Weer grote fusie twee verzekeraars Tijd van nivelleren voorbij EEN AUTO HUUR JE BIJ MULTIRENT AUTOVERHUUR. [M] MultiRent Autoverhuur Vrouw leidt vaak 'kansarm' bedrijf Centraal Beheer samen met Interpolis 'Niet staking, maar diefstal is reden ontslag chauffeur' CSM boekt succes met overname merkartikelen DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 APELDOORN/TILBURG (ANP) - De verzekeringsconcerns Centraal Beheer en Interpo lis willen fuseren. De beide concerns denken nog dit jaar een concreet voorstel te doen. Als gevolg van de fusie zullen geen banen verdwijnen, aldus directeur G. Boreel van Centraal Beheer. Bij Interpolis werken 1500 en bij Centraal Beheer 1940 mensen. DIEMEN (GPD) - De NV Centrale Suiker Maatschappij gaat door met het overnemen van rendabele be drijven in binnen- en buitenland. Daarbij kijkt CSM. al eigenaar van Honig, Zwaardemaker en De Ruy- ter, vooral naar producenten van merkartikelen en bedrijven die passen in de biochemische divisie. Omdat de mogelijkheden in Ne derland gering zijn, kijkt het con cern vooral naar de Verenigde Sta ten, maar ook Europa krijgt meer aandacht. CSM stelt hoge eisen aan over te nemen kandidaten: een goede rentabiliteit, een sterke marktpositie en een voorkeur voor Na de fusie zou een nieuwe maat schappij ontstaan die, gemeten naar premie-inkomen, de op een na grootste is bij de schadeverzeke raars en de derde bij de pensioen en levensverzekeringsbedrijven, aldus een bekendmaking de ondernemingen. De grootste verzekeraar derland is Nationale Nederlanden. verzekeringswereld nog niet voor bij is en te verwachten dat kleinere onderlinge verzekeraars elkaar in de toekomst nog zullen vinden. Centraal Beheer biedt nu nog geen ziektekostenverzekering aan, bei- werkt landelijk en biedt verzeke ringen aan aan een breed scala van bedrijven. Interpolis werkt vooral het zuiden van ons land en is Daarna volgt Aegon, dat twee jaar sterk gericht op de agrarische sec geleden ontstond uit Ago en Ennia. Boreel zegt te verwachten, dat de tendens tot concentratie binnen de tor. Centraal Beheer biedt de zekeringen direct aan zonder tus senkomst van derden, terwijl In- HAARLEM (ANP) - Transportbe drijf De Haan uit Zaandam heeft zijn chauffeur G. Roos niet ontsla- een rechter ook gen, omdat hij in december vorig jaar meedeed aan de staking in het beroepsgoederenvervoer, maar vanwege dièfstal van een doos mergpijpjes. Dat bleek gisteren tij- drijf over zich heen kregen, dens een kort geding bij de recht bank in Haarlem, dat de chauffeur had aangespannen, straatverbod gen vermogen van 570 miljoen gul- De Haan na afloop van de acties terpolis en 7,5 miljard gulden bij serie pesterijen door het be- Centraal Beheer. Namens het transportbedrijf zei P. Wijnands dat De Haan op ADVERTENTIE Aandelen KLM De door KLM aangekondigde uitgifte van nieuwe aandelen zal het geplaatste aandelenkapitaal met 24 procent uitbreiden. De luchtvaartmaatschappij wil voor nominaal f 300 miljoen aandelen plaatsen. Daarvan zal f 240 miljoen bestaan uit'nieuw uit te geven aan delen. De overige f 60 miljoen is af komstig uit het bezit van de Neder landse staat, die zijn belang in de KLM terugbrengt van 54,8 tot 39,4 procent. Er komt een wet die de overheid in staat stelt opnieuw een meerderheid in de KLM te verwer ven, als dat om luchtvaartpolitieke redenen nodig is. Cacao De onderhandelingen in Geneve over een nieuwe cacao-overeen- komst dreigen stuk te lopen. De producentenlanden (Ivoorkust, Brazilië) willen een richtprijs van 110 tot 115 dollarcent per 455 gram, terwijl de consumentenlanden (Engeland, Duitsland, Nederland) maximaal 100 dollarcent bieden. Komt er op de cacaomarkt een prijs tot stand die te ver