Miljoenen voor acht Leidse projecten uit werkgelegen heidspot Zwartrijders ware plaag voor justitie Bewoners krijgen niet weer inspraak plan Sehubertlaan Provincie: parkeerdek bij Morssingel mag Opknapbeurt wegen en woningen Gewond met gestolen fiets Lezers Schrijven Raadslid met voorkeur- stemmenactie niet gelukkig PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 LEIDEN - De Mare ondergaat dit jaar een opknapbeurt. Tevens wordt deze straat op nieuw ingericht tussen de Langegracht en de Haarlemmerstraat. De gemeente is even eens van plan de Admiraalsweg, de ontsluitingsweg naar De Waard, op te knappen en te asfalteren. Het is de bedoeling dat de ook de fietspaden langs deze weg worden verbe terd. Deze opknapbeurten zijn twee van Volgens een eerste schatting de acht werkgelegenheidsprojec- kunnen er ongeveer 100 langdurig ten waarvoor de gemeente Leiden werklozen mee aan het werk wor- geld krijgt van het rijk. De projec- den geholpen. "Dat aantal kan nog ten maken deel uit van het zoge- groter worden. In het verleden is noemde 'terugploeg-programma'. gebleken dat wanneer langdurig Een voorwaarde om het geld te werklozen via zo'n project aan de krijgen is dat de aannemers die de slag zijn gekomen, ze vaak vast karweien uitvoeren hierby min- werk vinden. De plaatsen die dan stens 70 procent langdurig werklo- vrijkomen, kunnen dan weer door zen inschakelen. andere werklozen worden ingeno- Het geld dat het rijk beschikbaar men", stelt voor de projecten, verdient het gedeeltelijk terug doordat min- Behalve de opknapbeurten voor der geld voor uitkeringen hoeft te de Mare en de ontsluitingsweg worden uitgegeven. Overigens naar De Waard, krijgt de gemeente gaat het om projecten die niet zou- ook geld voor voorzieningen voor wordt geklaagd over vochtover- last. Overigens zijn alle woningbouw projecten die de gemeente Leiden heeft aangemeld voor de terug- ploeg-regeling, toegekend door het rijk. Een woordvoerder van de di rectie volkshuisvesting is daarover bijzonder tevreden. LEIDEN - Het was weer eens een ochtend waarop er veel zwar trijders en wanbetalers voor de balie verschenen. Geen opwin dend spektakel, want het waren bijna allemaal zaken die vrij snel - tussen neus en lippen door als het ware - konden worden afge handeld. Neemt het aantal zwartrijders toe? Volgens de rechter wel. Hij sprak over een ware plaag. "Elke zitting worden er wel tussen de vijftig en zeventig opgeroepen". Opgeroepen...dat wil dus niet zeggen dat iedereen ook daad werkelijk naar het kantonge recht gaat. Slechts éen klein deel verschijnt. Er waren overigens ook andere overtreders aanwezig. Een Kat- wijker bijvoorbeeld. Eén van zijn werknemers, een vrachtwagen chauffeur, had te weinig gepau zeerd en daarom moest de baas voor de rechter verschijnen. Hij stak een heel verhaal af. De avond voor de overtreding was het al begonnen, vertelde de werkgever. Toen was hij opge beld door de politie. In Dor drecht was de chauffeur aange houden. De bijrijder, zijn broer tje, mocht niet meer in de vracht wagen zitten en zou op de trein worden gezet, vertelde de politie. De volgende ochtend moest de chauffeur naar Amsterdam. "Ik zei toen tegen hem dat hij niet te vroeg moest vertrekken omdat hij dan het rijtijdenbesluit zou overtreden. Het was bovendien nergens voor nodig dat hy vroeg vertrok, maar hij deed het wel". Met alle gevolgen van dien: de chauffeur werd weer aangehou den en toen bleek dat hij geen pauze van acht uur in acht had genomen werd hem te verstaan gegeven dat hij niet verder mocht rijden. Tsja, de baas kon er met zijn pet niet bij. "Ik had hem toch duidelijke instructies gegeve- n...en wat ik me nu afvraag is: waarom moet ik voor de rechter verschijnen? Ik bedoel, ik heb toch geen overtreding begaan. Hij hield zich niet aan mijn voor schriften!" Simpel antwoord: eens een baas, altijd een baas. (En dus soms de haas.) Eén ding stoorde de werkgever trouwens. Ze hadden op de Gel derse Kade gestaan in Amster dam met de vrachtwagen en hij