'Polen heeft me de das omgedaan' Frans Biemond: 'Het kan niet meer kapot' Vlag valt voor Jan van der Hoorn Henk Eigenbrood: bij Bolsward stuk Borst weer de sterkste Vermeulen rijdt de verkeerde kant op Toerrijders halen wedstrijdschaatsers snel in DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 19 Tekst Fred Segaar en Rob Onderwater Foto's van Loek Zuiderduyn LEEUWARDEN - Het publiek ging alleen op de banken voor Evert van Benthem, aan de win naar van de Elfstedentocht van 1956 had niemand een bood schap. Zonder door een horde persfotografen en een menigte nieuwsgierigen te worden gehin derd, zocht Jan van der Hoorn zijn plaatsje in de gereedstaande bus, die de schaatsers naar de Frieslandhal vervoerde. Jan van der Hoorn was niet be paald in opperbeste stemming, want de inwoner van Ter Aar kwam gistermiddag precies 120 seconden tekort om in het bezit te komen van een Elfsteden- kruisje. Juist voordat de vete raan de meet in Leeuwarden overschreed, viel de 'vlag' voor Van der Hoorn. Ogenschijnlijk deed het hem niets, de schaatsenhandelaar (in de winter) annex bloemenver- kopter (in de zomer). En waarom zou-ie zich ook. drukmaken, als eenmalige winnaar van de Elfste dentocht is de behoefte om eige naar te worden van zo'n kruisje vanzelfsprekend minder groot. Wat niet wegneemt dat Van der Hoorn, die zijn grieperige zoon Rick onderweg zag opgeven, de Tocht graag binnen de limiet had willen voltooien. "Natuurlijk", oordeelde de 54- jarige schaatser na zijn ronde, "dat is het uitgangspunt als je be gint aan zo'n wedstrijd. Maar het heeft me niet allemaal meegeze ten. Ik heb in het begin schaat sen moeten verwisselen. Zoiets kost natuurlijk tijd. Daarna heb ik het bewust rustig aan gedaan, want ik wilde me per sé niet for ceren. Daarbij lag er veel zand op het ijs. Zo'n handicap kan mijn lichaam niet meer verdragen". Diep teleurgesteld was de ex- winnaar van de tocht der tochten dus niet. "Want wat heb ik op mijn leeftijd nog te verwachten? Niets toch. Trouwens, ik bedenk me bij een volgende Elfsteden tocht ernstig of ik dan wéér zal meedoen aan de wedstrijd. Het is me allemaal niet meegevallen". Afscheid nemen van de Friese folklore wil Jan van der Hoorn evenwel niet. Ondanks zijn leef tijd is hij nog altijd zéér gevoelig voor de Elfstedenkoorts. "Het is en blijft natuurlijk prachtig. Niet te vergelijken wat er zich derig jaar geleden afspeelde", herin nert de veteraan zich. De aftocht in 1956 verliep voor Jan van der Hoorn toen heel wat aangenamer dan gisteren. Lenie van der Hoorn in tranen LEEUWARDEN - Dikke tranen biggelden Lenie van der Hoorn over de wangen bij de aankomst op de Bonkevaart. Teleurgesteld over haar prestatie en kreunend van de pijn viel de gevoelige sportvrouw in de armen van een dienstdoende agent. Weliswaar kwam de 37-jarige Ter Aarse binnen de tijdslimiet aan, maar in tegenstelling tot vorig jaar was ze niet de eerste, maar de derde vrouw (totaal 88ste) in de Elfstedentocht. De eretitel was gistermiddag gereserveerd voor Tineke Dijkshoorn, een 33-jarige rijdster uit Schiplui den. Lenie van der Hoorn kon er wel om janken. Net als twee dagen eerder op Schiphol na aankomst uit Po len, was de sportieve huisvrouw haar emoties nauwelijks de baas. De vorig weekeinde onder barre omstandigheden afgewerkte alter natieve Elfstedentocht kreeg weer de schuld van alles. "De vellen hangen aan m'n lichaam", foeterde Van der Hoorn bij de laatste stem pelpost, "ik kon daarom moeilijk een goede prestatie leveren" Vroeg in de race sloeg het nood lot al toe bü Van der Hoorn. Ze raakte met een schaats in een scheur en tuimelde nabij Sloten hardhandig met haar gezicht op de ijsvloer. "Daar was het donker, ik kon geen moer zien", wees de Ter Aarse als oorzaak aan van de buite ling. Het leek er op dat moment in alle opzichten donker voor Lenie van der Hoorn uit te zien, want een ka potte schaats bemoeilijkte het ver volg van de tocht. Man Jan, die na alle heftige discussies met zijn vrouw toch maar