De soul van cliché's ontdoen Marti Jones wil zich verbergen achter gitaar Mick Hucknall van Simply Red wil niet over één nacht ijs Gouden Beer voor 'Stammheim' KNTV boos op minister Brinkman WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 KUNST PAGINA 25 ENSCHEDE (GPD - "Bij het eerste van een reeks concerten in Engeland, waarbij we in het voorprogramma speelden van James Brown, stond de oude meester in de coulissen naar ons te kijken. Armen over el kaar, ochtendjas aan, en van die grote krullers in het haar. Hij zei geen woord: een ander complimenteren is een opgave voor hem. Maar hij bleef tot het einde kijken". Mick Hucknall is een kleine, half-Ierse en roodharige Man cunian. Hij recht voortdurend zijn rug zodat hij groter lijkt en laat ook geen twijfel bestaat aan zijn fierheid. Hij is trots op Manchester, trots op het suc ces van zijn band Simply Red, trots op de traditie van de zwarte muziek waarmee hij zich zielsverbonden voelt. Van daar de anecdote over James Brown, de keizer van de funk, het voorbeeld voor allen. Simply Red slaat in Nederland mo menteel golven van geestdrift los, avond aan avond weer. En avond aan avond lijkt de golfslag hoger te reiken. Dat enthousiasme is het di rect gevolg van dfe frisheid die deze Britse soulband aan de dag legt hij het musiceren, zodat ze openstaat voor een optimale interactie met de zaal. Hucknall: "In Utrecht zong het publiek Holding back the Years noot voor noot mee. inclu sief de ad-lips en de kreetjes. Ze overstemden ons compleet. Wat moet ik dan nog? Deinen en genie ten! Toen dat voor het eerst in Ita lië gebeurde heb ik op het podium staan janken". door John Oomkes Hucknall is een gevoelsmens bij uitstek, die bij voorkeur de hele dag oud repertoire van Ray Char les loopt te zingen. "Ik hou van de stem van die man, niet van alles wat hij gezongen heeft. Mijn God, wat heeft die een schmaltz gepro duceerd door de jaren heen. Ik houd bijvoorbeeld niet van zijn versie van Alexander's Ragtime Band. Maar iedereen heeft zijn zwakke momenten gehad. James Brown ook. In Engeland bestond hij het vorig jaar iedereen te verba zen met There's no business like showbusiness. Zijn fans stonden verbijsterd met open monden toe te kijken". Zoals vele nieuwkomers heeft Hucknall een hekel aan de hokjes geest waarmee de verschillende genres in de popmuziek keurig worden ingedeeld. Termen als nor thern soul of Britse soul zeggen hem niet zoveel. "Je praat erover omdat je ergens mee vergeleken moet worden. Maar we zijn beslist niet te rekenen tot de northern soul - dat was een stroming die Ameri kaanse soulmuziek tot in de pun tjes kopieerde. Dat doen wij zeker niet. Maar als je praat over musici die hun ziel blootleggen in de mu ziek, zoals een John Lennon, Joe Cocker of Billie Holiday hebben gedaan, dan praatje over geestver wanten. Ik ben een expressieve zanger, maar ik koester diepe arg waan tegen alle mythevorming die er rond de zwarte soulmuziek is ontstaan. Want er is veel méér ex pressieve muziek". Alle geduld "Wij luisteren meer naar reggae en jazz dan naar Wilson Pickett en Aretha Franklin. Ik ben op zijn minst evenveel beïnvloed door de grote reggaezangers als Burning Spear en Bob Marley en een band leider als Miles Davis als door wel ke soulzanger dan ook. En Tim Buckley natuurlijk, met zijn waan zinnige stemomvang. Ik heb mijn voorkeuren in de soul natuurlijk: Aretha Franklin, James Brown, en heel grappig, vooral door Brown's band, want als zanger kun je niet veel met Brown zelf aan. Zijn zang techniek kun je niet overnemen - hij heeft dat shouten al zo tot het uiterste gedreven. Maar zijn band, met toppers als Maceo Parker, Johnny Nolan! Johnny Nolan moet zo