Griepgolf poelt overs ons land Verkiezingen bepalen debat rakettenverdrag Het plezier van 'n langweekend in een Vendorado 5-sterren bungalowpark bQPint Sl bH d& Dtiis N" ,nc^a^Pens'on al vanaf f 145/ p.p.all-in. wmm Meer ambtenaren werken voor elkaar Marechaussee Schiphol krijgt groter korps Fatale narcose deels aanvaardbaar Uitwijzing voor verblijf in Marokko aangevochten Zeven jaar voor smokkel van heroïne Ziekenhuis wordt door schaatsers 'gekkenhuis' of bel: 020-656565 wparken heten u welkom ^OfiKifg)®^]©© 1 DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 UTRECHT (ANP) - De griep is in opmars. Van een echte epidemie is nog geen sprake maar het leger grieppatiënten is sinds begin februari flink aan het groeien. Vorige week lagen al 57 op de 10.000 landgenoten met griep te bed, wat neerkomt op een kleine 90.000 griepgevallen. Vooral in het noorden blijkt de golf in maart bereikt. Toen was de griep toe te slaan, want 64 op de score 56 per 10.000. De laatste forse 10.000 noorderlingen liggen te bed. griepepidemie was in februari 1978 De Rotterdamse viroloog Mazurel toen 107 van de 10.000 Nederlan- verwacht dat de huidige griepgolf ders door griep waren getroffen. SCHIPHOL (ANP) - De brigade van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol zal worden uitgebreid. De komende maanden zullen 'en kele tientallen' marechaussees aan deze brigade worden toegevoegd. Een verdere uitbreiding op iets langere termijn is niet uitgesloten. Dit heeft de woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee gister avond bevestigd. Het precieze aantal extra mare chaussees dat op de nationale luchthaven zal worden ingezet staat nog niet vast. De uitbreiding van de brigade Schiphol zal uit de eigen sterkte van de Koninklijke Marechaussee komen. Hoe dit wordt geregeld moet nog worden bezien. Een woordvoerder van de briga de Schiphol toonde zich gister avond zeer verheugd over het be- Trein verbod treinvandaal nog in omvang zal toenemen. Bij het ministerie van WVC spreekt men pas van een epidemie als 100 op elke 10.000 Nederlanders door griep zijn geveld. Momenteel zit men dus nog maar op de helft, maar niettemin is er sprake van Het ministerie baseert zich overi gens alleen op gevallen die via de huisarts zijn gemeld. Het werkelijk aantal grieppatiënten ligt waar schijnlijk hoger want veel mensen raadplegen hun huisarts niet, maar WASSENAAR - Voorafgaand aan de begrafenis van de vorige week overleden minister Rietkerk werd vanoch- ALMELO (GPD) ^en 22-jarige een behoorlijk griepgolfje. Een jaar kruipen op eigen gezag onder de geleden werd de top van de griep- dekens. tend in de Dorpskerk in Wassenaar een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Als eerste voerde premier Lubbers het woord. Bijna het voltallige kabinet was bij de plechtigheid aanwezig. (foto anp> EINDHOVEN (ANP) - De 45-jari- ge Marokkaanse Karima Mazroui uit Eindhoven heeft een kort ge ding aangespannen om te voorko men dat ze wordt uitgewezen. De vrouw heeft jarenlang in Neder- GRONINGEN (ANP) - Een 34-jari- ge Veendammer is gisteren tot ze ven jaar cel veroordeeld wegens brieven die de heroïnehandel. Volgens de Gro ningse rechtbank speelde de man een sleutelrol in een heröinlijn die deren om naar Nederland terug te van Pakistan naar ons land liep. - - Tegen hem was tien jaar geëist. Dankzij het volgen van de man ter. De verblijfsvergunning in Ne- gedurende enige maanden konden derland was intussen verlopen, de politie alle andere verdachten Volgens het JAC, die de dreigen- vorig jaar november arresteren, de uitwijzing van de vrouw aan- Naast de Veendammer stonden vecht, loopt de huidige vreemde gisteren nog acht leden van de ben- lingenwet achter, omdat die geen de terecht, van wie er een wegens terugkeermogelijkheid kent. In UTRECHT (ANP) - De helft van de naar schatting zeventig fatale nar- coses per jaar moet worden gezien als aanvaardbaar bedrijfsongeval. Zolang werkwijzen en technieken niet grondig veranderen zijn deze 35 gevallen te beschouwen als 'een statistisch onvermijdelijk aantal bedrij fsonge vallen Dit schrijft de klinisch