onder de richtprijs ligt dan moeten de over schotten worden opgekocht. De voorraad omvat al 100.00 ton na twee recordoogsten in Ivoorkust. Boeken De afzet van boeken is de afgelo pen vier tot vijfjaar gelijk gebleven op ruim 30 miljoen boeken per jaar. In geld uitgedrukt beweegt de omzet zich zo rond de 592 miljoen gulden. Dit zei mevrouw H. Gott- mer, voorzitter van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), giste ren in Amsterdam ter gelegenheid van de 51-ste boekenweek van 12 tot en met 22 maart. Het literaire boek neemt ruim 50 procent van het totaal voor zijn rekening. Eastern Airlines De in financiële moeilijkheden verkerende Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airli nes is in principe akkoord gegaan met een overnemingsbod van Te xas Air Corporation. Het besluit is een gevolg van het mislukken van de onderhandelingen met de vak bond van de 12.000 man onder houdspersoneel die bij de lucht vaartmaatschappij werken. De schuldeisers dreigen Eastern fail liet te laten gaan als er geen loon wordt ingeleverd. De gevolgen van de overname door Texas Air zijn wat dat betreft nog niet duidelijk. De chauffeur werd 23 december tijd heeft ingezien dat hij met de vorig jaar op staande voet ontsla- ontslagreden op het verkeerde gen. Het transportbedrijf deelde de spoor zat. De suggestie dat de sta man aanvankelijk mee dat zijn kingsdeelname nog altijd een ach- deelname aan de wegblokkades in terliggende rede van ontslag is, december één van de redenen wa- ontkende Wijnands met nadruk, ren voor ontslag. Eind vorige week Volgens hem is nu slechts de dief- liet het bedrijf die reden echter val- stal van de doos mergpijpjes de len en verklaarde dat de chauffeur enige aanleiding tot het ontslag, nu uitsluitend de laan is uitge- Uitspraak 3 maart. stuurd vanwege een vermeende diefstal van een doos mergpijpjes tijdens een transport. De raadsman van de chauffeur, mr. R. Wiebosch, vond «dat het transportbedrijf de aanvankelijke ontslaggrond wel in een zeer laf stadium heeft laten vallen. Daarom eiste hij op straffe van een dwang som van 250.000 gulden dat de on dernemer in de toekomst werkne mers die meedoen aan door de vak bond gesteunde acties, niet op staande voet ontslaat. Volgens de rechter is de bond geen direct belanghebbende meer nu de reden van ontslag is gewij zigd. Wiebosch stelde desondanks een uitspraak op prijs, omdat nieu we acties volgens hem niet zijn uit- Bestuurder J.Kos van de Dien stenbond CNV toonde zich giste ren "enigszins verrast" over de fu sieplannen van van Centraal Be heer en Interpolis, maar ziet geen reden voor ongerustheid "gezien het verantwoorde sociale beleid dat zowel Centraal Beheer als In terpolis de afgelopen jaren heeft gevoerd". "Als de werkgelegen heid inderdaad gegarandeerd is, biedt dat ons de mogelijkheid meer aandacht te besteden aan de arbeidsvoorwaarden", zei Kos. Natuurlijk! als u een betrouwbare, bijna nieuwe auto tegen aan trekkelijke BOVAG voorwaarden wilt huren, bent u bij MultiRent het beste af. U kunt er kiezen uit alle i aktuele modellen personenauto's. LOok hebben zij 5 bestel- en personenbusjes alsmede diverse aanhangwagens, waaronder dieseluitvoeringen en automaten. Bij MultiRent kunt u uw huur- auto kosteloos, reserveren, krijgt u de groene kaart er gratis bij en betaalt u voor de ongevalleninzittenden verzekering helemaal niets. Vanaf 7 dagen of langer zijn alle km vrij m.u.v. de bestel en personenbusjes. Dat is veilig rijden en voordelig huren! VONDELLAAN 80, LEIDEN. TEL. 071-310001 activiteiten die produktie, verkoop en distributie omvatten. Het afgelopen jaar behaalde CSM een omzet van ruim 1,2 mil jard gulden. Voor het eerst vorm den de suikeractiviteiten