Steeds Vestiging Luxtec in Leiden moet markt in Europa bedienen Raad maakt ruimte voorMarca Oud-Leidenaar directeur in VS Universiteitsraad op de bres voor 'bullen' Werkgroep ouderen en verkeer wordt opgericht DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 (vervolg van pagina 1) LEIDEN - De eventuele vestiging van het Amerikaannse bedrijf Luxtec Corporation in Leiden zal een steunpunt moeten worden voor de gehele Europese markt voor medische apparatuur. Of het bedrijf zich in Leiden vestigt is volgens een woordvoerder van de gemeente Almelo, waarmee de firma bijna een jaar in onderhandeling is geweest zo goed als zeker. De gemeente Leiden zegt desge vraagd echter dat de besprekingen met Luxtec nog in een zeer pril sta dium zijn, maar dat het bedrijf wel serieus denkt aan vestiging in Lei den. Volgens eerder in Almelo ge presenteerde plannen zal het be drijf in vijf jaar aan 150 mensen werk kunnen bieden. De gemeente Leiden heeft echter van Luxtec vernomen dat momenteel aan ves tiging op een kleinere schaal wordt gedacht. Het bedrijf heeft eerder belang stelling getoond voor vestiging in het bedrijvenpark Noord west- Twente, in Almelo. In maart vorig jaar presenteerde Luxtec zich op een persconferentie. De firma leg de toen plannen op tafel voor de bouw van een bedrijfspand van twee tot tweeëneenhalf miljoen gulden, in het bedrijvenpark N oord west-Twente. Glasvezel Luxtec maakt medische appara tuur waarin gebruik wordt ge maakt van glasvezeltechnieken. Het bedrijf wil tevens zelf glasvezel produceren. Met de levering van apparatuur aan de chirurg dr. Wil liam de Vries, voor de transplanta tie van kunstharten, werd een ze kere naam gemaakt. Volgens plan zal er ook lasapparatuur voor glas vezelverbindingen worden ontwik keld. Later zal deze apparatuur ook in de eventuele Leidse vestiging moeten worden geproduceerd. De directeur van Luxtec is de 52- jarige Jack Kloots, een voormalige Leidse instrumentmaker en oud leerling van de Leidse Instrumen- makersschool. Dertig jaar geleden emigreerde hij uit de stad naar Amerika. Hij zette daar onder meer een fabriek voor medische instru menten op poten. Later verkocht hij dit bedrijf. Twee jaar geleden begon Kloots in Starbridge bij Boston met een soortgelijke fabriek als hij nu in Leiden zou willen opzetten, 'omdat hij het niet kan laten'. Dit bedrijf zou volgens zijn directie inmiddels een jaaromzet van ongeveer tien miljoen gulden hebben. Van een verdubbeling van deze omzet wordt voor de komende jaren uit gegaan. Volgens oorspronkelijke Alme lose plannen kan de Nederlandse Luxtec binnen vijf jaar uitgroeien tot een vestiging met 100 tot 150 werknemers en een jaaromzet van twintig miljoen gulden. Hoewel ook daar later wat voorzichtiger met prognoses werd omgespron gen. Klein beginnen tig met informatie omdat de Alme lose deal met Luxtec volgens hem nog niet definitief is afgesprongen, zegt te weten dat het bedrijf zich zo goed als zeker in Leiden zal vesti gen. De zekerheid dat Luxtec r*:~u niet in Almelo vestigt, erkent echter in te schatten op 99 proc Volgens de gemeente Leiden h Luxtec inmiddels laten weten zien van Almelo en de mogelijl den tot vestiging in Leiden of geving te onderzoeken. De woordvoerder denkt dat I tec Leiden boven Almelo vert wegens de aanwezigheid van versiteit, Academisch Zieken] en instrumentmakersschool, p punten waarover Almelo (63 inwoners) niet beschikt. In brief aan de gemeente Leiden h Luxtec dit gisteren inmiddels vestigd. Ook de nabijheid Schiphol en de verdere goede reikbaarheid van Leiden speelt rol. wachting dat Luxtec op dezelfde voet zal beginnen als de biotechno- logische bedrijven Centocor Inc. en Mogen BV in de Leeuwenhoek. Dat betekent eerst een kleine vesti- Wassenaarder gewond bij botsing op Plesmanlaan LEIDEN - Een 39-jarige man uit Wassenaar moest gistermiddag