'Is die Sipkema nu helemaal?' Ik denk dat ik helemaal niet slaap' Kees Borst: 'Wel kapot, maar niet gebroken' Edward Hagen (17) geen dispensatie 'Ik ben er klaar voor' Lenie van der Hoorn des duivels op Schiphol 'Ik zal 'm uitrijden' PAGINA 10 SPORT DINSDAG 25 FEBRUARI 19861 SCHIPHOL - Nog voordat op het Friese ijs ook maar één officiële slag is gemaakt, heeft Kees Borst er bij wijze van spreken al twee 'Elfsteden' opzitten. "Zo zwaar was die Alternatieve tocht", zegt de op de rand van Leiderdorp en Hoogmade woonachtige marathonschaatser bij terugkeer op Schiphol. De 45-jarige veteraan noemde het Poolse avontuur dan ook "volkomen mislukt". "Dat had echt mets meer met schaatsen te maken. Van die tach tig kilometer hebben we de helft moeten klunen. Je kan stellen dat ik daar twee keer de marathon heb gelopen. Dat was echt geen doen. Ik wilde na één ronde al stoppen, maar ben uiteindelijk toch maar door gereden. Totdat we door de organisatie van het ijs werden ge haald", aldus de wedstrijdrijder. Het bericht dat er in Nederland alsnog een echte Elfstedentocht zou komen, kreeg Borst pas bij aankomst te horen. "Dan gaan we dus morgen weer op reis. Ik had er al een beetje rekening mee gehou den, want ik wist dat ze zondag avond bijeen zouden komen. An dere schaatstere zijn gaan stappen, maar ik ben vroeg in m'n bed gedo ken. Als ik zeker had geweten dat de Elfstedentocht zou doorgaan, was ik nooit naar Polen gegaan. De tijd om te herstellen is nu veel te kort". Zwaar En tijd om bij te komen van de vermoeienissen heeft de nummer twintig van vorig jaar hard nodig. "Het was echt vreselijk zwaar. Van de 160 rijders zijn er maar 38 aange komen. We hebben hele stukken moeten lopen. Met schaatsen aan gaat dat een beetje moeilijk. Jam mer dat het zo is gelopen, zeker als je bedenkt dat de omstandigheden in Nederland een stuk beter waren. Als ik het allemaal vantevoren had geweten..Maar is was nu eenmaal daór. Met die situatie moet je dan maar leren leven". Het was de bedoeling dat de schaatsenrijders in het aan de Rus sische grens gelegen Mikihjyki 200 kilometer zouden rijden. Door de last van de sneeuw was het ijs scheuren gaan vertonen en daarom had wedstrijdleider Rein Zwart za terdag besloten de wedstrijd in te korten tot twee ronden van veertig kilometer. "De dag voor de tocht zijn we op het parkoers geweest. Het zag er goed uit, maar er moest nog het nodige aan gebeuren. Dat hebben ze dus niet gedaan. Ik heb me daar een paar keer afgevraagd wat ik in hemelsnaam aan het doen Aan de vierde plaats die hij in Polen had behaald, hechtte de ve teraan weinig waarde. Dat hij de tour zonder kleerscheuren had overleefd, was het belangrijkste. "Ik heb gelukkig geen blessures opgelopen. Veel andere schaatsers hadden na afloop overal last van". Breder Die is hij met het oog op morgen alvast een slag voor. "Maar die twintigste plaats van vorig jaar zit er nu niet in. De top is immers veel breder geworden. Ik ga naar Fries land voor een plaats bij de eerste vijftig. Als ik dat red, knijp ik m'n handen dicht. Ik ga er in elk geval vanuit dat het heel snel zal gaan. Deze jongen is van plan bedacht zaam weg te gaan, maar ik moet na tuurlijk wel voorkomen dat ik de slag mis". "Vorig jaar was ik tot Bolsward zo fit als een hoentje. De slag viel tussen de 100 en de 130 kilometer. Die miste ik dus. Hoe het dit keer zal gaan is onmogelijk te zeggen. Je bent van zoveel dingen afhanke lijk. Ik hou van hard, ruw ijs. Maar je moet er wel een beetje op kun nen glijden. Voor slecht ijs ben ik te zwaar", kent de bloemist zijn be perkingen. "Vorig jaar was het echt fantas tisch. Voor het mooie zou de Elf steden pas weer over een jaar of vijf gehouden moeten worden. Het unieke van die tocht is dat-ie maar zo nu en dan wordt verreden. Ik ben natuurlijk wel hartstikke blij LEIDEN - Hoewel Edward Hagen (17) zich het afgelopen marathon seizoen meerdere keren heeft on