had al die junkies zien rondlo- npn Wat hii nou niet begreep was: waarom kreeg hij een be keuring en waarom mochten die lui gewoon rondlopen? "Ja na tuurlijk, ik begrijp ook wel hoe dat zit, maar het is zo on rechtvaardig". De officier van justitie eiste een boete van honderd vijftig gul den. In de meeste gevallen eist hij voor deze overtreding overi gens een twee keer zo hoge boe te. De rechter vond de eis van de officier echter nog té zwaiar. Hon derd gulden boete. Valse Naam Samen met een aantal anderen had hij in Alkemade gefietst op die avond in juni. Jazeker, hij wist het, zei hij tegen de, politie, z'n achterlicht deed het niet. Of meneer dan maar even wilde af stappen en in het busje wilde gaan zitten. door Wim Brands In dat busje vroegen ze zijn naam. Hij gaf een valse naam op. Daar kwam de politie achter en nadat hij zijn echte naam had op gegeven vond de volgende dia loog plaats. "Geef je nou de volgende keer een goede naam op?" "Dat weet ik nou zo net nog niet". En, wilde de rechter gisteroch tend weten, was de verdachte van gedachten veranderd. Of zou hij de volgende keer weer probe ren om de politie om de tuin te leiden. "Zit er niet in", antwoordde hij. "O", zei de rechter, "maar hier staat anders wel dat je het weer zult proberen". Nee, hij had zich inmiddels bekeerd. 110 gulden boete. den zijn uitgevoerd als de overheid niet financieel was bijgesprongen. In totaal heeft het rijk voor ver schillende projecten in Nederland 1,22 miljard gulden uitgetrokken. Tevreden Een woordvoerder van de ge meente Leiden toonde zich van morgen zeer tevreden over het feit dat acht van de aangemelde projec ten zijn toegekend. Volgens hem is met deze projecten een subsidie van in totaal enkele miljoenen gul- dens gemoeid. LEIDEN - Een 15-jarige Leidse fietser moest gistermiddag om streeks tien over half vijf naar het AZL worden vervoerd met een hoofdwond nadat hij in de Anna van Saksenstraat tegen een auto was gereden. Later bleek dat de jongen op een gestolen fiets reed. Op het bureau kwam een Leide- naar namelijk de diefstal van zijn fiets melden. Hij herkende het ve hikel dat geheel was vernield. Inbraak bibliotheek LEIDEN - Uit de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat is vorige week, op donderdagavond, de passantenhaven en een brug over de Trekvliet. Bovendien kan de gemeente dankzij het terug- ploegprogramma enkele winkels en woningen aan de Korevaar- straat laten opknappen. Ook is het de bedoeling dat de gevels van 256 woningen van de Woningbouwvereniging Leiden in de buurt van de Hoflaan worden opgeknapt. Daarbij gaat het onder meer om vervanging van kozijnen. Verder kunnen dankzij de terug- ploeg-regeling 135 flatwoningen aan de Brahmslaan worden opge knapt. Hierbij worden onder meer de dakbedekking vervangen, ge velkozijnen vernieuwd en borstwe ringen verbeterd. Een ander project is het verbete ren van 39 dakterrassen van wo ningen in de Merenwijk. Deze wo ningen, alle eigendom van de wo ningbouwvereniging PCW, bevon den zich aan de Plaatsen, Hoeken, Zijden en Oorden. De verbetering van de dakterassen is nodig omdat in een aantal Een de< die woningen subsidie LEIDEN - Een poging van het Leidse CDA om de inspraakronde over de woningbouw bij de Sehu bertlaan over te doen, is gister avond in de Leidse gemeenteraad gestrand. Een motie met deze strekking behaalde alleen de stem- het CDA. Het voorstel Het besluit is in de zomer van vorig jaar genomen, zonder dat de ge meente - zoals gebruikelijk - in een advertentie vertelt wat er pre cies aan de hand was. De gemeentelijke inspraakcom- T missie heeft de bewoners in het ge- B en W over deze zaak, waarin het bjk gesteld en B en W geadviseerd college het boetekleed aantrekt de inspraakronde opnieuw in gang daaraan geen consequenties te zetten. Omdat dit de subsidie verbindt, kwam ongeschonden over de eindstreep. B en W hebben toegegeven dat belanghebbenden onvoldoende gelegenheid hebben gekregen tot het CDA dacht Meeste bezwaren tegen