Alarmsysteem voor Leidse bejaarden Subsidie van provincie tegen seksueel geweld SPEELCLUB CAF li IRE Bik i<! ÖB ANITA MEYER Universiteit op slot' na actie van studenten ld Man gaat slager met uitbeenmes te lijf Centraal punt 24 uur bereikbaar GRANDIOZE OPENING Lezing over bewapening Meisjes aangereden na val WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 LEIDEN - Het personeel van de isj universiteit stond vanmorgen voor een dichte deur. De sleutels pasten niet meer op de sloten van de uni versitaire gebouwen (Witte Singel/ j Doelencomplex), omdat de actie- 'j groep 'Wij Studenten Ijzen' er lijm -J in had gesmeerd. Zij wilden hier- mee protesteren tegen minister Deetman (onderwijs en weten schappen), die vandaag een bezoek bracht aan de Leidse universiteit om een Digitale Telecommunicatie Centrale te openen. In een verklaring aan het college van bestuur schrijven de actievoer ders dat de minister niet moet den ken dat hij de ellende van de stu denten kan verzachten door de universiteit een digitale telefoon centrale van acht miljoen te schen ken. De actievoerders hebben ernsti ge bezwaren tegen het nieuwe stu- diefinancieringsselsel ("het is on rechtvaardig om te stelen van de armen en te geven aan de rijken"), tegen de afbraak van de studenten- - voorzieningen, waar tegen de afge lopen weken al vaker is geprotes- I teerd en tegen het uitblijven van tweede-fase opleidingen. De studenten zeggen dat ze door de minister in de kou zijn gezet en hebben erbij de collegeleden op aangedrongen dat zij de minister op de hoogte brengen van de wen sen van de studenten. De portiers zijn vanmorgen ove rigens geruime tijd bezig geweest met het 'ontlijmen' van de sloten. "Het is moeilijk om het juiste op losmiddel te vinden", aldus een van hen. De personeelsleden kon den na tien minuten koukleumen via allerlei noodingangen toch worden binnengelaten. Toen de minister tegen twaalven het Facili teitengebouw aan de Witte Singel binnenstapte, leken alle proble men weer verholpen. LEIDEN - Een 37-jarige slager op de Haarlemmerstraat is gistermid dag gewond geraakt toen een bij hem inwonende man een uitbeen mes naar hem gooide. De man was kwaad, omdat in verband met de vorst de hoofdkraan van de water leiding 's nachts wordt afgesloten. De verhuurder zorgt weliswaar voor water in emmers, maar niette min ontstonden problemen over de wateiwoorziening. De slager werd gewond aan zijn bovenlip. Die moest hij in het zie kenhuis laten hechten. De dader nam na het voorval de benen. De politie is naarstig naar hem op zoek. Het verzorgingshuis Huize Groenhoven zal in het Alarmeringssysteem Thuiszorg Leiden als het centrale punt fungeren. (foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Het samen werkingsverband tegen seksueel geweld regio Leiden krijgt 50.000 gulden subsidie van de provincie voor het salaris van een coördina trice. Het samenwerkingsverband is teen regionale stichting waarin vijftien hulpverlenende instellin gen op het gebied van seksueel ge weld zijn vertegenwoordigd. Dat zijn onder meer de vrouwenkliniek van het AZL, het Fiom-bureau re gio Leiden, de Rutgersstichting. de Telefonische Hulpdienst, de ver eniging tegen seksuele kindermis handeling binnen het gezin en het vrouwenopvangcentrum. Een groot deel van deze organi saties werkt regionaal. In het sa menwerkingsverband tegen seksu eel geweld werken vrijwilligers en beroepskrachten samen. Het richt zich op de erkenning van het»pro- bleem seksueel geweld, het analy seren van bestaande hulpverle ningsmogelijkheden voor vrouwen die het slachtoffer worden of zijn geweest van seksueel geweld. Het wil bovendien proberen de hulp verlening waar nodig verbeteren of beter op elkaar afstemmen. Tevens wil het samenwerkings verband bekendheid geven aan de mogelijkheden tot opvang of hulp verlening. vrouwen stimuleren aangifte te doen en zich medisch te laten onderzoeken na aanranding of verkrachting en de registratie hiervan verbeteren. Ook besteedt het