<sL Proef Breestraat pas in najaar Voorschotnota's ook omlaag als gasprijs wordt verlaagd Felle slag om plaatsen in finale schoolschaken Werkloosheid Leidse regio gestegen en in Bollenstreek gedaald Demmenie DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 LEIDEN - "Je had mij net mat kunnen zetten!" "Hoe dan?" "Dat zeg ik niet, want anders kun je het straks alsnog doen." Een profschaker had zoiets natuurlijk pas na de partij zijn tegenstander in het oor gefluisterd, maar toch was dit kenmerkend voor de felheid, waarmee gisteren in de ruime kantine van de Leidse MSG 23 vijftallen in vier poules streden om zes finaleplaatsen. Inzet van deze strijd is de schaaktitel voor teams van basisscholen uit Leiden en omstreken. Drie weken geleden domineerde de Zijlwijk het kampioenschap van de stad Leiden. Ook gisteren was het weer raak. Met grote overmacht schreef het eerste vijftal poule C op zijn naam. Op een eerbiedige afstand van 5,5 punt plaatste de Poelewaij (Lisse) zich in die groep als tweede. Beide teams wonnen overigens twee maal met 5-0. Het tweede vijftal van de Zijlwijk moest in groep A eerst warmdraaien. Maar na de nederlaag tegen de Zuiderhorst (Voorschoten), dat zich uiter aard daardoor plaatste, won Zijlwijk II toch nog net zijn poule. Drie teams in groep B zegevierden twee maal met 5-0. Er waren slechts twee promotieplaatsen per groep. P. de Graaf (Nieuwkoop) en Willem Alexander (Leiderdorp) bleken de sterkste, terwijl het tweede vijftal van Sweelinck (Alphen a/d Rijn) ten slotte zes 'matten' te weinig vlochttê voor plaatsing. Het eerste team van Sweelinck slaagde in poule D niet voor de finale. Het kreeg schaakles van de Petrusschool (Leiden) en de Overtocht (Nieuwkoop). Overigens bestond deze groep uit slechts vijf teams, omdat de Meyehof (Leiderdorp) zonder bericht ontbrak op dit schaakfestijn. De indeling voor de finale, die op woensdag 26 februari in de Louise de Coligny wordt gespeeld, is: Groep A: 1 W.Alexander: 2 Overtocht; 3 Zijlwijk I en 4 Zijlwijk II. Groep B: 1 Zuiderhorst; 2 Petrusschool; 3 Poelewaij en 4 P. de Graaf. Slechts één schaker heeft oog voor het vogeltje. De anderen zijn te druk bezig met het beramen van boze plannen om de koning van de tegenstander op het matje te roepen. Öp de voorgrond wordt het Herdersmat geprobeerd. Toch werden maar betrekkelijk weinig partijen gisteren in de LadseMSG op die wijze beslist. Afsluiten voor auto's wordt discussiepunt bij college-onderhandelingen LEIDEN - Het nemen van een proef met een antovrije Breestraat op zaterdag wordt op z'n vroegst in het najaar genomen. PvdA en Links Leiden zouden het liefst gisteravond al daartoe heb ben besloten. Maar een meerder heid in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer volgde een voorstel van de WD om pas na de zomervakantie de knoop door te hakken. Verkeers wethouder Peters (PvdA) zette de collegepartner WD gisteravond onder druk door te verzekeren dat het besluit over het nemen van een proef nu zeker deel zal uitmaken van de komende college-onderhan delingen. WD-fractievoorzitter Bakker verklaarde gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer het "uitermate gevaarlijk" te vinden over de Breestraat te beslis sen buiten het verkeerscirculatie plan om. Bakker meent dat een af gewogen beslissing pas mogelijk is nadat het verkeerscirculatieplan en het voorstel tot het nemen van een proef in de inspraak zijn ge weest. Partij van de Arbeid-fractievoor- zitter Van der Molen wilde gister avond al besluiten tot het nemen van een proef om de resultaten daarvan te kunnen meenemen als straks, bij het vaststellen van het herziene verkeerscirculatieplan, wordt gesproken over een defini tieve herinrichting van de Bree straat. Als een besluit over de proef pas in augustus valt, zou die later in het najaar beginnen en er te wei nig tijd zijn om het resultaat daar van bij