A\ Steeds Aramco: weer onderhandelen heeft geen zin Interconfessionele stichting wil ook school Stevenshof 'Niet veel bedrijven afgeschrokken door erfpacht in Leiden' Vrouwen als kenauen en mannen als Jan Jurk BOUWEN? Oud erenorgan is a ties in partijen teleurgesteld VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - In navolging van de pro testants-christelijke onderwijsver- eniging en die voor openbaar on derwijs heeft ook de stichting voor interconfessioneel onderwijs be sloten een aanvraag in te dienen voor het stichten van een school in de Stevenshof. Daarmee ziet de ge meente zich voor een groot pro bleem geplaatst omdat er op basis van leerlingenprognoses maar plaats is voor twee nieuwe scholen waarvan er één sowieso een open bare moet zijn. Veroorzaker van die 'school strijd' is het pc-bestuur. Met de stichting voor katholiek onderwijs was namelijk afgesproken dat bei de besturen gezamenlijk een aan vraag voor een interconfessionele school, een school voor zowel pro testants-christelijk als katholiek 'onderwijs, zouden indienen. Dit omdat er, wederom op basis van de prognoses, voor twee aparte scho len voor katholiek en protestants- christelijk onderwijs niet voldoen de leerlingen zijn. Ondanks die prognoses denkt het pc-bestuur nu dat zich in de Stevenshof toch ge noeg leerlingen voor een eigen school ophouden. De stichting voor katholiek onderwijs zal na de ze zet van het pc-bestuur overigens niet ook een aparte aanvraag indie nen. "Wij houden ons aan de ge maakte afspraak dat er een aan vraag voor een interconfessionele school wordt ingediend", aldus se cretaris W.W. Sanders. De gemeenteraad moet zich bin nenkort over de vraag buigen wel- Straf wegens aandeel in valsemunterij DEN HAAG/LEIDEN - EeiT23-ja- rige man uit Spijkenisse is vanoch tend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel. Bovendien heeft hij een voorwaar delijke gevangenisstraf gekregen van drie maanden met een proef tijd van twee jaar. De Leidse politie vopd vorig jaar november bij de man 77 valse bil jetten van 50 Franse franc. Boven dien bleek de man twee maanden daarvoor een inbraak te hebben ge pleegd waarbij hij geweld had ge bruikt. De Spijkenissenaar was vermoe delijk slechts een tussenpersoon in de valsmunterij. De biljetten wa ren in Frankrijk gedrukt. De man kreeg ze via zijn 22-jarige neef en zijn in Leiden wonende tante. De telefoon van de tante was geruime tijd afgeluisterd door de recherche. De politie vond de valse bankbil jetten tijdens eert huiszoeking. ke aanvragen wel en niet zullen worden gehonoreerd, waarna die ter goedkeuring worden voorge legd aan Gedeputeerde Staten, hetj dagelijks bestuur van de provincie. Probleem bij de keus is dat de ge meente niet over exacte cijfers be schikt, waaruit is op te maken voor welke vorm(en) van onderwijs on der de bewoners van de Stevens hof de meeste belangstelling be staat. LEIDEN Hooguit enkele bedrij ven hebben de afgelopen jaren af gezien van vestiging in Leiden, me de op grond van de erfpacht. Vol gens het voormalige hoofd van de gemeentelijke directie economi sche zaken, Ewald Keijser. is het klimaat voor bedrijfsvestiging in Leiden goed. Maar het is in een be perkt aantal gevallen voorgeko men, waarin de erfpacht een be langrijke rol speelde, dat bedrijven hun heil elders zochten. Aldus reageert Keijser op vragen over de opschudding die is ont staan naar aanleiding van krante- Ontslagprocedure voortgezet LEIDEN - De directie van de oliemaatschappij Aramco Overseas Company ziet er weinig heil in om de onderhan delingen over het sociaal plan voor deze maatschappij op nieuw te openen. De Dienstenbond FNV heeft op hervat ting van het overleg aangedrongen. Deze bond en de vakorganisatie NCHP weigeren overigens het so ciaal