Beeldhouwer knapt brandweergarage op Nachtvorst dodelijk voor perkplantjes Elfstedentochtop Wijde Aa Besteldienst veiling Flora lijkt succesvol Bromfietser aangereden in Nieuwveen Vijf jaar cel geëist tegen medeplichtige bankoverval in Rijnsburg Subsidie voor oud pand blijft uit Thuisbroei r Druif DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 PAGINA 17 RIJNSBURG - De besteldienst voor inkopers van bloemen bij vei ling Flora in Rijnsburg is een groot succes aan het worden. Deze be steldienst bezorgt bloemen naar verschillende plaatsen in het land. Deze week werd de inhoud van het duizendste veilingwagentje met ongeveer 10.000 bloemen bij een inkoper bezorgd. "Een gat in de markt", zo noemt H.C. Hoogervorst, coördinator con- tactwerk van veiling Flora, de be steldienst van de bloemenveiling. De dienst brengt onder meer bloe men naar handelaren die bij de vei lingen in Aalsmeer en in het West- land een box hebben en die in Rijnsburg hun inkopen hebben ge daan. "Halverwege de vorige maand zijn we met deze service voor de handelaren begonnen. Op dit mo ment rijden er 10 tot 12 vrachtwa gens per dag naar verschillende plaatsen in het land", aldus Hoo gervorst. NIEUWVEEN - Een bromfietser uit Nieuwveen is vanochtend ge wond geraakt nadat hü in botsing kwam met twee auto's. Het onge luk gebeurde op de kruising van de Oude Spoorbaan en de Achterweg in Nieuwveen. De bromfietser ver leende geen voorrang aan een auto, kwam hiermee in botsing en werd tegen een stilstaande auto gewor pen. De automobilisten zijn niet gewond geraakt, de bromfietser is met een gebroken been en een hoofdwond overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De bromfiets is totaal vernield. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 15-jarige jongeman liep gister avond rond zes uur lichte verwon dingen op nadat hij op de Oranje Nassausingel in Alphen werd aan gereden door een automobilist. De jongeman stak ter hoogte van de Verlengde Marnixstraat lopend over en gaf geen voorrang aan de auto, waarvan de bestuurder niet meer kon reageren Met lichte verwondingen werd het slachtoffer overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. Na een korte behandeling mocht hij het ziekenhuis weer verlaten. "Dit betekent dat deze handela ren met een personenauto naar de veiling kunnen komen en dat wij tegen een geringe vergoeding voor het transport zorgen", aldus Hoo gervorst. Op dit moment wordt al leen voor de groothandelaren dit transport verzorgd. "We weten nog niet hoe het zich verder zal ontwik kelen", aldus Hoogervorst. DEN HAAG (ANP) - Het Haags ge rechtshof heeft gisteren vyf jaar gevangenisstraf geëist tegen een Italiaan uit het Franse Duinker ken. De man wordt verdacht van medeplichtigheid aan een gewa pende overval op een bank in Rijnsburg. De overval werd 1 maart vorig jaar gepleegd. By de overval zou den deze man en zyn vriend ruim een ton hebben buitgemaakt. Twee personeelsleden van de bank raak ten gewond. De één werd op het hoofd geslagen, de ander kreeg een schotwond in de arm, waardoor het bot verbrijzelde. De Haagse rechtbank veroor deelde de Italiaan tot vier jaar cel, maar de procureur-generaal vond een jaar méér wel op zijn plaats omdat de man een groot aandeel in de geweldpleging zou hebben ge had. Het openbaar ministerie was echter niet in beroep gegaan, dat had de Italiaan zelf gedaan: hy ont kent elke betrokkenheid by de overval. Volgens de verdachte heeft hij op 28 februari en op 2 maart gewoon in Duinkerken zijn werk als buschauffeur gedaan. Hij kon tussen zijn diensten door niet even naar Nederland om een over val te plegen, was zijn verweer. De procureur-generaal vond dit alibi niet aanvaardbaar. De zaak tegen zijn vriend, die door de rechtbank tot acht jaar werd veroordeeld, is aangehouden. Uitspraak in deze zaak op 5 maart. Deelnemers aan de echte Elfstedentocht hebben daar natuurlijk geen tijd voor, maar de Woubrugse leerlingen >en stempelpost onderweg