Rietkerk: een rechtlijnig politicus Grondstofcrisis dodelijk voor ooit rijke kolonies Achtergrond Heineken-ontvoerders constant 'bewaakt' VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 PAGINA 17 DEN HAAG De politieke loopbaan van de gisteren overle den minister van binnenlandse zaken mr. Jacobus Gijsbert Riet kerk heeft zich voornamelijk in de schaduw afgespeeld. Hoewel deze loopbaan vrijwel alle hoog tepunten kende die een politicus zich kan wensen - Rietkerk was kamerlid, staatssecretaris, frac tieleider en minister - heeft hij nooit het gezicht van zijn partij bepaald. Die rol was voorbehouden aan meer op de voorgrond tredende persoonlijkheden als Geertsema, Wiegel en Nijpels. Mede dank zij zijn gereformeerde achtergrond laat Rietkerk zich nog het best karakteriseren als een 'steile' li beraal. Wars van ophef makende uitspraken, voorbeeldig in zijn dossierkennis. Rietkerk begon zijn carrière in 1953 als advocaat. Van 1956 tot 1959 was hij als juridisch mede werker verbonden aan de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. Daarna vervulde hij di verse functies, onder andere se cretaris en adviseur, bij het Cen traal Sociaal Werkgevers Ver bond. In 1967 werd hij Tweede Ka merlid voor de WD. Zijn staats secretariaat van sociale zaken in het kabinet Biesheuvel (1971 - 1973) betekende het eerste hoog tepunt in zijn carrière. Na de val van dat kabinet leek hij afscheid te nemen van de politiek. Riet kerk werd directeur sociale za ken van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). 'Een intermezzo van korte duur: in 1974 keerde hij terug in de Ka- Zijn 'finest hour' beleefde hij bij het aantreden van het kabi net-Van Agt/Wiegel. Rietkerk werd voorzitter van de liberale Tweede Kamerfractie en hield bij het debat over de regerings verklaring een rede die grote in druk maakte. Onder aanroeping van de 'tijdgeest' rekende hij af met de stelling van de oppositie dat dit verrassend tot stand "ge komen kabinet een te smal maat schappelijk draagvlak had. Puttend uit het arsenaal van de nieuwe conservatieve ideologie die in Engeland en de Verenigde Staten opgang maakte, verklaar de hij dat juist een kabinet van deze signatuur bij uitstek in staat was het hoofd te bieden aan de nieuwe sociale ontwikkelingen. Er was sprake van een heroriën tatie in het maatschappelijk den ken, politiek te vertalen in min der ruimte voor de overheid en jneer armslag voor het individu. Dit werd het centrale thema van al zijn beschouwingen: de vrije burger die zich afzet tegen de overheid als 'albedil'. Hij he kelde de bevoogding door 'links' die de mensen volgens hem steeds afhankelijker maakte van de overheid. Het. beleid moest juist niet 'ontmoedigend', maar 'bemoedigend' zijn. De overheid moest bijdragen aan de dekolo nisatie van de burger. „Wij moe ten af van de bestempeling van de mens als zwakkere en afhan kelijke. Op die manier worden wij allen tot cliënten en patiën ten, tot kansarmen en onderlig- genden" Hij onderscheidde zich daar mee duidelijk van zijn voorgan ger Hans Wiegel. Waar Wiegels stijl vooral was gebaseerd op electoraal doeltreffend effectbe jag en een koele taxatie van de machtsverhoudingen, wilde Rietkerk zijn parlementair lei derschap meer diepgang geven. Maar de WD zat niet te wachten op een ideoloog. Rietkerk mocht wikken, Wiegel bleef beschik ken. Dat bleek overduidelijk bij de crises die het kabinet teisterden. In het voorjaar van 1980 trad de CDA-minister van financiën, Andriessen, af, omdat er te wei nig bezuinigd werd. Rietkerk was het met Andriessen eens, wilde een crisis forceren, maar durfde Wiegel niet te trotseren. Bij de opstelling van de begro ting in dat zelfde jaar ging hij op nieuw de confrontatie aan. Op nieuw moest hij in het stof bij ten. Hoewel hij zich regelmatig op wierp als de politiek leider van de VVD, miste hij de mentale souplesse om gezag in de fractie af te dwingen. Zijn onbuigzaam heid leidde tot conflicten met vooral mevrouw Kappeijne van