Ambtenaar eist meer koopkracht Geen bewijzen tegen Mereon Antwerpse diamanthandel zakt in Leden AbvaKabo: atv naar tweede plan Fors hogere winst voor Amrobank Singer wil af van produktie naaimachines Verzekering tegen autoschade duurder Europarlement kritiseert landbouwbeleid Andriessen Vishandel eist ƒ20.000 van Vervoersbond DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ZOETERMEER (ANP) - De FNV-ambtenarenbond Abva/Kabo zal zich de komende jaren inzetten voor verbetering van de koopkracht van ambtenaren en trendvolgers. In principe houden de FNV-ambtenaren vast aan een 32-urige werkweek in 1990, maar alleen ais de koopkracht daar niet onder lijdt en de herbezetting zodanig is dat de uitvoering van de overheidstaken blijft gewaarborgd. Dat blijkt uit het gisteren versche nen concept-beleidsprogramma voor de jaren 1986-1990 van de Ab va/Kabo. Het bondsbestuur had aanvankelijk voorgesteld om be houd van koopkracht als uitgangs punt te kiezen, maar de afdelingen vonden dat niet ver genoeg gaan. Als reden daarvoor werd aangege ven dat ambtenaren de afgelopen jaren meer hebben ingeleverd dan particuliere werknemers. De Abva/Kabo vindt dat deeltijd werkers dezelfde rechtpositie moe ten innemen als volletijds-werkers. De vut-leeftijd zou verder omlaag moeten, maar bovendien moet worden onderzocht of flexibele uit treding tot de mogelijkheden be hoort. In het programma voor de twee de helft van de jaren tachtig staan naast materiële zaken ook meer al gemene doelstellingen centraal, zo als solidariteit met laagstbetaal den, werkzoekenden en uitke ringsgerechtigden. Een rechtvaar dig inkomensbeleid als voorwaar de om een tweedeling van de sa menleving tegen te gaan en gelijke kansen voor vrouwen maken ook deel uit van het programma. Wat het overheidspersoneel zelf betreft moet de volwaardige en ge lijkwaardige onderhandelingsposi tie ten opzichte van de minister van binnenlandse zaken tot stand 'Olieprijs kan zakken tot 5' MANAMA (AP) - De Koeweitse olieminister Ali Khalifa al-Sabah heeft gisteren gewaarschuwd dat de olieprijzen tot 5 dollar per vat kunnen kelderen als de OPEC-sta- ten uitsluitend hun eigen belangen blijven beschermen. De minister bevestigde tijdens een bezoek aan Bahrein dat de OPEC-landen op 15 of 16 maart in spoedberaad bijeen zullen komen in Genève, om een gezamenlijk be leid te bespreken ten aanzien van de problemen op de wereldmarkt. Dinsdag zakte de olieprijs in New York voor het eerst onder de 15 dollar per vat. Khalifa al-Sabah zei dat.de prijzen nog verder zullen zakken als de OPEC en niet-OPEC landen er niet in slagen een geza menlijke strategie te ontwerpen. „Als de situatie niet verandert, kunnen de prijzen zelfs tot 5 dollar per vat zakken". komen en heeft de bond geen be hoefte aan een wettelijke stakings- en actieregeling. Staken en collec tief actievoeren is een onbeperkt recht, meent de Abva/Kabo. De Abva/Kabo vindt privatise ring (overheidsdiensten in particu liere handen leggen) een slechte zaak. De bond noemt het een alibi om management- en organisatie problemen binnen het overheids apparaat niet aan te pakken. Ver beteringen moeten in eerste aanleg juist daar worden gezocht. Daarbij kunnen niet alleen vorm en wijze van leiding geven, maar ook decen tralisatie en democratisering aan de orde komen. AMSTERDAM - Er zijn nog tientallen wachtenden—Telefoon cellen hebben het in Amsterdam zo zwaar te verduren, dat ze ge- NEW YORK (Rtr/ANP) - De Amerikaanse onderneming Sin ger is van plan de fabricage van naaimachines, 'een produkt waarmee gedurende een periode van 135 jaar wereldfaam werd opgebouwd, af te stoten. Het be drijf wil zich concentreren op de produktie van elektronische ap paratuur voor