D66 op voorhand tegen zwem bad plan Honk-en softbalvereniging richt zichzelf toch op in Voorschoten Gevaarlijk punt beveiligd Opborrelend riool wekt beroering in wijk Bezwaren tegen woon wagenkamp verworpen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 Plan Amex waarschijnlijk toch goedgekeurd VOORSCHOTEN - Het ziet ernaar uit dat het bouwplan voor de Voor schotense Zilverfabriek toch de vereiste goedkeuring krijgt van welstandscommissie en gemeente. De Amerikaanse architect G.S. Wyatt heeft vorige week aangebo den een klein uitbouwtje te maken ongeveer in het verlengde van een lichtstraat op het dak. Aanvankelijke plannen in die richting waren om financiële rede nen vervallen, waarna de wel standscommissie klaagde dat "op kwaliteit en logica van het ontwerp wordt ingeboet". Ze hield het bouwplan aan en stelde voor om het einde van de lichtstraat karak ter te geven. Dit zal op korte termijn gebeu ren, belooft de internationale huis architect van Zilverfabriek-eige- naar Amex International, D. Cata- lani. Hoe het uitbouwtje eruit gaat zien, kan hij nog niet zeggen. Wel voert hy aan dat het "zinnig moet zijn, er moet binnen komen". Agenda Een maquette van de Zilverfabriek. De omstreden lichtbaan loopt op het donkere, achterliggende dak en loopt ruimte schuin naar rechts weg. Ongeveer in het verlengde staat een uitbouwtje, dat aanvankelijk verviel, maar na protesten in aangepaste vorm zal terugkeren. (foto wim Dijkman) LEIDERDORP - De Leiderdorpse D66 zal vanavond, tijdens de raads vergadering, in elk geval tegen de plannen voor een te bouwen sport hal en een vernieuwd zwembad aan de Hoogmadeseweg stemmen. Er moeten eerst meer garanties op tafel komen. Dat heeft de fractie bepaald naar aanleiding van de hoorzitting over het 'hete hangij zer', vorige week woensdag. Leiderdorpse ingezetenen lieten daar massaal hun ongerustheid over de gemeentelijke plannen blijken, aldus D66. Men zet zijn twijfels bij de toekomstige exploi tatie en de te verwachten bezoe kersaantallen. De vaste bezoekers zijn bang dat hun toegangskaartje (veel) duurder zal worden. Ook kwam naar voren dat de functies van het Dorpshuis niet naar het nieuwe sportcomplex overgehe veld moeten worden, maar gewoon in de oude locatie aan de Hoofd straat moeten blijven. D66, resumerend: "De voorstel len van burgemeester en wethou ders stellen ons niet gerust. Er zijn onvoldoende garanties dat het on derzoek van een externe deskundi ge een afdoende antwoord op de onzekerheden zal geven". Verder is het de partij niet duidelijk of, als de raad vanavond in principe ak koord gaat met de renovatie van het zwembad, deze beslissing nog ongedaan kan worden gemaakt als het onderzoek van een externe des kundige daar aanleiding toe geeft. D66 wil dat er eerst onderzoek wordt gedaan naar de te verwach ten aantallen bezoekers, dat wordt gekeken of een sauna onontbeer lijk is en dat er een oplossing komt voor de toegangsprijzen voor men sen die veel van het bad gebruik maken. Met de bouw van de sport hal gaat D66 in principe wel ak koord. Leiden Augustinus, Rapenburg 24 - Film 'Cha riots of Fire', 21 uur. Gebouw speeltuinvereniging 'Mare- in Mozart-serie, 20.15 t Marekerk. Lange Mare - Informatieve avond over positie christenen in Oost- Europa, 20 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Man of Flowers', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, Statendaalder - Ge meenteraadsvergadering, 20 uur. Voorschoten Ambachthuis, Voorstraat 12 - Vergade ring raadscommissie financien/ruimte lijke ordening, 20 uur. Kantine Randstad Sport, Admiraal de Ruytersingel - Oprichtingsvergadering honk- en softbalvereniging, 20 uur. Leiden Dienstencentrum De Linde, Heren straat 64 - Volksdansen voor 55-plus- sers, tel. 125324. Kantoor AbvaKabo, Driftstraat 49a - Bijeenkomst voor gepensioneerden met lezing Hoogheemraadschap, 14 uur. rechtshulp. Herengracht tel. 123942. Vrouwenavond 'Vrouwen ontmoeten zo luidt de bijeenkomst die ko mende woensdagavond in het Lei derdorpse sociaal-cultureel cen trum de Sjelter wordt gehouden. Thema van deze vrouwenavond is dit keer 'vrouw en zenuwen', waarover een arts een inleiding Lezing houdt. Aanvang