de Coppello, de huidige staatsse cretaris van sociale zaken, en me- diaspecialist Wim Keja. Zijn as piraties voor het lijsttrekker schap werden door niemand in de VVD serieus genomen. Hij bleef in de schaduw van eerst Wiegel en later Nijpels. Als dank voor bewezen diensten mocht hij in het huidige kabinet minister van binnenlandse zaken worden. Zijn ministerschap is vooral in de eerste jaren gedomineerd door het conflict met de ambte naren over de kortingen op hun salarissen. Dat leidde in het na jaar van 1983 op grote schaal tot stakingen van overheidsdien sten. Rietkerk dreef zijn zin door, maar wist later dank zij zijn inzet voor hun zaak in het kabinet, toch de vertrouwensrelatie met de ambtenarenbonden te herstel len. Vrijwel geruisloos haalde hij zijn bezuinigingsdoelstelling; een prestatie die hem in eigen kring veel krediet bezorgde. Ook als minister bleef hij trouw aan zijn credo dat het overheidsapparaat verder afge slankt moest worden. Zijn laat ste ingrijpende beleidsdaad was de ontmanteling van het open baar lichaam Rijnmond. Dat was wellicht karakteris tiek voor een man die zijn inzich ten niet wenste te voegen naar wat hij als de waan van de dag beschouwde. Deze rechtlijnig heid was een eigenschap die hij ook als politicus niet wenste te verloochenen. AMSTERDAM Vasthoudend als hun schaduw volgen veiligheids mensen van Freddie Heineken de twee min of meer vrij rondlopende Amsterdammers die worden ver dacht van de ontvoering van de bierbrouwer en diens chauffeur, de heer Doderer. Sedert Willem Hol leeder en Cor van Hout in decem ber vorig jaar in Frankrijk op vrije voeten kwamen, verliezen de Hei- neken-agenten hen geen moment uit het oog. door Weert Schenk Zo reisden de afgelopen week maar liefst drie veiligheidsmensen de twee verdachten achterna bij hun met onlusten gepaard gaande zwerftocht door het Caraibisch ge bied. Overal waar de Franse autori teiten Holleeder en Van Hout brachten om definitief van ze af te zijn, daar gingen ook de Heineken- mensen heen. St. Martin, St Bar- thélemy, Gouadeloupe, de 'stillen' van de biermagnaat bleven obser- Omdat het tweetal nergens wel kom was, lieten de Fransen hen weer terug komen naar Frankrijk, waar ze gisteren werden onderge bracht in een hotel te Ivry, een gloednieuwe stad even ten zuiden van Parijs. Daar meldden zich niet alleen de gendarmerie en verslag gevers. Ook een okselfris Heine- ken-team stond klaar om de ont voerders nauwlettend in de gaten te houden. De twee verdachten, die met aan Nederland uitgeleverd kunnen 'worden, raakten volgens Holleed- ers advocaat, mr I. de Vos, vooral in het begin bloednerveus van Hei- nekens detectives. Holleeder vroeg zijn verdediger zelfs om „die lui eens terug te roepen". Inmiddels zijn de ontvoerders en de Heineken-mensen aan elkaar gewend geraakt, zegt De Vos. „Ze zwaaien af en toe naar elkaar. Op zich hebben ze liever dat ze gaan, maar het gaat best". Betekent dat ze in het hotel ook wel eens en biertje met elkaar drin ken of zo? De Vos: „Ik weet niet of het zover gaat. In ieder geval is het geen moord- en doodslag". De advocaat zegt zich over het Heineken-team niet druk te ma ken. „Het kan lastig zijn als je op deze- wijze wordt geschaduwd. Maar het is geen echte inbreuk op de privacy. Pas als ze met telelen zen foto's van de hotelkamers ma ken of de telefoon afluisteren, zou ik iets kunnen doen. Maar voor zover ik weet, gebeurt dat niet". De Vos zegt niet te weten wat Heineken precies met het schadu wen wil bereiken. „Ik denk dat hij wil weten waar het tweetal ver blijft". Het Heineken-concern heeft steeds geweigerd commen taar te geven over het doel van de achtervolging. Pas gisteren ging de deur op een kier. „We willen weten wat er zich rond die twee afspeelt"., zegt woordvoerster Annemiek Lou- wers, „Het gaat ons om het verkrij gen van informatie. We willen dicht bij de ontwikkelingen staan". De pers en de politie staan er toch ook boven op? Louwers: „Ja, maar het is een keuze