Zware taak voor NOS Eerste zege volleyballers Orion 2 Amsterdam klaar met 'bidbook' voor Spelen Vrijdag aanbieding aan Samaranch 'Het kan moeilijk beter' Mos wint bij shorttrack Ijsbergen en mist bij race Glasbergen zonder problemen op winst DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD) - Een sterke Nederlandse delegatie vertrekt donderdag naar het Zwitserse Lau sanne om een dag later het olympi sche bidbook aan te bieden aan de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Juan Antonio Samaranch. Het bidbook bevat de definitieve organisatorische opzet voor het houden van de Zomerspe len in Amsterdam in 1992. De hoofdstad is één van de zeven kan didaten voor de organisatie van die Spelen. In hetzelfde Lausanne zal in het najaar (op 17 oktober) de be slissing vallen. Het bidbook komt goeddeels overeen met de plannen zoals die al eerder uitgewerkt verschenen in een omvangrijke studie naar de haalbaarheid en de financiële ge volgen van het organiseren van die spelen in Nederland. Op het gebied van de accommodaties zijn er slechts twee wezenlijke verande ringen met dat eerder genoemde rapport. De wedstrijden hand- boogschieten zullen niet op het Sportpark Ookmeer, maar in het Amsterdamse Bos gehouden wor den. Het olympisch tennissen ver huist van Buitenveldert naar het Frans Otten Stadion achter het huidige Olympisch Stadion. maar zal na het olympisch gebeu ren eventueel weer verkleind kun nen worden tot een capaciteit voor 30.- a 40.000 bezoekers. Het nieuwe stadion komt vlak bij het interna tionale perscentrum. Aan de noordwestkant van het stadion tijdrit wordt gedacht aan een tra ject op de Oosterscheldedam. De olympische zeilwedstrijden komen in Medemblik. De waterpo- lowedstrijden worden gezwom men in het Utrechtse bad Den Hommel het overige zwempro- gramma in het Amsterdamse Slo- terparkbad. Beide zwemaccommo- daties zullen voor in totaal 26 mil joen gulden worden aangepast. Behalve een totaal plan, waarin ook het Olympisch Festival, het jeugdprogramma en het program ma voor Jonge Olympiërs is opge nomen, geeft het bidbook ook de gebouwd worden. Dat zal ongeveer anlwoorden op een reeks Een belangrijke plaats in het olympisch gebeuren neemt de RAI in. In de verschillende hallen van het congres- en beursencentrui 12 miljoen gulden gaan kosten. Ook de moderne vijfkamp zal komt het centrum voor de televi- siemaatschappijen, aan de zuid kant worden de overige media-fa ciliteiten ondergebracht. Via een eigen ingang zijn beide centra di rect met het nieuwe stadion ver bonden. Ook voor de sporters zal er een heel eigen parkeergelegen- heid, toegangsweg en entree zijn. ar" Het televisiecentrum zal na de Spelen dienst doen als kantoor- complex, voor het andere persge in het bidbook wordt definitief bouw wordt gedacht aan een spor- gekozen voor nieuwbouw van het tieve bestemming na de Spelen. Voor het Nederlands Olympisch Comité bedraagt de investering in het nieuwe stadion 117 miljoen gulden omdat de gemeente Am sterdam de restwaarde van het sta- Dat stadion, dat geraamd wordt op 153 miljoen gulden, krijgt een ca paciteit van 70.000 toeschouwers, bal, handbal, volleybal, judo, bok sen, worstelen en schermen gehou den worden. In de Sporthallen Zuid in Amsterdam komt het bad minton en tafeltennis. In de Jaar beurs in Utrecht wordt het gewich- Ahoy' Rotter dam het boksen, in De Uithof in Den Haag het handbal en in de Haagse Houtrusthallen het volley bal. Het Amsterdamse Bos wordt ge bruikt voor de hippisqhe nummers springen en dressuur. Het onder deel cross county bij de military zal zich op de Eder Hei afspelen. Voor het hockey zal er naast het Wage- ner Stadion bij het Amsterdamse Bos een tweede tijdelijke stadion Amsterdam