ongeveer de meest onder schatte gitarist zijn die er is. Die band heeft geheel op eigen kracht funk uitgevonden, zonder enige twijfel!". "Ik sta niet te kijken van het suc ces van deze band, al overtreft het tempo mijn stoutste dromen. Ik ben twee jaar lang met niets anders bezig geweest dan met Simply Red. Ik heb mensen aangetrokken, ontslagen, vervangen, er weer uit gegooid, totdat ik de ploeg bijeen had waarmee je aan een nauwkeu rig geluid kunt werken. Muziek is geen kwestie van alles maar even gauw-gauw doen. Het is niet zoals met een rock 'n' roll-bandje. Met arrangementen heb ik alle geduld. Ik eis van mijn mensen dat zij in het geheel kunnen functioneren. Het is geen aftellen: een-twee-drie, bam!". Dezelfde zorgvuldigheid heeft ook een rol gespeeld bij de keuze van Stuart Levine als producer van Simply Red's debuutelpee Picture Book en bij het uitzoeken van covers. Mick: „Het gaat meestal om songs waarvan je bij jezelf denkt: dat kan ik beter, daar kan ik meer mee. Ik werd altijd al gefasci neerd door Heaven, een van David Byrne's mooiste nummers. Tijdens de repetities stoeiden we er wat mee totdat er een soort walsje ont stond". "Eh... (aarzelt) Ik denk niet dat de Talking Heads die song opti maal tot zijn recht hebben laten ko men. Als je het origineel hoort, dan denk je: David Byrne heeft zich he lemaal niet gerealiseerd hoe goed dat nummer was. De versie die op de LP Fear of Music staat, klinkt alsof hij de studio komt binnenlo pen en de rest van de band voor het eerst laat horen wat hij nu weer ge maakt heeft. Het lijkt afgeraffeld, misschien is dat ook wel met opzet gedaan, want het is een sarcastisch lied waarin een discotheek met de naam Heaven vergeleken wordt met het hiernamaals". Klinisch "Wij doen ook een Bunny Wailer- cover, prachtig natuurlijk. Maar ik ben erg voorzichtig met reggae. Ik luister er zoveel naar dat ik als geen ander weet hoe moeilijk het is om je er van los te maken. Als je muziek je eigen wil maken, dan moet je die muziek eerst van zijn cliché's ontdoen. Dat geldt vooral voor reggae, dat geldt zeker voor blues en evenzeer voor soulmu ziek. Ik heb me de laatste jaren be ziggehouden met de vraag of het mogelijk is de soulcliché's kwijt te raken, de kwaliteit ervan te behou den en daardoor toch iets origi neels te creëren. Dat klinkt kli nisch - zo is het niet bedoeld. Ik heb een doodsangst voor zomaar copie'ren. In 1984 heb ik een jaar besteed aan de vraag hoe soul- songs werden geschreven. Waar Mick Hucknall: "Diepe argwaan jegens alle mythevorming" zitten de cliché's, waar de kwali teit?". De afschuw van cliché's werkt ook door naar zijn opvatting over het muzikantenbestaan. Hucknall: "Deze band is al akelig populair. maar ik laat me er niet door kisten Ik blijf gewoon op straat rondlo pen. Dan maar een half uurtje lan ger handtekeningen uitdelen. Ik wil het leven leiden zoals ik dat wil". 1(1) When the going gets - Billy Ocean 2(5) Burning heart - Survi vor 3(2) Girlie girlie - Sophia George 4 3) We just - Moses 5 (15) Borderline - Madonna 6 4) A good heart - Fear gal Sharkey 7 (10) The sun always shines on tv - Aha 8(7) West end girls - Pet Shop Boys 9 (13) Living in America - Ja mes Brown 10 8) Moscow nights - Any a U (11) 12 9) 13 (16) 14 6) 15 (26) 18 (18) 19 (28) 20 (12) Sanctify yoursels - Sim ple Minds Female intuition - Mai Tai I am a lover - Andrea Nikita - Elton John The promised you made - Cock Robin Kyrie - Mr. Mister You little thief - Feargal Sharkey Rock me baby - Johnny Nash Alice I want you just for me - Full Force Broken wings - Mr. Mis ter 25 (22) 26 (25) 27 (32) 28 (34) Baby talk - Alisha Caravan of love - Isley Jasper Isley It's alright - Eurythmics