die je maakt". Wat is het doel van het verga ren van de informatie? Louwers: „Het volgen van de ontwikkelingen". Is het ook de bedoeling om de politie te waarschuwen als, zoals op St. Martin had gekundde ont voerders op het Nederlandse deel van het eiland zouden komen? Louwers: „Dat weet ik niet". Hier blijft het bij. De Heineken- woordvoerster wil verder niets kwijt over de aard van de werk zaamheden van de volgploeg, het doel ervan of over het materiaal waarvan gebruik wordt gemaakt. „We willen niet teveel in de schijn- staan". Voor politiemensen is het duide lijk wat Heineken wil. De detecti ves moeten kijken waar de twee zijn en vooral welke contacten ze maken. Het is een manier om de acht miljoen gulden terug te krij gen, die van het losgeld nog zoek zijn. Voor de bevrijding van Heine ken en zijn chauffeur werd 34 mil joen gulden betaald, waarvan 26 miljoen werd teruggevonden in de bossen bij Zeist. Een ander effect van de constan te aanwezigheid van de agenten is het ontstaan van een psychologi sche oorlog. Het kan nooit echt wennen om op een dergelijke ma nier te worden geschaduwd. Inte gendeel, het zal ernstig op de zenu wen werken. Om op de achtergrond te blijven, weigert het Heineken-concern me dedelingen te doen over de organi satie van de veiligheidsdienst die zich met het schaduwen van de ontvoerders bezig houdt. Informa tie uit politiekringen leert dat de afdeling bestaat uit 40 mensen. De ze dienst zou niet alleen zorgen voor de bescherming van Heine ken zelf. Gezegd wordt dat ook an dere topmensen uit het bedrijfsle ven een beroep op deze lijfwacht kunnen doen. De afdeling werd op sterkte ge bracht na de goede afloop van de ontvoering in 1984. Zwaaiend met de geldbuidel trok Freddie Heine ken meteen 10 rechercheurs aan van het arrestatieteam van de rijks politie. Daarover ontstond in die tijd veel tumult. Geruislozer verliep vorig jaar de overgang van nog eens vyf leden van datzelfde arrestatieteam naar Heinekens veiligheidsdienst. Hoofd van de afdeling is Arjo de Jong, die commandant van het ar restatieteam is geweest en ook plaatsvervangend hoofd was van de lijfwacht van het Koninklijk Huis. By de rijkspolitie had De Jong de rang van majoor. Hij is, voor zover bekend, de enige poli- tie-officier die bij Heineken in dienst trad. Terwijl de aandacht vooral is ge richt op de spectaculaire val van de olieprijzen, ontwikkelen zich op andere fronten identieke proble men. Inplaats van een 'derde olie crisis' kan beter worden gesproken van een wereldwijde grondstoffen- crisis. Er is, ondanks een groeiende wereldbevolking, niet alleen een overschot aan olie, maar ook aan tin, jute, suiker en cacao. Gemeten althans naar de commerciële vraag. door Wim Fortuyn In 1983 zette de Unctad, de han- delspoot van de Verenigde Naties, een stapje naar een Wereldgrond- stoffenfonds. Nu lijken bestaande overeenkomsten tussen grondstof- producenten en -consumenten uit te lopen op een debacle. De ge dachte was om de prijzen te be schermen tegen grote schomme lingen door bij een tegenvallende vraag voorraden aan te leggen, waaruit dan weer bij tekorten kon worden geput. Maar aan de voor naamste voorwaarde, het beheer sen van de produktie, kon niet worden voldaan. Er is meer dan één reden te ver zinnen om de prijs van grondstof fen - van tin tot cacao, van olie tot (tropisch) hout - op een stabiel, soms hoog niveau te houden. Sta biliteit geeft zowel kopers als ver kopers zekerheid en bevordert een evenwichtige groei. Hoge prijzen voorkomen verspilling en stimule ren het terugwinnen van grondstof uit afval. Dat is goed voor het mi lieu en voorkomt dat de wereld in hoog tempo wordt leeggeroofd, voordat er nieuwe voorraden of al ternatieven zijn. Bovendien zijn het vooral de ar me landen, die voor hun inkom sten afhankelijk zijn van export van grondstoffen. Zij hebben veel al wel mineralen in huis, maar niet de fabrieken en technische kennis om er kant- en klare produkten van te maken. Een land als