Peru drijft prijs goud fors op van Postbank niet benadeeld' Moordende slag om digitale telefooncentrales Dollar op weg naar 2,50 Premie voor fabricage aardappelzetmeel blijft Conflict bij FNV krijgt bestuurlijke gevolgen WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 BRUSSEL (GPD) - De Europese premie voor de fabricage van aard appelzetmeel blijft de komende drie jaar bestaan. Een verheugde minister Braks (landbouw) deelde gisteren na afloop van de EG-land- bouwraad mee dat op België na al le landen de politieke wil hebben uitgesproken deze zogenaamde evenwichtspremie drie jaar te handhaven. Dat betekent dat de toch al in Financiële moeilijkheden verkerende Avebe-zetmeelindus- trie in Stadskanaal de komende driejaar nog 24 miljoen gulden per jaar aan ondersteuning uit de EG- kas zal krijgen. De Europese Commissie had voorgesteld om deze premie, die gen een redelijke lage prijs 500.000 ton suiker kan worden geleverd. Dit is het punt waarop de Belgen grote problemen verwachten voor hun zetmeelfabricage uit mais, om dat de chemische industrie deze maiszetmeel nu zal gaan vervan gen door suiker. Minister Braks, die tot en met ju ni als voorzitter van de EG-land- bouwraad optreedt, deelde aardappelzetmeel moet laten con- AMSTERDAM/ZURICH (ANP/Rtr)-Terwijl de dollar het laagste niveau sinds 1982 heeft curreren met mats- en tarwezet- bereikt en op weg is naar de 2,50, stijgen de prijzen van goud en andere edelmetalen meel, te verlagen van 47 gulden per dat de Europese ïandbouwmims- fors. Dat komt mede doordat Peru, een land met een grote buitenlandse schuld, zijn klEen6 andernhïanvri?k3hf"!d?ni ters ten aanzlen van het vaststellen buitenlandse reserves in de vorm van goud naar Lima heeft verplaatst. wordt dat het Europees parlement pas op 17 april in staat is daarover advies uit te brengen. Braks wil daarop niet wachten. Hij is des noods bereid om eind maart in een marathonzitting de Landbouwraad de prijzen te laten vaststellen. "We kunnen de Europese boeren niet langer in onzekerheid laten", zei hij. Een groot probleem bij deze prijsvaststelling is dat door de da ling van de dollar EG-landbouw- commissaris Frans Andriessen weinig of geen financiële ruimte heeft voor compromissen. Braks vindt dat de Europese ministers van financiën half maart moeten bepalen hoeveel ze beschikbaar willen stellen voor het voeren van een Europees landbouwbeleid Grote meningsverschillen be staan nog ten aanzien van een Eu ropese opkoopregeling van melk. Via deze regeling wil men bereiken dat kleine boeren tegen een bedrag van 16 cent per liter melk, uit te betalen in zeven jaren, hun melk- produktie geheel staken en op hun bedrijven andere produkten gaan telen. Dit zou voor Nederland bete kenen dat ruim 350.000 ton melk uit de markt genomen kan worden. De meningsverschillen tussen de diverse lidstaten gaat nog over de vraag of de regeling vrijwillig kan worden uitgevoerd of dat dat als een verplichting moet worden op gelegd. Sinds de huidige president, Alan Garcia, vorig jaar aan de macht kwam heeft Peru een hard stand punt ingenomen ten aanzien van zijn schuldeisers. In zijn inaugura le rede kondigde Garcia aan dat het land niet meer dan tien procent van zijn inkomsten uit de export zou gebruiken voor het voldoen aan de verplichtingen krachtens de buitenlandse schuld. In de zeven maanden van Gar- cias bewind heeft Peru geen rente en aflossing meer betaald. Angst voor tegenacties van de banken in de vorm van het beslag leggen op Peruaanse tegoeden bracht de re gering ertoe om haar reserves naar Lima te verplaatsen. De president van de Peruaanse centrale bank, Hector Neyra, liet eerder deze week weten dat bijna de gehele goud- en zilvervoorraad van Peru. ter