de defensie en de ruimtevaart, zo heeft een woord voerder van Singer woensdag meegedeeld. Singer wil de produktie van naaimachines samen met die van meubelen binnen drie tot vijf maanden overdoen aan de aan deelhouders en beoogt zo een zelfstandig bedrijf vormen. De nieuwe onderneming, waarin Singer mogelijk zelf een belang zal nemen, mag wel de merk naam blijven Singer heeft haar activiteiten in de afgelopen dertig jaar steeds verder uitgebreid in de richting van de elektronica. De sector naaimachines en meubelen ver tegenwoordigt nog maar 23 pro cent van de omzet. De winststij ging bij de produktie van naai machines bedroeg vorig jaar nog maar 1,7 procent, terwijl de winst op de produktie van meubelen zelfs met 6,1 procent omlaag ging. In de elektronica valt aan zienlijk meer te verdienen. Sin ger heeft al sinds 1980 geen naai- machinefabrieken meer in de Verenigde Staten. De produktie is overgebracht naar Brazilië, Ita lië en Taiwan. De legendarische fabrikant van naaimachines werd in 1851 opgericht door Isaac Merritt Sin ger, zoon van arme Duitse immi granten, en Edward Clark. Rond 1900 verkocht de onderneming over de hele wereld al meer dan een miljoen machines per jaar tot in de verste uithoeken van de wereld. Op het moment is Singer nog steeds de grootste fabrikant van naaimachines, maar de con currentie van producenten in Ja pan en Taiwan wordt steeds scherper. Bovendien lijdt de af zet eronder dat vrouwen werken buiten de deur in toenemende mate verkiezen boven huisvlijt ten behoeve van het gezin. regeld uit het straatbeeld ver- exemplaren wachten op het von- dwijnen om zich aan een onder- opknappen en weer plaatsen zoek te laten onderwerpen. Deze of slopen. iteto anpi DEN HAAG (ANP) - Verzekerin gen van personenauto's worden duurder vanwege de stijging van het aantal schades en de verliezen die de verzekeraars, mede door de scherpe concurrentie, krijgen te verwerken. De contact commissie motorrij tuigverzekering (CCM) heeft de maatschappijen geadviseerd met ingang van april de premie te ver hogen, het eigen risico op te trek ken tot 200 gulden en een extra korting voor auto's die weinig kilo meters afleggen te laten vervallen. Voor een combinatie van de verze- rig jaar een gunstig verloop te zien gegeven en is met 34,9 procent ge stegen van 252 miljoen tot 340 mil- I joen gulden. De bank heeft dit gis teren bekendgemaakt. Het divi dend zal worden verhoogd van 3.70 tot 4,20 gulden per aandeel van 20 gulden nominaal. Hoewel wat minder dan vorig jaar werd toch weer een aanzienlijk bedrag toegevoegd aan de voorzie ning algemene risico's: 875 miljoen gulden tegen vorig jaar 925 miljoen gulden. Deze toevoeging aan de stroppenpot werd noodzakelijk geacht ondanks een verbeterde kwaliteit van de kredietportefeuil le. De belastingpost steeg van 78 miljoen tot 161 miljoen gulden. De stijging van de lasten bedroeg 5.2 procent. Vooral de posten ande- re lasten en afschrijving op vaste activa gaven sterke groeicijfers te zien, mede onder invloed van de ei gen emissie-activiteiten en van kosten, die verband houden met de huisvestingsplannen op lange ter mijn. Het bruto resultaat dat in 1984 na een periode van forse toeneming daalde, nam in 1985 weer toe en wel met 121 miljoen tot 1378 mil- zekering (all-risk) zal de premie 3 J00" gulden. Per gewoon aandeel is kering tegen wettelijke aansprake lijkheid en de volledige Bijstand Het aantal bijstandsuitkeringen is in het derde kwartaal van 1985 gestegen ten opzichte van dezelfde periode- in het voorgaande jaar. Aan het einde van het derde kwar taal waren het er 619.000 (exclusief de uitkeringen voor verzorgings- kosten aan bewoners van bejaar denoorden). Dat waren er 44.000 meer dan een jaar daarvoor. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Toyota De grootste Japanse autofabri kant, Toyota Motor Corporation, overweegt de prijzen van de auto's die bestemd zijn voor export naar de Verenigde Staten opnieuw te verhogen. Dit is gisteren meege deeld door de president van het be drijf, Shoichiro Toyoda. De prijs stijging zou het gevolg zijn van de recente scherpe stijging van de koers van de yen ten opzichte van de dollar. Toyota heeft de verkoop prijzen van zijn auto's met ingang van 3 januari al met gemiddeld 3 procent verhoogd. Alcohol De verkoop van. sterke drank heeft zich in 1985 ten opzichte van het jaar daarvoor niet hersteld. In 1984 liep de literomzet aanmerke lijk terug ten gevolge van een ac cijnsverhoging. De verkopen van wijnen en aperitieven liepen vorig jaar, net als in 1984, wel goed. In liters was de toename in 1985 het grootst bij de zelfstandigen (zes procent). Bij de grootfiliaalbedrij ven was dit ruim drie procent. Werklozen Voor jeugdigen en zeer langdu rig werklozen moeten tijdelijke, reële arbeidsplaatsen of extra ar beidsplaatsen worden gereali seerd. Dit heeft minister De Ko ning (werkgelegenheid) gisteren gezegd. Het gaat er volgens de mi nister om langdurig werklozen de voorkeur te geven voor een ar beidsplaats ten opzichte van men sen die net werkloos zijn. Zo kan er weer beweging komen in de stil staande plekken op de arbeids markt. STRAATSBURG (ANP) - Euro pees commissaris Frans Andries sen heeft gisteren stevige kritiek gekregen op de landbouwprijs- voorstellen die hij begin deze maand indiende. De land bouw commissie van het Europees Parle ment gaf bij monde van woord voerder James Pro van te kennen dat de voorstellen "niet adequaat" zijn. De christen-democraten spra ken van een "koude douche" voor de Europese boeren terwijl de Brit se conservatieven, Franse gaullis ten en de liberale fractie in het EP de voorstellen ronduit "onaan vaardbaar" noemden. Alleen de so cialisten namen een wat genuan ceerder standpunt in. Andriessen wil de landbouwprij zen voor het seizoen 1986-1987 on geveer bevriezen op het huidige ni veau en bovendien een aantal bij komende maatregelen nemen, zo als het invoeren van een medeve- Bollenkwéker Geert Hagema uit Oude Niedorp toont het resultaat van tientallen jaren onderzoek en zes jaar kruis-arbeid: één zwarte tulp. Het zal volgens hem nog zeker twintig jaar duren voordat de klant een bosje kan kopen. De tulp is overigens niet echt zwart, maar diep-paars. (foto anp> HEINEkENBROUWERIJ - Het personeel van de Heineken in Am sterdam heeft zich uitgesproken tegen sluiting van de oude brouwe rij aan de Stadhouderskade. In een gezamenlijke vergadering van de vakbonden stelde de achterban vast dat er voor sluiting van de brouwerij geen financiële nood zaak bestaat, zoals de directie aan voert. Sluiting zou de winstpositie van Heineken wel verder verbete ren, maar dit weegt niet op tegen het verlies van de 300 banen bij de Amsterdamse brouwerij, aldus be stuurder P. Swart van de Indus trie- en Voedingsbond CNV. rantwoordelijkheidsheffing voor granen en het drastisch terugbren gen van de interventie in de rund vleessector. Daarnaast wil hij bin nen driejaar de enorme landbouw- voorraden hebben teruggebracht tot een "redelijke werkvoorraad". Er werd gisteren in Straatsburg vooral kritiek geleverd op het feit dat Andriessen wél met vervelende of volgens sommigen zelfs desa streuze voorstellen komt, maar nog niet met structurele maatregelen om de boeren voor hun inkomens verlies te compenseren. Andries sen kondigde gisteren aan dat hij binnen enkele maanden met voor stellen zal komen voor steunverle ning bij bedrijfsbeëindiging, ver vroegde pensionering, het