Scholen en wijkgebouw in Haaswijl Fel protest tegen afsluiten uitvalsweg Waar blijven lokroepen verkiezingen? Postkantoor dreigt te verdwijnen PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 LEIDERDORP - De bewo ners van de Leiderdorpse wijk Zijlkwartier hebben zich gisteravond fel uitge sproken tegen het invoeren van een linksafverbod op de kruising Zijldijk/Span- jaardsbrug, die de Van der Valk Boumanweg met Lei den verbindt. Ze zijn bang dat de automobilisten, die onverrichter zake bij de brug moeten keren, zich straks een weg door de wijk zullen banen. Zoals bekend heeft de gemeente raad vorige maand besloten in Bewoners Leiderdorps Zijlkwartier vrezen toename (sluip)verkeer principe de Spanjaarsbrug als uit- valsroute te laten vallen, ten gun ste van de al jaren over verkeers overlast klagende bewoners van de Van der Valk Boumanweg. Maar, zo sprak men in de faad af, het linksafverbod moest nog even wor den opgeschort in afwachting van een discussie in de raadscommis sie verkeerszaken én een gesprek met de omwonenden. Gisteravond kregen de bewoners van het Zijlkwartier tijdens een hoorzitting de gelegenheid hun zegje te doen over het raadsbesluit en alle andere verkeersplannen in hun wijk. Daar bleken zij al snel lijnrecht tegenover de bewoners van de Van der Valk Boumanweg te staan. Immers, die bewoners- groep strijdt al jaren tegen het voor overlast zorgende sluipverkeer langs hun weg. Maar, zo klonk het uit het andere 'kamp': de maatre gelen die ten gunste van enige tien tallen Van der Valk Boumanweg- bewoners worden genomen ver oorzaken straks overlast bij dui zenden Zijlkwartier-i Behalve het linksafverbod zijn er heel wat andere varianten. De be langrijkste: in de Splinterlaan en de Van der Marckstraat moet een richtingverkeer worden ingevoerd. Dit om sluipverkeer door de wijk zoveel mogelijk te weren. De enige toegangsweg die de wijk daarna nog heeft is de Span jaardslaan. En dat gegeven levert weer problemen op bij de bewo ners van deze laan. Namens hen verklaarde bewoner Dubbeldeman dan ook het raadsbesluit 'betreu renswaardig' te vinden. Het links afverbod gaat de Spanjaardslaan- bewoners niet ver genoeg. Ook au tomobilisten die van de andere kant komen zouden niet meer via de brug naar Leiden moeten kun nen rijden, zo sprak Dubbeldeman. Dat vond gemeentewerken-direc teur Van der Berg weer nogal ri goureus. Nog een suggestie: stel een links afverbod in bij de Kamsteeg-krui sing. Dan dwing je het verkeer dat over de Stierebrug komt uit de richting Leiden om meteen de En- gelendaal op te schieten in plaats VRIJDAG van de Van der Valk Boumanweg. Welke van genoemde suggesties worden overgenomen staat nog niet vast. Gemeentelijk woord voerders verklaarden een en ander "te zullen meenemen". Buurtver eniging Zijlkwartier liet tijdens de hoorzitting weten aan een eigen verkeersplan te werken. Een plan dat op 3 maart aan de raadscom missie verkeer zal worden voorge legd. Kogel in Oegstgeest - na heel wat besloten vergaderingen - door de kerk Leiden Microtheater Imperium - Oude Vest, 'Hedda Gabler', 20.30 uur. Visser 't Hooft - Kagerstraat, leerlingen spelen vijf kluchten, 20.15 uur. Schouwburg - Tineke Schouten, 20.15 Folkclub Horus - Herenstraat, Tempory Coyotes, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat film 'Brazil', 21.15 uur. Burchtzaal - Burgsteeg, forum 'De in richting dicht', 20 uur. Dr. van Voorhuysenschool - Marnix- straat, ruilavond voor verzamelaars, 19 Augustinus - Rapenburg 24, feest met de funkband Stracchianelli, disco Prino en disco B-Alert, 22.30 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, disco, 21-2 uur. Leiderdorp Tenn Bowl - Winkelhof, demonstratie wedstrijd selectieteam Ned. Bowling Federatie, 21 uur. Kantine RCL - De Bloemerd, klaverjas- avond, 20 uur. ZATERDAG Leiden Vrije School - Eksterpad 2, open huis van de kleuterschool, 10-12 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leiderdorp School Elckerlyc - verzamelpunt Lej- derdorpers die zelf groen snoeien in Voorhof, 9 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voof de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwanenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, De Ruiter, B. Janssen: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeijer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H. J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel. 213546. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Minnebroers gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyné, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg, Muijsenberg: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- gracht 116, tel. 125820; spreekuur Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: A. v. Rijn, Paganini- straat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Saffierstraat 3. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong.-Noord- eindsplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp J. v.d. Beek, J. v.d. Leden, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoyen, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. E. Sleeboom, J. Hoornweg, Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisartsen, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u eventueel wel ke huisarts de weekenddienst waar- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 21 tot vr 28 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek v. Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616; Mevr. C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: Mw. A.C. Labruyère, Langestraat 14, Leiden, tel. 134244; za en zo spreekuur WIJKVERPLEGING Leiden Kruisvereniging, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstele foon: 122222. Oegstgeest Kruisvereniging, Lijtweg 7, tel. 177444, spreekuur en uitleentijden op werkda gen van 13-14 uur, za van 12-13 uur, bui ten kantoortijden en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 071- 122222. OEGSTGEEST - In de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk komen een bijzondere en een openbare school én een multi-functioneel centrum van 2,3 miljoen gulden. De ge meenteraad is gisteravond op wat voorbehoudjes na akkoord gegaan met twee belangrij ke voorstellen, te weten het voorstel tot de verwezenlijking van een trefpunt in Haaswijk en een voorstel dat (her)huisvesting van de Oegstgeester basisscholen behelst, een voor stel waarin behalve de Haaswijkscholen ook flink wordt geschoven met allerlei lokalen. Doel van die operatie is om ook de bouwkundige integratie van het kleuter- en het lager onderwijs, zoals die is geregeld in de wet op het basisonderwijs, te bewerkstelligen. Gezien het belang van de voorstel len waren de debatten over de nieuwe Haaswijkse voorzieningen, een solo van Van Eisen (PPR) niet meegerekend, aan de matte kant. In het geval van het multi-functio neel centrum was dat voorspel baar. Veel van deze zaak was al ge regeld in een besloten bijeenkomst met de fractievoorzitters, georgani seerd door B en W met als doel om de aanvankelijk erg over de finan ciering twijfelende raad over de streep te trekken. Die operatie Vandaar de vele tevreden gelui den, gisteravond. WD-fractie- voorzitter Rijks bij voorbeeld prees de voortvarendheid yan het college. "Die voortvarendheid is ook nodig want Haaswijk groeit erg snel". Rijks wees op het belang van het trefpunt voor heel Oegst geest en hoopte dat het trefpunt Haaswijk geen "status aparte" zou bezorgen. D66'er Wuisman lichtte als eerste een tipje op van de sluier die hangt over de besloten besprekingen. Daarin lag een groot spannings veld gisteravond. Raadsleden moesten voor elkaar zien te krijgen niet uit de school te klappen