daar min der dan de helft van. De snelst groeiende divisie is de biochemie, van 70 miljoen naar 186 miljoen gulden, vooral dank zij de overne ming vorig jaar van het Ameri kaanse bedrijf Breddo. Tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag, zei CSM-directeur ir. G. van Loon dat de divisies van CSM die consu mentenartikelen produceren de af gelopen jaren weinig gevoelig wa terpolis samenwerkt met de Rabo bank, leden van de vereniging van assurantietussenpersonen en met de afdelingen van de Limburgse Land- en tuinbouwbond. Het is niet duidelijk wie het ini tiatief-genomen heeft tot de fusie. Volgens Boreel zijn er al "contac ten" sinds de jaren zeventig. Hij spreekt over "twee sterke bedrij ven", die "geen problemen heb ben." De structuur van de nieuw te vormen onderneming is nog niet duidelijk. Centraal Beheer is een coöperatieve vereniging, terwijl In terpolis een zogenoemde struc tuurvennootschap is, waarin agra riërs via hun standsorganisatie in vloed uitoefenen op het beleid. Interpolis behaalde over 1985 naar schatting een omzet van 1.334 miljoen gulden en had een eigen vermogen van 620 miljoen gulden, uitspraak Centraal Beheer had een omzet AMSTERDAM - Met de aanvoer van symbolische bouwstenen door een ambulance met loeiende sirene is gisteren in het chirurgiegebouw van het voormalige Wilhelmina gasthuis het project Amsterdamse Ondernemerscentrum (AOC) van start gegaan. De nu nog verlaten ziekenhuisruimten, moeten als al les volgens plan verloopt, binnen drie jaar gonzen van 250 nieuwe bedrijfsactiviteiten. Daarmee krijgt Amsterdam het grootste on dernemerscentrum van Europa. Het project is een initiatief van de Stichting Amsterdams Onderne mingscentrum, een samenwer kingsverband tiLSsen de gemeente Amsterdam en zes bedrijven. Zij staan gezamenlijk garant voor de 3,6 miljoen gulden die het project gaat kosten. Bank ontkent discriminatie Philips-Sony: eenheid in compact-discs DEN HAAG (GPD/ANP) - Phi lips en Sony zullen ook bij nieuwe toepassingen van de compact-disc zorgen dat de schijfjes voor de consumenten zonder problemen uitwissel baar zijn. De discs kunnen daardoor worden gebruikt op apparatuur van diverse merken die zijn gebaseerd op de stan daard van beide merken. De beide ondernemingen zouden het liefste zien dat er een we reldstandaard tot stand zou ko men. De concerns presenteerden gisteren hun plannen met hun nieuwe systeem, CD-I, dat het mogelijk maakt de disc te ge bruiken voor zowel geluid als stilstaande en bewegende beel den. Dat is onder meer van be lang voor mensen die de com pact disc willen gebruiken in samenhang met een computer. Computerprogramma's, maar ook woordenboeken en ency clopedieën in beeld en geluid worden hierdoor in de huiska mer mogelijk. Philips en Sony stellen dat "het nieuwe medium" vele mo gelijkheden zal scheppen voor de hardware- en software in dustrie, maar ook voor uitgeve rijen. RHENEN (ANP) - Dat met een eigen bedrijf meer moeite hebben om geld te lenen bij een bank dan mannen, alleen omdat zij vrouwen zijn, is onzin. De praktijk leert dat vrouwelijke ondernemers juist in die bedrijfstakken actief zijn waar kans op succes niet zo groot is. Daarom ervaren zij het verkrijgen van een financiering vaak als een groot probleem. Dit heeft het hoofd commerciële ontwikkeling van de Nederland- sche Middenstandsbank regio Gel derland, drs G.A.M. Rood, gisteren gezegd op een conferentie over vrouwelijk ondernemerschap. Hij reageerde op een stelling van de Emancipatieraad dat vrouwelijke ondernemers veel moeilijker aan bankleningen voor hun bedrijf ko men dan hun mannelijke collega's. Dit adviesorgaan van de regering vermoedt dat banken vrouwelijke ondernemers niet