'Steegoorlog' door palen in Warmond Verkiezingsbij eenkomsten barsten los Einde 'vreselijk Idnderachtige rel' nog lang niet in zicht Leiderdorpse politie nog zwaar onderbezet Eigen 'Elfstedentocht' Leiderdorpse kinderen PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 REGIO - Forums, discussie-avond- en, verkiezingsmanifestaties: van af deze week barsten de bijeen komsten die in het teken van de ge meenteraadsverkiezingen staan, op 19 maart, los. Het spits wordt vanavond afge beten in Zoeterwoude. De bevol king van dit dorp krijgt vanavond de kans om inzicht te krijgen in de verkiezingsprogramma's van de drie politieke partijen die Zoeter woude rijk is. De forumavond wordt gehouden in Ons Huis aan het Kosterspad, vanaf kwart over acht. De 'Rijndijkers' op hun beurt krijgen eenzelfde avond voorge schoteld op 14 maart in de Eenden kooi. Beide avonden, die georgani seerd zijn door de Jeugdraad, krij gen WD, Progressief Zoeterwou de en het CDA ieder zeven minu ten de tijd om iets over het verkie zingsprogramma te vertellen. In Zoeterwoude, Leiderdorp en Wassenaar avond kwart over acht, in de Rijn- politiek. Daarin hebben onder an- dijk op 14 maart acht uur. dere zitting J.M. van der Klaauw De, WD Leiderdorp organiseert en J.W. Brak van het ministerie, morgen, woensdag 26 februari dus, mevrouw E. van der Meulen, Voor het CDA zijn wethouder/ een forumavond in de Muzenhof hoofdverpleegkundige en de heer sttrekker Van der Heijden en over 'Gecoördineerd bejaardenbe- T. Stuivenberg. WD-raadslid. Na actievoorzitter Hogenelst aanwe- leid'. Aanleiding tot dat onderwerp een korte inleiding van alle forum- g. Progressief Zoeterwoude is het gegeven dat ook Leiderdorp leden volgt een discussie. Ten slot- wordt vertegenwoordigd door lijst- vergrijst, zodat volgens de libera- te wordt de videofilm 'Het tehuis doelmatig ouderenbeleid de wijk Daarna kunnen de aanwezigen on der leiding van voorzitter Th. A. Pley met vragen over de brug ko trekker Wil Ooijendijk en Annema- Kolff-Haantjes. Voor de WD noodzakelijk is. zullen wethouder Graniewski en raadslid Mulder de stellingen i cjjedigen. Aanvang in het dorp x Er is een forum samengesteld uit vertoond. De avond be gint om kwart over acht. Komende donderdag heeft de to. Bedoeld voor jongeren die zich volgens de PvdA "bewuster moe ten worden van de rol die zij in de gemeentepolitiek kunnen spelen". Na een inleidend verhaal kunnen de aanwezige jongeren vragen stel len. Diverse kopstukken uit de plaatselijke politiek zullen die vra gen beantwoorden. De avond wordt gehouden in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. Aan vang acht uur. Wassenaarders kunnen dezer dagen van gedachten wisselen met plaatselijke WD'ers over "zaken die de mensen belangrijk vinden in ons dorp". Dat kan vanavond in het Dorpscentrum aan de School straat, maandag 3 maart in de Kie- vietschool aan de Oranjelaan en dinsdag 4 maart in het buurtcen trum aan de Charlottestraat. Steeds vanaf kwart over acht 's avonds. De Stichting Samenwerking Be- jaardenwerk Wassenaar houdt vol gende week dinsdag, 4 maart, een politiek forum, bestaande uit alle lijsttrekkers. Vragen van ouderen worden beantwoord in 'Huize Wil- librord' aan de Poortlaan, vanaf acht uur 's avonds. Ten slotte alvast voor de agenda: de partijen die in Voorschoten aan de verkiezingen meedoen organi seren op 19 maart een gezamenlij ke verkiezingsmanifestatie voor de hele bevolking. De plannen wor den in een later stadium nog ont vouwd. Agenda WARMOND - Het einde van de Warmondse palenrel of zo men wil: steegoorlog, is nog lang niet in zicht. Strij dende partijen zijn aan de ene kant de Rabobank en aan de andere kant woning inrichter Frans van Stijn en Peter de Wit en Ria van Sta veren van antiekzaak Cupi do. De Rabobank denkt er niet aan de palen die zij ergens in januari aan de Dorpsstraatkant van de Pleun- tjessteeg plantte, te verwijderen. Frans van Stijn, Peter de Wit en Ria van