Steeds meer steun voor Cory Aquino rj ZEEMAN Overzicht van de gebeurtenissen Ambassadeurs laten Marcos vallen EG-ministers laken landbouwvoorstellen Jamani wil verdere daling van de olieprijs tegengaan DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 (vervolg van pag 1) MANILLA - Generaal Fidel Ramos, die samen met minis ter Enrile in het weekeinde overliep naar het Aquino- kamp, heeft vanochtend gezegd dat zij nu de luchtmacht en 85 procent van alle strijdkrachten controleren. Ook de Filippijnse nationale luchtvaartmaatschappij (Philippine Airlines) keerde zich af van Marcos. Op de luchthaven van Manilla werd een Aantal parlementsleden van de rege ringspartij KBL aangehouden die probeerden het land te ontvluchten. Marcos is er nog, luidt de kop van deze krant. Volgens waarnemers zal dat niet lang meer duren en zijn de voorbereidingen voor een vlucht naar de VS afgerond. Die vlucht zou met een passagiersschip met de in dit geval wat cynische naam "president" moeten plaats hebben. ifoio's ap/epa» Vrijdag 7 februari: Ongeveer 26 Be Filipijnse katholieke kerk - ito niljoen Filippijnen kunnen, r procent van de Filipijnen is katho- De Japanse minister van buiten-, landse zaken Shintaro Abe zei van ochtend op een persconferentie dat de militaire krachtverhoudin gen in het voordeel van Aquino waren veranderd. Abe zei dat Mar- cos aanvankelijk met negen tegen dringen op het gebruik een voor stond, maar dat de situa- geweld tie op het moment Fifty-fifty is. Ook Japan heeft krachtig aangedron gen op een vreedzame oplossing van de crisis. Hoewel de omstreden president Marcos gisteren een avondklok in stelde, vanaf zes uur 's avonds wa ren de straten van Manila tot laat in de nacht gevuld met tienduizen den demonstranten, die zich onder meer verzamelden rond het hoofd kwartier van de nationale politie, waar minister Enrile en generaal Ramos zich hebben verschanst sa- muur, en de val van zijn regime is nog slechts een kwestie van tijd, zo denken de meeste waarnemers. Een aantal naaste medewerkers van de president, onder wie chef staf Fabian Ver, zouden nu aan- militair de rebellerende militai- te slaan. Dat zou onver mijdelijk uitlopen op een afschu welijk bloedbad onder de ongewa pende burgers die de straten bevol ken rond het Kamp Crame, het hoofdkwartier rende militairen is gevestigd Oppositieleider Aquino heeft gewelddadig verlopen verki'ezings- liek - veroordeelt het Marcos-regi- campagne. hun stem uitbrengen me. Na afloop van een bischoppen- op de zittende president, Ferdi- conferentie geven de deelnemers nand Marcos, of op de oppositie- een verklaring uit waarin gespro- kandidaat Corazon Aquino, wedu- ken wordt van een regering zon- we van de vermoorde oppositielei- "er moreie basis De biscnoppen der Benigno Aquino. Uit alle hoe- roeP?n_de beyoikmg op ken van het land wordt fraude, het ^e.ldl°ze stnJd kopen van stemmen en verhinde- ring van stemming gemeld. Tien tallen mensen komen om het le ven. gerechtig heid" te voeren. De conferentie be schuldigt de regering van een "misdadig gebruik van macht". Een van de voornaamste critici van het bewind is de aartsbisschop van Zaterdag 8 februari: Volgens de Manila, kardinaal Jaime Sin. Met eerste uitslagen ligt Corazon Aqui- zijn steun betoogden eerder in de no voor. Marcos laat weten te over- week ongeveer 1.000 priesters en wegen de verkiezingen ongeldig te leden van ordes in de hoofdstad te- verklaren. De zich voortslepende gen het "verkiezingsbedrog" en de tellingen verschaffen geen duide- de rebelle- lijkheid over een eventuele win- Volgens de oppositie wordt de telling vertraagd om de aanhan- de mensenrech- Zaterdag 