fysicus land gewoond. In 1982 keerde ze Zelders van het Nijmeegse Rad- naar Marokko terug in verband boudziekenhuis in het artsenblad met een ongeluk van haar man. Medisch Contact. De andere helft Daar werd ze tegen haar zin twee jaar vastgehouden door haar schoonmoeder, waarna ze naar Ne derland terugkwam. Een eind vo rig jaar ingediend verzoek voor een verblijfsvergunning is afgewezen. Dat heeft het JAC in Eindhoven za terdag meegedeeld. De vrouw kwam in 1972 naar Ne derland in het kader van gezinsher eniging. In 1981 trouwde ze met een man uit Marokko, die ze en jaar later bezocht. Volgens het JAC be lette haar schoonmoeder haar naar Nederland terug te keren, ze pakte haar paspoort af en verscheurde schreef. Pas in september 1984 lukte het Karima Mazroui met hulp van an deren om naar Nederland terug te keren. Haar inmiddels geboren zoontje bleef noodgedwongen ach- van de fatale narcoses zou voor 10,5 miljoen gulden per jaar kun nen worden voorkomen. Zelders gaat er daarbij van uit dat de sa menleving bereid is gemiddeld zo'n 300.000 gulden te besteden aan het sparen van een mensenle ven. Zelders denkt dat deze 10,5 miljoen gulden kan helpen om alle apparatuur opnieuw te bezien, kostbaarder apparatuur in opera tiekamers te plaatsen als die ka mers meer uren per dag worden gebrek aan bewijs overigens werd vrijgesproken. De verdachten wa ren Pakistani, een Amsterdammer en een man uit India. De vonnissen voor de overige verdachten liepen uiteen van een jaar tot zes jaar gevangenis. De Nederland wonende buitenlanders hebben nog veel contacten in het land van herkomst en door allerlei omstandigheden kan het tijdelijke verblijf daar soms langer duren dan werd verwacht, aldus het JAC, die daarin wordt geteund door de twee hoofdverdachten zullen later Marokkaanse Vrouwenbeweging iDEN HAAG (GPD) - De ziekenhuizen hebben de afgelopen weken honderden schaatsers met botbreuken, kneuzingen, snij- en schaaf wonden moeten behandelen. Vooral in het weekeinde heerste er topdrukte in de poliklinieken en de EHBO-posten. Woordvoerders van de ziekenhuizen geven verschillende oorzaken voor het grote aantal verwondingen bij het schaatsen: onervarenheid, te grote drukte, oververmoeidheid en onvoorzichtigheid. De directie van het Haagse Leyenburg-ziekenhuis noemt het op vallend dat er dit jaar zoveel kinderen komen: "Vooral met bot breuken. We kunnen nog geen overzicht geven van de aantallen, want onze EHBO heeft het te druk om die bij te houden". Het Academisch Ziekenhuis in Leiden meldt eveneens een forse toename van het aantal bezoekers van de polikliniek: "Meestal gaat het om botbreuken, soms om snijwonden. Het is hetzelfde lied je als altijd wanneer het vriest. De verwondingen worden vaak veroorzaakt doordat mensen vallen, soms niet eens op het ijs maar gewoon op straat". Paulette Meuleman van de EHBO-afdeling van het Utrechtse Diaconessehuis: "Het is de afgelopen dagen een gekkenhuis ge weest. Zeker weten. Ik kan niet zeggen of het nu drukker is dan vorig jaar, we hebben daar nog geen exacte cijfers over. De ver wondingen vallen over het algemeen wel mee: we krijgen hier het meest gebroken polsjes". Een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zegt „geen alarmerende geluiden te hebben gehoord". De heer Ter Haar van het gemeenteziekenhuis in Arnhem meldt dat er dit jaar niet meer mensen komen dan anders. "Niks om paniek over te zaaien. Elke winter krijgen we gebroken ledematen en in de zomer hebben we weer andere verwondingen". DEN HAAG (ANP) - Het aantal ambtenaren dat voor andere amb tenaren werkt neemt aanzienlijk sneller toe dan het aantal ambtena ren dat direct diensten verleent aan de burgers. Aan de andere kant is het aantal ambtenaren dat direc te diensten aan de burgers ver leent, sterker toegenomen dan het aantal verleende diensten. Dat staat in een gisteren verschenen, gezamenlijk onderzoek van het So ciaal en Cultureel Planbureau en het Centraal Planbureau naar de kosten van niet commerciële dienstverlening tussen 1970 en 1983. Dat zijn bijvoorbeeld onder wijs, gezondheidszorg, openbaar vervoer, politie en