braak laten liggen van gronden en mi lieuvriendelijke produktiemetho- den. De landbouwcommissie vroeg zich af op welke manier Andries- die voorstellen wil gaan finan cieren. In de begroting is hier na melijk nog geen rekening mee ge houden. tot 3,5 procent hoger worden. Uit de jaarverlagen van diverse verzekeringsbedrijven blijkt, dat door de schadelast en door de con currentie de winsten onder druk staan. De contact-commissie advi seert vanaf 1 april maar uiterlijk met ingang van mei de volgende maatregelen in te voeren: - Bij personenauto's een verho ging van de premie van het op de cascodekking betrekking hebben de gedeelte van de verzekerinjg met 6 procent. Voor een gecombineer de verzekering (wa volledige cas codekking) betekent dit een verho ging van 3 tot 3,5 procent. - Bij de volledige cascoverzeke ring van personenauto's een verho ging van het eigen risico voor scha den in de zogenoemde beperkt cas cosfeer (o.a. diefstal, brand, storm, ruitbreuk) tot 200 gulden, voor zover dit nog niet gebeurd is. Door deze maatregel wordt het mini- mum-eigen risico voor alle soorten casco-schaden gelijk getrokken. Dit moet ook gaan gelden voor vrachtauto's en bestelwagens. - Het verlagen van de hoogste vaste kilometragekorting met vijf punten, die doorgaans wordt ver leend als de auto niet meer dan 12.000 kilometer per jaar. Deze maatregel zal er in praktijk op neerkomen, dat voor alle auto's die minder rijden dan 20.000 kilometer eenzelfde korting wordt verleend. Onlangs wisten de verzekeraars elkaar al te vinden in verhoging van premies van verzekeringen te gen inbraak in de grote steden. BELEGERING - Een groep van meer dan 2000 mensen heeft gister avond opnieuw geprobeerd de hy permoderne drukkerij van Rupert Murdoch in Wapping (bij Londen) te belegeren. Vier mensen werden gearresteerd en een politieman raakte gewond. Verslaggevers meldden dat de eerste vrachtwa gens met de Times en de Sun een half uur te laat uit de fabriek ver trokken, maar dat het transport daarna normaal verliep. de nettowinst gestegen van 7,50 tot 8,64 gulden. Ten opzichte van he gecorrigeerde bedrag voor 1984 i dit een stijging met 15,2 procent UTRECHT (ANP) - De Scheve- ningse zeevisgroothandel Jac. Vooijs en Zn. heeft een schade claim van ruim 20.000 gulden inge diend tegen de Vervoersbond FNV. in verband met schade die het bedrijf heeft opgelopen door de acties van chauffeurs in december. Een vrachtwagen met een lading haring kwam toen vast te zitten in de chauffeurs blokkade bij de grensovergang Denekamp. De vis kwam daardoor twee dagen te laat in West-Duitsland aan. waar de af nemer de 20.000 kilo haring door de slechte kwaliteit niet meer ac cepteerde. De zeevishandel is het tweede bedrijf dat tot een schadeclaim is overgegaan. Eerder was een Heer lens bedrijf al met een schadeclaim van 2560 gulden gekomen. Ook de transportwerkgeversorganisatie KNVTO en de verladersorganisatie EVO hebben aangekondigd dat zij met schadeclaims van naar schat ting in totaal ongeveer een miljoen gulden zullen komen. De vervoersbond heeft overigens besloten om te wachten met een eventuele klacht bij de procureur- generaal van de Hoge Raad over de Almelose rechter Van den Biesen. De bond wil eerst het hoger beroep tegen het vonnis afwachten.De zaak zal binnenkort dienen voor het Gerechtshof in Arnhem. Industriebond over koppelbaaspraktijken JOHANNESBURG (GPD) - Drie vooraanstaande Zuidafrikaanse kerkleiders - dominee Allan Boe sak, dominee Beyers Naudé en Desmond Tutu - hebben een be roep gedaan op de internationale bankwereld om niet akkoord te gaan met de Zuidafrikaanse voor stellen over de afbetaling van de schulden die Zuid-Afrika in het buitenland heeft. In een brief