LEIDSCH DAGBLAD Twee presidenten op de Filippijnen Startkaarten zeer in trek UWE GEN DAGBLAD GEEN KWESTIE VAN DURVEN MAAR GEWOON DOEN! Bouterse heft de noodtoestand op Ferdinand Marcos en Corazon Aquino beiden beëdigd Elfstedenkoorts stijgt Telefoons overbelast Gorbatsjov uit kritiek op Brezjnjev 'Marcos bereid af te treden' Aow in 2025 naar 20 pet. Luxtec komt mogelijk naar Leiden ^eemnueer^bopnementen^SS^Sth^u^S^S DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37944 President Ferdinand Marcos wordt beëdigd in zijn paleis door opper- richter Ramon Aquino. De plechtigheid werd. bijgewoond door de echtge note van de president Imelda Marcos (op de foto rechts). (foto ap> Corazon Aquino (links) legt de eed als president van de Filippijnen afin aanwezigheid van plaatsvervangend opperrechter Claudio Teehankee en haar schoonmoeder Dona Aurora Aquino. (foto ap> Klünklompsok LEEUWARDEN (ANP) - On verbiddelijke bestseller aan de vooravond van de 14de edi tie van de Elfstedentocht: klünklompsokken. Een slim me zakenman brengt in de Frieslandhal dat nieuwe arti kel aan de man. "Een ideale bescherming voor de schaatsen tijdens het klunen", prijst hij zijn koop waar, die oogt als een wat ruim uitgevallen pantoffel, Een Fries echtpaar slijt raison van één piek vuilnis zakken aan de deeli\£mers, die de zak kunnen gebruiken om hun kleding in te bewaren tij dens de tocht. In een mum van tijd waren er al ruim 100 ver kocht. LEEUWARDEN (GPD) - Al ruim voordat vanmorgen om 9 uur de inschrijving begon voor de 14de Elfstedentocht, stond er een duizendtal schaatsers te wachten voor de Frieslandhal. De eersten waren om 4 uur uit Brabant ver trokken. Onder hen ook een aantal dat geen lid is van de vereniging De Friesche Elf Steden. Ze hoopten alsnog een startkaart te kunnen kopen. Hoewel verhalen de ronde doen over een levendige zwarte handel in startkaarten, was er veel meer vraag dan aanbod. Een enkeling slaagde er in een startbewijs te be machtigen voor 75 gulden. Dat is MOSKOU (Rtr/AFP) - Partijleider Michael Gorbatsjov heeft vanmor gen tijdens zijn openingsrede tot het 27ste partijcongres in Moskou het bewind van Leonid Brezjnjev verweten de Sowjet-maatschappij schade te hebben toegebracht. Hij zei dat de leiding "de afgelo pen jaren achter is gebleven bij de eisen van de tijd en het leven zelf'. "De problemen stapelden zich sneller op dan dat zij werden opge lost". Gorbatsjov noemde de in 1982 overleden Leonid Brezjnjev niet met naam, maar verwees vol gens waarnemers overduidelijk naar diens in 1981 geëindigde 18- jarige bewind. Gorbatsjov wijdde ook harde woorden aan het "Westerse kapita lisme". „Wij zijn bereid alles te doen wat in ons vermogen ligt om de internationale situatie te verbe teren", zo zei de nieuwe partijlei der in zijn direct uitgezonden toe spraak. Maar over Verenigde Sta ten zei hij: "Dit is een maatschap pij waarvan de leiders weigeren de realiteit in de wereld onder ogen te zien en verstandige conclusies te trekken". Aan het congres wordt deelgeno men door 5.000 afgevaardigden uit de verschillende Sowjet-republie- ken en door 150 buitenlandse dele gaties van Oostbloklanden en com munistische partijen. Magnifiek schaatsweer Koude en heldere nacht met matige tot strenge vorst en minimumtemperatu ren van min 8 tot min 15 graden. Over dag zonnig, overwegend lichte vorst en maximumtemperatuur iets onder nul. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: geleidelijk meer be wolking en toenemende kans op sneeuw. Eerst strenge vorst in de nacht en ochtend, tegen het weekeinde tempering van de vorst. Maximum temperatuur rond het vriespunt. 