acht uur in het centrum aan de Heemraadlaan 67. kom, de instuif-tijden van vrijdag liggen tussen kwart over drie en kwart over vijf. Instuif Leiderdorpse kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen woensdag en vrij dagmiddag in de 'Sjelter' aan de Heemraadlaan 67 terecht voor een instuif. Tussen half twee en half vier zijn ze er woensdag wei- Een dia-lezing over 'De zeven hoofdzonden', een serie afbeeldin gen die in de Middeleeuwen een veelgebruikt motief vormden, wordt komende donderdag ge houden in het Oegstgeester Ge meentecentrum aan de Lijtweg. Mevrouw C.O.C. Portheine houdt er een lezing over en laat aan de hand van dia's onder meer de middeleeuwse gewoonte om ge noemde onderwerpen in series te groeperen zien. De lezing begint om kwart over acht. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O Leiden of Het Drieluik aan de Geversstraat 37, Impodra aan de Lange Voort 31 en De Groot in de Kempenaerstraat 21. Klaverjassen Klaverjas- en sjoelliefhebbers kunnen komende donderdag in de Leiderdorpse Muzenhof terecht. Buurtvereniging 'De Buitengewo nen' houdt daar vanaf acht uur een sjoel- en klaverjasavond voor iedereen die zin heeft om te ko men. Toegang voor niet-Ieden drie gulden. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense honk- en softbalvereniging 'Adegeest' wordt vanavond toch opgericht. De sporters, die aanvan kelijk niets zeiden te voelen voor de eenvoudige voorzieningen die de gemeente wil verstrekken, zijn alsnog overstag gegaan. Ze hopen op het voetbalveld ten noorden van sportpark Adegeest een goede backstop te kunnen neerzetten via zelfwerkzaamheid en een flinke bijdrage van Voorschotense bedrij- Lezers Schrijven Onfris Met verbazing heb ik het stuKje over 'onfrisse ruzies' van de heer Schavemaker in deze rubriek gele zen. Hij doet het voorkomen, alsof de leden van de Warmondse raad de afgelopen vier jaar als kempha nen door de raadszaal hebben ge rollebold. Nu zijn meningsverschillen bin nen de politiek eerder regel dan uitzondering. Niet alleen tussen de groeperingen onderling, maar zelfs binnen een partij. Het gaat mij echter te ver als aan deze meningsverschillen het bij voegsel 'onfris' wordt gegeven, hiermee suggererend, dat er din gen zijn gebeurd die net wel of mis schien net niet door de beugel heb ben gekund. Zo'n toonzetting is des te kwalij ker als de schrijver het slechts bij suggesties houdt. Datzelfde geldt voor de suggestie, dat door al het gekibbel, minder tijd voor het be sturen van de gemeente zou zijn overgebleven als wenselijk was ge weest. Bij mijn weten zijn alle agenda punten altijd afgewerkt en zijn er geen zaken blijven liggen. De heer Schavemaker schijnt te zijn vergeten dat juist in de lange periode van ziekte van de burge meester de raad werd gekenmerkt door een groot gevoel van saamho righeid, om samen de problemen, die hierdoor waren ontstaan, het hoofd te bieden. Iets dat onder an dere door de geloofsgenoten van de heer Schavemaker wordt er kend. Gezien het feit dat de heer Scha vemaker voor de komende raad speriode op een verkiesbare plaats voor Progressief Warmond staat, twijfel ik er sterk aan dat de ko mende periode een frissere indruk zal achterlaten. Dr. G.J. Vielvoye WD-raadslid van de gemeenteraad te Warmond Sweilandstraat 26 Warmond Leiderdorpse ijskampioenen LEIDERDORP - Leon Veef- kind, Robert Karregat en Pa trick Karregat mogen zich de nieuwe clubkampioenen noe men bij de IJsclub Leiderdorp. Tijdens het kampioenschap marathonschaatsen werden zij respectievelijk de winnaars van de categorie jeugd tot 13 jaar/ tot 17 jaar/senioren. Bij de jong- sten werden Ilko Hoogvorst en Emiek Daleman twee en drie. In de categorie tot 17 jaar wa ren dat Ruud Borst en Karin Monfils en bij de senioren Ruud Vermeulen en John de Lange. Morgen organiseert de ijs- club districtkampioenschap pen korte baan voor dames en heren. Aanvang morgenavond zeven uur op de ijsbaan achter de Mauritssingel. Woensdag is er een stedenontmoeting tus sen de jeugd van Koudekerk en Leiderdorp. Aanvang zes uur. 