'Je moet simpel fluiten' Huijbregts voor acute problemen s a T AZC-doelman Misdorp krijgt toch schorsing Bep Thomas spreekt taal die spelers verstaan: Oranji igerd gewe in Inzeil Van der Duim wint marathon in Bolsward Goed begin van Bongers Engelse pers: straf tegen clubs wordt gehandhaafd Tweede sponsor Sportsupport Leidenaars hebben pech in zeilrace VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - Niet alleen op het veld, maar ook in het gerenommeerde Amster- Frank Rijkaard geeft, word ik hels damse café Scheltema is Bep Thomas een populaire figuur. De stratenmaker uit de ^°,,'e's doe je met tegenover een hoofdstad, die drie weken terug door de betaalde voetballers werd gekozen tot scheids- g en a rechter van het jaar 1985, moet in de tapperij aan de Nieuwezijds Voorburgwal een stam gast zijn, gezien de opmerkingen die zijn aanwezigheid aan de bezoekers ontlokt. Het is nou op" Bep voor en Bep na in het dranklokaal, dat eens gefrequenteerd werd door de vaderland se schrijvende pers. „De eigenaar van deze kroeg, Wim de Lange, is mijn masseur, van daar", legt Thomas bijna verontschuldigend uit. prent gekregen. Mulder kennelijk ontgaan. Waar slaat dat Hoe het ook zij: een neutje gaat er bij de 46-jarige Thomas wel in. „In mijn beroep ben je altijd tussen de mensen, dat gebeurt ook als je een pilsje pakt. Ik denk dat ik door mijn dagelijkse omgang met het gewone volk, waartoe ik me ook re ken, ten opzichte van andere scheidsrechters wat in het voor deel ben. Ik spreek de taal die voet ballers verstaan, hoef om mijn ge zag te bewaren niet naar mijn borstzak te grijpen voor een kaart. Voor bepaalde overtredingen trek ik een kaart, maar als voetballers tegen me lopen te mauwen, kan ik dat goed hebben. In mijn werk ben ik wat dat betreft wel wat gewend. Maar als ze commentaar of kritiek treden, ontspannen aan een wed strijd beginnen. En nog iets: vooral niet tegen de zogenaamde vedetten opkijken. Ik heb het geluk dat ik met voetbal zijn groot gebracht. Die staan ook niet direct op hun strot. Je moet een voetballer ook r joker durven zetten. Met voor een groot deel aan dat plaatje je bekkie. Ik doe dat regelmatig. tegemoet kom. Het klinkt schien arrogant, maar na elf jaar betaald voetbal kun je toch een goed beeld van jezelf schetsen". „Natuurlijk, ik loop ieder seizoen ook een paar keer als een drol te fluiten, maar het loopt bij mij vrij wel nooit uit de hand. Ik heb het voordeel dat de spelers me onder hand kennen en het vermoedelijk accepteren als ik een rot dag heb. Zelf kan ik er slecht tegen als ik heb lopen schutteren. Laatst floot 2-AZ. Ik heb vijf kaarten ge- leveren op mijn manier van fluiten, trokken. Dat moet niet nodig zijn. dan liever recht in mijn gezicht. Ik Ik was dan ook woest na afloop, hou niet van zeikerdjes, achter- Heb mijn schoenen tegen de muur baks gedoe". van de kleedkamer gegooid. Ik had Thomas behoort in het betaalde er nog wel vier uit de zak kunnen voetbal tot de scheidsrechters die halen in de Goffert. En dat terwijl een natuurlijk gezag uitstralen en ik eens een voorzitter heb horen derhalve in wedstrijden zelden in zeggen: hé Thomas, heb jij eigen- moeilükheden komen. „Je moet lijk wel kaarten bij je?", simpel fluiten, niet autoritair op- „Scheidsrechtertje spelen is in feite zo eenvoudig. Zo is het spel, dit zijn de regels, voila. Natuurlijk kun je een situatie fout beoordelen, een overtreding niet zien, maar ik ben ervan overtuigd dat daardoor een wedstrijd niet in een chaos hoeft te eindigen. Je kunt je her stellen in negentig minuten, een fout toegeven. In dat laatste ben ik niet lullig". Vinden ze nog tof ook „Zoals ik in het dagelijks leven bep, ben ik ook in de stadions. Jan Wouters van FC Utrecht bood eens zijn excuses aan, nadat ik hem een kat had gegeven. Ton Lokhoff van PSV had eens een schitterende ac tie. 