'In zand kun je alles beginnen' Denen tegen wil en dank Europeanen Reportage Nederlander Weekt gipskruid in de woestijn Achtergrond WOENSDAG 26 PAGINA 17 Van zichzelf zegt hij een zakkenvuller te zijn. Zeker geen idealist. Wel een pionier die dit winterseizoen een miljoen takken gipskruid uit een hectare woestijngrond stampt. Hij schept daarmee werkgelegenheid voor enkele tientallen Egyptenaren en draagt met de export van deze bloemen naar Nederland (nog) bescheiden bij aan de broodnodige buitenlandse reserves voor het regime in Cairo. Joop Gerrits uit Sloten begon september vorig jaar aan een voor Egypte uniek commercieel project. Op de familiegrond van Ibrahim Nafel in Ismailia, een aan het Suezkanaal gelegen stad op ruim honderd kilometer van de hoofdstad Cairo, en met een beginkapitaal van 140.000 gulden bouwde hij van boomstammetjes en doorzich tig plastic een luchtig "warenhuis", irrigeerde de bodem met een druppelsysteem en spande boven de planten draden met 150-watt-lampen om, ter stimulering van de fotosynthese tijdens de nachtelijke uren, de kassa nog harder en sneller te laten rinkelen. Niettemin verschafte Egypte zich met de Nafel-Gerrits-onderneming de primeur van 's lands eerste bloemen-exportbedrijf. door Taco Slagter Het Afrikaanse continent is geen onbekend terrein voor Gerrits. Van huis uit gèpokt en gemazeld in het tuinbouwbedrijf en de bloementeelt werkte hij onder meer voor een Italiaans bedrijf al eerder in Egypte om de sperzie- bonenteelt te begeleiden. Daarna begon hij voor zichzelf in Kenia eveneens met export van bloe men. Over die periode spreekt hij nog met veel heimwee. "Afrika is het laatste stuk para dijs op aarde, maar de politiek heeft er helaas een puinhoop van gemaakt", zegt hij ietwat melan cholisch. "Ondanks alle proble men in Egypte ben ik toch blij er weer terug te zijn. Het is nu m'n twaalfde jaar in dit land. Egypte naren zeggen: wie het water van de Nijl heeft gedronken, komt te rug. Het leeft hier. Op Schiphol staat alles op z'n plaats; het vlieg veld van Cairo oogt als een cha os. Dat staat me meer aan. Het is hier moeilijk werken, maar je hebt er zoveel meer vrijheid. Ik kan niet meer tegen dat leven in een keurslijf. Begrijp je nu waar om ik hier in die hitte bloemen sta te snijden?" Ibrahim Nafel ontmoette hij tijdens het eerste verblijf in Egypte bij toeval. "Ik werkte in de delta en had onderdelen no dig voor het irrigatiesysteem. We bleven met elkaar in contact. Op den duur werd het plan geboren op land van zijn familie bloemen te gaan kweken. Broers van Ibra him gebruikten een deel van de grond al voor fruitteelt. Maar er lag nog genoeg braak. We beslo ten te experimenteren met een hectare, met de bedoeling een eventueel zakelijk succes te pro longeren." Op de maagdelijke grond ging Gerrits met ingehuurde jonge krachten uit Ismailia hard aan de slag. De watervoorziening vorm de geen probleem. Langs het landgoed loopt een zoetwaterka naal, waaruit gratis en ongelimi teerd water mag worden betrok ken. Gerrits legde een netwerk van slangen aan dat later via druppelregelaars voor de bewa tering van de bloemen zou moe ten zorgdragen. Tussen Nafel en de Nederlander werd een werk verdeling afgesproken. Joop zou zich met de teelt bemoeien; Ibra him stelde zich verantwoordelijk voor de export. De derde deelne mer in dit proefbedrijf, Gerrit Barnhoom uit Katwijk, zou in Nederland met het transport van de bloemen naar de veiling in Aalsmeer worden belast. En zo geschiedde. Stekjes Met de pootplantjes was al di rect iets bijzonders aan de hand. Voor de Egyptische douane wa ren de stekjes uit Nederland geimporteerd, maar in feite had den ze eerst wortel geschoten in Israël. Zo gaat dat in een land dat door interne en buitenlandse po litieke problemen de vrede en de daaruit normaal gesproken voortvloeiende handelsbetrek kingen