derscheiden, heeft het schaatsta lent uit Lisse geen dispensatie ge kregen om morgen van start te gaan. De reglementen van de orga nisatie schrijven voor dat rijders die de leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt, geen lid kun nen worden van de vereniging de Friesche Elf Steden en morgen dus niet aan de strijd kunnen begin- door het district Haarlem, maar de LTC (Landelijke Technische Com missie) heeft ons al gebeld met de mededeling dat het voor 200 pro cent zeker niet lukt. Maar we heb ben nog een ijzer in het vuur. Ie mand die direct bij de oraganisatie betrokken is, kan misschien nog iets voor ons doen", hoopt Hagen, die zelf in elk geval niet meedoet. dat ik nu weer aan de bak kan". Dit ondanks het feit dat hij nog nauwelijks is hersteld dan vorig jaar. Elke stad zal Frane- ker nu de loef af willen steken. Daar was het vorig jaar e ontberingen die hij in Polen moest tijn. Overal zullen nu muziekband- doorstaan, staat Borst alweer te jes langs de route staan. Als het een trappelen. "Ik had me een betere beetje gunstig loopt, kan ik nog voorbereiding kunnen wensen, voorin eindigen. Ik ben misschien maar ook dit keer wil ik het voor wel kapot, maar nog niet gebro- geen goud missen. Ik verwacht dat ken". het nog een groter spektakel wordt FRED SEGAAR Dit tot teleurstelling Hagen, die gisteren in nauwe sa menwerking met vader Bernard Hagen alles in het werk heeft ge steld om alsnog in het bezit van een startbewijs te komen. "Tot nu toe zonder succes", aldus Hagen senior. "Edward is voorgedragen LEIDEN - Cor Vergeer gaat de Elfstedentocht in "topconditie" te lijf. De lijsttrekker van de Socialistische Partij heeft ten opzichte van vorig jaar, toen de tocht in ruim elf uur werd uitgereden, de trainingsarbeid opgevoerd. "Ik heb", aldus de 39-jarige Leidenaar, "de laatste tijd veel gereden. Vorige week nog tien rondjes van vijftien kilometer gedraaid op de Rottemeren. Ik ben er klaar voor". Vergeer verwacht zijn persoonlijk record met ruim één uur te verbe teren. "Want ik heb m'n contributie een week te laat heeft betaald. Ik ben onachtzaam geweest Maar nu het Edward met Edward allemaal zo moeizaam verloopt, hoeft het voor mij eigen lijk ook niet meer".. SCHIPHOL - Lenie van der Hoorn was des duivels. Net terug gekeerd van de Alternatieve Elf stedentocht in Polen had de Ter Aarse bij aankomst op Schiphol geen goed woord over voor de be- roemste ingenieur van Neder land. "Is die Sipkema helemaal belazerd om die Elfstedentocht nu te organiseren. Heeft die man dan helemaal geen rekening ge houden met de schaatsers die in Polen hebben gereden? Kan ie mand mij vertellen hoe ik nu op tijd aan een startbewijs kan ko men? En waar ik kan slapen? En hoe ik die natte rotzooi die ik in m'n koffer heb zitten op tijd kan droogkriiaen?" door Rob Onderwater Lenie van der Hoorn, de eerste vrouw van de vorig jaar gehou den Elfstedentocht, was op de Ne derlandse luchthaven uitermate droevig gestemd en nauwelijks voor rede vatbaar. Waar de an dere 18.000 (en-een-beetje) schaatsfanaten zondagavond alsnog een gat in de lucht spron gen van blijdschap, daalde de stemming bij de 37-jarige huis vrouw uit Ter Aar tot ver onder het door ijsprofessor Henk Kroes verlangde vriespunt. Begrijpe lijk, want Lenie van der Hoorn wil morgen graag wéér als eerste vrouw de .laatste stempelpost op de Bonkevaart bereiken. Stoppen Vorig jaar wist de moeder van twee kinderen niet wat ze met de eretitel aanmoest. Lenie van der Hoorn was aanvankelijk van plan te stoppen, maar na de suc cesvolle tocht langs de Friese ste den plakte de sportvrouw er nog een jaartje aan vast. Met succes, leerde de tocht in Polen want Le nie van der Hoorn kwam als eer ste vrouw aan en eindigde als ze vende in het 160-koppige deelne-. mersveld. Gélukkig was ze echter niet met het behaalde resultaat. Erger, ze had helemaal niet in Polen wil len rijden. 