LEIDSCH DAGBLAD Weer Evert van Benthem Nederland in de ban van de tocht Uitgaansverbod in Caïro 3 Mooi meegenomen: rNü 19.95 TE HUUR Geen ijsvrij van school: vernielingen Huzarenstuk in Elfstedentocht herhaald MTARb Winkeldieven worden vaak niet vervolgd Tl letthonU? Aquino formeert kabinet WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37945 LEEUWARDEN (GPDIANP) - Het leven in. ons land werd vandaag voor een groot deel beheerst door de Elfstedentocht. Rond het midda guur zaten tussen de 8 en 9 miljoen mensen aan hun televisietoestel ge kluisterd om naar de finish te kij ken. Verder waren er naar schat ting een miljoen Nederlanders naar Friesland getrokken om langs de route de ruim 17.000 deelne mers te zien voorbijschaatsen. De massale belangstelling was voor een belangrijk deel te danken aan het zonnige weer. Dat het toch erg koud was, namen de toeschou wers voor lief. Voor de rijders was de kou echter een zware handicap. In de loop van de ochtend al moes ten tientallen schaatsers, bij wie bevriezing van lichaamsdelen dreigde, uitvallen. De kwaliteit van de ijsvloer in Franeker werd enkele uren na de start al snel slechter. Er ontstonden gevaarlijke scheuren en er kwam ook water op het ijs. De politie had de grootste moeite het publiek van het ijs te houden. De hulp van een helikopter werd daarbij ingeroe pen. Elfsteden-voorzitter Sipkema toonde zich in de loop van de och tend uiterst tevreden over het ver loop van de tocht. „Het ijs is prima, het weer werkt mee en het publiek gedraagt zich zeer gediscipli neerd",.zei Sipkema, die verwacht te dat de toerrijders later op de dag in problemen zouden kunnen ko- Het wegennet in de provincie Friesland was vanochtend vroeg al volledig verstopt. De aanvoerwe- gen naar Leeuwarden en de andere steden boden het aanblik van een geheel gevulde parkeergarage. Aan het begin van de ochtend had den de spoorwegen ruim 25.000 mensen meer vervoerd dan op een normale werkdag. Op het station van Amersfoort was het zo druk, dat 30 mensen niet meer mee konden in de trein naar Leeuwarden. Een deel van de trein reizigers richtte vernielingen aan. Vernielingen werden ook aange richt aan een aantal gloednieuwe bestelwagens. Het publiek klom op de daken en richtte voor 10 mille schade aan. Tienduizenden bezoekers streken al ruim voor vijf uur vanochtend als een zwerm sprinkhanen op de boor den van de Zwette om de start van het festijn van dichtbij te zien. Op dat ogenblik keken al 5 miljoen Ne derlanders naar de tv. Het energie verbruik door tv's was vandaag vier maal zo hoog als normaal. Al dus voorzichtige' cijfers, die de ge zamenlijke elekriciteitsbedrijven bekend maakten. Duizenden begaven zich op het ijs, ondanks herhaalde waarschu- wingen van de politie dat dat zo wel voor de kwaliteit van het ijs als voor de schaatsers gevaarlijk zou kunnen zijn. De drukte was ook voor de politie veel groter dan was verwacht. Ruim honderd ME'ers, voor wie de dienst om vier uur vanochtend voor een rustperiode zou worden onderbroken, bleven nog enige uren in de weer om de menigte in toom te houden. De gemeentepolitie van Leeuwarden riep twee reserve pelotons ter assistentie op. Overi gens ontstonden nergens moeilijk heden tussen politie en publiek. De belangstelling van de buiten landse media was veel kleiner dan vorig jaar. Waren er bij de dertien de tocht ver over de 100 buitenland se journalisten (voor kranten, ra dio en televisie), dit keer blijft hun aantal op enkele tientallen steken. Kroonprins rijdt als A. van Buren LEEUWARDEN (GPD) - Kroonprins Willem Alexander reed onder de naam W.A. van Buren op uitnodiging van het Elfstedenbestuur mee in de toertocht, na een verzoek om een startkaart van het provin ciaal bestuur. Willem Alexan der startte om kwart voor ze ven, temidden van honderden tochtrijders. Commissaris der Koningin Hans Wiegel bood de kroon prins, die momenteel bij de ma rine zijn dienstplicht vervult, onderdak voor de nacht. Van Buren is één van de vele achter namen waarmee het vorsten huis zich kenbaar kan maken. Het idee voor de tamelijk ano nieme deelneming van de Oranjetelg ontstond maandag. Hij wordt vergezeld door een