LWS was 62 jaar krap bij kas ONDER D/XK Belangrijke wijzigingen gaan vooraf aan fusie in het weekend onb^N I zo snel als een slak aan de bewoners hebben ze lak Kop-staartbotsing Lezers Schrijven Heiwerk in Hekkesteeg PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 door Raymond Peil In 1969 is de LWS inmiddels uitgegroeid tot een kolos met 3200 woningen (1975: 4412). Het kantoortje aan de Oude Singel 220 wordt verlaten en onder de flat aan de Turkooislaan worden bergingen en garages ver bouwd tot de nieuwe huisvesting. De groei van de stichting, de hausse van de flatbouw in de Merenwijk, de mondiger wordende huurder, de sanering van wij ken en - niet te vergeten - later de renovatiegolf ver oorzaken ook de volgende jaren de nodige woelingen. De sanering van de oude en verpauperde Leidse stadswijken speelt zich voor een belangrijk gedeelte af in het woningrijk van de LWS. Het bevrijdt de stichting van zorgenkinderen, behalve dan misschien in het Haagwegkwartier en het gebied Herengracht/ Zijlsingel, waar de problemen zich in eerste instantie alleen maar ophopen. De laatste ronde luidt voor de LWS als de overheid laat weten af te willen van wo ningstichtingen. De nu reeds voltrokken samensmel ting met De Eensgezindheid en Werkmanswoningen tot de woningbouwvereniging Leiden zorgt daarvoor. Het groter groeien van de LWS heeft ook tot gevolg dat dit im mense lichaam moeilijker is aan te spreken voor de bewoners. Ook, zoals in de 'goede oude tijd' bij kleine woningbouwvereni gingen het geval was, is het niet meer mogelijk dat de penning meester van de vereniging op zijn fietsje de huur ophaalt en de problemen van iedere huurder kent. Als eerste grote Leidse wo ningbeheerder neemt de LWS daarom een woningmaatschap- pelijk werker in dienst. Deze ontwikkeling valt vrijwel samen met de bouw van nog eens honderden flats in de Me renwijk en een ingrijpende wijzi ging van de statuten van de stichting. Vanaf 23 september 1974 heet de Stichting voor Ex ploitatie en Beheer officieel LWS. Volgens Streefland is één van de belangrijkste wijzigingen, het feit dat mensen die een bin ding hebben met de gemeente Leiden geen bestuurslid meer mogen worden. Hij schrijft deze verandering vooral op het conto van me vrouw Kerling, de toenmalige voorzitter, die hiervoor heeft geijverd om de LWS wat losser te maken van de gemeente. Ter 'compensatie' B en W is toen een adviesraad ingesteld, voorgeze ten door de wethouder, met als leden meestal de commissie volkshuisvesting. Kerling, sinds 1968 bestuurslid, wordt in 1980 voorzitter van de LWS. In 1982 vertrekt zü naar Wormer om daar plaats te nemen op de burge meesterszetel. Plichtmatig Tot die statutenwijziging heeft het bestuur van de LWS altijd bestaan uit mensen als het hoofd van de afdeling volkshuisvesting van gemeentewerken, het hoofd van de gg&gd en de wethouder gemeentewerken (waaronder volkshuisvesting valt) als voor zitter. Een tijdje heeft een af gevaardigde van de Leidse wo ningcorporaties ook deel uitge maakt van het bestuur. Deze plichtmatige bezetting van de bestuurszetels leidt er ge woonlijk toe dat het bestuur van Leidens grootste huisbaas één keer per jaar een half uurtje bij eenkomt. Alles wat bij die gele genheden gebeurt is eigenlijk de routinematige vaststelling van de begroting. De grote stichting wordt feitelijk gewoon draaiend gehouden door de wethouder en de secretaris/penningmeester. De genoemde statutenwijziging heeft tot gevolg dat het bestuur écht aan het werk moest. Voor inspraak en medezeggen schap van bewoners is de tijd in middels opnieuw rijp geworden. De LWS onderneemt pogingen om (de oprichting