'Goh Ton, ik wist niet dat je kon voetballen', kreeg-ie te horen. Van Ton du Chatinier van FC Utrecht heb ik ook wel eens eelt op mijn oren gehad. Die liep constant te mekkeren. 'Bewaar jij je lucht nou voor het voetballen', zei ik, 'an ders haal je het einde niet'. Dan is het ook gelijk over. Maar ik deel ook complimentjes uit, als ik een knappe actie zie. Remy Reynierse van VW nam de bal een keer fan tastisch op zijn pantoffel, maar schoot naast. Ik liep langs hem en zei dat ik het jammer vond dat hij naast had gepoeierd. Het zijn alle maal van die kleine dingetjes die maken dat spelers ook eens een fout van jou door de vingers zien". Respect Voor joker Bep Thomas, die op zijn condui testaat onder meer zeven Europa- Cupduels en vijf interlands heeft staan, vindt overigens dat de pro blemen die op de velden tussen spelers en scheidsrechters ont staan veel te maken hebben met de Ergeren deed Thomas zich ook tijdens het voetbalgala van de WCS (Vereniging van Contract Spelers), waarbij hij in de bloe metjes werd gezet. „Staat zo'n Ge rard Cox de scheidsrechters in een zogenaamde conférence één voor één belachelijk te maken", windt de Amsterdammer zich op. „Na tuurlijk: ik ben dat onderhand ge wend. De scheidsrechter die als Jan Hen wordt afgeschilderd. Maar dan komt er even later ene Cruijff op het podium en dan staat het co mité van ontvangst te knippen en te buigen. Nee, van zulke staaltjes zakt mijn broek af. Weet je dat ik die prijs eigenlijk had willen wei geren om al die ongein?". Maar niks onvriendelijks over Johan Cruijff, of bijvoorbeeld Ri- nüs Israel, de voormalige topspe- lers die nu als trainer aardig aan de weg timmeren bij Ajax en FC Den Bosch. Thomas: „Het zijn kanjers, die twee, voor wie nu ineens alle waardering losbarst. Maar Cruijff moet papiertjes halen en Israel la ten ze eerst voor zijn A-diploma zakken. Als je weet dat je in dit land kwaliteit in huis hebt, over mensen beschikt die het voetbal len naar een hoger plan kunnen til len, doe dan niet zo moeilijk. Een beetje soepelheid betrachten is blijkbaar erg moeilijk". Eerste divisie Nederlands beste arbiter treft het niet dat hij uit Mokum komt. Immers: hij zal om die reden nooit worden aangewezen voor een wed strijd van Ajax. „Ja, dat vind ik heel jammer. Die topclub niet te Van der Duim: winnaar. (archieffoto ANP) Voetballen heeft het hele leven van Bep Thomas tot nu toe be heerst. Hij speelde in de eerste elf tallen van SDW en DWS, kan bo gen op een langdurige carrière als arbiter en traint op dit moment tus sen de bedrijven door de Amster damse afdelingshoofdklasser ABN. Thomas: „Als je zoals ik het hele voetbalwereldje van binnen en van buiten kent is dat een pré. Je haalt de scheidsrechters er zo uit die zelf hebben gevoetbald, of houding van clubbesturen en trai- mogen fluiten. Maar ik zie Ajax ge- „Die kunnen voetballers res- lukkig wel eens spelen. Als het effe peet bijbrengen voor een scheids rechter, maar ook voor elkaar", meent Thomas. „Dat gebeurt veel te weinig. De boys worden te vaak in de watten gelegd. Denken aan de poen, maar zelden aan degenen met wie ze hun brood moeten ver dienen en door wie ze brood op de plank krijgen: de toeschouwers die een kaartje kopen. Als ik John van Loen zie klappen als Egbert Mul der een gele kaart aan Ajacied kan zit ik