schaatsende rijksrechercheur. In Alphen (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de christelijke scholenge meenschap voor beroepson derwijs Bospark aan de Prin ses Beatrixlaan in Alphen is gistermiddag een fikse rel uit gebroken, omdat de leerlingen vandaag geen vrij kregen om op de tv naar de Elfsteden tocht te kijken. Glazen en planten sneuvelden, er werd met stoelen en tafels gegooid en er werd met brandslangen gespoten. De school stelde zich vol gens adjunct-directeur Bak ker op het standpunt dat het niet om een nationale of christelijke feestdag gaat. Om de gespannen situatie op school te bezweren belegde de directie een vergadering met de klasse-oudsten. Directeur A. de Wit deed daar het aan bod om vandaag de laatste twee lesuren vrijaf te geven. Een probleem voor de school leiding om de school vrij te ge ven, was dat vandaag voor de tweede klassen bedrijfsexcur- sies zijn afgesproken. Deze konden op het laatste moment niet worden afgezégd en de school wil de relatie met de bedrijven niet verstoren. De leerlingen namen geen genoegen met de toezegging van de directeur en kondigden aan zich vandaag massaal ziek te melden. Adjunct-directeur Bakker kon geen aantallen noemen, maar noemde het vanmorgen bij aanvang van de lessen 'stiller dan normaal'. LEEUWARDEN (GPD) - Evert van Benthem heeft op overtuigende wijze voor de tweede achtereenvolgende maal de Elfstedentocht gewonnen. Na een boeiende fina le ging hij na 6 uur, 55 minuten en 16 seconden op de Bonkevaart in Leeuwarden als winnaar van de 'tocht der tochten' over de streep. De beresterke 27-jarige veehouder uit St. Jansklooster ontsnapte tussen Bartlehiem en Oudkerk aan de greep van medevluchter Rein Jonker en was daarmee niet meer te achterhalen. De 35- jarige Jonker finishte een kleine minuut na de winnaar. Derde werd outsider Robert Kamperman (39). Minister Korthals Altes praat met rechters over bijbanen. PAGINA 5 Rede van Gorbatsjov wei nig sensationeel. PAGINA 7 Moordende slag om nieu we telefooncentrales. PAGINA 9 Nederlander kweekt gips- kruid in woestijn. PAGINA 17 Gouden Beer voor de film 'Stammheim'. PAGINA 25 De huldiging van de tweevoudig hangen door prinses Margriet en i Sipkema. i de monsterrit: Evert van Benthem. De krans werd hem omge- n Vollenhoven. Links de voorzitter van het Elfstedencomité ir. (foto ANP) Na brandstichting in hotels door politie TEL AVIV (GPD) - In Caïro is sinds vanmiddag 12 uur een uit gangsverbod van kracht. Dat ver bod werd uitgevaardigd nadat dui zenden dienstplichtige Egyptische politiemannen vannacht twee toe ristenhotels in brand staken en el ders grote vernielingen aanricht ten. Aanleiding tot de muiterij was een bericht dat de dienstplicht van AUTO WASSEN? OOGVERBLINDEND IN TWEE MINUTEN I wasbeurt f 10.-, 5 wasbeurten f 40.- en bovendien bij elke f 40.- benzine f 1,50 korting op een wasbeurt. Het Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. VONDELLAAN 80. LEIDEN. MAT/MZA 8.15- 18.15 Zonnige perioden Droog en zonnige perioden. In de nacht matige tot strenge vorst met minimumtemperaturen tussen min 8 en min 12 graden. Middagtempe- ratuur omstreeks min I graad. Matige oostenwind, aan de kust van Holland en Zeeland af en toe krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: in de nacht eerst nog matige vorst, later stijging van tempe ratuur. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Geleidelijk meer bewolking en later kans op sneeuw. 27 februari 1986 Zon op: 07.31 uur, zon onder: 18.15 uur. Maan op: 22.10 uur, maan onder: 08.44 Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.06 en 17.19 uur, laagwater 02.46 en 13.09 uur. 3 tot 4 jaar zou worden verlengd. Van regeringszijde is dat gerucht met klem tegengesproken. Ook bij het internationale vlieg veld geposteerde agenten keerden zich tegen het regime. President Moebarak stuurde onmiddellijk het leger er op af met tanks en in- fanterietroepen om de opstand te onderdrukken. Het vliegveld is gesloten, wijken in Caïro zijn hermetisch afgesloten en regeringsgebouwen, bruggen en het belangrijke televisiegebouw langs de Nijl worden zwaar be waakt. Volgens de Nederlandse ambas sadeur