waarde van 700 miljoen dollar, veilig ligt opgeslagen in de kelders van de centrale bank bank, buiten het bereik van de schuldeisers. Samen met de politieke onzeker heid over wat er op de Filippijnen gaat gebeuren en de onrust in Zuid-Afrika zorgde het optreden van de Peruaanse regering voor een stijging van de prijzen van ede le metalen. Gisteren kwam de prijs van een ounce (31,1 gram) goud meer dan de 350 dollar, bijna tien dollar meer dan maandag. Platina steeg tot 424 dollar per ounce, de hoogste prijs in twee jaar. De prijs van zilver profiteerde ook van de situatie en kwam op 6,02 dollar per ounce, twaalf dollarcent hoger dan maandag. Goudhandelaren menen dat wanneer landen als Brazilië en Me xico hetzelfde beleid gaan voeren de goudprijs gemakkelijk boven het niveau van 375 dollar per ounce kan komen, een niveau dat sinds juni 1984 niet meer is gehaald. Zo- ais gewoonlijk neemt bovendien de aantrekkelijkheid van de edele metalen voor beleggers toe bij een dalende dollarkoers. De Ameri kaanse munt, die vannacht in Am sterdam daalde tot ongeveer 2,54. De banken betalen vandaag 2,49 voor een dollar en rekenen bij ver koop 2,61. BTW - De meerderheid van de Tweede Kamer wil voedings- en geneesmiddelen onderbrengen in het lage btw-tarief. Deze categorie (uitgezonderd de niet-alcoholische dranken) valt nu nog onder het 19- AMSTERDDAM (GPD) Hel procentstarief. Het lage tarief (nu conflict binnen de Federatie Ne- vijf procent) zou daartoe eventueel derlandse Vakbeweging over de gement niet deugt. CDA. SGP. GPV. CPN en PSP. Veel bedrijven toe aan een koerswijziging HENGELO (GPD) - Van de 4000 ondernemingen in Nederland met meer dan 100 werknemers zijn er wellicht 600 rijp voor een^drasti- sche koerswijziging om faillisse ment te voorkomen. Het gaat daar bij om 350.000 werknemers; op ba sis van het gehele bedrijfsleven (in clusief de kleinere bedrijven) zelfs om 550.000 personeelsleden. „Een onrustbarend aantal", aldus drs. M. F. J. M. Willems van het adviesbu reau Krekel van der Woerd Wou- terse. Hij komt tot deze conclusie na een analyse van 150 ter beurze ge noteerde ondernemingen, die hij samen met ir. G. F. Wesenhagen heeft gemaakt. Gebleken is dat 21 (14 procent) van deze bedrijven rijp zijn voor een drastische koerswijzi ging, een zogenaamde turnaround. Van de geanalyseerde beurson- dernemingen bevindt de helft zich in een overgangsfase in de levens cyclus. Voor eenvijfde is de situa tie acuut. Er zijn bedrijven bij in groeimarkten, die daar klaarblijke lijk niet adequaat opereren. Nog schrijnender is volgens de onder zoekers dat de helft van de geval len ook enkele jaren geleden al on derkend hadden kunnen worden. Kort Zakelijk Benzine De benzineprijs gaat morgen op nieuw met drie cent omlaag. De ge middelde prijzen aan de zelftank- pomp worden dan 148,00 cent voor super- en 143,00 cent voor normale benzine. De huidige prijsverlaging wordt voornamelijk veroorzaakt door de dollarkoers, die gisteren fors zakte. Afgelopen zaterdag werd benzine ook al drie cent goedkoper. NMB De Nederlandsche Midden- standsbank (NMB) heeft over 1985 een nettowinst gemaakt van 140 miljoen gulden, 29 procent meer dan over 1984. In de zogeheten stroppenpot van de banken (voor ziening algemene bedrijfsrico's) ging 565 miljoen gulden of wel 4 procent minder dan in 1984. De ba ten namen met 152 miljoen gulden toe. De bank schrijft dit vooral toe aan een rentewinst, die steeg met 47 miljoen gulden of wel 3 procent. Bovendien stegen de provisies en andere baten met 22" procent. Horeca De horeca heeft vorig jaar 2,6 procent meer omgezet dan in 1984. De middelgrote en grote onderne mingen behaalden de grootste om zetstijging (7,9 procent). De kleine ondernemingen