over die besloten bijeenkomst, ander zijds waren ze de burgers een ver klaring schuldig voor de koerswij ziging die ze hebben ingezet. Wuisman nu stelde vast dat de 1,8 miljoen die voor het trefpunt uit de grondexploitatie van Haas wijk moet worden gehaald "wel degelijk consequenties heeft voor Haaswijk". Welke dat zijn hield hij in het midden. "Ik aanvaard die ge volgen in elk geval", aldus Wuis man. Geboeid Nadat de PvdA een voorbehoud had gemaakt voor drie ton van die 1,8 miljoen en het CDA zijn be zorgdheid had geuit over de even tuele concurrerende werking van de trefpuntbar op de Oegstgeester horeca, trok de radicaal Van Eisen (PPR) stevig van leer met enkele dito rukken aan voornoemde sluier. Hij eiste garanties over de instandhouding van de verdeling van de woningsectoren, zoals die in de grondexploitatie van Haas wijk is vastgelegd. Van Eisen wil niet dat er wordt gemorreld aan het uitgangspunt dat van de woningen in Haaswijk er dertig procent wo ningwetwoning moet zijn, veertig procent 'middenklasse-woning' en dertig procent vrije sector. Vooral de angst dat het trefpunt ten koste gaat van de woningwetwoning- bouw is groot bij Van Eisen. De PPR'er herhaalde zijn eerdere voorstel om niet 1,8 maar 'slechts' 1,3 miljoen uit de grondexploitatie te halen. "Van Eisen gooit die hal ve miljoen niet weg, nee, hij wil ze ergens anders voor gebruiken. Waarvoor, daarover hebben we het later nog wel", sprak Van Eisen over Van Eisen. Van Eisen ging ook alsnog de beslotenheidskwes tie te lijf. "Ik voel me geboeid door de beslotenheid waarin wij hebben vergaderd". Enigzins theatraal hield hij dt notulen van een vorig jaar gehou den openbare vergadering over de Twee jaar cel voor steekpartij LEIDERDORP - De Haagse recht bank heeft gisteren een 50-jarige Leidenaar van Turkse afkomst ver oordeeld tot een gevangenisstraf ,van twee jaar, met aftrek van voor arrest. De man had vorig jaar no vember tijdens een Turks bevrij dingsfeest voor het Leiderdorps sociaal-cultureel centrum de Sjel- ter een 51-jarige plaatsgenoot doodgestoken en een 30-jarige Lei denaar zwaar lichamelijk letsel toe gebracht met een schroevedraaier. De dader werd in het eerste geval 'zware mishandeling, de dood ten gevolg hebbende' ten laste gelegd. De tweede steekpartij werd door de rechter als zware mishandeling betiteld. Tegen de Leidenaar was twee weken geleden, tijdens de rechts zitting, 2V2 jaar gevangenisstraf geeïst. grondexploitatie omhoog. Dit als bewijs dat wethouder Kohlbecks (PvdA) stelling dat in Oegstgeest de grondexploitatie een vertrou welijk document is, onjuist is. Geen der wethouders en ook burgemeester Scheenstra niet, kon Van Eisen tevreden stellen met hun antwoord op Van Eslens vraag over de 30-40-30-verhouding. "U stuurt mij het bos in", aldus de ra dicaal. Waarna de confrontatie wethou der Kohlbeck-Van Eisen volgde. Een botsinkje dat ze na de raad op de kofflezolder nog even analy seerden. Volgens Kohlbeck mag Van Eisen de relatie trefpunt-wo- ningcategorieën niet leggen. "Die relatie is er wel!", riep Van Eisen uit waarop hij gekscherend ver zocht de vergadering in besloten heid voort te zetten. Arbeidsongeval bij zandwinplas OEGSTGEEST - Een 52-jarige man uit Lisse heeft gisteren bij werkzaamheden op de put van Menten zijn rechterbeen gebroken en een gat in zijn hoofd opgelopen. Hij is met zijn verwondingen per ambulance naar het Academisch Ziekenhuis van Leiden gebracht. De man was met een zandzui- gappparaat bezig op de zandwin- plaats tussen Oegstgeest en War mond. Bij het verplaatsen van de zuiger, die met een staalkabel aan de wal vast zat, is de sterke kabel losgeschoten. De stalen streng sloeg daarop de man met een grote zwiep tegen de grond; Het rechter been van de man was tegen deze krachtige slag niet bestand en brak. Toen hij tegen de grond sloeg, viel de