plan te ondertekenen omdat zij vinden dat vooral voor ontsla gen werknemers tussen 45 en 57,5 jaar oud te weinig wordt gedaan. D. Caindec, director industrial relations van Aramco, zegt de maatschappij tevreden is over haar sociaal plan. Verdere onderhande lingen hebben volgens hem geen zin meer en leiden alleen maar tot vertraging. De procedures voor de ontslagvergunningen voor 148 werknemers zullen daarom ge woon worden voortgezet. Deze 148 werknemers krijgen, als alles volgens plan verloopt, tus sen april en september van dit jaar hun ontslag. Het is het eerste deel van het collectieve ontslag van 370 mensen dat dit en volgend jaar moet plaats hebben. De directie van de oliemaat schappij heeft nog geen besluit ge nomen over de vraag of zij onder handelt over de ontslagen met de onlangs opgerichte vereniging van Aramco-werknemers. Deze vereni ging bestaat uit employees die niet zijn aangesloten bij een vakbond en het niet eens zijn met de aanpak van de bonden tijdens de onder handelingen. Het moet Caindec echter van het hart dat de vereni ging rijkelijk laat is opgericht. Iets dat de bonden overigens al eerder zeiden. LEIDEN - Het Humanistisch Ver bond heeft deze week televisie-op- namen gemaakt bij de polikliniek voor kunstmatige inseminatie (KID) van het AZL. Kortweg ook wel spermabank genoemd. Het HV 'wil later dit jaar twee of drie uit zendingen wijden aan het onder werp KID. Volgens programma maakster Jeanne Wikler is het de bedoeling een beeld te geven van de beweegredenen van sperma-donors enerzijds en ontvangers anderzijds om op deze manier een kind te ver wekken. Jeanne Wikler hield inter views met betrokkenen, zoals het driekoppige medisch team van de spermabank. De kliniek is blij met deze aandacht, omdat er nog altijd een tekort aan spermadonors be staat. Wie daar belangstelling voor heeft kan dit nummer bellen: 071- 262874. Het onderwerp wordt uit gezonden in het programma Kwartslag. De eerste uitzending is op 17 juni, om 19.12 uur. Op de foto van rechts naar links het medisch team: Kees de Bruyn, Kees van Voorst en Lenie Broekhof tijdens dq tv-opnamen. (foto Holvast) LEIDEN De Leidse ouderenor- ganisaties zijn teleurgesteld in een aantal plaatselijke politieke partij en en doen opnieuw een dringend beroep op hen om duidelijk te ma ken welke wensen zij van de be jaarden willen opnemen in hun partijprogrammma's. Op 10 januari boden de ouderen dé politieke par tijen het programma van wensen 'Leidse ouderen doen mee' aan, maar behalve van PvdA en Links Leiden hebben zij nog geen reactie In een open brief aan de Leidse po litici roepen de Leidse ouderenor- ganisaties, vertegenwoodigd in het vooroverleg ouderenberaad Lei den, de partijen op alsnog duide lijkheid te maken wat zij voor 55- plussers willen doen. "Wij misten de meesten van u, dames en heren politici bij de anbieding van 'Leid se ouderen doen mee'. De opkomst van belangstellende ouderen was enorm groot. Wij hadden meer van u verwacht". "Wat moeten wij nu op 19 maart? Wat moeten wij onze achterban vertellen? Wij kregen van u tot nog toe geen enkele officiële reactie, waarin van overname van ouderen- wensen sprake is. Dat is wat wij u vroegen en vragen", aldus de open brief, die besluit met de brandende vraag 'doet u wat met 'Leidse ou deren doen mee' na de verkiezin gen?'