worden afgewerkt, steld waarbij het schieten in de te bou wen politieschietbaan in Amster dam-West zal plaatshebben. De Bosbaan in Amsterdam zal voor het kanovaren verbreed wor den van 92 tot 125 meter. Het schie ten zal gebeuren in het schietsport centrum Dorhout Mees in Bidding huizen bij Dronten. Het voetbal wordt gespeeld in de stadions van Feyenoord, PSV, Utrecht en Ajax en in het nieuwe Olympisch Stadion, waar ook de fi nales gespeeld gaan worden. Daar mee wordt het stadion in Nijmegen als eventuele accommodatie voor het olympisch voetbal geschrapt. Alkmaar zal het wielrennen op gen die de afzonderlijke internatio nale sportbonden hebben opge- De totale kosten, benodigd voor het organiseren van de Spelen, zul len ruim 1,503 miljard gulden be dragen. Alleen al de organisatori sche kosten bedragen 184 miljoen gulden. Ondanks het feit dat er ge rekend wordt op de medewerking van 20.000 vrijwilligers, die gemid deld twintig dagen met de Spelen actief zullen zijn. De verwachte in komsten van de Spelen voor de Stichting bedragen 1.584 miljoen gulden. De delegatie, bestaande onder meer uit burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam, voorzitter Max Geldens van de Raad van Be de baan in een vernieuwd wieier- heer Olympische Spelen Amster- stadion toegewezen krijgen. De dam en commissaris van de konin- wegwedstrijden worden verreden gin Henk Vonhoff, zal in Lausanne in Zuid-Limburg op het parcours ook de garantiesom van 100.000 van de WK in 1979. Voor de 100 km dollar overhandigen. LEEUWARDEN (GPD) - Met de Elfstedentocht van 1985 schreef de NOS-televisie geschiedenis. Het was niet alleen de grootste reportage-operatie uit de historie, maar het werd ook een onvergetelijke uitzending door techni sche hoogstandjes en een veelgeprezen regie van Martijn Lindenberg. Totale kosten 600.000 gulden, maar dat bleek goed besteed geld. Op de beurs van Cannes werd samenvatting (58 minuten) uitste kend verkocht aan televisiesta tions uit alle werelddelen. Een eer voor ons de goden verzoeken. Bo ven alles wat we nu doen, hangt het zwaard van de kritiek. Iedereen zal gaan vergelijken met vorig jaar. ste prijs op het sportfilmfestival Dat realiseer ik me héél goed. Ner- van Porteroche in Polen kon de NOS niet meer ontgaan toen de Belgen een coupe spécial uitvoer den. Met het argument dat niet alle beelden veus maakt me dat niet, maar het levert natuurlijk wél spanning op. Want: het beter doen dan in '85, is bijna onmogelijk. Alles wat we de Elfstedentocht konden bedenken aan vondsten rechtstreeks waren uitgezonden (zoals de val van Kruithof bijvoor beeld), bewerkte de BRT met suc ces een aantal juryleden wat uitein delijke leidde tot een overwinning voor de film 'Ronde van Vlaande ren' en een tweede prijs voor de Elfstedentocht. De waardering landse kijkers voor de reportage van vorig jaar, viel hoog uit: 8.4 op de schaal van 10. De kijkdichtheid over de gehele dag bedroeg 83 pro cent met als piek de directe finish- beelden waar naar ruim 7 miljoen mensen hebben gekeken. Kilo's brieven vol complimenten bij de NOS. Logisch, dat regisseur Mar tijn Lindenberg („onze duivels- die bij de tocht van '63 nog onuit voerbaar waren, is bedacht". „Dat gat van 22 jaar, waarin aan televisie-technische mogelijkhe den ontzettend veel veranderde, heeft ons succes op een belangrij ke manier gedragen. Voor de kij kers was dat een verrassing, maar die is er nu af. Neem de stunt van de Neder- motoren op het ijs. Dat kan alleen nog maar minder, hoewel ik gepro beerd heb dat onderdeel te verster ken. Een van de weinige punten waarop ik nog verbetering zag. Dit keer hebben we een commentator achterop de motor, maar de vraag is nog of de geluidsverbindingen