Rede Gorbatsjov weinig sensationeel Cory Aquino: de Filippijnen eindelijk vrij Het volk neemt bezit van Marcos' paleis Kruisraket stort neer Achtergrond WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 (vervolg van pag.l) De Filippijnse dictator nam het besluit af te treden na urenlange telefonische discussies met zijn politieke tegen standers in het ministerie van defensie, de voormalige en huidige defensieminister Juan Ponce Enrile en de nieuwe bevelhebber van de strijdkrachten Fidel Ramos. Cory Aquino, weduwe van de in 1983 in Manilla vermoorde opposi tieleider, en Marcos, hadden zich gistermorgen beiden tot president van de Filippijnen laten beëdigen. De tvvee rivalen eisten beiden de overwinning van de frauduleus verlopen verkiezingen van 7 fe bruari op. Marcos verscheen gisteren na zijn „beëdiging" nog op het balkon van het paleis, waarvoor zich enke le duizenden volgelingen hadden verzameld en riep dat hij niet aan aftreden dacht. Nog geen negen uur later moest hij op die uitspraak terugkomen. door Ruud Kreutzer Tekenend voor zijn afgebrokkel de macht was dat de tv-uitzending van zijn beëdiging door Aquino- troepen kon worden onderbroken. Daardoor verviel de mogelijkheid om zijn aanhang via de televisie toe te spreken. Aquino-militairen, ge tooid met gele vlaggen en sjerpen, hadden inmiddels niet alleen een tweede legerbasis in Manilla ver overd, maar ook controle verkre gen over het internationale vlieg veld van de hoofdstad. Cory Aquino's eerste via tv uitge zonden officiële verklaring na het vertrek van Marcos luidde: „De Fi- Shultz: erkenning Aquino lippijnen zijn eindelijk vrij. Mor gen begint voor ons land een nieuw leven". Zij riep op tot rust en kalmte en maande de menigte die het Malacanang-paleis en enke le bijgebouwen was binnengedron gen en tot plundering en vernieling was overgegaan naar huis te gaan. In het paleis werden portretten van Marcos en zijn familie vertrapt. In de slaapkamers van het echt paar en andere privé-vertrekken werden vernielingen aangericht. Verslaggevers die met de ruim 20.000 mensen naar binnen trok ken meldden dat de voormalige dictator overhaast de vlucht had moeten nemen. Nog gedekte eetta fels en notities op Marcos' bureau waren er de bewijzen van. Eerder op de dag waren er bij het Marcos-getrouwe tv-station Kanaal 4 en andere punten in de stad do den gevallen bij schermutselingen tussen Marcos-eenheden en „de Volksmacht", zoals de Aquino- aanhangers van leger en bevolking zich noemden. Volgens westerse waarnemers werden er bij verschil lende gevechten negen mensen ge dood en waren er minstens zestien gewonden. Maar dat cijfer kon vol gens deze waarnemers nog oplo pen. Gisteravond laat verzamelden zich enkele honderden mensen voor de Amerikaanse ambassade in Manilla. Zij wilden voorkomen dat aanhangers van Marcos daar hun toevlucht zouden zoeken. Tienduizenden anderen dansten tot diep in de nacht door de hoofd stad om „bevrijdingsdag" te vie ren. Na het vertrek van Marcos liepen de eenheden die hem in zijn paleis hadden beschermd over naar het Aquino-kamp. Dat deden ook ver schillende ministers en ambassa deurs van het voormalige bewind. De Filippijnse ambassadeur in Den Haag José Plana verklaarde gisteravond over het vertrek van Marcos: „Genoeg is genoeg". Hij zei ook de nieuwe regering te wil len vertegenwoordigen, maar dat daarover nog beslist moest wor den. MANILLA - De cbaos is compleet. Duizenden uitgelaten Filippijnen bestormen rond negen uur 's avonds plaatselijke tijd het presi dentiële Malacanang-paleis nadat duidelijk is geworden dat Marcos met zijn gezin de benen heeft geno- Vóór het paleis worden tanks en pantserwagens tegengehouden door een grote mensenmassa, ge kleed in gele t-shirts en met gele linten in het haar. Er vallen enkele schoten en stenen vliegen door de lucht. door Paddy van de Baan Een paar mannetjes proberen vertwijfeld de mensenmassa te be letten de paleistuinen te