Vuilverbranding: nieuwe eisen provincie onredelijk Wie krijgt er een parkeerkaart en wie niet? Omwonenden: voorwaarden juist niet streng genoeg Café Kaasmarkt stuit op verzet van buurt Jonge socialisten op de bres voor links college Bond wijst sociaal plan Aramco af Bezwaren tegen beleid dat gebaseerd is op natte vingerwerk PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 LEIDEN AT ALKEN BURG - Niet alleen het CDA in Leiden wil onderzoeken ol een gedeelte van het Marine Vliegkamp Valkenburg kan worden gebruikt door de burgerluchtvaart. Ook verkeersvlieger A.J. Dros uit Sassenheim is hiermee be zig. En hij probeert al geruime tijd betrok ken instanties warm te krijgen voor zijn plan. Langer dan het CDA, zo blijkt uit zijn woorden. Dros heeft inmiddels gesprekken ge voerd met de commandant van het vliegkamp Valkenburg en vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland. Deze stonden er volgens hem 'voorzichtig positief tegen over. Toezeggingen dat ze ook inderdaad willen meehelpen het plan.te verwezenlij ken, zijn echter nog niet gedaan. Dros' uitgangspunten zijn dezelfde als die van het CDA. Hij zou het een goede zaak vinden als dicht bij Leiden een klein burgervliegveld komt. Vooral ook omdat in de Randstad nog maar weinig vliegvel den beschikbaar zijn. Ypenburg is een 'slapende' basis geworden terwijl Rotter dam het vliegveld Zestienhoven in de naaste toekomst wil sluiten. Vestiging van een burgervliegveld op Valkenburg zou daardoor een geweldige stimulans vor men voor het bedrijfsleven in de Leidse regio. Pril Het idee is by de Sassenheimer geboren doordat hij zowel betrokken is bij het vliegkamp Valkenburg - "Ik heb daar 12 jaar gevlogen" - als bij het bedrijfsleven in deze regio. Of het plan enige kans van slagen heeft, is volgens Dros op dit mo ment nog niet te zeggen. "Alles bevindt zich nog in een zeer pril stadium. Veel zal afhangen van de vraag of de marine de helicopters van De Kooy bij Den Helder, overplaatst naar Valken burg. Hiervoor bestaan plannen. Wanneer dat doorgaat, neemt de geluidhinder rond de basis zodanig toe dat het nog maar de vraag is of ook de burgerluchtvaart er nog bij kan". Maar zelfs als de overplaatsing van de helicopters naar Valkenburg niet door gaat, is het niet zeker of er daar een bur gervliegveld kan worden aangelegd. "De kosten ervan zal door het bedrijfsleven en eventueel sportvliegers moeten worden opgebracht. En het is niet zeker of daar voor voldoende animo is". Dros heeft de Kamer van Koophandel inmiddels benaderd met de vraag om, als de plannen wat zekerder worden, een en quête onder het bedrijfsleven te houden. De Kamer van Koophandel lijkt daar niet afwijzend tegenover te staan. Doorkruisen Volgens Dros heeft zijn plan niets te ma ken met het initiatief van het CDA. "Het staat los van elkaar. Ik heb er in elk geval niet met ze over gesproken. En mijn initia tief was tot dusver slechts in kleine kring bekend". Hij is niet bang dat de beide plannen elkaar zullen doorkruisen. "Niet als het CDA gewoon een onderzoek wil doen naar de mogelijkheden van hun plan. Ma ken ze er echter een politieke zaak van, dan denk ik dat er wel problemen zullen rijzen. Dan bestaat de kans dat een aantal mensen 'kopschuw' worden". De Sassenheimer zegt niet voor een be paalde organisatie of instelling op te tre den. "Dit is een privé-initiatiefHij kan inmiddels rekenen op de steun van burge meester Goekoop van Leiden, die een warm voorstander is van het plan. Van der Moolen adjunct bij EBR LEIDEN - K. van der Moolen is gisteren verkozen tot adjunct-di recteur financieel-economische za ken van het Energiebedrijf Rijn land (EBR). Van der Moolen kreeg tijdens de vergadering van de alge mene raad 68 van de 86 stemmen op zijn naam. Hij was door het col lege van beheer al voorgedragen als de meest