goed tot stand kunnen komen. We gaan dat vandaag uitproberen". De beelden vanaf de motor, die kuntenaar", zoals het hoofd dienst vorig jaar een flinke bijdrage lever- Tv-NOS, Ed van Westerloo hem noemt) zich in de aanloop morgen yoelt als een sporter onder den aan het succes, dreigen nu Lin- denbergs stelling dat het alleen nog maar minder kan, te gaan on- de druk van de ijzeren regel dat het dersteunen. Op sommige plaatsen makkelijker is om aan de top te ko men dan om aan de top te blijven. Getekend door een zware griep aanval die hem tien dagen in bed hield, is Martijn Lindenberg in Leeuwarden neergestreken onder de verzuchting: „Twee keer achter elkaar een Elfstedentocht... Dat is Lindenberg: „We moeten nog een volledige inspectie uitvoeren, maar ik ben er op voorbereid dat we verschillende punten zullen Een stralende Nellie Cooman neemt bij aankomst gistermiddag op Schiphol haar nichtje aan de hand r LEEUWARDEN - Jaco Mos heeft in Leeuwarden bij het indoor ding. Vorig* jaar werkte de NOS shorttrack de Narcissenbokaal ge- wekenlang aan dit project en of- wonnen. schoon de ervaring van '85 thans De wedstrijd in de Friese hoofd- een groot voordeel is, betekende stad was* bedoeld als selectie voor de verrassende aankondiging moeten overslaan Als de motoren teruRkeer uit Spanje. Cooman verbeterde zondag het wereldrecord op de 60 meter sprint bij de Europese indoor- dreigen vast te lopen, mag ik geen (FotoAnefo) enkel risico nemen. Het zit er dus in, dat we in vergelijking met vorig jaar, meer beelden vanuit de heli kopter zullen moeten geven en dat is natuurlijk lang niet zo boeiend". Wat de NOS-televisie ook parten speelt - hoewel Martijn Linden berg daar niet klagerig over doet - de korte periode van voorberei de Nederlandse kampioenschap pen, die dit weekeinde worden l houden. Wat de deelnemers betreft de 14e Elfstedentocht toch wel een handicap. Lindenberg: „Vorige week PARIJS (AFP) - Het merendeel van de vijftien zeilschepen, die deelnemen aan de derde etappe van de wedstrijd rond-de-we- reld van Auckland (Nieuw Zee land) naar Punta del Este (Uru guay) bevinden zich temidden van ijsbergen en in een mist, die het zicht beperkt tot vaak minder dan vijftig meter. Het Nederlandse jacht Innovator, dat aanvankelijk naar gecom- penseerde tijd gemeten de lei ding had, viel terug naar de der de positie achter het Franse jacht l'Esprit en het Belgische jacht Tri Star. De tweede Ne derlandse deelnemer E en L van schipper Van der Lugt klom naar de vierde plaats. De meeste vaart werd het af gelopen etmaal ontwikkeld door de Finse boot: 18 knopen bij een Noordwestenwind. Het Finse jacht Lion signaleerde ijsbergen van vier-a vijfhon derd meter lengte en honderd meter hoogte. Beslagen De Elfstedentocht van vorig jaar mag dan als een pleziertocht te boek staan, toch moesten zich op die gedenkwaardige donderdag in februari maar liefst 1571 rij ders onder medische behandeling laten stellen. Oorzaak: overmoed. Althans in de meeste gevallen. In de medische posten langs de 200 kilometer lange route meldden zich vooral matig getrainde en slecht voorbereide toerrijders. Tjipke Rijpstra en Peter van Heukelom van de Stichting sport- medisch adviescentrum Leiden en omstreken willen een poging wagen om de naar schatting en kele honderden regiogenoten die morgen op zoek gaan naar het fi- nishdoek op de Bonkevaart be slagen ten ijs te brengen. Vorig jaar trokken nogal wat argeloze toerrijders een vuilnis zak over het hoofd in de hoop dat de wind geen vat op hun lichaam zou kunnen krijgen. "Dat is dus uit den boze", stellen Rijpstra en Van Heukelom resoluut. "Zo'n zak bevordert de condensvor- ming, zweten dus. Dat zweet koelt af en daardoor ook het li