in Caïro, mr. Biegman, spreken de Egyptische media over tientallen doden onder de solda ten. Zover de Nederlandse ambas sade heeft kunnen nagaan zijn alle Nederlandse toeristen in veilig heid ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: massieve grenen ladenkastjes van f 378,-- voor f 189,-; schitterend eiken bankstel met stoffen kussens van 4.550,-- voor f 2.250,-; 4 eiken eethoekstoelen van I 1.592," voor f 796,-; originele eiken secretaire van f 798,voor f 399,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Verschillende groepen logeer den in het door de Nederlander Kooik geleide Joly Ville hotel dat een prooi werd van de vlammen. Biegman zei vanmorgen via de te lefoon dat twee diplomaten op weg zijn naar Giza om de toestand van de Nederlanders te bekijken, maar hij had er weinig vertrouwen in of het ambassadepersoneel zou wor den toegelaten. Er heerst al lang onvrede onder de met politietaken belaste dienst plichtige soldaten. Legering en het eten in de kazernes laat veel te wensen over. De soldij is mini maal. bestelauto's per dag, VW Polo Van 35.— Golf Van diesel 47.50 Transporter (bus) diesel 62.50 I speciale I excl. b.t.W. Kamsteeg Auto Rental Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwijk 01718-15141 DEN HAAG (GPD) - Aangiften van winkeldiefstal worden door de politie op grote schaal terzijde ge schoven (geseponeerd). De regi stratie van vermoedelijke winkel dieven is beperkt en de uitwisse ling van informatie tussen politie korpsen is gebrekkig. In alle arron dissementen worden verdachten die niet bij de politie zijn geregi streerd, bij een winkeldiefstal van minder dan f 50 door Justitie onge moeid gelaten. Sommige arrondis sementen hanteren zelfs een grens van 100 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek naar de afhandeling van 88 aangiften van winkeldiefstal in 1984. Van de ze aangiften werd slechts in 27 ge vallen proces-verbaal opgemaakt. Het Hoofdbedrijfschap Detailhan del maakte de resultaten gisteren bekend. Het bedrijfschap trekt uit het onderzoek de conclusie dat het aangekondigde beleid van Justitie om krachtiger op te treden tegen winkeldieven, in de praktijk wei nig effect heeft. Minister Korthals Altes (justitie) maakte vorig jaar in een brief aan het hoofdbedrijfschap bekend dat als regel proces-verbaal zou wor den opgemaakt wanneer een dief werd betrapt. Het bedrijfschap zou vandaag in een brief aan de minister aandrin gen op een diepgaand onderzoek naar de afhandeling van aangiften van winkeldiefstallen. Introduktie van de nieuwe PEUGEOT 309 Oegstgeesterweg/Maredijk 175 Lelden - Tel. 071-212911 "Het mooiste wat er is. Ik kan bijna niet praten van de emoties". Dit waren Everts eerste woorden. "De samenwerking in de kopgroep was waardeloos. Ik baalde er van", zei Van Benthem die tot drie maal toe uit de groep wegdemarreerde. "Ik heb nooit geforceerd, steeds tame lijk rustig aan gedaan. Ik besefte echter al snel dat een solo van hon derd kilometer te lang voor mij al leen zou zijn". Tineke Dijkshoorn-Olsthoorn uit het Zuidhollandse Schipluiden kwam als eerste vrouw bijna een uur na de winnaar binnen. Ze had geruime tijd gereden in het gezel schap van Lenie van der Hoorn. De Ter Aarse ontbrak aan het slot ech ter de kracht om de eer van 'beste vrouw' voor zich op te eisen. Smaakmakers Smaakmakers van de veertiende Elfstedentocht waren toch weer de nummers een en vier van vorig jaar, Evert van Benthem en Jan Kooiman. Op driekwart van de wedstrijd liet Van Benthem acht medevluchters staan en pakte met een flitsende demarrage in zeer korte tijd een voorsprong van een minuut. De poging strandde echter tussen Birdaard en Dokkum, toen de achtervolgers erin slaagden de veehouder uit Sint Jansklooster (voorlopig) te achterhalen. Luttele kilometers verder pro beerde Van Benthem het opnieuw, kreeg steun van de 35-jarige Jon ker, en die bleek voor de frele rij der voldoende om zijn definitieve slag te slaan. Revanche Lange tijd zag het er overigens naar uit dat de veertiende Elfste dentocht de revanche van Jan Kooiman zou worden. Op de Zwet te tussen Leeuwarden en Sneek zette hij de aanval al in en honderd