Rijbewijs toch geldig tot 70 jaar |f" Gokautomaten aan banden Kamerlid struikelt over macht in CDA Nieuwe politiekogel veiliger voor agent en slachtoffer EEN EERLIJKE KANS Verpleger De Terp vecht aanklacht aan DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Scherpenhuizen moeizaam akkoord DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) gaat met grote tegenzin akkoord met de wens van een meerderheid in de Tweede Kamer om de geldig heidsduur van het rijbewijs te verlengen tot het moment waarop de houder 70 jaar wordt. Nu is het rijbewijs slechts vijf jaar geldig. De bewindsman komt daarmee te gemoet aan de nadrukkelijke keerswet op dit gebied met ingang 1 juni van dit jaar zijn beslag i met name CDA en WD, die kan krijgen. Dat geldt dan voor de gisteravond in de Tweede Kamer geldigheidsduur van het rijbewijs grote bezwaren uitten tegen de leeftijdsgrens van 60 jaar die de be- plaats van door provincies (zoals windsman liever ziet. Scherpen huizen maakte daarbij hets voorbe houd dat er na vier jaar een evalua tie komt waarbij wordt bekeken of de grens van 70 jaar inderdaad ge rechtvaardigd is. De bewindsman blijft ervan overtuigd dat vanwege de 'onge- valsbetrokkenheid' van oudere weggebruikers 60 jaar een reële norm zou zijn. Aan de andere kant gaf hij toe dat, gelet op de jongste cijfers over het weggedrag van ou deren, '65 jaar ook wel zou kun nen'. Die uitspraak grepen achter eenvolgens de CDA-er Wolters en WD-woord voerster Jorritsma aan om hem voor te houden dat feite lijk iedere leeftijdsgrens derhalve arbitrair i de afgifte door gemeenten iats van door het geval is). Rompslomp DIENSTWEIGERAARS IN ACTIE Dienstweigeraars verlaten na een bezetting van twee uur het gebouw van het ministerie van defensie, t Commissie van Advies Dienstweigeraars is gevestigd. Deze commissie beoordeelt de gewetensbezwaren van dienstweigeraars. De dienstweigeraars deden dit om hun actie "Straf moet er af' kracht bij te zetten. Dienstwei- de aeraars moeten namelijk vier maanden extra vervangende dienstplicht vervullen. (foto gpd> richtlijnen geldigheid van rijbewijzen zijn be doeld om het de houder meer naar de zin te maken. De rompslomp DEN HAAG (GPD/ANP) - Zestig waarmee tot nog toe automobilis- dienstweigeraars legden gisteren ten elke vijfjaar te kampen hebben hun werk in het kader van de ver bij het verlengen van hun rijbe- vangende dienstplicht voor een wijs, (behalve de gang naar de pro- dag neer. Ook werd het ministerie vinciale griffie ook telkens een me- van defensie voor enige tijd bezet, dische verklaring waaruit blijkt dat men in staat is zonder grote ge- De acties dienden ter ondersteu- varen achter het stuur te schuiven) ning van de behandeling in de Ka- is de Kamer al jarenlang een doorn mer van het PSP-wetsontwerp in het oog. over vervangende dienstplicht, - - Door de wetswijziging is het ni- waarin wordt voorgesteld deze verkorten. Hu wordt daarin ge- bewijs in beginsel geldig vanaf de evenals de militaire dienstplicht ^uiridoor een me erderhod van afgifte totdat de houder veertien maanden te laten duren. Vervangende dienstplicht niet korter Het CDA-Kamerlid Evenhuis- Van Essen diende een motie in waarin zij voorstelde de duur van de vervangende dienst nader te be kijken op het moment dat een va riabele dienstplicht in de krijgs macht aan de orde komt. Tot die vervangende dienstplicht, de vervangende dienstplichttijd te tijd wil het CDA het huidige De staatssecretaris gaat ervan uit fjf, T a tï ae no"aer Ho wiiHoino van Ho «vooonvor. 