lekker een kop warme chocolademelk. (foto Nanno Bioupot) WOUBRUGGE - Toch een Elfste dentocht? Wie gisteren in de buurt van de Wijde Aa is geweest heeft niet gedroomd, al lagen Leeuwar den en Hindelopen wel erg dicht bij elkaar. Over een afstand van twaalf ki lometer zijn elf stempelposten te zien. Kinderen van de rooms-ka- tholieke basisschool Ter Does in Hoogmade en van de christelijke nationale school in Woubrugge trotseren de ijskoude wind en pas seren met een enthousiast 'we heb ben het gehaald' de laatste post van deze alternatieve Elfstedentocht. Bij de finish blijkt warme chocomel een goed medicijn te zijn tegen tra nen van de kou. Ruim 325 kinderen van de twee scholen schaatsen dik ingepakt, met rode gezichtjes, over de plas. Sommigen heel professioneel, diep liggend met de handen gekruist op de rug, anderen krabbelen dapper over het ijs aan de hand van vader of moeder. Een wedstrijd is het niet, maar de meeste kinderen willen toch zo snel mogelijk de tocht uitrij den. Een aantal kinderen schaatst de tocht zelfs twee of drie keer, wat dus neer komt op ongeveer veertig kilometer. In Woubrugge kunnen de verkleumde kinderen en ouders zich te goed doen aan warme choco lademelk, terwijl in Hoogmade een 'stevige reep' er wel in gaat. Eigenlijk zijn er twee tochten, al thans twee richtingen. Woubrugge en Hoogmade zijn de twee start plaatsen, waar de kinderen ook weer over de finish komen. Onder weg moeten de elf posten worden aangedaan en moeten letters wor den opgeschreven die op borden bij de posten staan. Aan het einde van de rit krijgt elke deelnemer een zo genaamd Elfstedendiploma. De ge noteerde letters kunnen extra waarderingspunten op het Elfste dendiploma opleveren. Voor de kleinere kinderen is een kortere route aangegeven. Op de helft van de 'echte' tocht, bij Frane- ker en IJlst dus, kunnen ze begin nen aan de terugtocht, op veilige afstand van een wak. Het wak - precies in het midden van de plas - is afgezet. Dat was misschien niet nodig geweest, want de kinderen zijn zo verstandig vooral langs de kant te schaatsen om zo min moge lijk last te hebben van de snijdende wind. Contact Het gure weer was niet de enige dissonant tijdens de alternatieve Elfstedentocht, want de derde ba sisschool uit het dorp ontbrak. De kinderen van de openbare basis school Esselyckerwoude waren niet op het ijs te vinden. Bij de vorige mini-Elfstedentocht was de open bare school ook al niet van de par tij. De school vond het ijs te gevaar lijk en trok zich terug. De twee an dere scholen organiseerden toen sa men de tocht. Volgens onderwijzer Jos Lotens van de christelijke school, de orga nisator van de schaatstocht voor de Woubrugse scholieren, heeft de openbare school geen trek in de or ganisatie. "Wij hebben de indruk dat de openbare school wel wil deelnemen aan de tocht. Maar daar zijn wij dit jaar niet inge trapt". Directeur D. Boersma van de 'openbare' wijst de kritiek, dat zijn school niet wil helpen bij de organi satie, van de hand. "Ik. heb er ei genlijk geen woorden voor", zegt Boersma. "Wij betreuren het dat het zo is gelopen. We hadden na tuurlijk graag willen meedoen, maar we zijn gewoon te laat op de hoogte gesteld. Vanzelfsprekend hadden we ook wat aan de organi satie willen doen". door Jeannette van Haatten Van Bommel is oorspronkelijk af komstig uit Utrecht, waar hij zijn kandidaatsexamen volkenkunde haalde. Hij vond geen geschikt on derwerp om op .af te studeren en ging het onderwijs in. Hij gaf woonwagenkinderen in Vleuten les in handenarbeid. "Zwaar werk, normaal zijn het tropenjaren, toch waren er collega's die er al tien jaar zaten. Daarna werd ik beeldhou wer en verhuisde naar Nieuwkoop. Omdat mijn vriendin er woonde en gewoon omdat het zo'n leuk plaats je is. Het ligt mooi landelijk, maar wel aan de rand van alles. Op den duur werd het ontbreken van een atelier een probleem en ik ging zoeken, zowel hier als in Utrecht. Ik kreeg een tip. De gemeenteraad had veertien