op de tribune in De Meer. Ajax, dat is toch fantastisch voet bal". Bijna even jammerlijk vind Tho mas het dat hij maar sporadisch ontmoetingen in de eerste divisie fluit. „Maar dat geldt voor meer scheidsrechters die tot de toppers worden gerekend. Weet je: het is goed voor deze scheidsrechters om meer in de eerste divisie te fluiten. Voor henzelf en voor de clubs. Je GRONINGEN (GPD) - De Neder landse schaatstop is, ondanks de WK-successen in het afgelopen weekeinde, een startvergunning geweigerd voor de wedstrijden om de Gouden Schaats, die tussen 6 en 9 maart eveneens in Inzeil «p het programma staan. De Nederlan ders zijn van deelneming uitgeslo ten omdat de Gouden Schaats te vens de finale is van de World Cup en die is alleen toegankelijk voor rijders die aan minstens drie eerde re wedstrijden hebben meegedaan. Onder verwijzing naar deze voor waarde heeft ijsbaan-directeur Gerhard Zimmermann, als voorzit ter van de technische commissie van de ISU (Internationale Schaats Unie), de inschrijving van de Ne derlanders afgewezen. Zelfs voor Hein Vergeer, die in Inzeil zijn wereldtitel prolongeer de, wenst Zimmermann geen uit zondering te maken. Vergeer nam in het circuit om de World Cup al leen deel aan de wedstrijden in Ne derland (Eindhoven en Utrecht), te weinig om toegelaten te worden tot de finale in Inzeil. Bondscoach Henk Gemser, die momenteel met vier rijders in Japan verblijft voor het WK sprint, heeft nog wel ge probeerd om dispensatie te krijgen voor zijn beste allrounders, maar Zimmermann heeft dit verzoek af gewezen. De enige'Startmogelijkheid die Zimmermann de Nederlanders kon bieden was een 3000 meter op donderdag 6 maart. Gemser .wil zijn ploeg echter niet voor één rit naar Inzeil laten reizen en heeft daarom het geplande bezoek aan Beieren geannuleerd. Om in het wedstrijdritme te blijven, alvorens hij op 14 maart met zijn ploeg naar Alma Ata vertrekt, overweegt nemerT aan wedstrijden^ in^het Ruud Misdorp is in tweede instantie toch geschorst voor zijn uithaal naar Zijl-coach Jan Evert Veer. De Noorse Savalen, waar op een hoog- Alphense keeper moet twee play-off duels aan de kant blijven. (archieffoto Bioupot) te van 700 meter een snelle natuu- rijsbaan ligt. Tussen dit uitstapje naar Noor wegen en de reis naar de Sovjet- Unie wil Gemser zijn selectie een week laten oefenen met de zogehe ten klapschaats, een schaats met een loszittende hak die volgens de uitvinders de snelheid vergroot. Na het weekeinde om het we reldkampioenschap sprint staat voor de Nederlandse schaatstop eerst een interland tegen Oost- Duitsland op het programma, maar het doorgaan van deze wedstrijd in Groningen staat volgens Gemser weer ter discussie. Hij heeft in Ja pan vernomen dat Karin Kania-En- ke, de wereldkampioene, geen trek heeft in de landenwedstrijd en haar afwezigheid zou de interland dermate devalueren dat het niet noodzakelijk is om op volle sterkte te verschijnen. Gemser wil dan ook die dagen liever besteden aan het experimenteren met de klap schaats. komt eens in een andere omge ving. Dat werkt verfrissend. En de clubs krijgen een toparbiter. Dat wordt gewaardeerd. Ik maak het toch mee dat ze bij de poort staan te wachten. Ha, vandaag komt Thomas of vul maar een andere naam in. Misschien zijn er collega's die het als een degradatie beschou wen, een potje in de eerste divisie. Ik niet, ik heb er zelfs wel eens om gevraagd". Kritiek op sommige scheidsrech ters heeft Bep Thomas wel, maar hij spuit die niet. „Ik val in het openbaar geen collega's af', be weert hij. „Nou vooruit: met Jan Keizer ga ik