You're a friend of mine - Clemons/B rowne Hold me - T Pender- grassfW Houston Ans she waw - Talking Heads Ba ba banküberfall - Er- ste Alg Verunsicherung Manic monday - Bang les i Jeanny - Falco Who's zoomin' who- Are tha Franklin 31 (24) 32 33 (33) 34 35 36 (30) 37 (37) 38 (35) 39 (23) 40 (36) Holding back the years - Simply Red I still remember the good times - Frank Ashton Leaving me now - Level 42 i In a lifetime - Clannad i How will I know - Whit ney Houston Hurts to be in love - Gino Vannelli If you're ready - Ruby Turner The whole of the moon - The Waterboys Run to me - Anita Meyer/Lee Towers Hit and run - Total Con trast AMSTERDAM - Vader Jones voorspelde haar als klein meisje een boeiende carrière: jij wordt vast een heel bekende country and western-zangeres. Als hij gelijk krijgt, is het maar voor de helft. De stem van Marti Jones wordt steeds bekender, alleen: het genre is pop muziek. "Maar als je goed luistert, hoor je nog wel die crack in mijn stem", is ze zichzelf de country-in- vloed bewust. De in Ohio geboren Marti Jones was eind vorige week in Nederland om ruchtbaarheid te geven aan haar onlangs verschenen debuutel pee. Een middagje praten met de pers en een kort tv-optreden bij Veronica's Tineke. Van optredens kan geen sprake zijn, daarvoor is haar bekendheid te gering. Wel licht dat daar verandering in is ge komen als Jones over een paar maanden terugkeert naar Europa. De plaat werd in Amerika ook met enige vertraging ontdekt. Pas na een paar maanden wijdde het DlXOIl toonaangevende blad Rolling Sto ne er een lovende recensie aan. Dat is niet zo verwonderlijk, want 'Unsophisticated Time' is zo'n plaat die moet groeien. Pas na een aantal keren beluisteren blijkt de werkelijke waarde. geeft ze eerlijk toe: "Ik had eerlijk gezegd nog nooit van Dusty Springfield gehoord. In die tijd luisterde ik vooral naar vrouwelij ke folk". door Bart Jungmann Om nog even op de loopbaan te rug te komen: die voerde haar na de spreekwoordelijke optredens tussen de schuifdeuren naar Color Me Gone. Een groep die in het be gin van de jaren tachtig een geluid maakte dat sterk verwant was met de jaren zestig. The Byrds en Jef ferson Airplane noemt Marti Jones als vergelijkingsmateriaal. "We werden ook wel vergeleken met The Pretenders. Maar dat kwam meer door de bezetting met een vrouw op akoestische gitaar". Zangeres Marti Jones: "Op zoek naar interessante teksten" Daarna concludeerde Rolling Stone over Marti Jones: 'Een stem die zich kan meten met Dusty Springfield in haar beste jaren'. Een groot compliment vindt ze zelf, maar dat bleek pas later, zo Erg veel succes had de groep niet. Marti Jones: "Eigenlijk alleen op de universiteiten. Het was te subtiel voor het grote publiek. Niet iets wat direct goed in het gehoor ligt en dat willen de Amerikanen juist". Don Dixon, momenteel een succesvol producent en musicus, bleek bereid langer te luisteren en wilde graag een plaat opnemen met de groep. Voor het zover was, lag Color Me Gone echter al in scherven. Dat was op zo'n verve lende manier gegaan dat Marti Jo nes schoon genoeg had van profes sioneel muziekmaken. Toen Dixon met haar persoonlijk contact zocht, was dan ook haar uitdrukkelijke voorwaarde: "Ik wil wel doen wat ik zelf leuk vind". Di xon's ideeën over muziek bleek dat niet in de weg te staan. "Hij had heel goed in de gaten wat mij be zielde en we bleken heel veel din gen met elkaar gemeen te hebben". Het opnemen van de plaat was dan ook fun, zoals Dixon zelf op de hoes schreef. Jones is nog enthou siaster: "Het was zo nieuw voor mij, zo'n positieve ervaring. Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld als in die periode". Het materiaal voor 'Unsophisti cated Time' kwam eigenlijk als vanzelf tot stand. "Don Dixon heeft zelf vijf nummers geschreven en hij kent natuurlijk vrij veel mensen. Songs kwamen van over al. Waar ik vooral naar zocht, wa ren interessante teksten". Als voor beeld noemt ze 'The Element wi thin her', een nummer van Elvis Costello dat ze overnam. "Daar blijf je naar luisteren en je kunt het op allerlei manieren interpre te- Op de elpee zingt Marti Jones 'The element within her' in een duet met Anne Richmond Boston van de hier nog onbekende groep Swimming Pool Q's. Dat klinkt heel mooi. Jones beaamt dat di rect. "We waren er zelf ook heel en thousiast over, als twee giechelen de meiden. Elke keer als we elkaar tegenkomen, zeggen we steeds: we moeten eens samen een LP opne men". Niet perfect 'Unsophisticated Time' is duide lijk beïnvloed door de muziek die in de jaren zestig werd gemaakt. Marti Jones noemt producent Di xon daarvoor als eerst verantwoor delijke. En dat is niet zo vreemd voor wie zijn eigen muziek kent Marti Jones: "Eerlijk gezegd is het me helemaal niet zo opgevallen toen we de plaat aan het opnemen waren. Het is ook nooit echt de be doeling geweest. Don Dixon houdt van een simpele produktie. Hij gaat uit van de stem en werkt daar dan omheen. Daar gaat charme van uit, vind ik, omdat het eerlijk is. Het is niet perfect, er zitten foutjes in. Maar dat bevalt me juist wel. Anders klinkt het zo saai". Geen enkel nummer werd door Marti Jones zelf geschreven, faal angst zo blijkt. "Ik blijf het probe ren, maar ik durf er niet mee voor de dag te komen. Ik voel het als een soort striptease. Nee, met op tredens heb ik daar geen last van Dat doe ik al zo lang. Ik moet al- leen wel mijn gitaar bij me hebben Om me achter te verbergen". Het laatste voegt ze er lachend aan toe. WEST-BERLIJN (DPA) - De Grote Prijs van het 36e internationale Filmfestival van West-Berlijn, de Gouden Beer, is gisteren toege kend aan de film 'Stammheim' van de Westduitse regisseur Reinhardt Hauff. De film is een reconstructie van het proces tegen de leden van de Baader-Meinhofgroep dat in de zwaarebewaakte Stammheimge- vangenis werd gehouden. Het besluit van een meerderheid van leden van de internationale ju ry onder voorzitterschap van de Italiaanse ex-actrice en fotografe Gina Lollobrigida, werd "na een verhit debat" genomen, zo heette het in een bekendmaking van de jury. 'Stammheim' kreeg ook de prijs van de internationale filmre censenten, "vanwege de heldere en geëngageerde uitbelding van het probleem van de eerbiediging van de mensenrechten tijdens een poli tiek proces". De Zilveren Beer als speciale prijs werd gegeven aan de Italiaan se film 'De mis is over' van Nanni Moretti. De Georgische regisseur BENOEMING - G.K.D. Dronkert (43) uit Maastricht is per 1 maart 1986 benoemd tot hoofd van de af deling drama, jeugd- en kunstpro gramma's van de NCRV-televisie. Hij volgt R. Keers op die in sep- tember terug trad om zijn oude vak van regisseur/producer weer op te kunnen pakken. Georgi Sjengel^ja verwierf voor zijn film 'De reis van een jonge componist' een Zilveren Beer voor beste regie. Zilveren Berlijnse Beren waren er ex-aequo voorts voor Charlotte Valandrey voor haar rol in 'Rouge Baiser' van Vera Belmont (een Frans-Westduitse co-produktie) en Marcelia Cartaxo voor haar rol in 'A Hora da Estrela' van de Brazi liaanse Suzana Amaral, in de cate gorie Beste Actrice. Beste Acteur met een Zilveren Beer was de Turk Tuncel Kurtiz, die vroeger aan veel films van Yl- maz Güney meewerkte, voor zijn rol in 'Het lachen van het Lam metje' van Shimon Dotan uit Is raël. Van de films in het Internationa le Forum des Jungen Films kregen 'Shoah' (thema en nieuwe optiek) van