'Resultaat staat centraal' 'Russen zijn toch ook maar mensen Buren in de ban van de televisie Belgische voetbalbond in problemen Martinus in EC-finale Hans van der Zee opvolger van Theuns bij Quick Boys Eervolle invitatie RB Katwijker René Guyt valt in de prijzen Sef Vergoossen blijft DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 BRUSSEL (GPD) voetbalbond heeft vonden voor de drastisch terugge lopen belangstelling bliek Niet De Belgische zover de schuld helemaal op de te- oorzaak ge- levisie te gooien. Net als in Neder land is de kwaliteit van het Belgi- het pu- sche betaalde voetbal aan zware in- het (betaalde) voetbal, flatie onderhevig. Het peil van de de spelverruwing, het doorsnee wedstrijd is bedroevend. slechte voetbal of zelfs maar de Maar zoiets is niet zo makkelijk weersomstandigheden zijn de bron met drastische maatregelen te be- de ellende, maar de tv. Er wordt zoveel voetbal op de tv gebracht, dat de modale voetbal supporter niet meer zijn huis uit komt voor een koude tribuneplaats maar liever met de benen op tafel en het pilsje in de hand naar de 22 achter een bal rennende kijkt. De belangstelling sche voetbal is inderdaad aan het dalen. Het dieptepunt werd bereikt op 2 februari toen vorderen. Een voetballoze tv is dan wel zo gemakkelijk. En de weinige 'supporters' die er dan nog overblijven, zijn in veel^ge- vallen ook niet de mensen die de KBVB graag op de tribunes ziet. Wie mocht denken dat alleen in Nederland en Engeland voetbal vandalen bestaan, heeft het mis. het Belgi- De Belgische spoorwegen kunnen er over meepraten. De beelden van totaal vernielde treincoupés, opengesneden ban- gen wedstrijden uit de hoogste ken en ingegooide treinruiten be- klasse tesamen slechts 40.000 men- ginnen ook tot de vaste verschij- kwamen kijken. Bij de meeste ningsvormen te horen. De F-sides eerste-divisie wedstrijden slechts enkele duizenden op de tribune. heten hier X-side (van FC Ant werp) of Red Side (van Kortrijk), hun gedrag en reputatie De Koninklijke Belgische Voet- identiek. Vooral de Antwerpena- worden telkens met angst en balbond wil nu de strijd aanbinden met het tv-voetbal in de hoop zo de vreze tegemoet gezien, mensen weer naar de stadions te kunnen lokken. Daarbij worden drastische maatregelen niet ge schuwd. Op de vergadering van de profsectie van de UEFA zal de KBVB volgende week voorstellen het rechtstreeks uitzenden van voetbal te verbieden. De Belgen verzetten zich daar mee in het bijzonder tegen de Brit ten, die al enige tijd op zondagmid dag rechtstreekse voetbalversla gen op de tv-brengen. Dé Engelse televisie is in België storingsvrij te ontvangen en voor een goede En gelse competitie-match willen heel wat voetballiefhebbers best even gaan zitten. De krant Het Laatste Nieuws be rekende deze week dat het op zon dag mogelijk is om via de Belgi sche kabel vanaf 12.00 uur 's mid dags tot middernacht - met slechts enkele uren 'rust' - vrijwel onafge broken naar voetbal te kijken. Overigens gaan de Belgen niet AMSTELVEEN (GPD) Twee jaar geleden, toen Brother/ Martinus zich voor het eerst op Europees niveau manifes teerde, hoorde hij er nog niet echt bij. Hij draaide in elke wedstrijd wel een rondje mee om de geringe lengte van spelverdeler'Avital Selinger op te vangen, maar een basis plaats zat er nog niet in voor Pieter-Jan Leeuwerink. De vorig jaar geplande doorbraak lukte ook niet helemaal, maar dit seizoen heeft de 24-jarige volleyballer