bestemmingsplan-Stationsbuurt verworpen DEN HAAG/LEIDEN - De ge- huiscomputer gestolen. De waarde meente mag een parkeerdek voor nog niet be- het Sport- sator Wim van Duivenbode maakt er nu een wedstrijd van, waarin de kandidaten worden getest op hun kennis van sport in het algemeen. Dat gebeurt in de maanden maart en april, niet meer in ploegen, maar in dividueel. De eerste voorronden zijn woensdag 5 en donderdag 20 maart. Radio Rijnland zal een aantal avonden aanwezig zijn om een uitzending te ver zorgen. Wie zich wil laten in- schrijven kan bellen 071- 144593) of in het Sportcafé aan de Vrouwensteeg langskomen. Swingwinkel In brasserie Le Bambou, He renstraat 1, treedt vanavond de swingband Swingwinkel op. De groep speelt muziek uit de jaren dertig van o.a. Django Rhein- hardt en Benny Goodman. De groep staat onder leiding van Cees v.d. Zaal altsaxen be staat verder uit Dano Roelvink (tenorsax, clarinet), Robert Stein (trombone), Haye Nord- back piano), Jan de Jong (solo gitaar), Robert Molleras (slag gitaar), Walter Wielenga (bas) en Alfred Klaasssen (drums). Het optreden begint rond half tien. Kinderfilms Op de kinderfilmmïddag van woensdag vertoont K&O (Oude Vest 45) een komische film met Charly Chaplin en een aaneen schakeling van korte tekenfilms met bekende stripfiguren. De aanvang is half drie; het einde om vier uur. Modecursus Jongerencentrum Stats heeft nog plaatsen vrij bij de mode cursus voor werkloze meisjes van 16 tot 25 jaar. De cursus is elke woensdagmiddag bij Stats, Haarlemmerstraat 73c. Opgeven kan in het jongeren centrum by Marga Wijker, tel. 142136. Elfstedentocht In buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat is de Elfste dentocht woensdag te volgen op een televisiescherm van één bij anderhalve meter. Van zeven tot vijf uur is de schaatstocht hierop te zien. Het buurthuis zorgt voor broodjes en Friese I kruidkoek 150 plaatsen realiseren op het bin nenterrein tussen Stationsplein, Morssingel en Stationsweg. Het college van GS, het dagelijks be stuur van de provincie, heeft de be zwaren verworpen die hiertegen door omwonenden waren inge diend. De provincie meent dat de nieuwe parkeermogelijkheid nau welijks meer overlast zal veroorza ken dan het huidige parkeerterrein omdat de 150 plaatsen slechts iets meer dan de helft is van de par- keercapaciteit die er nu is. Er mag overigens geen toegangsweg naar het parkeerdek vanaf de Stations weg worden aangelegd omdat deze straat hiervoor te veel voetgangers verwerkt. Zonlichttoetreding en uitzicht zul len volgens de provincie door het parkeerdek niet ingrijpend veran deren omdat de gemeente een groenstrook wil aanleggen aan de Morssingelzijde. Mocht de ge meente tot de daadwerkelijke aan leg van het parkeerdek overgaan dan moet zij wel het gebrek aan parkeerplaatsen aantonen in rela tie met parkeermogelijkheden die op het Schuttersveld nog zullen worden gerealiseerd. Kantoor De bezwaren tegen een kantoor gebouw aan de Plesmanrotonde zijn evenmin door de provincie ge honoreerd. Wat betreft hoogte en afmetingen sluit dit plan goed aan bij de noordelijk van het spoor wegcomplex gebouwde en nog te bouwen kantoren en vormt het als het ware een schakel tussen de kantoren aan het Staionsplein, de nog te realiseren kantoren aan het Schuttersveld en het nieuwe com plex van het AZL, aldus het pro vinciebestuur. In verlies aan priva- Ook de bezwaren tegen de recon structie van de P>esmanrotonde meter afstand van de woningen verwerpt het provinciebestuur, de Plesmanrotonde ligt. De be- Een T-kruising wordt wordt in het belang van de verkeersveiligheid genoemd en de huidige rotonde zonning zal tegen de avond wel verslechteren als gevolg het kantoorge- wordt als vrij onoverzichtelijk ge zien. De gemeente had naar aanlei ding van deze bezwaren nog aange- binnenstad die consequenties kan voerd dat de rotonde thans proble- hebben. Naast wonen nemen nu men oplevert voor het langzame eenmaal ook andere functies in het verkeer en dat de verkeerssituatie plangebied