n 'Ik heb geen revolver of een wurgtouw op zak' 'Ik hel of een Adèle Bloemendaal: vol zelfspot PODIÜMBLIK Mickey Walvisch debuteert tijdens poëziefestival Zesde Nacht van de Poëzie Mickey Walvis» DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Toneel, bewegings kunst en nog wat lichtere kost de ze week in de Leidse theaters. Conny Stuart Zo haalt de Leidse Schouwburg morgenavond Conny Stuart in huis. Conny Stuart komt na ne gentien jaar lang in musicals en andere grote theaterprodukties te hebben gestaan met haar eigen solo-programma, waarin ze aan de piano wordt begeleid door Louis van Dijk. De wereld van het Franse chanson, van het ca baret en van de musical, Conny Stuart is er vertrouwd mee. Het lijkt dus logisch dat ze al deze fa cetten van haar werkzame thea terleven in haar programma heeft verwerkt. Ook de affiniteit die Conny Stuart met de Argen tijnse tango heeft moet in deze show tot uitdrukking komen. Wat het aandeel van Louis van Dijk betreft, de pianist treedt in dit geval niet alleen als begeleider op. Zo bevat het programma een aantal dialogen tussen de twee artiesten. Mevr. Gauguin 'Mevrouw Gauguin' in fraaie toneelbeelden. Zo luidde de kop boven een eind vorig jaar in deze kolommen afgedrukte recensie van een voorstelling door de to neelgroep Centrum. De in Neder land geboren en getogen actrice Helen Cooper, die al sinds jaren in Engeland woont, heeft in haar eerste toneelstuk een beeld willen schetsen van de vrouw van Paul Gauguin. Ten dele dat gelukt, want niet de eigenlijk nogal be gripvolle houding van Mette Gauguin maar vooral de inner lijke strijd van haar echtgenoot eist de meeste aandacht op. Via zijn vrouw krijgen de toeschou wers een blik op de wezenlijke en onoplosbare problematiek van de kunstenaar, die in dit geval zijn keuze heeft gemaakt. Men kent wellicht het verhaal over de alles beheersende gedrevenheid van de mens Gauguin, die zich steeds meer geheel aan de schilderkunst wenst te wijden. Hij verzaakt zijn familiaire verplichtingen, zegt zijn baan als effectenmake laar op en laat uiteindelijk zijn vrouw met vijf kinderen in de steek. In mette Gauguin ziet men een vrouw, die de keuze van haar man op zijn minst respecteert en zich als een sterke persoonlijk heid moedig door de moeilijke si tuatie heen slaat. Van een ont wikkeling is niet echt sprake; ook wordt er geen partij gekozen. Het idee voor dit stuk ligt, zoals zij in België: Dirk van Bastelaere, Herman de Coninck, Luuk Gru- wez, Hubert van Herreweghen, Sipko Melissen en Driek van Wissen. Jean-Paul Franssens, die vo rig jaar als laatste dichter op moest treden en dus door velen gemist zal zijn, is dit keer onge twijfeld gunstiger op het pro gramma gezet: als eerste, mo gen we aannemen. Zo immers wil de inmiddels rijke Utrecht se Nacht-traditie het. De vrouwelijke dichters zijn dit jaar wel zeer sterk vertegen woordigd met Judith Herzberg, Johanna Kruit (een Zeeuwse dichteres die in 1985 debuteerde met Omtrent het getij), Hanny Michaelis, Neeltje Maria Min (zij kwam in 1985 met haar tweede bundel, 'Een vrouw be zoeken'), Astrid Roemer en Mic key Walvisch. Jean-Pierre Rawie, tijdens de nacht van '82 door het publiek nog uitgekreten voor 'seksist'. denstroom. Voordat de verslag geefster arriveert, heeft Mickey net een vriendin aan de telefoon ge had. „Die is heel vals. Geworden, denk ik, door het leven. Maar ik ken haar al vanaf mijn vijftiende". „Ik ben geen mannenhaatster. Ik vind mannen als mensen prima. Er zijn er maar twee die ik haat: mijn ex-man en mijn ex-vriendje. De laatste is literatuurcriticus". door Inge van den Blink Een genre waar Mickey niet zo dol op is, blijkt al snel. Vooral nief