'Zeggen, hup slopen maar, dat is mij net iets te simpel' Aquino krijgt alsnog steun van Amerika Pax Christi wil alsnog praten met joodse organisaties Interview Staatssecretaris Brokx over de naoorlogse hoogbouw PAGINA 6 MAANDAG 17 FEBRUARI 198(1 TOKIO - Op een massa-bijeen komst in het Rizal-park in de Filip pijnse hoofdstad Manilla heeft op positieleider Corazon Aquino gis teren een programma aangekon digd van vreedzame acties tegen de zittende president Marcos, die het afgelopen weekeinde door het parlement officieel werd aangewe zen als winnaar van de presidents verkiezingen. Naar schatting een half mihoen aanhangers hoorden Aquino giste ren verklaren dat de strijd tegen „de krachten van het kwaad" zal worden voortgezet, maar, zo voeg de zij er onmiddellijk aan toe, „be grijp mij niet verkeerd, ik wil geen gewelddadige revolutie". door Ruud Kreutzer en Henk Kolb De zeven aktiepunten van Aqui no omvatten onder meer een boy cot van banken en bedrijven, die nauwe banden onderhouden met het Marcos-regime, van de Marcos- gezinde media en het weigeren om de rekeningen voor gas en water op tijd te betalen. Verder riep zij op tot een landelijke staking op de eerste werkdag na de officièle inauguratie van Marcos, die later deze maand zal plaatsvinden. De speciale Amerikaanse afge zant Philip Habib voert vandaag afzonderlijke besprekingen met president Marcos en Corazon Aquino, en zal ook aartsbisschop Jaime Sin van Manilla ontmoeten. Habib heeft een uitgebreide erva ring als diplomaat en als onderhan delaar in internationale crisis-si tuaties, een ervaring die hem goed te pas zal komen als hij probeert om de beide partijen in het conflict tot een vergelijk te brengen. Vooralsnog zien de kansen voor succes van zijn missie er nogal ma ger uit. Marcos, die al twintig jaar in het presidentiële Malacanang- paleis zetelt, is volgens de meeste waarnemers onder geen enkele voorwaarde bereid om zijn macht af te staan. Aquino daarentegen zal de 'overwinning' van Marcos, die tot stand is gekomen door fraude en geweld op ongekende schaal, nooit aanvaarden. Habib zal vol gens ingewijden nu proberen om een compromis te vinden waarbij Marcos en Aquino de macht delen. Stafchef In een stap die kennelijk bedoeld was om Washington gunstig te stemmen heeft Marcos gisteren het ontslag aanvaard van de omstre den stafchef van het Filippijnse le ger, generaal Fabian Ver. De Ame rikaanse president Reagan heeft zijn aanvankelijke neutrale opstel ling ten aanzien van de Filippijnse presidentsverkiezingen inmiddels laten varen. President Marcos, die de tussen tijdse verkiezingen op 7 februari uitriep in de overtuiging dat hij een nieuw mandaat zou krijgen van de bevolking, heeft precies het tegen overgestelde bereikt. Door on danks dat aan de macht vast te houden heeft hij de Filippijnen in de ernstigste crisis gestort sinds het land veertig jaar geleden onaf hankelijk werd. De katholieke kerk heeft de afge lopen dagen duidelijk de zijde van Aquino gekozen, en eveneens op geroepen tot „aktieve weerstand met vreedzame middelen" tegen de regering, die volgens een ver klaring van de conferentie van bis schoppen „geen morele basis heeft". Marcos had eerder al de steun van de middenklasse en de zaken wereld verloren, met uitzondering van de kliek die hem door dik en dun steunt in ruil voor tal van eco nomische voordelen en machtspo sities. Ook binnen het leger neemt de kritiek op Marcos toe, vooral onder de generatie van jongere officieren die met lede ogen aanzien hoe de meeste topfuncties worden be kleed door politieke aanhangers van Marcos, die al lang aan hun pensioen toe zijn. De opvolger van stafchef Ver, de in Amerika opge leide beroepsmilitair Fidel Ramos, heeft weliswaar het vertrouwen I van Washington, maar wordt door de jonge officieren als een slappe ling gezien, die nooit de moed heeft gehad om zich duidelijk te gen Marcos uit te spreken. Mevrouw Corazon Aquino ma noeuvreert intussen uiterst be hoedzaam. Zij heeft gisteren beslo ten om