met het joodse buurland niet openlijk mag belijden ten opzichte van de Israël vijandige Arabische broeders. Gerrits en Nafel willen over deze kostbare en tevens lachwekkende con structie liever niet praten. Wel wil de Nederlandse bloe- menkweker iets zeggen over het doornenpad dat moest worden bewandeld, voordat de jonge gipskruidplantjes in Ismailia in de grond stonden. "Dit land gaat gebukt onder een verstikkende bureacratie. Van de eerste zen ding zijn ten minste vijfduizend planten verrot op het vliegveld van Cairo. De douaneambtena ren maakten net zolang proble men over de invoer totdat ze on bruikbaar waren. Daartegen ben ik hels te keer gegaan. Het ver wonderde me dat het hielp. De import gaat nu probleemloos; de export laat soms nog te wensen over". In december vorig jaar oogstte Gerrits de 'eerste snee' van hon derdduizend takken 'Gypsophi- lia'. Twee keer per week haalt hij samen met de lokale bloemen- snijders er 25.000 takken af. Die worden in emmers verzameld, in een nabijgelegen woning door een doofstomme jongen verder verzorgd en verpakt in dozen, die van de lokale markt worden be trokken. Om de bloemen goed te Verwarming De geavanceerde manier waar op de bloemenkweker het pro ject aanpakt, leidt soms tot ver warring bij de plaatselijke bevol king. Gerrits: "We laten 's avond en 's nachts in totaal zeven uur de lampen boven de bloemen branden. De mensen in de buurt begrepen daar niets van. Al dat licht wekte de nieuwsgierigheid. De mensen waren ervan over tuigd dat er bij de Nafels een bruiloft gaande was, waarvan zij geen weet hadden. Ik geef toe dat die slierten lampen veel weg hebben van een feestverlichting. In commercieel opzicht is dat ei genlijk ook zo. De bloemen schieten de grond uit". Al duizenden jaren komen de landbouw- en tuinbouwproduk- ten hoofdzakelijk uit de met vruchtbaar slib overdekte Nijl- delta en de smalle vallei langs de river. De rest van het land be staat uit een onherbergzame woestijn. Ontginning van deze zand- en rotsgronden op grote Joop Gerritsen: 'De toekomst van Egypte ligt in de woestijn', (foto gpdi houden voegt Gerrits aan het wa ter waarin ze worden bewaard een bepaalde stof toe, waarvan hij omwille van de concurrentie de naam niet wil noemen. Naar zijn zeggen behoudt het gips kruid op die manier de kwaliteit tijdéns het transport per vlieg tuig naar Nederland. Maar dan mag de verzending tot aan Aals meer niet meer dan twee dagen duren. Deze maand is Gerrits begon nen een de tweede opbrengst van de planten en over acht we ken kan er nog een derde keer het mes in worden gezet. Alleen de winter leent zich voor de ex port. In het voorjaar kan de Eu ropese markt zichzelf weer be druipen". schaal is vanwege het ontbreken van geld en technische kennis een zeldzaamheid. Door de over bevolking en de sociaal-econo mische problemen kan Egypte bij lange na niet in de eigen voed- selbehoeften voorzien. Woestijn- gronden in cultuur brengen zou dat probleem kunnen terugdrin gen. "Je kunt in zand alles begin nen", zegt Gerrits, terwijl hij in kleermakerszit het stof door de vingers laat lopen, "mits je be mest en de bodem de juiste mi cro-elementen, zoals koper en zink, bevat. Er is in Egypte ge noeg land en water. Maar het zoutpercentage in de bodem is zo vreselijk hoog. Door middel van de zogenaamde omgekeerde os- Het 'warenhuis' van de Nederlandse kweker. mose zou je er heel wat zout kun nen uithalen, maar dat kost smakken geld. Bovendien ont breekt het de Egyptenaren aan kennis op dit terrein en is er heel moeilijk aan de chemicaliën voor dit proces te komen". Joop Gerrits is ervan overtuigd dat hij in de toekomst voor zich zelf en voor de Egyptische staat met bloemen veel buitenlandse valuta kan verdienen. Mits Cairo bereid is de juiste voorwaarden te scheppen. "Niets gaat hier over rozen. De tegenwerking die je op de