betreden, maar er is geen houden aan. De smeedijzeren hekken en rollen prikkeldraad vormen nauwelijks een hindernis. Het eerste gebouw dat de uitzinnige menigte op zijn weg vindt is het administratiekan toor. Eenmaal binnen smijt men kilo's papier uit de ramen van het vier verdiepingen tellend gebouw. Buiten roepen verschillende men sen de plunderaars op hun dolle aktiviteiten te staken en de ge weldloosheid te bewaren. De paleistuin, zo'n vijf hectaren groot, wordt binnen de kortste ke ren verlicht door brandend papier. De massa dringt verder de tuin binnen, kleine rolletjes prikkel draad in de hand. Het prikkeldraad is de laatste dagen het symbool van de strijd tegen Marcos geworden; de ex-president had zijn paleis im mers laten omringen door meters hoge prikkeldraadversperringen. Marcos-getrouwe soldaten lopen verdwaasd rond tussen de joelende en zingende 'veroveraars', de ge weren nog in de hand. Ze zijn te verbaasd om iets te doen. De muni tie ligt voor het oprapen, maar er gebeuren geen ongelukken. De menigte nadert het paleis. Voor het eerst in twintig jaar be treedt het volk Marcos' residentie. Men vergaapt zich aan de rijkdom in de paleisgebouwen. Het besef dat Marcos echt verdwenen is, dringt langzaam tot de massa door. De auto's van de gevluchte ex-pre sident worden geinspecteerd, een enkeling neemt een duik in het' pri- vé-zwembad. In de grote perszaal van het pa leis verzamelen zich duizenden mensen. Het lawaai is onbeschrij felijk. Portretten van het gezin Marcos worden van de muren ge rukt. men dringt zelfs door tot de kleedkamer van Marcos' echtgeno te Imelda. Troon De troon waarop Marcos veelvul dig zat tijdens televisie-uitzendin gen wordt door het volk bestegen. Foto-toestellen flitsen; men laat zich, zittend op de troon, fotografe ren. „Dit alles heeft Marcos van ons gestolen, nu stelen wij het van hem terug", zegt een omstander. Het gastenverblijf van het paleis is geruineerd. De kamer van de commandant van de veiligheids troepen, brigade-generaal Santiago Barranga, is een grote chaos. Pak ken papier liggen op de grond en vormen een twintig centimeter dik tapijt. Overal slingeren vertrouwe lijke documenten en brieven rond. Daaronder een brief van 20 januari 1986, gericht aan 'Ferdinand E. Marcos, president van de Filippij nen'. Een oude kameraad van Mar cos ten tijde van de Tweede We reldoorlog, ene Navarro, vraagt de president in de brief wat hij met de som geld moet doen die hij van Marcos heeft ontvangen. Is het geld bedoeld om de verkiezingen van 7 februari te beinvloeden, zo vraagt Navarro zich af. Marcos' veiligheidstroepen lij ken overhaast te zijn vertrokken uit de noodverblijven die de ex- president voor hen liet bouwen toen het erom ging spannen. Op de tafels staan grote hoeveelheden eten onaangeroerd. Bij het kamp Crame, het hoofd kwartier van de leiders van de op standelingen, vieren tienduizen den Filippijnen feest. Met duim en wijsvinger een 'L' vormend dansen zij over straat, kleine orkestjes zwepen hen op tot nog uitbundiger gedans en gezang. Alles is geel, het „Cory, Cory" wordt oorverdovend gescandeerd. Bij het gebouwencomplex van Channel 4, dat door de Aquino- aanhangers deze week tijdens een uitzending werd veroverd, zorgt de 'People's Force' - de naam die de Filippijnen, die zich geweldloos verzetten tegen het militaire mate rieel, hebben gekozen - dat tanks en pantserwagens geen kant meer uitkunnen. De straten in de bin nenstad van Manilla zijn bezaaid met brandende autobanden, die als blokkade dienen maar ook de stad moeten verlichten, 's Nachts heeft Manilla veel weg van een spook stad; de straten zijn verlaten, maar de autobanden blijven branden. Intussen is het volk met zachte drang door de politie uit het Ma lacanang-paleis gedreven. De schoonmakers gaan onmiddellijk aan de slag. Het paleis moet er brandschoon uitzien, omdat Cory Aquino vandaag wordt verwacht om het Filippijnse volk als enig president