geheel voor vol handel 25 procent en in de horeca 12,5 procent. Volgens Rood hebben vrouwen met een eigen bedrijf het per defi nitie moeilijker dan een man om dat zij in de meeste gevallen ook kinderen hebben en een huishou ding draaiende moeten houden. Uit het onderzoek van de Emanci patieraad blijkt dat ruim negentig procent van de vrouwelijke onder nemers, die getrouwd zijn of sa menwonen, een of meer kinderen hebben. Zolang de mannelijke partner van een vrouwelijke ondernemer zijn gezin niet even belangrijk vindt als zijn vrouw, ziet de Neder- landsche Middenstandsbank het voortbestaan van bedrijven met een vrouw aan het hoofd niet bij zonder rooskleurig in. ren voor de stagnatie in de koop krachtontwikkeling. Hoewel in eerste instantie werd verwacht dat de verbetering in koopkracht die nu optreedt geen effect zou heb ben, blijkt nu toch dat de consu ment kwaliteitsbewuster is gewor den. En daarvan profiteert CSM, vooral sterk op de markt van A- merken, nu ook. CSM behaalde het afgelopen boekjaar een winst van 51,1 mil joen gulden (was 45,2 miljoen). Het dividend wordt verhoogd tot f 5,75 per aandeel van f 10. Het concern is van plan om de aandelen en certifi caten van f 10 te splitsen in vijf stukken van f 2. Energiebedrijf heeft liever meteropnemer dan computer ARNHEM (ANP) - De gas- en elek triciteitsbedrijven in ons land voe len er voorlopig bitter weinig voor om de meteropnemer te vervangen door computer-apparatuur. De voor die apparatuur benodigde in vestering zou gigantisch zijn, ter wijl de bedrijven het toch al mage re contact met de verbruikers hele maal kwijt zouden raken. Boven dien zijn de distributiebedrijven bang dat de op afstand leesbare meters fraude in de hand zullen werken. Dat hebben woordvoerders van de verenigingen van exploitanten van elektriciteits- en gasbedrijven (VEEN en Vegin) gisteren meege deeld naar aanleiding van de plan nen van de waterleidingmaat schappij voor de provincie Gronin gen (Waprog). Deze maatschappij gaat de komende twee jaar 100.000 watermeters plaatsen die op af stand zijn af te lezen. Dat werkt via een pulssysteem in de meter, dat in verbinding staat met een centraal computercentrum. Volgens een woordvoerder van de VEEN voldoet de huidige gene ratie elektriciteitsmeters uitste kend aan de eisen. "Ze zijn exact, betaalbaar en fraudebestendig. Vooral dat laatste moeten we bij die op afstand afleesbare meters nog maar zien. Een keer per jaar de meteropnemer langssturen is voor ons zinvoller en bovendien veel goedkoper dan het installeren van kostbare nieuwe apparatuur". Vol gens hem zijn ook de verbruikers daarmee gebaat, omdat het geld voor nieuwe meters voor een be langrijk deel door die verbruikers zou moeten worden opgebracht. De elektriciteitsbedrijven werken wel aan de verdere ontwik keling van computergestuurde meters, die enigszins vergelijkbaar zijn met de vroegere "muntme ters". Het apparaat wordt volgens de VEEN-woordvoerder bediend met een magneetkaart, die de ver bruikers bijvoorbeeld via hun energiebedrijf of gewoon via de su permarkt inkopen. Het gebruik van dergelijke meters zou voor de nutsbedrijven de financiële proble men wegnemen, die ontstaan door betalingsachterstanden bij de ver bruikers. Rood gaf maandag toe dat bedrij ven met vrouwen aan het hoofd meer financieringsproblemen on dervinden dan ondernemingen die door een man worden geleid. „Maar als we constateren dat juist in de sectoren detailhandel (win kels), horeca en persoonlijke dienstverlening de ondernemer een vrouw is, dan ligt dat voor de hand", aldus Rood. Volgens hem zijn veel bedrijven in de detaihandel, de horeca en de dienstverlening weinig kansrijk. Op veel plaatsen zijn er te veel win