Woede na negeren protest tegen school 'Totempaal' blijft fors obstakel in Leiderdorp 'Als PvdA-lid werd je met stenen bekogeld' Boekje over historie van het Oegstgeester socialisme Politieke forumavond trekt alleen 'insiders' Gemeente Wassenaar: handtekeningen ongeldig Golfclub krijgt bijna ton van Wassenaar Smit SKS- voorzitter Kelderboxen opengebroken Zeskampers startklaar voor krachtmeting op tv PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 Agenda OEGSTGEEST - De 88-jange Oegstgeester Pvda'er Van Uy- tenhoven: "In de jaren vijftig vonden ze je maar een rare als je lid was van de PvdA". Partijge- nootgenoot Piet de Boer: "Som mige leden van het afdelingsbe stuur durfden geen verkiezings affiche op te hangen. In de Mors (dat toen nog bij Oegstgeest hoorde) werd je door de op groeiende jeugd met stenen be kogeld". Dit is een fragment uit het boekje De Rode Geest, een ver kenning van de historie van het socialisme in Oegstgeest, ge schreven door Huub Frencken en gisteravond tijdens een feestelijke PvdA Oegstgeest-bij- eenkomst aangeboden aan een aantal PvdA'ers die zich al veer tig jaar zo mogen noemen. Partij van de Arbeid veertig jaar. Vandaar het boekje dat onder meer het resultaat is van de inter views die auteur Huub Frenc ken. ook een Oegstgeester PvdA'er uiteraard, heeft afgeno- In het van een rode kaft voor ziene en vijftig pagina's tellende boekje trekt een lange stoet kleurrijke oud-PvdA'ers aan de lezer voorbij. Onder hen de eind vorige eeuw op Java geboren Ge- raldine Alida Kramers-de Vla ming, echtgenote van de arabist professor Kramers. Kramers-de Vlaming was het eerste vrouwe lijke gemeenteraadslid in Oegst geest. Uit het boekje: "Al in 1947 hield zij in de gemeenteraad een vurig pleidooi voor het vergroten van de invloed van de vrouw in allerlei publieke organen. Ze streed voor de instelling van een afzonderlijke dienst van sociale aken en pleitte voor de aanstel ling van maatschappelijk werkers die deels door de ge meente en deels door de kerken moesten worden betaald". Dezelfde De Boer van aan het begin van dit verhaal vertelt dat de PvdA in de jaren zestig in de gemeenteraad nogal geïsoleerd opereerde. Tijdens afdelingsver gaderingen werd vrjjwel nooit over Oegstgeest gepraat. Velen voelden er dan ook veel voor om de Oegstgeester en de Leidse af deling van de PvdA samen te voegen. Het is vooral aan ene mr. J. Boesjes te danken dat zulks nooit is geschied. Een sprong in de tijd. In 1974 waren er voor het eerst drie wet houderszetels te verdelen, meldt Frepcken. "Verwacht werd dat de VVD en het CDA elkaar de derde zetel niet zouden gunnen omdat zij ongeveer evenveel raadszetels zouden halen. Daar om werd de verkiezingscampag ne van de PvdA voor het eerst op deelname aan het college van B en W gericht". PvdA'er Onno van Belle ver zette zich hiertegen. Een PvdA- wethouder in het college bete kende een door hem als onge wenst beschouwd einde van een tijdperk waarin de PvdA de rol van de underdog die zich tegen het establishment verzette. Na de verkiezingen werd de PvdA inderdaad gevraagd een wethou der te leveren. De partij schoof Onno van Belle naar voren. De andere wethouders accepteer den Van Belle echter niet omdat hij door privé-zaken in opspraak was geraakt. De PvdA achtte dit "een verwerpelijk motief' en zag prompt af van deelname aan het college van B en W. Waarna de VVD de wethouderspost inpikte. In 1976 werd Van Belle alsnog wethouder van financiën, milieu en cultuur. Dit als gevolg van de benoeming van een WD-wet- houder tot burgemeester van Rhoon. Na de verkiezingen van 1978 bleef Van Belle aan als wet houder. Van Belle werd na de verkie zingen van 1982 opgevolgd door de huidige wethouder Ton Kohl- beck. Van hem wordt nog ver teld hoe