eieren voor zijn geld had gekozen, bracht evenwel uitkomst. Bij Kinswerd overhan digde hij zijn echtgenote een nieuw paar ijzers. Op dat moment was echter al duidelijk dat Lenie van der Hoorn de stunt van vorig jaar niet zou kunnen herhalen, want bij de stempelpost Hindeloo- pen bedroeg de achterstand op Dijkshoorn reeds drie minuten. "Ik was heus wel in conditie", verhaalde ze, "maar m'n lijf was niet in orde. Die rotte tocht in Po len heeft me de' das omgedaan. Ik had overal spierpijn. Trouwens, ie dereen die daar heeft gereden, heeft moeilijkheden gehad. Ik heb nu geen voeten, maar rauw vlees in mijn schoenen zitten". De lichamelijke ongesteldheid verhinderde haar voluit te gaan en met de besten mee te komen. "Ik wist halverwege dat ik het niet de eerste vrouw zou worden. Ik ben daarna alleen maar doorgegaan voor het kruisje. Die is voor mij toch ook veel waard". Maandag had Lenie van der Hoorn er nog een hard hoofd in dat ze in Friesland überhaupt zou kun nen meerijden. "Ach", legde echt genoot Jan later uit, "ze was een beetje opgewonden. Ze wist niet of alles wel op tijd geregeld zou zijn. Nou, achteraf is alles op z'n pootjes terecht gekomen. Ze maakt zich wel vaker druk". De tranen op de Bonkevaart le verden daarvan het bewijs. Leiderdorper uur te laat LEEUWARDEN - Kees Borst was met zijn 34ste plaats opnieuw de beste wedstrijdrijder uit de Leidse regio. De 45-jarige bloemist uit Hoogmade slaagde er niet in zün 20ste plaats van vorig jaar te evenaren, maar dat had hij vooraf al min of meer ingecalculeerd. De Alternatieve Elfstedentocht in Polen had immers zoveel van znn krachten gevergd, dat hij zich bij voorbaat kansloos achtte voor een hoge eindklassering. "Als ik had geweten dat de tocht in Nederland zou door gaan. was ik ook zeker thuis gebleven", aldus Borst. Zun einddoel ("Een plaats bij de eerste vijftig") zag hij wel in vervulling gaan LEEUWARDEN - Na nauwelijks 300 meter Fries ijs onder de ijzers te hebben gevoeld, viel Henk Ei genbrood al plat op zijn gezicht. De buiteling van de 27-jarige Leider dorper bleek een slechte voorbode. De schaatser reed de wedstrijd weliswaar uit, maar overtrad de tijdslimiet ruim één uur. Eigen brood voltooide de noordelijke ronde in 9 uur en 25 minuten. Met veel pijn en zéér veel moeite. "Ik heb vaak aan opgeven gè- dacht", aldus de marathonrijder met B-licentie. "Toen ik op een ge geven moment bij Bartlehiem reed, dacht 'en nu stap ik af. Ik voelde me rot en ellendig, ik had een verschrikkelijke pijn in m'n rug. Eigenlijk had ik daar de hele flag al-last van. Dat komt gewoon omdat ik stom heb gereden. Omdat ik in het begin vanwege die val te ver was achtergeraakt, heb ik me geforceerd. Geestelijk brak voor mij bij Bolsward 'het lintje', maar op karakter ben ik toch doorge gaan. Het was het publiek dat me in feite over de streep heeft gehol pen". LEIDEN - Ruud Vermeulen maakte zichzelf gisteren al in een heel vroeg stadium kansloos. In plaats van zijn collega-marathon schaatsers te volgen naar Staveren, keerde hij bij de stempelpost in Sloten om in de richting van Woudsend. Dat hij daar net van daan was gekomen, ontdekte de Leiderdorpse wedstrijdrijder pas na een paar honderd meter. Het traject kwam hem plotseling be kend voor... "Hoe het mogelijk is, weet ik niet. Maar nadat ik daar had ge stempeld, ben ik weer terug gere den. Pas na een tijdje kwam ik tot de conclusie dat ik verkeerd zat. Daardoor raakte ik achterop. Het kostte veel moeite om de groep weer in te halen. Jammer dat het zo is gelopen. Je kan stellen dat de Elfstedentocht voor mij teleurstel lend is verlopen". Want de 36-jarige marathon schaatser had "gegokt op een plaats bij de eerste vijftig". In plaats daarvan kwam hij uit op de 128ste stek. Op de koop toe bleek later in de Frieslandhal één van zijn tenen bevriezingsverschijnse len te vertonen. Reden waarom Vermeulen gisteravond in zijn Lei derdorpse woning aan de kachel gekluisterd bleef. "Jammer dat het zo is gelopen. Ik had het me iets