van) bewo nerscommissies te stimuleren. "Wat dat betreft durft de LWS zich te meten met menig erkende woningbouwvereniging ter plaatse", meldt een jaarverslag. Afgaand op een gesprek met ex- LWS-directeur Streefland, is het vooral mevrouw Kerling, die de motor is geweest achter de insti tutionalisering en het enthou siast maken van de lieden, die in actie komen om wat te doen voor de woonomgeving. Aan het Jacques Urlusplant- soen ontstaat bijvoorbeeld een zeer actieve commissie, waar schijnlijk gebaseerd op een vorm van lotsverbondheid die in zo'n groot flatgebouw wordt onder vonden. Ook in dé Muiderkring komt een bewonerscommissie tot stand, die het tot op de dag van vandaag volhoudt. Bij het LWS-bestuur vinden de commis sies een open oor, aldus Streef land. A De huurders van de LWS hebben zien geen heil in aansluith Centrale Technische Dienst voor Woningcorporaties. Een proe streept dit en actievoerders verspreiden affiches zoals deze. Toch is even later in het jaarverslag 1973-74 terug te zien dat het LWS-bestuur de bewo nerscommissies ook wel lastig vindt. Zo is te lezen dat onder meer 'de bijzondere eisen van de bewonerscommissies, één van de knelpunten in de financiële si tuatie vormen'. Anderzijds is een rode draad door de LWS-ge- schiedenis de voortdurende con frontatie met financiële knelpun ten. Andere struikelblokken zijn dit keer de van De Goede Wo ning overgenomen complexen (na die overname kloppen veel bewoners bij de nieuwe huisbaas aan met hun onderhoudsklach ten), de leegstand in de Meren- wijkse flats, te lage rijksvergoe dingen en de steeds stijgende kosten voor het groeiende oude woningbezit. Kamerbreed Halverwege de jaren zeventig wordt de LWS opgenomen in de renovatiestroom. Dat begint bij de woningen aan de Van Hogen- dorpstraat, die van De Goede Woning zijn overgenomen. Dit is voor de LWS de eerste 'kamer brede renovatie'. Bewoners wer den per straat tijdelijk overge poot naar de tot wisselwoning gebombardeerde, leegstaande flats aan de Arendshorst en Con dorhorst. Overigens: ook de wo ningen aan de Sophiastraat- noord en omgeving, die de stich ting Van De Goede Woning heeft gekocht blijken later rijp voor de sloop. De renovatie verloopt vrijwel probleemloos, dus de LWS en de gemeente beginnen - mede naar aanleiding van een hardnekkige huuractie - aan de renovatie in het Haagwegkwartier. Edoch, het overleg met de bewoners van de woningen de Toussaintkade en omgeving. Potgieterlaan en Schimmelstraat alleen al neemt ruim twee jaar in beslag. De renovatie zelf verloopt evenmin probleemloos. Een on derzoek wijst uit dat de huizen veel slechter zijn dan was ge dacht. "Het is een prima plan, tot blijkt dat de woningen erg slecht zijn. Als we van tevoren hadden geweten was de hele zaak tegen de vlakte gegaan", kijkt Streef land hierop terug. Met pijn en moeite krijgen de gemeente en de LWS het ministerie zover om er extra geld in te pompen. Amper een jaar later kondigt zich, hoewel dat op het moment zelf nog niet duidelijk is, een vol gend 'rampenplan' aan: de eerste paal in het saneringsgebied He rengracht/Zijlsingel wordt gesla gen. Ook de sanering van de Lan- gegracht gaat beginnen en daar na zijn de activiteiten op dit ge bied en wat de renovatie betreft werkelijk te veel om op te noe- Wel dient te worden vermeld dat de LWS, in vergelijking met de andere woningbouwvereni gingen, het voordeel heeft dat de gemeente geld bijpast voor deze projecten. De verenigingen moe ten immers een deel zelf betalen. Maar in het geval van de weinig kapitaalkrachtige LWS zal eer der sprake zijn van noodzaak, dan van coulance. Mijlpaaltje Een