justitie. Vooral de WD (en in mindere mate het CDA) hebben laten weten twee procent toenam. Vooral bij de ministeries van binnenlandse za ken (64 procent tegen 14 procent), (41 procent tegen -5 procent) economische zaken (40 procent te gen -6 procent) verschilt de groei dat het aantal ambtenaren moet worden beperkt. Verwacht wordt dat tijdens de kabinetsformatie na de verkiezingen van mei de gewen ste omvang van het overheidsap paraat een grote rol zal spelen. Vooral in het basisonderwijs springen de cijfers in het oog. Bij een geringe toename van het aantal onderwijzers en een daling van het aantal leerlingen was er een ver houdingsgewijs explosieve toena- flpmppntpn me (81 procent) van het aantal vraneeiiteii ambtenaren dat steun verleent vanuit het departement. sociale zaken en werkgelegenheid (werknemers 1975 en 1983 ovetrof de groei van de kosten en van het aan tal ambtenaren en trendvolgers de ambtelijke ondersteunende patiënten èn leerlingen nam met 12 diensten aanzienlijk ten opzichte van de direct uitvoerende diensten die er onder vallen. Bij de gemeenten zijn de In de jaren 1975-1983 steeg het ambtelijk apparaat en de instellin- groeitempo tussen het gevolgd door de gezondheidszorg aantal rijksambtenaren met 29 pro cent, terwijl het aantal personeels leden bij bedrijven en instellingen gen die rechtstreeks diensten de burgers leveren (24 tegen 14 (de directe dienstverleners) met rijksoverheid. procent) minder groot dan bij de procent) i (14) en het openbaar vervoer (13). Bij de uitvoeringsorganen van be lastingen en sociale zekerheid (-14 treden dalingen op. het onderwijs (-7) ADVERTENTIE J f* J m Er even lekker tussenuit in zo'n luxueus Vendorado bungalowpark: de 5-sterren parken van Vroom Dreesmann. In het Limburgse Loohorst en Weerterbergen of in Heilbachsee in de Duitse Eifel. Prachtig gelegen bungalows met alle komfort inclusief kleuren-tv en (in Limburg) open haard. Met volop gratis waterpret voor groot en klein en fin Limburg) subtropisch golfslagbad met sensationele waterglijbaan en 32°C verwarmd buitenbad. Langw&ekends 28 feb.-3 maart, 7-10 maart en 14-17 maart: f 145,-* p.p. all-in. Midweken 3-7 maart, 10-14 maart en 17-21 maart: f 165,-* p.p. all-in. Weken 28 feb.-7 maart, 7-14 maart en 14-21 maart: f 235,- p.p. all-in. De kleurrijke Vendorado folder ligl voor u klaar bij Vroom Dreesmann en ABN Bank. V#ÖÖM^tfReÉSMANN *1 Min. 2 peis per bungalow, eid toeslagen, ev andere koningen vervallen bij due aanbiedingen, mei geldig voor reeds geboekte vakanties. gebruikt, en onderzoek te doen naar nieuwe technologieën in de operatiekamer. Het risico om door falen van de anesthesist of diens apparatuur te overlijden is volgens Zelders ver houdingsgewijs groot. Per hon derd miljoen uren dat patiënten onder narcose zijn, gebeuren er vierduizend fatale ongevallen, te gen honderd in het luchtverkeer, 67 in de bouwvak en vijftig in het verkeer. "Toch is dit hoge cijfer mislei dend. Het risico van het verkeer is weliswaar honderdmaal kleiner, maar omdat er in Nederland 2.500 maal zoveel uren in het verkeer worden doorgebracht als op een operatietafel, wordt het verlagen van het verkeersrisico maatschap pelijk toch veel belangrijker geacht", aldus Zelders. treinvandaal' uit Amsterdam heeft gisteren van de Almelose politie rechter mr. N. van Veen een trein- verbod opgelegd gekregen. De man mag een jaar lang tussen twaalf uur 's nachts en acht uur 's morgens niet reizen tussen Henge lo en Enschede. De Amsterdammer reisde op 5 januari mee met de zogenoemde discotrein, die in het weekeinde 's nachts om half twee van Hengelo naar Enschede rijdt. Hij mishan delde toen een agent van de spoor wegpolitie. De discotrein bezorgt de spoorwegrecherche en de poli tiekorpsen van Hengelo en En schede doorgaans handenvol werk. Officier van justitie mr. Buttin- ger liet gisteren tijdens de zitting weten op een vrijdagavond zelf met de trein te zijn meegereisd om te zien wat er allemaal gebeurt. Hij constateerde dat de NS dank zij een intensieve controle de situatie op het ogenblik redelijk in de hand hebben. Door strenge straffen