60 J33r wordt (als de Kamer haar dat de wijziging van de wegenver- Ontvoerders Heineken bij Parijs in hotel PARIJS (ANP) - De twee Heine- ken-ontvoerders Van Hout en Hol leeder zijn weer in Parijs. Hun vliegtuig vanuit Guadeloupe land de vanochtend om half zeven op het vliegveld Orly ten zuiden van de Franse hoofdstad. Het tweetal werd begeleid door twee recher cheurs uit Guadeloupe. Zij zijn on dergebracht in het Ibis-hotel in Evry langs de snelweg naar Lyon ten zuidoosten van Parijs, zo be vestigde vanochtend de telefoniste van het hotel. Met de terugkeer van de twee verdachten in Parijs is een eind ge komen aan een vijfdaagse zwerf tocht, die vorige week donderdag in Parijs begon en via Guadeloupe, Saint Barthélémy, Saint Martin (het Franse deel van St. Maarten), en opnieuw Guadeloupe, voorlo pig is geëindigd waar hij is begon- Een merkwaardige samenloop van omstandigheden: de twee arri veerden in een vliegtuig dat vrijwel naast het regeringsvliegtuig van koningin Beatrix parkeerde. De koningin is vandaag naar Neder land teruggevlogen. Zij was in Pa rijs om een tentoonstelling van 17- de eeuwse Hollandse schilders te openen. DIEREN VERBRAND (ANP) - Door een brand in een schuur iri Winterswijk zijn in totaal 51 big gen, beren (mannetjesvarkens) en zeugen in de vlammen omgeko men. Een aantal paarden en geiten kon op het nippertje uit de vuurzee worden gered. De brand ontstond vindt, omdat dienstplichtige solda ten onregelmatiger werk hebben. krijgt wordt dat dus 70 jaar). Vanaf datlevensjaar is om de vijf vervullen jaar verlenging geboden. Verder moet elke tien jaar het rijbewijs worden vernieuwd. Dat is niet zo zeer omdat anders de geldigheid vervalt, maar meer om de pasfoto op het document 'up to date' te houden. Mensen hebben in de loop der jaren vaak een gedaanteverwis seling ondergaan doordat ze bij voorbeeld een bril of baard hebben gekregen of kaal zijn geworden. Er komt een Centraal Register Rijbewijzen (CRR), dat onderdak moet ^krijgen by de Rijksdienst S^tssecret^rk¥chTr^^irizen DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- wel één-armige bandiet of trekkast schil handhaven. De Vereniging Dienstweigeraars liet gisteren weten de discussie over de variabele dienstplicht wel te willen afwachten, maar dan moet volgens haar de toetsing van Bovendien is het verschil in dienst- bezwaren door de zogeheten com- tijd volgens hem een extra manier missie van advies van tafel. ¥CC1UC11 1Iia(UluclJ w de Kamer. De bewindsman Dienstweigeraars moeten nu acht- tere" dat hij een langere tien maanden vervangend werk Settde dienst gerechtvaardigd Nieuwe regeling moet zwakkere groepen beschermen gaat ervan uit dat de provincies i taris Van Zeil (economische zaken) genoemd) is dat de inzet per spel overgangsperiode" van viif iaar heeft een sent3! maatregelen afge- voortaan nog maar maximaal een in 'aflopende mate' betrokken zul- kondigd waarmee het gebruik van kwartje mag bedragen. Nu is dat len zijn bij de uitgifte van rijbewij- gokautomaten in café's, sportkan- vaak een gulden of meer. De ma zen en bij het opbouwen van het tines> speelpaleizen en dergelijke chine zelf moet de eventuele winst banden wordt gelegd. Hij wil uitspuwen. De winst mag niet CRR. De totale kosten 154 miljoen gulden. Hij i wacht dat na de hele operatie het rijbewijs goedkoper zal worden. centralisatie schat Scherpenhuizen ?P deze manier zwakkere groepen -• - in de samenleving beschermen. Belangrijkste beperking bij het spelen met fruitautomaten (ook spellen toegestaan, maar niet meer dan tien. Volgens Van Zeil moet ook met deze beperkingen een redelijke ex- politaite mogelijk zijn van speelau tomaten. Als overgangsregeling mogen nu staande kansspelauto maten twee jaar en behendigheids automaten 2,5 jaar blijven staan. Bij de nieuwe regeling zijn drie vergunningen nodig: een aanwe zigheidsvergunning, af te geven door de burgemeester, een expoli- tatievergunning (die vierduizend gulden by aanvraag kost en jaar lijks nog eens duizend gulden), af te geven door het ministerie van spelautomaat moet voldoen zijn economische zaken en een vergun de tap worden uitge keerd en mag bovendien niet meer dan 200 maal de inzet - dus maxi maal vijftig gulden - bedragen. Een en ander blijkt uit het speel- automatenbesluit dat Van Zeil gis teren in de Staatscourant heeft ge publiceerd. Het besluit moet in de loop van dit jaar in werking