chaam". De 'snelle jongens' trekken on der hun wedstrijd- of skinpak een zogenaamd onderpak Zó moet het dus niet.. (Foto Jaap Visser) (wit brood en pap), zo'n uur uur voor het vertrek uit de Friesland hal, is raadzaam voor de vroege starters. Van kardinaal belang is vol gens Rijpstra en Vermeulen het eten en drinken tijdens de tocht: "Er moet een regelmatige ener gietoevoer in stand worden ge houden. Dat betekent elk half uur een hap en een slok. Vooral die bij lage temperaturen enJof slok is belangrijk. Met gewoon een gure wind stukken zeemleer adem halen, raak je gewoonlijk op worden aangebracht. Vooral zo'n halve liter vocht per dag ter bescherming van het kruis, de kwijt. Door het leveren van een buik en de benen. Toerrijders duurprestatie zoals het schaatsen kunnen dit effect nabootsen door kranten tussen hun kleren te stoppen, tippen Rijpstra en Van Heukelom de recreanten. Elfstedentocht verlies je nog eens twee liter extra. Daar om is het regelmatig drinken van het grootste belang". Zij vervolgen: "Natuurlijk is het belangrijk om warme kleding te dragen, maar de toerrijders moeten er vooral goed op letten dat ze geen belemmerende kle ding aantrekken. Niets is verve lender om in je bewegingen te worden gehinderd". De medische adviseurs, van wie Tjipke Rijpstra als begelei der van de nationale shorttrack- ploeg en het schaatsgewest Noord-Holland/Utrecht als 'insi der' kan worden beschouwd, drukken de toerrijders op het hart vooral op hun horloge te kij- ken. "En niet naar het lichaam te Bijvoorbeeld door slecht pas- luisteren. Als je honger of dorst sende schaatsen. Rijpstra en Van krijg, ben je namelijk al te iaat. Heukelom. Het bekende ver- Dan veTkeert het lichaam in een schijnsel: rijders die met twee alarmfase en kondigt zich een in- paar sokken aan in hun iets te zinking aan. grote schaatsen stappen. Dat bevordert natuurlijk wel de blaarvorming en die zullen op HIH een zware tocht van tweehonderd een rugzakje met daarin een kilometer zeker niet uitblijven". paar lichte loopschoenen (voor de lange kluunplaatsen), eten ("Al- Zelfs bij de op maat geschoeide les wat men lekker vindt als er rijders. Iedere Elfstedenrijder maar veel suiker inzit, bijvoor- doet er volgens het artsenduo dan beeld krentenbrood met honing ook goed aan de'knelpunten'met en bananen"), drinken (een bi- tape af te plakken, dus de hielen don met Isostar), een zonnebril of bagage voor onderweg ad- Rijpstra en Vermeulen i de bovenkant van de tenen. Italiaan Rijpstra en Van Heukelom ad viseren het in Leeuwarden neer strijkende schaatsvolk vanavond een bezoek aan een Italiaan af te leggen: "Een flinke hap spaghetti of macaroni is goed voor de kool hydraten. De late starters doen er vervolgens het beste aan om vroeg op te staan en zo'n twee uur voor de start fors te ontbij ten. Niet te vet, want dat gaat ten koste van het presteren. Om dat vet af te kunnen breken, onttrekt de maag namelijk teveel bloed aan de spieren". Een licht ontbijt skibril en een paar droge sokken. Tenslotte doen de rijders er ver standig aan om voor het vertrek het lichaam alvast wat op tempe ratuur te brengen met een kwar tiertje lopen en het afwerken van rekoefeningen (vooral voor de rug en benen). "Ook is het aan te raden om na de tocht een stukje te gaan lopen en wat rekoefenin-» gen te doen", besluiten Rijpstra en Vermeulen. "Ook al voel je je nog zo beroerd. Dit om te voorko men dat je de dagen erna 'ver rekt' van de spierpijn". Het moet tenslotte wel een ple ziertocht blijven. JAAP VISSER KATWIJK - Glasbergen heeft gis- Oegstgeest-speler tekende voor teravond geen problemen gehad vier treffers. Glasbergen voerde de met Spartaan'20. De Rijnsburgse zaalvoetbalploeg won met 7-1. Het