anders voorgesteld" Geen eten Het grote struikelblok was ook voor Ruud Vermeulen het gebrek aan eten en drinken geweest. De 36-jarige marathonschaatser had weliswaar genoeg ingeslagen, maar door de extreme kou in de vroege uren bevroor zijn proviand. "Dat heeft me waarschijnlijk ge nekt. Het is echt onmogelijk om de tocht zonder voedsel tot een goed einde te brengen. Ik was op het laatst helemaal gebroken". In Franeker kreeg Vermeulen opnieuw een teleurstelling te ver werken, want hij had er op gere kend dat leden van de Warmondse iisvereniging met drinken klaar zouden staan. "Daar had ik dus mijn hoop een beetje op gevestigd. Op de één of andere manier zijn we elkaar mis gelopen. Jammer, want anders had ik misschien hoger kunnen eindigen", aldus Vermeu len, die vorig jaar niet met de wed strijd maar met de tourtocht mee deed omdat hij hinder ondervond van een blessure". Ziek Dit keer verscheen hij ook niet in optimale conditie aan de start. "Ik ben een tijdje geleden ziek geweest en merkte voor de Elfstedentocht al dat ik slecht herstelde na een wedstrijd. Toch had ik vooraf goe de moed. Ik had het gevoel dat ik best ver kon komen". Die mening moest hij al snel her zien, want hem bleef al vroeg in de wedstrijd niets bespaard. "Het be gon al met het bevriezen van mijn ogeh. Door flink te wrijven ging dat wel over, maar ideaal was het allemaal niet. Zeker niet in het donker. Je moet ontzettend oplet ten dat je niet te hard gaat. Ik ben dus toch een keer gevallen" Vermeulen overwon al die pro blemen, kwam goed terug en ver keerde in Hindeloopen zelfs in ge zelschap van de marathon-top. "Ik heb begrepen dat wij een hele tijd op ongeveer een kwartier van die kopgroep hebben gereden. Ik wift wel dat we niet terug zouden ko men. Maar ik hoopte dat het gat niet groter zou worden". Teleurgesteld Dat werd het wel. Vanaf Frane ker bleken lange stroken ijs bedekt met een laag zand "en dat kostte ontzettend veel kracht. Je kan dan niet meer gewoon blijven schaat sen. Dat gaat natuurlijk ten koste van de snelheid. Op de Dokkumer Ee was bijna helemaal niet meer te rijden. Natuurlijk was die belang stelling geweldig, al merk je er als wedstrijdrijder minder van dan als tourrijder. Het was weer een ge weldige ervaring, maar ik ben toch wel een beetje teleurgesteld". Henk Eigenbrood: 'uitgewoond'. LEEUWARDEN - Frans Biemond uit Nieuwe Wetering verbaasde zichzelf met een 49ste plaats. De schaatser van de Warmondse ijs- vereniging toonde zich na afloop dan ook "zeer tevreden". Ik had mezelf ten doel gesteld de Elfste dentocht uit te rijden in een redelij ke tijd. Dat is gelukt. Wat mij be treft kan het dus niet meer kapot". Nog niet zo heel lang geleden reed Biemond (26) louter lange baan-wedstrijden. Op aanraden van de vader van Ruud Christof- fers ging hij zich toeleggen op het marathonschaatsen. Niet zonder succes, zo bleek gisteren. De admi nistrateur bij een luchtvaartmaat schappij wil zich in de toekomst verder specialiseren in deze tak van de schaatssport, "omdat ik er ontzettend veel plezier aan beleef. Maar ik heb een drukke baan en volg ook nog een avondstudie. Wil ik het schaatsen in de toekomst se rieus kunnen aanpakken, dan zal ik een goede planning moeten ma ken". Vorig jaar volgde Biemond het spektakel nog via de televisie om dat hjj geen lid was van de Vereni ging De Friesche Elfsteden. "Ik had wel mee kunnen doen met de tourtocht, maar daar had ik geen trek in. Omdat ik er na vorig jaar een volgende keer per se bij wilde zijn, ben ik meteen lid geworden". Om zijn poging tot een goed eind te kunnen brengen legde hij heel wat trainingskilometers af. Geen enkele keer echter voltooide Bie mond een tocht van dezelfde leng te als de Elfstedentocht. "Dat het toch zo goed is gegaan, kan ik moeilijk verklaren. Het liep ge woon lekker. Gisteren heb ik het traject verkend. Ik wist dus dat het ijs in het begin slecht was. Daarom ben ik vanmorgen rustig begon nen. Zeker in het donker wilde ik geen risico's nemen. Toch