Kuuroord voor zuurpruimen V eel leuker dan Nacht van Assen' 'Daar train je heel jaar voor' IOC-leden boven Hindelopen De mens is altijd onderweg Nacht van Leeuwarden groot feest Ongeëvenaard enthousiasme bij start Elfstedentocht Eerste uitvaller in tranen Startkaarten voor 45 bejaarden Dankzij baby op de schaats Ook in buitenland ELFSTEDENTOCHT ==g. w Dronken op het ijs WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 13 LEEUWARDEN (GPD) - „Sipke ma, wij willen kaarten". Met de ze kreet maakte een groep van ongeveer honderd schaatsers gis teravond haar woede over de sluiting van de inschrijving ken baar. De schaatsers stonden voor de ingang van de hal waar J. Sipkema op dat moment voor de laatste keer bevestigde dat de tocht echt door zou gaan. Wat la ter werd spontaan de Bond van zwarte rijders" opgericht die be sloot een wilde schaatstocht te maken. Veel van de schaatsers hadden toen al de hele dag in de Fries landhal doorgebracht met bor den en plakkaten waarop zij dringend om startkaarten vroe- gen. Teksten als „Ik ben vandaag jarig en ik wil een startkaart" en ..HELP! De enige redding is een startkaart". Ook de 'baby' in de kinderwagen deed voor haar pappie „die vorig jaar bij Bart- lehiem viel" een poging. Het maakte misschien wel indruk maar het haalde weinig uit: het aantal vrije startkaarten was minimaal en de organisatie hield voet bij stuk. Een van de protesterende schaatsers: „Vorig jaar was ik ook al de pineut. Nu zou ik weer naast de pot pissen. Ik pik het niet langer!" Wat later zegt de Brabander: „Dit geroep lijkt er ger dan het is, hoor. Het is een beetje show. Woensdag stap ik toch op de schaatsen, maar dan zwart". Zijn idee vond wat later navolging toen een groep zwarte rijders besloot een eigen inschrij ving te houden. Met als prijs niet het fel begeerde kruisje maar een rookworst, schreven tientallen deelnemers zich in. LEEUWARDEN (GPD) - De pi loot van het vliegtuig dat van daag de delegatie van het Inter nationale Olympisch Comité naar Friesland heeft gebracht, is even over Hindelopen gevlogen. De delegatie heeft vanuit de lucht kunnen kijken of deze loca tie in 1992 in aanmerking kan ko men voor het Olympisch zeilen. De opdracht om deze omweg te maken heeft de piloot van com missaris der koningin Hans Wie gel gekregen. Deze onthulling deed Wiegel gisteravond tijdens een ont vangst voor de pers in het pro vinciehuis. Wiegel liet zich er verder niet over uit. Maar de me dedeling was duidelijk genoeg. Friesland doet een gooi naar de kandidatuur voor het zeilen als Amsterdam de Olympische Spe len van 1992 toegewezen krijgt. Wiegel kennende zal hij de lobby langzaam opvoeren, waarbij hij het voordeel heeft dat zijn Gro ningse collega en partijgenoot Vonhoff voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité is. En zoals hij zei „Friesland toont morgen een dergelijk evenement te kunnen organiseren, Amster dam moet het nog bewijzen". De receptie in het Provincie huis was aanzienlijk tammer dan vorig jaar. Er lieten zich bedui dend minder hoogwaardigheids bekleders zien dan vorig jaar. Wiegel en Sipkema waren al bin nen een half uur verdwenen, ter wijl coryfeeën van radio en tele visie die vorig jaar in groten geta le aanwezig waren verstek lieten gaan. Zelfs de binnenkomst van een sterke NOS-delegatie - Van Westerloo, Van Dijken en Van den Heuvel - bleef voor het grootste deel van de gasten on opgemerkt. In zijn toespraak klonk bij Wie gel ook al iets van gewenning door. Twee jaar achter elkaar is voor de mythevorming rond de Elfstedentocht beslist niet goed. I Pas echt bijzonder gaat het wor- I den als in december van dit jaar opnieuw een tocht kan worden georganiseerd. Het zou de eerste keer kunnen zijn dat in hetzelfde jaar de rit