niet meer naar het bui tenland voor een interland of cup wedstrijd. Ik kan niet vlaggen, ben ik niet geschikt voor. Vreselijk is dat. En dat Keizer naar het WK in Mexico mag, vind ik leuk hem. Er kan per land maar één scheidsrechter naar Mexico. Wat voor maatstaven er bij de uitzen ding worden aangelegd is het pak- kie-an van de FIFA. Ik weet alleen dat die Fransman Vautrot, toch een kei, er in Mexico niet by is. En zo zijn er meer prima scheidsrech ters die deze zomer gewoon thuis zitten". BOLSWARD (ANP) - Hilbert van der Duim heeft gisteren op de ys- baan van Bolsward voor 5000 toe schouwers een marathon schaats wedstrijd over één uur en tien ron den gewonnen. Vijf ronden voor het einde ontsnapte Van der Duim. Hy nam een voorsprong van 100 meter maar werd door het fel ja gende peloton, met daarin onder anderen de Zweed Tommy Gus- tafsson, toch weer bijna achter haald. Van der Duim hield een voorsprong van tien meter over. De tweede plaats was voor Piet Manden uit Wapserveen. Gustafs- son eindigde als zevende. Els Meijer uit Driemond won in Leeuwarden de korte-baan schaatswedstrijden om de Gouden Bal. In de finale won ze alle drie manches. Meijer werd on langs ook Nederlands kampioene korte baan. Jan Hopman uit 't Zandt won een USA-marathon in het hart van Noord-Holland. Op de tweede plaats eindigde Johan Wardenier. Derde werd Henk Portengen. BADEN (ANP) - Jos Bongers heeft gisteren zijn eerste Europese titel strijd in het anker-kader 47/1 inge zet met een even waardevolle als knappe overwinning op Javier Arenaza: 250-68 in zes beurten. In het Oostenrijkse küroord Baden was op de eerste dag van enig ka- derspel van betekenis nog weinig te merken. Bongers vormde een gunstige uitzondering. Met een se rie van 197 caramboles als besluit leverde de Nijmegenaar veruit de hoogste reeks van de dag af, die hem tevens het beste gemiddelde opleverde. Een plaats in de kwart finales - van de twaalf deelnemers uit tien landen vallen er in eerste instantie vier af - is dan ook al goeddeels veilig gesteld door de Nederlandse vertegenwoordiger. Bongers had veel profijt van zijn door de KNBB verstrekte wollen biljartbedekking. „Als je van wol ineens te maken krijgt met kunst vezel dan lijkt het of je op een tur bo-biljart speelt. Vandaar dat het een goede zaak was dat de bond me in de gelegenheid stelde te oe fenen op dat trage materiaal. Zelf had ik het alleen al uit financiële overwegingen nooit thuis op het biljart laten leggen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruud Misdorp zal de komende twee wedstrijden (VZC uit en De Robben thuis) in de play offs van de waterpolocompetitie moe ten missen. De commissie van beroep van de KNZB schorste de AZC-doelman naar aanleiding van de ge beurtenissen tijdens het bekerduel tegen Zijl/LGB voor drie bindende competitiewedstrijden. Eén daar van is voorwaardelijk. Daarmee werd de eerdere uitspraak van de tucht- commissie, die Misdorp een ernstige berisping gaf, nietig verklaard. Het bestuur van AZC spreekt in een gisteravond uit gegeven perscommuniqué zijn verwondering uit over de gang van zaken. "De waterpolocommissie van de KNZB heeft onder dwang van het bondsbestuur be roep aangetekend tegen de uitspraak van de tucht- commissie. Wij betreuren het dat by het vaststellen van de straf geen rekening is gehouden met het blanco strafblad van Misdorp, alsmede de twee wedstrijden welke reeds door het bestuur van AZC opgelegd Wa ren", aldus het communiqué Daarin staat verder dat "het bestuur er van over tuigd is dat ondanks het buitenspel zetten van Mis dorp de