na de matige ontvangst van haar eerste dichtbundel: „Ze lullen maar wat. Aad Nuis bijvoorbeeld vergelijkt mij in de Volkskrant met een of andere zouteloze essayist. Het gaat helemaal niet over de ge dichten. Die kerels schrijven alleen voor hun eigen eer en glorie. Het liefst zou ik Nuis een klap verko pen". Spijtig: „Maar dat kan na- interviews heeft verklaard, in Coopers eigen biografie. Dat ze zelf om vergelijkbare redenen door haar man in de steek is gela ten heeft haar interesse voor Met- te's situatie aewekt. Vanuit haar ervaring als ac trice met beeldend theater heeft Heieen Cooper in haar hoedanig heid van schrijfster gestreefd naar een stuk met 'echte persona ges in een heel visuele omgeving'. En daarvoor heeft toneelgroep Centrum een prachtige vorm ge vonden. Men kan zich daar don derdagavond van overtuigen in de Leidse Schouwburg. Adèle 'In korte broek'. Zo heet het so loprogramma van Adèle Bloe- mendaal, dat brijdagavond in het theater aan de Oude Vest is te zien. Een programma vol zelfspot met sketches en liedjes die de eer ste vijftig levensjaren van Adèle op de voet volgen. Gesplitst in de periode, die door haar vader en in de tijd die door zoon werd be heerst. Hoe Adèle Bloemendaal met veel herwonnenlevenslust er in haar nieuwe show tegen aan gaat, kan men elders op deze pagina uitvoerig lezen. Flairck De bij een breed luisterpubliek in de smaak vallende groep Flairck heeft zich vernieuwd. In deze vernieuwde samenstelling presenteert de groep zich zater- blijft vrolijk terugkomen in het Utrechtse, net als Rutger Kop land, die inmiddels wel een stamgast mag heten. Ook Tho mas Rap, de dichtende uitgever, herinneren we ons nog van een paar jaar geleden (1982 om pre cies te zijn), toen hij in zijn poë zie het leed in moderne doorzon woningen onder de loep nam. Een oude rot, die eveneens eerder gesignaleerd werd op de poëzienacht, is Adriaan Mor- riën. Altijd een stijlvolle ver schijning, en een gewaardeerd poëet. De artiesten in de pauzes zijn wat serieuzer geselecteerd dan bij sommige eerdere nachten: cabaretier Herman Finkers komt uit Hengelo en is, zoals mensen die hem wel eens in het Utrechtse Werftheater hebben gezien weten, op geheel eigen wijze leuk. Mini Maxi tonen clownerie, het damestrio De Anita's zingt. Martin van Duyn- hoven, welbekend slagwerker, tuurlijk niet. En in Propria Cures, dat was helemaal een smerige, van A. Moonen. Die suggereert dat ik kan publiceren omdat ik Theo Sontrop van de Arbeiderspers ken. De waarheid is dat Moonen gepro beerd heeft om me in bed te krij gen, en de pest in heeft omdat dat niet lukte. Dus schrijft hij nu zo'n stukje. Ik vind cynisme enig hoor, maar dit is zo grof en stompzin nig". „In werkelijkheid heb ik wei twintig uitgevers afgelopen voor dat mijn gedichten gepubliceerd werden. Bertje Poll heeft indertijd voor Hollands Maandblad ineens achttien gedichten van me geno men. Maar nu schrijft hij geen re censie voor de NRC. Dat vind ik nou lullig. Meulenhoff wilde geen boek maken 'omdat ze geen poëzie in hun fonds hebben'. En andere uitgevers hadden weer een ander verhaal". Haat-liefde „Met Huug, mijn ex-vriendje heb dagavond in de Leidse Schouw burg. onder de vlag van K&O. In het nieuwe programma zijn en kele oudere stukken opnieuw be werkt voor het nu gebruikte in strumentarium. Met nieuwe com posities zijn ze samengesmed tot één programma. Flairck gaat er prat op sterker dan ooit naar vo ren te treden, nu Peter Weekers, na enkele jaren solo te hebben ge werkt. terug is in de groep en Ro bert Vink als talentvolle nieuw komer is ingelijfd. Weekers zingt en neemt de fluiten weer ter hand. Vink bespeelt de cimbaal en beroert