een belangrijke plaats aan het Stationplein aanmerkelijk in, zo schrijft de provincie. Boven- zal verbeteren wanneer de ge- dien is aan Leiden de streekfunctie noemde reconstructie in combina- 'kantoren' toegekend en dat ii de provincie een reden te mei met het plan in te stemmen. tie met een autotunnel onder het Stationsplein zal worden uitge voerd. Ten aanzien van de bezwaren te gen uitbreiding van horecabedrij ven stelt de provincie dat het be stemmingsplan slechts één extra café toelaat. Daarbij zijn de vesti gingsplaatsen voor dit cafe beperkt tot de beide hoeken Stationsplein/ Stationsweg en het gedeelte Sta tionsplein dat ligt tussen Stations weg en Schuttersveldweg. De vrij stelling voor de vestiging van een extra café mag door de provincie bovendien alleen worden verleend indien geen onaanvaardbare hin der voor omwonenden valt te ver wachten. Overigens vindt het da gelijks bestuur van de provincie dat ermee rekening moet worden De Plesmanrotonde bij het belastingkantoor, die gehouden dat het betreffende ge bied van oudsher een belangrijke centrumfunctie vervult. Het zou in de ogen van de provinciebestuur ders veel te ver gaan om geen enke le horecafunctie of café daar toe te staan. Het al of niet verlenen van nachtvergunningen is daarbij iets wat niet in een bestemmingsplan kan worden geregeld. De protesten tegen een mogelijk voor autoverkeer openstellen van de doorgang tussen de flat aan de Plesmanrotonde en het Sociolo gisch Instituut worden eveneens verworpen. Als er maar een veilige verkeersafwikkeling wordt gega randeerd bestaan daartegen van provinciezijde geen bezwaren. Tunnel Met betrekking tot een mogelij ke ondertunneling van het Sta tionsplein merkt de provincie op dat het plein een belangrijke func tie vervult voor de regionale be reikbaarheid van Leiden. De ver keersafwikkeling op het plein is hierop evenwel niet toegesneden. Een tunnelbak, waardoor het ver keer met een andere bestemming dan het Stationsplein wordt ge scheiden van het verkeer dat er wel moet zijn, biedt daartoeigoede mo gelijkheden. In overleg met alle be trokkenen moet volgens de provin cie tot een goede inrichting van het plein zijn te komen. Overlast tij dens de realisering is echter niet te voorkomen, maar die is slecht tij delijk, aldus de provincie. Overi gens behoeft niet te worden ge vreesd dat er een groot aantal par keerplaatsen als gevolg van een en ander zal verdwijnen. Een mogelijkheid voor zaalver huur op de bovenverdieping van Stationsweg 18/20 keurt de provin cie af. Die ruimte is volgens de pro vincie evengoed voor andere doe len in te richten die minder over last veroorzaken. de Sehubertlaan ge plande woningen in gevaar zou kunnen brengen, wilde het college daar niet aan. Bovendien zullen de bewoners daar materieel niet beter worden, menen B en W. Alleen getuige de mo tie, anders over. Een motie van D66 en Links Lei den oogstte meer succes. Daarin wordt het college gevraagd om be woners op tijd in de gelegenheid tot inspraak te stellen en voortaan betere informatie te verstrekken over bouwplannen die afwijken van het bestemmingsplan of tegen eerder gewekte verwchtingen in gaan. Dat laatste is van toepassing op de Sehubertlaan, waar de bewo ners rekenden op een recreatiege legenheid. Schildpadpoes Ik vind het ook bij het asiel terughalen de pension- prijs moeten betalen. Dit zou veel lager moeten zijn. Neem bv. het deze affaire. Het asiel krijgt 2 Van zeer nabij heb ik de zaak van mevrouw Koster en haar poesje Fleur gevolgd. Ook ik heb mij ma teloos opgewonden over deze kwestie. Zo'n mevrouwtje met twee kleine kinderen, die moet j rondkomen van een uitkering, het vel over de neus te halen, zoals penningmeester Schouten van de Dierenbescherming het zo treffend zei, vind ik verschrikkelijk. Ik snap eigenlijk niet wat dit voor mensen zijn. Hebben ze wel een hart? Soms lijkt het van niet, zo hard als het bestuur van het DLO eens gaan inzien dat het op de DLO (dierenasiel) naar buiten verkeerde weg is. Op deze