de discussie over de bijstel ling van het verkeerscirculatieplan te betrekken. Langegracht De proef met een autovrije Bree straat op zaterdag kan, zo bleek gisteravond, in geen geval eerder dan in oktober worden genomen omdat rond de zomervakantie de Langegracht moet worden aange pakt (asfalteringswerkzaamhe- den). Volgens verkeerswethouder Peters is het niet verstandig de proef met de Breestraat samen te laten vallen met belemmeringen voor het verkeer op de Lange- LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland is in principe bereid tus sentijds de voorschotnota's voor gas en elektriciteit te verlagen wanneer daarvoor gegronde aan leiding is. Dit houdt in dat wanneer de gasprijs wordt verlaagd de afne mers dit onmiddellijk in hun maandelijkse voorschotten mer ken. Gebruikelijk was tot dusver dat die voorschotten eenmaal per jaar werden vastgesteld. Het dagelijks bestuur van het EBR heeft dit gisteren toegezegd. Het bestuur deed dit na schriftelij ke vragen van het algemeen be stuurslid J. van Meijgaarden, te vens raadslid voor de PvdA in Lei den. Van Meijgaarden heeft in januari al een keer eerder aangedrongen op verlaging van de voorschotno ta's. Het dagelijks bestuur van het EBR antwoordde échter~ dat daar op dat moment geen aanleiding voor was. De lagere kosten voor elektriciteit wogen op tegen de ver hoging van de gasprijs waarvan toen nog sprake was. Van Meij gaarden verklaarde gisteren dat het hem op een principe-uitspraak ging. En die principe-uitspraak wilde het dagelijks bestuur van het EBR wel doen. Tussentijdse aanpassing van de voorschotnota's is belangrijk voor de afnemers nu er wordt gedacht aan een landelijke verlaging van de gasprijs met minstens acht tot tien cent per kubieke meter. Die verla ging gaat waarschijnlijk per 1 juli in en is mogelijk door het dalen van de prijs voor aardolie en de koers van de dollar. J. Bezemer, lid van het dagelijks bestuur van het EBR én wethou der voor de PvdA in Leiderdorp, waarschuwde gisteren tijdens de vergadering van het algemeen be stuur van het energiebedrijf wel dat niet elke geringe verlaging meteen in de voorschotnota's kan worden verwerkt. "Het voordeel dat de consument daarvan heeft, weegt niet op tegen de financiële overlast". Bezemer doelde daarbij op de eventuele lagere elektrici teitsprijs, iets wat het gevolg is van de lagere brandstofkosten. De tussentijdse aanpassing van de voorschotnota's is mogelijk door het nieuwe automatiserings systeem dat het EBR dit voorjaar in gebruik neemt. Overigens merk te Van Meijgaarden gisteren na af loop van de vergadering op dat niet alleen het algemeen bestuur om aanpassing van de voorschotnota's kan vragen. Burgers kunnen dat ook zelf doen wanneer zij het idee hebben dat die nota's te hoog zijn. "Ik geloof niet dat dat algemeen bekend is", aldus Van Meijgaar- qen. gracht. Peters verzette zich even wel tegen het voorstel van de WD'er Bakker om het principe besluit over het nemen van een proef uit stellen tot augustus. Omdat een meerderheid in de raadscommissie (WD, QPA en SP) het voorstel van Bakker wel bleek te steunen zal het besluit over het nemen van een proef, vol gens PvdA-wethouder Peters, on herroepelijk een rol gaan spelen bij de komende college-onderhande lingen. Tenzij het college van B en W zich niets aantrekt van het ad vies dat het van een meerderheid in de raadscommissie heeft gekre gen en toch, nog voor de raadsver kiezingen, besluit tot het nemen van een proef dit najaar. Winkeliers Een woordvoerder van de onder nemersvereniging KNOV wees gis teravond, namens een tiental win keliersorganisaties, een proef met een autovrije Breestraat af. Vol gens de winkeliers zal zo'n proef hun grote schade toebrengen. PvdA-fractievoorzitter Van der Molen koppelde het nemen van een proef aan het idee op zaterdag en koopavond een gratis bus door het centrum van Leiden te laten