L_ Nieuwe albums over familie Doorzon Sterrenhemel bekijken in de klas Klapstuk en 3 oktober Jong zijn in Botswana Drie jaar cel voor een klap WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 De datum van drie oktober is nog ver weg, maar de voorbereidin gen voor een extra luisterrijke 3 oktoberviering zijn al in volle gang. Extra luisterrijk omdat de 3 October Vereeniging dit jaar een eeuw bestaat. Eén van de festiviteiten is een scholenproject onder de titel 'Lei den: het klapstuk van Nederland'. Het is de bedoeling om Leidse scholieren intensief kennis te laten maken met de stad Leiden en daartoe zijn alle scholen in de Sleutelstad (ongeveer 20.000 leerlin gen) benaderd. Ook gemeente, bedrijfsleven en universiteit zijn om medewerking gevraagd. Het project bestaat uit drie gedeelten. Na de zomervakantie ont vangen de scholen die zich hebben aangemeld een aantal sets met informatiemateriaal. Elke set bevat gegevens over Leiden in een bepaald opzicht. Een set bevat ook een uitvoerige weergave van alle instellingen, diensten, bedrijven en groeperingen die tijdens de projectweek openstaan voor scholieren. De projectweek valt van 29 september tot en met 2 oktober en dat is tevens de tweede fase in het geheel. De scholen hebben naar aanleiding van de sets een keuze gemaakt voor één of meer deel onderwerpen over Leiden en brengen in de projectweek bezoeken aan daarvoor in aanmerking komende bedrijven en instellingen. Dit alles moet uitmonden in werkstukken die in de derde fase zullen worden gepresenteerd, bijvoorbeeld in de vorm van een boekje of een tentoonstelling. Kortom, op en rond drie oktober moet Leiden echt het klapstuk van Nederland zijn. Wie nadere informatie wil hebben over het scholenproject kan terecht bij de betreffende werkgroep, per adres Plantsoen 25, 2311 KG Leiden, telefoon 071 - 126723. Als een babytje het geluk heeft in Botswana te worden geboren, en voor het eerst zijn ogen open doet, tien tegen één dat hij dan tegen de wanden van een hut aankijkt. Wanden van riet of wanden van leem, afhankelijk van wat in de omgeving het meest voor handen is. Alleen in de steden en dorpen in het oos ten van het land zijn de huizen van steen en de straten van as falt. Maar in de rest van de neder zettingen is meestal de winkel van sinkel, die hier Small Gene ral Dealer heet, het enige ge bouwtje van steen. De eerste maanden van zijn le ven zal hij buiten zijn moeder weinig levende wezens zien. Moeders blijven vaak drie maan den met hun kind in de hut. Het kind wordt door de moeder ver zorgd, en de moeder door fami lieleden. En vader dan? Tsja, va der is in het beste geval voorlo pig een figuur op de verre achter grond. Maar minstens even vaak doet hij helemaal niet ter zake. Vrouwen krijgen hun eerste kind vaak als ze nog erg jong zijn, zo rond de zestien jaar, en voelen er dan nog niks voor om te trou wen. Soms trouwen ze pas als ze al drie of vier kinderen hebben, en dan niet noodzakelijk met de vader van kinderen. Drie maanden in een hut en dan de wijde wereld in. Maar voorlopig levert dat het kind geen ruimere blik op. Hij gaat in de draagdoek op de rug van zijn moeder. Die heeft meestal een achterwerk van naar onze maat staven royale afmetingen, dat als een comfortabel stoeltje dienst doet. De moeder heeft dan ten minste de handen vrij om de gei ten te voederen, de hut aan te ve gen, water te halen, boodschap pen te doen en noem maar op. Botswana is een vruchtbaar land, dus als een jonge vrouw je tegemoet loopt, zie je bijna altijd twee voetjes bengelen aan weers zijden van haar middel. Het jongste kind mag zich in een grote aandacht verheugen. Buurvrouwen en tantes vertroe