treedt. Het is zo jammer allemaal In de loop van de tijd hebben ver schillende beheerders van andere asiels gebeld schipperd, als betalen. Doordat ik de servicedienst die hun gewonde dier zorg voor de Dierenbescherming, kom ik veel in contact met 1 Iedereen spreekt schande Noordwijk. Dat re- hele slechte naam. Terwijl de Die- gewonde kat 2.50 renbescherming steeds meer good- gewonde hond will kweekt, wat natuurlijk een pri- zaak is, want dit verdient zij, nieuwe asiel kent voor per dag en voor 6 per dag. Dat zijn redelijke prij Wanneer zal het bestuur van de zullen de conflicten voortduren. Ik ook geen 180 kunnen betalen, ML ir reken er op dat m'n dier er uil overal wordt ge- zou komen, ook al zou ik het asiel niet kunnen binnenstebuiten moeten keren. En zo reageert iedereen. De Dierenbescherming afdeling Lei den doet een hoop goed werk en écht voor de dieren en niet om geld, zoals de DLO. De DLO kan hier een voorbeeld aan nemen, in plaats van altijd te spugen op de Dierenbescherming. In de zes ze ven maanden dat we nu behoren tot deze fijne club, ben ik er wel achter gekomen wie de ware die renvrienden zijn en dit is zeker niet de DLO. De nieuwe beheerder daar gela ten. Deze man heeft schijnbaar nog niet door in welk wespennest hij is gestapt; daar komt hij (zielig voor de man) nog wel achter. Nog even drie hoeraatjes voor de Dierenbe scherming, mevrouw Koster en haar poes Fleur. Mieke Tiele (echtgenote voormalig beheerder asiel) Besjeslaan 6b Leiden Van der Zon Waar is die Van der Zon toch mee bezig? Hij heeft het altijd over par keerruimte volgens mij. Wat hij nu gezegd heeft over de nieuwbouw woningen achter de Haarlemmer straat in zijn buurt, die hadden er volgens hem helemaal niet mogen komen, enkel een parkeerterrein. Hij gooit daarbij ^jn eigen glazen in, want ik denk dat de parkeer ders geen stukje vlees bij hem ha len. Wel de mesen die daar komen wonen denk ik. En de wijk heeft al een heel ander aanzien gekregen dus de suggesties van de slager slaan nergens op. En wat denkt hij van gratis in de Digros-garage stal len, dan binnenkort de Sanders-ga- rage en misschien op het Driesen- plein, dus volop parkeerruimte. Dus slager wees* blij met uw toe komstige klanten. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden LEIDEN - Het PvdA-raadslid Steven de Vreeze is niet geluk kig met de voorkeurstemmen- campagne die de Jonge Socia listen (JS) binnen deze party voor hem zijn begonnen. Voor al het feit dat de JS hem tot wethouderskandidaat hebben gebombardeerd, zint hem niet. Het streven van de JS naar de vorming van een progressief college (PvdA, Links Leiden, D66) na de raadsverkiezingen steunt De Vreeze echter wel. Gevraagd of hij niet heeft in gestemd met de voorkeursactie antwoordde De Vreeze gister avond bevestigend. "Maar het is zelfstandige organisatie. Men kan een voorkeurstemmenac- tie beginnen. Moet ik dan zeg gen 'nee, dat mag je niet doen?' Alleen het woord 'wethouder' hebben de JS tegen mij niet ge noemd", aldus het PvdA-raads lid. De Vreeze heeft er nooit doekjes om gewonden dat hij liever een links college in Lei den ziet dan de huidige samen werking tussen PvdA en WD. Van zijn hand zyn tijdens par tyvergaderingen wel eens mo ties verschenen, waarin de PvdA'ers werd gevraagd zich voor de verkiezingen uit te spreken voor een progressief college. "Nu zit alles dichtgemetseld. De koppen zijn van tevoren ge teld. Dat is ook de enig mogelij ke werkwijze met het huidige college", geeft De Vreeze blijk van zijn onvrede met de huidi ge gang van zaken. Zou-ie zelf in een PvdA/WD-college wil len plaatsnemen, na de verkie zingen? "Die vraag kan ik nu niet beantwoorden. Misschien over vijfjaar. Over tien jaar". De campagne van de JS is vo rige week van start gegaan. Kiezers, die een college met PvdA, Links Leiden en D66 voorstaan, worden opgeroepen voorkeurstemmen op De Vree ze uit te brengen, of op de drie Jonge Socialisten, die op de PvdA-lyst staan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4