te gaan leiden. V-V *9 Een menigte van duizenden Fi lippijnen rukte gisteren op naar het weelderige Malacanang-paleis van (ex-)president Marcos. Het volk haalde portretten van Marcos en diens vrouw imelda van de wanden. Sloopte symbolen van Marcos' partij en nam bezit van zijn troon en zijn privé-zwembad. droeg vlaggen, linten en andere verkiezingsattri buten van Cory Aquino met zich mee. (foto ANP) MANILLA (GPD) - „Ik kan mijn volk niet in de steek laten," zei Fer dinand Marcos kort geleden nog in een interview met een Amerikaans tijdschrift. Dat was het beeld van zichzelf dat hij tot het laatste mo ment probeerde hoog te houden: de vader des vaderlands die de Fi lippijnen naar een schone toe komst leidde. In werkelijkheid bracht Marcos de Filippijnen economische en po litieke chaos. „Dit land kan weer groot worden," riep hij vitaal in no vember 1965 nadat hij de presi- Marcos laat een failliete boedel achter dentsverkiezingen overtuigend had gewonnen. Nu, ruim twintig jaar later, verlaat een zieke, bejaar de Marcos het land waar een veel belovende economie en een stevi ge democratie om zeep zijn gehol pen. Het moet de oude vos toch heb ben verrast dat het verzet tegen hem zelfs tot in de hoogste kringen van dat apparaat was doorgedron gen. In al zijn zelfverzekerdheid bleek hij zich ineens te ver van zijn volk te hebben vervreemd. In 1965 waren de Filippijnen na Japan het meest welvarende land in Azië. Nu is het de economische hekkesluiter in deze regio. De 'va der des vaderlands' laat inderdaad diepe sporen na, na twintig jaar. Suriname De Raad voor de Bevrijding van Suriname heeft negatief gerea geerd op de aankondiging van Bouterse de noodtoestand in Suri name op te heffen. Woordvoerder Tjon a Kiet van de Bevrijdingsraad noemde het „een verbaal gebaar". Volgens Tjon a Kiet houdt de op heffing feitelijk weinig in en is zij alleen bedoeld om hulp van Neder land en andere landen los te krij gen. Neergestort De sinds zaterdag in Irian Jaya vermiste Cessna 185 van „Associa ted Mission Aviation" met aan boord piloot P. Ketelaars en drie passagiers, is gisteren bij zoekac ties vanuit een vliegtuig gelokali seerd op een helling van de Pun- cak Trikora op een hoogte van 13.500 voet. Eén van de vleugels van het ver ongelukte vliegtuig is gezien op een grote afstand van de rest van het toestel. De romp ziet er zwaar beschadigd uit. Vanwege de daar na snel invallende duisternis kan pas vandaag worden geprobeerd de plaats van het ongeluk met een helikopter te benaderen. De oudste Een vrouw van 112 jaar die woont in Wales is nu 's werelds oudste mens,aldus het Guiness Book of World Records. Anna Eli za Williams, die werd geboren op 2 juni 1873, heeft de titel geërfd van Sjigetsyio Izumi, een Japanner die vorige week zijn aardse bestaan op 120-jarige leeftijd afsloot. „Het is wat moeilijk te bevatten dat ma de oudste mens ter wereld is", zei de 78-jarige dochter van me vrouw Williams, Constance Har vey. Ma woont in een verzor gingstehuis in( Swansea. Archeologie Een archeoloog in Iran heeft in de provincie Koerdistan een tem pelcomplex gevonden dat volgens hem van de Mannaeërs is geweest en dateert uit het eerste millen nium voor Christus. Als de verondersteling juist is, is de eerste belangrijke tempel van de Mannaeërs blootgelegd. Dit an tieke volk leefde in een deel van het hedendaagse Koerdistan. Men vond stenen die zijn gegla zuurd met tekeningen van man nen, vrouwen, sterren en andere patronen en een tablet met tekst in het Aramees, een van de grootste en vroegste die ooit gevonden zijn in Iran. AMSTERDAM - Het is nog te vroeg om een verantwoorde voor spelling te doen over de afloop van het 27e partijcongres dat gisteren in Moskou van start ging. De ope ningsrede van Michael Gorbatsjov bevatte niet zoveel sensationele za ken als sommige waarnemers ver wacht hadden. Maar de partijleider gaf wel enige aanduidingen welke economische koers hij