geschikte kandidaat bover W.B. Bovy uit Schiedam. Van der Moolen is op dit mo ment nog hoofd administratieve sector van de gemeentelijke socia le dienst in Leiden. Hij is tevens waarnemend directeur van deze dienst. LEIDEN - De vuilverbran ding in Leiden vindt de ei sen die de provincie stelt, tot vermindering van de uit stoot van stof, zware meta len en zoutzuur, onredelijk. Hiervoor zijn investeringen van miljoenen gulden no dig. De vuilverbranding vindt dat een vorm van verspilling, gezien het feit dat zij naar verwachting hal verwege de jaren negentig zal slui ten. Omwonenden vinden echter dat de eisen die aan de vuilver branding worden gesteld niet zwaar genoeg zijn. De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden en Omstreken (Gevulei) maakt bezwaar tegen de ze voorwaarden bij Gedeputeerde Staten (GS), het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. De vergunning van de vuilverbran ding, willen GS, in het kader van de afvalstoffenwet, voor tien jaar verlengen. Alleen stellen zij wel strengere eisen dan voorheen. Die richten zich op de uitworp van stof, enkele zware metalen en zoutzuur. Door het aanbrengen van verschillende technische in stallaties voor filtering, rookgas wassing en kalkinspuiting, zou de vuilverbranding aan de eisen van de provincie kunnen voldoen. De Gevulei berekent echter dat daar voor investeringen van 32 tot 47 miljoen gulden nodig zal zijn. "Onzes inziens betref het hier een kapitaalvernietiging of in ieder geval een investering die in geen verhouding staat tot het beoogde doel. Wy menen dan ook dat gezien de in de provincie Zuid-Holland in gang gezette ontwikkeling het nu opleggen van deze voorwaarden in redelijkheid niet kan worden geëist". Sluiting De Gevulei wijst erop dat ook GS zelf vaststellen, in hun ont- werp-besluit tot verlenging van de vergunning met tien jaar, dat de hoeveelheden luchtverontreini gende stoffen die de vuilverbrart- ding op leefniveau in de omgeving verspreidt gering zijn. De grenzen die aan deze hoeveelheden worden gesteld, overschrijdt de vuilver branding bij lange na niet. Dit is te danken aan de in ver houding geringe capaciteit van de Leidse vuilverbranding en de hoogte van de schoorsteen. Die schoorsteen is enkele jaren gele den afgebroken en vervolgens op nieuw opgetrokken tot een record hoogte van 79 meter. Volgens de Gevulei geven GS in hun ontwerp besluit tevens toe dat de vuilver branding niet in die mate milieu- ververvuilend is, dat sluiting op korte termijn moet worden afge dwongen. Voorts vindt de Gevulei dat de genoemde strenge eisen onzinnig zijn omdat de vuilverbranding naar verwachting in 1996 zal slui ten. Het algemeen bestuur van heeft daartoe enige tijd geleden in principe besloten. Tegen die tijd moet iedere provincie op last van de rijksoverheid voor haar eigen afvalverwerking zorgen. Plannen voor de bouw van nieu we, eigentijdse vuil verwerkingsin stallaties met voldoende capaciteit in Zuid-Holland zijn dan ook in voorbereiding. Rond 1990 zal daar over echter pas worden beslist. Voor ongeveer een miljoen men sen in het westelijke deel van Zuid- Holland zal dan één huisvuilver- werkingsinstallatie moeten wor den gebouwd. Onder meer het ge bied Roomburg komt als bouwter rein daarvoor in aanmerking. Het college van beheer van Ge vulei vraagt GS om overleg. Nu nieuwe voorwaarden stellen aan de vuilverbranding vindt het college voorbarig. Het zegt wel bereid te zijn om maatregelen te nemen om aan de wensen van GS tegemoet te komen, maar wel 'met inachtne ming van de relatief geringe huidi ge milieubelasting, de enorme kos ten en het directe belang van de ge garandeerde vuilverwerking voor ongeveer 250.000 mensen'. Bezwaren Tegen de voorgestelde verlen ging van de vergunning van de vuilverbranding zijn van omwo nenden een paar