Hoessein laat Arafat vallen Ierland eist controle Mafia-proces verloopt uiterst traag VS willen Tsjaad extra hulp geven Jordanië is obstructie PLO beu 'Honecker in juli naar Bonn' Eén ontvoerde Israëli zou al zijn vermoord Europa zegt nee tegen wapenvoorstel Kohl wist van gift maar had 'black-out' DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 Buitenland kort partyen, maar eisen ook de nietig verklaring van een groot deel van het vooronderzoek. Tegen zessen, wanneer de rech ters op het punt staan zich in de raadskamer terug te trekken om hierover te beslissen, vraagt de ver dediger van Luciano Leggio en nog 47 verdachten het woord, om te betogen dat de twee beslissin gen afzonderlijk dienen te worden behandeld. Na ook de officier van justitie hierover te hebben ge hoord. trekken de rechters zich te rug, om te beslissen waarover ze zullen beslissen. De volgende dag begint de zit ting twee uur te laat: er is een jury lid ziek. De arts dacht dat zy over een paar dagen weer beter zal zyn, en omdat er in de eerste week al twee juryleden zijn vervangen, be sluit de rechter niet opnieuw in de slinkende reserve te tasten, maar de zitting tot vrijdag te verdagen, na eerst het appel te hebben afge nomen. Onder de verdachten doen zich vandaag geen ongevallen TEL AVIV - Koning Hoessein van Jordanië heeft in het vredesproces politiek gebroken met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat. In een drieëneenhalf uur durende televisietoespraak gisteravond zei de vorst niet langer in staat te zijn de voorbereidingen tot een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten met de PLO voort te zetten. WASH IN GTON/P ARIJ S/N 'DJ A- MENA (Rtr.) - De Verenigde Staten houden spoedoverleg met Tsjaad en Frankrijk over militaire hulp verlening op spoedbasis voor de strijd tegen de door Libié gesteun de opstandelingen van Goukouni Weddye. De Amerikaanse officiële woord- Hij riep de Palestijnen uit de door Israël bezette gebieden en in de wereld op de lotsbestemming sa men met Arabische regeringen en organisaties zelf in handen te ne- door Taco Slagter Israël onder geen be- Langzaam en zyn speech lezend vorst op een verklaring van papier sprak de monarch met Amerikaanse ministerie bitterheid in de stem over de ob- structiepolitiek van de PLO Staten' ding. Hoessein voegde er in zijn toe- spraak wel aan toe dat Jordanië erkennine van Israelaf te wii zich 6eb<>nden blijft voelen aan het het bui tenlandse zaken dat Washington „de legitieme rechten van het Pale afgelopen jaar. Volgens Hoessein stijnse volk erkent". Arafat bleef er r bij de laatste besprekingen echter op staan, dat het Witte Huis met Jasser Arafat, twee weken ge leden, geen reden meer PLO de VN-resoluties 242 het recht op zelfbeschikking de het Palestijnse volk zou uitspre- 338 ken. Maar dat willen de Verenigde met de PLO gesloten Akkoord van Amman in februari vorig jaar en dat hij in overeenstemming met de Rabat-resolutie van 1974 (een uit spraak van de Arabische Liga) de PLO blijft accepteren als de „enige legitieme vertegenwoordiger van het Palestijnse volk". 'Niettemin legde de koning de nadruk op het terugwinnen van het bezette ge bied. Pas als Arabisch territorium weer onder Jordaans bestuur staat kunnen we met de palestijnen pra ten over een confederatie, aldus Hoessein. Israëls minister Rabin (defensie) reageerde gisteravond in een op de televisie uitgezonden praatpro gramma enthousiast op de speech van de Jordaanse koning. Volgens de bewindsman hebben de Pale stijnen in de bezette gebieden nu een „gouden kans" op korte ter mijn hun toekomst zelf te bepalen. Hij prees de moed van Hoessein zich van de PLO te hebben afge scheiden. „Dit is een nieuwe kans dialoog tussen Israël, Jor- om nei ïeven genomen oy geveenven met suiuaieii vcui irei i&iacuaeuc j leger en de christelijke militie het „Zuidlibanese Leger" (SLA). Dit heeft kwam bJn ™cbe een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv gezegd. De militaire woordvoerder zei dat de vier pro-Iraanse „Hezbollah-terro- Freijs, risten" werden neergeschoten in de buurt van de plaats Harris nadat ze uit een hinderlaag op een patrouille van Israëlische en SLA-militairen hadden gevuurd. Elf sji'itische dorpen werden volgens radio-Jeruzalem door het Israëlische leger uitgekamd op zoek naar de twee maandag ont voerde Israëlische soldaten. Bij het vuurgevecht nabij Harris zouden vol gens onbevestigde berichten ook twee burgers zijn gedood. De spanning in Zuid-Libanon bereikte gistermiddag een hoogtepunt fvprvnla van nam na n toen vanuit Beiroet tweehonderd sji'iten van de Amal-beweging in het V:.n p.,rnn« m.