interregionale duel tussen Grovo en De Rozet werd op het laatste moment van 'het programma ge voerd, terwijl Ceverbo het lijstaan voerder Zwarte Wolf weer wat ge makkelijker maakte door concur rent Snoekie met 4-3 te verslaan. In de hoofdklasse klopte Van der Plas de ploeg van Menken met 2-0. Glasbergen - Spartaan 7-1. Het ging weer best met de debutant in de hoogste zaalvoetbalklasse, die halverwege de eenzijdige wed strijd met degradatiekandidaat Spartaan al met 3-0 leidde. Jan Ho- gewoning had ook dit keer weer een belangrijk aandeel in de Rijns burgse doelpuntenproduktie. De score op tot 7-0, alvorens Spartaan vlak voor tijd dan toch nog doel man Gijs Guyt kon passeren: 7-1. Wim Driebergen (2) en Nico Zwaan namen de overige Rijnsburgse goals voor hun rekening. Van der Plas - Menken 2-0. Goed keeperswerk aan beide kanten voorkwam al in de eerste helft dat het publiek in sporthal Cleijn Duin veel doelpunten te zien kreeg. Klaas Mol verdedigde zijn doel met verve, terwijl collega Ed Zuidhoek bij acties van Floor van Duijn en Kees Varkevisser attent reageerde. In de achtste minuut was Varke visser de Menken-sluitpost toch te vlug af (1-0) en na de pauze wist de Katwijker nog éénmaal te scoren: 2-0. de Indoor Hardrij Club Leiden ren we helemaal klaar, toen Sipke- Alexan- ma de afgelasting bekendmaakte, roorin te Hij deed dat zo nadrukkelijk voor vinden in het eindklassement. Zij deze hele winter, dat we meteen plaatsten zich als vierde en vijfde, nagenoeg alles terugdraaide. Toen Lard Koeken en Edwin Chaudron zaterdag en zondag onverwacht al werden zevende en achtste. Bij de vrouwen ging de ning naar Jolanda de Vries. Zij v les veranderde, moesten we dus bijna opnieuw beginnen. Met het LEIDEN - Het tweede mannen- sloeg Margit Neshein, Fabiola waarin de onbereikbaarheid altijd Ernst en Marja Schipper uit War- groot is" mond. bij de schaatsjeugd extra nadeel van het weekeinde, feam yan volleybalvereniging DAC is in de eerste klasse van het rayon Leiden door een misstap van Terpstra i 5 de eerste dit Behalve dat, speelt ook de grie- Frits pepidemie de NOS-televisie par- Hoogeveen vóór zijn clubgenoot ten. Er moet deze dagen naarstig In de onderste regionen viel de Erik Duyvelshof en Klaas-Anne gespeurd worden naar vervangend overwinning van het tweede team Den Haag bij de junio- personeel, een zorg die ook de NOS-radio kent. In totaal zet de televisie bijna 300 mensen in (onder wie 20 van de BRT), 42 camera's, twaalf straal zenders, twee motoren en één heli- Radio Rijnland kopter. Centrale presentator is Van As op radio NOORDWIJK HPH ■VHi brengt vanavond de zesde editie Mart Smeets, die is gestationeerd van het sportcafé uit Noordwijk. Uitgenodigd zijn onder andere Jo ke van Gerven, die binnenkort naar Japen vertrekt voor deelname ters aan een marathon, en judoka Lau DAC 2 moesten in Warmond alleen de derde set aan WVC afstaan (15-11). De overi ge speldelen wonnen de Alphena- wvc de Bonkevaart. In totaal zijn er stelde enigszins teleur. Het had zestien verslaggevers. met name geen antwoord op de De NOS-radio zet twintig repor- harde smashes van Cor Bruijne en i, van wie één in een helikop- Hans Schimmel. Gemini/Kange- presentatoren praten de roes 3 moest in Voorschoten het As, die net terug is uit het uitzendingen in Hilversum aan el- onberekenbare Leython 3 een pun- land van de rijzende zon. Ook voet baller John Verschoor komt zijn kaar. Radio Fryslan tenslotte heeft tendeling toestaan. Er werden set- beloofd om ten behoeve van de ve- standen van 15-6, 9-15, 9-15 en 15-9 zegje doen. De Noordwijkse voet- le niet-Friezen met draagbare ra- genoteerd. Bij de Leidse ploeg viel balverenigingen zullen in het 'Stip- dio's langs de kant, om het