ploeg succesvol mee zal dingen naar de lands titel. Wij spreken de wens uit dat het bondsbestuur op 22 maart in Alphen de beker voor landskampioenen voor de achtste keer mag komen uitreiken". DEN HAAG (ANP) - Aan de voor avond van het voetbalweekeinde vinden vier thuisspelende clubs uit de eredivisie, dat de gesteldheid van het hoofdveld goed genoeg is voor een competitieduel. Sparta en FC Den Bosch, waar de consul gis teren juist op bezoek was geweest, FC Utrecht en Ajax lieten optimis tische geluiden horen. Fortuna Sit- tard, FC Twente, NEC en Haarlem vonden, dat voetbal onmogelijk dan wel onverantwoord was. Ex celsior twijfelde nog. Competitieleider Jan Huijbregts vertelde, dat hij de negen wedstrij den uit de eredivisie wil laten door gaan. Alleen als vandaag meer dan vijftig procent van de duels wordt afgelast, zal hij de gehele competi tie niet laten doorgaan. „Ik moet wel zo handelen, anders komen we flink in de problemen", zei Huij bregts, die maandagavond tijdens de algemene vergadering betaald voetbal fel werd aangevallen op zijn afgelastingsbeleid. „Het laat ste competitieweekeinde is 19 mei, met Pinksteren. Wellicht kunnen we doorgaan tot de 25ste, maar daarna begint het wereldtiteltoer- nooi in Mexico. Dan hoeven de clubs helemaal niet te rekenen op toeschouwers". Vooralsnog zijn de clubs uit de hoogste divisie niet in de financiële problemen geraakt door de reeks afkeuringen. Het laatste competi tieweekeinde van voor de winter stop dateert van 21-22 december. Bij de voortzetting van het seizoen, op 1 en 2 februari, konden Twente en Fortuna op eigen terrein niet spelen. Ook gisteren lagen hun vel den er beroerd by: een laag sneeuw van ongeveer vyf centimeter, met daaronder een bevroren grond. Penningmeester Henk Hut van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft nog geen klachten gehad van nooddruftige clubs. „Ik verwacht evenwel acute proble men, indien er dit weekeinde wéér niet wordt gespeeld. We hebben een noodfonds van acht a negen ton. De maximale uitkering per club bedraagt 45.000 gulden. Nie mand heeft echter verzocht daaruit te mogen putten. Dat verbaast mij, maar wellicht is het tekenend voor de verbeterde financiële situatie voor het betaald voetbal". Enkele clubs toonden zich fel voorstander van een wijziging in de competitie-opzet. „Daarvoor hebben wij acht jaar geleden al ge pleit", zei de scheidende manager Ton van Dalen van FC Twente, dat zondag PSV zou ontvangen. „Van half december tot half maart geen voetbal. Dat is overzichtelijk en herkenbaar voor je supporters". Zyn collega Joop Castenmiller van Fortuna. dat de derby tegen VW op het programma heeft, was net zo gestemd: „Een verandering is noodzakelijk. Van mij hoefje het niet per sé een zomercompetitie te noemen. Als januari en februari er maar uit gaan. Dan hebben de clubs tijd voor oefenwedstrijden of een trainingskamp in binnen- of buitenland. Zoiets kun je ver van te voren afspreken, dan weet ieder een waar we aan toe zijn". Casten miller is overigens niet bang voor concurrentie van de wereldtitel strijd in Mexico: „Dat toernooi is juist een stimulans, denmensen krijgen daardoor zin naar het veld te gaan". Bij NEC concludeerde de consul gistermiddag, dat voetbal niet ver antwoord was. Het veld in Nijme gen, dat was bedekt met een tot ijs LONDEN (DPA) - De uitsluiting van de Engelse voetbalclubs voor de Europese titeltoernooien blijft ook volgend seizoen van kracht. Dat hebben Engelse dag bladen gisteren gemeld. Zij ci teerden wat zij noemden promi nente functionarissen van de Eu ropese Voetbal Unie (UEFA), die anoniem wensten te blijven. Volgens de informanten zal de UEFA zich zowel volgende week te Rome als in april te Lissabon, tijdens de laatste vergadering van het seizoen, in tegenstelling tot eerdere berichten uitspreken voor handhaving de straf. Daar door blijven de Engelse clubs voor onbepaalde tijd uitgesloten van deelname. De straf werd op gelegd na het drama in het Hei- zelstadion, 29 mei bij de finale tussen Juventus en Liverpool. Gevechten kostten 39 mensen het leven. In Engeland bestaat nu de vrees, dat in het toernooi om de UEFA-beker twee van de vier plaatsen moeten worden in geleverd, doordat er geen punten kunnen worden verzameld. AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting 'Sportsupport' heeft gister middag in Amsterdam een twee de grote sponsor binnen gehaald. Met het reisbureau Arke werd een contract afgesloten tot en met de Olympische Spelen van 1988 voor een bedrag van een half miljoen gulden. Als tegen prestatie moeten 'Sportsupport' en de in de stichting samenwer kende Nederlandse Sport Fede ratie (NSF) en Nederlands Olym pisch Comité hun reizen door de nieuwe sponsor laten verzorgen. Hoofdsponsor van 'Sportsup port' is Philips. Daarnaast komt geld binnen van veertig andere bedrijven voor kleinere bedra gen voor de ondersteuning van de Nederlandse sportwereld. De talentvolle sportlieden profite ren. maar ook organisatie van grote sportevenementen in Ne derland, zoals de wereldkam pioenschappen turnen volgend jaar in Rotterdam, het B-wereld kampioenschap ijshockey van volgende maand in Eindhoven en het wereldkampioenschap hockey dames deze zomer in Amstelveen. Het contract werd donderdag in Amsterdam onder tekend door 'Sportsupport'- voorzitter Rob Frese en J. Kist van de nieuwe geldschieter. geworden sneeuwmassa, lag er voor het duel tegen Feyenoord veel te hobbelig by. „Weer een teleur stelling", vond trainer en toekom stig manager Sandor Popovic. „De spelers moeten zich steeds op nieuw opladen". Popovic droeg een ander alternatief aan: gewoon doorspelen zonder winterstop en per week bekijken of voetballen mogelijk is. „Het zal wel weer een tijd duren voordat het zo ver is", concludeerde hy. „Ik mis in Neder land nou eenmaal besluitvaardig heid." Excelsior, dat mede-degradatie kandidaat MW ontvangt, heeft oren naar een competitie in de war mere maanden. Penningmeester Borneman verwacht zondag, als het mee zit, vijfhonderd belang stellenden op Woudestein: „Wat heb je daar nou aan, we kunnen be ter in een later stadium spelen. Veldtechnisch gezien kunnen we wel een wedstryd hebben, we heb ben thuis een paar keer vriend- schappelyk gespeeld. Maar toen werd er veel voorzichter gevoet bald dan gewoonlyk". RIO DE JANEIRO (ANP) - De Ne derlandse deelnemers hadden een dag vol pech in het wereldkam pioenschap zeilen in de FD-klasse, dat voor de kust van Rio de Janeiro wordt gehouden. Tijdens de vijfde regatta voeren de Leidenaars Hen ri Koning en Hans Schelling in tweede stelling toen plotseling een onweersbui losbarstte en de wed strijd moest worden afgeblazen. Sjaak Haakman en Guido Alkema de bezetten op dat moment de vyf- de plaats. In de vooraf gevaren vierde race waren Haakman en Alkmade de beste Nederlanders op de elfde plaats. Koning en Schel ling werden na een protest van Amerikanen en Canadezen gedis kwalificeerd. De Westduitse broers Diesch wonnen de vierde wed stryd. In het algemeen klassement hun landgenoot Badzill de leiding met Haakman en Alkmade op de zevende plaats als beste Nederlan ders.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13