twee keer wordt verre den. GRONINGEN (GPD) - „De Elfste dentocht kan worden gezien als een semi-religieus verschijnsel met een vermenging van het banale en het geheiligde, van spel en ernst en tevens als een inbreuk op het dage lijkse, gestructureerde leven. Se mi-religieus staat hier onder ande re voor: een ritueel met een bepaal de tijdsduur, een tocht zich afspe lend tussen duisternis en duister- Dat stellen de Groninger cultu- reel-antropologen Yme Kuiper en Wim Hofstee in een studie over 'na tionaal besef. „Gedurende één dag is Friesland een geheiligde provin cie met sacrale plaatsen - Bartle- hiem bijvoorbeeld. En de gemate rialiseerde beloning voor onderga ne beproevingen is het (heilige) Elfstedenkruisje. Letterlijk en fi guurlijk verwijst de Elfstedentocht naar een estafette van de Leeuwar der Courant in 1985 opmerkte: „De mens is altijd onderweg. Het hele leven is een Elfstedentocht", aldus de Groninger cultureel-antropolo- gen. Volgens hen zijn het de radio en de televisie geweest, die de regio naal-populaire schaatswedstrijd in Friesland deden uitgroeierf tot een nationaal ritueel. „Nederland", zo stellen zij, „raakte betrokken bij de Elfstedentocht en de wijze waarop dat gebeurde weerspiegelt allerlei typische kenmerken van de huidi ge Nederlandse samenleving en haar nationale cultuur". De media registreren het gebeu ren, verzorgen de wisselwerking tussen het gebeuren in de regio en de rest van Nederland en de daar bij behorende beeldvorming „en tevens produceren zij als het ware nationaal besef'. Daarbij ontstaat een tijdelijke overbrugging van te genstellingen. Zo blijken de Ne derlandse media bij deze gelegen heid „gecharmeerd te zijn van de Friese taal" en heerst in Friesland een gematigde houding ten opzich te van het niet-Friese. De tegenstel ling tussen 'elite' en 'volk' ver smalt. „De tijdelijke aanwezigheid van hoogwaardigheidsbekleders is noodzakelijk; zij zijn aanwezig, maar op een informelere manier en zeker niet alleen als toeschouwer", aldus de Groninger cultureel-an- tropologen. „Veel wijst er op", al dus de Groninger onderzoekers, „dat het oorspronkleijke beeld van de Friese bevolking bij de meeste Nederlanders door de Elfsteden tocht een wijziging in positieve zin ondergaat. Een stoere, stugge be volkingsgroep bleek onvermoede eigenschappen te bezitten". De tegenstellingen verdwijnen echter niet. Zij worden in het natio nale ritueel van de Elfstedentocht letterlijk en figuurlijk verkleind en daardoor aanvaardbaar gemaakt. „Wat het Elfstedenritueel doet is het oproepen van een tijdelijk na tionaal besef. Zij beeldt dit besef uit en prent het in, op een onbe doelde, nauwelijks geplande, vrij spontane wijze", aldus de Gronin ger cultureel-antropologen. Het was koud vanmorgen bij het begin i rijders voorbijkwamen. i de Elfstedentocht. Toch kregen de kijkers het e LEEUWARDEN (GPD) - De 'nacht van Leeuwarden' is uitgelo pen op een groots zang-, polonaise- en drankfestijn. In een overvol stadscentrum trokken tienduizen den feestvierders van kroeg naar kroeg of hielden zich op straat al zingend en dansend warm bij mu ziek van orkestjes of spontaan be gonnen spreekkoren. Ongeregeld heden hebben zich niet voorge daan. Wel hebben drie mensen ter ontnuchtering de nacht in een cel doorgebracht. Laat in de avond sneuvelden ver schillende winkelruiten in het cen trum. Niet door baldadigheid, maar omdat sommigen in de sa- vantoende ™engeperste massa niet konden fés in de binnenstad stonden grote rijen wachtenden, zelfs restaurants en snackbars werden door dorstige Elfstedenfans tot bar. café of dan cing omgetoverd. Het was in de stad vele malen drukker dan vorig jaar, toen de cafés wel vol waren, maar er op straat vrijwel niets was te beleven. De