. interviews, waann het voormalige hoofd economische zaken over de slechte kanten van de erfpacht sprak. Het CDA heeft er zelfs boze vragen over gesteld aan burge meester en wethouders, omdat in de raadscommmissies altijd was verteld dat het wef meeviel met de erfpacht als hinderpaal voor be- drijvenvestiging. Keijser meldt, net als WD-wet- houder Fase van economische za ken eerder deed, dat het afhaken van bedrijven zelden uitsluitend is terug te voeren op erfpachtperike len. Hij bevestigt wel dat enkele bedrijven, verschillend in omvang, hun toevlucht hebben gezocht in gemeenten zonder erfpachtsys teem. Voor de opschudding die over zijn uitlatingen is ontstaan in het CDA-kamp, daar zegt Keijser wei nig aanleiding te zien. "Ik heb al leen maar geprobeerd aan te geven wat er, vanuit het economisch per spectief, in de marktsituatie is te verbeteren". Keijser die inmiddels voor zich zelf is begonnen, zegt best bereid te zijn om een lijstje op te stellen van bedrijven die vanwege de erf pacht zich niet in leiden hebben gevestigd, zoals door het CDA is gevraagd en kennelijk abusieve lijk door het college. "Als ik daarvoor opdracht krijg en een of ferte kan uitbrengen wil ik dat best doen". Uit de bocht op Witte Singel LEIDEN - Een 32-jarige Hagenaar moest in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half één door de eerste hulpdienst worden geholpen omdat hij op de Witte Singel verwondingen aan zijn gezicht had opgelo pen nadat hij uit de bocht was gevlogen en met zijn auto tegen een boom tot stilstand kwam. De Hagenaar bleek onder invloed te rijden. Zijn auto was na het ongeluk rijp voor de schroot. Luchtig scholierentoneel Visser 't Hooft lyceum 'Harten vijf - schoppen vijf, door toneelgroep van het Chr. lyceum Dr. YV.A. Visser 't Hooft. Met: Joris Aperghis, Julia Buijze, Esther Cal- sijn, Jasper Groos, Frits Huffnagel, Martijn v.d. Linde, Tilleke Marck, Herman Peerdeman, Onno de Rooij, Mike v.d. Steenhoven en Maria Tichelman. Gezien op 20 februari in de aula van de school. Aldaar nog vanavond en mor genavond te zien. Regie: Jos Nijhof. LEIDEN - Vanwege het feest rond het tienjarig bestaan van de toneelgroep van het Visser 't Hooft-lyceum is vanzelfspre kend nog eens extra geprobeerd om een vrolijk spektakel uit te brengen. In een ongedwongen sfeer, waarbij het publiek met de neus bijna bovenop het toneel zit, speelt deze grote groep vijf korte kluch ten. Om in een jubileumproduktie zo veel mogelijk mensen te kunnen laten meespe len is deze sterk bewerkte serie kluchten goed geschikt. Het gaat daarin als het wa re om 'scènes uit een huwelijk', die door het karikaturale uitvergroten van de aanpak bij eigen publiek bijna altijd raak is. Voor de samenstellers heel dankbaar werk, waarin nu eenmaal ongelooflijk veel voorbereidingstijd gaat zitten. De leerlingen bewegen zich vrij en ge makkelijk over het toneel en durven hun rol ook met de door de regisseur bedoelde spot en ironie dik aan te zetten. De meeste mannen zijn in deze stukken een 'Jan Jurk', de vrouwen kenauen, die hier (na tuurlijk letterlijk) hun mannen met de deegroller te lijf gaan. Een combinatie van die twee uitersten biedt in bepaalde mate garanties voor het soort luchtige produk- tie binnen schoolverband, waartoe een tweede lustrum de uitgesproken aanlei ding is. Voor de pauze staan twee tussenspelen van Cervantes op het repertoire. De eerste daarvan fungeert als een soort raamvertel ling om het publiek met nadruk op het gemeenschappelijke van die vijf verhalen te wijzen. Daardoor ontstaat een duidelij ker samenhang. Aan de andere kant ver sterkt dat het herhalingselement, waar door af en toe de dramatische spanning even dreigt weg te zakken. Toch wordt dat gevaar grotendeels be zworen. doordat een fantasierijk decor ontworpen is, de spelers regelmatig van uit de zaal opkomen en doordat ze alle maal met veel plezier aan het spektakel deelnemen. Van de drie aangepaste, oor spronkelijk Middelnederlandse sotter nieën na de pauze is 'Nog meer' de succes volste. De regisseur speelt daarin zelf de pastoor, die de duivel komt uitdrijven bij een man, die alleen nog maar 'nog meer' roept. Het is echter op advies van de buur man slechts een list om gek