en snelrecht hoopt hij dat er aan de misdragingen paal en perk wordt gesteld. sluit. De marechaussee op Schip hol vraagt al meer dan een jaar om uitbreiding van de brigade. Deze omvat nu nog 133 man. De uitbreiding van de brigade Schiphol is volgens de woordvoer der om een aantal redenen nodig. Allereerst is het passagiersvervoer de laatste jaren duidelijk gestegen. Mede door deze toename en door de speciale apparatuur is het aantal onderschepte valse en vervalste grensdocumenten zeer sterk toege nomen. De afwikkeling van deze zaken bezorgt de marechaussee handenvol werk. Binnenkort wordt de afdeling falsificaten ge huisvest in vier nieuwe kantoor tjes; nu heeft de afdeling nog maar één ruimte. De verwachting is dat het aantal taken van de marechaus see op Schiphol nog zal toenemen. 'Verder snoeien in gezondheids zorg kan niet' UTRECHT (ANP) - Nieuwe bezui nigingen op de gezondheidszorg zijn niet goed meer mogelijk. Wordt het komende jaar verder ge snoeid, dan daalt de zorg zowel qua omvang als kwaliteit 'beneden het huidige minimumniveau'. Aldus schrijft de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (adviescollege van de regering) premier Lubbers. De raad reageert 'met ernstige verontrusting en bezorgdheid' op berichten dat het kabinet van plan is opnieuw op de uitgaven voor ge zondheidszorg te bezuinigen. "Het kan ook de regering niet zijn ont gaan dat de recente besnoeiingen de gezondheidszorg reeds voor een zeer zware opgave hebben ge steld", aldus de brief. Verdere bezuinigingen zyn vol gens de raad ook onverantwoord met het oog op de vergrijzing van de bevolking en de te verwachten nieuwe ontwikkelingen in weten schap en techniek. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid wijst op het eerder aanvaarde be leid voor de periode 1987-1991, dat voorziet in een jaarlijkse volume groei van minstens een procent. sectoren) de groei van het aantal verleende diensten ruimschoots. Het gebruik door onder anderen procent toe, terwijl de kosten met 17 procent en de personeelssterkte met 18 procent toenamen. De kosten per verleende dienst zijn tussen 1975 en 1983 het meeste toegenomen bij de sociale en cultu rele dienstverlening (20 procent), DEN HAAG - De discussie die de ze week in de Tweede Kamer los brandt over het raketverdrag met de verenigde Staten is de zoveelste aflevering van wat wel het grote nationale feuilleton mag heten: de plaatsing van en het verzet tegen 48 kruisraketten in Nederland. Het tijdstip van dit debat leent zich overigens tot het maken van een ironische kanttekening: terwijl de Kamer zich buigt over de vraag of Nederland in 1988 kruisraketten moet plaatsen, bespreken de lei ders van beide supermachten de mogelijkheid om de raketten voor de middellange afstand uit Europa te verwijderen. door Hans Geleijnse en Peter van Nuijsenburg Met name deze laatste ontwikke ling op het rakettenfront was voor de PvdA aanleiding om opnieuw aan te dringen op uitstel van de be sluitvorming over het raketver drag. Een verzoek gericht aan do vemansoren, want na zes jaar voortdurend gepalaver over het NAVO-dubbelbesluit uit 1979 vin den CDA en WD het nu de hoog ste tijd om de kogel door de kerk te jagen. Voor een goed begrip is een wandeling langs de kronkelpaden van Neerlands kruisrakethistorie geboden. In 1979 neemt de NAVO het roemruchte dubbelbesluit: er komen 108 Pershing 2- en 464 kruisraketten in vijf Europese lan den. Die maatregel wordt terugge draaid als de Sovjets hun SS-20 ra ketten weer van het Europese to neel laten verdwijnen, waarover de NAVO wil onderhandelen. Trommel Nederland maakt een voorbe houd. Het stemt wel in met onder handelingen, maar wenst een standpunt over plaatsing in eigen land voorlopig uit te stellen. Dat uitstel beloopt uiteindelijk vijf jaar. In juni '84 maakt het kabinet- Lubbers de eventuele stationering in Nederland afhankelijk van het aantal SS-20 raketten dat de Sow- jets per 1 november 1985 zullen hebben opgesteld. Globaal wil zeg gen: zowel in het Europese als Aziatische deel van de Sowjet- Unie. Met deze greep in zijn tot aan de rand gevulde