uit Wormer zijn stekkie gevonden bij de sterkste volleybalploeg van Nederland. Niet als middenblokkeerder, een plaats waar voor hij leek aangewezen, maar als buiten-aanvaller. k Pieter-Jan Leeuwerink Arie Selinger, de veel geprezen trainer/coach van Martinus, zag al énel in Leeuwerink de ideale man voor de buitenkant, waardoor in ternational Marco Brouwers naar het midden verhuisde. Een ge slaagde wissel, bleek al snel. „Hij heqft gewoon een enorme kijk op BRUSSEL (GPD) De loting voor het Eu ropees kampioenschap voetbal in 1988 zet de Belgische regering en de voetbalautori teiten voor problemen. België is namelijk ingedeeld in een groep met Schotland en dat land valt na het Heizeldrama van mei 1985 onder de ban die de Belgische rege ring over het optreden van Britse sport ploegen in België heeft uitgesproken. Na het drama in het Heizelstadion voor de aanvang van de Europa-Cup-I-fina- le Liverpool-Juventus besloot minister Nothomb van binnenlandse zaken voor on bepaalde tijd Britse (dus ook Schotse) ploe gen het spelen in België te verbieden. In België vraagt men zich nu af wat te doen na de EK-loting. Op 12 maart komen in Brussel vertegen woordigers van alle vijf landen uit de be trokken poule bijeen om afspraken te ma ken over de wedstrijdkalender voor het EK in West-Duitsland. Die vijf zijn, naast Bel gië en Schotland: Ierland, Luxemburg en Bulgarije. In Brussel wordt al gezegd dat de Belgi sche regering bereid is het speelverbod voor deze ene gelegenheid (een wedstrijd) op te heffen mits de Belgische voetbalbond daarom vraagt. Anders zou België genood zaakt zijn de thuiswedstrijd tegen de Schot ten elders in een ander land dus te spelen. De Belgische voetbalbond zal op 12 maart aan de Schotse bondsvoorzitter Er nie Walker vragen om de thuiswedstrijd te gen de Schotten in elk geval helemaal aan het einde van de wedstrijdkalender te plaatsen, dus in de late winter van 1987-'88. Dan zijn inmiddels bijna drie jaar verstre ken sinds het Heizeldrama en lopen ook de UEFA-schorsingen tegen Britse équipes op hun einde. De KBVB lijkt ook vastbesloten om de kwalificatiewedstrijd tegen de Schotten, in dien die wel in België verspeeld mag wor den, niet in het Heizelstadion te laten door gaan. Dan zal wellicht worden uitgeweken naar het Anderlechtstadion of dat van Club Brugge. Fred Segaar AMSTERDAM - Hans van der Zee wordt met ingang van het volgend OOOr seizoen de nieuwe trainer van Quick Boys. De 30-jarige inwoner van het onder de rook van Amster dam gelegen Diemen voldoet vol gens het bestuur van de eersteklas- zit van bet diploma Oefenmeester ser aan de profielschets, die na het D heeft opgedaan, moet straks op aangekondigde vertrek van Rob Nieuw Zuid in praktijk worden ge- Theuns moest worden vervaar- bracht. Daar komt hij overigens digd. De 'tekening' leverde het niet onbeslagen ten ijs, wanPhij beeld op van een jonge, ambitieuze heeft niet alleen ervaring opgedaan bij zijn huidige club. Ook geeft hij ri cursisten die opmoeten et examen Oefenmeester 3 jeugdtrainers. oefenmeester, die ook nog varing moest hebben met het over brengen van zijn visie op een groep. 