Staveren zitten met de ge bakken peren. Weliswaar is nu be reikt dat de bankklanten, het bank personeel en de geldauto hen bij het verlaten van de winkel- of ..HHHH woonruimte niet meer van de sok- als dê'wo'ordvoerster "Het is toch wat in dit land. Stel de strijd haar behoorlijk kierewiet maakt en ze ook een onrechtvaar digheid heeft vastgesteld die haar slapeloze nachten bezorgt, heeft ze toch de publiciteit gezocht. Met goedkeuring van Frans van Stijn haar vriend Peter, werpt zij zich r het nieuw ontsta ken rijden, r ne probleem is zo mogelijk nog iemand zet een paal in je tuin. Om g nr^1eaPaien Sta2ü zo.str?te- hem dan weg te krijgen, moet je gisch dat de drie middenstanders een kort geding beginnen. De Ra- met hun auto hun schuur en gara- bobank wil ons op kosten jagen ge niet meer in kunnen. De bank heeft veel meer geld dan Ria van Staveren is met echt dol wij en kan het dus veel Ianger uit„ op publiciteit. Zij en haar vriend zingen. Het is lekker procederen rekken met het geld van ande- Peter de Wit werken bij de politie "dus we zitten al in een glazen huisje". Omdat de nieuwe fase van i", bijt Ria fel van zich af'. Ze heeft een grote multomap op haar schoot liggen, barstensvol vel len papier. De zaak heeft namelijk een rijke historische achtergrond. Ria heeft flink gegraven. Tot aan 2 februari 1863 aan toe, een cruciale datum. Op die dag gaf namelijk de toen malige gemeenteraad van War mond toestemming aan de wijlen Warmonder Machen om de Pleun- tjessteeg aan de zijde van de Dorpsstraat af te sluiten. Ria heeft de betreffende raadsnotulen in haar bezit. Met die toestemming was tevens de erfdienstbaarheid gevestigd. Erfdienstbaarheid is een last waar mee een erf of onroerend goed is bezwaard. Derden mogen dan ge bruik maken van bij voorbeeld het recht van overpad of van uitwate ring. In dit geval gaat het om het recht van voetpad. En daar begint de schoen te wringen. Want voorbij denderende geldauto's of 'ingeblikte' bank klanten hebben natuurlijk weinig met voeten te maken. Tegen voetgangers die de steeg gebruiken, heeft Ria niets. Ze weet maar al te goed dat veel bejaarden de dwarsverbinding Dorpsstraat- Herenweg gebruiken als over steek. Mariënhaven ligt aan de overkant, vandaar. Bovendien zijn voetgangers kandidaat-klanten. Maar door al die auto's - en het wa ren er echt heel veel, beweert ze, vooral met al het bouwverkeer toen de bank aan het verbouwen was - werd ze horrendol. Enig begrip voor haar benarde situatie heeft ze nooit ontmoet. DINSDAG Leiden Gebouw 50 AZL - informatie-avonq Diabetes Ver. Nederland, 20 uur. Brasserie Le Bambou - Herenstraat, op treden 'Swingwinkel', 21.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht, themaj avond over vrouwennetwerken, 20.19 Bevrijdingskerk - Zuid-West, schrijf] avond Amnesty International, 19.30 uur Vredeskerk - Burggravenlaan, schrijf] avond Amnesty International, 20 uur. Fraktiekamer WD - Breestraat 1251 spreekuur, 19.15-20 uur. LVC - Breestraat 66, sportkafe, 20-24 19.30 u Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, vergade ring commissie beroep- en bezwaar, schriften, 21.30 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw - Dorpsstraat, openbaj re ledenvergadering en feest PvdA, 20 Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad 3, forumavond Zoeterwoudse politieke partijen, 20.19 kerk, open huis Chr. oratorium veren i- ging Exultate Deo, 20 uur. Lindehoeve - Van der Haarplein, optre] den dichteres Annefje Dia Huizinga, 22 WOENSDAG Leiden Hooglandse Kerkgracht 32 - openbare vergadering Wijk Ouderen Raad voor de binnenstad en de Zeeheldenbuurt, 13.30 K&O - Oude Vest 45, kinderfilmmiddag, 14.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordynsingel, belastings-i preekuur, 9-12 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, elf- stedencafé, vanaf 5 uur. Cultureel Centrum - Marijkelaan, popJ pentheater Wellus-Nietus. 