„a gebied van de VN-vredewacht (Unifil) verschenen. Zij wilden een rob- ^AVO-se- bertje vechten met de Israëlische troepen, maar na interventie van Unifil- Carr.1.nfton eenheden dropen de müiüe.eden af. digde van "flagrante en openlijke militaire agressie". In een brief aan de Organisatie van Afrikaanse Eenheid klaagde Tsjaad over gebrek aan belangstel ling van de zijde van de wereld voor de nieuwe Libische agressie. In N'Djamena verluidde dat Libië zyn positie in de noordelijke stad Fay a Largeau had versterkt en ma- voerders die dit bekendmaakten terieel overbracht naar buitenpos- maar die niet genoemd wensten te ten vlak boven de "rode lyn" die worden, weigerden te zeggen wat Tsjaad verdeelt. voor soort hulp besproken werd of wat de kosten zouden zijn. „We praten nog. Besluiten zijn nog niet genomen", zei een woordvoerder. Toegegeven werd wel dat het niet de bedoeling was Amerikaan se troepen naar Tsjaad te sturen, uitgezonderd specialisten voor het leren omgaan van Tsjadische sol daten van president Hissène Habré met Amerikaans materiaal. BONN - De Oostduitse partyleider Erich Honecker komt# mogelijk i sen Israëlische marinier, die door sji'itisch kanon- r de kust van Tyrus, rouwt bij zijn graf. (foto ap> TEL AVIV/BEIROET (GPD/Rtr./UPI/AFP/DPA) - Een groepering die zich het „islamitisch verzet" noemt, heeft gisteravond in een communi qué bekendgemaakt een van de twee ontvoerde Israëlische militairen te hebben geëxecuteerd. Het „vonnis" was uitgevoerd, omdat het Israëlische leger zich niet had gestoord aan het ultimatum van het „islamitisch verzet" dat alle Israëli sche troepen binnen 24 uur uit Zuid-Libanon moesten zijn verdwenen. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend gemaakt. In het zuiden van Libanon zyn gisteren vier sji'itische guerrillastrijders ~i het leven gekomen bij gevechten met soldaten van het Israëlische dug R kwam van de Palestijnse burge meester van Bethelehem, Elias Dublin maakt bezwaar tegen Britse kernfabriek Frankrijk stuurde gisteren nog meer oorlogsvliegtuigen naar Tsjaad, terwijl de regering van de Juk naar West-Duitsland. Dit meid- voormalige Franse kolonie, Libië de het Westduitse tv-station ZDF in een brief aan de Veiligheidsraad gisteravond. Het ZDF beriep zich van de Verenigde Naties, beschul- op bronnen rond kanselier Kohl. Kohls woordvoerder wilde „niet meedoen aan speculaties rond een eventueel bezoek". Volgens de televisie zou Honec ker een tentoonstelling over Oost duitse kunst in Essen willen bezoe ken. Deze tentoonstelling wordt in juli geopend en loopt tot het einde van het jaar. LONDEN - De Ierse regering wil in de fabriek zijn gebeurd waarbij dat er meer controle, bij voorkeur radio-actief afval vrijkwam, waar in EG-verband, komt op de Britse van vier in de laatste drie maan- nucleaire opwerkingsfabriek in den. Ierland maakt zich daar zo- Sellafield. De Ierse premier Fitz- veel zorgen over, omdat Sellafield i de Ierse zee ligt, en afval in die i het verleden zo- i Sellafield heb- Engeland door Henk Dam zee loost. Er viel gisteravond in Londen geen onmiddellijke reactie op het Gerald heeft dat gisteren in Lon- verzoek van FitzGerald te krijgen, den tegen zyn Britse collega That- Het staat echter wel vast, dat de cher gezegd. Britse regering onmogelijk blij kan FitzGerald wees erop, dat er in zijn met controle op de fabriek in de afgelopen 32 jaar 18 ongelukken EG-verband, al was het alleen gebracht dat de Russen volgens het plan-Gorbatsjov en de Ameri kaanse tegenvoorstellen een over wicht houden aan vooral SS-21, -22 en -23 raketten, met een bereik van resp. 120 tot 900 kilometer. Daaren