noteerden een ge ringe stijging van de omzet (0,3 procent). Deze cijfers zijn afkom stig van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Robeco De beleggingsgroep Robeco heeft een kantoor geopend in Pa rijs, zo heeft de groep vandaag meegedeeld. Frankrijk is momen teel de belangrijkste buitenlandse markt voor de Robecofondsen (Ro beco, Rolinco, Rorento en Rodam- co), die alle vier zijn genoteerd aan de beurs in Parijs. Het kanoor in Parijs is de vierde buitenlandse vestiging van Robeco. Er zijn al kantoren in Brussel, Geneve en To kio. r zes procent, arbeidstijdverkorting van het ei- Het FNV-bestuur heeft nu tot 1 die strekking gen jjersoneel van de vakcentrale juli de tijd gekregen om het taken- i pakket van het personeel onder de loep te nemen. In de tussentijd zal er onderhandeld worden over het allerhande 'kleine i omhoog kunnen Tegen een motie0 - van de PvdA-er Kombrink stem- «njgt mogelijk bestuurlijke gevol- den gisteren alleen de fracties van ëen- Het FNV-bestuur zal zich bin- ling binnen het bestuur. Dat is een riraties' die mede aanleiding zijn van de resultaten van onderhande- geweest tot de 'verstoorde verhou- lingen tussen de FNV-top en de dingen', aldus Dienstenbond vakbond van het personeel, de woordvoerster M. Ramak. Daarbij Dienstenbond FNV. Woordvoer ders van beide partijen hebben dat gisteren meegedeeld. De personeelsleden van de vak centrale luidden onlangs de poodklok over de toenemende werkdruk op het hoofdkantoor van de FNV in Amsterdam. Daar moet het personeelsbestand ingekrom pen worden van 300 naar 270 men sen. Ondertussen is binnen de FNV de 36-urige werkweek inge voerd terwijl het plan was vanaf 1 juli 35 werken. Doordat het takenpakket gelijk blijft, neemt de werkdruk nu al on- zal ook de dinsdag weer ven ingeblazen ondernemingsraad betrokken worden. De onderhandelingsdelegatie van FNV-zijde zou bovendien ver sterkt worden met voorzitter Hans Pont en vice-voorzitter Johan Ste kelenburg. Tot nu toe lieten zij de onderhandelingen over het con flict over aan andere bestuursle den. Het FNV-personeel en de Dien stenbond hebben gisteren op een per week te gaan druk bezochte vergadering gesteld dat ze afspraken zwart-op-wit wil len hebben, omdat ze vrezen dat er anders nieuwe onduidelijkheden UTRECHT - Robots die op commando boodschappen uit het rek halen. In Japan zijn ze al in gebruik en in Nederland zijn ze nu te zien op de Internationale Levensmiddelenmanifestatie in Utrecht. De manifestatie duurt tot donderdag en bedoelt een toekomstbeeld te geven van de Nederlandse supermarkten. (foto 't sticht» Ruding: Aegon kreeg FGH niet voor niets aanvaardbaar toe, zo stelden de ontstaan. Pas als die bevestiging e werknemers onlangs in een saai getekende petitie. Het animo over de wijze verder te gaan met arbeidstijdyer- financiering v korting bij 35 uur is minimaal. Het week. wil de Dienstenbond praten n invoering en de de 35-urige werk- AMSTERDAM (ANP) - De Post bank was bij de onderhandelingen over de redding van de Friesch- Groningsche Hypotheekbank (FGH) niet gebonden aan een ma ximum belang van 33 procent, zo als voorheen wel gold voor de Rijkspostspaarbank (RPS). Het is /A 1 T~> 1 A kosten. Het Rotterdamse bedrijfs- Uok 1 vdA voor plannen met Zestienhoven ROTTERDAM (ANP) - Een meer derheid in de Rotterdamse ge meenteraad staat achter de plan nen van het college om de luchtha ven Zestienhoven te verplaatsen naar de polder Schieveen, die aan het noordelijk deel van het be staande vliegveld grenst. Ook de PvdA, die eerst betoogde dat de luchthaven moet worden ge sloten, vindt nu dat als uit de rap- de baan °P korte termijn te renove- portage blijkt dat het Rotterdamse ren, uitbreiding van de verlichting