tevens het slagwerk. Oude getrouwen als Erik Visser (diverse snaarinstrumenten) en Sylvia Houtzager (violen en harp) completeren de groep met haar voor velen zo herkenbare ei gen geluid. Joup van 't Hek De cabaretier Youp van 't Hek komt na ruim een jaar terug naar de Leidse Schouwburg, op maandagavond 1 maart met zijn programma 'Verlopen en verla ten'. Eigentijds tekstcabaret, waarin hij zijn 'eigen' publiek lang niet altijd spaart en een aantal keren goed uithaalt. Evenals in zijn vorige program ma's hangt Van 't Hek zijn grap pen, opmerkingen en anekdotes op aan een verhaallijn. In dit verhaal speelt hij de 'verlopen en verlaten' zoon van een Canadese bevrijder, die uiteraard al lang brengt een act samen met The Supreme Rockers onder leiding van Henk Bakboord, Het Ric- cioti Ensemble, dat zich 'straat- kamerorkest' noemt, treedt op, evenals het Mariachi-orkest Me xico Lindo. 'Josefina' vertolkt de tango, en het pianoduo Wyne- ke Jordans en Leo van Doese laar brengt Satie. Een ruime keuze dus voor de muzieklief hebbers. Ed Leeflang (dichter) en Piet Piryns (journalist) verzorgen net als vorig jaar de presentatie van de Nacht van de Poëzie, die ongetwijfeld tot ver in de kleine uurtjes zal duren, en omringd wordt door stands van kleine uitgevers en boekhandels. Een week voor de 'grote' nacht, zon dag 2 maart, wordt een kinder middag gehouden. De gasten zijn schrijfster Mies Bouhuys en dichter Wiel Kusters. De Amsterdamse Taaldruk- werkplaats zal met de kinderen gedichten maken en drukken, vanaf 13.00 uur. Het eigenlijke kinderprogramma begint om 14.30 uur. ik een moordende LAT-relatie van ruim acht jaar gehad. Echt een haat-liefde toestand. En dat na een rothuwelijk. Ik ga het klooster in. Nee hoor, dat heb ik een dag ge daan, toen werd ik gek". „Ik ben achttien jaar getrouwd geweest. Een jeugdliefde. Dat is geen goed begin, moetje niet doen. Ik was 15, hij 18. Ik wilde naar de toneelschool, maar werd toen net zwanger, op m'n negentiende. Ik had zwaar de pest in: we zijn echt met z'n drieën getrouwd. Ik was vijf en een halve maand zwanger en barstte zowat uit m'n Boussac- jurkje. Je weet wel, van die bloe- metjesstof. Ik had me helemaal in- gésnoerd. Het zag er niet uit". „Ik heb me toen ik getrouwd was nooit meer één dag vrij gevoeld. Het huwelijk is een baan zonder sociale voorzieningen. Ik ben er echt tegen. Je moet altijd zorgen dat geld en liefde niet door elkaar gaan lopen. Dan krijg je rancune- toestanden. Geen een van mijn ou de vrienden is nog getrouwd". en breed vetrokken is. Dat geeft de voorstelling een strakke op bouw, waardoor een basis wordt gelegd voor verdere ontwikkelin gen. Het programma bevat ook aardig wat aan zelfbespiegeling en actuele toespelingen. Voor lief hebbers van 'stevig' cabaret. Vals Bloed 'So long Johnny' is de titel van een nieuwe produktie. die Vals Bloed samen met de Factorij heeft uitgebracht. Aangekondigd als een wrang-humoristisch be wegingstheaterstuk en door dansrecensente Ine Rietstap in de NRC omschreven als knap en prikkelend theater met acrobati sche dans komt de voorstelling op woensdag- en donderdagavond naar het LAK. Ook in deze pro duktie houdt Vals Bloed zich weer bezig met relaties tussen mannen en vrouwen, relaties die niet zo best zijn en waarbij in dit geval de puur seksuele eigen schappen van de onderlinge aan trekkingskracht om de hoek ko men kijken. Hesper Independance is een Arnhems initiatief dat theatermakers de gelegenheid biedt door middel van het maken van produkties onderzoek te doen naar speelstijl, vorm en presentatie. 