26 februari 1986 Zon op: 07.33 uur, zon onder: 18.13 uur. Maan op: 20.44 uur, maan onder: 08.31 de normale prijs voor deelname aan de tocht. Er werden ook start bewijzen aangeboden voor f 1500 tot f 2000, maar op dat aanbod werd niet ingegaan. De verkopers kregen misprijzende reacties. "On sportief', aldus de wachtenden. Sommigen hebben duizenden guldens over voor een startbewijs. De eerste liefhebbers dienden zich gistermorgen om twaalf uur al aan. Zij hebben de hele nacht in en bij de Frieslandhal vertoefd en hopen alsnog op 'genade' van het Elfste- denbestuur. Daar is weinig kans op. Wel werd vanmorgen bekend dat het aantal kaarten dat over blijft, zal worden verdeeld over, wat werd genoemd 'bijzondere ge vallen'. Winnaar van '85 Evert van Ben- them was eerst het parcours gaan verkennen voor hij zich in de hal meldde. Kanshebber Jan Kooiman concentreerde zich extra op de laatste kilometers naar de Bonke- vaart. "Ik wil dat stuk uit mijn hoofd kennen. Wat me vorig jaar is overkomen, zal me nou niet gebeu ren". In Sneek werden gisteren in re cordtijd door de VVV 300 fakkels verkocht, die morgen langs de grachten zullen worden geplaatst. De meeste rijders passeren de Wa- terpoortstad in het duister. Langs de route zullen weer tal van orkes ten, boerenkapellen, muziekkorp sen en bandjes staan om de toerrij ders een hart onder de riem te ste ken. Er is echter één groot pro bleem: "Als het vriest, dan hangen de vellen al gauw aan je mond", al dus een muzikant. Deelnemers aan de Elfsteden tocht wordt met klem aangeraden skibrillen te dragen om oogschade door bevriezing te voorkomen. De huisvesting van duizenden rijders en toeschouwers lijkt opnieuw geen enkel probleem. Vanuit Leeu warden en omgeving kwamen gis teravond en vanochtend vele dui zenden aanmeldingen binnen van particulieren. Telefonisch was Leeuwarden gisteren nauwelijks bereikbaar. De telefooncentrale in de Friese hoofdstad raakte 's ochtends om half tien reeds overbelast. "De drukte is niet bij te benen", aldus een PTT'er. Vanmorgen vergden de voorbereidingen voor de tocht zoveel van het elektriciteitsnet dat er spanningsverschillen ontston den. Intussen wordt hard gewerkt aan tal van voorzorgsmaatregelen voor de dag van morgen. Zo staan op de vliegbasis Leeuwarden 13 helikop ters klaar voor noodgevallen. De rijkspolitie heeft een helikopter uitgerust met een zogenaamde warmtecamera, waarmee morgen nacht na afloop van de tocht even tueel naar vermiste schaatsers kan worden gespeurd. (Meer Elfstedentochtnieuws op de pagina's 9, 10 en 11) MANILLA (GPD/AFP/DPA) - Zowel de zittende presi dent Ferdinand Marcos als oppositieleider Corazon Aquino zijn vanochtend geïnstalleerd als president van de Filippijnen voor de komende zes jaar. plechtigheid in Club Filipino toe gejuicht door een groot aantal in vloedrijke Filippijnen: de leider van de katholieke kerk, kardinaal Jaime Sin, minister van defensie Juan Ponce Enrile en plaatsver vangend staf-chef van de strijd krachten Fidel Ramos, en diverse vertegenwoordigers van het zaken leven. Een uur nadat Aquino president was geworden liet Marcos zich in stalleren voor dezelfde functie, die hij al twintig jaar heeft bekleed. Dat gebeurde in het presidentiële Malacanang-paleis. Marcos had geen buitenlandse vertegenwoor digers uitgenodigd om zichzelf de afgang te besparen dat zij toch niet zouden komen. De Amerikaanse regering dringt sinds gisteren openlijk aan op het vertrek van Marcos om een vreed zame overdracht van de macht aan een nieuwe regering mogelijk te maken. Intussen is de speciale Amerikaanse afgezant Philip Ha- bib opnieuw naar Manilla vertrok ken om Marcos over te halen de strijd op te geven en verder bloed vergieten te vermijden. De Verenigde Staten hebben tot dusverre geen van beide regerin gen als de enig rechtmatige er kend. Kort na de plechtigheden zei een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken dat met beide strijdende partijen contacten worden onderhouden. De woord voerder van het Witte Huis zei: „Wij erkennen