me een leuke ervaring en dat was het ook, al die lampjes op en rond het ijs". Matti Kantebeen, 40 jaar, Leiden, in 13 uur 30 minuten: "Het is me bar tegengevallen, al wist ik waar ik aan begon want ik heb vorig jaar ook meegedaan. Ik heb de tocht dus niet onderschat maar ik was gewoon slecht voorbereid, heb weinig kun nen schaatsen door griep en een schoolkamp. Tot Stavoren ging het goed, daarna was het afzien. Nee, erg best voel ik me niet al heb ik natuur lijk wel de voldoening de eindstreep te hebben gehaald. M'n schaatsen hebben het in elk geval weer prima gedaan en die zijn al 25 jaar oud". Henk van de Eshof, 35 jaar, Kat wijk, in 10 uur 30 minuten: "Ik heb alleen maar meegedaan met de ge dachte de tocht uit te rijden. De tijd was niet belangrijk. Daardoor ben ik nu zestien flessen wijn rijker, want als jeugdtrainer van de ijsclub Rijnsburg had ik een weddenschap afgesloten met zestien junioren: óf uitvallen en dan m'n baard en snor eraf, óf uitrijden en dan van iedere junior een fles wijn ontvangen. Ove rigens schrok ik in het begin van de tocht wel toen ik stevig onderuit ging". Theo Homan, 25 jaar, Nieuwveen, in 13 uur: "Ik ben via-via aan een kaart gekomen want ik wilde het Elfstedenspektakel dolgraag een keer meemaken. Eigenlijk heb ik me niet echt goed voorbereid, een paar toertochtjes gemaakt, daarom viel het me allemaal des te meer mee. M'n benen voelden op een gegeven moment wel zwaar aan, maar ik heb geen moment gedacht ermee te kap pen. Het laatste stukje heb ik in het donker gereden. Dat vond ik niet moeilijk, je gaat in het donker auto matisch voorzichtig rijden. Overdag ben ik wel acht keer gevallen". Rob Korvers, 35 jaar, Boskoop, in 13 uur 30 minuten: "Het was dat de mensen langs de kant allerlei aan wijzingen gaven waar je in het don ker het beste kon rijden, anders had ik het nog niet zo net geweten. Wat was het ijs slecht, zowel tussen Fra neker en Bartlehiem als tussen Bart lehiem en Dokkum. Eén en al schot sen. En dan de wind erbij. Nee, ik kwam deze keer niet vooruit. Vorig jaar was ik anderhalf uur sneller. Misschien heb ik wel teveel getraind op de kunstijsbaan en te weinig op natuurijs". Jan Akerboom, 35 jaar, Leiden, i 12 uur 30 minuten: "Het was voor mij de eerste Elfstedentocht en ik vond het een prachtige ervaring. De sfeer in de dorpjes die je passeerde was grandioos. Zo halverwege, tus sen Bolsward en Harlingen, kreeg ik een lichte inzinking. Toch ben ik niet gestopt, ik heb schaatsend gege ten en gedronken. Ik was bang dat wanneer ik zou gaan zitten ik niet meer op gang zou komen. De laatste kilometers viel er niet veel meer te schaatsen, toen was het meer een kwestie van zorgen overeind te blij- lj§M -- Wim van Gijlswijk, 44 jaar, Noord- wijkerhout, in 9 uur en 5 minuten: "Vorig jaar kon ik niet meedoen, hernia-operatie. Ja, ik heb m'n gram sneller gehaald dan gedacht. Maar in Sneek had ik al pech. Onderuit ge gaan in het donker. Bleek dat ik een halve schaats kwijt was. Ben toen doorgekrabbeld naar Woudsend. Daar stond iemand met een andere schaats. Een volle maat te groot, maar het ging toch wel. Ik had een fijne groep, waarin ik me aardig kon handhaven. Ik voel 'm nu knap zit ten, maar over een paar uur ben ik wel weer de oude". C.W. van der Hoorn, 47 jaar, Ter Aar, in 9 uur: "Inderdaad, van de be roemde wedstrijdfamilie. Vorig jaar kon ik niet meedoen, omdat het toen te druk was op de kwekerij. En dit jaar had ik eigenlijk te weinig ge traind, maar ik heb weinig proble men gehad. Geen inzinkingen en het ijs was ook goed. Ik zat met die te genwind in een aardige groep. Al leen moest ik toen even een sanitaire stop maken. Dat kruisje, ach, ik vind het wel leuk. Maar ik blijf er