meest lullige punten van het regeringsapparaat onder vindt, maakt je hopeloos. Voor dit bedrijf heb ik veel kunstmest nodig. Maar de bureacratie die je moet doorstaan voor een zak kunstmest, tart elke beschrij ving. Je moet er tenminste dertig formulieren voor invullen. Ik heb nog het geluk dat de vader van Ibrahim voorzitter is van de landbouwcoöperatie. Daar valt nog wel eens iets mee te regelen. Met de onderdelen voor irrigatie systemen is het idem dito. Een pomp is overal leverbaar, maar god verhoede dat je een lekke pakking moet vervangen. Land bouwprojecten komen soms vanwege zo iets onbenulligs compleet stil te liggen". Goedkoper Niettemin is volgens de Neder landse tuinbouwpionier in verre landen veel te bereiken met bloe menteelt in woestijngebieden. "Je kunt in Egypte tientallen ma-t len goedkoper je produkten ex-' porteren. Water is gratis, dieselo lie voor je pompen kost zes cent per liter en voor een kilowatt stroom betaal je tien cent. Bo vendien liggen in vergelijk met westerse landen de loonkosten bijzonder laag. Ik betaal mijn mensen tien gulden per dag. Dat is dertig tot vijftig procent meer dan het gemiddelde inkomen". Gerrits vergeet er bij te vertel len dat hij maar een deel van het jaar werk kan bieden. De kans op werkloosheid voor deze arbei ders voor de rest van de tijd is niet gering. Daar staat echter te genover dat hij deze mensen een vak bijbrengt, waarmee ze even tueel later zelf wat kunnen on dernemen. In de visie van de Nederlander ligt rationeel bekeken in de woestijn de toekomst van Egyp te. "Het land heeft naast de eigen voedselvoorziening een grote be hoefte aan hoogwaardigde ex port van land- en touwbouwpro- dukten. Met buitenlandse hulp kan daar op den duur aan wor den voldaan. In heb verstand van bloementeelt en zie daarin een grote markt die met betrekkelijk weinig investeringen kan wor den bediend. Egypte kan met la ge produktiekosten een grote concurrent van Israël worden. Dit buurland heeft in de winter nu nog een groot aandeel in de export van bloemen naar Euro pa. Daarin kan met niet al te veel moeite snel verandering in wor den gebracht". Met zo'n uitspraak lijkt Gerrits zichzelf te overbluffen. Maar niet weersproken kan worden diens succes met de 'Gypsophilia'. Om te bewijzen dat er veel mogelijk is neemt hij je mee naar een stuk je woestijngrond iets verderop van de met plastic overkapte boomstammetjes. Tot je verba zing bloeien in een onoverdekt bed enkele rozenstruiken. Hij heeft er naar zijn zeggen niets aan gedaan. Geen bemesting, geen ziektebestrijdingsmidde len. Net zoals een huiskamer plant af en toe wat water gege ven. "Je ziet het," zegt hij met trots in de stem, "een bosje rozen uit Egypte in een Nederlandse huiskamer behoort tot de moge lijkheden. Ik moet nog uitprobe ren of de in Nederland peperdu re witte roos het hier goed doet. Voorwaarde is veel licht. Nu, dat is er in deze zandbak voldoende. Lukt het in het nieuwe wintersei zoen met Nafel door te gaan, dan zitten wi,i op rozen'. KOPENHAGEN - ,.Wü zijn een volk van twijfelaars. We nemen do juiste beslissing, maar daarna lo pen we ervoor weg of veranderen haar weer. Denemarken is niet voor niets het land met de meeste echtscheidingen. Wij zijn niet zoals de Duitsers. Die nemen de verkeer de beslissing, maar houden daar aan vast". De Deense volksaard in een no- tedop. Een verzuchting uit de mond van een Deense diplomaat die dagelijks van nabij meemaakt hoe die houding zijn land in het Europese politieke krachtenveld steeds weer in moeilijkheden brengt. Deze week moeten de De nen opnieuw zo'n 'juiste' beslis sing nemen. door Hans de Bruijn Drie miljoen Denen mogen mor gen naar de stembus om in een re ferendum een oordeel te geven over de hervorming van de Euro pese Gemeenschap, waarvan zij sinds 1973 deel uitmaken. Maar het staat - ongeacht de uitkomst - vast