14.30 uur. De gewraakte paaltjes aan de Dorpsstraatkant van de Rabodam of Pleuntjessteeg. Op de achtergrond de volksmond, ja, maar er is hier geen steen van de Rabobank") bekend staande steeg. Geen uitstallinkje van antiek, om maar wat te noe men. In juli 1985 diende een kort ge ding over deze zaak, door de bank aangespannen. "De rechter zat er geeuwend bij", zegt Peter de Wit vol begrip. De man in het zwart vonniste uiteindelijk dat tot einu 1985 er geen auto's meer door mochten. Klanten, personeel en geldauto's moesten de bank maar vanaf de andere kant van de steeg zien te bereiken. Voor de tijd na 31 december 1985 hoopte de rechter dat beide als volwassen aan te mer ken kemphanen zelf iets zouden kunnen overeenkomen. Te grazen Dat gebeurde dus niet. Zoals dit wverhaal begon: de Rabobank plant- Bankklanten maakten haar uit te de gehate palen. Vreemd. Want wat schiet de bank hier nu mee op, behalve dan dat ze haar tegenstan- gebruik maakten van particulier ders 20 te grazen heeft geno- terrein. Plus dat zij op deze manier men? Niemand kan nooit eens wat kon beginnen met d<>or, ook de bankklanten de ingang van de in Warmond als -personeel niet. Rabodam ("Zo heet het hier in de het - Grondlegster Bankdirecteur Th. A.P. Hoek: "Voordat De Wit en Van Staveren hier kwamen, zijn er nooit proble men geweest. Nee, ook niet met Van Stijn, die heeft zich volledig geconformeerd -j- gcbumui mcci u aan uic iiicj concern Van der Valk overleden Met borden maken de drie tegen de Rabobank strijdende midcL ders duidelijk dat de ingang van de Pleuntjessteeg particulier terrein is -^r, en bankbezoekers er vandaan moeten blijven. Door de palen zijn die bor- crrnnHW«tfpr den nu nogal overbodig geworden. (foto wim n"1"—oveneaen ëI UIluieë--- - ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij Avifauna en alle overige vestigin gen van Van der Valk in Nederland België hangen de vlaggen half- de zaterdag wij willen aangeven: kijk, zo gaat het nu precies als we doen wat we moeten doen. Er kunnen geen au to's meer door. Dat willen ze toch? Ja, ik weet dat ze hun schuur niet meer in kunnen. Toch staan die pa len precies goed. Kadastrale gege- LEIDERDORP - Het rijkspolitie korps Leiderdorp kampt momen- teél met een onderbezetting van maar liefst 25 procent. Zo'n tien agenten komt het korps momen teel te kort. Op korte termijn zal dat tekort niet kunnen worden aangevuld. "Het is dweilen met de kraan open", zo verzuchtte burge meester Bruggeman van Leider dorp gisteravond. Diezelfde uitdrukking gebruikt korpschef H. Lepping als hem wordt gevraagd naar de gevolgen van het tekort aan personeel. "Be paalde taken kun je gewoon niet uitvoeren. Je hebt bij wijze van spreken je handen al vol aan diver se onderzoeken, de diefstallen en inbraken. Aan structureel werken kom je niet of nauwelijks toe". Stichting moet Does beheren LEIDERDORP - Het toekomstig Bord in tuin Wat een genoegen te constateren dat een horeca-exploitant/make- laar in Leiderdorp aandacht van een deel van het gemeentelijk ap paraat krijgt vanwege een heel simpel 'bord in de tuin'. En wat eenj genoegen, dat in het L.D. daaraan nog een stuk wordt gewijd. Het genoegen komt vooral voort uit het feit, dat één van de Leider- dorpse bedrijven voor ambtelijke werkgelegenheid zorgt. Met uit het; diepe opgehaalde APV- en andere verordeningen wordt de ambtelij ke molen in beweging gezet en worden 'misdadigheden' als 'bor-; den in de voortuin' gelaakt en ver boden met de opmerking erbij, dat elk hoger beroep gedoemd is te mislukken. Over 'behoorlijk bestuur' gespro ken en over een ambtelijk apparaat dat, zeker in deze tijd, zou moeten kaar, twee redenen op voor het te kort aan agenten. Volgens Brugge- i- a man zijn de slechte huisvestings- be.reffen wat haar relatie tot het be-| mogelijkheden voor sollicitanten dnjfsleyen zou moeten zijn. redenen om deze regio te mijden. Maar ja daardoor sta je dan ook, Ufjfc-'i goede woning en je zoala °P df Engelendaal, voor het -winkelcentrum, voor paal! Overigens, het horecabedrijf is dankbaar voor zo'n snelle reactie, dat geeft een gevoel van veiligheid. J.S. Verheijj Acacialaan 31 LeiderdorD e", sprak hij gisteravond. Korpschef Lepping over het hoe en waarom: "Doordat veel bijzon dere diensten, die voor Schiphol bijvoorbeeld, juist in het westen van het land worden opgericht. Die diensten trekken dus relatief veel meer agenten uit onze omgeving wr 11 dan uit bijvoorbeeld het oosten W 6gg6V3ii611 het M.H. Valk-Mulder. Mevrouw Van der Valk heeft sa men met haar echtgenoot, die in 1969 overleed, het bedrijf opgezet, de loop der jaren is uitge- wijzen dat uit. Ik geef toe: het beheer van het verbouwde Leider- is echt vreselijk kinderachtig wat dorpse zwembad 'De Does' plus de het land. Een agent die in Gro ningen woont zal nu eenmaal niet zo snel verhuizen, terwijl iemand die al in deze regio woont gewoon kan blijven zitten waar hij zit. Ie dere keer is dat voor ons weer een aderlating". Volgens Lepping is het pro bleem dus niet plaatselijk, maar hebben alle korpsen in de provin cie Zuid-Holland ermee te maken. Overigens is de hoop gevestigd op de komst van drie geünifor meerden per 1 april en nog eens drie 'stuks' per 1 juni. Waarschijn lijk kan de rijkspolitie district Lei derdorp er medio oktober nog een paar aantrekken. LEIDERDORP - In deze krant van afgelopen zaterdag is bij het artikel j over het pleidooi van D66 voor eeni sociaal raadsman in Leiderdorp de laatste alinea weggevallen. Het be treft de reactie van wethouder Gehner op de plannen van D66.; Voor de volledigheid volgt hier als-' nog de weggevallen alinea: Volgens wethouder Gehner (wel-< zijnszaken) is het helemaal niet no dig dat Leiderdorp een apart so ciaal raadsman/-vrouw krijgt. "Dat werk wordt al lang gedaan door de afdeling sociale zaken van het ge meentehuis", roept ze. De kans dat; de partij haar zin krijgt acht ze der halve uiterst klein. "Ze hebben im-| mers hun zin al", zegt ze fijntjes. der hier allemaal gebeurt, ja. Het heeft naastgelegen sporthal moet in han- Volksdansen De maandelijkse volksdansin- wordt" dkom«^e orvru<teg"vond Kraambezoek vanaf kwart over acht gehouden. Een heel bijzondere donateurs- De leidsters, Ella Schinkel en Jo- avond houdt de stichting 'Oud ke Scholma, hebben weer een pro- Zoeterwoude' komende donder- gramraa van internationale dan- dag: mevrouw J. v.d. Pias-van As sen opgesteld. Er wordt rekening zal een voordracht houden gehouden met'verzoeknummers'. kunnen zich schriftelijk melden bij het secretariaat Activiteiten commissie Muzenhof, Spieghel- dreef 39, 3353 BK Leiderdorp, on- grQeid tot een horeca.keten van be- der opgave van naam, a«res> iang zij is zaterdagavond in haar woonplaats en het soort werk dat w0*np£ats Alpherf aan den Rijn men wil tonen. Qp 88.jarige leeftijd overleden. De begrafenis heeft morgen plaats. Om elf uur wordt een mis gehou den in de Pius X-kerk in Alphen. Het stoffelijk overschot wordt om half twee bijgezet in het familiegraf op begraafplaats Rosenburgh in Voorschoten. niets met 'bankaire' zaken te ken, het is een oridinaire burenru zie. Zij wilden nota bene wel ge- derdorp daarbij eerT'vinger bruik maken van ons parkeerter- pap' houden, rein maar wij mochten geen ge bruik maken van die doorgang. Maar nogmaals: ze schelden alleen maar en maken zich schuldig aan pesterijen die niet bijdragen den komen van een stichting. Eventueel kan de gemeente Lei- Die mening was de meerderheid van de raadscommissie bestuurs zaken gisteravond toegedaan. Bur- v..,. gemeester en wethouders hebben hun eigen belang. De bank is niet zelf nog geen oordeel gevormd meer van plan om het voortouw te over de toekomstige beheersvorm nemen in deze zaak. We hadden van het zwembad en de sporthal, trouwens al eerder paaltjes neerge- zet. Die zijn spoorloos verdwenen maar alle verdenkingen gingen maar één kant uit, natuurlijk". Vrouwencursus Het Leiderdorps sociaal-cultu reel centrum