wi! inslaan. door Martin van den Heuvel Het eerste echter wat opvalt bij het beluisteren van Gorbatsjovs re de - ik deed dat gisteren in het Oosteuropa Instituut van de Uni versiteit van Amsterdam waar de Russische tv gevolgd kan worden - is de andere sfeer en toon vergele ken met vorige congressen. Die toon is ongedwongen, Gorbatsjov schuwt (net als Chroesjtsjov) een grap niet. De snelheid waarmee hij de urenlange rede voorleest is ver bluffend maar de kameraden krij gen nu drie pauzes om op adem te komen. Van een modernere aanpak ge tuigen ook een paar vrouw-vrien delijke opmerkingen. De Russi sche vrouw heeft het met haar drie dubbele taak (huisvrouw, werkne mer, boodschappen doen) inder daad zwaar. Gorbatsjov bepleit korter werken voor de vrouw maar hoopt tegelijk dat ze dan verhou dingsgewijs meer presteert. Imperialisme Zijn uitlatingen over de buiten landse politiek bevatte weinig ver rassends. Het imperialisme krijgt er flink van langs, zoals hoort op een partijcongres. De Russische partijleider stelt dat het imperialis me de bron van alle agressie op aarde is en de schuld van de ellen de in de Derde Wereld. „De loop van de geschiedenis", zegt hij, leidt naar het socialisme, ook al trachten reactionaire en fascistische krach ten dat te verhinderen. Maar de beladen term Star Wars (SDI) gebruikt Gorbatsjov in zijn tirade tegen de VS niet. Zijn uitwij dingen over de socialistische bond genoten en de ideologie bevatten ook weinig nieuws. Een paar oude re partijgenoten op het balkon kunnen dan hun ogen al niet meer open houden. Slechts een veeg uit de pan aan het partijkader in Oez bekistan zorgt hierbij voor een op leving. Het interessantste gedeelte is dat over de economie en het is merk baar dat Gorbatsjov daaraan zelf grote waarde hecht. Over de man kementen van de Sowjet-economie De opening van het 27e partijcongres: partijleider Gorbatsjov (midden) wordt geflankeerd door tweede man Ligatsjov (links) en president Gro- zegt de partijleider pittige dingen. De woorden bureaucratie, corrup- discipline vallen veelvuldig. moet komen. Hij wil de rechten van de ondernemingen uitbreiden en het privé-initiatief bevorderen. En in even hoog tempo die van mo- opent geen perspectieven voor dernisering, automatisering technologische vernieuwing. Er moet, zegt Gorbatsjov, meer ge presteerd worden. Hij zegt ook: dat is al vaker gezegd kameraden, maar nu moet het ook gebeuren. een vrijere landbouw, waarmee Hongarije vrij succesvol opereert. Wel pleit hij voor kleinschalige operaties die in het dienstenver keer een rol zouden kunnen spe len. Maar kennelijk komt dit partij- Privé-initiatief congres te vroeg en bestaat er nog geen instemming in de partijtop Gorbatsjov gaf enigszins aan hoe over een uitgewerkter economisch de gewenste economische groei er hervormingsplan. De economie blijft echter de achilleshiel van de militair zo machtige Sowjet-Unie. En Gor batsjov weet dat hij met meer dis cipline alleen die hiel niet gezond kan maken. Onder Andropov nam de produktie daardoor nog wat toe, maar nu lijkt dat middel econo misch uitgewerkt. De Russische partijleider heeft bovendien de pech dat de sterk gedaalde olie prijs zijn land miljarden dollars scheelt. Daarmee had hij westerse technologie willen kopen. Gorbatsjovs rede maakt wel dui delijk dat de verwachtingen ten aanzien van dit partijcongres in het buitenland misschien te hoog ge spannen waren. Een partijcongres in de Sowjet-Unie is meestal niet de plaats waar de echte politiek ge maakt wordt. Voor initiatieven op het gebied van de buitenlandse po litiek leent bijvoorbeeld zo'n bij eenkomst van vele duizenden par tijfunctionarissen uit het hele land zich niet zo goed. Ook economi sche hervormingen zijn meestal het resultaat van verhitte discus sies achter de gesloten deuren van het centrale comité. Sensatie De sensatie die van dit partijcon gres verwacht werd, namelijk een fikse aanval van Gorbatsjov op zijn