verschillende hoempapa-or kestjes die gedurende avond en nacht door de stad trokken, von den een dankbaar gehoor. Overal waar ook maar enkele noten klon ken, vormden zich binnen enkele minuten keer op keer menigtes van honderden feestvierders, die zich de kelen steeds meer schor zongen en de ene na de andere po lonaise inzetten, al was het alleen al om de voeten warm te houden. LEEUWARDEN (GPD) - Leeuwarden als kuuroord voor zuurpruimen. Is er een beter medicijn dan de Elfsteden tocht? Tien tegen een dat het humeur van de grootste pes simist in ons land omslaat als een blad aan de boom, zodra het virus je te pakken heeft. Maar je moet het wel van dichtbij meemaken om je te laten meeslepen door het on geëvenaarde enthousiasme van de anders zo broodnuchte re Friezen. Superlatieven zijn eigenlijk niet eens toerei kend om de sfeer te beschrijven die zich vanochtend mees ter maakte van de massaal uitgelopen bevolking. Een volksfeest pur sang. Terwijl drie/kwart Nederland nog op een oor lag stonden ze al rond de klok van half vier met tiendui zenden langs de 1200 meter lange route die de 16.138 mannen en 8(52 vrouwen lopend moesten afleggen naar de Zwettehaven. Daar, op de in een zee van licht badende ijs vloer, die Jan van Capelle als eer ste van de 316 wedstrijdrijders be reikte, steeg een orkaan van ge juich los toen de kopstukken uit het marathonpeloton zich presen teerden. De bittere vrieskou deer de de Friezen niet, vanuit de hoog boven de Zwettehaven uittorende silo's kende het enthousiasme geen grenzen toen Wim Westerveld en Theun Busser onder volle maan als eersten de duisternis indoken. Een jaar en zes dagen na de 13e Elfstedentocht bleken de Friezen de smaak pas goed te pakken heb ben. Niet alleen langs het 200 kilo meter lange traject van elf steden die de Nederlander zeker na van daag even bekend in de oren moet klinken als Utrecht, Amsterdam of Rotterdam, maar ook in de uren IJLST (ANP) - Terwijl menig deel nemer aan de veertiende Elsteden- tocht nog in de Frieslandhal vocht met de slaap was voor de Tilburgse wedstrijdschaatser Johan Bodifee de droom alweer voorbij. De Til- burger, gesierd met rugnummer 154, kwam al voor Sneek met de schaats in een scheur terecht, waarbij drie centimeter van het metaal afbrak. Bodifee probeerde nog wanhopig aan te klampen bij de grote kopgroep, maar gaf er in I Jlst, na exact 26,5 kilometer, haast met tranen in de ogen de brui aan. „Het ging echt niet meer. Ik ging om de haverklap op mijn gezicht. Zo heeft het geen zin door te gaan. En daar train je dan een heel jaar voor", zei de eerste uitvaller, leu nend tegen de stempelpost in IJlst, waar ondanks het vroege uur al duizenden mensen in het maan licht waren bijeengedromd. Hij voegde er nog aan toe even op zijn broer te zullen wachten om die van zijn gedwongen aftocht op de hoogte te stellen. „Nu moet ik al leen nog zien, dat ik thuiskom. Of in ieder geval in Leeuwarden". Bodifee, die vorig jaar bij de eer ste honderd op de Bonkevaart arri veerde, verklaarde dat de omstan digheden, voor zover hij daar over kon spreken, beduidend slechter waren dan 53 weken geleden. „Het ijs is lang zo goed niet als vorig jaar. Op het eerste stuk waren de scheuren al haast niet te tellen". Hij voorspelde dan ook, nog steeds hoofdschuddende over zijn eigen ongeluk, een veel zwaardere tocht dan in 1985. Het was hem aan te zien, dat hij er veel voor over had gehad de vermoede ontberingen met de rest mee te lijden. daarvoor. Was de elfkroegentocht vorig jaar nog een bedaard partij tje, deze nacht puilden de etablis sementen tot in alle uithoeken van Friesland uit. Erfenis Diep weggedoken onder de la kens was die massale happening aan de rijders niet besteed. In de wetenschap dat de erfenis van Evert van Benthem wel eens heel wat lucratiever kan zijn dan een jaar eerder, verdrongen de wed strijdrijders zich al vroeg voor de ingang van de Frieslandhal. Ver voor vieren meldde de Aegon- ploeg zich als eerste, en was het an dermaal Jan Wessels die zich in de kooi verzekerde van de beste start positie. Pal naast hem Yep Kra mer, het gewezen kernploeglid, Henri Ruitenberg en Dries van Wij- he, die meer dan een uur lang als gebiologeerd naar het hekwerk staarde. 