LEIDSCH DAGBLAD Kerkelijke leiders uitgenodigd uwe gen dagblad ra bei on maar gewoon doen! Nederland tegen plan VS voor nul raketten Met aas kans op kanker Goedhart Bouwhuis Koppelstation van Russen in de ruimte Botha laat op laatste moment verstek gaan Verdachte Turk mag worden uitgeleverd Leider Siciliaanse mafia gearresteerd DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37940 ROOSENDAAL (GPD) - Gekleur de lokmiddelen voor vissen kun nen kanker verwekken. Dit blijkt uit een nog geheim rapport van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek (RIVO). Sportvissers gebruiken de laat ste jaren chemische kleurstoffen zo overvloedig dat vissen, vooral aal en baars, van kleur veranderen. Het eten van deze vis wordt nu na uitvoerige onderzoeken ernstig af geraden. vorig jaar als eerste alarm. Zij a MOSKOU (ANP) - De Sowjet-Unie heeft vandaag met succes een nieuw ruimtestation gelanceerd. Het Russische persbureau Tass zei dat de lancering plaatsvond ter ere van het 27ste congres van de com munistische partij, dat volgende week begint. Het nog onbemande station heeft de naam 'Mir' (vrede) gekre- gen, wat volgens Tass aangeeft dat J?®®J f het Russische ruimte-onderzoek wordt gekenmerkt door vreedza me bedoelingen. Het ruimtelaboratorium is uitge rust met instrumentarium voor we tenschappelijk onderzoek. Het nieuwe eraan is dat het beschikt over mogelijkheden voor koppe ling met zes andere ruimtetoestel len tegelijk. Zijn voorganger, Sal- joet-7, had twee koppelingsmoge lijkheden, waarmee al talrijke ke ren is geëxperimenteerd om kos monauten aan of van boord te brengen. Ook de 'Mir' is ingericht om kosmonauten te huisvesten. Tass zei niet wanneer het station zijn eerste bemanning krijgt, wel dat men de capaciteit voor de huis vesting aanzienlijk heeft vergroot en dat de automatische bediening van het instrumentarium tot een maximum is opgevoerd. De ver blijven voor de bemanning zijn groter dan die_ van het sinds 1982 om de aarde draaiende ruimtesta tion Saljoet-7. In speciale cabines beschikken de kosmonauten over een schrijftafel, een leunstoel en een slaapgelegenheid. Naast deze cabines zijn er in de 'Mir' ruimten voor technische arbeid, biologisch onderzoek en medisch onderzoek. Visserij-rapport over gebruikte kleurstoffen: gingen) dit verbod overgenomen. Een Roosendaalse visclub sloeg De overkoepelende Nederlandse Vereniging van Sportvissersfede- bood om in eigen viswater met ge- raties beraadt zich op 15 maart kleurde maden te vissen. Deze over een landelijk verbod. In Engeland is onlangs een alge- koepelend orgaan van Westbra- heel verbod voor het gebruik van bantse en Zeeuwse sportvisvereni- gekleurde maden bij wedstrijden afgekondigd. Bij het ministerie van landbouw en visserij wordt hard gewerkt aan wettelijke maat regelen. Een woordvoerder hoopt dat vis clubs zelf al maatregelen nemen: „Dat is doeltreffender, want het maken van wetten gaat nu eenmaal niet zo snel. Er zijn gelukkig al winkeliers die zelf met de verkoop van gekleurd aas zijn gestopt". Een recent onderzoek dat op de universiteit van Birmingham is uit gevoerd, heeft ernstige aanwijzin gen gegeven dat de kleurstoffen kanker kunnen verwekken. Een Engelse sportvisser, die in middels waarschijnlijk aan deze stoffen is overleden, bracht zelf thuis de maden op kleur; hield re serve-maden tijdens viswedstrij den tussen de lippen geklemd en rolde veelvuldig een sigaretje, ter wijl de kleurstof aan zijn vingers zat. De Keuringsdienst van Waren heeft vastgesteld dat er minimaal drie verschillende kleurstoffen zijn gebruikt, waaronder het mogelijk kankerverwekkende oilred tax. Hoewel maden de belangrijkste oorzaak zjjn van roodgekleurde vissen blijken er volgens het RIVO ook pakken met gekleurd voer in de handel te zijn. Komend weekeinde toch weer voetbal DEN HAAG (GPD) - Er wordt dit weekeinde weer gevoetbald. Vol gens competitieleider Jan Huij- bregts is ongeveer 70 procent van de velden van betaalde clubs be speelbaar. Alleen in het zuiden van het land is de situatie slecht. „De omstandigheden zijn welis waar niet anders dan vorige week, maar toen hebben wé rekening ge houden met de concurrentie van