toch ook een beetje nuchter onder. Ik heb al zoveel meegemaakt op het ijs". J.P. Baas, 38 jaar, Alkemade, in 9 uur en 15 minuten. Nic. van de We reld, Alkemade, 9 uur en 10 minuten: "We waren met een hele bus uit Al kemade, van de schaatsclub. Vijftig man, van wie er twintig meereden. We wilden onze tijd van vorig jaar verbeteren. Ik heb precies dezelfde tijd, Van de Wereld was vijf minuten sneller. Toch was het leuker. Een echt winterse Elfstedentocht. Mis schien aardig om te vertellen dat on ze voorzitter ook heeft meegereden. Kom daar eens om bij een voetbal club". Frans van Cappellen, 31 jaar, Lei den, in 10.35 minuten: "Er zijn wat problemen omdat ik mijn kaart heb verloren. Ze moeten het nog uitzoe ken. Maar ik heb wel al mijn stem pels, dus... Ik was trouwens toch wat van slag, want ik had afgelopen za terdag mijn pink gebroken tijdens een tocht. Daar had ik wel wat last van. En het ijs was ook niet best, vooral op de Dokkumer Ee was het erg slecht. Ik heb ook wel wat inzin kingen gehad. Vorige keer ging het beter. Maar misschien komt dat ook wel door al die tegenslag". Peter van Houwelingen, 42 jaar, Leiden, in 11 uur: "In 1963 heb ik ook meegedaan, maar dat was onverge lijkbaar veel zwaarder. Een stuk kouder, windkracht 9 en veel min der deelnemers. Nu kon je gemakke lijk bij groepjes aansluiten. Er wa ren volgens mij ook hogal wat zwart rijders, maar niet zodanig dat je er last van had. De discipline van het publiek was minder, maar dat was ook niet echt hinderlijk. Het viel me wel op dat er door iedereen zo goed werd geschaatst. Nog één ding: de organisatie was perfect". Corry Vergeer, 25 jaar, Warmond, in 9 uur en 20 minuten: "Nee, je werd niet extra aangemoedigd als vrouw. Wel hoorde je ze langs de kant zeg gen: hé, kijk, weer een vrouw. De eerste kilometers 's morgens in het donker gingen eigenlijk wel. Het was volle maan, dus je kon zonder lantaarn rijden. Maar ik ben wel een paar keer gevallen. Het zwaarst wa ren de laatste zeventig kilometer. Zware tegenwind en slecht ijs. Ove rigens vond ik het vorig jaar leuker. Nu was het speciale van die eerste ervaring eraf'. Gerard van der Klauw, 37 jaar. Leiderdorp in 11 uur: "We waren ei genlijk met z'n vieren. Maar van nacht moest er ééntje plotseling naar huis omdat zijn vrouw aan het bevallen was. Als het iets eerder was gebeurd, had hij nog aardig kunnen verdienen aan zijn startkaart. Ver der is het wel aardig gegaan. Na tuurlijk een inzinking, maar daar kom je wel overheen. Dit is, denk ik, wel mijn laatste Elfstedentocht ge weest. Na vorig jaar dacht ik: ik wil nog één moeilijke tocht rijden. Die heb ik nu gehad". Jan Bunnik, 40 jaar, Nieuwkoop, in 11 uur: "Ik heb een tegenvaller ge had! Al na vijf kilometer ben ik ge vallen in het donker. Het ging op eens een stuk moeilijker, maar ik kon niet goed zien wat het was. Bleek m'n ene schaats stuk. Tot Har lingen heb ik doorgemodderd, want maat 46 vind je zo gauw niet. Daarna ging het wel. Ik had weinig getraind, maar kan aardig schaatsen. Het laat ste stuk tegen de wind in zat er een heel koppel achter me. Ik hoorde ze zeggen: zo, die heeft nog goede be nen. En dat is toch leuk, hè". Jan van der Geest, 49 jaar, Zoeter woude, in 12 uur en 15 minuten: "Ik had die feestneus opgezet om de stemming er een beetje in te bren gen. Een geintje voor het publiek. Toen ik 'm ophield, bleek dat-ie pri ma werkte tegen de kou. Vooral te gen de wmd gaf het een hoop be scherming. Het was de eerste keer voor mij. Ik dacht altijd: dat haal ik nooit. Maar de laatste keer kwamen er mensen aan van wie ik dacht: dat kan ik ook. Dat heb ik nu bewezen. Ik vond het een belevenis, maar een tweede keer? Nee, ik denk het niet". Lau van