'Hesper', vrijdag- en zaterdagavond te zien in het LAK-theater, is on- „Mijn man was op z'n acht en twintigste al adjunct-directeur van een reclamebureau. Die man had een werkziekte. En hij ging steeds meer zuipen. Ik mocht niks, hij was heel jaloers. Op m'n 24ste zat ik in het Vestzaktheater, dat was een soort toneelschooltje. Mijn man is met de regisseur gaan pra ten om hem te vertellen dat het niet goed voor de kinderen was dat ik werkte. Mfjn zoon was vier, mijn dochtertje een half jaar. Het had best gekund, met oppas. Maar hij zette mij in een gouden kooi: vast gepind in een duur huis in Amstel- Hondekop „Op mijn 35ste heb ik hem eruit gegooid, op de avond voor kerst. Ik kon er gewoon niet meer tegen, die dronken hondekop van hem. Maar hij had binnen twee weken de geijkte juffrouw en wilde scheiden. Allemaal heel obligaat. Ik ben wel mooi even van de kaart geweest. Je vergroeit met zo'n echtgenoot, als of het een broer of vader is. Ik ben er echt bijna aan doodgegaan". „Hij is weer getrouwd natuurlijk, heeft het oude patroon voortgezet. Vrouw tien jaar jonger, hypotheek tot over z'n oren. Hij ging opeens squash spelen, voor z'n conditie, haha, en rare witte jasjes dragen". „Ik heb liever dat iemand dood gaat dan me belazert. Mijn gedich ten gaan eigenlijk over hypocrisie. De meeste mannen laten het afwe ten als ze echt iets moeten. Maar zodra je alleen bent, staat het hele leger voor de deur. Mijn manbeeld is er na de scheiding niet op verfraaid. Die kerels die je willen versieren, varen allemaal onder valse vlag. Iemand die al jaren op onze kinderen paste, wilde opeens ook alleen maar op me duiken. Met de smoes van 'ik was al jaren ver liefd op je". „Ik ben in 1941 geboren in Am sterdam, op de Prinsengracht. Mijn vader had daar een bontfa briekje, een hele gekke toestand. Het was een kermis-achtig, toneel achtig gezin. Ik heb altijd willen to neelspelen. Mijn vader was joods. Hij heeft de oorlog overleefd door dat mijn moeder niet-joods was, maar moest op een gegeven mo ment wel onderduiken. Omdat ik altijd zoveel kletste, ging ik op mijn 3e of 4e naar een hele nare tante. Een begrijpelijke veilig heidsmaatregel. maar als kind heb je er geen idee van hoelang zoiets duurt en waarom het nodig is. Het was een traumatische ervaring. Ik wil nog steeds niet op vakantie of uit logeren". „Mijn vader, mijn moeder, mijn zuster, die tien jaar ouder was dan ik, ze stierven per stuk rap af. Mijn moeder toen ik 11 was, mijn vader toen ik 21 was,, maar daarvoor ging hij ook al steeds bijna dood. Mijn zuster overleed toen ik 28 was. Toen dacht ik: ik ben de volgende. De dood is me eigenlijk met de pa plepel ingegeven". Mickey Walvisch barst in vrolijk staan uit een experiment met mo gelijkheden om theater te maken op basis van een vertelling. Geko zen werd voor het werk van de Amerikaanse schrijfster en beel dend kunstenares Djuna Barnes (1892 - 1982). In al haar boeken beschrijft Barnes mensen, die ontworteld zijn en verdeeld naar lichaam en geest. De liefde wordt afgetekend als misplaatste hart stocht en onbeantwoorde begeer te. Ouderliefde brengt niets dan ijdele hoop xx>ort. Liefde is een noodlot dat het lijden voedt en een vervreemding in de hand werkt. Independance neemt de uitdaging aan om met andere dan alleen literaire middelen de beelden en associaties van Bar nes bij het publiek op te roepen. Braaaaaaf De zondagmiddagvoorstelling in het LAK wordt ditmaal ver zorgd door het Amsteltoneel. De titel van het stuk is 'Braaaaaf, een thriller over dierproeven, computers en liefde. De voorstel ling -geregisseerd door Joost Prinsen- is duidelijk geent op de activiteiten van het Dierenbe vrijdingsfront en heeft de liefde voor al wat leeft tot onderwerp. Voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Aanvang 