treden. Andere eisen waaraan een kans- ning voor toelating van het appa raat in Nederland (kosten maxi maal 20.000 gulden voor een kans spelautomaat en 500 gulden voor een behendigheidsapparaat). wr ROTTERDAM (ANP) - Leerlingen van de openbare Klimopschool in waarschijnlijk als gevolg van over- Rotterdam hebben gisteren het monument voor vliegers van de Britse verhitting van een verwarmings- luchtmacht geadopteerd. Het werd kgrt na de bevrijding neergezet voor de schuur. De brandweer het gerechtsgebouw aan de Noordsingel in Rotterdam, op de plaats waar i 1941 een vliegtuig is neergestort. De adoptie van monumenten i dat het spelresultaat door toeval tot stand moet komen, de gemid delde uitkering ten minste 60 pro cent van de inzet moet zijn, de speelduur minstens drie seconden moet bedragen en het gemiddelde verlies hoogstens 50 gulden per PROTEST NIET-ROKERS (ANP) zij.nu?P deautTaatmoet - De landelijke keten van actieve dmdeluk zichtbaar worden aange- niet.rokers wü dat burgemeester geven wat de wmstmogehjkheden en wethouders van elke gemeente voor de spelers zyn. Volgens Van in Nederland de stemlokalen rook- Zed leidt het spelen (waar kenne- „y maken. Doen zij dat niet dan lijk behoefte aan is) op deze manier roept de keten iedere cara-patiënt niet tot zodanige verliezen dat die om welke reden dan ook niet wil, kan of mag verblijven in met rook gevulde ruimten, op bij de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen niet te gaan stemmen. Er r alle zÜn 1.4 miljoen cara-patiënten Flipperkasten De beperkingen gelden automaten waarmee prijzen of Nederland, die last hebben vrije spelen te winnen zijn. Behal- aandoeningen aan luchtwegen, lamp van Winterswijk kon voorkomen kansspelautomaten vallen ook hart- en vaatziekten en allergieën, behendigheidsautomaten (onder De ^gemeente Nuenen (Brabant) dat een nabij gelegen boerderij ook initiatief van de stichting Februari 1941, die zich ten doel stelt de herinne- i brand vloog. ...kasten en video-spel- heeft al besloten dat i Ier de regeling. Daar mag kalen voortaan niet m< ring aan het verzet in de Tweede Wereldoorlog levend te houden, (foto anp> geen gei(j uitrollen. Wel zijn vrije- den gerookt. de stemlo- mag wor- COMMENTAAR Een verloedering van de maatschap pij ligt in het verschiet als immigran ten en hun nakomelingen geen bete re kansen krijgen op de arbeidsmarkt. De Leidse hoogleraar A.J.F. Kobben heeft deze waarschuwing vervat in een rapport onder de titel "Een eerlij ke kansVolgens Kobben en de Ad viescommissie Onderzoek Minderhe den zal ons land te maken krijgen met onverhuld racisme van beide kanten als de immigranten in ons midden al leen nog maar terecht kunnen in de onderste regionen van de arbeids markt. Gegeven de totale omvang van de massale werkloosheid blijken de buitenlanders extra kwetsbaar, zij moeten zich met de nodige handi caps op de arbeidsmarkt begeven. Verschillen in taal en cultuur, en een achterstand in vorming en scholing, kunnen er snel toe leiden dat de bui tenlanders helemaal niet meer aan de bak komen, nu niet en nooit meer. Hetzelfde dreigt te gebeuren met de tweede generatie, de kinderen die hier heel jong zijn gekomen en met hun taalachterstand de aansluiting in het Nederlandse onderwijs dreigen te missen. Professor Köbben en zijn onder zoekers hebben hun bevindingen aangeboden aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken, en zij heb ben die gelegenheid aangegrepen om ernstig te waarschuwen voor de gevolgen van deze ontwikkelingen. Juridische maatregelen en verma nende woorden zullen niets meer kunnen uitrichten als het racisme echt de kop opsteekt, aldus Köbben, die zich overigens niet beperkt tot het oproepen van een schrikbeeld. Als directeur van het Centrum voor onderzoek van maatschappelijke te genstellingen, weet Köbben als geen ander dat beleidsgericht wetenschap pelijk onderzoek duidelijke aanbeve lingen dient te bevatten. Een onder zoek als het onderhavige mag geen