telen hem, in de bus mag hij bij iedereen op schoot zitten en krijgt de lekkerste hapjes toege schoven. Maar als een nieuw zus je of broertje zich aandient, neemt die onverbiddelijk zijn plaats in. De kleine wordt dan een beetje aan zijn lot overgela ten, het oudere broertje of zusje moet maar op hem passen. Dat is een hele verantwoordelijkheid. In Maun in het westen werd niet lang geleden een kindje van twee jaar bij de dokter gebracht met zware inwendige kneuzingen. Niemand begreep wat er was ge beurd. Totdat in een gesprek met de familie bleek dat de kleine aan de zorgen van zijn broertje van vier jaar was toevertrouwd. Die zeulde trouw met hem rond, maar had hem per ongeluk een keertje laten vallen. Afgezien van dat soort ongerief is het leven van kinderen nog lang niet zo gek. Overdag kun nen ze spelen met hun van ijzer- draad gemaakte autootjes, met wielen en reserveband van blik. Wie heel handig is maakt er een tje die op afstand te besturen is met een stuurstang. Aan het ein de van de dag een bad in de rivier om het stof van je af te spoelen en dan 's avonds rond het vuur. Denk je eens in: jaar in jaar uit elke avond in de vlammen turen, naar de verhalen luisteren en al les vergeten wat buiten de ver lichte kring valt. Als je het mij vraagt is er rond een houtvuur meer te beleven dan voor de tele- Bijna alle kinderen in Botswa na gaan tegenwoordig naar de la gere school. Daar leren ze reke nen, de taal van het land: Setswa- na, en Engels. Vaak wordt er al leen 's morgens les gegeven, met als gevolg dat de enige Engelse groet die de kinderen leren 'Good Morning' is. Ook als ze je 's middags of 's avonds groeten wensen ze je een goede morgen toe. Voor mij zijn alle kindertjes in Botswana zwart. Voor hen is dat helemaal niet zo. Een vriend die les geeft in de stad Francistown vertelde het volgende: aan het eind van het schooljaar deed hij met zijn klas een spelletje. Eén leerling moest de gang op. Dan werd een ander aangewezen. De leerling op de gang werd terug geroepen en moest er door vra gen achter komen welke klasge noot was aangewezen. De eerste vraag luidde steevast: "Is de per soon zwart?". Het is nog niet lang geleden dat in Botswana vooral de meis jes naar school gingen. De jon gens werden naar de 'cattle post' gestuurd om op de koeien te pas sen. Ze lopen niet als bij ons in een wei met sloten of hekken er omheen, maar kunnen overal rondstappen. Botswana is een groot en droog land. Koeien moeten steeds afstanden afleg gen om voldoende voedsel te vinden. In tijden van droogte is het een kwestie van de ene dag eten en de andere dag drinken. Vaak waren de mannen en jon gens wel de helft van het jaar van huis. Dankzij die koeien (gemid deld drie stuks per inwoner) en dankzij de diamanten is Botswa na geen arm land. Alleen als je ver de Kalahari-woestijn in gaat, waar het maar heel zelden re gent, zie je wel eens kinderen met een hongerbuik. Tegenwoordig zie je op de mid delbare scholen even veel jon gens als meisjes. En zijn er zelfs- -2- Jongetje met zelfgemaakt speelgoed bij Maun in West Botswana. meer jongens dan meisjes die de school afmaken. Niet omdat de jongens grotere doorzetters zou den zijn, want in Botswana is het eerder andersom. Het probleem is dat meisjes vaak zwanger ra ken voor ze de school hebben af gemaakt, van een leerling of soms ook wel van een leraar. De moraal op seksueel gebied is vrij er dan wij gewend zijn en de ken nis van de bijtjes en bloemetjes is niet altijd zo volledig. Gevolg is dan wel, dat het meisje de school voortijdig moet verlaten om haar kind ter wereld te bren gen. Daarmee zijn we terug bij het begin. Wat niet wil zeggen dat daarmee de