'Dus' viel de keuze op Van der Zee, leraar aan de Amsterdamse Grafische School en als trainer Freek de Jonge voor het tweede jaar actief bij het in de derde klasse van de zondag- De tljd die overblijft vult hij met competitie uitkomende Schoten, voetballen bij de reserves van de Opmerkelijke uitspraken van de zaterdagtak van Zeeburgia. "In dat op het oog zelfverzekerde oud- team zit bijvoorbeeld ook Freek de jeugdspeler van Ajax:Ik kom niet Jonge Een heel gezeUig elftal voor de populariteitsprys naar Kat- waarin ik laatste man speel„ Dat wijk. En: Ik ben blij met Quick fcan ^ij volgend jaar dus vergeten, Boys maar de spelers mogen ook want dan zal de trots van Katwijk best blij zijn met mij En. Het re- aj zjjn üjd opslokken. "Quick Boys sultaat staat centraal zil aan de top van Nederland. Die De citaten zijn her en daar uit het vereniging heeft vijf elftallen in de gesprek geplukt en komen daar- KNVB, een heel goede jeugd en door wellicht cru over- Wie daar de een prachtige accommodatie", °"tl®fnt da'de °"d~ weet Van der Zee, die ook op de ^heeft^het hoogte 1:, Van het uitblijven van Maar: "Daar ligt bluffer Bij het juiste eind hebben zij echte Ajax x juist de uitdaging. Ik kan uiter aard geen titel garanderen. De be stuursleden hebben dat trouwens niet geëist. Als trainer ben je afhan kelijk van de groep. De inbreng Wellicht de voornaamste reden van een trainer schat ik op twintig dat het bestuur van Quick Boys, procent", bekend als vanzelf met de Katwijk- se mentaliteit, in zee is gegaan met de geboren dammer, die zich als jochie tien bij Ajax aanmeldde. Hij door liep vervolgens in alle leeftijds- Hans van der Zee poseert in de Amsterdamse Grafische School: "Quick Boys i "Quick Boys heeft de allure van zo optimaal mogelijk te benutten: het goede bewaren en het zwakke verbeteren. Het resultaat staat een- fk tijdensêên"wedstrijd van hét d'u° ^k'begin'onbevangén^Ik'ga v"6"??1 T' hee' belane"^Vv!ndt districtselftal voor 16- en 17-jari- I? Ya" der Zee, "maar aan goed spe- l°f™n een topclub én moet dat ook i veld gaan uitstralen. Voordat we aan de wedstrijd beginnen moeten Hal met 1-0 voorstaan. Dat ik de ^^Pr-^L^Ted^rhdvan'hS clubmëtkenTe ik niet als ik!! deel. Ik begin onbevanger gen KNVB-^lftalleif en de jeugdlaek^ liep. Dat waarop zou worden beslist of ik aanmerking zou komen voor een h?t..m°li:ent ken en dan een analyse spelersmateriaal maken. Ik hoop cnö wi"öf 3 "nëT'wëm snel weten wat de spel"* in huis contract of met. Dat kwam dus hebben en dan moet er evenwicht De voornaamste reden dat hij, të Tnks^n zoals zovelen, werd afgewezen. Hij rechtsbeniee voetballers" vprhuidp naar oWH clvor. recnisDenige voeiDaners deel. "Ik heb bij Schoten ook pri ma kunnen werken. Daar lopen ook jongens die ouder zijn dan ik. Maar ik toon respect voor hen en zij voor mij. Het heeft niets met jong of oud te maken, maar met deskundigheid. Autoriteit bouw je op door bij de jongens geloofwaar dig over te komen". verhuisde naar O WO, sloeg volgens voor zeven jaar zijn tenten op bij Zeeburgia ("Met die club ben ik kampioen klasse geworden"), "Hoe Quick Boys gaat spelen de eerste kan ik nog niet zeggen. De voetbal hij nog lers bepalen het systeem. Ik wil jaar voor RKAVIC tegen een elk Seval proberen de kwaliteiten bal trapte. "Maar ik kreeg dat sei zoen last van allerlei blessures. Het was echt een lijdensweg. Toen ik die aanbieding kreeg van Schoten, hoefde ik niet lang na te denken. Bij die club heb ik met heel veel plezier gewerkt. Het is een fantasti sche vereniging". Zijn eerste liefde is hij echter al tijd trouw gebleven. "Ja, ik ben Ajax-supporter. Ga nog vaak kij ken. Naar de keeperstraining bij- voorbeeld. De manier waarop Kohn die geeft is echt bijzonder. Je leert er enorm veel van". De kennis die