Lissenaar een gat in zijn hoofd. School Over de scholen in Haaswijk werden net als in de raadscommis sies weer flink wat vliegertjes op gelaten. Van Eisen (PPR) bracht de mogelijkheid van een oecumeni sche of een samenwerkingsschool naar voren. Wethouder Blom (WD) en Van Veen (CDA) lieten andermaal weten daarvan geen fan te zijn. Bovendien is het aan het bijzonder onderwijs in Oegstgeest zelf om wel of geen oecumenische school te stichten. Van Veen (CDA) gaf voorts te kennen dat het CDA, nu B en W wat cijfers op tafel heb ben gelegd, zijn eigen plan om geen nieuwe school in Haaswijk te bouwen maar de Oudenhof-Bok- kesprong- en de Joris de Witte- school naar Haaswijk te verhuizen, ook aan de dure kant vindt. De christen-democraat waarschuwde wethouder Blom ook voor plannen van bewoners uit de Leidse Raads- herenbuurt en Vogelwijk tot stich ting van een school aldaar. Volgens Van Veen zou het straks best eens zo kunnen zijn dat de Oegstgeester Gevers-Deutz-Terweeschool met de geplande uitbreiding met vier lokalen in de maag blijft zitten. Ook de Dr. K. Schilderschool was weer een speelbal van politie ke ingevingen. De school groeit als kool waardoor er toch weer wat lo kalen verspreid in het dorp komen te liggen (disclocaties). Vooral de PvdA en D66 vinden dat maar niks. Het druist tegen het streven van bouwkundige integratie in. Bovendien is zo'n tachtig procent van de leerlingen afkomstig uit Rijnsburg. Hier en daar vraagt men zich af of die school zijn bestaan niet beter in Rijnsburg kan voort zetten. Van Eisen stal de harten van wethouder Blom (WD)en CDA-voorman Piet van Veen met de vaststelling dat de Dr. K. Schil dersschool een bijzondere school is. "En die regelt zijn eigen zaakjes wel, nietwaar Piet?" Kinderen schijnen het nut goed is komt het snel vol te hangen met k bord in Leiderdorp ook niet helemaal te begrijpen. Maar als het urige verkiezingsaffiches. (foto wim dijkman) REGIO - Nog een krappe maand en kiesgerechtigden kunnen stemmen voor de gemeenteraad. Van verkie zingskoorts is in deze regio echter nog altijd vrijwel geen sprake. Het afficheloze aanplakbord op de foto spreekt voor zich. Volgens de lijsttrekker van Progres sief WarmondLiesbeth Dalhuisen, heeft wel een ver klaring voor het ontbreken van elke lokroep. "Het heeft alles te maken met de tijd van het jaar. Ik bedoel dat het te koud is. Ga jij met dit weer maar eens met een kraam op het Dorpsplein staan". Maar: het gaat hier om de spreekwoordelijke stilte voor de storm. Weliswaar laat, maar volgende week barsten de eerste verkiezingsbijeenkomsten, discussie avonden en forums los. In Leiderdorp bijvoorbeeld houdt de VVD volgende week woensdag een forumavond over 'gecoördineerd bejaardenbeleid' en de PvdA in deze gemeente volgt een dag later met een avond over 'gemeente en poli tiek'. De Zoeterwoudse bevolking krijgt, verdeeld over twee avonden, in dorp en Rijndijk de gelegenheid om inzicht in de verkiezingsprogramma's te krijgen: dins dag 25 februari in 'Ons Huis' en vrijdag 14 maart in de 'Eendenkooi'. Alleen Warmond zal een politiek forum hoogstwaar schijnlijk moeten ontberen. Tot nu toe was het altijd Progressief Warmond die dergelijke bijeenkomsten re gelen. Maar PW-lijsttrekker Dalhuisen meldt dat dat dit keer niet het geval zal zijn. "We wachten nu eens af of andere partijen iets willen Organiseren". Koffieconcert Het Praetorius-ensemble geeft komende zondag een koffiecon cert in Ambachtshuis, gelegen aan de Voorstraat in Voorschoten. Het ensemble bestaat uit twintig fluitisten, die werken van onder andere Schuyt, Sweelinck, Van Oorschot en Joplin brengen. Aan vang half een; de toegang is gra tis. Jeugdtheater Minnie, een rode Indiaan, en Frutsel, een witte clown, worden het circus uitgesmeten. Gelukkig krijgen ze van schilderes Klaartje een baan. Maar een tante en een oom komen