de Fransman Claude Lanz- mann, de Poolse film 'De vrouw uit de provincie' (dichterlijke dramati sering van sociologisch thema) van Andrzej Baranski en de Chinese film 'Geschiedenis van een voor bije jeugd' (uitwerking van nieuwe filmstijl met betrekking tot het uit drukken van menselijke gevoe lens) van Hou Hsiao Hsien uit Tai wan prijzen. Reinhard Hauff (links) met de Gouden Beer. Naast hem Stefan Aust. de schrijver van het boek waarop de winnende film 'Stammheim' is geba- Vals Bloed in LAK afgelast LEIDEN - De voorstellingen van 'So Long Johnny' die dansgroep Vals Bloed vanavond en morgen avond in het LAK-theater in Lei den zou brengen, zijn wegens fami lieomstandigheden afgelast. In plaats daarvan treden op bei de avonden Angela Linssen en Ar nold Goores op met hun solovoor stellingen. Beiden werkten ook mee aan 'Dagger of Charm', de vo rige produktie van Vals Bloed. Zo wel Goores als Linssen hebben de worsteling van vrouwelijke en mannelijke elementen binnen één persoon als uitgangspunt van hun voorstelling genomen. De solo van Goores heet 'Een enkele reis naar zee'. Kleding speelt daarin een be langrijke rol. In 'Charming Didi' speelt Angela Linssen een jongen sachtig meisje, dat zich tot elegan te danseres ontpopt. Aanvang bei de avonden 20.30 uur. Lij sttrekkersdebat HILVERSUM (GPD) - Het grote lijsttrekkersdebat van 20 mei, aan de vooravond van de Tweede-Ka merverkiezingen, zal door de NCRV op de televisie worden Uit gezonden. Na lang beraad hebben de campagneleiders van de PvdA, CDA en WD besloten het debat te gunnen aan NCRV's actualiteiten rubriek 'Hier en Nu'. Gespreksleider van het debat tussen de lijsttrekkers Lubbers, LOS ANGELES - Michael Jackson (links) en Lionel Richie kregen giste- Den Uyl en Nijpels is Hier en Nu- ren een Grammy Award voor het door hen geschreven 'We are the world', eindredacteur René Eijbersen. Het Andere Grammy's gingen o.a naar Phil Collins (LP van het jaar), Tina debat wordt uitgezonden via Ne- Tumer (beste rock-zangeres), Whitney Houston (beste pop-zangeres). Sa- derland 1 op een nog nader te be de, Don Henley, Dire Straits en Wynton Marsalis. (foto api palen tijdstip. AMSTERDAM (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging (KNTV) heeft ernstig bezwaar tegen de plannen van minister Brinkman van WVC om per 1 januari 1987 de subsidié- ring van het NIKOS stop te zetten. Deze organisatie - een fusie tussen de stichting WIKOR en de stich ting Het Schoolconcert - verzorgt theatervoorstellingen en concerten voor onderwijsinstellingen. De mi nister is van oordeel dat deze taak moet worden gedecentraliseerd, en wil de taken die resteren - informa tie, documentatie - onderbrengen bij het Landelijk Ondersteunings centrum Kunstzinnige Vorming. In een boze brief aan Brinkman noemt de KNTV deze stap vol strekt onjuist. "De minister breekt daarmee een bemiddelingsfunctie volledig af en zet 2.000 concerten per jaar op de tocht, want een ver zorgingsstructuur op lokaal niveau ontbreekt", aldus de brief Via bemiddeling van het NIKOS werden in het verleden ongeveer 2.000 schoolconcerten per jaar uit gevoerd, hetgeen werk opleverde voor 350 musici. Dat aantal is de afgelopen jaren al gehalveerd, al dus de KNTV, doordat de minister de subsidiëring stelselmatig heeft verlaagd. Volgens de KNTV zijn de plan nen bovendien lijnrecht in tegen spraak met het standpunt dat mi nister Brinkman vier maanden ge leden nog huldigde Toen liet hij de Tweede Kamer weten dat hij wilde bezien of een fusie tussen NIKOS en LOKV mogelijk was Nu is hu. op advies van de Raad voor d<_- Kunst, volkomen van gedachten veranderd, aldus de KNTV

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25