'Dolle Dries' zou echter weinig lol beleven aan het door zijn ploeg leider bewust gekozen vroege tijd stip. Een oude knieblessure speel de hem al vroeg in de wedstrijd parten, zodat hij de kopgroep al snel moest laten gaan. Niet minder onfortuinlijk was Wim Vos, een an dere kanshebber, die al vijf kilome ter na de start met een kapotte schaats ontgoocheld afhaakte. Maar de meesten op dit Friese schaatscarnaval zou dat ontgaan. In plaats daarvan schreeuwden zij zich onder de wolkenloze hemel de kelen schor voor de pedaalridders van het ijs. Een opvallende rol daarbij was weggelegd voor Peter Griffioen, die op weg naar Sneek, de eerste stempelpost, nog geen weet had van het onfortuin dat hem was overkomen. Nog voor de rijder uit Breukelen een meter had ge schaatst raakte hij al op de Zwette haven zijn stempelkaart kwijt. Wedstrijdleider Gerrit van der Ham streek echter met de hand over zijn hart en verschafte Grif fioen, die vorig jaar aan zijn rug nummer 98 een tiendaagse reis naar de zon overhield, een nieuwe kaart. De Hengeloër Bert Schuh- mann trof de jury al eveneens in een milde bui aan toen hij onder weg naar Sneek de kaart was verlo- Trekpaard Het echte volksfeest moest toen echter nog beginnen. Want voor de tv-kijker mogen de kopstukken uit het marathonpeloton dan het trek paard van de Elfstedentocht zijn, in werkelijkheid zijn het echter de toerrijders die de peiler van deze schaatshappening, die zijn gelijke in de sport niet kent. Het waren ook deze als Mars-man- netjes uitgedoste deelnemers, ste vig in het vet, die vandaag kunnen rekenen op de sympathie van de Friezen en voor wie zij tot diep in de avond de kou en de Berenburg zullen trotseren. De drie Amerika nen, 66 Belgen, 12 Zweden, 19 Westduitsers en nog een handvol deelnemers uit Engeland, Frank rijk, Spanje, Zwitserland en Tsje- choslowakije'zullen niet weten wat hen overkomt. Mag het dan een wonder heten dat de prijzen voor een startkaart gisteravond omhoog vlogen tot boven de tweeduizend gulden? Wie de Elfstedentocht een keer heeft meegemaakt wil die nooit m Behalve dan kennelijk in het meest zuidelijke deel van ons land, uit welke provincie (Limburg) zich slechts 115 rijders meldden. Het grootste contingent levert Fries land met 5099 rijders, op eerbied waardige afstand gevolgd door Noord- (2689) en Zuid-Holland (2618). Die 17.000 toerrijders ver trokken in totaal uiteindelijk een uur eerder dan was geprogram meerd, om op die manier zoveel mogelijk rijders in staat te stellen het zo felbegeerde Elfstedenkruis je te halen. Al op voorhand staat echter vast dat dit aantal heel wat lager zal zijn dan een jaar eerder. Net zo goed als er voor de 500 EH- BO-medewerkers heel wat meer werk aan de winkel zal zijn dan op die gedenkwaardige donderdag in februari 1985. Toen om een uur of half twee zo'n orkestje plaatsnam op de trap pen van het Paleis van Justitie, vormde zich zelfs al snel een me nigte van een paar duizend nachtelijke stappers voor en op de trappen. Autoverkeer was er niet meer mogelijk. Toen het orkestje de stemming er goed in had en na verloop van tijd de aftocht blies, nam de feestende meute op de trappen het muzikale initiatief spontaan over en droeg liederen vol enthousiasme over aan de nog grotere massa die rond de trappen