'Kluners' bekeurd op de rijksweg WARMOND - De Warmondse politie heeft het afgelopen weekeinde ongeveer tien men sen bekeurd die op de schaats de rijksweg 44 overstaken, ter hoogte van de Haarlemmer- trekvaart en de afslag naar Voorhout. Zij moeten stuk voor stuk 50 gulden betalen. Aanvankelijk waarschuwden politieagenten de schaatsers al leen maar. Toen duidelijk werd dat men slecht luisterde, greep men naar hardere maatregelen. De manoeuvres zijn namelijk zeer gevaarlijk, al zijn er dit jaar nog geen (bijna)ongelukken ge meld. Aldus de politie. Fietspad bij Wassenaarse Slag: brug of kruising Inbrekers haken af OEGSTGEEST - Een of twee onbe kenden hebben zaterdagavond rond half twaalf geprobeerd in te breken bij een juwelier in de Oegstgeester De Kempenaerstraat. Ze sloegen de eerste ruit aan digge len, maar kwamen niet door de vei- ligheidsruit heen, die er vlak ach ter zat. Een alarm ging af, omwonenden belden de politie en doorzetten was er niet meer bij. De politie heeft geen goed signalement. "Als omwonenden niet eens weten hoe veel inbrekers het nou waren, hoef je niet naar de kleur van het jasje te vragen", zegt een woordvoerder. WASSENAAR/KATWIJK - De plek waar het Fietspad Kat- wijk-Scheveningen de weg naar Wassenaarse Slag kruist, iets voorbij hotel Duinoord, kan volgens de provincie op twee manieren veiliger worden gemaakt. Door een fiets/voet brug en door een gelijkvloerse kruising met obstakels en/of stoplichten. Dit schrijft ze aan de betrokken ge meenten Wassenaar, Katwijk en Den Haag. Van beide situaties zijn schetsen gemaakt, maar die zijn volgens een woordvoerder van de gemeente Wassenaar te vaag om te laten zien. Een vastomlijnd stand punt heeft ze ook nog niet. Amte- naren moeten de zaak eerst goed bekijken, waarna B en W zich over de plannen buigen. Volgens een woordvoerder van de provincie is de zaak in een soort J. Nievaart (73) overleden LEIDERDORP - Leiderdorper J. Nievaart is zaterdag op 73-jarige leeftijd in zijn woonplaats overle den aan een hersenbloeding. Nievaart heeft een lange carrière in de plaatselijke politiek achter de rug. In september 1953 werd hij raadslid voor de PvdA in Leider dorp. Van 1962 tot 1970 was hij wethouder voor die partij. Daarna werd hij zeven jaar raadslid voor DS'70. Nievaart, geboren in Leiden, was ridder in de Orde van Oranje-Na- ssau en ereburger van de gemeente Leiderdorp. Woensdagochtend om elf uur is er een herdenkingsdienst in de Dorpskerk. Daarna, omstreeks kwart voor twaalf, wordt hij ter aarde besteld op de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg. stroomversnelling gekomen door dat Wassenaar, dat al jaren klaagt over de kruising, haar heeft aange merkt als knelpunt bij de tertiaire en quartaire wegen. Vooral in de zomermaanden gebeuren bij Duinoord veel ongelukken met fietsers en automobilisten. Veel fietsers hebben hierbij lichamelijk letsel opgelopen, in een enkel ge val vielen doden. Ook voor wande laars is de oversteek "onoverzich telijk". Het stuk duinen tussen Scheve- ningen en Katwijk behoort volgens de duinwaterleiding van 's Graven- hage tot een van de weinige niet versnipperde natuurgebieden van ons land. Een eventuele oplossing zou het landschap niet mogen ver storen. Vandaar de plannen, met een rustieke houten of met hout af gewerkte brug. Wanneer de ge meente Wassenaar enthousiast rea geert op de plannen, worden zij wellicht hoger gezet op de werk- lijst voor tertiare en quartaire we gen. Bewoners Voorschotense Hooghkamer stellen gemeente nu aansprakelijk VOORSCHOTEN - Enige be woners van de Voorschotense wijk de Hooghkamer stellen de gemeente van nu af aan aan sprakelijk voor kosten, ont staan door een slecht werkende riolering. Het gaat om schade, kosten van bered dering, ongerief en beperking van het woongenot, zo blijkt uit een brief aan de gemeente raad. De openbare discussies naar aan leiding van een schrijven van Hooghkamer-bewoner Voermans, bij wie het water op natte dagen uit de wastafels liep, hebben de bewo ners weinig hoop gegeven. Door de gemeente worden geen concrete maatregelen overwogen, voert men aan. Terwijl dit riool in de toe komst "nog zwaarder belast zal worden met de nog verder te reali seren uitbreidingen in de wijk Noord-Hofland". Bovendien zal de capaciteit van de oude riolering kleiner