variantentrommel weet CDA-premier Lubbers tevens een eind te maken aan de verdeeld heid binnen zijn eigen partij. Het CDA staakt 1 november een moei zame dialoog met het Kremlin. De Sowjets hebben niet naar Neder landse waarschuwingen willen luisteren. Er staan op die datum 441 in plaats van 378 SS-20's opge steld. De hoop van de PvdA op een christen-democratische concessie wordt daarmee definitief de bo dem in geslagen. De eenheid in het regeringskamp plaatst de PvdA in een isolement. De socialisten blij ven immers onveranderd vasthou den aan hun nee. In een eenmanskruistocnt be strijdt PvdA-defensiespecialist De Vries de grondwettigheid van het raketverdrag. Maar achter deze fa cade van onverzettelijkheid smeult de onvrede over een standpunt dat de vooruitzichten op regerings deelname tot praktisch nul redu ceert. Er gaan stemmen op om na de verkiezingen het verdrag met de VS en dus de raketten als een vol dongen feit te accepteren. Buiten- landspecialist Ter Beek zorgt voor verwarring door zijn pleidooien om het vraagstuk te 'internationali seren'. Maar al deze pogingen om de deur van het Catshuis niet defini tief in het slot te gooien stuiten op het keiharde 'njet' van partijvoor zitter Van den Berg. "Een beetje kruisraket kan niet". Meer dan 'heronderhandelingen over het verdrag met als inzet geen plaat sing' wil hij, gesteund door de overgrote meerderheid van zijn partij, niet voor zijn rekening ne men. Intussen doen Reagan en Gor- batsjov in hun tweekamp om het wereldkampioenschap ontspan ning de ene zet na de andere. Voor CDA en WD vormen de laatste voorstellen van beide supermach ten het bewijs van hun gelijk. Door zich weer in het NAVO-gelid te plaatsen heeft Nederland een niet weg te poetsen rol gespeeld bij het afdwingen van de laatste Russi sche concessies. Ook de PvdA ziet in de laatste voorstellen echter een bewijs van het eigen gelijk. "Die wapens zijn nooit nodig geweest, dat blijkt nu wel", zo betogen Den Uyl, Ter Beek en andere Oost-West-experts op afroep. Afhankelijk Het komische is echter dat beide partijen voor hun bewijsvoering volledig afhankelijk zijn van de strategieën van de mannen in het Witte Huis en het Kremlin. Lub bers kon vier maanden geleden nog leven met 378 SS-20's en wilde afzien van plaatsing van 48 kruisra ketten. Maar wanneer Gorbatsjov en Reagan tot zaken komen, staat er geen SS-20 meer in het Russi sche deel van Europa en geen Pers hing 2- en kruisraketten aan NA VO-zijde. De PvdA wilde alle voorgaande, minder verstrekkende voorstellen van Sowjet-kant aanvaarden, en ziet nu dat de Russen tot grotere concessies bereid zijn. Onderhan delen uit een 'positie van kracht', zoals onder Reagan het motto is, lijkt resultaten af te werpen. Bij het komende debat over het raketverdrag zal ongetwijfeld de nodige lippendienst worden bewe zen aan de laatste voorstellen van Reagan en Gorbatsjov. Maar toon en inhoud zullen voornamelijk be paald worden door overwegingen van binnenlandse politiek. Zeker nu de verkiezingen voor de deur staan. CDA en VVD loodsen zon der noemenswaardige problemen een verdrag door de Kamer, dat, zo benadrukken zy in verband met de jongste ontwikkelingen, geen en kele verplichting tot plaatsen in houdt. De PvdA ziet nogmaals haar dilemma in kaart gebracht: hoe te regeren zonder het 'nee' te gen plaatsing te verloochenen. Een oplossing voor dat vraagstuk wordt met een goedgekeurd ver drag alleen maar moeilijker. In maart gaat namelijk de eerste spa voor de bouw van de basis in Woensdrecht de grond in. Alleen een doorbraak in Geneve, waarbij de Amerikanen plaatsing in Nederland overbodig achten, kan de socialistische hoop op ge loofwaardig regeren levend hou den. Een navrant perspectief voor een partij die de eigen soevereini teit en een actief veiligheidsbeleid zo hoog in het vaandel heefl staan. De fractievoorzitters Nijpels (VVD) en De Vries (CDA) schudden elkaar de hand na het kruisrakettendebat in juni 1984. Na het debat over het plaatsingsverdrag deze week kunnen ze dat zonder twijfel weer doen. (archieffoto!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5