Publiek tevreden over radio en tv rond Elfstedentocht Luchtmachtvliegers van Volkel 'staken' Geldgebrek remt hulp aan vrouwen Volkswagen.Wie anders? PAGINA 18 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 HILVERSUM (GPD) - Meer dan duizend televisiekijkers hebben bij de NOS nog tijdens de reportages over de Elfstedentocht telefonisch gereageerd op de wijze waarop het Friese evenement in beeld werd gebracht. Volgens NOS-woord- voerder André Matthijssen liet ver uit het grootste deel zich lovend uit over de verslaggeving. De negatieve reacties spitsten zich evenals vorig jaar vooral toe op de klacht dat de NOS pas na het wedstrijdgedeelte aandacht begon te schenken aan de toerrijders. De mensen die zich daarover beklaag den, kregen opnieuw te horen dat een journalistieke keuze daaraan ten grondslag had gelegen. Een aantal mensen reageerde op de wijze waarop de onder een schuilnaam meerijdende prins Wil lem Alexander door de televi sieverslaggevers werd gevolgd. „Laat die jongen maar lekker onge stoord schaatsen; hij rijdt niet voor niets incognito", zo luidde de te neur. Volgens woordvoerder Matthijs sen was al bij voorbaat aan die wens voldaan. „Wij hebben de prins bewust geen speciale behan deling gegeven". De NOS-radio reageerde in de praktijk vaak soepeler op de ge beurtenissen, die zich tijdens de tocht afspeelden. Zo wist de luiste raar tien minuten eerder dan de te levisiekijker, dat de kroonprins met de toerrijders meereed onder de naam W. A. van Buuren. Het volgen van de wedstrijdrijders werd via de radio in de ochtendu ren beter verslagen dan op tv. Een tv-verslaggever wist op een gege ven moment niet meer te zeggen dan: daar passeert weer een ploeg, zonder de namen van de rijders te Binnen de gelederen van de uit ongeveer 300 medewerkers be staande NOS-tv-ploeg heerste na de afsluiting rond half zeven 's avonds tevredenheid. Mede dank zij de gunstige weersomstandighe den konden fraai ogende plaatjes worden aangeboden. Ook de talrij ke schakelingen verliepen vrijwel foutloos. Dat alles was mede te danken aan de ervaringen die tij dens de Elfstedentocht van vorig jaar zijn opgedaan. Er werd dit maal gebruik gemaakt van een slechts op enkele onderdelen aan gepast draaiboek. De reportages verliepen op één uitzondering na volgens de opge stelde tijdschema's. Na de beelden van de start was er in verband mét de nog heersende duisternis een onderbreking tussen half zes en kwart voor zeven. Gedurende die periode viel op de televisie overi gens wel het radiogeluid te beluis teren. Doordat de huldiging in de Frieslandhal iets eerder begon dan was gepland, moest het half zes- journaal worden onderbroken. Volgens een schatting van de ge zamenlijke elektriciteitsbedrijven hadden tijdens het middaguur tus sen de 8 en 9 miljoen kijkers hun toestel ingeschakeld. Het begin van de uitzending rond vijf uur 's morgens zou zijn gevolgd door 5 miljoen Nederlanders. Er heeft zich gistermiddag vlak nadat Evert van Benthem als eer ste over de finish kwam, een inci dent voorgedaan, waarvan AVRO- radioverslaggever Siert de Vos het slachtoffer werd. Een meute van 80 fotografen drong over de hekken heen, toen zij zagen dat winnaar Van Benthem werd afgevoerd. Een kordon politieagenten probeerde de ook aanwezige Pieter van Vol lenhoven en prinses Margriet te be schermen tegen de oprukkende fo tografen. Daarbij vielen klappen. Een stok trof verslaggever Siert de Vos. In het ziekenhuis werd een gekneusde rib geconstateerd, maar enige uren later kon De Vos zijn werkzaamheden