mijlpaal(tje) bereikt de LWS in 1979. Na de oplevering van de renovatie in Ververs- buurt, van woningen die uit 1863 dateren (voor die tijd bijzonder moderne bouw), gebouwd op ini tiatief van de Hervomde Diaco nie worden de laatste vooroor logse woningen onder handen genomen. Aan de Alexander- straat gaan 192 woningen tegen de vlakte en verrijst nieuwbouw. Aandacht beginnen in deze ja ren echter ook de problemen te vragen die de naoorlogse bouw, en vooral de flatbouw, met zich meebrengt. Aan de Opaalstraat is bijvoorbeeld het herstel van soms fors gescheurde binnen muren noodzakelijk. De flats in de Merenwijk, de horsten en donken, blijken een aantrekke lijk leefklimaat te bieden aan kakkerlakken. Afgezien daarvan lijdt de LWS er veel schade door vandalisme. De bouw in het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel staat eveneens garant voor kopzorgen. Gaat het in eerste instantie om leegstand en kraken, later blijkt, de LWS de twijfelachtige eer toe te komen een complex woningen met een bouwschandaal van mil- joenenomvang in beheer te heb ben. Niet dat de LWS enige schuld daaraan heeft - een on derzoekscommissie bevestigt dat later - maar de problemen zijn er daarom niét minder erg Mevrouw C.A. Kerling, 12 jaar lang bestuurslid van de LWS en tevens voorzitter, één van. de stu ivende krachten achter verande ringen binnen de stichting, onder meer wat medezeggenschap be treft. (archieffoto) Een ironisch kantje aan deze zaak is het feit dat de gemeente van dit project de helft aan de LWS en de helft aan De Goede Woning had willen toewijzen. De Goede Woning heeft toen, in de overweging dat het onzinnig is een stadsdeel over twee vereni gingen te spreiden, gezegd 'laat de LWS het maar nemen'. Ter compensatie heeft De Goede Wo ning de woningen in het Doelen complex in beheer gekregen. Daarvan zal de rooms-katholieke vereniging nooit spijt hebben ge had. Streefland over het Heren- gracht/Zijlsingeldebacle: "Het was echt wel een project met toe ters .en bellen en helemaal in handen van de gemeente, de af deling volkshuisvesting. De LWS-opzichter had er niet veel te vertellen. Deze man kwam ech ter wel regelmatig in het bestuur en zei 'Dames en heren, er wordt daar wat afgebaggerd', gemet seld met slappe specie dus". Streefland weet zich te herinne ren dat betrokken ondernemin gen er ook grote bedragen heb ben ingestoken om de bouwkun dige gebreken te verhelpen. De gemeente wordt er uiteindelijk tweeëneenhalf miljoen gulden armer op. Even schrikken is het ook als in de nieuwbouw aan de Sophia- straat, Alexanderstraat en Dil lenburgerstraat formaldehyde- gas uit de spaanplaten blijkt te komen. Verschillende metingen wijzen uit dat de situatie niet zo ernstig is, als werd gevreesd, maar maatregelen zijn echter wel noodzakelijk. Klachten De aansluiting van de LWS bij de CTW (Centrale Onderhouds dienst voor Woningcorporaties), heeft nogal wat voeten in de aar de: te duur, lange wachttijden, kortom er zijn veel bezwaren te gen de CTW. Een proef resulteert in een waslijst van klachten, de inmiddels geïnstalleerde bewo nersraad komt in het geweer en uiteindelijk is de samenwerking tussen LWS en CTW van de baan. Een heel verschil met 1973, wanneer het bestuur constateert dat 'voorlopig duidelijk is geble ken dat de LWS voorlopig niet 'mag' meedoep met de vier fede ratiepartners'. Het begin van het einde van de LWS valt samen met het zestigja rig jubileum van de stichting, in 1983. De gemeenteraad spreekt zich uit voor de fusie tusen de Leidse woningbouwverenigin gen. Bovendien wordt de LWS (tijdelijk) een gemeentelijke tak van dienst, omdat de rijksover heid af wil van het fenomeen 'ge meentelijke woningstichting'. Twee jaar later vindt dit de daad werkelijke volvoering in de fusie tussen de 5235 woningen tellen de LWS met de tellende stichting met de Eensgezindheid en Werk manswoningen. De Eendracht, ook bij deze combinatie gepland, blijft er voorlopig buiten. 