gewoonlijk alleen staten en geen regeringen". Vol gens Speakes is de situatie op de Filippijnen nog zo onduidelijk dat geen van beide regeringen aan spreekbaar is. Marcos heeft de aandrang van de VS om te vertrekken vandaag tij dens zijn beëdiging van de hand gewezen. „Ik respecteer de politiek van de VS, maar mijn ontslag is on mogelijk". Wel zei hij op verzoek van president Reagan tot dusverre te hebben afgezien van een aanval op kamp-Crame, het hoofdkwar tier van de pro-Aquino militairen. Bij de beëdiging van Marcos wa ren geen diplomaten aanwezig. De eerste secretaris van de Ameri kaanse ambassade op de Filippij nen, Earle Scarlett, bevond zich wel onder de aanwezigen bij de beëdigingsplechtigheid van Aqui no, maar volgens eigen zeggen niet als vertegenwoordiger van de VS. In de hoofdstad vonden van nacht verschillende gevechten plaats. Rond het Malacanang-pa leis werd door regeringstroepen op ongewapende demonstranten ge schoten, waarbij gewonden vielen. Tot nu toe zijn er zeker twaalf men sen gedood bij de vuurgevechten tussen de aanhangers van de twee presidenten. (zie verder pag. 15) Laatste Nieuws MANILLA (UPI/AFP) - De Filip pijnse president Ferdinand Marcos zou er vanmiddag in hebben toege stemd af te treden in ruil voor een veilig vertrek van de president en zijn familie naar het buitenland. Minister van defensie Juan Ponce Enrile, die de opstand leidt, ver klaarde dat in een interview met een onafhankelijk Filippijns radio station. Enrile zei enkele uren tele fonisch contact te hebben gehad met Marcos. De commandant van de paleis wacht, luitenant-kolonel Nortberto Santiago bevestigde later het ge sprek. Een duizendtal mariniers, het corps dat de ruggegraat vormde van de aan Marcos trouwe troepen, trok zich vanmiddag terug uit de omgeving van het presidentiële pa leis. Hun commandant verklaarde dat de „oorlog afgelopen is". Rond half drie werd gemeld dat Marcos op weg was naar de Ameri kaanse luchtmachtbasis Clark. Daarvandaan zal hij de Filipijnen verlaten, zo meldt het Amerikaan se televisiestation CBS. CBS, dat zich beroept op een anonieme bron in Washington, meldt niet naar welk land Marcos zich zal begeven. Lange rijen voor de tafels de startbewijzen werden verstrekt. DEN HAAG (ANP) - De aow- premie zal door de vergrijzing in de volgende eeuw drastisch omhoog gaan. De premie be draagt nu 11,35 procent. In 2005 zal het zijn gestegen tot 13,2 procent om daarna snel toe te nemén tot 20 procent in 2025. Dat concluderen drs A.P. Huij- ser en dr P.D. van Loo, mede werkers van de Nederlandsche Bank, in een vandaag versche nen onderzoek. De onderzoekers waarschu wen de betaalbaarheid van de aow bij het huidige pensioen stelsel steeds meer een pro bleem zal kunnen worden.. Het tweetal heeft ook becij ferd dat de premie minder hoeft te stijgen wanneer de uit keringen vanaf 1995 een pro cent per jaar minder stijgen. Ook zou hel premiemaximum kunnen worden afgeschaft. De premies van de zieken fondsen en de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) moeten nu al omhoog om de kastekorten te kunnen dekken. Dat schrijft de Ziekenfonds raad aan de staatssecretarissen Van der Reijden (volksgezond heid) en De Graaf (sociale za ken). De raad schat het totale tekort tegen het einde van dit jaar op ongeveer f 1600 miljoen. PARAMARIBO (ANP) - De noodtoestand in Suriname is vanaf vandaag opgeheven. Dat heeft legerleider Bouterse gisteravond in Paramaribo meegedeeld. 