hij door een interview waarin hij vergat de PPR te noe men mede-schuldig is aan de breuk tussen de radicalen en de PvdA. De PPR, toch al niet meer zo tuk op voortzetting van het verstandshuwelijk, nam Kohl- beck dit zeer kwalijk. ZOETERWOUDE - In een stil 'Ons Huis' heeft de politieke fo rumavond gisteravond duide lijk gemaakt hoe het in Zoeter- woude gesteld is met de belang stelling voor de komende ge meenteraadsverkiezingen: zeer matig. Zo rond de dertig 'insi ders' hadden de kou getrotseerd om naar de programma's van respectievelijk het CDA, de VVD en Progressief Zoeterwou- de té komen luisteren. Ze had den net zo goed thuis kunnen blijven. Want aan de onderlin ge verhoudingen van de poli tiek in Zoeterwoude Vérander- de gisteravond weinig of niets. Niet voor niets kwam aan het begin ban de avond al de vraag wat voor zin zo'n bijeenkomst zou hebben. Duidelijkheid over de 'kleur' van de drie Zoeter- woudse partijen was er natuur lijk al lang. De goed verzorgde verkiezingsprogramma's kun nen de laatste twijfels nog weg nemen. Slechts buitenstaanders of totale leken had.den in 'Ons Huis' wat toepasselijke infor matie kunnen opsteken en wel licht tot een keus kunnen ko men. Maar dat soort kiezers waren er gisteravond niet. Verdeeld in drie kampen werd het gisteravond meer een veredelde raadsvergadering dan een forumavond. Nadat CDA, WD en PZ ieder tien mi nuten promotietijd hadden ge kregen, kon men elkaar naar hartelust op de kleinste foutjes aanvallen. Zaken als woning bouw, onroerend goedbelasting en de samenstelling van een col lege van burgemeester en wet houders kwamen, soms via in de zaal zittende partijgenoten, andere kéren vanuit het forum, aan de orde. De standpunten bleven uiteraard onveranderd. "Maar', zo benadrukte fo rumvoorzitter Pley meerdere malen, "we zijn hier om de ver schillen in eikaars partijpro gramma's op te merken. En niet om discussies uit te, vechten". Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Quakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. maart strijdt het Wassenaarse team tegen Koudekerk a/d Rijn, Heino en Uithoorn in de Hanzehallen in Zutphen. De captain van het team is Chris van Beusekom, zakelijk leider is Jan Wessels. Het team is van plan er hard tegenaan te gaan. Prinses bezoekt LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE NABEZORGING ma.-vnj. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) f 92.55 per half jaar, aan huis bezorgd 134.90 per jaar. aan huis bezorgd f 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers f 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 WASSENAAR Het Wassenaarse Comité Plan Ter Weer, Deijlerweg, Ammonslaantje en Omgeving is woedend op de gemeente, nu deze 277 van de 279 handtekeningen onder een bezwaarschrift van het Comité tegen de komst van de American School of The Hague naar een terrein aan de Deijlerweg, ongegrond heeft verklaard. Volgens de gemeente hebben de 277 ondertekenaars hun handteke ningen onder het bezwaarschrift gedateerd na 20 januari j.l., de ui terste datum waarop bezwaren te gen het bestemmingsplan Wete- WASSENAAR - Het Wassenaarse gemeentebestuur wil de golfclub Rozenstein 80.000 gulden geven voor de bouw van een clubgebouw aan de Dr. Mansveltkade. De club draagt zelf 550.000 bij aan de bouw kosten. Het verzoek van het be stuur van de golfvereniging om een jaarlijkse subsidie is door B en W vooralsnog afgewezen. De Nederlandse Golf Federatie, waarbij alle golfclubs zijn aange sloten, eist van de vereniging een volwaardige accommodatie. Van het bedrag dat de gemeente wil toekennen is ruim 35.000 gulden bestemd voor was- en kleedruim ten die binnenkort worden ge bouwd. Het clubhuis zelf wordt volgend jaar gebouwd. Daarvoor is 43.000 