kilometer verder in Harlingen zat hij nog steeds voorin. Hij was de gangmaker van een kopgroep die verder bestond uit Marten Hoek stra, Wout de Vries en Hans Bou- Maar Kooiman was weer te vroeg. Miste hij vorig jaar de eind zege door in de laatste fase te vroeg aan de sprint te beginnen, nu ver speelde hij zijn kansen door te vroeg de aanval te kiezen. Kort voor Harlingen, waar de kopgroep nog vijf minuten voorsprong had. begon Van Benthem zijn tegenof fensief, met de steun van sterke rij ders als Albert Bakker en Rein Jonker. De voorsprong smolt weg en in Franeker, de tiende stempelplaats. werd het viertal vroege vluchters ingelopen door Evert van Ben them, Albert Bakker. Nanne Sem- plonius, Rein Jonker, en Robert Kamperman. De in Friesland nog zeer populai re oud-wereldkampioen Hilbert van der Duim zat in een tweede groep die in het noorden een ach terstand van drie minuten had. In zijn gezelschap zaten ook grote mannen als Jos Niesten, Henn Ruitenburg en Teun Busser. Op dat moment was duidelijk dat de winnaar bij de negen moest zitten en dat de beslissende slag op het zware noordelijke traject moest vallen. Met. een matige oostelijke wind tegen en bij ongeveer vier graden vorst joegen de negen rich ting Dokkum. Van Benthem was de eerste die aan de groep probeer de te ontsnappen. Nog voor de kruising bij Bartlehiem sprong de winnaar van vorig jaar weg. De tocht was beduidend zwaar der dan die van vorig jaar. Vooral de strenge vorst (temperaturen van min vijftien graden werden geme ten) speelde veel rijders parten. Al na vijftig kilometer waren er uit vallers met bevriezingsverschijn selen, onder wie sterke marathons- rijders als Wim Vos en Jan Warde nier. Tot de bekende uitvallers be hoorde ook Dries van Wijhe, Ne derlands kampioen op natuurijs. Jan van Capelle (Maassluis) toonde zich vanochtend bij de start in Leeuwarden de snelste loper van de 317 wedstrijdrijders. Hij be reikte tot groot enthousiasme van de duizenden toeschouwers als eerste de Zwette. de feitelijke start plaats van de Elfstedentocht. Van Capelle verspeelde zijn voorsprong echter weer met het onderbinden van zijn schaatsen. Dat ging Wim Westerveld uit Eemnes beter af, en hij was het dan ook die als eerste de strijd met de 200 loodzware kilo meters aanbond. (Zie ook pag. 13 en 15) PUUR PLEZIER MET FIETS. BROMMER OF MOTOR de nieuwste modellen 100 jaar motorfiets Parijs-Dakar show gratis proefrijden op fiets, brommer of motor ieder uur 'n fiets voor niets overzicht lichtgewicht kamperen 28 febr. t/m 5 mrL dagelijks van 10-18 uur r I Trein-Toegang-biljctten bij NS-suüoni Ex-president Marcos naar Hawaii' arbeid voort te zetten. Generaal Fi del Ramos, de opperbevelhebber van de .nieuwe strijdkrachten van het volk', verklaarde vanochtend dat de situatie in het hele land .vreedzaam en normaal' is. ,,Wij hebben een nieuwe Filippijnse na tie", zei Ramos. Hij dankte de be volking voor haar „steun tijdens de kritieke tijd" toen de opstandige strijdkrachten in het kamp Crame door honderdduizenden mensen werd beschermd tegen de troepen van Marcos. (Zie ook pagina 7) MANILLA (GPD) - De Filippijnse president Corazon Aquino is van daag begonnen met het formeren van haar kabinet. Enrile is inmid dels benoemd tot minister van de fensie. Ex-president Ferdinand Marcos zou vanmiddag naar Ha waii vertrekken nadat hij eerder op de dag was aangekomen op het Amerikaanse eiland Guam in de Stille Oceaan. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse Witte Huis is Marcos in gezelschap van ruim 60 familieleden en vertrouwelingen. Onder hen zou zich ook de ex-be velhebber van het Filippijnse le ger, generaal Fabian Ver bevinden. Inmiddels heeft het leven op de Fi lippijnen vandaag zijn normale gang hernomen. De nieuwe president Corazon Aquino riep de ambtenaren op hun m De beste methode om een prachtig groen gazon te krijgen, ZONDER onkruid, is: Scotts gazonmest met onkruidverdelger SQ 70. Een pak Is genoeg voor 70 vierkante meter. Pak 2*50 i Gn Gazanroest rrMionkruttrerctetger X Zolang de LEIDERD voorraad strekt verkrijgb; ORP, Winkelhof 29 aar bij Albert Hei|n g

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1