dat de Denen zich zullen blijven af. vragen of zij wel de juiste beslis sing hebben genomen. Denemarken is geen enthousiast lid van de EG, zoals Nederland. Ook in 1972 was een referendum nodig om de Deense stemming te peilen. Vier op de tien Denen ble ken tegen. De zes anderen lieten zich overhalen, niet uit Europese gezindheid, maar omdat het in het economische belang van Denemar ken leek. Anno 1986 liggen de kaarten wat anders. De Denen zijn er achter ge komen dat het in de EG niet alleen om economische belangen gaat, maar ook om samenwerking op buitenlands-politiek, sociaal en zelfs cultureel gebied, terwijl steeds meer nationale bevoegdhe den aan de EG worden overgedra gen. En daarmee hebben zij in 1972 geen rekening gehouden. Niet kunnen houden, zeggen de EG-tegenstanders, omdat de toen malige politici de bevolking alleen de economische voordelen als worst voorhielden. „Hadden we toen geweten wat we nu weten, dan zou Denemarken nooit lid ge worden zijn", beweert Else Ham- merich van de linkse Deense Volksbeweging tegen de EG, een op duizenden vrijwillige actievoer ders steunende organisatie. Wat is er dan voor vreselijks gaande in de Gemeenschap? Het referendum van morgen gaat over het pakket aan hervormingsmaat regelen, waartoe de regeringslei ders van de EG in december in Lu xemburg besloten. Samengevat: een soepeler besluitvorming, be perking van het veto-recht, meer bevoegdheden voor het Europees Parlement en meer samenwerking op buitenlands-politiek gebied. Geen hemelbestormende maat regelen; men sprak zelfs van een 'mini-pakket'. Maar de Denen had den liever een 'micro-pakket' ge zien. Ook de centrum-rechtse min derheidsregering van premier Poul Schlueter, die desondanks met het pakket instemde. Tot tweemaal toe echter stemde de linkse meerder heid die instemming weg. Enquête Schlueter besloot - uniek, na een dubbele parlementaire uitspraak - via een referendum het volk te hulp te roepen. Volgens de laatste enquêtes kiest opnieuw 60 procent van de Denen voor de EG. De so cialistische meerderheid onder lei ding van oud-premier Anker Joer- gensen, heeft al laten weten dit ad vies - want meer is het referendum niet - te zullen respecteren. Maar dat betekent niet dat Dene marken vanaf vrijdag weer van harte EG-lid is. De Denen zijn en blüven een eigenzinnig volkje. „Wij hechten erg aan onze onaf hankelijkheid en souvereiniteit". aldus Else Hammerich. „Gewone mensen moeten de mogelijkheid hebben om hun eigen samenleving vorm te geven. Als je eigen wetten maakt heb je macht. In de EG is dat niet mogelijk". Bovendien voelen de Denen zich eerder Skandinaviêr dan Europe aan. Met vooral de Noren en Zwe den delen zij cultuur, taal en Noordse identiteit. Een samenwer king met landen waaraan de Skan- dinavische buren niet kunnen meedoen, zoals de EG. is voor de Denen onlogisch. De tegenstanders zien in het EG- pakket de eerste stap op weg naar een Europese Unie. het Europa zonder grenzen waarin nationale verschillen vervagen. Dat is voor hen een schrikbeeld, hoezeer ook Schlueter beweert dat hij dat niet wil. „Die Europese Unie zal er in onze tijd niet komen. Misschien maken mijn kleinkinderen dat mee, maar dat is dan hun zaak", zegt hy tijdens een partijbijeen komst in een gymnastieklokaal in Virum, een conservatief bolwerk ten noorden van Kopenhagen. Geen extra bevoegdheden voor het Europees Parlement dus, die de Deense onafhankelijkheid kun nen aantasten. Geen afschaffing van het veto-recht, waardoor de meerderheid in de EG Denemar ken maatregelen kan opleggen die het niet wil. Vooral dat laatste is een doorn in het oog van de linkse meerderheid. „We willen onze vrijheid terug", al dus Hammerich, die lid is van het Europees Parlement waar zij met nog drie leden van haar beweging - een kwart van de hele Deense af vaardiging - haar anti-EG-gevoe-" lens