te lijken en de echtgenote tot meer hartelijkheid te chan teren. Als de list uitkomt, krijgen de heren van de vrouw er stevig van langs. Zo betrekkelijk eenvoudig zijn de ver tellingen van opzet, die met verve ge speeld worden en menigeen merkbaar naar 'nog meer' doet verlangen. WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN - De tweede zaal van Het Kijkhuis aan de Vrouwen kerksteeg is gisteren onofficieel in gebruik genomen. Vlak. voor de eerste voorstelling moest er nog even worden gestofzuigd. De zaal heeft een capaciteit van 125 personen. Het is de bedoe ling om hier films een hele week te laten draaien, met de moge lijkheid van prolongatie. (foto Holvast) Jongen (9) aangereden LEIDEN - Een 9-jarig jongetje moest gistermiddag omstreeks vier uur met een gebroken linker been en een hoofdwond naar het AZL worden gebracht nadat hij op de Hooigracht was aangereden door een automobilist. Volgens de politie stak het jongetje over ter wijl het licht voor hem op rood stond. Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: di/ wo/ vr: 9.00 -17.00 uur do: 9.00-20.00 uur za: 9.00 -14.00 uur Staringlaan 6 - Waddinxveen bouwvoorlichting urn voor advies, aanschaf en oriëntatie Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Rolstoelen Rolstoelen, bandages, prothese- s....Orthopaedie Van Lierop, ge vestigd aan de Nieuwe Rijn. is niet bepaald een zaak waar je be gerig alle artikelen bekijkt. S.H. Nolf: "Nee, bij ons komen de mensen niet juichend binnen, maar ook niet huilend. Wij zijn gewoon een noodzakelijkheid". Veertig jaar geleden werd de zaak opgericht door Van Lierop. Nolf over hem: "Hij was werk zaam geweest in de Anna-kliniek en is daarna een eigen zaak be gonnen. Tot '83 heeft hij hier ge zeten, toen nam mijn vader het hoofdkantoor in Leiden en de fi lialen over". Nolf is geen instrumentmaker. Integendeel: hij was logistiek in specteur, hield zich bezig met lectuurdistributie. "Iets heel an ders, dat kun je wel zeggen ja. Wat me in het begin opviel was dat de mensen in deze branche zo van hun vak houden. Het zijn echte, hobbyisten. Ze werken met liefde en dat is in de wereld van de lectuur wel anders, zoals ik uit ervaring weet". "Er wordt hier ook echt indivi dueel gewerkt, in nauwe samen werking met de artsen. Ik bedoel dus, dat wij vaak iets maken voor één persoon. Het is geen serie werk". Op de vraag hoe hij zich inge werkt heeft in een hem onbeken de materie, antwoordt Nolf: "Vakliteratuur lezen. Dat moetje trouwens sowieso altijd doen. Ondertussen ben ik ook wel een beetje een hobbyist geworden, zo iemand die echt voor zijn werk leeft en niet klaagt als hij langer moet doorwerken. Hoe wel ik van het vak natuurlijk nooit zoveel zal weten als de in strumentmakers. Hun vak heb je niet één, twee, drie onder de knie. Alleen de opleiding duurt al zeven jaar". Dat een zaak als deze veertig jaar bestaat is geen kleinigheid, vertelt Nolf. Maar aan de andere kant: "Je komt in deze bedrijfs tak maar weinig eendagsvliegen tegen. Dat bestaat niet eens, nu ik er over nadenk. Zo n bedrijf krijgt de kans niet. Je moet ge woon goed zijn". Wordt het jubileum nog op de één of andere manier gevierd? Nolf zwijgt even, zegt dan, enigs zins verbaasd: "Je bedoelt dat we iets voor de klanten doen? Zo van: drie halen, twee betalen- dat kan toch helemaal niet!" Schildpadpoes (3) Het bestuur van het dierenasiel heeft inmiddels schriftelijk ge reageerd op de kritiek die vorige week in deze rubriek werd geuit door diverse personen. Inzet: de weggelopen sctiildpadpoes van een vrouw uit de Zeehelden buurt. Volgens o.a. de dierenbe scherming heeft het bestuur van het asiel aan de Besjeslaan zich bepaald niet vriendelijk opge steld toen bleek dat de eigenares se de pensionkosten niet kon be