omstreeks half drie met een gebroken hand en een wond aan de knie naar het AZL worden vervoerd. De man zat als passagier in een auto die op de Plesman laan tegen een vrachtwagen van een bedrijf uit Roelof ar endsveen botste. De vrachtwagen draaide naar rechts om de bocht naar links - het terrein van het AZL op - te kunnen maken. De automobilist, ook een inwoner van Wassenaar en eveneens 39, raakte in verwarring door deze manoeuvre en reed tegen de vrachtwagen. Op de foto wordt de gewonde Wassenaarder op de ambulance getild. (foto Holvast) LEIDEN - Leerlingen van Noorderwiek' kregen gisteren rondleiding in het AMRO-kan aan het Stationsplein. Na een ii dend video-programma en een eenzetting van bankvertegenw diger Drechsel werd de leerlin verteld wat een bank nu pre doet en hoe het bankwezen funi neert. De excursie vond plaat, het kader van een project dat l nismaking met bedrijven heet. Links Leiden:Plan is gebaseerd op drijfzand LEIDEN - Het is nog helemaal niet zeker dat de universiteitsraad in de toekomst geen behoefte meer heeft aan buiten-universitaire leden. Er werd gisteravond door de raadsle den van de verschillende partijen nogal furieus gereageerd op het be richt in het universiteitsblad Mare, dat Leiden geen 'bullen' - zoals ze in de volksmond worden genoemd - meer zou willen benoemen. Drs. C.D. Blokhuis ontkrachtte Diefstal van 28 bajonetten LEIDEN - Een lid van de schiet vereniging voor studenten 'Pro Pa- tria' heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van 28 bajonet ten. De steekwapens werden tus sen 15 en 24 februari gestolen. De waarde is niet bekend, aldus de po litie. TV-opnamen gemeenteraad LEIDEN De Tros vertoonde zich gisteravond in de raadzaal van het Leidse stadhuis. Uitgebreid werden opnamen gemaakt van de Leidse gemeenteraad in volle glo rie, voor een uitzending over de ge meenteraadsverkiezingen die Tros Aktua op 17 maart heeft gepland. Of het aan de aanwezigheid van de camera lag, dat voor 't eerst sinds maanden weer eens 'vlammende taferelen' zich in de Leidse raad af speelden, mag worden betwijfeld. De verkiezingen staan immers ook voor de deur. hij om- uni- .000 be- van be- een snu ver- 'De een uit- het bericht door namens de Unie van Faculteiten en Diensten te ver klaren, dat het merendeel van zijn partij veel waarde hecht aan de in breng van de bullën in de raad. Zijn fractie denkt alleen aan het opstellen van regels bij werving, zo liet hij weten. Mare schreef echter, zonder ie mand te citeren overigens, dat de fracties van de twee grootste partij en in de raad, de PP en UFD, de bullen uit het bestuursreglement willen schrappen als de nieuwe Wet op het Wetenschappelijk On derwijs (WWO) een feit wordt. De raad telt op dit moment zeven bullen, die allen na een voordracht van de universiteitsraad door de Kroon zijn benoemd. A.J. Kohl- beck is één van hen. Ook hij be treurde het negatieve bericht in Mare ten zeerste. "Het doet geen recht aan de mening van de UFD, het doet geen recht aan de discus sie die in de PP gaande is en het doet geen recht aan de discussie in de commissie". Al enige tijd is een commissie uit de raad bezig om samen met het college van bestuur de invoering van de nieuwe wet voor te berei den. In deze commissie wordt ook bekeken of er nog behoefte is aan de inbreng van de bullen. De WWO biedt namelijk aan de universiteit de mogelijkheid zelf te bekijken of de vertegenwoordiging van de maatschappij - de bullen als stem des volks - nog wenselijk is. Volgens mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, is er nog geen enkele beslissing geno men. Sterker nog, hij suggereerde zelfs dat daarover niet eens is ge sproken, omdat het college van be stuur nog geen enkel zakelijk argu ment heeft ingebracht in de vorm van een rijtje: 'de voors en tegens van bullen'. nisch Bedrijvencentrum en later :en zelfstandig onderkomen en de [roei tot een bedrijf met enkele ientallen arbeidsplaatsen. S. Groenewegen van de gemeen- elijke directie voor economische aken van Leiden zegt dat zal wor- len bekeken in hoeverre Luxtec in iet bio-sciencepark kan worden indergebracht, bij de biotechnolo- [ische bedrijven, of bij wijze van jeginnetje in het Academisch Be- Irijvencentrum. Over een paar we- :en komt Luxtec-directeur Kloots ïaar Nederland voor gesprekken. 