cirkel rond is. Eeu wenlang was Botswana niet meer dan een immense, lege zandbak, waar stammen rond trokken als spelden in een hooi berg. Die tijd is voorgoed voor bij. Nog steeds zijn de kinderen van de Bosjesmannen in de Kala hari voor hun tiende meesters met speer en pijl en boog. Maar aan de disco's in de hoofdstad Gaborone kan Leiden niet tip pen. ARIEJAN KORTEWEG Tina Walker is 16 jaar en zit op de Carlisle High School in de Ame rikaanse staat Arkansas. Zij is als eerste veroordeeld op1 grond van een nieuwe wet die onderwij spersoneel, politiemensen en ambtenaren beschermt tegen aanvallen van jeugdigen. Zij is veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf die zij moet uitzitten in een gevangenis voor volwasse- Haar veroordeling kwam nadat zij haar wiskundeleraar een klap had gegeven. Dat gebeurde vol gens haar zeggen nadat hij haar had getreiterd tot zij er niet lan ger tegen kon. De leraar heeft van de klap geen schade gehad, er was geen verwonding en de le raar heeft door dit alles geen tijd verloren. Tijdens het proces van één dag duurde de getuigenverklaring van Tina slechts enkele minuten. Andere getuigen waren niet op geroepen. Pogingen van de ver dedigers om het proces voor de kinderrechter te krijgen misluk ten. De drie jaar gevangenisstraf is een zware veroordeling die de toekomst van Tina volledig kan ruïneren voor een klein vergrijp als dit, nog afgezien van het feit of er aanleiding bestond voor dit vergrijp. De staat Arkansas staat be kend om zijn conservatieve en harde klimaat binnen het onder wijs. Bovengenoemde zaak wordt gemeld in het infoblad van De fence for Children International (DCI). Dat is een onafhankelijke, internationale organisatie die op komt voor de rechten van kinde ren en jongeren over de hele we reld. De organisatie telt afdelin gen in diverse landen waaronder Nederland. DCI heeft de Nederlandse af deling verzocht op te komen voor Tina Walker. Dat is onder meer mogelijk door het schrijven van protestbrieven naar de gou verneur van de staat Arkansas, Bill Clinton, State Capitol, Little Rock, AR 72201, Verenigde Sta ten. Dat DCI bepaald geen overbo dige organisatie is blijkt uit de veelheid van wetenswaardighe den in het infoblad over kinder en jongerenaangelegenheden. Zo wordt ook melding gemaakt van de gevangenneming van 900 Koerdische schoolkinderen in Irak. De aanleiding tot de arres tatie, november vorig jaar, was een optocht' waarbij president ,Saddam Hoessein werd uitge scholden. De kinderen reageer den daarmee op het optreden van regeringstroepen op 17 okto ber vorig jaar tegen de Koerden. Toen werd in hun woonplaats Sulaimaniyya een hele wijk ver woest. De kinderen die tussen de tien en veertien jaar oud zijn, zijn in middels overgebracht uit de Koerdische provincie naar een zuidelijker plaats. De juiste plaats is nog niet bekend. Drie van de kinderen zijn inmiddels overleden. Het is niet bekend waaraan. DCI Nederland heeft aan leden van de Tweede Kamer en van het Europees Parlement gevraagd initiatieven te ontplooi en die kunnen leiden tot de vrij lating van de kinderen. Kortom, het is goed dat er een Defence for Children bestaat. Wie meer over de organisatie wil weten kan terecht bij de Neder landse afdeling, postbus 90492, 1006 BL Amsterdam. Een ijverige douane belemmerd de reizigers. Uit: Han Gewetensvim, 'De jacht op het Gerrit de Jager en Wim Steven hagen, de geestelijke vaders van de bekende satirische strip De Familie Doorzon, zullen hun al bums voortaan bij Oberon in Haarlem laten verschijnen. Ook de herdrukken worden in de toe komst door Oberon verzorgd. Aanleiding tot deze stap is een zich al geruime tijd voortslepend conflict