weer voortzetten. Aan de marathonuitzending van de radio, die dinsdagavond al be gon in Met het oog op Morgen, daarna gisterochtend om vier uur werd hervat en duurde tot midder nacht, verleenden ongeveer 60 mensen (technici en verslaggevers/ presentatoren) hun medewerking. DEN HAAG (GPD) - De experi menten op het gebied van vrou wenhulpverlening in de gezond heidszorg en de maatschappelijke hulpverlening gaan sombere tijden tegemoet. Hoewel iedereen ervan overtuigd is dat aparte hulp voor vrouwen zinvol is, dreigt de geld kraan voor organisaties als het Vrouwengezondheidscentrum in Utrecht en opvangprojecten voor incestslachtoffers te worden dicht gedraaid. Dat werd duidelijk tijdens de presentatie van het eindrapport van de projectgroep Vrouwenhulp verlening. De groep werd drie jaar geleden opgericht om de ministe ries van sociale zaken en WVC te adviseren op dit gebied. De vrouwenhulpverlening kwam een paar jaar geleden óp gang, toen duidelijk werd dat de gewone hulpverlening vaak te kort schiet als het om problemen van vrouwen gaat. Zo is het aantal baarmoederoperaties de laatste ja ren fors gestegen. Artsen beschou wen de baarmoeder, zeker bij vrou wen na de overgang, als een orgaan dat makkelijk gemist kan worden. Jaarlijks worden een paar honderd baarmoeders verwijderd zonder dat daar een duidelijke medische reden voor is. Inmiddels is bekend dat 20 procent van de vrouwen na de operatie lichamelijke of psychi sche problemen krijgt, dus er zou ■best wat meer zorgvuldigheid be tracht kunnen worden. Een ander voorbeeld: vrouwen •die incestervaringen hebben ge had, krijgen vaak te maken met hulpverleners die er absoluut geen raad mee weten. De hulpverlener wil er óf niet over horen óf veron derstelt dat de vrouw het destijds ergens zelf heeft uitgelokt. - Drie jaar geleden begon het mi nisterie van sociale zaken een aan tal experimenten op het gebied van vrouwenhulpverlening. Een groot deel van die experimenten loopt dit jaar af. WVC zou ze nu over moeten nemen en een offi cieel karakter moeten geven. De directeur-generaal van de DE TERP (ANP) - De voormalige •jhoofdverpleger van het Haagse verzorgingstehuis De Terp heeft /'zijn kort geding tegen het maand blad Leeftijd op één punt na verlo eren. Het blad, dat in januari een verhaal over De Terp publiceerde waarin de broeder negatief werd afgeschilderd, hoeft alleen de be schuldiging van verduistering te rectificeren. Alle andere eisen van de broeder werden door de Haagse rechtbankpresident mr. R. Por- theine afgewezen. Portheine zei woensdag in zijn vonnis dat de me dewerkers van Leèftijd uitvoerig hebben uitgelegd dat de 'euthana siegevallen' in De Terp niet los kunnen worden gezien van de wij ze waarop bestuur en beheer van De Terp functioneren. De publika- tie is daarom volgens hem van gro te betekenis. Kritiek op arbeidsvoorwaarden BRUSSEL (AP) - Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren een bezoek gebracht aan het hoofdkan toor van de Europese Commissie en de Raad van Ministers in Brus sel. In de ochtend waren zij te gast bij de Europese Commissie, waar zij welkom werden geheten door voorzitter Jacques Delors (zie foto AP). Na een kort onderhoud met Delors woonden zij de wekelijkse Commissie-vergadering gedeelte lijk bij. Op speciaal verzoek van de ko ningin boog de Commissie zich over de Europese inspanningen ter bestrijding van kanker, de toekom stige marktsituatie binnen de EG, als tegen 1992 alle onderlinge han delsbeperkingen tussen de lidsta- Koningin bezoekt EG in