dagen bedenktijd voor de sloop van de oude brand weergarage. Het was precies wat ik zocht, maar ik moest wel snel zijn want na twee weken ging het tegen de grond", vertelt Van Bommel. Het uit 1916 daterende pand was jarenlang een gereformeerde kerk en deed daarna dienst als brand weercomplex werd het overbodig. B en W wilden het slopen en de vrijgekomen ruimte betrekken bij een nieuw bouwplan. De gemeen teraad aarzelde echter omdat het gebouw door zijn historie bij een bepaald gedeelte van de bevolking geliefd was. Uiteindelijk werd be sloten het pand aan Van Bommel te verkopen. Advocaat Het voorlopige koopcontract werd in juni '83 getekend, maar er ontstonden wat problemen tussen Van Bommel en de gemeente over de btw die moest worden betaald. Bovendien eiste de gemeente rente over de koopsom toen het voorlo pig koopcontract was getekend. In het eerste geval kreeg Van Bom mel gelyk van de belastingdienst, in het tweede was er een kort ge ding nodig om de gemeente te overtuigen. Na de juridische haarkloverij werd in februari 1984 het definitieve contract getekend. Maar Van Bommel heeft naar zijn zeggen sindsdien problemen met de gemeente: "Vanaf dat mo ment heeft het gemeentebestuur me toch wel dwarsgezeten, met na me burgemeester Seinstra. Hy zei letterlijk: 'Ik zal zorgen datje er uit gaat'. Zowel uit zijn spreekkamer, waar ik op dat moment was, als uit Nieuwkoop. Kort daarna werd me het bouwverkeer onmogelijk ge maakt. De gemeente dumpte een hoop zand voor mijn oprit en dat mag natuurlijk nooit". "De bouwvergunning die ik aan vroeg", gaat Yan Bommel verder, "werd toegewezen. De verbou- wingskosten zijn natuurlijk enorm en ik vroeg dus subsidie aan via de wet particuliere woningverbete ring. Ik maakte een maquette, waarop duidelijk te zien is hoe de buitenkant moet worden en stelde een plan op, samen met een mede werker van de gemeente. Het gaat om zes bouwkundige onderdelen. Met vijf daarvan is het ministerie het niet eens, de aanvraag werd af gewezen". "Via dezelfde wet diende ik een tweede aanvraag in voor subsidie, want meestal wordt een verbeterde aanvraag wel goed bevonden. We stelden hem heel zorgvuldig op. De nieuwe aanvraag diende ik op 12 november '84 in en nu kreeg ik en kele weken geleden bericht dat ook deze aanvraag is afgewezen, omdat de minister in november vo rig jaar de subsidiekraan heeft dichtgedraaid. Maar dat gaat om nieuwe aanvragen. Mijn aanvraag was al lang voor die datum ver stuurd en aan alle voorwaarden was voldaan. Is die dan ergens op een postkamer blijven slingeren of in een la blyven liggen? Enkele maanden geleden belde ik het mi nisterie op, maar ze hielden de boot af', vertelt Van Bommel, die suggereert dat de aanvraag by de gemeente is blijven liggen. "Van de twee stenen die in Nederland worden gemetseld, wordt er één door de overheid betaald. Volgens de gemeente kom ik echter niet in aanmerking voor provinciesubsi die". Gemeentelijke woordvoerder A. van Rijs ontkent dat Nieuwkoop Van Bommel dwars zit. Helemaal niet, zegt Van Rys, 'wy zyn de man altijd behulpzaam geweest'. Vol gens de ambtenaar is zelfs de ge meentelijke subsidieverordening "Van elke twee stenen die in kom niet in aanmerking voor (foto Nanno Bioupoti nog bekeken om Van Bommel op die manier alsnog aan een subsidie te helpen nu het rijk niet wenst by te dragen. Maar de Nieuwkoopse verordening bleek die mogelijk heid niet te bieden. Intussen gaat de beeldhouwer verder met de verbouwing. Hy geeft een vriend, die hem is komen helpen, enkele aanwijzingen. "Per soonlijk heb ik met niemand pro blemen. Integendeel, by alles wat ik in die twee jaar heb gedaan, kreeg ik hulp. Er is voor my getim merd, getekend, geverfd en ge sjouwd. Vanaf het begin hebben vrienden meegewerkt en ze doen dat nog steeds". Niet zonder trots laat Van Bom mel het resultaat van twee jaar on gesubsidieerd bouwvakken zien. Een gedeelte aan de voorkant is net klaar. Ruime, witgepleisterde vertrekken, badkamer