vrijblijvende zaak zijn, het mag geen aardigheidje blijven dat een aantal hoog opgeleide Nederlanders een goed belegde boterham heeft opgele verd. Minister Rietkerk kreeg dan ook een aantal maatregelen aangereikt om de gewraakte ontwikkeling alsnog ten goede te keren. Een eerlijke kans op de arbeidsmarkt mag niet blijven steken in goede bedoelingen en plechtige beloften. Concrete maatre gelen zijn geboden, zoals een even redig aantal banen voor immigranten, ook in de middelbare en hogere be roepen, een voorkeursbehandeling bij gelijke geschiktheid, en meer mo gelijkheden om in het geweer te ko men tegen regelrechte discriminatie. Minister Rietkerk reageerde in eer ste instantie nogal terughoudend. Ui teraard moet hij het rapport eerst nog eens goed bestuderen en het ligt niet voor de hand dat een minister van dit kabinet staat te springen om zich ac tief te bemoeien met het reilen en zei len van de arbeidsmarkt Het geloof in de zelfregulerende krachten van de markt is helaas zo sterk, dat maatre gelen die wel degelijk mogelijk zijn desalniettemin achterwege worden gelaten. Op die manier werkt de markt echter zo 'heilzaam' dat in de tussentijd hele generaties worden af geschreven. Dat is een hoge prijs die betaald moet worden voor een principe, en daar zal het ook niet bij blijven, als we de waarschuwingen van Köbben goed tot ons laten doordringen. De massale werkloosheid is een groot maatschappelijk kwaad en het stelt de hele samenleving op de proef. Om dit kwaad te bestrijden zijn drastische maatregelen nodig ten be hoeve van Nederlanders én buiten landers. De overheid, maar ook de organi saties van werkgevers en werkne mers kunnen niet zeggen dat er niet gewaarschuwd is. als later de verloe dering van het racisme om zich heen grijpt. Dan is het te laat voor krokodil lentranen. Dan is het tijd voor echte tranen. ADVERTENTIE Deze week in HN-magazine: Memoires van een duikelaar: Hoe Rob van den Toorn van de 5e naar de 75e plaats op de lijst werd verwezen. Ter kennismaking: twee maanden HN voor f 7. Bel: 070-51.21.11 Weekblad HN (Hervormd Nederland). In da losse vérkoop 2,75. van aen ENSCHEDE - Na jaren discussie en studie over nieuwe munitie voor de politie is eindelijk de kogel door de kerk. Enkele jaren geledën moest de landelijke commissie in zake bewapening en uitrusting van gemeentepolitie en korps rijkspoli tie het huiswerk overmaken. De toen gekozen "vervanger" van de volmantelpatroon, de stopkogel, werd wegens zijn verwoestende werking van tafel geveegd. door Harry Gerritsma Met het nu aangedragen alterna tief zal het echter niet zo ver ko men, verwacht de Enschedese hoofdcommissaris van politie P. D. IJzerman, voorzitter van de advies commissie. "Het klinkt tegenstrij dig, maar voor zowel de politie als het slachtoffer is het veiliger om de nieuwe patroon in te voeren", al dus de politiechef. Het alternatief heet Action Mo del III en is overduidelijk een com promis tussen de afgewezen stop kogel en de nu gebruikte volman telpatroon. IJzerman erkent dat, maar wijst er nadrukkelijk op dat het vinden van een tussenweg niet voorop stond. "Het stoppend effect van de nieuwe kogel moest groter zijn dan bij de volmantelpatroon. Met één treffer moet je iemand kunnen uitschakelen. Bovendien moet de verwonding acceptabel zyn. Dat waren de belangrijkste voorwaarden en ik denk dat we daarin zyn geslaagd". De huidige munitie van de poli tiekorpsen in ons land schiet al ja ren tekort. Grootste nadeel van de volmantelpatroon is zijn geringe stoppende werking. In een rapport van de bewapings- en uitrustings commissie komen 20 gevallen voor van criminelen die door liepen na dat er op hen was geschoten. Zo kon na een overval op een geldtransport in 1981 in Enschede één van de twee overvallers de vluchtauto nog bereiken toen hij werd geraakt. Een ander geval speelde vorig jaar in Utrecht. Een aanvaller met een kapmes kon pas na vijf scho ten onschadelijk worden gemaakt. De man had