kels die hetzelfde verkopen, de koopkracht van de burger is niet erg groot, en de omzetten en win sten zijn vaak te klein om investe ringen te rechtvaardigen, zei hij. In de persoonlijke dienstverlening wordt 46 procent van de bedrijven geleid door een vrouw, in de detail- afscheid genomen van het gelijknamige veerschip op de lijn Har\ Hoek van Holland. Een gehuurd schip, de Armorique, zal de honneurs tijdelijk waarnemen. De 'Zeeland' zal te zijner tijd vervangen worden door de Koningin Beatrix, dat bij Van der Giessen-de Noord in aanbouw ÏS. (foto ANP) DEN HAAG - Het tijdperk van de nivellering is voorbij. Voor het eerst sinds lange tijd zijn de inko mensverschillen de afgelopen vier jaar weer toegenomen. Vooral de kloof tussen het minimumloon en de modale inkomenstrekker is weer groeiende. Cijfers van het Centraal Planbureau wijzen uit dat iedereen de afgelopen jaren aan koopkracht heeft ingeleverd. Maar ze wijzen ook uit dat de financiële klappen het hardst zijn aangeko men bij de mensen die maande lijks het minimumloon op hun giro gestort krijgen, en bij hen die twee keer het modale salaris ontvangen. De cijfers (voor wat ze waard zijn, maar daarover later meer) staan haaks op uitlatingen van mi- door Peter de Vries nister Jan de Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. Die zei vorig jaar november bij de behan deling van de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer dat in de jaren vóór 1985 „stellig geen sprake is geweest van deni vellering". Tot zijn spijt overigens, want vooral onder de laagste inko mens zouden de verschillen wel weer wat groter mogen worden. De Koning is wat dat betreft,'zo blijkt uit de inkomensstatistieken van het CPB, de afgelopen jaren op z'n wenken bediend. Tot 1979 is er voortdurend genivelleerd. Daarna bleven de bestaande inkomensver schillen enige tijd in stand; onder de huidige regerinscoalitie gaan ze weer toenemen. Toen De Koning in 1982 aantrad als minister van so- Vergelijken inkomens blijft moeilijk door subsidies ciale zaken, bedroeg het netto-ver schil tussen minimum en modaal nog 20 procent. Vorig jaar was dat netto-verschil opgelopen tot bijna 30 procent. Het tabelletje maakt duidelijk hoe dat gat ontstaan is. De mensen die op het minimumloon zitten of twee keer het modale salaris ver dienen, hebben de afgelopen vier jaar iets meer dan acht procent aan koopkracht ingeleverd. De andere inkomensgroepen - net boven het minimum, modaal en vier keer mo daal - leverden ruwweg een pro cent of vijf in. De minimumloners gingen er tussen 1982 en 1985 netto 357 gul den op vooruit. Dat bedrag was overigens te klein om de gestegen prijzen van te betalen. Koop krachtverlies heet dat. De modale inkomenstrekker zag de bijschrij vingen op giro- of bankrekening langzaam opklimmen van 26.110 gulden per jaar naar 28.457 gulden. Ook die stijging was te gering om het duurder wordende leven op ge lijke voet voort te zetten. Maar de stijging is, hoe men het wendt of keert, groter dan onder de mini mumloners. En het is een stijging die helemaal opvallend is wanneer men bekijkt wat er gebeurde met het salaris van het gezin dat twee keer het modale inkomen ont vangt. Dat daalde namelijk, van 44.705 naar 44.290 per jaar. Ambtenaren Wat het tabelletje niet duidelijk maakt, is de betrekkelijkheid van elke inkomensstatistiek. Zo heb ben de cijfers van het CPB alleen betrekking op mensen die bij een bedrijf werken. Voor ambtenaren gelden andere cijfers, omdat de overheid voor hen de afgelopen ja ren een nogal afwijkend arbeids voorwaardenbeleid heeft gevoerd. Er is echter nog een probleem met de rekensommetjes. De „koopkrachtplaatjes" die elk jaar in menig huisgezin zo zorgvuldig worden