20 PAGINA'S (foto Michael Kooren) Dichteres Mickey Wal- visch: 'Ik loop echt niet met een revolver of een wurgtouw op zak'. PAGINA 19 Griepgolf overspoelt ons land. PAGINA 5 Verenigde Staten willen einde aan Golfoorlog. PAGINA 7 Fusie tussen Centraal Be heer en Interpolis. PAGINA 9 1 Tweede lustrum van De mocratische Arabische Republiek wordt in Saha ra gevierd. PAGINA 14 Strengere eisen lpg-reservoirs DEN HAAG (ANP) - Lpg-reser voirs op minder dan 120 meter van de bebouwing moeten onder gronds worden gebracht. Voor tankstations die gunstiger liggen of waar het reservoir al onder gronds is geïnstalleerd, zijn minder ingrijpende veiligheidsvoorzienin gen nodig. Dit staat in een voorlopige alge mene maatregel van bestuur op grond van de hinderwet, die van daag in de Staatscourant is gepu bliceerd. De nieuwe milieu-eisen gaan on geveer 120 miljoen gulden kosten. Het bedrijfsleven zal daarvoor moeten opdraaien. De aanpassin gen moeten uiterlijk 1989 zijn uit gevoerd. Glasvezeltechniek uit Verenigde Staten (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Amerikaanse be drijf Luxtec Corporation heeft be langstelling om zich in het Leidse bio-sciencepark te vestigen. Het bedrijf, dat een vestiging voor de Europese markt zoekt, maakt me dische apparatuur, waarin glasve zeltechnieken worden toegepast. Verder is men bezig met de ont wikkeling van lasapparatuur voor glasvezels. De voormalige Leidenaar Jack Kloots (52) die directeur is liet het oog op Leiden vallen nadat onder handelingen met de gemeente Al melo op niets uitliepen. Volgens eerder in Almelo gepre senteerde plannen kan het bedrijf over vijfjaar 150 mensen werk bie den en een jaaromzet van 20 mil joen gulden halen. Toen werd ge dacht aan de bouw van een be drijfspand van 2,5 miljoen gulden. De verwachting is nu dat Luxtec in het Academisch Bedrijvencen trum een voorpost zal vestigen, om later uit te groeien tot een zelfstan dige vestiging met tientallen hoog gekwalificeerde werknemers. De Amerikaanse biotechnologische bedrijven Centocor en Mogen bv gingen Luxtec hierin al voor. (zie verder pagina Leiden) Hij sprak ter gelegenheid 'van de zesde veijaardag van de militaire staatsgreep op 25 februari 1980. Nederland heeft de beslissing ver welkomt. Bepaalde maatregelen blijven echter van kracht. Zo blijven grondwet en parlement opge schort. De noodtoestand werd in augustus 1980 ingesteld. „Omdat tegen de contra-revolutie nu ade quate maatregelen zijn getroffen" kan er volgens de legerleider een einde komen aan de noodtoestand. „Fysiek zijn wij erin geslaagd de contra-revolutie buiten te grenzen te houden", zo stelde Bouterse. De Nederlandse regering heeft de aankondiging van de Surinaam se bevelhebber verwelkomt, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag gezegd. Ook de vooruitgang „die lijkt te worden gemaakt" met het Natio naal Instituut Mensenrechten „wijst in de richting van verster king van de rechtsstaat en vergro ting van het respect voor de men senrechten". De regering wacht op nadere berichten van de ambassa deur in Paramaribo, Van Houten, om een meer inhoudelijke reactie te kunnen geven, aldus de woord voerder. Nederland heeft concrete stap pen in de richting van herstel van democratie en de rechtstaat als voorwaarde gesteld voor hervat ting van de ontwikkelingshulp, die na de decembermoorden van 1982 werd opgeschort. Enige tijd gele den werd van gezaghebbende zijde in Den Haag geopperd dat bijvoor beeld de oprichting van een naar behoren functionerend mensen rechten-instituut zou kunnen lei den tot gedeeltelijke hervatting van de hulpverlening. In zijn drie uur durende toe spraak kondigde Bouterse ook aan dat het rangenstelsel in het leger wordt afgeschaft. Voortaan wordt alleen nog onderscheid gemaakt tussen 'commandanten van de re volutie' en 'commandanten van het leger'. NEEM NU EEN ABONNEMENT! Q per maand 22.70 n per hall jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) [_j per iaar f 256,90 per kwartaal f 67.45- uw voorkeur aankru.se De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Postcode/Plaats Teletoon controle bezorging) i Leiden In pleats v ir het leldsch/Alphens Dagblad, t

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1