voorganger Leonid Brezyryev lag BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Doodstraf in Nigeria voor coupplegers LAGOS (AFP) - In Nigeria zijn gis teren dertien offieren, onder wie een ex-minister, die betrokken wa ren bij een komplot om het regime van president Babangida omver te werpen, ter dood veroordeeld. Het vonnis werd uitgesproken door een militair tribunaal. Dit is in La gos vernomen. In december werd een onbekend aantal officieren gearresteerd op beschuldiging van het smeden van een staatsondermijnend komplot. De regering van generaal Babangi da is zelf via een staatsgreep aan de macht gekomen op 27 augustus 1985. Op 27 december maakte de mi nister van informatie een lijst be kend van 14 gearresteerde officie ren, onder wie minister Vatsa voor Abuja, de toekomstige hoofdstad van het land. Op oudejaarsdag zou den militairen die verdacht werden van betrokkenheid bij het komplot bij een vliegtuigongeluk om het le ven zijn gekomen. Een woordvoer der van de regering had het toen over zeven of acht slachtoffers. COLD LAKE/WASHINGTON (AFP/DPA) - Een Amerikaanse kruisraket is gisteren vlak na de lancering door een bommenwer per van het type B-52 door onbe kende oorzaak neergestort in de zee van Beaufort, in het noorden van Canada. De zeven meter lange kruisraket moest in vier uur tijd een automatisch geleide vlucht van 2.500 kilometer maken over ge bied dat geografisch op Siberië lijkt. Gedurende de vlucht zouden Amerikaanse gevechtsvliegtuigen onderscheppingsoefeningen doen. Het was de zesde proefvlucht van een Amerikaanse kruisraket in Canada. De vijfde mislukte vorige maand gedeeltelijk op 50 kilometer van zijn doel toen de brandstof op raakte. Onzichtbare raket In de VS worden kruisraketten ontwikkeld die onzichtbaar zijn voor radar. Het gaat om raketten die door vliegtuigen worden gelan ceerd. Vermoedelijk worden er ruim duizend toegevoegd aan het huidige arsenaal. De nieuwe raket ten krijgen ook een groter bereik dan de huidige, worden nauwkeu rig en kunnen gemakkelijker op het doel worden ingesteld. ook niet erg voor de hand. Sommi ge waarnemers rekenden daarop omdat het congres precies op de dag begon waarop Chroesjtsjov dertig jaar geleden in zijn befaam de geheime rede Stalin van zijn voetstuk stootte. Chroesjtsjov's aanval op Stalin in 1956 was uiteraard wèl een poli tiek spectakelstuk op een partij congres. Maar hij had dat indertijd, anders dan Gorbatsjov nu, nodig in zijn machtstrijd met rivalen als Molotov. Bovendien viel Stalin na tuurlijk veel meer te verwijten (een waanzinnige terreur tegen zijn ei gen volk). Van Bre^jnjev kan hoogstens ge zegd worden dat hij de laatste jaren veel beslissingen vooruitschoof en dat zijn voor het partijkader milde beleid verschijnselen als zwarte handel en corruptie bevorderde. Dergelijke zaken heeft Gorbatsjov ook gehekeld, zij het zonder Bre2yryev's naam te noemen. Maar wat de buitenlandse poli tiek betreft moet Gorbatsjov nu te ruggrijpen op de detente die Brezynjev in het begin van de jaren '70 tot stand heeft gebracht. Brerinjev fel aanvallen lag dus niet voor de hand en zou zich gemakke lijk tegen de party en Gorbatsjov zelf kunnen keren -Als we Chroesjtsjov en Gorbats jov met elkaar vergelijken, vallen er wel enorme verschillen op. De eerste beloofde de Sowjet-burgers gouden bergen: ze zouden een nog hogere welvaart krygen dan de VS. Gorbatsjov belooft weinig en eist veel: de Sowjet-burgers zullen har der moeten werken en lanterfan ters gaan de laan uit Voorspellin gen la Chroesjtsjov over een aards paradys zyn er nu niet meer bij. Lenin sprak indertijd smalend over het tsaristische Rusland als een 'reus op lemen voeten'. Het zal Gorbatsjov veel inspanningen kos ten om te voorkomen dat zyn Rus land de 21e eeuw als een 'reus op lemen voeten' binnen gaat. (Martin van den Heuvel werkt bij het Oosteuropa Instituut in Amsterdam)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7