vandaag een ontmoeting te hebben met de Amerikaanse afge zant Habib, in weerwil van kritiek uit haar eigen kamp en scepsis over de Amerikaanse opstelling ten aanzien van de verkiezingen. In een recent interview verldaarde Aquino zich bereid om Marcos vrij uit te laten gaan als hij zijn paleis j vrijwillig verlaat. Verder zei ze: „Ik ben heel voorzichtig met wat ik in het openbaar zeg, omdat ik de emoties van de mensen niet verder wil aanwakkeren. De emoties zijn gewoon te hoog opgelopen". Reagan President Reagan heeft zaterdag zijn aanvankelijke verklaring dat bij de verkiezingen in de Filippij nen mogelijk aan beide kanten fraude was gepleegd drastisch her zien: „de verkiezingen", zo zei hij in Californië, „werden ontsierd door wijdverbreide fraude en ge weld, voornamelijk begaan door de partij die aan de macht is". Volgens zegslieden in Washing ton betekent deze ommekeer in de visie van het Amerikaanse staats hoofd, dat de VS zich zullen rich ten op de periode na Marcos en ho pen die te bereiken zonder dat het op de Filippijnen tot gewelddaden op grote schaal komt. Daarbij staat voorop dat de VS hun belangrijke vloot- en lucht machtbases op de Filippijnen wil len handhaven, via een beleid dat geloofwaardig is tegenover de op positie, die op den duur deel moet krijgen aan de regeringsmacht. Marcos is voor dé Verenigde Sta ten geen aanvaardbare bondge noot meer. Senator Richard Lugar, hoofd van de Amerikaanse waar nemers bij de verkiezingen en voorzitter van de belangrijke com missie voor buitenlandse betrek kingen, weigert vanwege het ver- kiezingensbedrog de uitslag van de officiële telling te aanvaarden. „En", zei hij „Als er in de situatie niets verandert zal het Congres mi litaire bijstand voor de Filippijnen weigeren en daar ben ik het mee eens". De invloedrijke democraat Sam Nunn, als senator gezaghebbend specialist op militair gebied, en de leider van de republikeinse meer derheid in de Senaat, Bob Dole, hebben evenals een groep senato ren die nog in Manilla is, hulpverle ning onder de huidige omstandig heden afgewezen. Niettemin wil len de VS een constructieve rol blijven spelen. Reagans verklaring is tot stand gekomen op aandringen van zijn naaste medewerkers. Zij berust op overeenstemming tussen het mi nisterie van buitenlandse zaken, de CIA, de Nationale Veiligheidsraad en het Pentagon. Naar te Washing ton verluidt zou minister van bui tenlandse zaken een nog scherpere verklaring hebben gewenst. De rooms-katholieke vredesbe weging Pax Christi wil op korte termfin gesprekken met het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI), de Neder landse afdeling van 'Vrede Nu' en rabbijn Soetendorp. Infor meel zijn er reeds contacten. Dit zei Pax Christi-secretaris J.J. ter Laak zaterdag in Amers foort na afloop van de studiecon ferentie over het Midden-Oosten, die door Pax Christi met buiten landse vredesorganisaties was belegd. Ter Laak erkende dat er bij de joodse wereld gevoelighe den liggen ten opzichte van Pax Christi. Hij zei dankbaar te zijn dat 'Vrede Nu Nederland' aan wezig was geweest. Het CIDI was volgens Ter Laak niet uitgenodigd, omdat 'Vrede Nu' de partner van Pax Christi is en omdat het CIDI moeilijk als een vredesbeweging kan worden beschouwd. Op de vraag of het Palestina Komite dat wel is, zei Ter Laak: „Dat is hier niet." Geconfronteerd met de deelnemerslijst, die drie ver tegenwoordigers van het Palesti na Komite vermeldde, verklaar de Ter Laak: „Bij zoiets horen die er bij". Rabbijn Soetendorp uit Den Haag had vrijdag voor de NCRV- radio al laten weten dat hij niet was uitgenodigd voor de confe rentie. Dit leek hem overigens een administratieve fout. Hij sprak de bereidheid uit aan de evaluatie deel te nemen. De conferentie werd eerder die dag ingeleid door de Amerikaan se hoogleraar dr. Everett Men delsohn van Harvard University en door diens Israëlische collega Asa Kasher uit Tel Aviv. Volgens hen dient de westerse vredesbe weging slechts een bescheiden rol te spelen in het Midden