'Tk heb het allemaal gedaan voor die rotsponsor". treurt ze met tranen in de ogen. "Die wilde dat ik naar Polen ging. Maar ik had toch veel beter de marathon van Zevenhuizen kunnen rijden. Daar had ik ook als eerste vrouw aangekomen, dan had de sponsor toch veel meer reclame gehad. Allemach tig, wat een bende". Vakantie "En nou schei je uit met dat ge kanker. Daar bereik je toch niets mee". Echtgenoot Jan van der Hoorn, die zijn vrouw naar het Oostblok vergezelde, mengt zich in het warrige gesprek. Onder de indruk is Lenie echter niet van de 'terechtwijzing'. "Jij", wijst ze op haar man, "jij moest toch zono dig mee naar Polen? Voor jou was het een lekkere vakantie. En wat heeft het mij nu allpmaal op geleverd? Niks, helemaal niks. Ik heb nog nooit van m'n leven zo'n rottocht meegemaakt. Wat een zootje. Dat gedonder ook altijd. Ik had veel liever thuisgebleven". "Als je nou blijft doorgaan met dat schelden, houd ik je woens dag gewoon thuis". Ook die waarschuwing van man Jan is niet aan Lenie van der Hoorn be steed. Zij: "Het had in Polen toch helemaal niets met schaatsen te maken. Weet je wat het was? Tachtig kilometer klunen, dat hebben we gedaan. Tsjonge, tsjonge, wat had ik graag in Ze venhuizen willen rijden. Dan had ik mij lekker rustig kunnen voorbereiden op de Elfsteden tocht". Vraagtekens De deelname aan de tocht der tochten roept bij Lenie van der Hoorn pal na het verlaten van het vliegtuig uit Warschau nog een serie vraagtekensop. "Ik i der Hoorn tegen 1 weet niet eens", meldt ze, "of ik wel op tijd in Leeuwarden kan zijn om mezelf in te schrijven. Man, ik moet nog zoveel regelen. De Elfstedentocht had niet op een slechter moment kunnen komen". Een gebrekkige organisatie dwong Lenie van der Hoorn vo rig jaar bijna tot opgave. Proviand Er van uitgaande dat zij langs de route van drinken zou worden voorzien, ging zij zonder pro viand op schaatsreis. Inderdaad stonden op diverse plekken 'be- voorraders', maar die waren daar 'neergezet' door kennelijk wèl goed georganiseerde ploegen. Lenie van der Hoorn mag dan in het bezit zijn van een geldschie ter, veel verder dan schenking van kleding en schaatsen gaat de overeenkomst ogenschijnlijk niet. Want: "Waar moet ik onderweg mijn drinken vandaan halen?", vraagt ze zich af en ze vlucht hals over kop een gereedstaande bus in, zich niet bekommerend om haar echtgenoot. Mis Vorig jaar vond Lenie van der Hoorn op het laatste moment twee bereidwilligen die haar wel onderweg van eten en drinken wilde voorzien. Dat liep dusfali- kant mis. "Bij Sloten had ik een kennisje langs de kant gezet. Maar in de duisternis heb ik haar niet gezien. Verderop had ik iemand staan die wat sinaas appels voor me zou regelen. Nóu, de sinaasappels waren inder daad geregeld, maar niet gepeld. Had. ik er nog niks aan". Morgen hoopt ze dat de zaakjes beter geregeld zijn. Tenminste, als zij door alle Poolse poespas een startbewijs kan bemachti gen. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Jan van der Hoorn zijn schaatsfanatieke vrouw tot tv-kijken in Ter Aar veroordeeld.. LEIDEN - Dat hy op alles is voor bereid, durft Piet Ouwehand niet met zekerheid te beweren. Gedu rende de 200 kilometers die de im- port-Leidenaar langs elf Friese ste den moet voeren, kunnen zich im mers altijd problemen voordoen, weet de 41-jarige chauffeur van een betonmortelwagen. Maar voor zover mogelijk laat hij morgen niets aan het toeval over. Blijft de tourschaatser annex wielrenner inderdaad verlost van pech, "dan moet ik het kunnen vol brengen. En het liefst ook nog in een redelijke tijd. Ik hoop toch wel binnen de tien en twaalf uur bin nen te kunnen zijn". Die voorspelling baseert de Kat- wijker van origine op zijn voorbe reiding, die wat hem betreft niet beter had kunnen verlopen. Want de bouw en dientengevolge het werk van Ouwehand lag de laatste weken plat en dat gaf hem de gele genheid serieus naar het grote doel te werken: voor de eerste keer de