'Het ziet er positief uit", zegt Groe- ïewegen op dit moment. Zij tekent laarbij echter aan dat nog over een ïeleboel zaken overeenstemming noet worden bereikt, voordat Lux- ec definitief 'ja' zal zeggen tegen :en vestiging in Leiden. MAKEN Opgewekt (1) Zwartgallig, melancholiek, neerslachtig, somber en chagrij nig. Wie zichzelf in deze termen niet herkent, hoeft niet verder te lezen. Want die heeft óf een opge wekte natuur óf al een cursus ra tioneel emotieve therapie met succes doorstaan. We moesten trouwens wel even slikken van die term 'ratio neel emotieve therapie'. Maar Yvonne Hartgers en Sylvia Gho, twee Leidse psychologen, leggen gelukkig uit dat het een moeilij ke omschrijving is voor 'losser leren denken'. Overgewaaid uit, jawel de Verenigde Staten. Want dat is zo'n beetje de bakermat van nieuwe therapievormen. Het komt erop neer dat de twee psychologen mensen die nogal zwaar op de hand zijn, le ren om wat opgewekter tegen de dingen aan te kijken. "Het is niet alleen een oppeppertje, maar we onderzoeken samen met de cur sisten de oorzaak van dat nega tieve gevoel". De wereld is on rechtvaardig en veel mensen kunnen daar niet tegen. Ze mer ken dat ze er eigenlijk weinig aan kunnen veranderen en worden daardoor steeds neerslachtiger. Met deze therapie proberen Hart gers en Gho de mensen te leren om bepaalde omstandigheden en gebeurtenissen wat makkelijker te aanvaarden, waardoor men in het dagelijks leven beter functio neert. Want, zo redeneren de psy chologen, niet de omstandighe den zelf maken ons neerslachtig, maar de manier waarop wij zelf tegen de dingen aankijken. Opgewekt (2) In Nijmegen hebben Yvonne Hartgers en Sylvia Gho al veel mensen met hun problemen ge holpen. Daar begonnen zij een LEIDEN - "We kunnen wel een onderzoek laten houden naar de gevolgen van de bouw van de par keergarage en de vestiging van Marca op het Ir. Driessenplein, maar dat levert toch het resultaat dat wij graag willen zien". In deze krasse bewoordingen ging PvdA- wethouder Peters gisteren tegen Links Leiden-raadslid Van Lint in, die samen met D66 in een motie v om dit onderzoek had gevraagd. MET BANK j cursus rationele emotieve thera pie. Voor vrouwen. De deel neemsters hebben er veel baat bij gehad. "Je hebt de neiging om maar door te blijven tobben. Er wordt veel van je verwacht en als je daaraan niet kunt voldoen word je neerslachtig. Ik was niet bestand tegen onrecht dat men sen elkaar kunnen aandoen. Maar ik heb nu leren inzien dat dingen zijn zoals ze zijn. Ik heb dingen leren aanvaarden", aldus een tevreden ex-cursiste. Wie neerslachtig is, zal al snel de oorzaak bij zichzelf zoeken. Daar heb je geen cursus voor no dig. Maar om iets te veranderen, wordt al moeilijker. Je stapt niet snel naar een psycholoog of psy chiater, omdat je zo somber van aard bent. Door een cursus te or ganiseren, waaraan minimaal acht mensen kunnen deelnemen, hopen de twee psychologen, dat het beter gaat. Het heeft boven dien als voordeel dat er geen lan ge wachtlijsten zijn. "We willen de cursus ook in Leiden gaan ge ven. Voor vrouwen èn mannen. Want neerslachtigheid is niet iets van vrouwen alléén. Ook man nen kunnen er last van hebben. Wie zich bij ons aanmeldt, wordt geregeld over de gang van zaken op de hoogte gehouden. We laten de mensen weten hoe lang het nog duurt voordat het minimale aantal cursisten is gehaald en wanneer we gaan