aandacht aan de verbetering van overdracht van kennis en erva ring en verzamelt het relevante in formatie op juridisch en medisch gebied. Voortzetting De grote hoeveelheid werkzaam heden van de aangesloten organi saties en van het samenwerkings verband zelf vereisen goede coör dinatie, zo luidt de reden van de subsidieverlening. Tot nu toe heeft het samenwerkingsverband een beroep kunnen doen op een andere subsidieregeling, maar deze is in middels voor een van de twee coör dinatrices beëindigd terwijl op 1 juni het dienstverband met de tweede coördinatrice moet worden beëindigd. ADVERTENTIE vrijdag 28 februari om 14.00 uur met om 21.00 uur een optreden van: Grandioos koudbuffet en Champagne GEOPEND v.a 14.00 uur Voor voortzetting hiervan is dit jaar 75.000 gulden nodig. De ge meente Leiden subsidieert wel een deel van de organisatiekosten maar heeft geen geld voor de sala rissen van de twee coördinatrices. Het samenwerkingsverband zoekt nog naar andere 'geldschieters'. Overigens loopt de voorgeno men provinciale subsidie vooruit op een definitieve subsidieregeling voor. activiteiten gericht op de be strijding van seksueel geweld. Na der onderzoek moet echter uitsluit sel geven over het bestaan van ver gelijkbare initiatieven in de provincie, de totale kosten van subsidiering van deze initiatieven en de mogelijkheid om hiervoor bij de rijksoverheid een bijdrage te vragen. Het samertwerkingsverband te gen seksueel geweld regio Leidej had bij de subsidie-aanvraag een begroting ingediend die wat be treft personeelskosten voor dit jaar 75.000 gulden beloopt en voor de twee volgende jaren in totaal 200.000 gulden. Een aanvraag van een vergelijkbare instelling in Den Haag is door de provincie wegens gebrek aan geld afgewezen. LEIDEN - De Amerikaanse histo rica Susan Wright houdt op 5 maart aan de Leidse universiteit een lezing over biologische en che mische bewapening. Zij doceert aan de Universiteit van Michigan in Ann Arbor en heeft zich vooral toegelegd op de militaire toepas singen van de recombinant-DNA techniek. Susan Wright verwerpt het ge bruik van de DNA-recombinant techniek voor militaire doeleinden. "Het Pentagon noemt dit onder zoek defensief en zegt dat de Sov jet-Unie er ook mee bezig is". Vol gens Wright is de scheiding tussen offensief en defensief onderzoek niet te maken. Zij pleit voor een aanpassing van de verdragen over biologische en chemische wapens. "Deze verdragen, die dateren uit 1972, zijn verouderd en spelen niet voldoende in op de nu bekend mi litaire toepassingen van de bio technologie". aldus Wright. De lezing begint om 20.00 i het Centraal Voorzieningenge bouw van de universiteit aan de Cleveringaplaats. Vrouw steelt vier japonnen LEIDEN - Een 25-jarige Haagse vrouw werd gisteren bij een waren huis aan de Breestraat door de be drijfsrecherche betrapt op diefstal van vier japonnen ter waarde van bijna duizend gulden. Onmiddel lijk daarop overhandigde zij de jur ken met de mededeling dat zij er spijt van had. Niettemin werd zij overgedragen aan de politie, omdat de bedrijfsrechercheur vermoedde dat zij een valse naam opgaf. Op het politiebureau werd zij in een wachtkamer gezet, maar daaruit wist zij te ontsnappen. Kennelijk was de deur niet goed op slot ge daan. LEIDEN - Ouderen en min- der-validen kunnen straks in Leiden dag en nacht door middel van een centrale alarmering om hulp vragen, mits zij voor aansluiting in aanmerking komen. In april wordt begonnen met het Alarmeringssysteem Thuis zorg Leiden. Het verzor gingshuis Huize Groenho ven fungeert daarbij als centraal punt. Niet alle ouderen en minder-vali- den zullen gebruik kunnen maken van dit systeem. De initiatiefne mers denken aan mensen met een lichamelijke handicap, mensen die ziek zijn of slecht ter been, mensen die nazorg nodig hebben nadat ze in het ziekenhuis hebben gelegen en mensen die voortdurend ang stig en onzeker zijn. om wat voor reden dan ook. Wie voor het systeem in aanmer king komt, wordt beoordeeld