15.00 uur. De Leidse toneelgroep 'Impe rium' speelt vrijdag- en zater dagavond in het eigen Micro theater weer Ibsens 'Hedda Ga- bler'. Aanavng 20.30 uur. gelach uit als ze hoort dat ook Jean-Paul Franssens aan de Nacht van de Poezie deelneemt: „Daar heb ik altijd ruzie mee. Vroeger kwam ik hem vaak tegen in café Welling. In die tijd was ik heel de pressief en down, en dan begon hij tegen mij te schreeuwen van 'hang je dan op, wijf. Maar hij is wel aar dig". „Ik kom bijna nooit meer bij Welling. Ik zou het wel leuk vin den, als er maar niet zoveel gezo pen werd. Ik heb iets tegen alcohol omdat ik er twee had die zopen, snap je. Ik zit zelf tegenwoordig al tijd bij Keyzer, iedere dag om een uur of vijf. Eenzame mensen zitten daar tegen elkaar aan te zeiken en gaan daarna rustig weer naar huis". Mickey Walvisch werkte tussen 1977 en 1981 als free-lance verslag geefster voor Viva, een korte car rière bij Privé liep al snel dood: „Om daar te werken moet je echt een gangster zijn. Ik moest van hen Sonja Barend kapot schrijven. En mijn kapper uithoren over prinses Irene. Want hij deed ook koninklij ke hoofden. Voor Weekend heb ik ook nog geschreven: een interview met Johnny Jordaan. Maar dat vonden ze te soft. Ik had hem over z'n seksleven moeten ondervra gen". „Poëzie heb ik altijd veel gele zen, vanaf mijn veertiende: Ny- hoff, Lodeizen, Marsman. Els- schots gedichten vooral vind ik prachtig. Ik zat op de mms. en dat was vroeger een echt literair schooltje. Wat ik tegenwoordig veel lees is het werk van Jan Arends. En Hanny Michaelis. Maar de poezie van Vasalis, dat vind ik geniaal". „De meeste van mijn gedichten zijn in de ik-vorm geschreven, maar ze gaan lang niet allemaal over mezelf. Theo Sontrop heeft voor de bundel wel voornamelijk de kwaaie gedichten uitgezocht. Nieuwe zakelijk leider Berliner Philharmoniker WEST-BERLIJN (AFP) - Het Ber- lijns Filharmonisch orkest waar van Herbert von Karajan de vaste dirigent is, heeft sinds vorige week zaterdag een nieuwe zakelijk leider in de persoon van Hans-Georg Schater, die artistiek leider was van de Jahrhunderthalle Hoechst in Frankfort. Hij lost Wolfgang Stresemann af die de functie heeft waargenomen hangende het con flict binnen het orkest. Schafer werd aan het publiek voorgesteld vóór aanvang van een concert onder leiding van de 77-ja- nge von Karajan. Stresemann, zoon van de presi dent van de Weimarrepubliek Gus- tav Stresemann, had er in de zomer van 1984 in toegestemd op 80-jari- ge leeftijd nog even terug te ko men. Hij bestuurde het orkest van 1959 tot 1978. Hij werd door het pu bliek langdurig toegejuicht voor de diplomatie waarmee hij de span ningen en moeilijkheden rond de Berliner Philharmoniker hielp op lossen. De spanningen en moeilijkheden waren in 1984 ontstaan tussen het orkest en zijn zakelijk leider van dat ogenblik. Peter Girth. Girth, die het vertrouwen van Von Kara jan genoot, had een einde willen maken aan bepaalde praktijken van de orkestleden, die schnabbel den door in hun vrije tijd goedbe taald in kamermuziekformaties te spelen. Het jaar tevoren was er al een cri sis geweest tussen de musici en Von Karajan, die onder de blazers van het orkest een vrouw had wil len opnemen die zijn bijzondere voorkeur genoot. Marga Mineo presenteerde gis teren het door haar geschreven boekenweekgeschenk voor dit jaar: 'De glazen brug'. De boe kenweek wordt van 12 tot 22 maart gehouden. (toto anefoi Mickey Walvisch: overstelpende en openhartige woordenstroom. (foto GPD» die over mezelf gaan. Nu lijkt het net of ik altyd met een revolver op zak loop, of een wurgtouw". „Ze denken allemaal dat mijn ge dichten heel eenvoudig