15 februari: Het parle- krachtig aangedrongen op het ver- gers van Marcos de tijd te geven de ment roept president Marcos uit mijden van geweld, en zij heeft ge- "J zegd dat zij 'grootmoedig' zal zijn tegenover degenen die het regime van Marcos steunden als zij een maal aan de macht is. Dat kan Donderdag 13 februari: Het Fi- van de verkiezingen. De officièle uitslag van de verkie zingen is volgens de tellingen in het parlement: Marcos 10,8 miljoen stemmen en Aquino 9,3 miljoen met enkele honderden gewa- den gezien als een "breuk "met een üppijnse parlement, dat beheerst stemmen. Waarnemers bh de vet eerdere verklaring dat zij Marcos wordt door aanhangers van Mar- kiezingen wijzen echter Corazon pende medestanders. Aanhangers van oppositieleider en anderen voor de rechtbank ter Aquino, die de opstand van Ramos verantwoording zou roepen Enrile steunen, hebben twee te levisiestations bezet die tot giste ren toe belangrijke spreekbuizen waren voor het regime van presi dent Marcos. Vanochtend werd de directe uitzending van de inaugu ratie van Aquino echter verhin derd door stoorzenders van Mar- cos-aanhangers. Channel-4 viel gisteren uit de lucht op het moment dat Marcos bezig was uit te leggen dat hij de situatie in Manilla volledig onder controle had, en dat hij de noodtoe stand had ingesteld. Later hervatte de zender de uitzending weer met de woorden: "Channel-4 is weer in de lucht om het volk te dienen". Marcos staat met de rug tegen de hun veronderstelde misdaden. cos, begint met de officiële telling Aquino als van de stemmen. Vrijdag 14 februari: De machti Volgens de oppositie en de kerk heeft Mar cos door onder meer fraude zeker AMSTERDAM/DEN HAAG (AP, ANP) - De ambassades van de Fi lippijnen Bonn, Parijs, Londen Brussel en Den Haag hebben ir meer of minder bedekte bewoor dingen hun vertrouwen in presi dent Ferdinand Marcos opgezegd en aangedrongen op zijn aftreden. De Filippijnse ambassadeur in Nederland, Jose Plana, is afgetre den in verband met de toestand in zijn land. De eerste secretaris van de Filippijnse ambassade in Lon den, Corazon Belmonte, zei zondag al tijdens een kerkdienst: 'Wij trek ken onze steun voor Ferdinand Marcos in en verzoeken hem af te treden'. De ambassadeur in Parijs Felipe Mabilangan en 11 leden van zijn staf verwoordden de gevoelens van het corps diplomatique wat omzichtiger toen zij er bij Marcos op aandrongen om 'gehoor te ge ven aan de roep om een vreedzame overdracht'. De ambassade in Brussel legde een soortgelijke ver klaring af. De ambassade in Bonn ging echter een stapje verder en riep zich uit tot een ambassade van de 'nieuwe regering' van Corazon Aquino. Alleen de ambassade in Rome leek zich nog achter Marcos te scharen. 25 procent van de stemmen in zijn voordeel weten om te buigen. Pre sident Reagan veroordeelt de wijd verbreide fraude en geweld tijdens de verkiezingen die "hoofdzakelijk voor rekening komen van de rege rende partij. Zondag 16 februari: Meer van twee miljoen mensen demonstre ren in Manila tegen Marcos en ei sen zijn aftreden. Mevrouw Aquino vraagt haar aanhangers een aantal banken en Marcosgezinde kranten, radio- en televisiezenders te boy cotten. Zij roept op tot geweldloos verzet. Paus Johannes Paulus II betuigt in Rome zijn solidariteit met de Filipijnse bisschoppen. Maandag 17 februari: De af- gevaardigen van de oppositie kon digen aan de zittingen van het par lement te zullen boycotten. Een "hervormingsbeweging" in de strijdkrachten roept soldaten op geen geweld te gebruiken tegen "onschuldige vrijheidslievende burgers". Vertegenwoordigers van de oppositie, het bedrijfsleven en de kerk richten een comité