Oos tenconflict. Ze moet haar ambi ties niet te hoog stellen, eenzij digheid vermijden en de grote politiek vooral niet nadoen. „Uitwijzing Russische dissi denten schaadt relatie IKV- -Kremlin". De uitwijzing van drie Russische vredesactivisten zet de betrekkingen tussen het IKV en de nauw met het Kremlin verbonden Sowjet-Vredesraad onder zware druk. Dit zei Wim Bartels, internationaal secretaris van het IKV, in een reactie op de uitwijzing van Aleksej en Olga Loeznikov en Nikolqj Chramov, die afgelopen vrijdag op last van de Sowjet-autoriteiten en tegen hun wil de Sowjet-Unie moesten verlaten. Zij waren de leiders van de niet erkende „Groeppa dover- ija" (groep voor wederzijds ver trouwen). IKV-er Bartels is van plan vol gende maand naar Moskou af te reizen om met de Sowjet-Vredes raad een bezoek van het IKV aan de Sowjet-Unie voor te bereiden. Het IKV wilde dan onder meer contacten met de „Groeppa doverija" opnemen. „Nu deze groep onder druk van de autoriteiten bijna geheel is bezweken, komt het bezoek van het IKV op losse schroeven te staan," aldus Bartels. „Ik zal de onderhandelingen op het scherpst van de snede voeren." Tekort aan priesters in Gro ningen. Het bisdom Groningen kampt met een groot tekort aan priesters. Voor de honderd paro chies in het bisdom zijn nog maar 65 priesters beschikbaar. Als gevolg daarvan is het aantal eucharistievieringen in het weekeinde drastisch omlaag ge gaan. Bisschop J.B. Möller van Groningen heeft nu in zijn vas tenbrief de gelovigen geadvi seerd de eigen parochie boven al les te stellen en daar op zondag naar toe te gaan, ook al is er geen priester om voor te gaan. Paus steunt Filippijnse bis schoppen. Paus Johannes Pau- lus II heeft zich gisteren solidair verklaard met de de Filippijnse bisschoppen, die het volk heb ben opgeroepen zich met vreed zame middelen tegen het regime van president Marcos te verzet ten. Beroepingsberichten Hervormde Kerk: Beroepen te Vinkeveen: T. J. Kamerbeek te Hoevelaken; aangenomen naar Stedum: W. van Weelden, kandi daat te Spijk; beroepbaar: drs. E. S. Klein-Kranenburg, Zwanen- laan 8. 2461 BN Ter Aar. Gereformeerde Kerken: Aan genomen naar Ridderkerk: drs. J. W. L. van der Sterre te Nieuwe Pekela. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Beroepen te Almelo: G. J. Bruijn te Rozenburg (ZH). Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Enkhuizen: J. C. Weststrate te 's-Gravenpolder; beroepen te Kortgene: M. Mon- dria te Waardenburg; bedankt voor Elspeet: E. Venema te Mid delburg-Centrum; bedankt voor Westkapelle: A. Bac te Bodegra- Gereformeerde Gemeenten in Nederland: Beroepen te Mo narch (Alberta, Can.): A van Straalen te Barneveld. Oud-Gereformeerde Gemeen ten in Nederland: Bedankt voor Oosterland: A. P. van der Meer te Krimpen aan de IJssel. Het leek er enige tijd op dat we op het gebied van volks huisvesting een rustige tijd tegemoet zouden gaan. Er waren natuurlijk nog wel problemen rond de hoogte van de woonlasten, maar de ernstige woningnood van na de oorlog was dankzij de gigantische bouwprogram ma's van de jaren zestig en zeventig voor een groot deel opgelost. Voor het eerst sinds tijden konden huurders plotseling kiezen waar ze wilden wonen. Dat die keuzevrijheid een bron van nieuwe proble men zou worden, daar had niemand bij stilgestaan, tot de eerste alarmerende berichten kwamen. Her en der in Nederland stromen complexen hoogbouwflats leeg omdat de bewoners, nu ze kunnen kiezen, liever ergens anders gaan wonen. En steeds vaker gaan er stemmen op, zoals onlangs in Helmond, om die flats dan maar te slopen. In hoeverre het daarvan komt, is nog maar de vraag. Voorstellen tot sloop om sociale redenen stuiten tot nu toe op verzet van de verantwoordelijke staatssecretaris, mr. G.Ph. Brokx. Hij zal het probleem niet ontkennen, maar ziet niet waar het geld voor zo'n sloopoperatie vandaan zou moeten komen: „Ik heb wel eens de in druk dat iedereen het maar een beetje laat verloederen. Op een gegeven ogenblik loopt het