alles in de war gooi en. Hoe het verder moet kunnen kinderen aanstaande zondag zien in het Zoeterwoudse 'Ons Huis' aan het Kosterspad. Want daar or ganiseert de stichting Wouw met de Zoeterwoudse jeugdgroep 'Pardoes' weer een uur lang jeugd theater voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar. De voorstelling be gint om half drie. Muziektheater De Buurtgroep Haaswijk heeft het muziektheatergezelschap Cir cus weten te strikken voor een op treden in de openbare basisschool De Springplank aan de Frans Halslaan. Haaswijk- en andere kinderen kunnen daar zondag 23 februari hun voordeel mee doen en naar het Circus-stuk 'Husse en de reus' komen kijken en luiste ren. Om 15.00 uur gaat het doek omhoog. Groen snoeien Leiderdorpers kunnen morgen opnieuw zelf groen snoeien in de 'groene dolk' van de wijk Voorhof. Tussen negen en een uur staat de afdeling groenvoorziening deze doe-het-zelvers terzijde. Gezaagd hout mag mee naar huis worden genomen. Er is voldoende gereed schap aanwezig, maar goede za gen zijn altijd welkom. Verzamel punt morgenochtend is de school Elckerlyc, midden in de groene dolk. Het postkantoor enfrechts) hotel Bianca, die uit het Wassenaars dorpsbeeld dreigen te verdwijnen. (foto Wim Dijkma Roekeloze schaatsers baren politie grote zorgen WARMOND - De rijkspolitie Warmond/Sassenheim maakt zich blijvend grote zorgen over het roekeloze gedrag van schaatslustigen. Gisteren zijn er op verschillende nabij War mond gelegen delen van de Ka- gerplassen elf mensen door het ijs gezakt. In alle gevallen be reikten ze veilig maar nat en koud de kant. In een tweetal gevallen moesten de schaatsers zich zwemmend door een ijs- vlies in veiligheid stellen. Volgens de politie wemelt het op de plassen van "verra derlijke plekken". Wakken blij ken lang nog niet zo dichtge vroren als ze lijken. Hier en daar heeft de politie al borden uitgezet en linten gespannen maar het is een ondoenlijke zaak om dat overal te doen. Vandaar het herhaalde beroep op het gezonde verstand van de schaatsliefhebbers. WASSENAAR - Het beeldbepalen de Wassenaarse postkantoor maakt mogelijk plaats voor een modern bouwplan met luxe wo ningen. De PTT is in serieuze on derhandeling met een projectont wikkelaar. Wanneer deze op goede en goedkope wijze de wensen van de PTT kan inwilligen is de kans op een nieuw lokettenbureau met een extra loket op de hoek Lange Kerkdam/Gravestraat groot. Het voorsorteergedeelte zou aan de oostkant van de rijksstraatweg moeten komen, naast Bakker. In het centrum valt langer op een goe de manier te bestellen. Wanneer de plannen met de belegger niet rond komen, denkt de PTT aan renova tie van het huidige pand, dat vry groot is wanneer de directeurswo ning leeg komt en het bestelge deelte wordt ontruimd. Bij de gemeente is officieel nog niets bekend van de plannen. Wel zijn enige ambtenaren een beetje aan de slag gegaan met de informa tie die men heeft over het postkan toor en het achtergelegen hotel Bianca (Gravestraat). Volgens een regionale krant zou eigenaar Fla- giello zijn familie-hotel hebben verkocht. Geconfronteerd met die woorden, wordt hij woest. Hij heeft ontzettend veel schade geleden door dat artikel en wil niets zeggen over de affaire. Dief verstopt zich tevergeefs VOORSCHOTEN - Een 22-jarige man is vanochtend om zes uur op heterdaad betrapt bij een inbraak in de wethouder Schrama- school aan de Van Hogendorpweg in Voorschoten. De man, die geen verblyfs- of woonplaats heeft, kwam de basis school binnen door het inslaan van een ruit. Vervolgens verstopte de inbreker zich in een kast, toen hij hoorde dat de politie in aan tocht was. Het verstoppertje spelen mocht echter niet baten. De man werd door de Voorschotense politie geVonden. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de kranl wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2