op dat acties van burgerlijke ongehoor zaamheid in het hele land moet coördineren. De Amerikaanse af gezant Philip Habib, die in op dracht van president Reagan poolshoogte op de Filippijnen moet nemen, spreekt met Marcos en Aquino. Woensdag 19 februari: President Marcos zegt dat de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, waartoe de oppositie heeft opge roepen, zijn bewind kan destabili seren. Hij laat doorschemeren dat hij overweegt de staat van beleg af te kondigen. De koers van de natio nale munt zakt aLs gevolg van de vertrouwenscrisis naar een histo risch dieptepunt. Donderdag 20 februari: Corazon Aquino onderstreept tegenover de ambassadeurs van 14 Westerse lan den haar aanspraak op het presi dentschap van de Filipijnen. De oppositieleidster wijst elke vorm van samenwerking met Marcos van de hand. Het EG-parlement en de Amerikaanse senaat beschuldi gen Marcos vanVrijdag 21 februari: Marcos zet een tegenoffensief in. Hij stuurt vertegenwoordigers naar de Verenigde Staten en Euro pa om zijn standpunt over te bren gen. Zaterdag 22 februari: De ont wikkelingen in Manila nemen een dramatische wending. Minister van defensie Juan Ponce Enrile en de plaatsvervangend opperbevel hebber van de strijdkrachten, lui tenant-generaal Fidel Ramos, ke ren zich van Marcos af en ver schansen zich met honderden manschappen in het ministerie van defensie. Later verhuizen zij naar het politiehoofdkwartier omdat dit makkelijker te verdedigen is. Mar cos eist vergeefs de overgave van de rebellen die zich aan de zijde van Aquino scharen. Regeringsge zinde troepen met tanks rukken op in de richting van het hoofdkwar tier van de rebellen. Tienduizen den aanhangers van "Cory" Aqui no versperren hen echter de weg. Zondag 23 februari: De Ameri kaanse president, Ronald Reagan, dreigt de militaire hulp aan de Fili pijnen te staken als het bewind in Manila overgaat tot het gebruik van geweld tegen de oppositie en de rebellerende militaire eenhe den. Maandag 24 februari: Opstandi ge troepen veroveren een door de staat gecontroleerd televisiestation tijdens een persconferentie van president Marcos. De Filipijnse president kondigt de noodtoestand af. Oppositieleidster Aquino zegt een voorlopige regering te zullen vormen. Reddingsplan laatste kans voor oplossen van tincrisis LONDEN (DPA/ANP) - De Inter nationale Tinraad (ITC) en zijn schuldeisers zijn het dit weekeinde in principe eens geworden over een reddingsplan voor de tinmarkt in Londen, zo heeft een woord voerder van de ITC gisteren ver klaard. Het plan voorziet in de op richting van een onderneming die in de komende drie jaar zorg zal dragen voor de verkoop van de enorme tinvoorraad en de aflos sing van de schulden. Het plan zal deze week voorge legd worden aan de 22 bij de ITC aangesloten landen en aan de ban ken en metaalhandelaren waarbij de Tinraad voor honderden miljoe nen ponden sterling in het krijt staat. Bankiers en ITC-vertegenwoor- digers hebben gezegd dat dit plan de laatste kans is voor een oplos sing van de crisis. Deze nu al vier maanden durende crisis is in okto ber onstaan toen de ITC geen geld meer had om de tinprijs door mid del van aankopen van tin te onder steunen. De onderhandelaars wil len uiterlijk volgend weekeinde een antwoord van de betrokken re geringen en banken. Mocht die reactie positief uitval len dan hopen zij het plan voor de nieuwe onderneming, Newco ge noemd, uiterlijk op 5 maart in de tail uitgewerkt te hebben. Dan zou vervolgens de handel in tin op de Londense Metaalbeurs (LME) her vat kunnen worden. Het grote probleem is nog steeds de financiëring van Newco. Alle partijen zijn het erover