gulden nodig, aldus het voorstel van B en W aan de raad. Het college wil tevens 15.000 gul den beschikbaar stellen voor de aanleg van een lichtinstallatie bij de oefenbaan, zodat gedurende de wintermaanden langer kan worden gegolfd en de lesmogelijkheden kunnen worden uitgebreid. De oefenbaan staat straks voor iedereen open. Niet-leden kunnen tegen betaling op vastgestelde da gen komen oefenen. Vereist is wel dat het spel enigszins wordt be heerst. Voor de leden komen er speciale faciliteiten op de holes- baan, die voor 80 procent van de tijd openbaar is. De nieuwe golfclub kan tevreden zijn over de belangstelling. De nog steeds groeiende animo voor de golfsport in de Haagse regio was zo groot dat nog voordat er ooit één balletje was geslagen, vijfhonderd aspirant-leden in 1984 duizend gul den inschrijfgeld per persoon be taalden. En dat terwijl in die perio de langs de Dr. Mansveltkade nog koeien graasden. De voorgeschoten contributie was nodig omdat een voorzichtige gemeente Wassenaar een waar borgsom van een half miljoen gul den vroeg, voordat het complex mocht worden aangelegd. Dat startgeld was snel bijeen. Zo snel zelfs, dat de bank meteen de reste rende anderhalf miljoen gulden verschafte voor de aanleg van de accommodatie. Mr.S.Patyn, Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, zal vol gens de plannen het 26 hectare gro te openbare golfcomplex deze zo mer officiéél openen. ringpark konden worden inge diend, en dus zijn ze ongeldig. "Door het aantal reclamanten in het Comité terug te brengen tot 2, plaatsen B en W de geloofwaardig heid van de burgerinspraak in een zeer slecht daglicht", aldus een verklaring die een lid van het Co mité vanavond zal voorlezen tij dens de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening waarin de ingediende bezwaren tegen het bestemmingsplan Weteringpark zullen worden besproken. Het Comité acht de manier waar op B en W de bezwaren "denkt te kunnen negeren" onverantwoord en spreekt van een werkwijze die "niet getuigd van een behoorlijk gedrag jegens haar eigen burgers". Men vindt het muggezifterig dat de gemeente valt over een datum, im mers, in het eigenlijke bezwaar schrift van het comité, dat wel op tijd is ingeleverd, waren de handte keningen duidelijk aangekondigd. Men zag geen kans de buurt in zo'n korte tijd te raadplegen en vroeg de gemeente daarvoor wat tijd. Het standpunt van de buurt, men is unaniem tegen de komst van de American School, "wijzigt niet van dag tot dag", aldus de verklaring van het Comité. Behalve over de geldigheid van de 277 handteke ningen verschillen de gemeente en het comité ook van mening over de formele status van het Comité dat al zo'n 6 jaar bestaat. De gemeente betwijfeld de teke ningsbevoegdheid van de secreta ris M.T.J. Smit daar het Comité Arbeidsongeval LEIDERDORP - Bij de printshop aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is gisteren een 40-jarige werkne mer gewond geraakt. De man die afkomstig is uit Oegstgeest kwam met zijn hand in de off-set pers. Hij liep daarbij een vleeswond in de duim op. "geen reglementen en /Statuten heeft overlegd". Het Comité stelt dat haar bestaan bij eerdere inspraakprocedures, bijvoorbeeld bij de woonwagen- problematiek en het bedrijfster rein Maaldrift, nooit door de ge meente in twijfel is getrokken. Het comité ziet er bewust van af zich te organiseren in een vereni- gingsvorm of een stichting, omdat zoiets allerlei problemen oproept in de relatie tussen bestuur en le den. Als voorbeeld noemt men de vereniging Vrienden van Wasse naar "die uitspraken doet en stand punten inneemt in een bezwaar schrift met betrekking tot onze buurt zonder haar leden in onze buurt hierover te raadplegen". Het Comité wil juist per situatie de stemming