uur een het goede werk van Sander van der pie' (aanvang 20.00 uur) eveneens vertaling van 15 minuten in het Ne- Berg en Richard Scholtes op. Ge- uitgebreid aan bod komen. derlands te geven... mini had in het tweede en derde bedrijf veel moeite met de vijande lijke serve. Orion 2 krikte het puntentotaal op tot drie middels een 3-1 zege op Aarlanderveen. Het was de eerste keer dit seizoen dat de formatie uit Hazerswoude het zoet van de over winning smaakte. Aarlanderveen telde enkele invallers, waardoor de organisatie in de verdediging slecht was. Orion, dat knokte voor ieder punt, verdiende de winst. Het was de minst slechte van de twee. Setstanden: 15-12,13-15,15-7 en 15- 13. Het in dezelfde afdeling uitko mende eerste team van Orion ver loor kansloos met 3-0 van Ridder- veld. Orion had de grootste moeite met de stop en maakte ook op an dere onderdelen van het spel veel individuele fouten. Ridderveld bleef tustig en zelfverzekerd spe len, wat tussenstanden van 15-6, 15-5 en 15-8 opleverde. SKC, de nummer voorlaatst van de ranglijst, naderde Orion tot op een punt door tegen VCS gelijk te spelen. De studenten, die zeker niet tegenvielen, wonnen de eerste en tweede'set met 15-9 en 15-13. La ter ging de Sassenheimse ploeg, met spelverdeler Hans Geerling als beste man, meer via de zijkanten aanvallen. Dat werd alsnog met een punt beloond: 7-15 en 8-15. RVV ten slotte toonde zich sterker (3-0) dan LUSV, dat de pass maar niet de juiste richting kon meege ven. De Rijnsburgers, voorlopig zonder Jan Dingemanse, hand haafden hun goede vorm de hele wedstrijd en boekten een regelma tige zege. Aanvaller Rob Vink had daarin een behoorlijk aandeel. Vrouwen Bij de vrouwen speelden in de hoogste afdeling van het rayon Lei den de beide koplopers gelijk. Orion deelde met S'70 en LUSV deed dat met RVV. Dat Orion een ploeg is die makkelijk uit het even wicht te brengen is, bleek in de datie strijdt, snoepte Gemini/Kan- geroes een puntje af. Aan de Leid se ploeg is Jogien Bakker toege voegd, hetgeen zeker van pas komt. Bovendien is in de persoon van Tine de Bloois een vaste coach gevonden. LUSV, samen met Orion koplo per, had het erg moeilijk tegen RVV. Dank zij een krappe 15-13 score in de vierde set hield LUSV toch nog een punt aan het treffen over. Ook de eerste set won LUSV met 15-13. Daarna was RW. met Anneke Bleichrodt in een hoofd rol, twee sets oppermachtig: 6-15 en 8-15. De zusterstrijd tussen No vo 2 en 3 werd door het tweede met 3-0 gewonnen. Bij het derde ont brak Joke van Mastrigt, wat een slok op een borrel scheelt. Bij het formatie uit Alphen, die in Erica jeugdige tweede hielp aanvalster Bruijne een goede invalster had. Simone Bizo haar teamgenoten op Daarna was Leython, mede door moeilijke momenten over het dode goed serveren van Josien van den punt heen. De vorige wedstrijd tus- Bosch, drie keer op rij succesvol. sen de twee rivalen was overigens Leython 4, dat ook al tegen degra- door het derde gewonnen. vierde set. Het Hazerswoudse team had in de voorgaande speldelen een 1-2 voorsprong opgebouwd, maar was in de slotset nergens: 15- 2. Daarvoor waren scores van" 15- 10, 13-15 en 11-15 op de borden ge komen. Orion nam bij het serveren erg veel risico, wat resulteerde in veel ballen in het net. Bij de tegen stander uit Woubrugge had aanval ster Marieke Brouwer de Koning een goede dag. Blok'77 klopte het eveneens in de middenmoot ge klasseerde Liusna met 3-1. In Katwijk kwamen de volgende setstanden op de formulieren: 15-8, 15-6, 10-15 en 15-10. Het duel tus sen de degradatiekandidaten Ley thon 3 en DAC 2 werd door de Leidse équipe met 3-1 gewonnen.' Alleen de eerste set was voor de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11