het WK schaatsen in Inzeil. Boven dien begint de 'speelruimte' krap te worden. We moeten voorkomen, dat we tijdens het wereldkam pioenschap in Mexico nog in touw zijn". Over het al of niet doorgaan van het amateurvoetbal en de landelij ke jeugdcompetitie wordt morgen beslist. GULLE PASSAGIER - Een chauffeur van een Enschedese stadsbus heeft van een onbekend gebleven vrouw een enveloppe met 3000 gulden gekregen. De enveloppe werd de bestuur der tijdens de rit overhandigd door een oudere vrouw, die vertelde dat hij er pas bij het eindpunt in mocht kijken. JOHANNESBURG (GPD/AP/ UPI) - Een groep vooraan- staande zwarte kerkelijke leiders is vandaag op het al lerlaatste ogenblik niet door de Zuidafrikaanse presi dent Pieter Botha ontvangen. De delegatie onder leiding van de anglicaanse bisschop Desmond Tutu, die zei uitgenodigd te zijn door de president, werd ontvan gen door de onderminister van wet en orde Adriaan Vlok. De voorzitter van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, Chris tian Beyers Naude, verklaarde na een verblijf van twee uur in de ambtswoning van Botha dat „de president niet voor een gesprek be schikbaar was". Aan het gesprek werd behalve door Tutu en Beijers Naudé ook deelgenomen door de voorzitter ROERMOND (ANP) - De Hoge Raad meent net als de rechtbank in Roermond dat er geen juridische bezwaren bestaan tegen uitleve ring van Samet A. (26) aan Turkije. De Turkse autoriteiten hebben daarom gevraagd omdat de man wordt verdacht van moord en van twee pogingen daartoe, daterend uit 1980. Minister Korthals Altes (justitie) dient uiteindelijk te be slissen of de Turk al dan niet wordt uitgeleverd. deelde vanochtend mee dat hij de minister dringend heeft verzocht om bij uitlevering van de man de garantie .van Turkije te eisen dat aan de verdachte niet de doodstraf zal worden voltrokken wanneer hij schuldig zou worden bevonden. De Roermondse rechtbank heeft begin januari, toen zij haar advies aan de minister uitbracht, er na drukkelijk op gewezen dat A. door Nederland slechts mag worden uit geleverd op' voorwaarde dat hij niet de doodstraf krijgt. In Turkije ROME - Sveja en Mikhail Flipov - een Bulgaars acteursechtpaar dat driejaar geleden asiel vroeg en kreeg in Italië - stonden gister avond stralend hand in hand met hun dochters Michaela (7) en Seve- rina (5) op het vliegveld Leonarda da Vinci in Rome. Eindelijk hadden de Bulgaarse au toriteiten de twee kinderen en hun 85-jarigegrootmoeder toestem ming gegeven Bulgarije te verla ten, zodat de familie zich in Italië kon herenigen. (foto ap> Ambassadeur poogt video te smokkelen TOKIO (AP) - De Russische ambassadeur in Japan is op het vliegveld van Moskou gearres teerd toen hij elektronische ap paratuur het land in probeerde te smokkelen. Dat hebben Ja panse media vandaag gemeld. Pjotr Abrasimov (73) zou in hechtenis zijn genomen we gens het bezit van 29 elektroni sche apparaten, waaronder een rekenmachine en een video recorder, zo berichtte het pers bureau Kyodo. Abrasimov, lid van het cen traal comité, was voorheen am bassadeur in Oost-Duitsland en werd vorig jaar als ambassa deur in Tokio benoemd. Het bericht werd ontkend door de Russische ambassade en door het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken. Kyodo had uit Japanse rege ringskringen vernomen dat Abrasimov nauwe banden on derhield met de overleden Rus sische leider Brezjnev, maar met de huidige partijleider Gorbatsjov op minder goede voet stond. van de Wereldbond van Hervorm de en Gereformeerde Kerken, Alan Busak, de katholieke bisschop Ma- nas Buthelezi, en de zwarte burger rechtenactivist Mike Beea. De ontmoeting tussen nobel- prijswinnaar Tutu en enige andere kerkleiders begon om half tien Ne derlandse tijd. „Wij zijn hier omdat de situatie in het land dat vraagt", vertelde Busak aan verslaggevers buiten het kantoor van de presi dent. „Wij hopen dat we de presi dent duidelijk kunnen maken hoe ernstig de situatie in het land is". Het onderwerp van gesprek zal ook zijn de problemen in de zwarte woonwijk Alexandra bij Johannes burg waar volgens de politie de af gelopen week 22 mensen om het le ven kwamen. Beyers Naudé: „Ons is verteld