beginnen", al dus Yvonne Hartgers. De cursus bestaat uit tien lessen van elk twee uur. De kosten bedragen 180 gulden. Dat wordt niet door de ziektekostenverzekeringen vergoed. Maar Yvonne Hartgers legt uit, dat dat meestal niet het geval is bij dergelijke therapiën. Opgewekt (3) Overigens is het niet louter theorie, datje op de cursus krijgt bijgebracht. Er worden opdrach- Van Lint gaf gisteravond nog eens blijk van zijn twijfels over de gevolgen van de verwezenlijking van het plan voor de Leidse winke liers en de gunstige effecten op de werkgelegenheid. "Het plan is ge baseerd op drijfzand. De argumen ten ervoor zijn klinkklare borrel praat", aldus Van Lint. Hij pleitte voor een onderzoek. Slechts op grond daarvan kan een verant woordelijk besluit over de textiel- discount Marca en de parkeergara ge worden genomen. Peter liet dus duidelijk weten dat naar zijn idee dergelijke acties van onderzoekbureaus, altijd het resul taat opleveren dat de opdrachtge ver graag wil zien. De kritiek van Van Lint, dat in het PvdA-verkie- zingsprogramma nota bene staat dat op het Ir. Driessenplein pas een parkeergarage mag verrijzen, als het wel en wee van de Sandersga- rage op een rijtje zijn gezet, hekel de hij bovendien. "Bij de behande ling van de begroting zei Links Leiden tegen de garage op het Ir. Driessenplein te zullen stemmen als de Sandersgarage niet eerst is geëvalueerd. Nu wil men na een onderzoek toch akkoord gaan", al dus Peters. Over de te verwachten gevolgen van het Marcaplan zei de PvdA- wethouder dat 'discountzaken schadelijk zijn voor de andere win kels in de textielsector'. "Maar je kunt ze beter tegen de binnenstad aan hebben, dan erbuiten. Het geeft de binnenstad een opstuwen de beweging", aldus Peters, die nog eens meldde Marca liever in Leiden te hebben, dan bijvoor ten gegeven en de cursisten krij gen 'huiswerk' mee. Zo zal ie mand die zich op feestjes niet erg thuisvoelt, al snel de opdracht krijgen juist naar een feestje te gaan. Het'risico zit er in dat je daar nog treuriger van wordt, maar de ervaring van beide psy chologen is dat de meeste men sen opgewekt terugkomen. Om dat ze van tevoren hebben leren inzien wat ze van een feestje kun nen verwachten. Yvonne Hartgèrs: "We probe ren ook met de nodige humor te gen de problemen van de cursis ten aan te kijken. Wanneer ie mand vind dat de wereld zo on rechtvaardig is, dan zeggen we: pak het wetboek. Kijk of daarin staat of het verboden is dat de wereld zo onrechtvaardig is. Is er bewijs voor?" Dat is er natuurlijk niet, maar deze wijze van werken werkt kennelijk op de lachspie ren. En dat is al een stap in de goede richting. "Je eigen ge dachten kritischer bekijken, daar gaat het om. Niets moet. beeld in Leiderdorp. Hij bestem pelde de motie als een poging tot uitstel. "Dit soort flauwekul moet je niet hebben". PvdA-fractievoorzitter Van der Molen, die haar partijgenoot en wethouder in bescherming nam, zei Van Lint er van te verdenken, dat hij na de raadsverkiezingen niet uit de boot wil vallen bij de collegevorming en daarom de mo tie indiende. "Je moet soms op grond van onvolledige informatie een keuze maken en vuile handen maken", verklaarde ze voorts, in- Maar iemand, die bang is om op bezoek te gaan geven we bijvoor beeld de volgende opdracht: doe of je een heel ander persoon bent en ga op die manier op bezoek. Je zult zien dat je dan veel meer lef hebt en dat de visite een groot succes wordt. Het gaat erom con trole over je gevoel te krijgen. Om mensen te motiveren van dat nare gevoel en gedrag af te ko men". Of het nu iemand is die de dood van een geliefde niet kan verwerken of iemand die ogen schijnlijk alles heeft wat het le ven aangenamer maakt, maar toch niet gelukkig is, ze kunnen allemaal bij de psychologen te recht. Hun 'Nijmeegse' ervaring is dat het op zo'n cursus allemaal veel