bedrijfsleven en het rijk in de nieu- en de landingssystemen en een we luchthaven willen investeren studie naar de aanleg van een nieu- en dat de geluidshinder binnen de we baai gestelde normen blijft, de luchtha- e^n investering vergt ven in Schieveen een aantrekkelijk j°^;_ perspectief biedt voor Rotterdam. Binnen de Rotterdamse raad Het voorstel het college grote eenstemmigheid leven, dat kennelijk grote behoefte heeft aan een luchthaven in het ge bied moet die interesse dan ook maar financieel waar maken, zo vinden alle partijen. Volgens wethouder Laan was het nodig eerst een principe-uit spraak van de gemeenteraad te hebben om verder te kunnen gaan. CDA en WD waren al eerder voor de plannen met Zestienhoven. De PvdA ging gisteren pas akkoord. "Maar als uit de verkennende stu die blijkt dat de plannen niet haal baar zijn dan laat het PvdA-verkie- zingsprogramma er weinig ondui delijkheid over bestaan wat er dan met Zestienhoven moet gebeu ren", waarschuwde het PvdA- raadslid R. van Middelkoop. ook onjuist dat het verzekerings concern Aegon de FGH, mede van wege een slechte onderhandelings positie van de Postbank, „vrijwel voor niets" zou hebben gekregen. Dat zegt minister Ruding (finan ciën) in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Kombrink en Simons. De minister bestrijdt dat de Postbank als verliezer uit de on derhandelingen zijn gekomen. Hij verheelt niet dat Aegon, die nog geen cent in FGH had zitten, een beter uitgangspositie had dan de Postbank, die er als opvolger van de RPS al voor forse bedragen bij betrokken was en meer belang had bij redding van de hypotheekbank. Maar het is volgens Ruding on juist te veronderstellen dat het ver krijgen van een meerderheidsbe lang door de RPS en later de Post bank in de FGH aantrekkelijk zou zijn geweest. Een zo aanzienlijke vergroting van de totale financiële betrokkenheid in de FGH zou tot veel grotere risico's voor de Post bank hebben geleid. De minister meent dat de Postbank juist haar belangen heeft kunnen veiligstel len dankzij de steun van Aegon. De RPS nam in 1983 een belang in de FGH van '5 procent. Bij de reddingsactie in december vorig jaar heeft de Postbank een achter gestelde, lening van f 135 miljoen, die de RPS al aan FGH had ver strekt, omgezet in 8 procents cu mulatief preferente aandelen. Ook Aegon verstrekte toen f 135 mil joen in de vorm van cumulatief preferente aandelen en een achter gestelde lening. Het belang van Aegon en Post bank in FGH kwam door de trans actie op 25 procent elk, maar Ae gon kan het belang in de toekomst, door omwisseling van converteer bare leningen in aandelen, uitbrei den tot 51 procent. In financiële kringen is steeds verondersteld, dat de Postbank bij de onderhan delingen werd gehinderd door de beperkende bepaling, die voor heen wel gold voor de RPS. Deze gold volgens Ruding echter niet voor de RPS. Overigens hebben de Postbank en Aegon, evenals De Nederland sche Bank, ook een lening van f 410 miljoen verstrekt aan een nieuw op te richten maatschappij, waarin dubieuze schuldenaren van FGH zijn ondergebracht. Middenstander en boer niet ontzien bij afschaffen wir DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die fiscaal verlies lijden zullen vanaf 1 april niet langer investeringspre mies krijgen krachtens de Wet In vesteringsrekening (wir). De over grote Kamermeerderheid stemde gisteren in met het desbetreffende voorstel van minister Ruding en zijn staatssecretaris Koning (finan ciën). De PvdA wil echter een uitzon dering maken voor het midden- en kleinbedrijf en de landbouwers. Die moeten ook by een negatieve aanslag in aanmerking komen voor investeringspremie tot een investe ring van 250.000 gulden per jaar, zo stelde PvdA-Kamerlid