Bolivia is voor 40 procent van zijn exportver diensten afhankelijk van tin. Als de tinprijs een duikeling maakt, werkt dat rechtstreeks door in de inkomsten van het land. Maar wie de prijzen hoog wil houden, moet wel rekenen op min der kopers. Zo zal de westerse bier- fabrikant overstappen op een ver pakking van glas of kunststof, als tin hem te duur wordt. De tinlan- den moeten dan hun produktie iets terugschroeven. De praktijk heeft echter geleerd, dat (te) hoge prijzen juist nieuwe produktie uitlokken. Zo legde de hoge olieprijs de ba sis voor een complete industrie op de Noordzee, buiten de Opec om, en verloor het oliekartel zijn greep op de produktie. Inplaats van 70 procent beheersen de dertien Opeclanden nog slechts 30 procent van de markt. Op dezelfde manier heeft de lucratieve tinprijs China en Brazilië verleidt tot ontginning van ertsryke gebieden. Beide lan den zijn geen lid van de 30 jaar ou de Tinraad (ITC). De totale berg aan onverkoopbare tin zou inmid dels 300.000 ton omvatten. Minder vraag, meer produktie. Alleen het opkopen van overschot ten kan dan nog een prijsdaling voorkomen zonder nog meer pro duktie in te leveren. Een middel dat erger is dan de kwaal, want zo zwellen de voorraden aan. Zodra het te duur wordt om de overschot ten op te kopen en op te slaan, tui melen de producerende landen in een zware concurrentieslag met prijsverlagingen over elkaar heen. De landen die per saldo grondstof fen importeren profiteren er van. Tinhandel Ook ryke, consumerende landen doen weliswaar mee met grond stofovereenkomsten, maar hun verlies blijft vooralsnog beperkt tot het bedrag dat zy hebben gesto ken de overschotten. Engeland moet bijvoorbeeld 188 miljoen gul den uittrekken om de tinhandel voor Londen te redden. Toch blijft die handel slechts een bijverdien ste. Er zijn geen 150.000 banen in het geding, zoals in 's wereld groot ste tinproducent, Maleisië. Landen die eenzijdig afhankelijk zijn van enkele bodemschatten, zijn in alle opzichten de sigaar. Verkoop van grondstoffen is voor hen de enige manier om dollars te verdienen en die hebben ze hard nodig hebben om buitenlandse le ningen af te lossen. Kelderen de prijzen dan neemt de schuld slechts toe. Laat staan dat ze nog geld overhouden om eigen fabrie ken te bouwen, wegen of telefoon lijnen aan te leggen. Mede door de sociale en politie ke onrust die dat met zich mee kan brengen, haken ook westerse over heden, banken en bedrijven af. In vesteringen blyven uit, althans voor zover die meer inhouden dan het uitbaten van lokale rijkdom men (mineralen of tropisch hout), armoede (lage lonen) of onwetend heid (milieuvervuiling). Daarmee blijven de arme landen ook versto ken van de sleutel naar meer wel vaart: kennis. Ooit rijke kolonies dreigen te verworden tot afhankelijke schul denlanden. Alister Mclntyre, vice- voorzitter van de Unctad, zei vori ge week in Caracas (Venezuela) dat de industrielanden vorig jaar 65 miljard, dollar minder betaalden voor de invoer van grondstoffen dan in 1984. De helft van dat verlies zou voor rekening zijn gekomen van Latijns-Amerika, dat kampt met een stagnerende economische groei. De pryzen van bijna alle belang rijke exportprodukten in deze re gio, zoals vlees, bananen, suiker, katoen, tin, bauxiet en aluminium, zijn vorig jaar in pry s gedaald. Kof fie is eigenlijk de enige uitzonde ring, dank zij een slecht jaar voor 's wereld grootste koffiepro ducent, Brazilië. Hetzelfde geldt voor tal van landen in Afrika. Zo ziet Ivoorkust, marktbepa- lend cacaoproducent, een recor- doogst van 550.000 ton dit jaar 'be loond' met een duikeling van de prijs met tachtig gulden per ton. Het beheersen van prijzen door middel van produktie kan alleen werken als iedereen meedoet. Niet iedereen is daartoe bereid. De VS zijn sinds jaar en dag tegenstander van marktafspraken en willen via pure concurrentie evenwicht be reiken tussen vraag en aanbod. Europa heeft meer oog voor de nadelen van de vrije markt, maar zit