boven zou het Warschau-Pact in het Europese „theater" een 3-1- voordeel houden in conventionele bewapening. De Europese landen wensen daarom dat reductie in INF-wa- pens vergezeld gaat van verminde ring van de zgn. korte-afstand INF- wapens, die de Sowjet-Unie „voor strafheeft geplaatst in de DDR en Tsjecho-Slowakije als antwoord op feen opheldering verschaffen westerse stationering van kruisra- het jongste overleg tussen VS ketten en Pershings 2. In het plan- Gorbatsjov komen die wapens pas De internationale ontwikkelin gen leiden ook tot herleving van het kruisrakettendebat in het Ne derlandse parlement. Tot twee maal toe heeft de PvdA de afgelo pen weken gevraagd om een brief van het kabinet over de stand van zaken bij de Geneefse wapenon derhandelingen tussen Sowjet- Unie en Verenigde Staten. Naar wordt verwacht zal deze brief nog voor het weekeinde naar de Twee de Kamer worden verstuurd (Van den Broek hoeft er alleen zijn handtekening nog onder te zetten, aldus een Haagse bron), maar nog Europese bondgenoten. Dat Nederland zich in de rij maar omdat er ii veel incidenten ben plaatsgevonden toch al een bar slechte i lieugebied heeft. De Britse regering maakte giste ren wel bekend dat er een eigen of ficieel onderzoek naar de veilig heidsprocedures in Sellafield zal worden gehouden na twee onge lukken in een periode van twee we ken, waarby enige werknemers ra dio-actief besmet raakten. Meer overeenstemming was er gisteren inmiddels tussen FitzGe rald en zijn Britse collega waar het gaat om de uitwerking van het in november gesloten Brits-Ierse ver drag dat Ierland zeggenschap geeft in Noordierse zaken. De Britse regering toonde zich met name verheugd over FitzGe- ralds belofte, dat Ierland volgende week in Straatsburg de Europese Conventie inzake terrorisme zal te kenen. Dat zal uitlevering van Nóordierse terroristen naar het Verenigd Koninkrijk, tot dusver steeds een probleem, vergemakke lijken. door Hans Hoogendijk Deze nieuwe speculaties vallen samen met het bezoek dat de derde man in de Oostduitse hiërarchie. Horst Sindermann, op uitnodiging van de Westduitse oppositieparty SPD, aan de Bondsrepubliek brengt. Sindermann arriveerde gis teren en werd verwelkomd door SPD-fractieleider Vogel, s Mid dags sprak hij een uur en drie kwartier met Kohl. Na afloop van dit gesprek werd slechts meege deeld dat het bezoek van Honecker „tezynertyd zal plaats vinden". Sindermann heeft vandaag een gesprek met de fractieleiders van de politieke partijen. Ook wordt hij ontvangen door de voorzitter van het Westduitse parlement, Jennin- ger. Doordat de rechtse regerings partijen CDU en CSU de Oostduit se Volkskammer niet als een op de mocratische wijze gekozen parle ment zien, mag Jenninger Sinder mann niet in de Bondsdag ontvan gen. ter sprake na 1991, als de eerste fa- bondgenoten heeft geschaard die Europese nul-optie se met ondermeer terugtrekking van alle INF-wapens in Europa is voltooid. Bovendien wensen Fransen hand wijzen, krijgt de kwalificatie „onzinnig" van PvdA-buitenland- H iiüV woordvoerder Relus ter Beek. Ter Britten zich niet nu al vast te leg- Beek: »Het zou toch te gek zijn, dat gen op afzien van modernisering WÜ een kans tot niet-plaatsing la- van hun eigen kernmacht. Dat is ten, loPon omdat er bij Wladiwos- een voorwaarde uit fase 1 van het t°ck n°g een aantal SS 20's blijven Gorbatsjov-plan. De Britten, die de staan. Of omdat de Britten en de Amerikaanse nul-optie bruusk als Fransen niet willen toegeven aan „nonsens" van de hand hebben ge- de Sowjet-eis, dat hun kernmach- wezen tijdens het overleg met Paul ten niet worden uitgebreid". Nitze, vrezen dat door Amerika Ter Beek: „Vooral het CDA zal verstrekte garanties dat in Genève moeten duidelijk maken NICOSIA (AP) - De verwoede slag om de door Iran bezette Iraakse havenstad El Faw is gisteren zijn 10de0 ingegaan. Aan beide zijden werd melding gemaakt van luchtaanvallen. Iran zou zes Iraakse gevechtsvliegtui- Plan: gen hebben neergehaald, terwijl Irak een Iraanse C-130, die werd gebruikt als radarpost in de lucht, zou hebben nisei neergeschoten. (fot0 api te breiden