Vermeend gisteravond voor in een wijzigings voorstel. Dat voorstel had de sympathie van het CDA en de WD. Openlijke steun bleef echter achterwege, om dat de partijen het niet eens kon den worden over de financiële dek king van de tegemoetkoming aan de kleine ondernemer. De kosten belopen 150 tot 200 miljoen gulden per jaar. De PvdA wil dat dekken door een verlaging van de basispremie van de wir 12,5 procent van de investeringskosten) met een half tot een procent. Het CDA wil die basispremie liever niet verlagen. Zij denkt eerder in de richting van een verlaging van de kleinschaligheidstoeslag. De PvdA wil verder bestendiging van de energie- en milieutoeslag op de investeringspremies, eventueel via een andere regeling dan de wir. Hoogovens wil praten over gages ROTTERDAM (ANP) - De rederij Genchart Vof uit Rotterdam en de zeeliedenbond FWZ gaan volgende week toch met elkaar praten over de gage van de bemanning van twee schepen waarmee Genchart voor Hoogovens staalprodukten naar Engeland vaart. Woordvoer ders van beide partijen hebben dit gisteren bevestigd. De FWZ vroeg Hoogovens vorige week Genchart tot de orde te roepen. De bond vindt dat Genchart de bemanning te weinig betaalt. Het initiatief tot het gesprek - "zonder voorwaarden vooraf' - komt van Genchart zelf, aldus de woordvoerder van de rederij. Gen chart is voor de helft eigendom van Hoogovens. De woordvoerder wil de niet bevestigen of het staalcon cern inderdaad druk heeft uitgeoe fend op de Genchart-directie. Philips hoopvol over joint-venture met AT&T BOSTON/HILVERSUM (ANP/ GPD) - De grote fabrikanten van telefoon-apparatuur hebben de Amerikaanse markt voor digitale schakelsystemen, geraamd op ruim 10,6 miljard gulden, lange tijd gezien als het beloofde land. De laatste tijd blijkt echter dat bedrijven die niet tijdig een ster ke marktpositie veroverden zich nu met verliezen terug zullen moeten trekken. Via de digitale schakelingen in telefooncentrales worden geluid en informatie omgezet in digitale signalen. Dit systeem is veel effi- ciënten dan de conventionele schakelsystemen, waarbij de overdracht geschiedt via elektri sche signalen. Zo'n computerge stuurde centrale werkt sneller en kan, behalve een een gewone te lefoonverbinding leggen, bij voorbeeld ook computers van bedrijven met elkaar verbinden. De overschakeling op digitale sytemen verloopt zeer snel. Het onderzoeksbureau Dataquest verwacht dat in 1989 al ongeveer .43 procent van de telefoonlijnen digitaal zal werken. Het ziet er naar uit dat de orderontvangst voor deze systemen al dit jaar een hoogtepunt zal bereiken, en kele jaren eerder dan was ver wacht. De vernieuwing zal voor sommige bedrijven al voorbij zijn, voordat ze hun forse inves teringen hebben terugverdiend. Slachtoffer Het eerste slachtoffer van deze ontwikkeling is ITT. Dit Ameri kaanse concern is er niet in ge slaagd voor zijn telefooncentra les een doorbraak te forceren op de Amerikaanse markt en trekt zich terug. ITT moest hiervoor 280 miljoen gulden afschrijven, waardoor het resultaat over het vierde kwartaal van 1985 uit kwam op een verlies van veertig miljoen gulden. ITT mocht zich lange tijd niet op de Amerikaanse telecommu nicatiemarkt begeven op grond van oude afspraken. Concurrent AT&T mocht als enige werk- zaam.zijn in de VS, terwijl ITT de rest van de wereld toebedeeld had gekregen. Twee jaar geleden onstonden er weer mogelijkhe den voor anderen op de Ameri kaanse markt toen AT&T zich op grond van de anti-trustwetge- ving in de VS moest ontdoen van haar regionale telefoonmaat schappijen. ITT probeerde toen het voor een miljard dollar in Europa ont wikkelde System 12 aan te pas sen voor de Amerikaanse markt. Er werd nog eens 150 miljoen