zelf opgescheept met overschot ten: melk, boter, graan rundvlees, wijn. Exportsubsidies werken ave rechts. In Nieuw Zeeland, het Cari- bisch gebied en Afrika staat de EG al bekend als verpester van de in ternationale suikermarkt. Een wereldomvattende oplos sing van de grondstoffencrisis lykt daarmee verder weg dan ooit, te meer daar consumenten en fabri kanten in de industrielanden profi teren van de prijsverlagingen. Al thans, voor zolang als het duurt. De fabrikanten zullen al gauw merken dat ook de concurrentie profiteert van de lagere pryzen. Daar staat wel meer koopkracht te genover, maar anderzijds neemt de export naar de grondstofproduce- rende landen sterk af. Bovendien is de kans groot dat de overheid de consumenten die extra koopkracht weer afpakt via belastingverho ging, zeker in Nederland waar de aan de olieprijs gekoppelde aard gasinkomsten fors dalen. Banken En de banken ten slotte krijgen te maken met een opleving van het schuldenprobleem. Een land als Mexico moet alleen aan rente op de 100 miljard dollar grote buiten landse schuld al 10 miljard ophoes ten, terwijl de Mexicaanse inkom sten uit olie-export dreigen terug te vallen van 13 miljard dollar in 1985 naar 8 miljard dit jaar. Uit een deze week verschenen rapport blijkt dat tal van Ameri kaanse banken Mexico fors geld hebben geleend, soms tot een kwart van hun totale krediet. Als zij failliet gaan, kan dat het ver trouwen in het internationale geld verkeer ernstig ondermijnen. De grondstof- en schuldencrisis legt aldus een nieuwe bom onder de wereldeconomie. Het is mede in westers belang om te voorkomen dat die afgaat. Christelijke gereformeerde kerk Rijnsburg 75 jaar Op zondag 2 maart is het 75 jaar geleden, dat de christelijke gere formeerde kerk in Rijnsburg werd ingesteld. Dat zal worden herdacht in een kerkdienst op donderdag 6 maart om 8 uur in de Eben Haëzer-kerk aan de Oegstgeesterweg. In deze dienst hoopt de plaatselijke predikant, ds. W. van Sorge, voor te gaan. Op donderdag 3 april is er nog een 'gezellige bijeenkomst' voor de gemeente en oud-gemeentele den in 'De Voorhof aan de Vliet in Rijnsburg. De jubileumcom missie heeft ook een gedenk boek gemaakt. Daarin komt de geschiedenis van de plaatselijke gemeente uitgebreid aan de or de. Koudekerk aan den Rijn. Voor de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Kou dekerk is de komende zondag 'historisch' omdat beide kerken hun diensten dan houden in één kerkgebouw, ten teken dat her vormden en gereformeerden zich 'in staat van hereniging' be vinden. De hervormde kerk blijft zondag dicht, voor het eerst in de geschiedenis. In de gereformeer de kerk worden drie diensten ge houden, om 9 uur, half 11 en 7 uur, waarin de hervormde predi kant, A. L. Lapré, voorgaat. Er komen dit jaar drie van der gelijke samen-op-weg-zondagen. De volgende zal op 11 mei zijn en dan is de gereformeerde kerk ge sloten. Alphen aan den Rijn. De Al- phense hervormde predikant J. H. Bogers gaat per 1 mei met pensioen. Op 11 maart zal het dertig jaar geleden zijn, dat hij zijn werk in Alphen begon. Hij kwam toen uit Sint Annapro- chie. In 1948 werd hij in het Frie se Morra tot predikant bevestigd. Leiden. In het najaar van dit jaar bestaat de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat 150 jaar. Parochianen hebben het plan opgevat om de kerk, die in verband met de mogelijkheid van diefstal en vandalisme in de week niet meer open is, overdag weer open te stellen. Zij willen op die manier tegemoetkomen aan de behoefte aan bezinning en gebed in het centrum van een druk winkelgebied. Er zal een kapel worden ge maakt in de voorhal van de kerk. Die moet dan met een hekwerk worden afgesloten, dat aansluit bij de architectuur en de sfeer van de kerk. De kosten worden geschat op f50.000. Om aan dit bedrag te komen wordt de op pervlakte van de kapel symbo lisch verkocht; ieder die een deeltje van de grond koopt krijgt een certificaat. Namen en adres sen van de 'kopers' worden op