met verzon ken bad en een comfortabele keu ken. "Dat is niet voor myzelf, dit gaat de hypotheek betalen", zegt hy over het woongedeelte. Een ate lier om rustig te kunnen werken is er nog steeds niet. Tot die tyd is beeldhouwer Koos van Bommel bouwvakker. Het hoeft maar een heel klein beetje naar voorjaar te ruiken, of Nederland begint massaal met het buitenzet ten van de bloemetjes. Bij tuinieren in het voorjaar wordt vrijwel onmiddel lijk gedacht aan heldere, fèlgekleurde teer-uitziende zo- merplantjes. Eenmaal uitgeplant groeien ze als kool en binnen de kortste ke- staat de balkonbak of de bor der vol met kleurige plantjes. Het is echter, hoe jammer ook, nog veel en veel te vroeg om de eenjarige perkplanten buiten uit te planten. De vorst moet niet al leen uit de grond, maar ook uit de lucht zijn. Een flink nacht vorstje en het doodsvonnis van plantjes is getekend, 'och wordt er momenteel al perkplanten gewerkt. Bij N. Segaar, tuinder in Voorschoten, staan tienduizenden piepkleine plantjes dapper te groeien. Half januari heeft Segaar de eerste ge zaaid. "We zaaien eigenlijk door tot eind mei. Zodoende hebben we tot in augustus petunia's en afrikanen", vertelt de tuinder. Voordat de zaadjes in de grond worden gelegd worden ze 24 uur water geweekt: "Dat bevor dert een goede en gelijkmatige opkomst". De tweede stap in het opkweekproces is het oppotten de jonge plantjes een week of vier na het zaaien. Stuk voor stuk worden tienduizenden zaai lingen in perspotten gezet en op de grond in de kas uitgezet. Al leen 's nachts wordt de kas ver warmd. De planfjes groeien min of neer vanzelf. Het enige wat de tuinder nog te doen heeft is wa ter en mest geven en een enkele bespuitingen tegen luis uitvoe- "De consument wil geen grote planten. Bij de aankoop moet de perkplant mooi compact zijn. Staat ze eenmaal in de tuin dan vindt de consument het wèl leuk als ze tegen de klippen opgroeit", weet Segaar. Vandaar dat er tij dens de opkweekperiode in de kas drie keer met een groeirem- mend middel wordt gespoten. "Doen we dat niet dan worden het dweilen". Segaar heeft, ook al duurt het nog maanden voor het zover is, nog wel wat tips voor het uit- planten van de perkplanten. "Het belangrijkste is voldoende ruimte. Ze mogen nooit dichter dan 15 centimeter bij elkaar staan. Voor de rest moet de standplaats zijn afgestemd op de plant. Afrikanen kunnen best in de schaduw maar een Petunia die niet in de zon staat zal nooit goed groeien, pie blyft kwar- Er is een enorm assortiment perkplantjes beschikbaar. Toch blijken de meeste tuin- en bal- konbezitters 'soortvast'. "Afrika nen, violen, petunia's en leeuwe bekken worden elk jaar goed verkocht. De meeste mensen ne men daarvan een heleboel mee en kopen daarnaast, voor de leu- kigheid, een paar andere plan tjes. Wat wel opvallend is, is dat in het voorjaar niemand donker paarse bloemen wil. Iedereen koopt bijvoorbeeld gele of licht blauwe violen. Later in het jaar, zo tegen juli en augustus wil op eens iedereen donkergekleurde violen en petunia's". Het is wat vroeg, zo net na de wintersportvakantie, maar Se gaar heeft wel alvast een goede tip voor diegenen die met zomer vakantie gaan. "Knip alle bloe men en knoppen uit de perk planten. Als de mensen dan na drie weken weer thuis komen staan alle perkplanten volop in bloei. Een mooiere thuiskomst kun je je nauwelijks Hoewel de lente buiten nog even op zich laat wachten, zijn bin nenskamers de komende dagen weer honderden bolbloemen te' bewonderen. De thuisbroeiers uit Lisse en omgeving hebben de N. Segaar bij de nog heel jonge perkplantjes: "In het voorjaar wil iedereen helder e afgelopen maanden met het no dige kunst- en vliegwerk bollen in bloei getrokken. In de herfst van het vorig jaar zyn de bollen in potten in de grond gegraven om er in januari weer te worden uitgehaald. Spe lend met de temperatuur en de hoeveelheid water hebben de thuisbroeiers het voor elkaar ge kregen om alle bolbloemen