talen. Nu de lezing van het bestuur: "Op woensdag 22 januari j.l. nam de eigenaresse telefonisch con tact op met het dierentehuis Bes jeslaan en hoorde bij die gelegen heid dat haar schildpadpoes al vanaf de vijftiende in het die rentehuis was en dat de kosten in totaal zestig gulden bedroegen voor acht dagen verblijf van haar poes in het dierentehuis" "Zij gaf daarop te kennen als bijstandsmoeder niet in staat te zijn de zestig gulden te betalen Vervolgens voegde zij de waar nemend beheerder enige zeer grove verwensingen toe en uitte ten slotte ook nog een aantal dreigementen aan het adres van het dierentehuis". Dan gebeurt er een tijd niets, tot vrijdag 7 februari, op die da hooghartig weggestuurd. Zij had alleen maar gebeld naar het die rentehuis. en niet na een paar da gen, doch pas na een week". Tot zover het verhaal van het asielbestuur. Het mag duidelijk zijn: de partijen staan tegenover elkaar als katers die vechten om een weggelopen schildpadpoes- je. Soldaat (2) turn werd de secretaris van het stichtingsbestuur opgebeld. Er werd een afspraak gemaakt: de poes zou de volgende dag wor den opgehaald. De volgende dag was een vertegenwoordiger van de dierenbescherming ook aan wezig in het asiel. En waar was het bestuur van het asiel? "De voorzitter van het stichtingsbestuur ging niet in op het verzoek van de Dierenbe scherming om bij het ophalen aanwezig te zijn. Ophalen van een dier is een beheerderszaak" Het asielbestuur ontkent ook dat de eigenaresse hooghartig werd weggestuurd nadat zy te kennen had gegeven die zestig gulden niet te kunnen betalen Dierenarts Muurling beweerde dat en volgens het bestuur van het asiel zuigt hij dat verhaal uit zijn duim "De tijdsbepaling van de gang van de vrouw naar het asiel was in het verhaal van de heer Muur ling een paar dagen nadat de poes als zwerfdier in het die rentehuis was opgenomen. Me vrouw was evenwel helemaal niet naar het dierentehuis ge gaan toen zij had vernomen dat haar poes daar zat" "Zij was dus ook helemaal met De heer Van der Werff wilde we ten wat er op de eerste oorlogs dag nu precies was gebeurd met die Duitse soldaat die in een bootje op de Witte Singel zat, ge wond bleek te zijn, efi door ver pleegsters naar het Diaconessen- huis werd gebracht. P. De Bolster denkt dat hij de ware toedracht weet. Het was een Duitser, maar eigenlijk ook weer niet. Laten we hem zelf aan het woord. Hij schrijft: "Na de capitulatie ben ik terechtgeko men in de school aan het Noord einde. Daar ontmoette ik een sol daat die alleen Duits sprak". "Hij was in Duitsland geboren uit Nederlandse ouders en was hier als Nederlander in dienst. Deze soldaat was met andere sol daten in een bootje van het Gal gewater, onder de brug door, naar de Witte Singel gevaren Op die brug stonden Neder landse militairen. "Zij werden door die militairen aangeroepen omdat het gerucht ging dat de Duitsers in Neder landse uniforms waren gekleed". En wat gebeurde er toen volgens de briefschrijver? De Duitser die eigenlijk dus een Nederlander was - antwoord de in het Duits, met als gevolg dat de Nederlandse militairen dachten: ha. een Duitser! en be gonnen te schieten. "Hy werd toen in zijn arm ge raakt en moest in het Diacones- senziekenhuis worden ver pleegd". aldus besluit De Bolster zijn merkwaardige verhaal over de soldaat. Eén vraag rest natuurlijk: hoe kon die man zo stom zijn om die militairen in het Duits te ant woorden? Hij zal toch ook wel hebben geweten dat men op zoek was«naar Duitsers met Ne derlandse uniforms aan? Merkwaardig Hoewel: er zijn toen wel meer dingen gebeurd waar je met je verstand niet bij kunt. Concurrent voor pc-bestuur TV-OPNAMEN BIJ SPERMABANK AZL Keijser reageert op opschudding

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3