de Sjelter heeft een cursus voor vrouwen opgezet, 'omgaan met elkaar', in het kader waarvan morgen de thema-avond 'relaties' wordt gehouden. Plaats van handeling is het centrum aan de Heemraadlaan 67, van acht uur tot half elf's avonds. Vrouwen die willen komen kunnen zich telefo nisch opgeven door het draaien r 893135. de tradities rond het kraambe zoek anno 1800. Volgens de stich ting staat zij garant voor een boeiende avond 'vol verrassin gen'. Voorafgaand wordt er een korte jaarvergadering gehouden om acht uur in Ons Huis aan het Kosterspad. Elfstedencafé Kunstenaars De Leiderdorpse roept 'amateur'-kunstenaars op om te exposeren in de vergader ruimten en gangen van het so ciaal-cultureel centrum aan de Gordijnsingel. Degenen die in het V87 willen exooseren Het Voorschotense jongeren- een centrum de Lindehoeve zal het y00 4 Elfstedcngebeuren morgen niet jaar Volgens plan zal de tocht op zomaar voorbij laten gaan. Voor de Dwarswatenng in Leiderdorp, iedereen die geen tijd, geen zin of worden verreden, geen geld beeft om naar Friesland De start is om 9.45 uur bij de- te gaan biedt de Lindehoeve de stempelpost Leeuwarden ter Muzenhof mogelijkheid om de tocht via de hoogte van Alberts Corner. Door tv te volgen. Vanar vijf uur mor- de Dwarswatering heen en terug al genochtend is het café aan het te schaatsen passeren de kinderen Burgemeester van der Haarplein allc elf Friese steden van de officie 8 in Voorschoten geopend. Koffie. 1® t°éht. Aan het einde ontvangen broodjes, soep, chocolademelk de deelnemers een vaantje a s be staan klaar. WIJS da* ze de elfstedentocht heb- LEIDERDORP - De basisschoo l ben gereden. De Vogelweid organiseert morger i Een van de organisatoren, alternatieve elfstedentochi schoolhoofd J.T.P. van Haasteren, de jeugd van acht tot twaallf heeft vanmiddag de kwaliteit van het ijs bekeken. Op een aantal plaatsen moet worden geklünd, onder meer by de Bloemerdbrug. Mocht het ijs van de Dwarswate ring morgen niet goed genoeg zijn, dan zal de schaatstocht op de Lei derdorpse ijsbaan worden gehou den. Ouders zijn ingeschakeld om rond 10.30 uur voor een koek en zo- piesfeertje te zorgen door chocola demelk uit te delen aan de ver moeide schaatsers. Overigens moet de raad volgende maand nog definitief beslissen of het zwembad wordt verbouwd en er daadwerkelijk een sporthal wordt neergezet op de Hoogmade- seweg. Alleen de PvdA bleek gister avond van mening dat het beheer van beide accommodaties in ge meentelijke handen moet blijven. Het CDA verklaarde bij monde van fractievoorzitter Den Boeft precies het tegenovergestelde te willen. "Je moet het de mensen zelf laten doen. De invloed van de gemeente is immers gewaarborgd door de verstrekte subsidie", zei hij. En: "Sociaal-cultureel centrum de Sjel ter en manege Liethorp bewijzen dat particulieren het goed doen". Lamers (D66) bewandelde de tussenweg. Hij was met Den Boeft van mening dat er een stichting moet komen, maar dan één waarin een wethouder of een raadslid 'toe zicht houdt'. En Klerks (WD) zei 'ja' tegen een stichting, maar 'nee' tegen een gemeentelijk afgevaar digde. LEIDSCH d£& DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAO VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post f 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per hall jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) f 357,20 losse nummers f 1,10 i bij vooruitbe- ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Jutfermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij.van8.00-19.30uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen nr NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 taling te worden voldaan. Restitutie i? mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs J.W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv alg redactiechef: J.M J. Post Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.. W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2