1 Tot slot nog even wat extra aandacht voor de instelling van de bewonersraad, op 16 mei van 1983, een duidelijke blijk van het streven van de LWS naar mede zeggenschap en democratise ring. Na de fusie blijft deze raad zelfs gehandhaafd: hij 'gaat over' van de LWS naar de Woning bouwvereniging Leiden. Onderdak is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en de ge schiedenis van de Leidse Woning bouwverenigingen. Hun i LEIDEN - De auto van een 19-jarige Leidenaar werd gistermiddag volkomen vernield bij een zogenaamde kop-staart-botsing halverwege de Lammenschansweg. Een hem achterop komende auto, bestuurd door een 19-jarige Wassenaarder, reed te dicht en te hard op zijn voorganger. Die trachtte nog naar rechts uit te wijken, maar een botsing kon niet worden voorkomen. De auto van de Wassenaarder werd aan de rechter voorzijde beschadigd. (foto Holvast) LEIDEN - De heiwerkzaamheden voor de 28 nieuwbouwwoningen aan de Hekkensteeg beginnen morgen, ongeacht de weersom standigheden. Het heien zal naar verwachting twee weken in beslag De werkzaamheden zullen in op dracht van Woningbouwvereni ging Leiden worden uitgevoerd door aannemer Marel's bouwbe drijf, Hogeweg 2220 AE Katwijk. Eventuele schadeclaims (als ge volg van het heien) moeten schrif telijk bij deze aannemer worden in gediend. Met vragen of problemen kunt u terecht bij de uitvoerder van het werk, de heer de Mol. Hij is dage lijks bereikbaar. Bij de werkzaam- Reggae In het LVC aan de Br eestraat 66 morgen een reggae-feest. Het voorprogramma wordt verzorgd door Jacco op drums en Goof op gitaar. Het hoofdprogramma. Free Wiet Style gehetenis voor rekening van 'Free Wiet Style', een gelegenheidsformatie van Leidse reggae-muzikanten aan gevuld met bovenstaand duo. Bromfietser breekt been LEIDEN - Een 17-jarige Leidse bromfietser heeft gisteravond bij een aanrijding op de kruising Dr. Lelylaan-Morsweg een been gebro ken. Een 39-jarige Leidse automo biliste die van de Dr. Lelylaan rechtsaf de Morsweg wilde inslaan, had de bromfietser, die haar tege moetkwam en rechtdoor wilde rij den over het hoofd gezien. De jon gen is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Swingen Wie ouder is dan zestien kan el ke vrijdagavond van half negen tot twaalf uur swingen in jonge rencentrum Stats aan de Haar lemmerstraat 73c. Bingo De Christelijke Muziekvereni ging Concordia organiseert op zaterdag een grote bingo-avond. De avond begin om 20.00 uur in de zaal van Concordia aan de Langegracht 58/60. Ook is er bij Concordia weer plaats voor nieuwe leden bij de jeugd. Wie hierover inlichtingen wil hebben kan bellen naar K. Heymans (071-314749) of naar het clubgebouw (071-220817). Barbaraterrein Met meer dan gewone belangstel ling lees ik de artikelen van Jan Rijsdam over architectuur. In zijn laatste bijdrage over de bebouwing van het Barbaraterrein mis ik de bij hem zo.gebruikelijke terughou dendheid: zo zeer heeft hij een ei gen voorkeur dat de hele architec tuur het verliest bij een hem on welgevallige keuze. Alsof het om een keuze ging tussen Rembrandt en Anton Pieck; of om dichter bij het onderwerp te blijven: tussen de 'nieuwe zakelijkheid' en 'aanne mersarchitectuur'. Schreef Rijs dam zelf niet in zijn uitstekende se rie 'mooi of lelijk' 8/9 februari 1984 over de invulling van het terrein van Nieuwenhuizen: "Talloze na men van spraakmakende architec ten zijn over tafel gegaan. Er is ge wikt en gewogen en de keuze is ge maakt. Niemand minder dan Henk Klunder wordt de man die op dracht krijgt een ontwerp te ma ken, waarmee Leiden 'in de wol ken' zal zijn". Rijsdam mag best het plan van Van Eerenbeemt mooier vinden dan het plan Klunder, maar de keuze voor Klunder een verlies voor de architectuur te noemen gaat me toch echt te ver. Bovendien maakt hij van het he le besluitvormingsproces erom heen een karikatuur. Geheel over eenkomstig de wens van de oppo sitie in de gemeenteraad waren er hier 3 alternatieve bouwplannen, zonder dat B en W zich van tevoren hadden vastgelegd op een keuze. Wel hadden B en W van tevoren een aantal randvoorwaarden vast gelegd, waaraan het plan moest voldoen. Maar nu is het bij Rijs dam weer: "een visie van het colle ge van B en W op architectonische, stedebou>vkundige of culturele as pecten van de bouwplannen ont breekt zodoende ten ene male". B en W moeten nog besluiten en ken nen nu ook het advies van de buurt. Is zo'n procedure laakbaar? Openbaarheid van ambachtelij ke adviezen wordt wel tegenge houden met als argument dat het de macht van de ambtenaar ver groot of spanning veroorzaakt tus sen ambtenaren en de bestuurders. Voor deze argumenten ga ik niet opzij, maar als we Rijsdam volgen krijgen de tegenstanders van open baarheid toch gelijk. Wethouders zouden "de plicht hebben voor ei gen winkel" op te komen (ambtelij ke adviezen op te volgen?) ofwel dreigen gebrouilleerd te raken met ambtelijke afdelingen. De staats rechtelijke werkelijkheid op zijn kop: laten ambtelijke afdelingen dan ook maar hun "eigen" wethou ders kiezen. Nu doet de gemeente raad dit nog en zo zou ik het ook willen houden. In dit geval lagen er bovendien tegenstrijdige ambtelijke adviezen (trouwens niet alleen van ambtena ren van directies van Tesselaar), zodat aan de frakties in feite alle argumenten pro en contra op een presenteerblaadje werden aange boden. Niet duidelijk maakt Rijsdam waarom frakties hebben gekozen op basis van eenzijdige argumen ten. Ik ken alleen de discussie in mijn eigen fraktie, en mijn eigen fraktie vond in de eerste plaats het plan Klunder gewoon het mooiste met Van Eerenbeemt als goede tweede. Daarbij kwamen uiteraard ook andere argumenten die de keuze voor Klunder alleen maar versterkten. Het plan Klunder bevatte het grootste aantal woningen, door de lift voor vele soorten woningzoe kenden geschikt en heeft een rela tief gering oppervlak aan winkels en kantoren. Terzijde: wie zich de heftige discussies over het winkel oppervlak in de Sandersgarage herinnert, verbaast zich over het gemak waarmee alle oppositiepar tijen - Links Leiden voorop aan deze argumenten voorbij gingen. Dezelfde argumenten in dezelfde volgorde heb ik tijdens de commis sie-vergadering naar voren ge bracht, maar dat is helaas niet in het verhaal van Rijsdam terechtge komen. Of denkt Rijsdam nu werkelijk dat wij blind achter Tes selaar aanlopen uit angst om de beoogde onderhandelaar bij de aanstaande collegevorming voor het hoofd te stoten? Rijsdam weet dat het in werkelijkheid bij onze fraktie zo niet toegaat maar be grijpt vermoedelijk niet hoe wij in alle vrijheid tot een andere keus dan de zijne zijn gekomen. De ei gen keuze van Rijsdam vertroebelt hier het verhaal hoe de keuze tot stand kwam Marietje van der Molen fraktievoorzitter PvdA Vliet 27' Leiden Van Zijp (2) Beste Rob van Lint. Met belang stelling heb ik je brief van 10 fe bruari 1986 gelezen. Het geeft mij reden om de volgende opmerkin gen te maken; Het is niet mijn ge woonte om vooraf interviews te