eens dat de nieuwe onderneming een kapitaal van 270 miljoen pond en krediet- garanties van vijftig miljoen pond nodig heeft. Over de verdeling van de lasten tussen regeringen, ban ken en handelaars bestaat aanzien lijk minder eenstemmigheid. Dollarkoers 6 cent lager AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren en vandaag vrij sterk gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd vanochtend een officiële middenkoers vastgesteld van 2,55 gulden, ruim zes cent minder dan de 2,61 gulden van afgelopen vrij dag. De Nederlandse banken heb ben hun advieskoersen gistermid dag voor particulieren met drie cent verlaagd tot 2.65 gulden bij verkoop van dollars en 2,53 gulden bij aankoop. textieiSupers LEIDEN Hoogstraat 1 Merenwijk W C. Kopermolen. 5 Meiplein 48 LEIDERDORP. Winkelhof 28 VOORSCHOTEN, Schoolstraat 222. KATWIJK. Voorstraat 7 ALPHEN A/O RIJN. W C Oe Aarho» BRUSSEL (ANP) - De EG-minis- ters van landbouw hebben gisteren weinig heel gelaten van de land bouwvoorstellen die EG-commis- Frans Andriessen begin deze maand heeft ingediend. Volgens de Nederlandse minister Gerrit Braks (landbouw) lieten zijn colle ga's echter na alternatieven op ta fel te leggen. Een woordvoerder Andriessen wees er verder op dat er in de ministerraad geen be zwaren zijn geuit tegen het voor stel om de prijzen in het komend seizoen te bevriezen. De ministers hielden gisteren een eerste ronde in het jaarlijkse gevecht om de landbouwprijzen, dat dit jaar vooral in het teken zal staan van de bijkomende voorstel len voor granen, rundvlees en melk. Men verwacht in Brussel niet dat de discussie voor de zomer Peper: Cuba wil meer contacten met Nederland SCHIPHOL (ANP) - Cuba zou het op prijs stellen als Nederland de politieke contacten met dit land op een hoger niveau zou tillen. Deze indruk heeft de Rotterdamse bur gemeester Peper gekregen tijdens een bezoek aan Cuba van een week. Peper is gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. Enige maanden geleden heeft de parlementaire delegatie onder lei ding van Tweede-Kamervoorzitter Dolman een bezoek aan Cuba ge bracht. „Daarvóór zijn er weinig politieke contacten geweest. Er zit nu enige beweging in, waarvan ik denk dat die door Cuba zeer op prijs wyrdt gesteld", aldus de Rot terdamse burgemeester. Hij zei dat de Cubaanse wens tot intensive ring van de politieke contacten me de een gevolg is van toenemende handelscontacten tussen beide lan den. Peper heeft in Havanna gespro ken over de mogelijkheden voor Rotterdamse werven om als steun punt te dienen voor de Cubaanse vloot. Cuba zoekt naar één of meer punten in Europa waar schepen die in dit werelddeel varen regel matig kunnen worden onderhou den en gerepareerd. „Cuba is zeer geïnteresseerd in Rotterdam maar kijkt ook naar Spanje. Wij zullen nu bemiddelend gaan optreden tussen Cuba en de Rotterdamse havenbedrijven die hiervoor in aanmerking komen", aldus Peper. zal zijn afgerond. Braks zei giste ren dat hij de hoop heeft opgege ven om nog voor de Franse verkie zingen op 16 maart conclusies uit het beraad te trekken. Andriessen heeft voorgesteld de prijzen in algemene trekken op hetzelfde peil te houden als in het lopende seizoen. Voor granen wil hij echter een medeverantwoórde- lijkheidsheffing van drie procent invoeren. Verder staat er een dras tische beperking van de interven tie van rundvlees en een opkoopre geling voor melk op het program- Er werd in de ministerraad alge mene kritiek geüit op het feit dat Andriessen nog geen sociaal-struc turele maatregelen bekend heeft gemaakt, die de gevolgen van de prijsbevriezing voor de boeren zouden kunnen compenseren. Andriessen