ook nog de tijd om een agent ernstig toe te takelen. De burgemeester van de Domstad schreef over deze affaire een brief aan de ministeries van binnenland se zaken en justitie met het ver zoek een beter stoppende kogel in te voeren. De Enschedese hoofdcommissa ris: "Zaken als deze brengen onze kerheid teweeg bij agenten. Als ie mand na vijf schoten overeind blijft, wordt de kans dat je hem of haar uiteindelijk moet doodschie ten groter. Daar komt bij dat de volmantelkogel dwars door je li chaam gaat en ook anderen kan ra ken. Het is niet uitgesloten dat de uitbreiding van het internationale terrorisme een rol speelde bij de ontwikkeling van de nieuwe pa troon". De stoppende werking van ko gels heeft alles te maken met ener gie-overdracht. Anders gezegd: met de inslag van de patroon in het menselijk lichaam. Bij het huidige volmanteltype gaat 75 procent van de energie verloren, bij de afgewe zen stopkogel was dat slechts 5 procent, terwijl de Actie Model III 40 procent "verlies" geeft. "Uit het oogpunt van de gebruiker van het pistool was de stopkogel zeer effec tief, maar de wonden gigantisch. Daar rezen dan ook grote bezwaren tegen bij de betrokken instanties. Met de Action Model III is letsel voor chirurgen beter te opereren. Bij de stopkogel gingen de wonden tot een diepte van 14 centimeter. Voor ons alternatief ligt dat op vier centimeter". kogel is uitgebreid getest door deskundigen van het militair munitiecentrum Hembrug. Om de uitwerking op het mense- lijk lichaam na te bootsen werd er op blokjes gelatine geschoten. "We hebben erg veel proeven genomen. We kunnen geen spijkerharde garanties geven. Maar, het feit dat het stoppend vermogen twee keer zo hoog is, maakt het effect veel groter". Dat' de studie van de commissie zo lang duurde ligt aan allerlei fac toren. Korpschef IJzerman: "In Nederland zijn geen fabrikanten die deze kogels maken. We zijn af hankelijk van het buitenland en de researchkosten die het bedrijfsle ven erin wil steken. Het is niet een voudig". Uiteindelijk werd de Westduitse wapengigant Dynamit Nobel AG bereid gevonden om mee te werken aan de nieuwe ko gel. Het is de bedoeling dat de Actie Model III behalve voor het dienst pistool Walther P5 ook gebruikt wordt voor de machinegeweren van de politiekorpsen. Hier wor den nog proeven mee genomen. "De fabrikant heeft gezegd dat het kan, maar dat willen we ook zelf nog onderzoeken", zegt IJzerman. De commissie zal zich tevens buigen over de vervanging van de karabijn. De Winchester, het type dat op het ogenblik in gebruik is, wordt niet meer gemaakt en de klachten over dit wapen nemen toe. Wanneer deze studie is afge rond is nog onbekend. IJzerman: "De commissie hoopt in elk geval dat de regering binnen kort een besluit neemt over de nieuwe kogel". Zijn mening wordt gedeeld door de Nederlandse Poli tiebond. Algemeen-secretaris H. van Duyn van deze bij de FNV aan gesloten vakvereniging zegt: "We moeten eindelijk eens wan die dis cussie af. Hoewel wij net rapport nog niet kennen, zijn onze eerste indrukken over het nieuwe type positief'. De Bond van Wetsovertreders en het Landelijk Overleg Klachtenbu reaus (LOK) hebben nog geen standpunt over de Action Model III. Ook de ministeries van binnen landse zaken en justitie geven in dit stadium geen oordeel. Een woordvoerder van binnenlandse zaken verwacht echter dat de rege ring op korte termijn zal beslissen. "Het heeft de onze absolute priori teit", aldus de zegsman. Het duurt in elk geval een jaar voordat de 35.000 wapendragende agenten in ons land de beschik king over de nieuwe kogel krijgen. De fabrikant heeft die tyd nodig om een nieuwe produktielyn voor de kogel te ontwikkelen. DEN HAAG (GPD) - Het is onzin dat sommige bejaarden in het Haagse bejaardenhuis De Terp 's nachts uit angst voor de - inmid dels voormalige - hoofdverpleger hun deuren barricadeerden. De hoofdverpleger heeft zich ook niet schuldig gemaakt aan onbevoegd medisch handelen, zoals het blad 'Leef tijd' in zijn januari-nummer beweerde. Dat betoogde advocaat mr. R. van Kessel gisteren tijdens het kort geding dat de van moord betichtte hoofdverpleger tegen 'Leef tijd' had aangespannen. Vice-president R. Portheine van de Haagse rechtbank kreeg giste ren te maken met een stroom van al of niet teruggetrokken rappor ten, al of niet ingediende klachten en getuigenverklaringen. 