gemakkelijker gaat dan tij dens individuele therapie. Je leert van elkaar, ziet dat je niet de enige bent met problemen. Dat stimuleert. Wie somber is en door deze cursus wat opgewekter hoopt te Valse GEB- controleur aangehouden LEIDEN/ALPHEN - De politie van Hoorn heeft gisteren een valse GEB-controleur aangehouden, die ook in de Leidse regio actief is ge weest. Hij heeft steeds dezelfde werkwijze: onder het mom van een GEB-werknemer verschaft hy zich toegang tot woningen en verduis tert daar kostbaarheden tijdens de zogenaamde werkzaamheden. De man, een 29-jarige Leidenaar, is overgebracht naar Alphen en heeft inmiddels diverse zaken bekend. Twee medeplichtigen zijn nog voortvluchtig. Poging jacht in brand te steken LEIDEN - De eigenaars van een plezierjacht dat in de Rijn ligt ter hoogte van de Churchillbrug heb ben aangifte gedaan van een po ging tot brandstichting en vernie ling. Onbekenden probeerden in de afgelopen tijd hun jacht op di verse plaatsen in brand te steken. Ze stalen ook drank en etenswa ren. De politie verzoekt getuigen zich te melden. gaand op Van Lints kritiek op het feit dat het college te weinig infor matie heeft verstrekt voor een wel overwogen besluit. De motie van Links Leiden en D66 werd met 3 tegen 28 stemmen verworpen. Van Lint stemde daër- op als enige ook tegen de voorbe reiding voor de bestemmingsplan wijziging, die het Marca-plan mo gelijk moet maken. D66 volgde hem daarin niet: van deze fractie zei Hoekema liever het Marcaplan te hebben zonder onderzoek, dan helemaal niet. worden kan zich bij de twee psy chologen opgeven. Het adres luidt: Bureau voor rationeel emotieve therapie, Vollersgracht 24, 2312 VL Leiden, telefoon 071- 141380. De kans bestaat dat Yvonne en Sylvia hun telefoonbeantwoor- der hebben ingeschakeld, want ze zijn zo druk als een klein baas je. Zijn ze niet in Nijmegen in de weer om neerslachtige mensen op te peppen, dan zijn ze wel be zig met trainingen in het kader van het prevalidatieprogramma van de Nederlandse hartstich ting. Hebben we dat goed ver staan: prevalidatie? Jawel. Want dat is een voorbereidingspro gramma voor patiënten die een open hart-operatie zullen onder gaan. Maar dit terzijde. Mochten de psychologen afwe zig zijn, dan kunnen aankomen de cursisten zich op een bandje melden. Wel even uw telefoon nummer opgeven, dan kunnen de cursusleidsters u terugbellen. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - Er wordt een werkgroep ouderen, verkeer en vervoer opge richt. Het is de bedoeling dat deze werkgroep de twee ouderenvertegen- woordigers in de raad van advies voor verkeer en vervoer zal ondersteu nen. Deze raad is een adviesorgaan dat verkeersplannen van de gemeente bespreekt. "Dat kinderen en ouderen er niet altijd even goed vanaf komen in het verkeer zien mensen weinig of niet als zij midden in het haastige dagelijk se leven staan. Daarom is het dus zaak om op te komen voor hen die kwestbaar zijn", aldus de initiatiefnemers voor de werkgroep. "Om het werk van die ouderenvertegenwoordiging nu wat te verbeteren is het de bedoeling om vanuit Wijk Ouderen Raden, bonden, buurtorganisaties en ongeorganiseerden een werkgroep Ouderen, Verkeer en Vervoer op te richten". Aan mensen die in de werkgroep zitting willen nemen, worden overi gens wel een paar eisen gesteld: ze moeten belangstelling hebben voor verkeers- en vervoersproblematiek; de bereidheid op te komen voor de belangen van alle ouderen; opgedane inzichten en ervaringen om kunnen zetten in beleidsvoorstellen; bereidheid tot overleg, het afleggen van ver antwoording en terugrapporteren naar de achterban. Voor nadere infor matie: tel: 134386, 134319 of 143503. Yvonne Hartgers (links) en Sylvia Gho: "Mensen leren anders tegen de dingen aan te kijken". (foto Rudolf van Moorsrlaar)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3