aan de Zwitserse bankier Fritz Leutwiler vragen de drie om financiële druk op de rege- ring-Botha, zodat deze regering ge dwongen wordt om af te treden en vervangen kan worden door een regering die de hele Zuidafrikaan- Zuidafrikaanse kerken zoeken steun bij banken se bevolking vertegenwoordigt. Vandaag ontmoeten de westerse banken in Londen vertegenwoor digers van de Zuidafrikaanse rege ring om te praten over een defini tieve regeling van de schuldenlast van 14 miljard dollar. Op 28 augus tus vorig jaar bevroor de regering- Botha eenzijdig de afbetaling van deze schulden voor eèn periode van een half jaar en deze bevrie zing is daarna verlengd. De inter nationale schuldeisers protesteer den tegen deze opschorting en stel UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV heeft uit archiefonder zoek en gesprekken met vroegere leden van de ondernemingsraad en werknemers van het staalconstruc tiebedrijf Mereon Steel Structures BV in Gorinchem (voor 49 procent eigendom van Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lubbers) geen bewijs gevonden dat erop duidt dat via koppelbazen enkele den de Zwitserse bankier Fritz honderden zwartwerkers zijn mge Leutwiler aan om onderhandelin gen met de Zuidafrikaanse rege ring te openenen. Kerkleiders in Verenigde Staten hebben zich bij het verzoek van de drie Zuidafrikaanse leiders aange sloten. Zij vroegen aan tien grote banken hun leningen aan Zuid- Afrika niet te vernieuwen ofte her-L structureren, omdat "economische f lnSen omschreven beschuldigin- schakeld. VARA en Nieuwe Revu deden de beweringen over zwart werk bij Mereon begin dit jaar op grond van verklaringen van twee koppelbazen. Directie en ondernemingsraad van Mereon hebben de door pre- Lubbers als "gemene aantij- Tweede Kamer deze week weten dat Mereon slechts op zeer beperk te schaal van inleenpersoneel ge bruik heeft gemaakt. De Industriebond FNV komt op grond van een eigen onderzoek naar het functioneren van de stich ting arbeidsreserve Merwede (de arbeidspool) nu ook tot de slotsom dat er geen bewijs te vinden is voor de beschuldigingen van VARA en Nieuwe Revu. "Het enige dat uit de archiefstukken valt op te maken, is dat er voldoende vakbekwame mensen in de arbeidspool zaten en dat er voor Mereon dus geen reden was om met koppelbazen en zwart werkers te werken", aldus dis trictsbestuurder C. Kramer. De bond had tot het eigen onder zoek besloten vanwege de tegen strijdigheid tussen de beschuldi gingen van VARA en Nieuwe Revu en de ontkenning van het voorma lig districtshoofd van de industrie bond in Dordrecht, M. Arends. Arends verklaarde dat er van "on derhandse handeltjes" geen sprake was geweest. De maker van de VARA-docu- mentaire, H. Polak, zei gisteren dat de inhoud van de documentaire ondanks alle weersprekingen "recht overeind blijft staan. Er is nog steeds twijfel over de omvang van het zwart werk bij Mereon". al dus Polak. druk ervoor kan zorgen dat eind wordt gemaakt aan het apart- heidssyteem". gen over zwart werk al eerder weersproken. Minister Van Aar- denne (economische zaken) liet de ANTWERPEN - De publiciteit over eeh grootscheepse belasting fraude in de Antwerpse diamant wereld heeft in de maand februari geleid tot een omzetdaling van 25 procent. Veel potentiële klanten zijn weggebleven, omdat zij niet geconfronteerd willen worden met justitiële onderzoeken. door Hans de Bruijn Hoelang die situatie zal voortud- ren, valt volgens directeur-gene raal Marc Van den Abeelen van de Hoge Raad voor de Diamant niet in te schatten. Maar op een persconfe rentie in Antwerpen zei hij woens dag „dat ze wel weer terug zullen komen omdat wij nu eenmaal het beste produkt van de wereld leve ren". Van den Abeelen, die