zijn. Dat is niet waar. Er zit vaak een dubbele bodem in. Maar ik wil niet cryp tisch zijn, niet intellectueel. En ik hou van humor. Het mag niet droog zijn, dan krijg ik het be nauwd. Carmiggelt jaeeft eens ge schreven: 'Humor is een mooi doosje om verdriet in op te ber gen" „'Trut is troef, een tekst die Adè le Bloemendaal heeft gebruikt voor haar programma Adèle's Keus (ook opgenomen in de bun del - red.), heb ik geschreven uit woede en wanhoop. Een trut is een vrouw die zich aanpast, die alles pikt, die geen haar op haar tanden heeft". „Vrouwen zyn vaak zo masochis tisch. Al mijn vriendinnen zitten in dezelfde troep. Het is steeds het zelfde: met mannen kun je niet echt praten, ze zijn egoistisch, alles moet op hun moment. Vrouwen zien zichzelf altijd door de ogen van een man. En als je niet zo bent, moeten mannen je niet Vrouwen worden gekozen op lief en mooi. Dat was vroeger al zo, op dansles". „Wat ik zou willen is gewoon lief de, met vriendschap en sex, alles. Gewoon een man met wie je naar Albert Heqn gaat op zaterdagmid dag. En een beetje lachen. Maar ik heb het nog nooit meegemaakt". Haar optreden 8 maart aanstaan de op de Nacht van de Poèzie vindt Mickey 'vreselijk eng': „Je staat zo in je blote kont Het is het toppunt van narcisme". En bij het afscheid zegt ze nog. om de hoek van de deur: „Waar schijnlijk val ik flauw". Adèle Bloemendaal tijdens haar theatershow. HAARLEM/LEIDEN - "Ik wil op een natuur lijke manier oud worden. Hier, deze hangtie ten en zadelreet, die heb ik eerlijk verdiend. Daar zit een verhaal achter". Op het podium staat een oudere vrouw - model hobbezak - die de drang naar de eeuwige jeugd van Adèle bloemendaal kritiseert. Ze zegt dat er ook nog andere dingen in het leven van waarde zijn en voert tenslotte aan: "Als God Adèle anders be doeld had..." 'In Korte Broek', Adèle's nieuwe theater show, heeft een sterk autobiografisch karak ter. Als Bloemendaal na afloop van dit theater seizoen met de vut zou gaan (wat er na zoveel herwonnen levenslust bepaald niet inzit!, dan zou je zelfs van memoires kunnen spreken. De sketches en liedjes volgen haar eerste vijftig levensjaren op de voet: 1933-1983, het is een era waarin een Jordanees meisje uitgroei de tot één van onze belangrijkste theatervrou wen én een halve eeuw waarin Nederland in grijpend veranderde. Adèle beziet zichzelf en de milieus waarin zij verkeerde met zeer veel zelfspot. De ironie, en soms het sarcasme, waarmee zij haar eigen vroegere driften ont leed, wegen gelukkig op tegen het onver bloemde sentiment dat uit 'In Korte Broek' spreekt. Die halve eeuw is noch voor Nederland noch voor Adèle zonder slag of stoot .verlopen. "Ik zag het schaam'le kleed, het levensmoe be hang en dacht: ,,'t Zal knokken worden. En de weg is lang...", zingzegt ze in het 'Vloervarken, een getuigenis aan het begin van de show. Maar éérst fantaseert ze er driftig op los. Hoe ze, driejaar oud, aan de zijde van haar vader de Olympische Spelen van Berlijn in 1936 mee maakte. Hoe ze van het decadente en slechte nachtleven ("Je begrijpt, daar voelde ik me thuis") snoepte, hoe ze als blond meisje van zeven ("Hitiers arische natte droom") de inval van 1940, de bezetting en de bevrijding beleef de. Voor de pauze beheerst de fantasie het re trospectief. Monumenten worden van plaats gewisseld. Adèle's rol in het verzet blijkt al net zo heroïsch geweest als die van de meeste Ne derlanders, haar voorliefde voor Ufa-films en Zarah Leander al even dubbelhartig. De tel kens iets te lage en wat te gearticuleerd ge brachte sketches worden prachtig geïllu streerd met schitterende theaterbeelden. Bij zonder lraai is ze als Leander in bont en