bezwaarschriften binnengekomen. Een bewoner van de Bosrode maakt bezwaar omdat hij en veel andere buurtbewoners last zouden hebben van de vuilver branding. De uitgestoten gassen waaien door de straten van deze buurt en zorgen binnens- en bui- tenshuft voor stankoverlast, meldt deze bewoner. De man is van mening dat de concentratie van gevaarlijke stof fen en gassen te hoog is in zijn woonomgeving. "Natuurlijks is de vuilverbrandingsinstallatie een vreemd verschijnsel midden in een woonwijk, maar door strenge con trole en resolute aanpassingen zijn er beslist vele klachten op te los sen". De bewoner dringt onder meer aan op de verhoging van de schoorsteen van de vuilverbran ding, met minstens dertig meter. Een groepje bewoners van de 'Rozenbuurt' (Klimroos, Alpen roos, Kerstroos en omgeving) wil de vuilverbranding liefst weg heb ben, afgaand op het bezwaar schrift. "Ik vind 't onjuist om weer tien jaar lang te moeten boeten De schoorsteen van de vuilverbranding zou nog veel hoger moeten worden om overlast te voorkomen, menen omwonenden die overigens nog liever zouden zien dat de installatie wordt afgebroken. (foto Loek Zuyderduin) voor de stommiteit van het bou- wen van een vuilverbranding mid den in een woongebied. Beperken de maatregelen en verbouwingen zijn lapmiddelen", aldus de brief "De verhoging van de schoor steen heeft alleen maar geleid tot verplaatsing van het 'neerslagge- bied' van rommel. Sinds dat tijd stip ondervinden wij namelijk in de 'Rozenbuurt' daadwerkelijk hinder van die neerslag. Op som mige dagen kun je 't ook echt zien en voelen als een soort uiterst fijne motregen". De bewoners melden tot slot het bezwaarschrift in te die nen met de hoop op toekomstige verdwijning van de vuilverbran ding. LEIDEN - Bewoners van de Kaas- bezwaren uit de buurt en besloten markt en omgeving zijn fel gekant gisteravond, mede gezien het late tegen verplaatsing van het café 'De r waarop de kwestie besproken Schmidsche', van de Van der Werf- werd, vooralsnog niet akkoord te straat naar de Kaasmarkt. Het ho- Baan met de verplaatsing van het recabedrijf moet volgens de ge- café- De kwestie zal in een volgen- meente worden verplaatst omdat de vergadering nog eens aan de or- het op de huidige plek veel over- de komen. last veroorzaakt en omdat voor de Dc wijkvereniging Pancras-West Van der Werfstraat een woning- keert zich ook de komst bouwplan wordt voorbereid. nieuw café in een pand aan de Verplaatsing naar de Kaasmarkt Nieuwstraat, waar tot voor kort de werd gisteravond door den in een vergadering 'Double Dutch Inn' a de De raadscommissie gevestigd, gister- raadscommissie voor ruimtelijke avond een zogenaamd voorberei- LEIDEN - De leden van de dien stenbond FNV weigeren in meer derheid het sociaal plan van de oliemaatschappij Aramco te onder tekenen. De bond wil heropening van de onderhandelingen met de directie over het sociaal plan. De Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel (NCHP) weigerde al eer der het sociaal plan van Aramco te ondertekenen. Ook voor de dienstenbond zijn de struikelblokken de slechte vooruitzichten die het sociaal plan werknemers tussen de 45 en 57 V2 jaar heeft te bieden. "De kans dat die mensen een andere baan vin den is vrij gering. Dan komen ze na tweeëneenhalf jaar in de bijstand, blijven daarin tot 65 jaar en ontvan gen dan een heel laag pension", schetst P. de Groot van de dien stenbond. De directie van Aramco zal een verbetering van de pen sioenvoorzieningen in het sociaal plan worden voorgesteld. De FNV -bond kan zich even eens niet verenigen met de wijze waarop het geld dat nodig is voor het sociaal plan zal worden be heerd. In de begeleidingscommis sie wil Aramco geen vakbondsver- tegenwoordigers toelaten. Boven dien wil het bedrijf het geld ge woon in de jaarlijkse begroting op nemen. Op