hij in de Watergraafsmeer en op de cursus (Van der Zee is in het be- Vakman Geconfronteerd met de drang naar succes die vooral bij de kriti sche aanhang bestaat zegt Van der Zee "dat ik het het voornaamste vind dat de spelers mij vinden. Het publiek er vind ik minder belangrijk". i Zijn jonge leeftijd spreekt vol- «ubjkjtomnj;t gens Van der Zee niet in zijn "Iemand die wartaal uitkraamt wordt als trainer niet serieus geno men. Zo eenvoudig is dat. Ik ben blij dat ik bij Quick Boys aan de Svakman slag kan, maar de spelers mogen het bestuur ook bllJ zlJn met miJ-Ik ben ?.mbl" LEIDEN - Rijnsburgse Boys is door Feyenoord uitgenodigd om zaterdag in Rotterdam een oefenwedstrijd te komen spelen. De Kuipclub toonde zich gecharmeerd van de defensieve kracht van de Rijnsburgers, die Ajax zaterdag goed partij gaven. Het duel begint al om 11.00 uur. De wedstrijd gaat alleen door al het gehele voetbalprogramma wordt afgelast. Katwijk ontvangt diezelfde dat eersteklasser Noord wijk voor een oefenduel. De wedstrijd op sportpark De Krom begint om 14.30 uur. Ook dit duel vindt alleen doorgang als het competitie- programma wordt geschrapt. tieus, wil goed presteren bij die de populari- teitsprijs binnen te halen. Het is nu eenmaal onmogelijk om met ieder een vriendjes te blijven. Maar wan neer ik een speler passeer, zal ik mijn besluit altijd motiveren". "Ik wil in elk geval geen één dagsvlieg worden. Ik heb voor één jaar getekend, maar wil in principe natuurlijk best langer blijven. Dat zal van een paar factoren afhangen. Het is moeilijk om daar nu al iets over te zeggen. Voorlopig gaat het nu goed met de ploeg. Dat is na tuurlijk ook de verdienste van Rob Theuns. Ik ben niet van plan om meteen van alles te gaan verande ren als ik daar ga beginnen...". WK Bandstoten gaat toch door HAARLEM (GPD) De biijartfi- nale om het wereldkampioenschap bandstoten, van 20 tot 23 maart in Overeen, gaat door, ondanks de ge rezen moeilijkheden wat betreft het terugtrekken van de hoofd sponsor. Dat is het resultaat van een bespreking gistermiddag tus sen de Stichting Sportinitiatieven Haarlem en vertegenwoordigers van de biljartbond, onder wie een afvaardiging van de organiserende Vereniging BCH. volleybal. Dat merk je aan alles", benadrukt Leeuwerink, die goede hoop heeft dat Selinger aanblijft als trainer/coach. „Ik geloof, dat hij het naar zijn zin heeft bij ons. De discipline in de groep heeft hem al leen maar blij verrast". Leeuwerink steekt zijn lof voor Selinger, die de Amerikaanse da- mesvolleybalploeg naar het zilver op de Olympische Spelen leidde, niet onder stoelen of banken. „Het is een klasse-trainer, een persoon lijkheid. Wat hij zegt, doe je, en je ziet gelijk resultaat". Is er veel veranderd bij jullie dit jaar? „Bij hem is trainen trainen. Voorheen werd nog wel eens de hand gelicht met het aanvangstijd- stip. Peter Murphy, onze trainer vorig jaar, heeft al gezorgd voor een grotere mentale weerbaarheid. Het leren onderkennen van bluf van de tegenstander. Daar is Selin ger op doorgegaan. Hij benadrukt nog veel sterker dat je van je eigen kunnen moet uitgaan. Je speelt te gen jezelf. Op die manier kun je het niveau opkrikken". Te sterk „In de ene wedstrijd haal je een zesje, dan moet je in de volgende wedstrijd een zeven halen. Het moet ook wel op die manier. Je moet er voor waken dat je je aan past aan het niveau van de tegen stander. In de Nederlandse compe titie is dat niet hoog. Ik