'Leef tijd' is een tijdschrift voor mensen die werkzaam zijn in de bejaardenzorg. In het januari-num mer staat een verhaal over het be heer van het bejaardenoord dat vo rig jaar in het nieuws kwam, toen een arts en de hoofdverpleger wer den gearresteerd op verdenking van moord op een aantal bewo- Volgens het blad heeft het be stuur van het bejaardentehuis heel wat boter op zyn hoofd gehad, om dat het een beleid voerde waarin dergelijke praktijken konden ge dijen. Nog afgezien van de twijfel achtige sterfgevallen was het ook verder een puinhoop, aldus het blad. De hoofdverpleger had vol gens de auteur van het artikel te veel vrijheid en hij kon zijn functie Geen verkiezing Rijnmondraad DEN HAAG (ANP) - Als de Rijn mondraad is opgeheven valt er niets meer te kiezen. De kieswet en het actief en passief kiesrecht ma ken dit niet anders, omdat deze al leen gelden als het gaat om verkie zingen voor een bestaand orgaan. Met deze uitspraak heeft de Haagse rechtbank-president mr. P. Offers vanochtend de eis van vijf lijstaanvoerders van fracties in de Rijnmondraad en Rijnmond zelf afgewezen in een kort geding dat zij hadden aangespannen tegen mi nister Rietkerk (binnenlandse za ken). Rijnmond eiste dat Rietkerk zijn aankondiging dat de verkiezin gen op 19 maart in verband met de opheffing van Rijnmond (per 1 maart) niet zouden doorgaan, ach terwege zou laten. Volgens mr. Offers kan de wetge ver te allen tijde verkiezingen niet laten doorgaan, wat er ook is gere geld. eigenlijk niet aan. Hy ging volgens 'Leef tijd' medisch buiten zyn boekje en maakte er administratief een puinhoop van, bijna niets stond op papier, alle gegevens 'za ten in zijn hoofd'. Het blad, dat de hoofdverpleger bovendien van diefstal beschuldigt, baseert zich onder meer op anonieme verkla ringen van werknemers en voor malige werknemers van De Terp. „Er wordt een beeld geschetst van mijn cliënt als £e schurk van het bejaardentehuis en bovendien als iemand die er met de spaarcen ten van de arme bejaarden vandoor gaat", aldus advocaat Van Kessel. Volgens hem heeft het artikel de hoofdverpleger veel schade ge daan. Dat bleek toen hij na alle pro blemen van het afgelopen jaar weer was begonnen met sollicite ren. Daarom wil de hoofdverpleger dat de beschuldigingen in het vol gende nummer van 'Leef tijd' uit drukkelijk worden ingetrokken. De uitspraak volgt over een week. Beroep tegen vrijspraak in zaak knokploeg AMSTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Amsterdam heeft gisteren hoger beroep aange tekend tegen de vrijspraak van een 29-jarige Hagenaar die ervan werd verdacht deel uit te maken van de knokploeg die op 5 februari tever geefs probeerde een gekraakt pand aan de Tweede Jan Steenstraat te ontruimen. Een in Oegstgeest wo nende topambtenaar van Sociale Zaken zou, zo wordt aangenomen, deze knokploeg hebben inge huurd. Dit heeft persofficier van justitie mr. H. Wooldrik bekendgemaakt. De Hagenaar, voormalig lijfwacht van Janmaat (ex-Centrumpartij), werd dinsdag door de politierech ter in Amsterdam vrijgesproken van openlijke geweldpleging en bedreiging en ook meteen vrijgela ten. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf tegen hem geëist. De Hagenaar was de enige die sinds 5 februari nog in voorlopige hechtenis zat, omdat hij nog in een proeftijd zat van een andere ver oordeling wegens openlijke ge weldpleging. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de topambte naar, diens broer en een medewer ker van de Raad van State loopt nog.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5