de wens van de bond tot de instelling van een apart fonds, wordt niet ingegaan. Tot slot zegt De Groot dat de wei gerachtige houding van de directie 1 de instelling een ondernemingsraad een struikelblok is. De diensten bond FNV zal de Aramco-directie voorstellen de tot dusver uitermate stroef lopende onderhandelingen over het sociaal plan te hervatten. Het overleg werd al eens eerder op geschort, terwijl de NCHP het overleg heeft afgebroken, uit on vrede over het sociaal plan. Als de bonden blijven weigeren het sociaal plan te tekenen, zal de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) over de ontsla gen beslissen. Het bedrijf kan dan wel worden geconfronteerd met in dividuele schadeclaims van ontsla gen werknermers. Aramco heeft het GAB om een collectieve ontslagvergunning voor 148 personeelsleden verzocht. Volgend jaar volgt dan waarschijn lijk het ontslag van nog eens 222 werknemers. LEIDEN - "De WD: de vijand. Hoe kan de PvdA samenwerken met zo'n partij in Leiden?". In krasse bewoordingen zijn de Jonge Socialisten (JS) in de Leidse PvdA een actie begonnen voor de vor ming van een links college van B en W na de gemeenteraadsverkie zingen. De Jonge Socialisten wil len dat na de raadsverkiezingen een 'écht progressief collepro- gram', met de zekerheid dat het wordt uitgevoerd zonder conces sies aan de WD. Met een coalitie van PvdA, Links Leiden en D66 is dat te waarborgen, verwachten zij, daarbij overigens toegevend dat PvdA en D66 de boot afhouden gehaald. "Ondanks het feit dat dit doelgroepenbeleid niet wordt uit gevoerd, biedt de PvdA geen ver zet". "In de landelijke politiek blijkt de WD één van onze ergste vijan den. Deze partij voert een beleid dat vergaande bezuinigingen over ons doet neerkomen", aldus de JS. ordening "onverteerbaar" noemd. De omwonenden dat de overlast verplaatst wordt vraag voor naar hun buurt en vrezen ernstige heropening confrontaties. Ook de wijkvereniging Pancras West staat afwijzend tegenover de verplaatsing van 'De Schmidsche- '.De gemeente zegt de vestiging van 'De Schmidsche' aan de Kaas markt, vlak bij een drukke ver- keersroute, wel aanvaardbaar te vinden. Ledey van de raadscom missie ruimtelijke ordening toon den zich evenwel gevoelig voor de dingsbesluit om een en ander te voorkomen. By een nieuwe aan- horecavestiging of 1 de vroegere zaak zal opnieuw bezién moeten wor den of de inrichting aan de gestel- voldoet. Vandalen op heterdaad betrapt LEIDEN - Vier mannen zijn gisteravond aangehouden wegens vernielin- gen van ruiten van drie winkelpanden aan de Breestraat. Ook twee auto's Over het huidige PvdA/WD-col- die geparkeerd stonden aan de Langebrug moesten het ontgelden. Het lege zeggen de JS dat de PvdA zich viertal, in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, werd op heterdaad betrapt. Bij de aanhouding kon aanvankelijk een 23-jarige man op een fiets ontkomen. De andere drie hadden zich onder auto's verstopt en werden 0. door de politie vrij snel opgespoord. De vierde liet zich pas weer zien toen (werkgelegenheidsbeleid voor jon- zijn vrienden op het politiebureau vertoefde. Om dat te laten merken, gerén, vrouwen, buitenlanders) smeet hij een steen door een ruit van het bureau. C)p de Aalmarkt werd ten slotte ook hij opgepakt. soms heeft moeten compromitte ren voor de WD. Als voorbeeld wordt het 'doelgroepenbeleid' 1 de WD-wethouder Fase Mislukte poging tot autodiefstal LEIDEN - Een eigenaar van een aan de Hooigracht geparkeerde 'au to kon vannacht om kwart voor drie bij thuiskomst zijn ogen niet geloven. De auto was verplaatst en stond half op de rijweg. Zo had hij hem niet neergezet. Bij nader on derzoek bleek dat er geprobeerd was de automobiel te stelen. De ge waarschuwde politie trof in de au to spullen aan die zij afgelopen zondag ook had aangetroffen by een