uitdraagt. Milieu De Denen hebben de strengste normen in Europa op het gebied van milieu, arbeidsomstandighe den en gezondheidszorg. Zij zijn bang straks - via een stemming in de EG die zjj niet meer kunnen blokkeren - gedwongen te worden zich te richten naar de grootste ge mene deler in Europa. Weliswaar blijft op een beperkt aantal terrei nen een veto mogelijk, maar dat vindt de oppositie onvoldoende. Hoewel de Denen zich alleen over het hervormingspakket hoe ven uit te spreken, wordt het refe rendum vooral door de regering gezien als een stem voor of tegen het EG-lidmaatschap. De regering weet dat de meerderheid van de te genstanders van de hervormingen niet wil dat Denemarken de EG verlaat. Door - tol ongenoegen van de oppositie - deze koppeling aan te brengen wordt het hen straks moeilijker gemaakt 'nej' te stem men. „Uittreding uit de EG zou voor een open economie als de Deense rampzalige gevplgen hebben", be nadrukt de libérale minister van buitenlandse zaken Uffe Elleman- Jensen dan ook. Voor dat gegeven hebben ook de sociaal-democraten van Joergensen oog. In tegenstel ling tot Hammerich. „Er zijn din gen die je niet kan verkopen. Waar digheid, zelfstandigheid en demo cratie bijvoorbeeld", zegt zij. Ëngelse prinses naar jubileum anglicanen in Den Haag Prinses Margaret, zuster van koningin Elizabeth van Enge land, hoopt op zaterdag 17 mei de feestelijke herdenking bij te wonen van het 400-jarig bestaan van de Anglicaanse Kerk in Den Haag. Ook de vroegere aartsbis schop van Canterbury, Donald Coggan, heeft het voornemen hierbij aanwezig te zijn. De dienst zal worden gehouden in de (hervormde) Kloosterkerk omdat de anglicaanse kerk zelf voor alle mensen die worden ver wacht te klein is. De anglicaanse gemeenschap in Den Haag is de op één na oud ste buiten Groot-Brittannië. Ze is ontstaan uit de aanwezigheid van Britse hulptroepen in Neder land die de vrijheidsstrijd tegen het Spaanse bewind ondersteun den. Tegenwoordig bestaat de anglicaanse gemeente uit perma nent of tijdelijk in Nederland wo nende Engelsen, Amerikanen en anderen die lid zijn van de Angli caanse Kerk of haar zusterkerk, de Amerikaanse Episcopale Kerk. Groninger kerken. In de jaarvergadering van de stichting 'Oude Groninger Kerken' deelde voorzitter H. G. d^ Olde mee, dat het bestuur voor 22 historische kerken restauratie- en herstel plannen heeft ingediend, in to taal voor een bedrag van f8,5 miljoen. Daarnaast zijn nog res tauratieplannen gemaakt voor 10 orgels, voor in totaal ruim f 1 mil joen. Het bestuur streeft ernaar, per jaar zo'n f 1,5 miljoen aan kerk restauraties te besteden. De ka pitale restauratie van de oude kerken in Godlinze en Midwolde (bij Leek) wordt dit jaar voltooid. De stichting 'Oude Groninger Kerken' bezit op dit ogenblik 37 kerken, 2 torens (zonder bijbeho rende kerk), 1 pastorie en 3 kerk hoven. Zij nam dit bezit over van kerkbesturen die financieel niet meer bij machte waren het in stand te houden. Ook in Fries land, Gelderland, Holland en Zeeland bestaat zo'n kerken- stichting. In korte tijd hebben zij hun nut voor de monumenten zorg ruimschoots bewezen. Oud-leden NCSV. Vroegere leden van de in 1985 opgeheven Nederlandse Christen-Studen ten-Vereniging (NCSV) hebben een oud-ledenvereniging opge richt. Zij hebben er behoefte aan, met anderen te zoeken naar en te discussiëren over de betekenis van het christen-zijn in deze maatschappij. De NCSV - die in 1896 werd opgericht - heeft, volgens de ini tiatiefnemers van de oud-leden vereniging, tot het einde van haar bestaan op allerlei plaatsen in de samenleving sporen nage laten. Doel van de nieuwe club is, elkaar weer te ontmoeten rond onderwerpen die ook in de NCSV aan de orde kwamen. Een 'gespreksplatform' dus. Er komen jaarlijks contactda gen. Ook willen de oud-leden de geschiedenis van de NCSV vast leggen. Zij krijgen