heeft aangekondigd dat hy zo snel mogelijk met derge lijke voorstellen komt. Volgens minister Braks zoeken vele lidstaten nog steeds naar ge makkelijk klinkende, maar niet haalbare oplossingen, zoals het versneld afzetten van voorraden of het vragen om meer geld. Hij denkt dat een hoop van die wensen van zelf van tafel zullen verdwijnen als de EG-ministers van financiën op 10 maart aanstaande aangeven wel ke financiële ruimte er beschik baar is. Tijdens de bijeenkomst van EG-ministers van landbouw had minister Braks (midden) een onderonsje met zijn Franse collega, minister Noliet (rechts). (foto anp» De Europese commissie heeft 1975 miljoen gulden geclaimd om de daling van de dollarprijs goed te maken en wat landbouwoverschot ten op te ruimen, maar Braks vraagt zich af of de daling van de dollarkoers wel als argument mag worden gebruikt om een aanvul lende begróting in te dienen, zo zei hij gisteren. SEOEL/NEW YORK (Rtr) - De mi nister van olie van Saoedi-Arabië, Ahmed Zaki Jamani, heeft alle le den en niet-leden van het oliekartel OPEC tot samenwerking opgeroe pen om een verdere daling van de olieprijs tegen te gaan. Jamani gaf in Seoel een reactie op de verkla ring van het Saoedische ministerie van olie dat de olieprijzen weer op een "acceptabel niveau" moeten worden gebracht. Jamani zei nog niet te weten wat een acceptabel niveau is. De oliemarkt heeft onmiddellijk gereageerd op de uitlatingen van de Saoedische oliefunctionarissen. De prijzen van ruwe olie op de markt in New York stegen voor het eerst sinds midden januari. De toonaangevende oliesoort, West Texas Intermediate, werd gisteren verhandeld voor 15,10 dollar per vat, 1,50 dollar meer dan verleden week. De Noordzee-olie uit het veld Brent steeg licht in prijs tot 16,90 dollar per vat. Verschillende deskundigen houden rekening met de mogelijkheid dat de prijzen nu terugkeren tot het niveau van twin tig dollar, zeker als de olielanden hun produktie weer enigzins zul len beperken. DEN HAAG (ANP) - Zuidafrikaan- se vakbondsleiders hebben minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) gevraagd de druk op de re gering in Pretoria niet te laten ver slappen. De minister ontving giste ren vier vakbondsleiders die op uitnodiging van het CNV Neder land bezoeken. Het zijn Ruben Denge van het United Training Project, een opleidinginstituut van de vakbonden, mevrouw Lubala van de Domestic Workers' Associa tion, Van de Haar van de Chemical Workers Union, en Mxumala van de Black University Workers Asso ciation. De Zuidafrikaanse vakbondslei ders vroegen ook de bonden nau wer te betrekken bij de toepassing Zuidafrikaanse bonden willen van EG druk op Pretoria van de - met-bindende - gedragsco de die de EG-landen hebben uit gevaardigd voor filialen en doch terondernemingen in Zuid-Afrika van Westeuropese bedrijven. Als onderdeel van de zogenoemde po sitieve maatregelen die de EG-lan den in september overeenkwamen. is de gedragscode in deze zin al. aangescherpt. Van den Broek zette uiteen dat het Europese beleid sinds het be zoek van de troika aan Zuid Afrika in september, en het overleg met zes Zuidelijk Afrikaanse frontlün- staten eerder deze maand in Lusa ka, is gegroeid. Hij zei zich te kun nen voorstellen dat velen in Zuid- Afrika zouden willen dat de Ge meenschap verdergaande maatre gelen neemt (dan het pakket van positieve en restrictieve maatrege len). Hij wees er ook op dat het hui dige beleid moet worden gezien te gen de achtergrond van een nog niet zo ver in het verleden liggende periode waarin West-Europa zich nauwelijks met Zuid-Afrika be moeide.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15