dat minstens 80 mensen vorige week zijn gestorven. Wij kunnen dat getal niet bevestigd krijgen en we zijn zeer bezorgd over de situa tie. Dat is de reden waarom we de president willen zien". De ontmoeting was niet van te voren aangekondigd. De kerklei ders trokken vanaf het vliegveld van Kaapstad direct in de richting van het kantoor van de staatspresi dent en na enige problemen wer den ze daar. toen binnengelaten. Tutu zei voordat hij naar binnen ging: „Wij zijn de gevangenen van de hoop en wij hopen daarom dat de president naar ons wil luisteren. Wij hopen dat hij zich zal realiseren dat wij hier niet voor de flauwekul zijn. We zijn hier omdat we een on derwerp willen bepraten dat zeer urgent is". Man met mes doodgestoken LEEUWARDEN (ANP) - Een 54-ja- rige man uit Leeuwarden is gister avond in zijn woning door messte ken om het leven gekomen. Gezien de aard van de messteken is het on zeker of er sprake is van zelfmoord, doodslag of moord, maar de politiè sluit moord niet uit. Het slachtoffer werd gisteravond om kwart voor negen nog levend gezien door zijn vrouw. Zij ging even weg, maar toen zij samen met haar twee kinderen om bij tienen thuiskwam, trof zij haar man le venloos in de woonkamer aan. Ge sprekken met familieleden en ken nissen van het slachtoffer leverden in eerste instantie niets op. De recherche heeft de woning af gezet en deze wordt bewaakt. Ne gen rechercheurs onderzoeken de zaak. Enschedese hoofdcommis saris D. IJzerman: 'Nieuwe politiekogel veiliger voor agent en slachtoffer'. PAGINA 5 Koning Hoessein van Jor danië laat PLO-leider Ara fat vallen. PAGINA 7 Ambtenaar koopkracht i mende jaren. Belgische voetbalbond door EK-loting in de pro blemen. PAGINA 11 Stichting Handen Thuis: 'Een attentie groeit vaak uit tot méér'. PAGINA 15 NU EINDELIJK TE KOOP: ENCYCLOPEDIEËN VOOR WEGGEEFPRIJZEN! 2 dagen lang opnjiming van B-keus en showroomwerken Kruisraketten stap dichterbij De Turk kwam op de laatste dag *taat dLe straf wel op moord; m Ne- van het pausbezoek in Nederland derla"d de minister die op 14 mei vorig jaar in Venlo aan, pintle met bij de Turkse autori- met een schietklaar pistool in zijn teiten willen bedingen dan pro bagage en valse reispapieren. beert de verdediger dit alsnog te werd daarvoor veroordeeld tot drie bereiken via een kort geding, maanden gevangenisstraf. Nadien bleef hij in arrest in afwachting van de resultaten van de uitleverings procedure en werd hij door de Ita liaanse justitie verhoord over een mogelijke medeplichtigheid aan een door een andere Turk gepleeg de, mislukte aanslag op de paus. A. heeft dat echter steeds ontkend. Zijn verdediger, mr. T. Hiddema, Boerderij brandt uit: putje zoek KROPSWOLDE (GPD) - Een overslaande schoorsteenbrand heeft een boerderij in het Gro ningse Kropswolde volledig verwoest. De brandweer kon het eerste kwartier niet over voldoende water beschikken omdat het waterputje onvind baar was. Het putdeksel bleek met een paar decimeter, grind te zijn bedekt. Ad van liempt chef sport NOS HILVERSUM (GPD) - Ad van ling van de NOS-televisie. Van Liempt zal Kees Boerhout opvol gen, die is benoemd tot hoofd van het bureau programmaleiding van de NOS. Ad van Liempt (36) werkt sinds 1982 als chef van de binnenland redactie bij het NOS-journaal. Daarvoor was hij o.a. chef nieuws dienst bij het Utrechts Nieuws blad. Van Liempt begon zijn jour nalistieke carrière in 1968 als sport redacteur bij het dagblad Het Cen trum. Matige tot strenge vorst Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend matige, plaatselijk strenge vorst, met mini mumtemperaturen tussen min 8 en min 12 graden. Middagtemperatuur rond min 2 graden, 's Nachts weinig wind, overdag matige oostenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: in het weekeinde moge lijk sneeuw en enige tempering van de vorst. Daarna in de nacht weer matige vorst en middagtemperatuur om het vriespunt. 21 februari 1986 Zon op: 07.43 uur, zon onder: 18.04 uur. Maan op: 13.33 uur, maan onder: 06.50 Onze showroom telt maar liefst 40 keukenopstellingen. Behoort dus tot 's lands grootste. Openingstijden: 8.30 -12.30 13.30-17.30 uur. Zaterdag: 10.00-16.00. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. 'H Papa' al jarenlang gezocht PALERMO (AP) - De 62-jarige Mi- chele Greco, volgens velen de lei der van de Siciliaanse mafia, is vandaag in een dorpje 40 kilometer buiten Palermo gearresteerd. Politie-informant en mafïa-ben- delid Tommaso Buscetta heeft de autoriteiten verteld dat Greco, be kend als 'II Papa' (de Paus), het on betwiste hoofd is van het gehele Si ciliaanse misdaadsyndicaat. Greco en zijn 58-jarige broer Sal- vatore worden al sinds 1982 door de politie gezocht. Zij werden in ju li 1984 tot levenslang veroordeeld als aanstichters van de moord op de rechter Rocco Chinnici in 1983. De Greco's zijn twee van de 474 verdachten m het massaproces te gen de mafia, dat op 10 februari werd geopend. Greco wordt ervan beschuldigd opdracht te hebben een minder vérgaande oplossing gegeven voor een reeks moorden, DEN HAAG (GPD) - Nederland heeft, met andere Europese NA- VO-landen, nee gezegd tegen een Amerikaanse voorstel Europa tot nul terug te brengen, maar wel een beperkt aantal SS-20 raketten toe te laten in het Aziati sche deel van de Sowjet-Unie. Dit betekent dat de voorgenomen plaatsing van kruisraketten in ons land weer een stap dichterbij is ge komen. Het Amerikaanse voorstel is een antwoord op het plan van Sowjet- leider Gorbatsjov om de wereld te gen het jaar 2000 te verlossen van kernwapens. Als het idee van de Amerikanen zou worden uitge voerd, behoeft Nederland niet tot plaatsing van kruisraketten in 1988 over te gaan. De Amerikaanse defensie-ex perts Nitze en Rowny hebben Eu ropese en Aziatische regeringen onlangs met het VS-voorstel ge confronteerd, maar het werd afge wezen door Engeland, Frankrijk, België Nederland en Japan. Naar het oordeel van de Europe se NAVO-landen behouden de Russen bij het plan van Gorbatsjov nog zoveel overwicht aan nucleaire en conventionele bewapening op het Europese strijdtoneel, dat i nog steeds niet gereageerd op een minder vérgaand Amerikaans voorstel van 1 november vorig jaar, dat mikt op een vermindering van het aantal middellange-afstandsra- ketten (INF-wapens) tot 140 lan- ceerinrichtingen aan beide kanten. Amerikanen en Russen wensen een apart INF-akkoord, al was het maar om het succes van een nieu we top tussen Reagan en Gorbats jov te garanderen en de kans op meer akkoorden over strategische- en ruimtewapens te vergroten. De Russen hebben daarvoor hun eis dat het Amerikaanse Star Wars of SDI-programma moet worden ge schrapt, laten varen, terwijl de Amerikanen nu bereid zijn de Rus sen een beperkt aantal (rond de 80) SS-20 raketten met drie kernkop pen te laten in het Aziatische deel van de Sowjet-Unie. Over de consultaties binnen het bondgenootschap wordt het diep ste stilzwijgen bewaard. Maar bronnen in diverse hoofdsteden bevestigen dat een Amerikaanse strategische- variatie op de nul-optie die Reagan SfiS||jjftf ~^al in '81 lanceerde geen enkele kans maakt. (zie verder pagina 7) waaronder die op mafiabestrijder generaal Carlo Dalla Chiesa en diens vrouw. Hij wordt ook be schuldigd van drugssmokkel en 'misdadige vereniging'. In februari van het vorig jaar ont dekte de politie onder een landhuis de buurt van Palermo een gehei- Morgen zal de Amerikaanse pre sident naar verwacht een tipje op lichten van de sluier die nog steeds hangt over het westerse antwoord op de voorstellen van Gorbatsjov. In de meeste Europese hoofdste den wordt niet verwacht dat Rea gan het achterste van zijn tong zal schuilplaats, die mogelijk door laten zien. Bij de Amerikaans-Rus- Greco en zijn bende gebruikt was, sische onderhandelingen in Genè- hetgeen een aanwijzing voor de ve hebben de Russen namelijk nog verblijfplaats van Greco vormde. geen enkel inzicht verschaft in de Salvatore Greco is nog steeds op details van het Gorbatsjov-plan. vrije voeten. Bovendien hebben zij in Genève NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I per maand 22,70 [j per half jaar 134.90 (alléén mogelijk mef automatische betaling) r per jaar 256 90 per kwartaal 67.45-uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon 2300 VB Leldtrv i controle bezorgmi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1