daarvoor me dewerking van het Instituut voor Missiologie en Oecumenica in Utrecht. Afscheid. Zuster Teresini Metternich zal binnenkort af scheid nemen als voorzitster van de overkoepelende organisatie 'Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen' (SNVR). Zij is vijftien jaar nauw betrokken geweest bij het beleid. De laatste vijf en een half jaar fungeerde zij als voorzitster. De afscheidsreceptie is op za terdag 26 april van 5 uur tot half 7 in het restaurant van 'De Vereni ging' aan het Keizer Karelplein in Nijmegen. Dan wordt ook afscheid geno men van zuster Mariëtte Noor- dermeer, die tien jaar als mede- directrice aan het SNVR-secreta- riaat verbonden is geweest. Menno Simonsz. De doops gezinde predikant M. C. Postema van Middelburg, Goes en Vlis- singen heeft een boek geschre ven over Menno Simonsz, in de zestiende eeuw leider van de doopsgezinde gemeenten in Ne derland. Vorige maand was het 450 jaar geleden, dat Simonsz het ambt van pastoor in het Friese Witmarsum neerlegde en de Rooms-Katholieke Kerk verliet. Zelfs onder zijn geestelijke na zaten, de doopsgezinden, zijn Si monsz' gedachten niet zo goed bekend, schrijft ds. Postema in de inleiding van zijn boek. "Dat is te betreuren, want zijn ideeën waren voor zijn tijd vooruitstre vend en zijn in sommige gevallen ook nu nog modern". Voorbeeld: in Menno's visie horen geloof en werken bij elkaar; inzicht, woord en daad vormen een eenheid. Postema heeft geen boek wil len maken voor vaklieden maar voor iedereen. Hij vraagt aan dacht voor wat bij Simonsz op vallend en essentieel is en voor hedendaagse problemen interes sant of dienstig. Hoofdzaak is de kennismaking met een man die in zijn tijd vooraanstaand drager van de doperse gedachten is ge weest. Voor doopsgezinde lezers kan die kennismaking bijdragen tot herkenning van eigen diepste ge voelens. Voor andere christenen kan ze begrip kweken voor een visie die anders is dan de hunne maar waarmee ze toch hun voor deel kunnen doen bij de tegen woordige vragen van het kerk- zijn. Voor niet-gelovenden is de studie van Postema misschien een goede confrontatie met een kerk-criticus uit vroeger dagen, want dét was Menno Simonsz. Het boek (getiteld 'Het spoor van Menno Simonsz' gedachten', 134 bladzijden) is een uitgave van J.H. Kok in Kampen en kost f 19,90. Monument. In Nazareth, eens de woonplaats van Jezus' ouders, wordt binnenkort een standbeeld onthuld voor 'de eer ste vluchtelingen uit de geschie denis'. Het zes meter hoge bron zen beeld stelt Ismaël, de zoon van aartsvader Abraham, en zijn moeder Hagar voor. Beiden wer den door Abraham verstoten. Is maël wordt beschouwd als de stamvader van de Arabieren. Een eerder model werd twee jaar geleden door onbekenden in brand gestoken. Op de sokkel van het nieuwe beeld zijn tek sten van joodse, christelijke en islamitische dichters ingekrast, die de volken oproepen tot vrede en broederschap. De burgemees ter en de gemeenteraad van Na zareth zullen er al het mogelijke aan doen om het monument te beschermen. Priesters. In een boodschap ter gelegenheid van de rooms-ka- tholieke 'wereldgebedsdag voor roepingen' noemt de paus het priestertekort een van de groot ste problemen van zijn kerk in deze tijd. Hij roept alle gelovigen op, zich in te zetten voor de wer ving van priesters. Hervormde Kerk: beroepen te Wijk (bij Heusden) L. Quist Middelharnis; aangenomen naar Terneuzen C. L. de Rooij Zierik- zee; toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar A. For- rer Emmen, W. van der Zee As sen, A. Wiebenga Niekerk (Gr.) en J. Zuur (voorheen christelijk- gereformeerd) Assen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Ottoland kandi daat J. H. van der Sterre Amster dam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Heemse H. Hidding Bunschoten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17