rol stoel die met 'Ich weisz es wird einmal ein Wunder geschehen' zowel het verval als de hoop tekent. De rol die haar vader vroeger bekleedde wordt na haar dertigste overgenomen door haar zoon. De een domineert vóór de pauze, de ander nó de hervatting. De aankleding wisselt daarbij zwart voor wit in. Vader was een domi nante persoonlijkheid, op wie Adèle haar vrij heid bevocht. Haar zoon dominant omdat zijn bestaan een streep door haar (be)rekemng trok. Haar credo 'ik leef voor de kunst' kon niet langer als vanzelfsprekend worden geno men. De jaren zestig, zó kleurrijk, zo heerlijk rebels, verliepen met moeders aan de zijlijn. "Moeder? Een wreed beroep", zegt ze, waarna ze de geschiedenis opnieuw in liedvorm van commentaar voorziet: Parlez moi d'Amour Adèle's weg naar persoonlijke vrijheid is niet die van haar zoon John John. Zij stelde met lichte ontzetting vast dat hij het Ameri kaanse leger inging en dat zij zich daartegen niet kón verzetten. Ze is alleen blij dat dat niet tien jaar eerder gebeurde, want Vietnam had John John niet overleefd. De late jaren zeventig en de jaren tachtig zijn een era van persoonlijke ontplooiing. Al gier den de zenuwen de ervaren Bloemendaal bij dc première merkbaar door de keel, als ze, merkt dat ze na de pauze begrip ontmoet in haar zucht naar vrijheid, dan schmiert ze als een oude theaterrot. Schitterend is haar ironie in Facelift, waarin ze hard in haar borsten knijpt om de voordelen van plastische chirur gie te demonstreren; maar even dodelijk is haar creatie van een leeftijdsgenote die op een 'natuurlijke' manier oud wil worden. Zowel wat muziek als aankleding betreft heeft 'In Korte Broek' een grotere allure dan Adèle's Keus. Bloemendaal zoekt de persoon lijke getuigenis. En vindt er de kracht voor. JOHN OOMKES. UTRECHT (GPD) - Op zaterdag 8 maart wordt dit jaar voor de zesde keer in Muziekcentrum Vredenburg de Nacht van de Poëzie gehouden. Niet voor het laatst, zoals de organisatie vo rig jaar nog meldde, maar wel met een wat 'serieuzere' opzet. De oude vertrouwde formule van uit eigen werk voordragen de dichters, afgewisseld met muziek en cabaret is volgehou den, maar er zijn dit keer geen messewerpers, vuurspuwers of andere circusattracties op het programma gezet. De meest opvallende naam is die van Leo Vroman, die spe ciaal uit de Verenigde Staten overkomt. Dat kan dan wellicht de mislukte telefoonverbinding met Vroman tijdens de poëzie nacht van 1985 goedmaken. Enkele andere nieuwe namen zijn, wat de Vlaamse afvaardi ging betreft, de hier vrijwel on bekende maar in België veelbe- prijsde Gwij Mandelinck, en Luuk Gruwez. De laatste stond voor eerdere Nachten ook al eens aangekondigd, maar liet toen verstek gaan. Verder uit AMSTERDAM (GPD) - Als het waar is dat heksen in het zwart ge kleed gaan, dik donker haar heb ben, mooie blauwe ogen, een fel rood gestifte mond waarmee aan stekelijk gelachen wordt, en er bo vendien tien jaar jonger uitzien dan ze zijn, dan is Mickey Walvisch (45 jaar) ongetwijfeld een heks. Mickey Walvisch debuteerde een klein half jaar geleden met de dichtbundel Heksenrecht. Daarin zijn voortvarende, wrange, soms wat bittere maar vaak ook humo ristische gedichten te vinden. Over teleurgestelde vrouwen, alcoholis tische, onvolwassen mannen, vro lijke en vrijblijvende (maar niet heus) seksuele avonturen en nog zo het een en ander. Mickey Wal visch veegt met haar heksenbezem de scherven van de seksuele revo lutie het huis uit en de openbaar heid in. Praten met haar, in haar boven huis in Amsterdam-Zuid, betekent meegesleurd worden in een over stelpende en openhartige woor-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19