beschouw nog steeds elke wedstrijd als een wedstrijd, maar bang om onaange naam verrast te worden in de com petitie zijn we allang niet meer. We zijn gewoon veel te sterk". Dat Martinus in Nederland op geringe tegenstand stuit, bleek zondag nog eens overduidelijk. Nog niet eens zo lang geleden was stadgenoot Delta Lloyd/AMVJ een gevreesde tegenstander, zondag werd het een eenvoudige drie-set ter. „Tegenstand van betekenis is in de toekomst misschien te ver wachten van Geldrop, Animo of Dynamo. Van mij mag de Neder landse competitie volgend jaar. sterker worden. Graag zelfs". „Weetje wat ik me de laatste tijd vaak afvraag? Wat tegenstanders bespreken voor de wedstrijd, als ze tegen ons spelen. Roept de coach: wij zullen ze de eerste nederlaag toebrengen je moet een team tenslotte toch op de een of andere manier motiveren of nemen ze al bij voorbaat genoegen met een nederlaag. Ik vraag het wel eens, maar echt antwoord krijg je niet". Tegenstand Serieuze tegenstand krijgt Marti nus komend weekeinde in ieder geval wèl. De Amstelveners, via een indrukwekkende dubbele overwinning op het Poolse Szcze cin in de finale beland, willen in Parma aantonen dat ze, in tegen stelling tot twee jaar terug, wèl aan een EC-finale toe zijn. „Toen waren we er lichamelijk en geestelijk nog niet aan toe. We waren al wel op de goede weg. Vorig jaar nog werden Voorburg is als derde Nederlandse volley balploeg doorgedrongen tot de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De volleyballers uit Amstelveen stuiten in de Italiaanse stad Parma op Europa-Cuphouder Santal Par ma (vrijdag), CSKA Moskou (zaterdag) en Rode Ster Praag (zondag). Pieter-Jan Leeuwerink. die met zijn sprong-opslag in eerdere EC-wedstrijden furore maakte, acht Martinus niet kans loos. „We zijn een stuk sterker dan twee jaar geleden, toen we tijdens de EC-finale voor bekerwinnaars werden wegge speeld. We gaan er niet heen om te leren, maar om te winnen", klinkt het zelfverze kerd. we door Santal Parma op niet mis te verstane wijze het EC-toemooi uit geknikkerd. De revanchege- dachte speelt zeker mee in onze voorbereiding. En die Russen zijn toch ook mensen. Onverslaanbaar zijn ze niet. Het worden interessan te wedstrijden voor ons. Iedereen is bij ons dermate van zichzelf overtuigd, dat we vol vertrouwen aan het karwei beginnen". Arie Selinger kan tijdens de EC- wedstrijden ook weer eens zien hoe het team zich onder druk houdt. „In voorgaande jaren", zegt Leeuwerink, „werden er bij ons in het veld in die situaties na fouten wel eens negatieve opmerkingen gemaakt. Nu veel minder. Een po sitieve ontwikkeling, die in de competitiewedstrijd tegen Animo nog eens zichtbaar werd. Die gas ten waren aan het schreeuwen te gen de scheidsrechter. Dat deden wij vroeger ook, zei ik nog tegen Marco (Brouwers, red). Wij won nen tenminste nog, was het ant woord. Maar het is toch wel grap pig, dat je nu tegenstanders ziet praten, terwijl wij ons eigen spel letje spelen". Radeloos In voorgaande Europa-Cupwed strijden stal Pieter-Jan Leeuwe rink de show met zijn sprong-op slag. Het is een beetje zijn handels merk geworden. Tegenstanders keken elkaar radeloos aan als de bal vanaf de achterlijn met een sneltreinvaart op hen afkwam. De volleyballer uit Wormer heeft dit jaar al vele 'aces' geslagen. De spe lers van Szczecin juichten alsof ze een set hadden gewonnen als de opslag van Leeuwerink in het net belandde. „Het schijnt dat ze hard aanko