insluiper. Om half zes vanochtend kon de eigenaar van deze spullen worden aangehouden. Het ging hier om een 18-jarige verslaafde jongen die geen woon- of verblijfplaats heeft. Het betaald parkeren in de bin nenstad en het parkeervergun- ningensysteem. er is al veel op gekankerd en over geklaagd. De gemeentelijke parkeer- en par- keergeldverordening, waarin dit alles is geregeld, blinkt dan ook niet uit in helderheid. Integen deel, het is een vrij vage omlij ning van een regeling, om grip te krijgen op het wild parkeren in de binnenstad, waaraan eigenlijk nog veel mank gaat. Dit komt heel duidelijk tot ui ting in de agenda van de com missie voor beroep- en bezwaar schriften, een onafhankelijke in stantie die burgemeester en wet houders van advies dient. Voor komende vrijdag behandelt de commissie achttien bezwaar schriften tegen de weigering op aangevraagde parkcervergun- ningen. Maandag komt de commissie bijeen om nog eens vijftien van dergelijke bezwaarschriften te behandelen, vrijdag 28 februari volgt een nieuwe lading. Naar verwachting kómt de rest van de ongeveer zeventig bezwaar schriften in maart aan bod. Daar na zullen nog slechts druppels gewijs bezwaren binnenkomen. Het gaat hierbij in hoofdzaak om bedrijven waarvan de aan vraag voor een parkeervergun- ning is afgewezen. In deze talrij ke gevallen gebeurde dat op grond van artikel 8.1 sub b van de parkeerverordening, dat be paalt dat 'de eigenaar of houder van een motorvoertuig, die een bedrijf uitoefent in het gebied en aantoont dat in het belang van die bedrijfsuitoefening noodza kelijk is dat motorvoertuig te parkeren op een in dat gebied ge legen parkeerplaats en die niet op een andere wijze in parkeer ruimte kan voorzien' een par keerkaart krijgt. In de enorme volzin wordt dus vastgesteld dat de bedrijven die een parkeerkaart aanvragen, moeten bewijzen dat zij die kaart echt nodig hebben. Dat hun be drijf schade lijdt als de fel be geerde kaart niet wordt afgege ven. De ambtenaren van de ge meentelijke directie verkeer en vervoer bepalen dan of dat inder daad klopt. Richtlijnen Op zich lijkt dat allemaal heel redelijk, ware het niet dat duide lijke normen, criteria oT eisen waaraan de aanvrager moet vol doen, ontbreken. Ambtenaar R.J. van der Veen van de afde ling juridische administratieve zaken van de gemeentelijke di rectie verkeer en vervoer ant woordt, hiernaar gevraagd, dat de afweging 'parkeerkaart: ja of nee' aan de hand van interne richtlynen gebeurt. Volgens Van der Veen gaat men bij deze richtlynen uit van onder meer de vraag of uitoefe ning en de aard van een bedrijf met zich meebrengen dat par keerruimte in de buurt van het bedrijf noodzaak is. En of de be hoefte aan een parkeerplaats 'in het verlengde van de bedrijvig- Deze borden geven aan waar in de Leidse binnenstad houders van parkeerkaarten hun auto's mogen zetten. Maar ïvie er voor zo'n vergunning in aanmerking komt? De loodgieter wel, de be drijfsleider van een modezaak nog) niet. (foto Wim Dijkman* handel niet", illustreert Van der Veen dit met een voorbeeld. Volgens de redenering van de ambtenaar komt een groothan del die veelvuldig leveringen moet verrichten en af- en aan rijdt met bestellingen gemakke lijker in aanmerking voor een vergunning. Voor een bedrijf waarbij vaak gereedschappen moeten worden in- en uit gela den (een loodgieter) geldt het zelfde. Maar in de afweging speelt ook mede of er in de buurt van het bedrijf 'comfortabele parkeerruimte' aanwezig is of niet. En of het bedrijf zelf par keerruimte heeft. In normaal Nederlands heet dit dus gewoon 'natte vinger werk'; Geconfronteerd met de opmerking dat dit soort interne richtlynen, evenmin als de veror dening. duidelijke maatstaven aangeven, erkent Van der Veen dan ook dat er geen interne richt lijnen zijn. "Het is allemaal moei lijk