Brussel ten zijn opgeheven, de landbouw politiek van de gemeenschap en de betrekkingen met de Verenigde Staten, Japan en niet-gebonden ontwikkelingslanden. De Commissieleden die met deze terreinen belast zijn gaven de ko ninklijke gasten tekst en uitleg over de betreffende onderwerpen en over de activiteiten die de Com missie terzake onderneemt. Nadien waren koningin Beatrix en prins Claus te gast by een lunch die Delors hen aanbood. Andere le den van de Commissie en de Ne derlandse permanente vertegen woordiger bij de Europese Ge meenschap, Charles Rutten, zaten eveneens aan. In de middag bezocht het ko ninklijk paar de Raad van Minis ters, waarna een ontmoeting volg de met leden van de Commissie van permanente vertegenwoordi gers van de 12 lidstaten. Rutten is momenteel voorzitter van deze Tot slot hadden koningin en prins een onderhoud met Neder landse stafmedewerkers bij de EG en met drie kinderen van EG-func- tionarissen, die een tekenwedstrijd gewonnen hadden. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Hoekzema (defensie) heeft gis teren grote kritiek van de Tweede Kamer over zich hóen gekregen vanwege zijn aanpak van het vliegerstekort bij de luchtmacht en de marine. Uit protest tegen de personeelssituatie werd gisteren actie gevoerd door de overgrote meerderheid van de vliegers op de luchtmachtbasis Volkel. Hoekzema bevestigde tijdens een gesprek met de kamercommis sies voor defensie en verkeer dat 34 van de 38 vliegers op Volkel zich bij de dokter hadden gemeld met de mededeling dat zij de lucht niet in konden. Directe aanleiding van de actie vormde de overplaatsing van vier collega's naar Leeuwar den. Maar de staatssecretaris er kende dat op de achtergrond de onvrede over de werkdruk en de salariëring meespelen. De vliegers zyn vanochtend weer op hun werk verschenen. Begin deze maand kondigde Hoekzema een aantal maatregelen aan om de verhuizing van militaire vliegers naar de beter betaalde bur gerluchtvaart aan banden te leg gen. Ook in die sector heerst een gebrek aan vliegers. Hoekzema hoopt deze week een verbetering van de toelage voor militaire vliegers en enkele wijzigingen in hun rechtspositie door het kabinet te krijgen. Verder wil de bewinds man de begincontracten van vliegers niet voor zes, maar voor acht jaar afsluiten. Pvd A-woordvoerder Van den Bergh leverde keiharde kritiek op het beleid van de staatssecretaris, die volgens hem de situatie in de krijgsmacht volkomen onderschat Van den Bergh meent dat Hoekze ma 'maar wat aanrommelt', 'niet weet waarover hij praat' en soms 'pure onzin' verkoopt. CDA en WD waren wel wat mil der tegenover de staatssecrataris, maar ook zij hebben grote bezwa ren tegen en zijn pessimistisch over het ontbreken van een blij vende oplossing voor het perso neelsprobleem. Evenals de PvdA menen deze fracties dat de verlen ging van de contractduur ave rechts zal werken. De meeste vliegers willen zich nu al niet te lang vastleggen op een dienstver band bij de krijgsmacht, omdat de overgang naar de burgerluchtvaart daardoor wordt belemmerd. „Een paardemiddel", noemde VVD- woordvoerster Van Heemskerck de verlenging van de contractea De fracties zien meer in betere ar beidsvoorwaarden en betere4 af spraken tussen defensie en burger luchtvaart om het 'wegzuigen' van vliegers te voorkomen. volksgezondheid, de heer Van Londen, maakte tijdens de presen tatie van het eindrapport duidelijk, dat daar niet zoveel kans op is. De projecten kosten samen ongeveer 10 miljoen gulden en daar heeft het ministerie geen geld