tege lijkertijd in bloei te trekken. N. van Wieringen vertelt dat het trekken van de bollen voor spoedig is verlopen. "We hebben een zacht najaar gehad waardoor de bloemontwikkeling binnen de bol prima is geweest. Omdat de bollen voordat ze in de grond werden gezet al een koudebe- handeling in de koelcel hadden gehad is ook aan de koudebe- hoefte van de bol voldoende vol daan. Half januari zijn de potten naar binnengehaald. Vanaf dat moment kwam het aan op het vakmanschap van de thuis broeiers. Het vergt nogal wat 'feeling' om de bloemen juist ko mend weekeinde in bloei te heb ben". Aan de thuisbroei, waaraan een wedstrijd is gekoppeld, de den 63 deelnemers uit vrijwel al le gemeenten uit de bollenstreek mee. Twaalf deelnemers trekken dit jaar voor het eerst bollen in bloei. Hoewel de organiserende commissie de beginnelingen ex tra heeft begeleid en voorgelicht is er bij de twaalf toch nog wel wat mis gegaan. De krokussen en irissen zijn reeds uitgebloeid. De tulpen, hyacinten en narcis sen bereiken wèl op het juiste tijdstip het bloeistadium. Het komende weekeinde wor den alle bloemen tijdens de huis- broei- en bloemenshow 'Lente Flora' tentoongesteld in de Ho- baho-hallen in Lisse. Iedereen kan gratis naar de bloemen pracht, de tentoonstelling be slaat 1000 vierkante meter, ko men kijken. Op vrijdag 21 februari opent burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse om 19.30 uur de ten toonstelling. Vrijdagmiddag beoordeelt een jury bestaande uit echte 'bolkenners' de inzen dingen. De tentoonstelling is vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur ge opend. Op zaterdag en zondag kunnen geïnteresseerden van 09.00 tot 20.00 uur terecht. De laatste dag, maandag 24 februari, staan de deuren van 09.00 tot 17.00 uur open. Bij druiventeelt denken we doorgaans aan lekker warme streken zoals Zuid-Frankrijk en Spanje. Toch is het ook mogelijk in ons koude kikkerlandje bui ten druiven te telen. Er bestaat een aantal rassen dat speciaal ge schikt is voor de teelt in koudere gebieden. Druiven kunnen heel best op de oost- of westzijde groeien mits er elke dag een paar uurtjes zon komt. Het witvruchtige 'koude' ras 'Vroege witte van der Laan' is jammergenoeg erg meeldauwge- voelig. Het zal bij de teelt hiervan nodig zyn deze schimmelaantas ting goed in de gaten te houden. Als blauwvruchtig ras doet Glo rie van Boskoop het goed in deze streek. De druif Rembrandt groeit ook wel goed maar is qua smaak duidelijk minder dan de Glorie van Boskoop. Druiveranken groeien enorm snel. Het kan in het begin wat kaal aandoen maar in de meeste gevallen is het raadzaam niet meer dan een struik te planten. Een druif die het naar haar zin heeft kan namelyk in een groei seizoen uitlopers van ze» tot ze ven meter vormen. Planten is mogelijk zodra de vorst goed uit de grond is, m niet later dan april. Maak t ruim plantgat, zo'n 70 centimeter diep. In het plantgat gooit u tuin grond gemengd met potgrond of compost. De druif houdt van een kalkrijke grond. Op zure gron den kan het nodig zijn wat extra kalk toe te voegen. Na het planten moet de struik goed vochtig worden gehouden. Dat bevordert de wortelontwik keling en zorgt er dus voor dat de struik goed aanslaat. Een flinke paal naast de rank voorkomt dat de jonge aanplant bij de eerste maartstormen omwaait. Om de struik een goede vorm te geven (bijvoorbeeld wanneer u de rank over een pergola wilt laten lopen) moeten de lange uitlopers wor den geleid. Met speciaal bind touw kunnen de takken worden vastgezet. MONICA WESSELING NIEUWKOOP - "Beeld houwen, vergeet het maar even. De laatste twee jaar ben ik bouwvakker", ver klaart Koos van Bommel (36), eigenaar van de voor malige brandweergarage aan de Nieuwveenseweg 2 in Nieuwkoop opgewekt. Hij klopt het cement van zijn overall en warmt zich bij het gezellige potkachel tje, dat midden in een ach terkamertje van drie bij drie meter staat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17