te wegen. Een eenduidig cri terium is nauwelyks te geven". Rammelend Kortom, we zitten in Leiden met een parkeerkaartensysteem in de Pieterswijk en Pancras- West dat, wat de normen voor be drijven betreft, nauwelijks rechtszekerheid biedt en dus net zo min fatsoenlijk is uit te voe ren. Het zal menigêen nauwelyks verbazen: Leiden heeft een zeke re naam hoog te houden, als het gaat om rammelende verorde ningen. Al met al resulteert dit er wel in dat onder meer op de directie verkeer vol verwachting wordt uitgekeken naar het oordeel van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften over de afwij zing van de aanvragen voor par- keervergunningen dan wel -ont heffingen. Het beleid voor de af gifte van parkeerkaarten is er zelfs op afgestemd: afgaand op de woorden van Van der Veen zijn aanvragen, waarbij enige twijfel bestond over de noodzaak voor een parkeerkaart, afgewe- Het is dus nu aan sie om duidelijkheid te scheppen over de maatstaven. Hoewel het nog de vraag blijft wat burge meester en wethouders doen met het advies van de commissie. Voor de bezwaarmakers bestaat echter bij een afwijzende beslis sing van het college een beroeps mogelijkheid bij de Raad van State. Knelpunten Kijken we naar de zaken die de commissie voor beroeps- en be zwaarschriften vrijdag gaat be spreken, dan geeft een kleine bloemlezing uit de eerste lading wellicht het beste aan, waar het weinig concrete artikel van de parkeerverordening knelpunten doet ontstaan. En dan uitgaand van het feit dat een loodgieter voor de uitoefening van zijn be drijf wèl een parkeervergunning krijgt. Wat te denken van de be drijfsleider van een modewinkel in het gebied. Volgens het con cern moet zo'n man dagelijks verschillende keren af- en aan rij den en een auto vol kleren in- en uitladen voor klanten of andere filialen. Deze man krijgt geen parkeerkaart van de gemeente: hij moet de parkeermeters steeds voederen en dagelijks een aantal keren met een baal kleren op zijn nek naar verder gelegen parkeer plaatsen op en neer lopen. Hetzelfde gaat - mutatis mu tandis - op voor een uitgever, een drukker, een groothandel in horeca-benodigdheden en één in pruiken en kappersspullen. Die allen veelvuldig leveringen ver richten en volgens het hierboven geschetste ambtelijke verhaal wel in aanmerking zouden ko men. Een ander probleem: (klei ne) horeca- en aanverwante on dernemers, die met kasgelden of baropbrengsten 's avonds laat over straat moeten naar hun ver weg geparkeerde auto. Of die met hun eigen autootje inkopen en kratten en vaten bier en der gelijke naar hun tent moeten sjouwen. Een vraagteken kan men te vens stellen bij een arts, aan wie de vergunning werd geweigerd, ook dus op grond van het ge wraakte artikel dat wat zegt over het belang van het uitoefenen van het bedrijf. En hoe redelijk is het om een advocaat in strafza ken en faillissementen, wiens tijd ook heel veel (vaak ander mans) geld kan kosten, een par keerkaart te weigeren? door Raymond Peil Ongemotiveerd Het is zo klaar als een klontje veel vragen en geen antwoorden. Al deze aanvragen zijn afgewe zen op grond van artikel 8.1 sub b. Niet voor niets schrijft één van de bezwaarmakers: "Het moet mij als jurist van het hart, dat be zwaar maken tegen een ongemo tiveerde afwijzing erg moeilijk Daar zit hem dus inderdaad de kneep in het parkeerkaarten- doolhof. Over de wenselijkheid van een bepaald gemeentelijk beleid kun je van mening ver schillen. Dat is een politieke af weging. Maar dat het beleid dui delijk en een deugdelijke en zorgvuldige uitvoering mogelijk moet zijn, daarover kan geen ver schil van mening béstaan. Van het gemeentebestuur mag men toch wel verwachten dat het dit niet aan een commissie voor be roepschriften of de Raad van State overlaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4