voor, zo zei hij. Een argument dat volgens Li- sette.de Wijn, een van de secreta rissen van de projectgroep, duide lijk maakt hoe bij Volksgezond heid tegen de vrouwenhulpverle ning aangekeken wordt. „Het ministerie weet al drie jaar dat het de experimenten moet gaan financieren. Waar we heel boos over zijn, is dat vrouwenhulp verlening wordt toegejuicht als het niets kost. Maar zodra je er geld voor vraagt, trek je aan het kortste eind". „Het is natuurlijk onzin dat er geen geld voor is. Toen er geld voor harttransplantaties op tafel moest komen, was dat er binnen drie maanden. Terwijl (je DES-vrou- wen, de dochters vah moeders die destijds met het vruchtbaarheids hormoon DES zijn behandeld, ja ren hebben moeten wachten op geld. Het is een kwestie van priori teiten en de beroepsgroep heeft ge woon een hele sterke lobby". Bescherming inkomen aow-echtpaar DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) zal een aan tal tijdelijke maatregelen nemen om te voorkomen dat het gezamen lijke netto-inkomen van een echt paar door de splitsing van de aow- uitkering onder het sociaal mini mum uitkomt. Dat antwoordt staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) namens Koning op vragen van PvdA-ka- merleden. Volgens de bewinds man doet die situatie zich voor als de vrouw in de loop van het jaar 65 wordt en haar dan 65-jarige man op zijn loonbelastingverklaring (ten onrechte) geen rekening houdt met het feit dat zijn vrouw in de loop van het jaar inkomen krijgt. In vrij wel alle gevallen waarbij alleen een aow-uitkering wordt genoten, is dit gebeurd. Daardoor blijft de marfin zijn oude tariefgroep inkomstenbe lasting zitten, wat hem een aanslag oplevert waarop hij moet bijbeta len. De vrouw op haar beurt komt in regel niet in aanmerking voor te ruggaaf loonbelasting omdat zij de drempel van teruggave (200 epl- den) niet haalt. Per saldo treedt dan een achteruitgang van enkele tientallen guldens op in vergelij king met de situatie waarbij nog geen sprake was van een zoge noemde verzelfstandigde aow-uit kering. Die geeft ieder van de part ners recht op een halve aow-uitke ring. Wie voor een Polo drie-deurs kiest, krijgt alle ruimte van de wereld op de koop toe. Want deze Polo is winkelwagen, werkwagen, vakantiewagen en nog veel meer in één. Klap de achterbank maar 'ns weg en verbaas je over 1170 liter mogelijkheden. Bovendien is het een échte Volkswagen. Dat betekent dat hij op de allereerste plaats ^ple technische zekerheden heeft. Wat dacht u bijvoorbeeld van een kooi-constructie. Of van de zelf corrigerende stuurinrichting en de onafhankelijke wielophanging, die garant staan voor een soepel weggedrag. Naast de techniek kunt u rekenen op zuinigheid in de ruimste zin van het woord. Want een Polo is spaarzaam met brand stof, vertoeft zelden in een garage (en zeker niet op onverwachte momenten) en biedt u aan het eind van de rit ook nog eens een hoge inruilwaarde. Kortom, u krijgt veel voor die krap 16 mille. Bovendien heeft u de zekerheid van één jaar algehele garantie (zonder kilometerbeperking!), drie jaar lakgarantie en maar liefst zes jaar carrosseriegarantie tegen doorroesten van binnenuit. Kom dus voor een proefrit. Van ons krijgt u er alle ruimte van de wereld voor. Wilt u weten waar de dichtstbijzijnde Volkswagen-dealer zit, bel dan 020-867351. AFGEBEELD POLO SHOPPER 115.595,-. POLO v.a. 115.595,-. INCLUSIEF BTW POLO VAN v.o. 11.795,-.EXCLUSIEF BTW, EXCLUSIEF f 375,- AFLEVERINGSKOSTEN.WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18