rij- den. Van der Molen zei er voorstan der van te zijn dat de gemeente een halve ton bijbetaalt aan de gratis opstapbus. De andere helft zou door de winkeliers moeten worden opgebracht. Links Leiden en D66 menen dat als de proef slaagt, de Breestraat op alle dagen van de week moet worden afgesloten voor alle ver keer, met uitzondering van bus en fiets. CDA en WD zijn eensgezind van mening dat de Breestraat pas een promenade kan worden als aan de westkant van de stad (omgeving Kort Rapenburg/Morssingel) is voorzien in een royale parkeergele genheid. Van verschillende kanten werd gisteravond ook gepleit voor een verbetering van de laad- en los- mogelijkheden op de Breestraat. Volgens wethouder Peters kan iedereen intussen wel bedenken waar de discussie over het ver keerscirculatieplan, voor wat be treft de Breestraat, in zal uitmon den. Van alle herinrichtingsvarian ten die de afgelopen jaren de revue hebben gepasseerd wordt de va riant met éénrichtingsverkeer op de Breestraat, Noordeinde en Kort Rapenburg als de meest aantrek kelijke aangemerkt. Vrouw door ijs LEIDEN - Een 50-jarige Leidse vrouw is gisteravond tegen negen uur van een wisse verdrinkings dood gered. De vrouw begaf zich op het ijs onder de Willem de Zwij- gerbrug, bij de Haarlemmertrek vaart. Een bewoonster van de Haarlemmerweg, mevrouw De Groot, die haar door het ijs zag zak ken, snelde onmiddellijk toe en bracht haar weer op het droge. De Leidse vrouw is in onderkoelde toestand naar het AZL gebracht. LEIDEN/STREEK - De werkloos heid in het gewest Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) is de afgelopen maand slechts iets gestegen, met 68 mensen, vooral in het rayon Leiden waar er 269 werk lozen bijkwamen. In het rayon Lis- se vonden 201 mannen en vrouwen werk, voor een belangrijk deel in- pakwerk in de bloembollenfex portbedrijven. pe werkloosheid onder jeugdigen en schoolverlaters is in de maand december van vorig jaar iets afgenomen. Het gewest Leiden telt momen teel 12.053 werklozen, van wie 4096 vrouwen. Meer dan de helft van hen (6583) woont in Leiden. In het gehele gewest is 9,7 procent van de mannelijke beroepsbevolking werkloos, tegen 11,2 procent een jaar geleden. Bij de vrouwen ligt dit percentage op 10.8 tegen 11,5 eind januari 1985. Volgens direc teur Tibbe van het arbeidsbureau moet hierbij worden bedacht dat de situatie in de stad Leiden veel zorgwekkender is dan in de omlig gende gemeenten. De toename van de werkloos heid, een jaarlijks terugkerend ver schijnsel in december, was vooral waarneembaar in de bouw (+111). De werkloze mannen die aan de slag kwamen vonden vooral werk in de horeca, handel en de algeme ne dienst. De vrouwen konden met name als inpaksters aan de slag. Het GAB verwacht dat deze banen in meerderheid tijdelijk zullen zijn. Eind maart is het inpakwerk in de bloembollensector verleden tijd, terwijl dit werk voor postorderbe drijven (Bakker en Willemse) tot en met april voor handen zal zijn. De jeugdwerkloosheid vertoont, volgens de gegevens van het GAB. een dalende curve. Eind januari stonden er 1283 werkloze mannen tot en met 22 jaar ingeschreven en 1252 vrouwen, respectievelijk 22 mannen en 118 vrouwen minder dan de maand ervoor. Van dege nen die werk vonden stond het me rendeel in het rayon Lisse inge schreven. Overigens telde het GAB een jaar geleden ruim 850 jeugdige werklozen meer dan nu. Hetzelfde beeld i« baar bij de werkloze schoolverla ters. Eind januari waren dat er 887, 373 mannen en 514 vrouwen. Eind december 1985 waren er by het GAB 96 meer (983) geregistreerd. Een jaar geleden, in januari 1985, bedroeg het aantal werkloze schoolverlaters nog 1229. Ook hier biykt dat degenen die aan de slag kwamen vooral in het rayon Lisse waren ingeschreven. Eind januari 1986 waren by het GAB 399 vacatures geregistreerd. Er kwamen er in die maand 446 bij, terwijl er 368 werden