stond. Het leek er op een overvolle voetbaltribune in overwinnings- „Ik ben blij dat ik dit mag mee maken en ik krijg er nog voor be taald ook", zei een glunderende po litieman, die rond half drie op een afstandje het vrolijke gedrang in de gaten hield. „Veel leuker dan de nacht van Assen. Dit is veel gemoe delijker. Er wordt hier ook wel ge dronken, maar de mensen blijven leuk". Bij een temperatuur van -10 graden galmde de ene na de andere meezinger over straat. Een span doek vermelde: 'En op de achtste dag schiep God Sipkema'. Het NS-station was veranderd in een mensenzee, terwijl trein na trein een nieuwe lading aanvoerde. De op het Oude Veemarktterrein gebouwde tent bood hetzelfde beeld als overal in de stad: bomvol, maar vrijwel zonder wanklank. In totaal zestig politiemensen hadden weinig moeite met het in toom houden van de menigten. Vecht partijen deden zich niet voor, ook niet voor de deuren van de cafés, waar tientallen wachtende mensen hoopten op een wonder. Tegen drielen trok het publiek al in grote aantallen naar de Frieslandhal, om op tijd te zijn voor de start van de schaatsers. LEEUWARDEN (GPD) - Voor de Elfstedentocht zijn in totaal 45 startkaarten verstrekt aan leden van zeventig jaar en ouder, onder wie twee vrouwen. Opvallend is dat zij tot de oudste categorie (van 86 tot 90 jaar) behoren. In diezelfde leeftijdsgroep zitten. 24 mannen. Er is één man lid in de categorie van 81 tot en met 85 jaar. De vereni ging telt vijf manlijke leden in de leeftijdsgroep van 76 tot en met 80 jaar en maar liefst dertien manne lijke leden in de groep van 71 tot en met 75-jarigen. Het is overigens nog maar de vraag of de startkaar ten die voor deze groep mensen zijn uitgegeven ook daadwerkelijk door de eigenaar worden gebruikt. LEEUWARDEN (GPD) - De Rot terdammer Van der Sand kwam vanmorgen op de valreep nog on verwacht aan een begeerde start kaart. Elfstedenvrijwilligers brach ten hem in contact met een deelne mer bij wiens vrouw zich een uur voor zijn start de bevalling aankon digde. Van der Sand dolgelukkig het ijs op, de vader-in-spé zenuw achtig af. LEEUWARDEN Ook de buitenlandse pers is aanwezig in Friesland begeven. De Vlaamstalige BRT zendt in België het volledige beeldverslag uit. Ook de WDR uit West-Duitsland is met een zesmansploeg in Fries land. Uit België schaatst een journalist van het toeristisch programma 'Van Pool tot Evenaar' mee. Zelfs vanuit de VS is er journalistieke belangstelling voor het evene ment. Een sportjournalist van de Chicago Tribunne stapte direct na het bekend worden van het doorgaan van de tocht op het vliegtuig. Het NBT- kantoor in New York heeft tevens contact gelegd met de televisiemaat schappijen ABC, CBS en NBC, die aandacht aan de tocht zullen beste den. Ook Time, Newsweek, the New York Times en Sports Illustrated hebben interesse in het verslaan van de Elfstedentocht getoond. LEEUWARDEN (GPD) Wankelend en schuifelend op houten schaat sen was de 70-jarige Jan de Jong uit Heerenveen drie kwartier na zijn start pas halverwege de Zwettehaven gevorderd. „Kan ik hier even gaan zitten?", vroeg de hologige man, die duidelijk diep in het glaasje had gekeken. Zijn lage startnummer garandeerde een-vroege starttijd. „Ik hoop Sneek te halen", aldus de wazige Heerenvener, die een vervaarlijk obstakel vormde voor energieker deelnemers. Bij de kruising met het Van Harinxmakanaal was De Jong al tweemaal gevallen en op de been geholpen door journalisten. „Wij vangen hem wel op", aldus een nuchtere baancommissaris bij het begin van de Zwette. Om de vijfhonderd meter staat een Elfsteden-vrijwilliger op Noren, die alles wat in het donker in de rietkraag zakt aflevert bij de Eerste Hulp

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13