men", stelt hij nuchter vast. „Het is een bepaald gevoel, een vorm van concentratie ook, dat je zo'n bal kunt slaan. In de tijd van Geert Trompetter ben ik er al mee begon nen. Afgelopen jaar gebeurde het incidenteel, maar dit seizoen, na een oefenwedstrijdje tegen AMVJ, begon het te lopen. Bert Goedkoop heeft ook een goede sprong-opslag bij ons. Niet zo hard, maar hij krijgt de bal wel precies waar hij hem hebben wil". Leeuwerink baart niet alleen op zien met zijn sprong-opslag, zijn aanval vanachter de drie-meterlijn heeft ook al voor onoverkomelijke problemen gezorgd bij veel tegen standers. De opmerking van Arie Selinger enige tijd terug: „Ik ben nog nergens een volleyballer te gengekomen die kan wat Leeuwe rink kan", is in dit opzicht veelbe tekenend. Een hoge trage aanval van achter de drie-meterlijn was de gewoonte, een korte snelle aanval zoals Leeu werink die onderneemt, beheersen nog maar erg weinig volleyballers. „De tegenstander weet op zo'n mo ment helemaal niet waar hij het zoeken moet. Dat geeft toch een heerlijk gevoel". AMSTERDAM - Wielerveldrijder René Guyt komt dit jaar als enige jeugdige sporter uit de Leidse re gio in aanmerking voor uitzending naar het buitenland via het Leo van der Kar Fonds. In het Amster damse Apollo-hotel werden giste ren 45 kandidaten uit diverse sporttakken voor het voetlicht ge bracht, die allen waren geselec teerd voor uitzending via het fonds. By het wielrennen viel die eer drie eerstejaars amateurcyclocros- sers ten deel: Peter Kant, Marcel Gerritsen en Katwijker René Guyt. Het drietal zal een weeklang VENLO (ANP) - Sef Vergoossen verandert wel van baan, maar niet van vereniging. De hoofdtrainer is. tot eigen tevredenheid, met ingang van volgend seizoen benoemd tot jeugdcoördinator bij eredivisieclub VVV. Jan Reker van PSV was al aangesteld als opvolger van de 38-jarige Vergoossen, die lange tijd heeft getwij feld of hij een aanbieding van Helmond Sport zou accepteren. Vergoossen verkoos echter de zekerheid bij de Venlose voetbal club boven een functie in Helmond. Bij VVV tekende Vergoossen, die verantwoordelijk wordt voor het jeugdbeleid, een .contract voor onbepaalde tijd. Als hoofdtrainer is hij bezig aan zijn vijfde jaar by VW. traingsstage in Tsjecho-Slowakye volgen, dit onder supervisie van de Tsjechische bondscoach. Guyt was uiteraard in zyn nopjes met de uit verkiezing: "Daarmee kryg ik toch nog een beetje erkenning voor mijn rijden gedurende het voorbije seizoen. Ik behaalde weliswaar niet al te veel ere-plaatsen, maar liet in enkele belangrijke wedstrij den toch zien niet veel voor de top onder te doen. Een aantal andere talentvolle leden uit de amateurse lectie gaat deze eer toch mooi voor bij. Overigens zat het er wel een beetje in, want niet voor niets stel de bondscoach Zoontjes me nog als reserve voor de afgelopen WK op". Wanneer de stage gaat plaatsvin den is vooralsnog onduidelijk. Guyt daarover: "Het zal wel sep tember of begin oktober worden, voor de aanvang van het nieuwe seizoen. Op die manier heb ik een optimale voorbereiding, voordat ik de wedstrijden in ga. Overigens wil ik het toch al anders aanpakken dan vorig jaar. Met name ga ik meer buitenlandse wedstrijden op de weg rijden, om op die manier mijn basis te verbreden. Nu ik met het stoppen van de Du Prie-ploeg zonder sponsor zit heb ik minder verplichtingen en kan ik zoiets ge- makkelijkerdoen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11