Elfstedentocht rijden. Voeding 100 kilometer per dag, schaatste hij de 120 kilometer lange Elfmeren- tocht ("Dat ging uitstekend"), volg de hij trouw de schaatslessen van Henk Grimbergen in de ijshal aan de Vondellaan en 'verdiepte' hij zich ook in speciale voeding. Wat het laatste betreft wil hij niet voor dezelfde problemen worden ge- door Fred Segaar steld als een jaar geleden, toen hij tijdens een wedstrijd over vijftig ronden op de Voorschotense ijs baan alleen een Mars bij zich had gestoken. De commerciële afde ling van die repenfabrikant wil doen geloven dat het verorberen van zo'n tussendoortje 'goed doet'. Kan best zijn, maar nu de tempera tuur tot ver onder de nul graden was gedaald, bleef er van de reep niet meer over dan een bevroren chocoladestaaf. Krentenbrood Dus staat er nu bij Ouwehand op Piet Ouwehand is al gereed, voor het vertrek naar Leeuwarden: "Na 120 kilometer voel je langzaam de kracht uitje benen vloeien" (foto Holvast) krentenbrood met honing mee en ik hoop daarnaast langs het par koers iets te kunnen drinken". Hij is niet van plan daar veel tijd voor te nemen, "want ik moet er voor waken dat ik afkoel. Ik probeer wel zo hard mogelijk te rijden. Er ont staan vanzelf groepjes en daar pro beer je natuurlijk bij aan te sluiten. Inderdaad zal ik best last m'n rug krijgen, maar dan moet ik maar even rechtop gaan rijden. Als je zelf kapot zit en je ziet andere schaatsers doorgaan, krijg je van zelf weer moraal. Waar het zwaarte punt van de tocht ligt? Ik vermoed zo na 120 kilometer. Dan voel je langzaam de kracht uit je benen vloeien". Dat gevoel is hem niet vreemd, want Ouwehand is één van de ve len die zich de laatste jaren op duursporten hebben toegelegd. Niet alleen 's winters, maar ook in de zomermaanden. Zodra het schaatsseisoen achter hem ligt, klimt hij op de fiets om zo groot mogelijke afstanden af te leggen. Met de tourafdelipg van Swift heeft hij twee keer meegedaan aan Parijs-Nieuwegein en wat hem be treft zal hij dat tnyect het komende seizoen opnieuw rijden. "Het verleggen van je grenzen", is volgens Ouwehand de charme. "Kijken hoe ver je kan komen. Dat trekt mij. Eigenlijk ben ik er veel te laat mee begonnen, pas zo'n tien jaar geleden. Als ik het eerder had ontdekt had ik het misschien nog ver kunnen schoppen". Grote jongens Die illusie heeft hij nu niet meer. Op 41-jarige leeftijd gaat het er om "bezig te blijven". Aanvankelijk deed hij dat alleen op de fiets, later ook op de schaats. "Omdat ik in de wintermaanden ook iets te doen wilde hebben. Het is echt een prachtige sport. Ik mag het niet al leen zelf graag doen, ik vind het ook leuk om te kijken naar die gro te jongens". Vorig jaar werd hij tijdens een wedstrijd in Schipluiden door de marathon-elite op een paar rond jes gereden en die ervaring deed hem toen besluiten niet aan de der tiende Elfstedentocht mee te doen. Niet dat hij zich wilde spiegelen aan Van Benthem en consorten, "maar gewoon omdat ik er nog niet klaar voor was. Toen ik later voor de televisie zat, had ik toch wel spijt. Ik denk dat ik het had gered. Daarna ben ik meteen lid gewor den van de vereniging". Kriebelen Dat Sipkema een jaar later al weer opnieuw zijn jawoord gaf, had ook hij niet kunnen vermoe den. Waarmee - en dat is uit het bovenstaande eigenlijk al duidelijk geworden - niet wordt bedoeld dat hij niet de vereiste conditie heeft om de tocht te vooltooien. "Ik had er eigenlijk al een beetje op gere kend dat-ie vorige week verreden zou worden. Toen zondagavond het bericht kwam dat de Elfsteden tocht alsnog zou doorgaan, begon het dan ook wel even te kriebelen. Het moet het hoogtepunt worden". "Natuurlijk zal het heel zwaar worden, maar ik heb er de hele winter naartoe geleefd. Eerlijk ge zegd kan ik nu nauwelijks ergens anders aan denken. Verslapen zal ik me morgenochtend dan ook niet Sterker nog, ik denk dat ik he lemaal niet slaap". Elfsteden-wedstrijdleider Gerrit