een lijst vermeld die achter het Maria-altaar zal worden ingemet seld. Pas over 150 jaar mag het nageslacht deze koker weer ope nen. Leiden. De oecumenische geloofsgemeenschap in de Me- renwijk bestaat dit jaar vijftien jaar. Met allerlei activiteiten, ver spreid over het jaar, zal aan dit lustrum aandacht worden ge schonken. In het vooijaar zullen in een se rie gespreksgroepen enkele on derwerpen worden behandeld die algemeen in de belangstel ling staan en ook het kerkelijk le ven raken. Het eerste onderwerp is 'euthanasie'. In een drietal gesprekken op zondag zal aan de hand van het gereformeerde rapport 'Euthana sie en pastoraat' over dit vraag stuk worden nagedacht. De ge- prekken zijn in het 'stiltecen trum' van 'De Regenboog' op 2,9 en 16 maart van kwart over 11 tot kwart over 12. Volgend op deze serie zal op zondag 23 maart de kerkdienst van half 10 aan dit thema worden gewijd. Op dins dag 25 maart om 8 uur wordt de cyclus besloten met een gemeen te-avond. Daar spreekt de Leidse ziekenhuispredikante M. W. van Beinum, die lid is geweest van de staatscommissie inzake euthana sie. Tweede inleider is de Leidse huisarts J. H. Pleiter. Wassenaar. Zondagavond om 7 uur verzorgen de claveci- nist Rien Voskuilen en de so praan Ruth Rainero een concert in de serie 'Muziek Dorpskerk Wassenaar'. De toegang is gratis, "maar", zo schrijft de commissie, "een milde gift aan de uitgang is noodzakelijk ter bestrijding van de kosten". Hervormde Kerk: beroepen te Leimuiden kandidaat J. A. Schilt Utrecht, te Heemstede A. Carstens Middelharnis (deelge meente 'Exodus'); bedankt voor Assen G. S. Alma Epe. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar 's Graveland kan didaat J. G. Offringa Amster dam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Dalfsen A. O. Reitsema Brunssum-Tree- beek. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Ha ren kandidaat G. J. Lakerveld. Baptistengemeenten: bedankt voor Emmen A. H. Agtereek Westerhaar. Subsidie. Het 'Centrum voor Kerk en Samenleving' krijgt voor de komende twee jaar nog subsidie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Daarna komt het alleen nog in aanmerking voor projektsubsi- dies. Dat heeft minister Deetman het bestuur laten weten. Het centrum kreeg na zijn op richting in 1982 een beginsubsi- die voor driejaar. Dat werd vorig jaar met een jaar verlengd. De subsidie bedraagt ongeveer f 100.000 per jaar. Verder dragen de deelnemende kerken f 80.000 bij. De subsidie wordt gebruikt voor de aanstelling van een staf functionaris of twee deeltijd-me dewerkers. Het centrum ziet zichzelf als een soort 'wetenschapswinkel voor de kerken'. Het wil weten schapsmensen uit verschillende vakgebieden met elkaar in con tact brengen om samen na te denken over de 'maatschappij van de toekomst'. Gisteren be gon in Driebergen een conferen tie over de vraag of een christen in vooruitgang kan geloven. Medeplichtig. De bisschop pen moeten in een herderlijk schrijven ondubbelzinnig stel len, dat rooms-katholieke stem gerechtigden niet mogen stem men op een partij (het CDA niet uitgezonderd) die actieve eutha nasie toelaat of goedkeurt. Dit op straffe van weigering van de sa cramenten. Door op zo'n party te stemmen maken gelovigen zich medeplichtig aan zelfmoord van een medemens. Dat hebben pater J. Koopman (Nijmegen) en de 'meelevend rooms-kathoüek' A. Brosens (Haarlem) de bisschoppen per brief gevraagd. Koopman is voorzitter van de 'Stichting voor recht zonder onderscheid*. Naar hun oordeel moet zo'n herderlijk schryven nog vóór de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart worden uitgegeven met de eis dit in alle kerken en kapellen voor te lezen. Christenen - zo schrijven Koopman en Brosens - kunnen onmogelijk doorgaan met hun stem te geven aan een volksver tegenwoordiging "die de mis daad wettigt, de immoraliteit bevordert en al jarenlang een af- braakpolitiek tegen het gezin vnert"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17