dan de spuigaten uit en komt men met dikke rapporten naar ons toe en zegt: kun jij dat niet even oplossen. Dat is rnjj iets te eenvou dig". "Het is mij ook iets te simpel om te zeggen: hup, slopen maar. Bouwtechnisch is het niet nodig. Kijk, het zou nog niet zo'n pro bleem zijn als die dingen afbe taald waren. Als ze voor nul in de boeken zouden staan, kon je nog zeggen, het is jammer, maar ze hebben in ieder geval hun geld opgebracht. Maar dat is by geen van die flats het geval". door Runa Hellinga "Als je ze sloopt, zal er iemand moeten zijn die de rest van de schuld aflost bij de geldschieter. En die iemand, dat zal het rijk niet zijn, want waar moet ik dat van doen? Als ik het al zou wil len, zou het betaald moeten wor den uit het geld dat voor de niéüwbouw is bestemd. Dan ga je middelen gebruiken die eigen lijk bestemd zijn voor de uitbrei ding van de woningvoorraad om die voorraad te verkleinen". "De woningbouwvereniging kan natuurlijk ook zeggen: ik sloop ze en ik boek het verlies af van myn reserves, maar woning bouwverenigingen die kampen met leegstandsproblemen heb ben weinig reserves meer. Dus dat is de oplossing niet". Aan de andere kant, als blijkt dat mensen niet meer in een fleet willen wonen, wat doe je er dan "Dat is een probleem. Een ho ge leegstand, zoals in Helmond, van meer dan veertig procent, le vert de woningbouwvereniging een verlies aan inkomen op. De flats zijn met rijksleningen ge bouwd en er moet, ook als de wo ningen leegstaan, toch afgere kend worden bij het rijk. Dat tast de reserves aan en het eind van -het lied is dat de woningbouw vereniging failliet gaat". "Maar die dingen staan er, dus moet je toch proberen daar opti maal gebruik van te maken. Te meer daar er nog steeds een te kort is aan goedkope woningwet woningen. Je moet onderzoeken wat de oorzaken vqn de proble men zijn. Het zijn in veel geval len geen bouwtechnische gebre ken en gaat het ook niet om de hoogte van de huur. En dan zijn het dus eigenlijk geen volkshuis vestingsproblemen meer". Hij noemt als probleem op de eerste plaats de stedekundige ge breken: de flats zijn vaak moei lijk bereikbaar en liggen ver van de sociaal-culturele voorzienin gen. De omgeving wordt slecht onderhouden. Parken, plantsoe nen en bossages groeien dicht en worden een verzamelplaats van vuil en ongedierte. Verder zijn er in de woningen vaak punten aan te wijzen die verbeterd moeten worden: vocht, gebrekkige isolatie en ge luidsoverlast zijn veel voorko mende klachten. Een mogelijke oorzaak van de problemen ligt volgens hem ook in het toewijzingsbeleid van de gemeenten en de woningcorpo raties: "Daar zit een stuk verant woordelijkheid voor degene die de woningen toewijst. Als je alle sociaal zwakkeren, bijvoorbeeld mensen met een uitkering, bui- tenlansde gezinnen, werklozen, op een hoop veegt, dan heeft dat gevolgen. Dat is een van de pro blemen in Helmond, heb ik be grepen". "Als die allemaal in een flat te rechtkomen, worden andere wo ningbouwverenigingen voor dat soort huurders gespaard. Als je je slechte klanten voor een deel naar de buurman af kunt schui ven, loopje zelf minder risico. De vraag is of je daar dan niet 'ook een stukje verantwoordelijkheid voor draagt". "Er zijn grote woningbouw verenigingen, die hebben een soort maatschappelijk werk. Het contact met de huurders is be langrijk. Wat doe je bijvoorbeeld als een huurder niet betaalt. Wacht je tot hij dat de volgende maand weer niet doet. Schrijf je hem een briefje of stuur je er ie mand heen? Dat soort kleine za ken in de sociale sfeer, dat is een beetje verloren gegaan met de computerisering, Men stuurt zo'n girokaartje, het wordt alle maal onpersoonlijk en niet in alle gevallen beter". "Stel een huismeester aan, ie mand die daar eens rondloopt. Ik weet wel, dat komt op de exploi tatie van de woningbouwvereni ging, maar dat is altijd nog beter dan dat je de zaak laat verloede ren. Dat is een zichzelf verster kend proces. En als het dan zover gekomen is, zit iedereen met de