in de buurt peilen. Tenslotte kondigt het Comité aan dat de buurtbewoners "alles in het werk zullen stellen om hun bezwa ren tegen dit plan in te dienen, waar en wanneer dat ook maar mo gelijk is". Men heeft inmiddels de befaamde advocaat mr. M.H.J. To- xopeus ingeschakeld om de be zwaren juridisch in goede banen te leiden. ZOETERWOUDE Mevrouw L.G.M. Smit-Meijer is A. de Jong opgevolgd als voorzitter van de Stichting Katholieke Scholen in Zoeterwoude. Dat is tijdens de af gelopen bestuursvergadering vast gesteld. Zij blijft haar huidige secretaris- functie nog even combineren met het voorzitterschap. Een nieuwe secretaris is er namelijk nog niet. Het is wel de bedoeling dat deze er snel komt. WOENSDAG Leiden Centraal Voorzieningengebouw Univer siteit - Cleveringaplaats, lezing Dr. J van Herwaarden over geloof en geloof suitingen, 20 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, com mis sie voor Personeel en Organisatie. 2d Gulden Vlies - commissie voor EconoJ mische Aangelegenheden. 21 uur. Schouwburg - Conny Stuart ShowJ 20.15 uur. Laktheater - Vals Bloed met nieuwé produktie, 20.30 uur. Kapelzaal K&O - pianoconcert Lanny Kho, 20.15 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - vergadering raadscommissie ruimtelijke ordening en openbare werken, 19.30 uur. Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, hoorzitting verkeersveiligheidsplan, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, thema-avond voor vrouwen over relaties, 20 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, forumavond VVD over gecoördineerd ouderenbe leid, 20.15 uur. DONDERDAG Oegstgeest Dienstencentrum - Lijtweg, belastings spreekuur voor ouderen, 9-12 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 21 tot vr 28 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek v. Breest S mallen burg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Estec Noordwijk NOORDWIJK - Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ko men vrijdag naar Noordwijk. Zü brengen vanaf 14.00 uur een be zoek aan het European Research Technology Centre (ESTEC). De prinses geeft hiermee gehoor aan een uitnodiging om zich op de hoogte te stellen van de werkzaam heden van het ruimtevaartcen trum. Een speciale reden voor het bezoek is er niet. Estec ontvangt geregeld hoog bezoek. Twee jaar geleden bezocht koningin Beatrix het ruimtevaart- centrum. Ook de Engelse premier, M. Thatcher, heeft haar handteke ning gezet in het gastenboek. REGIO - In Oegstgeest en Leider dorp zijn in totaal vijf fietsen gesto len uit kelderboxen. In Oegstgeest aan de Kamperfoelielaan en aan de Narcissenlaan. Bij de laatste na men de dieven ook nog een buiten boord moter mee. In Leiderdorp ontvreemdden de inbrekers heren fietsen uit een kelderbox aan de Wilddreef. Bij alle boxen waren de sloten waarschijnlijk met een schroevedraaier geopend. *Al maandenlang is het stuk grond waarop de 'totempaal' moet komen te staan afgezet: het gat is al gegraven. Of de metershoge reclamezuil er ook echt komt is nog even de vraag. (foto Holvast» LEIDERDORP - Mag er op de Lei- derdorpse Engelendaal, recht te genover winkelcentrum Winkel hof, een reclamezuil komen die dertien of veertien meter hoog is? Dat was gisteravond de hamvraag tijdens een zitting van de commis sie beroep- en bezwaarschriften. Twee Leiderdorpers, mevrouw H.J. Dekkers en de heer T. de Vrind, hebben bij deze commissie protest aangetekend tegen de komst van de, in de volksmond nu al geheten 'totempaal'. Winkelhof-eigenaar Nationale Nederlanden wil het 'obstakel' in de middenberm van de Engelen- daal neerzetten om zo een betere aanduiding voor Winkelhof te creë ren. Daarvoor moest een bouwver gunning worden aangevraagd. En, zo constateerde voorzitter