bestudeerd, de slimme be rekeningen die wetenschappers maken om na te gaan hoe het pre cies gesteld is met de historie der inkomensverschillen, en de uitla tingen van politici die zich hét hoofd breken over het verschil tus sen netto- en bruto loon; ze lijden allemaal aan hetzelfde manco. De getalletjes hebben namelijk nooit betrekking op werkelijk bestaande situaties. De term „Jan Modaal" is ooit uit gevonden om wat te kunnen zeg gen over het huishoudboekje van het gemiddelde Hollandse gezin. Jan Modaal is getrouwd met een vrouw die haar tijd met het huis houden doorbrengt. Samen heb ben ze enige jaren geleden twee kinderen gekregen, die inmiddels tussen de zes en elf jaar zijn. Fami lie Modaal had vorig jaar netto een goede 28 mille te verteren. Het lijkt een beschrijving van Ontwikkeling reëel besteedbare inkomens, 1981 - 1985. Bron:CPB. Bedragen Koopkrachtverlies Inkomensverschillen Netto Netto Index Index Minimum Minimum Modaal 2 x modaal 4 x modaal 1982 21590 22112 26110 44705 72038 1985 21947 23125 28457 44290 73834 91.7 95.1 94.8 91.9 een gezin waarvan men er in elke straat wel één of twee zal aantref fen. Toch bestaat Jan Modaal niet. Want in het éne geval woont het ge zin in een uiterst duur huurhuis waarvoor maandelijks een redelijk bedrag aan subsidie wordt ontvan gen. In het andere geval profiteert hij van de niet te onderschatten fis cale voordelen van het bezit van een eigen huis. Als de kinderen van broer Modaal zich bovendien nog volop overgeven aan gesubsi dieerde sportbeoefening terwijl een gezinsverzorgster de wat met haar gezondheid kwakkelende moeder helpt met het huishouden, zijn de rapen helemaal gaar. Elk gesprek aan de bittertafel over een vergelijking tussen hun echt be steedbare inkomens, zal onvermij delijk uitlopen op een babyloni- sche spraakverwarring. Subsidie Om dat gesprek weer in wat be tere banen te leiden, heeft het mi nisterie van sociale zaken gegre pen naar een beproefd middel: een nieuwe tabel, waarin dit maal de inkomenseffecten zijn berekend van de huursubsidie, studietoela gen en andere vormen van subsi die. En wat blijkt? Wanneer Jan Modaal en zijn buurman Minimum in precies dezelfde situatie verke ren (getrowd, twee schoolgaande kinderen, even hoge huur) en alle subsidietjes keurig bij het huis houdboekje worden opgeteld, blijkt de familie Modaal maande lijks slechts negen procent meer te besteden te hebben dan de buren. Het verschil tussen de twee (dat bruto bij de fabriekspoort nog jaar lijks meer dan 13.000 gulden en netto 5.000 gulden bedraagt) is, eenmaal thuisgekomen, geslonken tot 2300 gulden per jaar. Jan Subsi die is als waardig opvolger van heer Modaal opgestaan: via aller hande regelingen wordt zijn mini muminkomen ruimschoots ver hoogd. Op die situatie doelt De Koning met name wanneer hij zegt dat de inkomensverschillen tè klein zijn geworden. Hij ziet er een reden in om te pleiten voor een jaarlijkse verlaging van het minimumloon met één a anderhalf procent. Hij wil ook om die reden het mes zet ten in de subsidies, en ze vervan gen door een lastenverlichting voor de burger. Het voordeel van die aanpak zou zijn dat de inkomenstabelletjes na de eliminatie van Jan Subsidie weer wat verachtelijker worden. Het probleem is echter dat ook de ze nieuwe mens-soort niet écht be staat. Slechts 30.000 minimumin komens profiteren van huursubsi die, studiefinanciering en gezins verzorging tegelijk. Op modaal sa larisniveau wordt inderdaad min der, maar toch ruimhartig, meege profiteerd van de regelingen. De families Modaal en Subsidie hou den in de inkomensverschillen een schitterend gespreksonderwerp voor aan de bittertafel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13