niet kan worden overhandeld hun wapens in de praktijk geen stand zullen houden. Zowel Londen als Parijs hebben hun kernmacht te moder- ineens een nuloptie wordt afge wezen, terwijl in het verleden CDA-fractieleider Ruud Lubbers, samen met onze Wim Meyer en D66-collega Brinkhorst een motie C-130, die werd gebruikt als radarpost in de lucht, zou hebben niseren en (qua aantal koppen) uit hebben ingediend die juist de nul optie bepleitte". BONN - De Westduitse Bondskan selier Helmut Kohl heeft mogelijk in een black-out ontkend dat hij niet wist dat de Staatsburgerlijke Vereniging van de CDU in sommi ge gevallen zwart geld wit maakte. Deze opzienbarende uitspraak deed secretaris-generaal Geiszler door Hans Hoogendijk van Kohls CDU gisteravond in een discussie met de Groene parlemen tariër en advocaat Otto Schily. Op verzoek van Schily onder zoekt de Westduitse justitie of Kohl inzake het Flick-omkopings- schandaal op 18 juli 1985 voor de parlementaire controlecommissie van de deelstaat Rijnland-Pfalz meineed heeft gepleegd. Een van de beschuldigingen van Schily gaat over de Staatsburgerlijke Ver eniging, een CDU-instelling die giften voor de partijkas verzamelt. Via deze vereniging zijn tientallen miljoenen, waaronder veel geld van de industrieel Friedrich Carl Flick, naar de CDU van Kohl ge stroomd. De vereniging werd ook gebruikt om belastingen te ontdui ken. Schily constateerde na Geiszlers uitval: „Wat u hier heeft verklaard is mogelijk sensationeel, indien u nu openbaar wilt maken dat de Bondskanselier zeer goed op de hoogte was dat deze vereniging in Koblenz zwart geld wit waste. Dit betekent belastingontduiking". Geiszler bleef erbij dat het vooron derzoek tegen Kohl geeif> enkele kans van slagen heeft en dat de Groenen slechts partijpolitieke doeleinden nastreven. Filippijnen Een medewerker van een tegen president Marcos van de Filippij nen gerichte krant in de Verenigde Staten is gisteren dood in zyn wo ning in Glendale (Californië) ge vonden. Hij was eerder met de dood bedreigd, zo heeft de politie verklaard. Twee leden van het Amerikaanse Congres hebben aangedrongen op een onderzoek door de federale re cherche (FBI) naar de dood van Os car Salvatierra (41), het hoofd-ver- koop van de „Philippine News". Grenada President Reagan heeft gezegd dat de Amerikanen klaar staan om opnieuw te helpen als Grenada wordt bedreigd door een gewapen de opstond. Hij zei dat voor hij van daag zou vertrekken naar het ei landje in de Caraibische Zee, waar in 1983 door Amerikaanse troepen een invasie werd uitgevoerd. Premier Blaize van Grenada heeft voor het bezoek van Reagan een nationale feestdag uitgeroepen om de Amerikaanse president als een held te kunnen verwelkomen. Reagan zal vier uur op Grenada blijven en een krans leggen bij het monument voor de 19 Amerikaan se militairen die bij de invasie van het eilandje om het leven kwamen. Punjab Tijdens een nieuwe golf van ter rorisme in de Indiase deelstaat Punjab zijn gisteren zes mensen vermoord, onder wie een inspec teur van politie en een leider van premier Gandhi's Congrespartij. PALERMO - Het grote proces in Palermo tegen de Mafia is nu al twee weken aan de gang, maar nog steeds niet van de grond gekomen. De duizenden bladzijden met de resultaten van het vooronderzoek mogen dan zijn opgeslagen in een computer, zodat er maar op een paar knoppen hoeft te worden ge drukt om ieder gewenst document op de monitor van de president te laten verschijnen. De zaal mag dan zijn uitgerust met televisiecame ra's en geluidsinstallaties, en bo vendien nog kraakhelder zijn - wat een uitzondering is in Italiaanse openbare gebouwen (hij is dan ook nog maar pas gebouwd). door Hein ten Kortenaar Kortom, het geheel mag van een moderne efficiëntie zijn, die Ita liaanse verslaggevers verbaasd deed uitroepen dat ze zich in Stockholm in plaats van in Paler mo waanden. Maar dit alles kan niet op tegen de versleten voor schriften van de strafrechtproce dure, die erop gemaakt schijnen om elke doelmatigheid in dë kiem te smoren. Dat de hele eerste dag moest worden besteed aan het afroepen van de verdachten en de vaststel