geweest met de vorige uitgever Van Wulften. Dat Door zon uitkomt bij Oberon staat in middels vast, over de andere al bums wordt nog nader onder handeld. De fans van de familie Doorzon kunnen zich in elk ge val verheugen in twee nieuwe al bums die tegen het najaar zullen worden gepubliceerd. Oberon gaat zich ook rap bezig houden met herdrukken; deel 1 en 2 zul len over ongeveer twee maanden weer verkrijgbaar zijn. Voor de Novib maakte Wim Stevenhagen eveneens een ver haal, maar de uitgave ervan is aanvankelijk ook al in de con flictsituatie gestrand. Tussen Van Wulften en Novib boterde het niet erg. Oberon mikt erop dat het betrokken album in het najaar in de boekhandel zal lig gen. We kunnen verklappen dat het weliswaar een leuk verhaal is, maar de ondertoon die zich leent voor satire is ernstig genoeg. De ingrediënten die erin zijn ver werkt is de handel en wandel van westerse industrieën in ontwik kelingslanden. En met name de operaties van geneesmiddelen producenten die hun hier verbo- Al vele eeuwen wordt de mens geboeid door de geheimen van het heelal. De sterrenhemel, het op komen en ondergaan van de zon, de nachtelijke aanwezigheid van de maan, het bestaan van andere planeten, dit alles heeft door de jaren heen vragen opgeroepen bij jong en oud. Om iets van de geheimen te ontsluieren werd aan het begin van deze eeuw een hulpmiddel ontwik keld, een zogenaamd projectie-planetarium. Dat was een halfronde koepel waarop aan de binnenzij de een namaak-sterrenhemel werd geprojecteerd. Door de mogelijkheid om alle bewegingen en ver schijnselen versneld te laten verlopen kon het heel al op een begrijpelijke manier worden uitgelegd. Inmiddels zijn er over de wereld, en ook in Ne derland, een aantal grote, modern ingerichte plane taria neergezet die zich richten op een breed pu bliek. Ook schoolklassen zouden heel goed in der gelijke planetaria terecht kunnen, ware het niet dat de (reis)kosten vaak een te groot obstakel vormen Twee medewerkers van het grote Zeiss Planeta rium in Amsterdam hebben daarom een even een voudige, als doeltreffende oplossing bedacht: het Apollo Reizend Planetarium. In de school zelf wordt één dag een planetarium opgebouwd waarin klas voor klas een anderhalf uur durend lespro gramma kan krijgen over allerlei sterrenkundige onderwerpen als de komeet van Halley, de planeet Uranus en de grondbeginselen van de sterrenkun de (afstanden in het heelal; bewegingen van zon, maan en planeten; sterrenbeelden van de dieren riem). De lessen zijn vooral bestemd voor leerlingen van 10 tot 15 jaar maar kunnen ook worden afge stemd op andere groepen leerlingen. Scholieren die een bezoek van het Reizend Pla netarium aan hun school wel zien zitten moeten hun leraren of schoolhoofden maar 'warm' zien te maken. Meer informatie over het planetarium is te krijgen op het adres Gooimeerstraat 28, 8226 JH Lelystad, telefoon 03200 - 55551. Het Apollo Reizend Planetarium den, afgekeurde of nog niet vol doende beproefde medicijnen in de Derde Wereld afzetten. Zoals de vertegenwoordiger in pillen en poeiers, de artsenbezoeker Deventer eenmaal gezeten in een vliegtuigstoel en'klaar voor de start naar vroegere koloniën op merkt: ,,Waar ontwikkelingsgeld is ben ik, want daar valt te ver dienen..." Wim Stevenhagens verhaal gaat over een avontuur van de journalist Han Gewetens vim van de krant De A t/m Z Gazet. Hoofdredacteur Lasterman heeft een nieuw idee dat kort samen gevat hier op neer komt: de opla ge moet omhoog. „Daarom geen slappe stukjes meer als: muis in melkfles of schaap baart hond. Ik wil dat er over De A t/m Z Ga zet gepraat wordt. Pittige artike len, met een vleugje sensatie. Dat