van den Ham zegt "dat we gedis cussieerd hebben over de deelna me van die jonge jongens. Er ont staat vergrijzing en dat zit ook mij hoog. In de nabije toekomst den ken we het wel te kunnen oplos sen, maar nu nog niet. Het leeft enorm bij mij. Vooral voor de jon-1 ge schaatsers, die op op 16 maart nog geen achttien zijn, is het verve lend. De rest had lid kunnen wor den, zoals Richard van Kempen en Dries Klein. Daar heb ik niet zo veel problemen mee", aldus Van den Ham. Vorig jaar kon Edward Hagen 'zo maar' met de tourtocht meedoen. "Mijn vader heeft toen een kaart voor me gehaald. Dat leverde geen enkel probleem op. Ik hoefde me niet te legitimeren". Richard van Kempen, de nummer één in het KNSB-marathonklassement, drong vorig jaar met de lidmaat schapskaart van zijn vader tot de wedstrijdrijders door. Wat betreft Gerrit van den Ham behoort dat nu niet tot de moge lijkheden. "Iedereen moet naast zijn lidmaatschapkaart nu een legi timatiebewijs óverleggen. We ho pen daarmee fraude tegen te gaan", aldus Van den Ham. "Hele maal waterdicht is het niet. We zul len steekproefsgewijs controle uit oefenen". Leidenaar Alex Jansen, zondag nog winnaar in Ter Aar, heeft om onduidelijke redenen verzuimd zich in te schrijven als lid en zal derhalve eveneens niet van de par tij zijn. "Jammer, want het ging de laatste tijd juist zo goed. Niet dat ik een kans had gemaakt, al weet je nooit hoe het loopt. Er is nog even sprake van geweest dat de beste twintig rijders uit het KNSB-klas- sement toch mee mochten rijden. Maar het blijkt dat de organisatie geen uitzonderingen maakt". Jan van der Hoorn: TER AAR - Om zyn vrouw te be hagen, waagt Jan van der Hoorn zich nog één keer op het Elfsteden- ijs. De winnaar (met 4 anderen) van de Friese schaatsronde in 1956 wordt daarbij geassisteerd door zoon Rick, die evenals zijn vader de wedstrijdtocht afwerkt. On danks zijn leeftijd van 54 jaar acht Jan zich drie decennia later nog fit genoeg voor het serieuze deel van het het winterfeestje van Sipkema en Wiegel. "Maar", zegt de schaatsenhande- laar annex bloemist, "eigenlijk heeft m'n vrouw me over de streep getrokken. Zij vond dat ik 'm nog een keer moest rijden. Zelf had ik zo m'n twijfels". Vorig jaar haakte Van der Hoorn af omdat hij vond dat z'n conditie onvoldoende was. "Nu ben ik wéér niet optimaal voorbereid", stelt de inwoner van Ter Aar, "omdat ik geen tijd kan vrijmaken om te trai nen. Vooral nu is het een gekken huis in de zaak. Ik heb die Sipke ma vanmorgen verwenst, want ie dereen kwam met zijn schaatsen aanzetten. Er liggen hier nu zo'n vijftig paar. Die moeten allemaal op tijd voor de Elfstedentocht wor den geslepen". Jan van der Hoorn hoopt dat de gebrekkige voorbereiding hem niet zal opbreken. "Je moet na tuurlijk niet verwachten dat ik vooraan rijd. Dit seizoen heb ik drie marathons gereden en is ge bleken dat ik de eerste zestig kilo meter redelijk kan meekomen. Daarna ging het minder voorspoe dig". De rondjes die Jan van der Hoorn eind vorig jaar op de Jaap Eden-baan schaatste, gingen hem slecht af. "Na een paar kilometer kletterde ik tegén de betonnen rand. Daar hield ik een stel gebro ken ribben aan over. Daardoor heb ik lange tijd niet kunnen trainen". Niettemin begeeft Jan van der Hoorn zich morgen op het ijs. Voor even zet hij de beslommeringen over de druk beklante winkel uit zijn hoofd, want morgen hangt het bordje 'Gesloten' voor de deur. "Dat komt omdat mijn zoon ook meedrijdt. Ik heb dan verder nie mand meer die de tent in de gaten kan houden. Eigenlijk is Rick gek dat-ie meegaat, want hij is de laat ste dagen goed ziek geweest. En de Elfsteden moet je alleen rijden als je in topconditie bent". Dat is de familie Van der Hoorn dus niet. Voor de Elfstedentocht zijn beiden evenwel bereid de re serves aan te spreken. "Ik zal 'm uitrijden", lykt Jan van der Hoorn vastbesloten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10