ling of toewijzing van hun verdedi gers, kan men zich nog voorstellen bij een menigte van 474, maar als er daarna iedere dag één uur nodig is om te zien wie er wel of niet aanwe zig is, vraagt men zich toch af of daar geen eenvoudiger en snellere methode op te bedenken valt. Een pathetische figuur is ook de griffier, die alles woord voor woord opschrijft met een ballpoint, op zich zelf al een concessie, want tot voor kort gebruikte hij een kroon tjespen. Als dit zo doorgaat - en daar ziet het er naar uit - gaan de verhoren twee keer zo lang duren als nodig is, want dan krijgen we het gebruikelijke schouwspel van de president die eerst een vraag stelt en het antwoord aanhoort, en daarna beide aan de griffier dic teert. Snel knopen doorhakken is er ook al niet bij: voor iedere beslis sing dient de rechtbank zich terug te trekken in de raadskamer en daar wil meestal toch al gauw een uurtje mee heen gaan. En dan zijn er de advocaten, die weliswaar ver zekeren dat ze niets liever willen dan een snel proces, maar met één oog naar de kalender kijken: op 11 november van dit jaar verloopt het voorarrest van die verdachten die alleen van lidmaatschap van de Co- sa Nostra zijn beschuldigd, vol gend jaar dat van de anderen. Opzettelijk Op opzettelijk rekken laten zy zich niet betrappen, maar ze ma ken graag gebruik van elke kans om hun bezwaren naar voren te brengen: tegen de dagvaarding, te gen het vooronderzoek, tegen de ongewone samenstelling van de rechtbank - met twee reserve-rech ters, een reserve-officier van justi tie en een reserve-jury -, tegen de toelating van civiele partijen („Waarin kan de milieuliga zich door de Mafia benadeeld voelen?", pel van verdachten en verdedigers, dat tot kwart over elf duurt. Prompt om kwart over elf valt Pie- tro Zanca met een snerpende gil van zijn bank. De voorzitter last een koffiepauze van drie kwartier in. Om twaalf uur een tweede kreet uit de kooien. „Daar hebben we de ander", zegt rechter Giordano, en inderdaad, het is Domenico Russo, ook al eerder getroffen. Ditmaal wordt er doorgegaan en worden tot tien voor één de civiele partijen af geroepen en kunnen de verdedi gers hun middaginterventies boe ken. Intussen valt ook Giuseppe d'Angelo flauw en is het tyd voor de lunchpauze, die tot kwart over twee zal duren. Het wordt tien voor drie wanneer de arts verslag uit brengt over de patiënten: ze zijn nu weer in staat om de zitting bij te wonen, maar Pietro Zanca ziet daar liever van af. Om tien over drie beginnen de advocaten, maar om vijf over half vier voelt Dome nico Russo zich andermaal niet lekker en om vier uur wordt be kend dat ook hy van de verdere zit ting afziet. De verdedigers willen niet alleen hun cliënten, maar heel Sicilië van alle blaam zuiveren: „Sicilië is niet het land van de Mafia", zegt er één, „maar van Verga (een romanschrij ver) en Bellini (operacomponist)". Wijselijk vergeet hij Leonardo Sciascia, die in zijn romans de Ma fia hard heeft aangepakt. Een an der wijt dc euvels van Palermo niet aan Cosa Nostra, maar aan wanbe stuur. Zij verzetten zich tegen de toelating van verschillende civiele vragen zij zich, met vele anderen, af). Gelukkig gunt de president ieder van hen in deze beginfase maar tien minuten, en geen seconde lan ger, want de woordenvloed van een Italiaanse advocaat is anders onstuitbaar. En dan zijn er de ver dachten, die zich niet, zoals hun verdedigers, hoeven te generen voor in het oog lopende manoeu vres om de zaak te traineren. Tot nu toe zijn het vooral enkele 'pic- ciottr (de kleintjes, zoals de Mafia- bazen hun jongere bendeleden ple gen te noemen), die zich hierin ver dienstelijk maken door op gezette tijden, juist wanneer de zaak op gang begint te komen, met groot misbaar flauw te vallen en zich de zaal te laten uitdragen, waarna er een gerechtsarts aan te pas moet komen om te zien of ze al of niet in staat zijn om de rest van de zitting bij te wonen. Snerpend Zo kan een gemiddelde zittings dag er als volgt komen uit te zien (het gaat over afgelopen maandag): om vyf voor half elf begint het ap

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7