vervuld. Daarvan bemiddelde het GAB er 214. Moeiiyk vervulbare vacatures, die langer dan een drie maanden open blijven staan, zijn er volgens het arbeidsbureau nauwelijks: 27. De horeca in het rayon Lisse krijgt van het GAB de komende tijd extra aandacht. De GAB-direc- teur Van der Zwet van het rayon Lisse zei gisterochtend te willen proberen deze bedrijfstak wat meer service te bieden. Alle onder nemers in deze sector zal worden gevraagd hun vacatures te melden, opdat het GAB daarvoor in de om geving gagadigden kan vinden. In het arbeidsbureau in Lisse is een apart hoekje ingericht voor de ho- Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Ocgstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige Rayon Leiden Hillegom Lisse Noord wijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout Overige Rayon Lisse Totaal Gewest Mannen Vrouw» lec. 85 jan. 86 dec. 85 jan. 8b 152 171 96 91 613 662 256 252 4238 4390 2161 2193 386 385 183 193 226 236 151 150 115 120 67 61 26 28 16 18 333 327 190 195 76 77 36 38 93 100 59 54 3 4 2 2 6261 6500 3217 3247 304 296 229 181 256 243 201 160 441 434 280 244 211 220 168 130 174 173 115 98 86 91 40 34 2 2 1472 1457 1035 849 ADVERTENTIE CITIZEN POCKETMEMO 30 Nu kunt u overal uw boodschappen, Ideeën en onverwachte Invallen Inspreken in dit zeer handzame apparaat. De MEMO 30 Is geschikt voor minlkassettes met een opnametijd van max. 30 minuten. Tevens heeft dit handige dikteer apparaat een microfoon- aansluiting. vanj386^- voorFI. 232," Inclusief B.T.W. GELDIG TOT 28-2-'86 Kantoorinrichtingen Lekten leiderdorp Heartemmeretr 167 Rietschone 68 Tel: 071-141063 Tel.: 071-411141 Postbus 109 2300 BC Lelden Muurreclames Ze roepen herinneringen op aan fabrieken die niet meer be staan, aan sigaretten die niet meer worden gerookt, aan een tijd die voorgoed voorbij is: oude muurreclames. Op diverse plaatsen in Leiden kun je ze nog tegenkomen. Vaak zijn ze verkleurd en al ky kende realiseer je je dat het niet lang meer zal duren totdat ze voor goed weg zijn. En dat i i jammer zyn. Maar gelukkig is men nu van plan om die oude muurreclames eindelijk eens een nieuw verfje te geven. In het kader van de zo genaamde bijzondere regionale projecten wil het arbeidsbureau namelijk een opleiding opzetten voor het herstel van oude muur reclames. "Wij dachten: het moet toch mogelijk zyn om iets aan die muurreclames te doen voordat ze helemaal van de aardbol zyn verdwenen. Vandaar dat we me dio vorig jaar dit voorstel hebben gelanceerd", vertelt de directeur van het arbeidsbureau, Tibbe. "In het midden van de jaren,ze- ventig zyn ze al geïnventari seerd, dus het zou niet zo moei lijk moeten zyn om er aan te be ginnen. Je moet dan denken aan een project van drie a vier werk loze jongeren die onder begelei ding van een leermeester dit vak onder de knie proberen te krij gen". "Probleem is alleen dat je met eigendomsrechten zit. Anders gezegd: de eigenaars van de ge vels moeten toestemming geven. Doen ze dat niet, dan gaat dit project niet door". Nee, dat is het probleem niet, meent gemeenteambtenaar Van Stigt die ook een en ander van dit project afweet. "Er zyn al ge noeg mensen die het leuk zou den vinden als die reclame op hun huis wordt opgeknapt. Nee, "Het gaat om een project van twee jaar waarvoor we twee ton nodig hebben. Nu heeft het mi nisterie van sociale zaken al laten weten dat ze het in principe een leuk initiatief vinden, maar op bepaalde punten hebben ze vra gen aan ons. Daarover moet eerst gepraat worden en dan kan er pas worden begonnen". Van Stigt is overigens optimistisch gestemd over het project: vol gens hem kan er dit jaar nog wor den begonnen. Pijproken (1) B. Stapper, Nederlands kam pioen en voorzitter van De Leid- sche Pypsleutels, is ternauwer nood binnen of hij stopt vakkun dig een pijpje. Het is een heel ri tueel: hy gooit de inhoud van een zakje waar