Olivier van de commissie beroep- en be zwaarschriften gisteravond, die bouwvergunning is in strijd met het bestemmingsplan. Volgens gemeentelijk woord voerder Van Dieten zijn de bezwa ren te laat zijn binnengekomen. Vorig jaar januari al werd de ver gunning aangevraagd en heeft de gemeente het plan ter inzage ge legd. Toen hoorde men niets. Pas toen Nationale Nederlanden in september nog een vergunning aanvroeg teneinde in de paal ook verlichting te kunnen aanbrengen kwam het duo Dekkers-De Vrind in het geweer. Te laat dus, stelde Van Dieten gisteravond. En: de ge meente heeft inmiddels besloten de tweede vergunning, die voor de verlichting, niet af te geven. Dus is er niets aan de hand, betoogde Van Dieten. Mevrouw Dekkers verweerde zich: "We dachten eerst dat het om een gewone zuil ging - en je loopt niet alle zuilen af. Maar toen heb ik enig speurwerk verricht en bleek het om een paal van dertien, veer tien meter te gaan. Als ik dat eer der had geweten was ik meteen in actie gekomen", aldus de Leider- dorpse, die ook grote moeite had met het relatief lage bedrag dat Na tionale Nederlanden aan huur/ praecariorechten betaalt. Op zijn beurt vroeg commissie voorzitter Olivier zich af of de be zwaarmakers eigenlijk wel "recht streeks in hun belang zijn getrof fen". Want dat is voor de commis sie voorwaarde om een bezwaar in behandeling te nemen. De bezwaarmakers menen dat dat rechtstreeks belang wel dege lijk aanwezig is. "Ik kom er elke dag tientallen malen langs", legde De Vrind uit. Dekkers: "En trou wens, als er één paal over de brug is... dan staat straks heel Leider dorp vol met die dingen. Dit schept precedenten. Er hebben al zoveel mensen om een groot reclameob ject gevraagd". Maar volgens de gemeentelijk woordvoerder gaat het hier om een aanduidingsbord voor Winkelhof, niet om een reclamezuil. Niet no dig, o.ordeelde Dekkers: Winkelhof is voldoende aangegeven. Nationale Nederlanden-woord voerder De Wolf ten slotte zei ver bijsterd te zijn: hij hoorde pas gis teravond dat de gemeente Leider dorp geen toestemming geeft om de paal te verlichten. De commissie beroep- en be zwaarschriften zal zo spoedig mo gelijk uitspraak doen. WASSENAAR - Het Zeskamp team dat de gemeente Wassenaar op eigen initiatief gaat vertegen woordigen in de strijd om de NCRV-Zeskamp-Cup 1985/1986, heeft zich gisteren in het Van Heeckerenhuis in Wassenaar ge presenteerd. Het volledige team bestaat uit 12 mensen van de Was senaarse Reddingsbrigade. Daar naast is er een tweekoppig denk- team dat in de vragenronde haar best zal doen. De uitzending van de krachtmeting is op 1 april. Voor de beheersing van kracht, snelheid, inventiviteit en behen digheid. heeft het Zeskamp-team zich onderworpen aan een zware training onder leiding van Cees Huizer en Ineke Pronk. Vanaf 1 september hebben ze wekelijks ge traind op onder meer Duinrell, het strand en de stormbaan van de ME in Rotterdam. Sinds een week is bekend welke spelletjes de 'red ders' moeten gaan spelen. Het team is zich hier nu specifiek op aan het trainen. Peter en Jenny de Bolster vor men het denkteam. Zij hebben de opdracht gekregen de landelijke dagbladen in de week van 7 tot 14 maart nauwkeurig te volgen, zodat de vragen in de vragenronde niet veel moeilijkheden moeten opleve- In totaal zullen 24 gemeenten in zes Zeskamp-afleveringen de krachten met elkaar meten. Op 14. Het Wassenaarse Zeskamp-team dat zich gisteren presenteerde bestaat bij de heren uit: Bart Balfoort, Gerco Jongejans, Marcel van de Ploeg, Tom Wouters, Vincent de Kievit, Hans van Rijssel en Albert-Jan Mighout. De strijdende dames zijn: Leanne Ruijgrok, Hanneke Hunger, Linda Balfoort, Marijke van Dijk en Monica Hooge-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2