dooj^, een medewerker van het dichtst bijzijnde dienstencentrum. Na aan vraag komt hij bij de gegadigde voor een gesprek langs en neemt contact op met eventuele andere hulpverleners als de Kruisvereni ging en de gezinsverzorging. Ook wordt advies van de huisarts of een specialist ingewonnen. Wordt een aanvraag afgewezen, dan kan de betrokkene nog in beroep gaan. Ouderen en minder-validen die aan het systeem mogen meedoen krijgen thuis een alarmeringstoe stel. Dat wordt aangesloten op de telefoon. Verder krijgen ze een me daillon met een knop. dat om de hals moet worden gedragen. Door op de knop te drukken, treedt via een zendertje in het medaillon het alarmeringstoestel automatisch in werking Het zendertje werkt bin nen een straal van 25 meter van het alarmeringstoestel. In het verzor gingshuis Groenhoven gaat dan na ongeveer dertig seconden de tele foon. Daar is 24 uur per dag en ze ven dagen per week iemand aan wezig om het alarm op te vangen. Het alarm is voor de centralist in Huize Groenhoven hoorbaar en ook zichtbaar op een beeldscherm dat de code van de bewuste gebrui ker aangeeft. Vanuit Huize Groen hoven kan een gesprek worden ge voerd met degene die om hulp heeft gevraagd, zonder dat deze de telefoon hoeft op te nemen. Het alarmeringstoestel bevat een zg. spreek-luistermogelijkheid. Het is niet nodig om dichtbij het toestel te zijn om te kunnen praten en ho- der moet gebeuren. De centralist moet er achter zien te komen of on middellijke hulp noodzakelijk is en welke instantie eventueel moet worden ingeschakeld. Als de ge bruiker dat zelf niet duidelijk kan maken, wordt in elk geval de eer ste-hulpdienst (EHD) van de GG en GD gewaarschuwd. Volgens een rapport dat aan het alarmeringssysteem is gewijd, komt het nogal eens voor dat een alarmering onjuist blijkt te zijn. door verkeerd gebruik of storing. Ervaring met andere systemen heeft uitgewezen dat dit in veertig procent van de gevallen is. Andere instanties die eventueel hulp kunnen bieden na alarmering zijn de Kruisvereniging Leiden, de Stichting Gezinsverzorging, de Leidse huisartsen en buren of fa milie. Het is nodig dat er in de om geving van de hulpvrager een zoge noemd 'sleuteladres' is. Dit adres wordt doorgegeven aan de instan tie die de hulp verleent. De hulp verlener laat bovendien aan de centrale in Groenhoven weten dat hij of zij is gearriveerd. Zelfstandig Het alarmeringssysteem is een gemeenschappelijk project van de Stichting Dienstencentrum, de GG en GD. Huize Groenhoven, de Leidse Kruisvereniging, de Stich ting Gezinsverzorging Leiden en het verzorgingshuis Rijn en Vliet. Voor wat betreft Rijn en Vliet dient opgemerkt dat dit centrum fun geert als alarmering voor bewoners van de bejaardenwoningen van de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra, die verspreid over de stad liggen. Voor deze bewoners geldt dus een apart systeem, in sa menwerking met Rijn en Vliet. De initiatiefnemers van het Alar meringssysteem Thuiszorg Leiden willen hiermee bereiken dat oude ren langer zelfstandig kunnen blij ven wonen. "Ons uitgangspunt is dat een alarmeringssysteem een gevoel van veiligheid geeft. Het ontbreken van dat gevoel kan voor ouderen aanleiding zijn zich te la ten opnemen in een verzorgings huis". De projectgroep gaat er van uit dat een alarmeringssysteem een tijdelijke voorziening voor een be perkte groep mensen is, die zelf graag zelfstandig willen blijven wonen. Het systeem is volgens de projectgroep "beslist niet" bedoeld om mensen te helpen die bijvoor beeld problemen met eenzaamheid hebben. Dat zou een te simpele op lossing voor een dergelijk pro bleem zijn. Uitgangspunt is daar om dat mensen maar voor een be perkte tijd een alarmeringstoestel thuis krijgen. Wie op het centraal alarmsys teem wordt aangesloten, moet daarvoor -een tientje per maand neerleggen. Mits er telefoon aan wezig is. anders komen de aan sluitkosten eq abonnementskosten daarbij. De kosten zijn betrekke lijk laag dank zij een subsidie van de provincie. De projectgroep gaat er daarbij van uit dat er 48 sets (me daillon en alarmeringstoestel) con stant in gebruik zullen zijn. Aanmelding voor deelname aan het Alarmeringssysteem Thuiszorg Leiden bij het stedelijk bureau van de Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk, Hooglandse Kerk- gracht 32. 