dollar geinvesteerd, maar dit le verde niet de beoogde resultaten op. Topman Rand V. Araskog verklaarde vorige week dat ITT, eigenaar van de Nederlandsche Standard Electric Maatschappij in Den Haag, zich nu zal concen treren op de Europese markt voor telefooncentrales. De Duitse Bundespost heeft een nieuwe generatie computertelefoonceti trates bij ITT besteld. Ze zullen ook in West-Duitsland worden gebouwd. (foto GPD cerns hebben elk bijna veertig procent van de markt in de VS in handen. AT&T komt bovendien ook de Europese markt op via de joint venture met Philips.AT&T/Phi- lips Telecommunicatie (APT) heeft al een aantal werkmaat schappijen in Europa, waarvan ëén in Hilversum waar ook de in ternationale holding is geves tigd. Zo lijkt het slagveld zich te verplaatsen van Amerika naar Europa, waar nog wel fors aantal AT&T/Philips Het vertrek van ITT van de Amerikaanse markt voor digitale centrales betekent een verster king van de posities van de twee toonaangevende bedrijven daar. Dat zijn het Canadese Northern Telecom, dat in 1976 als eerste kwam met digitale schakelsyste men, en AT&T, dat op telecom- municatiegebied samenwerkt met Philips in' een gezamenlijke onderneming. Deze twee con- ondernemingen in de markt zijn. Behalve ITT zijn dat het West- duitse Siemens, het Zweedse Ericsson en het Britse Plessey. Van de twee laatste bedrijven wordt verwacht dat ze het in de VS ook niet zullen redden en zich meer op Europa zullen rich ten. Overlevingskansen Dat roept de vraag op of APT, dat alleen in Hilversum al 3000 mensen aan het werk houdt, niet het zelfde lot zal ondergaan als ITT in de VS. Ir. H. van Bree (49), sinds september van het vorig jaar directeur van APT. denkt met zijn bedrijf te kunnen over leven, juist omdat Philips een sa menwerking is aangegaan met AT&T. „Doordat AT&T een ge weldige markt heeft in de VS kunnen de ontwikkelingen wor den betaald. Daarom ben ik posi tief over de overlevingskansen van APT", aldus Van Bree. Hij geeft wel toe dat de vijfjaar die het bedrijf van de moeders AT&T en Philips gekregen heeft om rendabel te worden hiet vol doende zijn. „Dat heeft een aan tal redenen. Er is veel meer soft- ware-ontwikkeling nodig dan we twee jaar geleden bij de start dachten. In alle landen gelden andere normen en daarop moet de in Amerika ontwikkelde cen trale worden aangepast. We heb ben ons ook verkeken op de tijd die er nodig is om in een bepaald land echt aan de slag te kunnen". Regeringen „Openbare telefonie betekent altijd dat je met regeringen van doen hebt. Met het leggen van de eerste contacten tot het verwer ven van een positie als de eerste of tweede leverancier in zo'n land, gaat minimaal vier jaar heen. De beslissingen worden niet meer alleen genomen in zo'n land op prijs of kwaliteit. Als een land een openbaar telefonienet heeft dan willen ze het houden. Het bezig zyn op een zeer gea vanceerd gebied is voor regerin gen een soort waarborg tot be houd van hun economie. Als we binnen mogen komen dan zeg gen ze: wilt u uw fabrieken wel hier neerzetten". Zo heeft APT, om een contract met de Franse PTT in de wacht te slepen, zich bereid verklaard de Franse leverancier CGCT aan een positie op de markt in de VS te helpen. „Een andere voor waarde is het samen met CGCT activiteiten gaan ontplooien op micro-wave gebied. Voorts moe ten we in Frankrijk de produk ten gaan maken en dat doen we dan in de bestaande fabrieken van CGCT" We trachten wel de kern van de kennis in Nederland te hou den. We zijn een Nederlands be drijf, we staan in Nederland gere gistreerd. We hebben veel kennis vanuit Philips in deze onderne ming gestoken, dat kun je niet overboord gooien".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9