As, 41 jaar, Leiden, 11 Uur en 30 minuten: "Ik moest me een beetje bewijzen tegenover m'n zoons. Die zijn allebei nogal sportief aangelegd. Ze hebben me heel goed gesteund hoor, en het ging ook eigen lijk wel lekker. Ik heb nog vijfhon derd meter achter Hans van Helden aangereden. Dat kon ik snel verge ten. Die man schaatst! Je hoort 'm niet eens aankomen. Maar dit is vooral een belevenis, niet te gelo ven. Ik kwam bij Dokkum. Nou, daar hing een sfeertje. Dan ga je vanzelf weer. Je krijgt gewoon vleugeltjes". Gerard Harmes, 39 jaar, Alphen aan den Rijn, in 12 uur en 30 minu ten: "Ik kreeg in mijn baard van die ijspegels en dat stond natuurlijk heel interessant. Vooral voor die kinderen. Leuk, dat soort reacties en dat maakt de Elfstedentocht to aar dig. Ik kwam aan in Franeker en daar zat een man langs de kant. He lemaal stuk. D'r stond publiek om hem heen en een complete fanfare. Om hem weer een beetje op te jutten. Hij'at eerst heel rustig zijn boter hammetje op en ja hoor, toen ging-ie weer. Dat is toch prachtig". Jan van den Bos, 45 jaar, Leiden, in 12 uur: "Vorig jaar hadden nog een paar mensen in de straat meege daan aan de Elfstedentocht. Daarom besloten we de Zwanenzijde om te dopen in de Bartlehiemzijde. Van de week vroeg een vrouw waar de Zwa nenzijde was. Grappig hè? Ik vond het dit jaar trouwens zwaarder.Veel scheuren en bij aankomst schenen die lichten recht in je gezicht. Maar ik had vooral last van de kou, m'n poten stierven haast af. Gelukkig had ik mijn walkman bij me. Een bandje van Vangelis bij me. Nou, dan blijf je gaan". Ben Teeuwen, 32 jaar, De Zilk, in 11 uur: "Het is me heel erg meegeval len. Prima weer. Koud? Daar kun je je toch op kleden. Ik had er geen last van. Het was inderdaad meer win ters, maar vorig jaar leek het ook wel lente. Ik had alleen last van scheuren in het ijs. Vooral in het donker was het knap lastig schaat sen. Maar ik was samen met een ka meraad en je hebt toch een hoop steun aan elkaar. Behalve het laat ste stuk, dan ga je gewoon voor je zelf. Ik ga er zeker mee door. Ik wil vijf medailles halen. Dan krijg je een oorkonde". Marja Eigenbrood, 27 jaar, Leider dorp, in 13 uur en 30 minuten: "Ik had veel last van mijn enkels. Zo te gen honderd kilometer begon ik het te voelen. Ik heb ze laten intapen bij de EHBO en toen ging het wel weer. Behalve dat stuk naar Dokkum, toen had ik er onwijze last van. Het was mijn eerste keer. Normaal schaats ik wel veel, maar dat is dan op de ijs baan. Dit is toch heel wat anders. Op de baan schaats ik niet van die hele stukken. Maar ik vond het wel ont zettend leuk, echt een unieke sfeer". Thomas Schoots, 40 jaar, Leider dorp, in 12 uur: "Dat ik de Elfsteden tocht zoiets bijzonders vind, heeft toch te maken met '63. Dat heeft een ontzettende indruk op me gemaakt en ik heb altijd gedacht: dat wil ik ook eens meemaken. Daar is geen al ternatieve elfstedentocht mee te vergelijken. Ik was trouwens maar net op tijd hersteld. Heb 14 dagen ziek op bed gelegen. IK heb ook ei genlijk veel te weinig getraind. Maar, ach, ik schaats het hele ver dere seizoen en ik heb lekker mijn eigen tempo gereden. Het ging best". Erik van Kandelaar, 20 jaar, Rijnsburg, in 14 uur: "Het laatste stuk was loodzwaar door het slechte ijs. Het eerste stuk vond ik trouwens ook hopeloos. En ik ben veel tijd kwijt geweest met het klünen. In Harlingen 700 meter. Ik heb mijn schaatsen aangehouden, maar kreeg daardoor wel last van mijn enkcis. Toch ben ik op de hele tocht maar twee keer gevallen. Het publiek leek me iets minder dan vorig jaar. Be halve Dokkum, dat was fantastisch. Volgende keer ben ik er weer bij. Ze ker weten".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23