2312 HV Leiden. Tele foon: 123744, van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17 uur. LEIDEN - Een 7-jarig meisje is gis teren door een 27-jarige Leidse au tomobilist op de Topaaslaan aan gereden, toen zij plotseling de weg overstak. Door de gladheid gleed zij uit en de automobilist kon haar niet meer ontwijken. Als gevolg van de gladheid gleed de auto ook Flessetrekkerij LEIDEN - Een groothandelaar in viswaren uit Nieuwegein heeft gis teren bij de Leidse politie aangifte gedaan van flessetrekkerij door een 34-jarige Leidenaar. Hij had de man in januari viswaren ter waarde van 16.000 gulden geleverd. Maar betaling van deze partij is tot nu toe achterwege gebleven. enige meters door. Het meisje liep een schaafwond aan het gezicht op en klaagde over pijn in haar hoofd. Zij is ter observatie naar het zie kenhuis overgebracht. Een 12-jarig Leids meisje is gis terochtend op de hoek van de Julianakade en de Bernhardkade eveneens als gevolg van de glad heid ten val gekomen. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht met een gezwollen enkel en kneuzingen aan haar been. TV TE HARD - De politie heelt gisteravond bij een 81-jarige be woonster van de Bachstraat de te levisie in beslag genomen, omdat zij hem ondanks herhaalde waar schuwingen steeds keihard aanzet te. CDA (1) CDA (2) De affiches voor de gemeente raadsverkiezingen mogen sinds 17 februari het stadsbeeld sieren. De campagne is, met toestem ming van burgemeester en wet houders, in volle gang. Bekijken we de affiches dan valt die van het CDA in het bijzonder op. Is Joop Walenkamp, lijsttrekker van deze partij bij de Leidse ver kiezingen, nu zo op zijn grote voorbeeld Lubbers gaan lijken of zit dat anders? Inderdaad zit het anders. De bijna spreekwoordelijke Hol landse zuinigheid heeft ook bij het CDA toegeslagen. Het lande lijk bureau is zo vriendelijk ge weest de plaatselijke fracties een affiche op een presenteerblaadje aan te bieden. De bekende kleur groen plus een foto van premier Lubbers die de kiezers aanraadt om op de plaatselijke lijsttrekker te stemmen. In dit geval op Joop Walenkamp dus. Een stemadvies van Lubbers aan de kiezers. Zo vlak vóór de landelijke verkiezingen kan dat verwarring geven. Joop Walen kamp ziet dat gevaar niet in. Hij vindt dat het juist duidelijk wordt voor de kiezer. "Eenvor migheid in de campagne" heet dat volgens hem. "De gemeente lijke en de landelijke verkiezin gen volgen zo dicht op elkaar. Dan krijg je de ene maand dit ge zicht en de andere maand een an der". Maar de plaatselijke poli tiek is toch niet de politiek van Den Haag? Walenkamp: "Ach, het zou toch een slechte zaak zijn, wanneer de kiezers hun stem zouden bepalen aan de hand van zo'n foto". Het gaat meer om die kleur groen. Stem je groen, dan weet je dat je vóór de confessionelen stemt. Of ze nu in Leiden zitten of in Den Haag. Eén pot nat dus. Trouwens die inzet van de lan- delijkè politici voor hun gemeen telijke collega's is geen nieuw fe- volgens Walenkamp. "Met Den Uyl is indertijd ook uitvoerig op plaatselijk niveau geleurd En waarom zouden we het niet doen? We zijn geen plaatselijke splinterpartij. Hier in Leiden worden we voortdu rend aangesproken op wat lande lijk gebeurt. Dat loopt vloeiend in elkaar over". En ach, wat maakt het allemaal uit. Het zijn toch voornamelijk praktische overwegingen die aan deze wijze van afficheren ten grondslag lig gen? "Het gaat om het kostenas pect. Zélf affiches maken is een dure zaak. En we springen nu eenmaal zo zuinig mogelijk met geld om. Want dat is door onze leden betaald". Trouwens, het is geen verplichting om deze affi ches te gebruiken. Walenkamp: "Het landelijk bureau ontwer.pt de campagne. De plaatselijke af delingen kunnen daar al dan niet op inhaken. Voor zover bekend wordt in heel Nederland dank baar van deze gelegenheid ge bruik gemaakt". Ja hoor, de affiches zijn inder daad op grote schaal besteld bij het landelijk bureau in Den Haag. Vindt Rijk van Ark, partij- voorlichter van het CDA, nu niet dat de gemeenteraadsverkiezin gen worden opgehangen aan de landelijke verkiezingen? "Het is niet bedoeld om de gemeente raadsverkiezingen in een lande lijk kader te trekken. Die verkie zingen liggen in eikaars verleng de". Van Ark kan zich voorstel len dat de CDA-stemmers niet louter om lokale motieven op de ze partij stemmen, maar zeker ook om landelijke. En nogmaals: die affiches zijn een vorm van serviceverlening. Het is niet ver- Het affiche van het CDA voor de gemeenteraadsverkiezingen: duidelijk heid. verwarring of zuinigheid'' plicht dat de lokale afdelingen ze gebruiken. In Brabant en Lim burg hadden ze, naar verluidt, niet veel aftrek. UI ze die aan plakbiljetten daar nou niet mooi vonden en zelf betere ideeën hadden? Of zit in die provincies de plaatselijke vertegenwoordi ging soms beter in de slappe was? Zuil (4) De reclamezuil aan de Ples- manlaan is dan nog wel niet in rook opgegaan, het ziet er toch naar uit dat tegenstanders van deze rookreclame de welstands commissie achter zich krijgen Toen indertijd een bouwaan- vraag voor het gevaarte werd in gediend, ging de welstandscom missie akkoord. Er werd uitge gaan van vier rechthoekige ele menten onder elkaar, waarop vier bedrijven afzonderlijk recla me zouden kunnen maken. In Alphen staat ook zo'n zuil. Mooi is hij niet, maar zo foeilelijk als de zuil aan de Plesmanlaan even min. Maar de exploitant van de zuil kwam in de loop der tijd op een heel ander idee: één grote re clame moest erop komen. Dat heet 'skin-flex' en het is heel mo dem. Nou wil de gemeente alles, behalve ouderwets lijken. En omdat de toestemming van de welstandscommissie er al was. ging de gemeente akkoord met de 'skin-fiex'. De welstandscommissie heeft nu een brief aan het college ge schreven, waarin zij haar eerdere advies handhaaft. De zuil moet plaats bieden aan vier rechthoe kige borden, die in een driehoek rond de paal zijn bevestigd In ambtelijke taal: de welstands commissie geeft de gemeente in overweging om deze storende re clame terug te brengen conform de oorspronkelijke aanvraag Wie nu denkt dat B en W schuldbewust in hun schulp kruipen heeft het mis. De ge meente kan ook moeilijk terug, want het contract met de exploi tant staat al zwart op wit. In een brief aan de welstandscommissie schrijven B en W danook dat zij zich weinig gelegen zullen laten liggen aan het nieuwste advies de commissie, omdat er "geen sprake is van storende re clamevoering". En daar is de welstandscommissie enigszins over gepikeerd. Zij zijn daar vooral bang dat nu de beer los is en dat er over een tijdje op een andere plaats nog zo'n «afschrik wekkende zuil verrijst. Want een bedrag van 25.000 gulden per jaar laat de gemeente zich niet zo snel door de neus boren. De commissie wijst er de ge meente maar eens ten overvloe de op, dat het netter was geweest met de oorspronkelijk bedoelin gen rekening te houden. En dat in het vervolg zeker ook te doen. Dat het college zich niet zo netjes aan het advies van de wel standscommissie heeft gehou den, komt overigens omdat twee verordeningen door elkaar heen lopen. Voor zo'n zuil moet het advies van de welstandscommis sie worden ingewonnen. Maar re clames vallen onder de inspectie stadsschoon. En toen eenmaal de goedkeuring voor de bouw bin nen was en de wijze van reclame maken aan de orde kwam, moest de inspectie stadsschoon een oordeel vellen. Vandaar dat de welstandscommissie in deze is 'gepasseerd'. Maar ze laat het er niet bij zitten. toegang gratis legitimatie verplicht/leeftijd 18 jaar Stationsweg 18-20 Leiden tel 071-122129

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3