willen onze lezers. En IK wil vol gende week een sensationele, onthullende en schokkende toe- rismebijlageü! Brandende kwes ties!" Zo gaat Han Gewetensvim met de Hoboken Air op reis met de opdracht te ontdekken wat voor een allerellendigste vliegmaat schappij dat is. De oplage moet omhoog... Maar Han kan niet we ten dat de Hoboken Air inmid dels bij Lasterman aan het bu reau staat. En ach, een gratis tic ket voor de hoofdredacteur en zijn vrouw zit er wel in - de te neur van het verhaal is snel ver anderd! Ook een videorecorder, verstrekt door de geneesmidde lenindustrie, zorgt ervoor dat onthullingen over haar praktij ken uitblijven. Duidelijk is dat het allemaal wat anders voor Han Gewetens vim loopt dan hij in zijn eerlijke journalistieke opvattingen be doelt en zich een hoedje schrikt wanneer hij 'zijn' verhaal in de krant ziet staan. „Denk aan mij, die in een ate lier zonder ruitenwissers zit, op een stoel met maar één stand, aan een tafel zonder koppeling, voor een wit blad zonder toeren- teller... Aan mij die zonder rijver gunning voor vrachtwagens, ver telt over jullie leven". Dat schreef Dupa (Dupanloup) in een briefje aan zijn uitgever Lombard, die het afdrukte op zijn album. Want de in 1945 gebo ren Dupa die een serie is gestart STRIPTOPTIEN 1. 1) Sjef van Oekel raakt op drift, Theo v.d. Boogaerd/Wim T. Schippers (Oberon). 2. 2) Super Knudde (F.C. Knudde), dl. 19, Toon van Driel (De Vrijbuiter). 3. 4) Donald Duck Dubbelal- bum, Walt Disney Prod. (Obe ron). 4. 3) De honden van Marduk (Storm), Don Lawrence/Martin Lodewijk (Oberon). 5. 5) De Mooie Millirem (Suske en Wiske), Studio Van- dersteen/Paul Geerts. 6. 7) De woeste hoogten (Oli vier Blunder), Greg (Dargaud). 7. 6) De laatste plagar (Dou- we Dabbert), Piet Wijn/Thom Roep (Oberon). 8. 8) De Miljoenentransfer (Roel Dijkstra), Keith Watson/ Jaap Bubenik (Oberon). 9. (10) De weddenschap (Ron nie Hansen). R. Reding/F. Hu- gues (Novedi). 10. Snoopy, dl. 2., Charles M. Schulz (Loeb). over de wereld van de vrachtwa genchauffeurs kan veel informa tie over hun belevenissen gebrui ken. Zijn strips (de avonturen van Niky de vrachtwagenchauf feur) verschijnen eerst in het weekblad Kuifje. Zojuist is het tweede deel van de pers gerold, De Achtste Sarcofaag. Deze kist maakt deel uit van een zending Egyptische mummies, die van Antwerpen naar het Beierse Pas- sau moeten worden gereden. De ridders van de weg daar gewoon lijk hun stuurwiel niet voor om, maar zo'n vrachtritje wordt even anders als in die achtste kist 'ge heime krachten' schuilen. Dupa heeft een vrolijke, ongecompli ceerde en vlot getekende serie op papier gezet, waarvan het eerste deel Foute Boel voor een Vrach trijder is, en het derde alweer op stapel staat: Olie on the rocks. Samen met Bob de Groot maakt Dupa de strip van Chlorophyl, die eveneens door Lombard wordt uitgebracht. Het tiende deel waarin we lezen over de lotgevallen van knaagdieren is getiteld De Plattelanders. De paden op, de lanen in! Het Stripschrift heeft zijn ai bitieuze plannen voor dit jaar c eindelijk eens elke maand te ver schijnen moeten terug schroe ven. Er komen nu tien nummers, waarvan twee specials, zoals wèl was gepland. Reden hiervan is dat een maandelijkse uitgave Fi nancieel niet haalbaar is geble ken. Het Stripschap, die verant woordelijk voor dit blad is, zal nu samen met uitgeverij Vonk in Zeist bekijken of twaalf keer per jaar in 1987 wèl mogelijk is. De albums van De Familie Doorzon kosten f 7,95. De Jacht op nieuws van Wim Stevenhagen gaat f 10 kosten (beide Oberon). De achtste sarcofaag en Chlorop hyl (Lombard) f 6.75. FRANS KEYSER (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19