le zen zoals vele wel willen doen om dat ik van mening ben dat ook de verslaggeefster haar eigen verant woording heeft. Had ik het wel vooraf gelezen dan zouden sommige zaken anders zijn geschreven omdat ik ook met een paar opmerkingen niet geluk kig ben. Bij mijn opmerkingen over Links Leiden (het verslag spreekt •ten onrechte over klein links) heb ik aangegeven dat het voor deze partijen gemakkelijker is om zich te profiteren over zaken die vol gens onze opvattingen tegen de be staande rechtsorde zijn. Ik heb zeker niet gezegd dat Links Leiden opkomt voor dege nen die de wet overtreden. Hoewel niet verantwoordleijk voor dat wat geschreven is bied ik jullie toch mijn verontschuldiging hierover De rest van de brief is niet terza ke doende zodat ik daar dan ook niet,op zal ingaan. Jan van Zijp Spreeuwenplaats 1 Leiden Van Zijp (3) en Van der Klugt Na een verbazingwekkend pro-au to- annex klaagverhaal kort gele den in dit blad van middenstander Van der Klugt, een soortgelijk ver haal (LD 10 febr.) van middenstan der Van Zijp, tweewieler-specialist en hartstochtelijk aanbidder van Shell-goeroe Deterdings praktijk werkje inhoudende 52 mani om rijk (van) te worden (en ik denken dat er maai is....). Links Leiden (LD 12 febr,) na tuurlijk meteen door de bocht (hebben dat werkje zeker ook gele zen) met de reeds platgetreden ver wijzingen naar overbekende (a-)so- ciale misstanden en de al dan niet legale vormen van vergrijpen en zakkenvullerij der Haagse libera len en christen-democraten (die dat boekje ongetwijfeld zullen heb ben gelezen..!). Algemene tendens in Van der Klugts en Van Zijps verhaaltjes: het gevoerde verkeersbeleid waar door de mensen met de auto de Haarlemmerstraat (en dus Van der Klugt en Van Zijp) niet meer kun nen bereiken. En dat scheelt, aldus Van Zijp, 50.000 potentiële kopers over de laatste tien jaar; hoe hij daar overigens aan komt is hem ze ker niet gevraagd. Zeker niets an ders te doen gehad dan tellen.... Nu misgun ik die mensen aller minst hun broodbeleg maar ik vraag me wel af waarom dat over- gemakzuchtige beeld van potentië le kopers die alleen in hun blikje nog maar in staat zijn boodschap pen te doen, zo krampachtig om hoog wordt gehouden. Alsof de huidige achterwerken van poten tiële kopers geen fietszadel, laat staan de benenwagen, meer kun nen verdragen. Je kunt op een doorsnee-zaterdagmiddag nu al je kont niet keren temidden van die schier onoverzienbare vlakten van autodaken rondom de Haarlem merstraat. Waar, zo vraag ik mij in arren moede af, moeten al die extra au to's dan blijven die Van der Klugt en Van Zijp, in hun christen-demo cratische zucht naar .meer omzet, zo node missen? "Aha", roepen beide in de handel gepokte en gemazelde midden standers eendrachtig uit, "parkeer garages! De PvdA negeerde de subsidies voor meer parkeergara ges". Nu negeert de PvdA wel meer, maar de vraag rijst natuurlijk waar die parkeergarages dan hadden moeten komen om aan de wens van beide spreekbuizen der Leidse middenstand te kunnen voldoen zonder het nodige karakteristieke stadsschoon te herscheppen m be tonnen bastions van blik en uitlaat gassen. In de Marekerk...de Hooglandse- kerk?? Niet alleen loopt het regu liere bezoek daar toch al terug, maar bovendien vindt dat bezoek plaats op een dag dat de winkels dicht zijn. En verder natuurlijk een berg ruimte; daar kun je zeker acht betonnen étages in kwijt. Het orgel kan met een beetje goede wil blij ven waar het is, sterker nog: kan fungeren als extra typisch Leidse attractie voor de automobilist. Je zet een potentiële CDA'er achter het klavier, voorzien van toepasse lijke progressieve