iets meer dan drie gram tabak in zit op een papieren vel en begint de tabak vervol gens zorgvuldig in zyn pijp te stoppen. Stapper is een meesterroker. Pas twee jaar lid van De Leid- sche Pijpsleutels en dan al Ne derlands kampioen, ga er maar aan staan. Of hy hoge ogen zal gooien op de Zuidhollandse Kampioenschappen die op 16 maart in Leiderdorp worden ge houden, durft Stapper niet te zeggen. Misschien doet hij niet eens mee. Immers: "die kampioen schappen worden door mijn ver eniging georganiseerd en mis schien ben ik wel te druk met heen en weer rennen". Later ty- dens het gesprek zegt hy: "Doe ik wel mee, dan zal ik sterke con currentie krijgen. Waarschijnlijk komt er een zeer sterke Belg naar de kampioenschappen". Toen hy twintig was rookte Stapper een tijdje pyp. Na enke le jaren hield hy weer op. Hy be gon weer te roken toen hy tame lijk dik was geworden. "Ik dacht by mezelf: als ik nou eens ging Muurreclames in Leiden, zoals deze bij de Haven, zullen worden opgepoetst, te bevorderen en mits er geld voor is. de werkgelegenheid (foto Wlm Dijkman» roken, ik bedoel, je loopt dan met een pijp in je mond en je zult dan misschien niet zo veel eten". Het hielp: hy viel vijftien kilo af. En hij had de smaak van het pijproken definitief te pakken. Pijproken (2) Op de vraag wat zo'n club van pijprokers nou precies doet, ant woordt Stapper: "We gaan met z'n allen vaak naar wedstrijden toe. Alleen in Nederland heb je al twaalf clubs en al die verenigin gen organiseren wedstrijden". Waarna hij een knipsel uit de krant tevoorschijn tovert. Stap per: "Dit gaat over de Drentse kampioenchappen die eind vorig jaar werden gehouden. Zyn we geweest". Stapper won. "En we gaan ook met een zeke re regelmaat naar het buitenland. We hebben bijvoorbeeld meege daan aan de wereldkampioen schappen in Frankrijk". Even la ter: "Nee, daar heeft niemand van ons iets kunnen winnen. Daar is de concurrentie zo groot. Vooral de Italianen zijn enorm sterk. Ja, hoe dat komt? Kende ik hun tactiek maar". Tactiek...is die sportterm ei genlijk wel van toepassing op het pijproken? Stapper reageert ver baasd: "Waarom niet, als ik u vragen mag? Bij ons gaat het ook om het winnen, net als bij andere sporten. En het is echt onzin als u zegt: het is alleen maar kwestie van je pyp zo lang mogelyk aan zien te houden". "Een ongezonde bezigheid? Waarom? Die rook gaat niet over de longen. Nee echt. u heeft hele maal een verkeerd beeld van de ze bezigheid. Er zijn ook mensen die denken: je zit daar maar een beetje met een pijp in je mon- d...en verder gebeurt er niets" "Maar zo is het niet. Tijden^ zo'n wedstrijd ben je weliswaar geconcentreerd bezig, maar on dertussen babbel je gewoon wat met de andere deelnemers. Zeer gemoedelijk allemaal. Alleen op het einde...als er nog twee deel nemers over zijn, dan wordt er om stilte verzocht". Pijproken (3) Nee. gemeenheid kent deze sport met, zegt Stapper. De con currentie is echt niet zo moor dend dat de deelnemers het liefst eikaars pypen zouden uitspugen. Slechts één keer heeft Stapper het tot nu toe meegemaakt dat ie mand zich niet volgens de regle menten gedroeg. Die persoon probeerde stiekem nog wat ta bak .in zyn pijp te stoppen. Het werd gezien en hij werd gedis kwalificeerd. Het Nederlands record staat op één uur en 56 minuten. Het we reldrecord ligt bijna op drie uur. Een nogal groot verschil dat Stapper wyt aan het feit dat in Nederland het pijproken pas de laatste jaren in opkomst is. "Maar het gaat nu wel snel in Nederland. Steeds meer mensen gaan inzien dat pijproken in wedstrijdverband een leuke be zigheid is. Er zyn pas weer drie clubs bijgekomen. En er staan drie verenigingen op de nomina tie om toe te treden" Aan het eind van het gesprek zegt Stapper: "En het is nog goedkoop ook. Met drie gram ta bak ben je een paar uur in de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3