handen omhoog omdat de leegstand dertig, veertig pro cent is. En dan komt men en zegt: meneer de staatssecretaris, wilt u maar even komen om ze op te knappen of te slopen". U zegt dat het niet in de eerste plaats een volkshuisvestingspro bleem is. Maar is dat zo? Er is in middels zoveel en zo aantrekke lijk gebouwd, dat mensen de keu ze kunnen maken om naar een een aantrekkelijke woning te ver huizen. "Dat is een punt dat speelt. Dat geldt bijvoorbeeld voor Rotter dam en ook wel voor de Bijlmer in Amsterdam. Gemeenten en woningbouwverenigingen con curreren daar hun eigen voor raad leeg. Als die dingen leeg staan, rijst de vraag of je op moet houden met bouwen. Natuurlijk houden we met die leegstand re kening bfi het bepalen van wat er nog moet worden gebouwd. Als er geen tekort meer was, bouw den we alleen nog voor de ver vangingsbehoefte. Maar de leeg stand is absoluut niet schrikba rend en in de sector van de wo ningwetwoningen met lage hu ren is er nog een groot gebrek". "Je moet echter wel wat aan de distributie doen, anders kunnen bouwprogramma's de bestaande voorraad leeg concurreren. In Rotterdam bijvoorbeeld worden woningwetwoningen met verge- lijkingshuren midden in de stad gebouwd, prachtig. En dan zeg gen mensen die in Ommoord en Alexanderpolder op een flat wo nen: dat is mooi, een lagere huur, beter geisoleerd, dus minder woonlasten en bovendien werk ik in de binnenstad, dus dan hoef ik de tram niet eens te betalen". "Ik vraag me dus af of je ie mand die in zo'n flat woont en die de huur daarvan kan betalen, zo'n nieuwe woning moet toede len. Dat is een kwestie van woon- ruimteverdelingsbeleid. En dat kunnen we hier in Den Haag niet voeren, dat moet de gemeente doen". U heeft het over een vervan gingsbehoefte. Je zou misschien in een aantal gevallen kunnen zeggen dat dit soort flats aan ver vanging toe is. "Zeker, in theorie zou ik daar best mee om kunnen gaan. Het zou natuurlijk ook buitenge woon interessant zijn voor de bouwnijverheid. Als men dan maar bereid was om het nog niet afgeloste gedeelte van de te slo pen flats mee te nemen in de in vestering voor de nieuwbouw. Maar dat zie ik niet gebeuren. Je moet je voorstellen dat ze twee huizen bouwen die praktisch hetzelfde uitzien. Het ene. kost dertigduizend gulden meer dan het ancfere, omdat daar de kosten van de aflossing in verwerkt zit ten. Maar dat zie je er niet aan af, dus hoe kun je duidelijk maken dat de ene huurder minder be taalt dan de andere? "Kijk, als we zouden beslissen om overal de bulldozer in te zet ten en we bouwen allemaal ge wenste eengezinswoningen en men zou bereid zijn die kapitaal vernietigingen van enige miljar den via de huur te betalen, dan is het probleem opgelost. Maar dat kan natuurlijk niet. En het rijk kan het ook niet opbrengen, want dan betalen we het met zijn allen. Ik heb nog geen partij ge hoord die voor verhoging van de rijksuitgaven is. Dus waar moet het dan vandaan komen?" Daarnaast zijn architectoni sche problemen: de open porta len, het gebrek aan liften, de on veiligheid van galerijen en de plaats van de postbussen. Brokx: "Ik krijg brieven van mensen die zeggen: ik woon buitengewoon plezierig in de Bijlmer, maar nu wordt mijn postbus al vijf keer per week opengebroken, dus nu ga ik maar weg". "De kleine criminaliteit, te weinig toezicht van de politie, de vraag of mensen zich veilig voe len, of er iets aan gedaan wordt als de deur is opengebroken, dat zijn allemaal dingen die onder zocht moeten worden". "Vaak zyn er maar hele kleine investeringen nodig. Neem zo'n naam, Jagershoven in Helmond, mensen zeggen, dat is griebus. Dan noem je het anders, veran der je de straatnaam. Ik ken een woningbouwvereniging die bloembakken ter beschikking stelt met geraniums en petunia's. Dat geeft een fleurige aanblik". Staatssecretaris Brokx: ik ken een woningbouwvereniging die bloembakken ter beschikking stelt met geraniums. Dat geeft een fleurige aanblik (f0to

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6