het jaarver slag van de Hoge Raad (het over koepelende orgaan in 's werelds grootste diamantcentrum) presen teerde, zei dat de justitiële onder zoeken zeker van invloed zullen zijn op de handel, al sprak hij be richten tegen als zouden diverse diamantairs hun biezen hebben ge pakt. De Antwerpse diamantwereld kwam vorige maand in opspraak toen de justitie een onderzoek be gon naar vermeende belastingfrau de. Het zou daarbij gaan om het op grote schaal ontduiken van de btw- aangifte, waardoor de Belgische staat zeker 50 miljoen gulden zou zijn misgelopen. Volgens Van den Abeelen zijn de diamantairs al bij voorbaat veroor deeld. Volgens hem gaat het niet in de eerste plaats om fraude bij dia mantairs maar eerder in de aanpa lende goudwereld. Het onderzoek naar de fraude gebeurt in alle stilte. Van den Abeelen zei dat andere diamantcentra maar wat graag een deel van de Antwerpse markt zou den willen inpikken. Hij noemde Amsterdam, dat vrijwel geen ruwe- diamanthandel meer heeft. „Hier zijn 30.000 huishoudens die van de diamanthandel leven. Onze econo mie kan de diamant niet missen". De diamantwereld wil af van de huidige belastingregeling, die veel te ondoorzichtig is. Van den Abee len bepleitte een forfaitaire hef fing, waarbij iedere diamantair een vast percentage over zijn omzet aan belasting betaalt, terwijl ver der niet wordt aangeslagen. „Als er fraude is, dan is er ook een systeem dat fraude mogelijk heeft ge maakt", zei hij. Het huidige, on doorzichtige belastingsysteem is dat. Ook bepleitte Van den Abeelen een sociaal plan voor de diamant wereld. Hij wil dat die tot 'noodsec- tor' wordt verklaard. Via steun maatregelen, zoals het kwijtschel den van sociale premies, zou de Belgische overheid het aantal ar beidsplaatsen (officieel 8500 maar er zijn slechts 2500 mensen con stant werkzaam) kunnen vergro ten. De Antwerpse diamanthandel boekte volgens het jaarverslag in 1985 een omzet van 323,5 miljard frank (ruim 18 miljard gulden). Tachtig procent van de diamanten gaat naar het buitenland. Grootste afnemers zijn de Verenigde Staten en Japan. Het gaat in Antwerpen hoofdzakelijk om diamanten voor industriële doeleinden, zoals rots- boringen, elektronica, ruimtevaart en geneeskunde. Daarvan werd 71 miljoen karaat verhandeld. De sier- diamant maakt slechts een gering deel uit van de omzet. Lufthansa in opspraak na dollarverlies BONN (Rtr) - De Westduitse mi nister van verkeer, Werner Dol- linger, heeft zijn vakantie onder broken om de topman van de staatsluchtvaartmaatschappij Lufthansa. Heinz Ruhnau. aan de tand te voelen over mogelijke speculatieverliezen. Volgens de berichten gaat het om verliezen tussen de 200 en 300 miljoen mark in 1985 en dit jaar als ge volg van verkeerd uitgevallen va lutatransacties. De vice-voorzitter van de Beierse CSU, Dionys Jobst, heeft vandaag in een interview met het dagblad Bild al gevraagd om het ontslag van Ruhnau we gens „roekeloze speculatie". Een woordvoerder van Lufthansa, voor 74 procent in handen van de staat, bevestigde dat de maat schappij flinke verliezen heeft geleden als gevolg van de koers daling van de dollar, zonder ove rigens bedragen te noemen. De beschuldiging dat er gespecu leerd is noemde hij echter ab- Heinz Ruhnau surd. Volgens hem is het gebrui kelijk dat luchtvaartmaatschap pijen proberen de risico's die zijn verbonden met de aankoop van peperdure vliegtuigen te beper ken via valutatransacties. Lufthansa sprak gisteren be richten tegen als zou de daling van de dollarkoers hebben geleid tot een negatief resultaat over 1985. De maatschappij liet weten dat er winst is gemaakt, ook al was die dan kleiner dan in 1984.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9