partituren en je doet gelijktijdig als CDA-midden- stander je geloofsbrieven geen ge weld aan. Allemaal op kosten van de ge meenschap natuurlijk, dat wel. Onzin natuurlijk, ik denk ook al leen maar hardop... Niet alleen zijn er al veel te veel auto's maar ook het vaak overtrokken gebruik daarvan, en vooral de parkeer- mentaliteit, is een toenemende bron van ergernis en irritatie .voor een toenemend aantal mensen, oök ver buiten de Leidse binnenstad. "Even naar Demmenie, dat doe je toch niet als je je auto niet kwijt kunt?" Nee, Van Zijp klaarblijke lijk niet als hij een pen gaat kopen. Een twee-wielerspecialist op de fiets, kom nou. Tot slot heb ik mij bijzonder geërgerd aan zijn onverantwoorde lijke uitspraken rond de oversteek op de Maresingel ter hoogte van de nieuw te bouwen school. Daar ko men dagelijks 6000 auto's langs, merkt Van Zijp op, op zijn voor hoofd wijzend. Dat deed ik ook toen ik dat las. Heeft de twee-wielerspecialist zich wel eens afgevraagd hoeveel kinderen daar dagelijks gaan pas seren? Als christen-democraat zou je zo'n vraag toch primair moeten stellen; meneer pastoor is welis waar reeds lange tijd uit het druk ke en jachtige stadsleven weg geëbd, maar toch.,, je bent chris ten-democraat of je bent het niet. I "Geen versmalde drempel, maar ordening met verkeersborden' ("denk aan onze kinderen?) en| klaar-overs". Hier proefje de oude! KVP-nostalgie van de fietsenma ker die thans twee-wielerspecialist heet en al vanaf het eind van de laatste oorlog geen ventiel meer heeft aangeraakt: volstrekt ge speend van enig praktisch inzicht. "Maar gelukkig is het net op tijd allemaal weer goed gekomen. Van der Klugt staat nu op de vierde plaats van het CDA". Net buiten het ere-schavot dus. Laat dat maar zo blyven, dan komt het heel misschien allemaal nog goed. Ben Apeldoorn Koningstraat 35 Leiden SP-programma Het artikel over het SP-gemeente- raadsprogramma in het Leids Dag blad van 18 februari was een vrij nauwkeurige omschrijving van een aantal programmapunten. Dat geldt voor het hele artikel behalve voor de laatste zin. Die ging over de passage in het SP-programma over migranten. In het artikel staat, dat het SP-programma zegt: "dat deze mensen zich moeten aanpas sen of vertrekken". Dat is een onjuiste en vertekende i weergave van het SP-standpunt. Om de lezers in de gelegenheid i te stellen een eigen mening te vor-1 men willen wij graag de volledige tekst van het stukje over migran ten uit het SP-programma laten volgen: De SP staat een beleid voor t.o.v. met name Turken en Marokkanen, dat er op gericht is de zwakke en onduidelijke positie die buitenlan- ders op dit moment hebben te ver beteren. Daarvoor zal door de ge-1 meente een beleid gevoerd moeten i worden dat de buitenlanders in staat stelt een duidelijke keuze t.o.v. hun toekomst te maken: óf voor integratie in de Nederlandse samenleving, óf voor remigratie naar hun vaderland. Dat houdt aan j de ene kant in voor hen die willen j integreren maatregelen en voorzie ningen die de uitzonderingspositie van buitenlanders opheffen, met als belangrijkste: lessen in Neder landse taal en gerichte beroepsop leidingen. Pas dan kunnen zij als Nederlander met de Nederlanders hier wonen en werken. Aan de andere kant degenen die willen remigreren helpen bij de voorbereiding van hun terugkeer door bv. gerichte informatie over hun rechten, financiële consequen ties en informatie over de huidige situatie in hun vaderland. Op lan delijk niveau moet hoognodig een remigratieplan ontwikkeld wor den. Cor Vergeer. SP gemeenteraadslid J. Haydnlaan 63 Leiden i

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4