ben ik nog twee keer gevallen". "Het was echt enorm koud. Ik heb wat extra kranten meegeno men en heb geprobeerd warm te blijven. Dat lukte nauwelijks. Toch bleef ik aardig bij, al weetje tijdens de tocht niet in hoeveelste positie je ligt. Dat vond ik eigenlijk nog het vreemdste van alles". een stimulans om het een volgende keer beter te doen". Waarna Eigenbrood zich als een haas naar de batterij gereedstaan de masseurs spoedde. Om de pijn en teleurstelling te vergeten. Erg voortvarend ging het in de slotfase op het slechte ijs van en naar Dokkum allemaal niet meer met Henk Eigenbrood, lid van de IJsclub Warmond. "Ik had zo'n. vreselijke pijn in m'n rug. Het laat ste eindje naar de Bonkevaart ging ik niet veel harder dan vijf kilome ter". Vorig jaar ging de Elfsteden tocht Eigenbrood heel wat beter af. "Toen maakte ik een tijd van 8 urn en 50 minuten. Op basis déarvan en omdat ik meer had geoefend, dacht ik zeker drie kwartier sneller te gaan". Dat viel dus tegen. Henk Eigen brood strompelde als een zielig hoopje mens de Frieslandhal in. Uit het veld geslagen was de Lei derdorper geenszins na de voor hem tegenvallende tocht. "Wel nee", praatte de organisatieadvi seur zichzelf moed in. "het is juist LEEUWARDEN (GPD) - Joute de Graaf uit Sneek en Sicco de Vries uit Krimpen aan de IJssel waren gistermiddag de eerst aankomende toerrijders in de Elfstedentocht. Ze passeerden hand in hand de finish lijn. Ze waren 's morgens om kwart over vijf uit de Frieslandhal ver trokken sn bereikten Leeuwarden weer om kwart over één 's mid dags. Iri IJlst hadden ze al wed strijdrijders te pakken. Joute de Graaf was in zijn woonplaats Sneek de eerste toerrijder, die zijn kaart liet afstempelen. De 43-jarige, uit Ternaard afkom stige Joute de Graaf is adjunct- di recteur van de MTS in Sneek. Hij reed gisteren zijn derde Elsteden- tocht. In 1963 werd hij in Bartle hiem van het ijs gehaald. Vorig jaar eindigde hij bij de eerste twintig in de tocht. In gezelschap van Jeen van den Berg en van civiel inge nieur Sicco de Vries reed hij giste ren een groot deel van de tocht. Na Dokkum gingen De Graaf en De Vries met hun tweeën door. Joute de Graaf: „In Oudkerk zag ik de geheime controle niet.Ik werd er door Sicco de Vries op at tent gemaakt. Naast de elf stem pels moet je drie knipjes in de kaart hebben. De wedstrijdrijders, die wij inhaalden, en dat waren er heel wat, hebben we opgejut. Zij maken immers deze wedstrijden: adeldom verplicht. We spraken af tegelijk over de eindstreep te gaan. Wanneer je zo lang met elkaar op rijdt, maak je er in de slotfase geen wedstrijd meer van". Deze Elfstedentocht was zwaar der dan die van vorig jaar, vond Joute de Graaf. „Er stond nu welis waar bijna geen water op het ijs, maar er lag wel enorm veel zand op. Dat veroorzaakte stompe schaatsen. Om de techniek te be nutten, moest je constant achterop zitten". Ook voor de 42-jarige Sicco de Vries was het gisteren zijn derde Elfstedentocht. En ook hem werd 23 jaar geleden in Bartlehiem ver der rijden ontzegd. Vorig jaar deed hij nog meè aan de wedstrijd. Dat werd beloond met het eerste fel be geerde kruisje. Hij arriveerde toen veertig minuten achter Evert van Benthem. Waarom gaf Sicco de Vries dan nu weer de voorkeur aan de toer tocht? „Ik heb dit seizoen weinig kunnen trainen. Wil je de wedstrijd op tijd beëindigen, dan moetje in tensief trainen". Sicco de Vries was vol lof over de tocht van gisteren. „De entourage er om heen was nog mooier dan vo rig jaar. Het was in één woord fan tastisch. De rillingen liepen mij over de rug. De Elfstedentocht is een goede zaak voor Friesland èn Nederland. Er reed een poosje een jongen met ons op, die zijn hand schoenen had vergeten. Van wild vreemde mensen kreeg hij vlot een paar handschoenen. Had hij om honderd gulden gevraagd, dan had hij die ook gekregen. Zo is de stem ming nu éénmaal op de dag van de Elfstedentocht". Frans Biemond: 'zeer tevreden'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19