worden, naarmate haar leeftijd stijgt. In de garage van P. Maas, opstel ler van de brief, bevond zich bij zijn komst een pomp zonder terug slagklep. Het water liep steeds te rug naar de popmput; de pomp draaide bijna constant en Maas, uitvoerder van beroep, bracht zelf een keerklep aan. Opgelost waren de problemen toen nog niet. Bij sterke regenval komt het water in de toiletpot tot aan de spoelrand of soms iets hoger. Bij de spoeling overstroomt de zaak. Conclusie van Maas, bewoner van nummer acht: via mijn riolering moet in uw riool een overdruk heersen van 2750 milimeter: 350 mm van de clo setpot, 850 mm van de vloerhoogte en 1370 gronddekking. Terugslag Maas heeft al vanaf 1977 aan de bel gehangen bij de gemeente. De ene keer wordt "de kwestie nader opgenomen met superieuren". Een andere keer wanneer de riolering verstopt zit, wordt geconstateerd dat in perceel 12 een gelijke toe stand heerst. Soms ook wordt Maas een uitzetting van de situatie beloofd. Er gebeurt echter niets. Ook de actie van Voermans, die aanvoert dat het rioolgemaal in Leiden Zuid-west overbelast is, brengt geen verandering in de zaak. In een raadscommissieverga dering wijst directeur W.J.S. Bedet er fijntjes op dat nergens is aange geven dat Voermans wastafels of aanvoeren heeft aangebracht: "Hij De benodigde vrijwilligers wor den vanavond, tijdens de oprich tingsvergadering, opgetrommeld en de belangstellende sponsors krijgen de komende weken een be zoekje. Volgens voorzitter Brag- gaar is hun interesse zeer concreet. Mochten zij enkele duizenden gul dens toevoegen aan de 5.000 gul den van de gemeente, dan kan met wat zelfwerkzaamheid een back stop worden opgericht die anders 12.000 gulden waard zou zijn en maar "net ietsje minder is dan de ideale van 15.000 gulden". Daar naast wil de club bankjes en mate rialen aanschaffen en mogelijk een dug-out. De kosten van deze voor zieningen bedragen ruim duizend gulden. Ook hier zijn sponsorbij dragen van harte welkom. Dat de honk- en softballers het veld samen moeten delen met voetballers, hoeft volgens de voor zitters geen problemen te geven. Eind maart, begin april kunnen er al trainen en het in april/mei, het begin van het seizoen, spelen ze ge woon wedstrijden uit Ook aan het eind van het seizoen (augustus) wanneer de voetballers naar hun veld terugkeren, wijken ze uit. Bo vendien kunnen ze gebruik maken van het gravelveld. Minder druk Meer zat er in Voorschoten niet in, zo was Braggaar gebleken uit de vele gesprekken met wethouder L. Marselis en diens ambtenaren. En zo'n voorzichtige start heeft ook zijn voordelen. De club hoeft zich niet per se waar te maken, de druk is niet zo groot. En volgend jaar zou er wél een duurdere voorzie ning in zitten. De vereniging in oprichting speelt momenteel in de Parkzaal en heeft op dit moment ongeveer 100 aspirant-leden. Naast zo'n 60 Voorschotenaren, spelen er ook mensen uit Leiden, Leidschen- dam, Zoetermeer, Zoeterwoude en Leiderdorp. 'Adegeest' heeft vier trainers en hoopt met vier teams aan de competitie te kunnen mee doen. Een dames softbalteam en een heren honkbalteam en twee jeugdteams. Het herenteam start in de eerste klasse van het rayon, met enkele oud-hoofdklasse spelers. Zowel wethouder Marselis als Randstad Sport-bestuurder Van Dintèn vinden het zeer positief dat Voorschoten er een zomersport bij- krijgt. De laatste juicht het boven dien toe dat het sportpark een nog multifunctioneler gebruik wacht. Aanvankelijk keken honkbalclub 'Adegeest' en gemeente ook naar de ijsbaan. Dit terrein viel af omdat het in het begin van het seizoen te drassig is en zomers als wijkvoor- ziening wordt gebruikt. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/WASSENAAR - Het college van GS, het dagelijks bestuur van de provincie, heeft de bezwaren verworpen die wa ren ingediend tegen de woonwa gencentra Lagerweide en Ruige- laan in Wassenaar. De beide loca ties zijn planologisch aanvaard baar. zegt het provinciebestuur, en zijn bovendien in samen spraak met de provincie geko- Met name tégen woonwagen kamp Lagerweide hadden om wonenden aangevoerd dat het kamp het totale karakter van de woonomgeving ingrijpend zal veranderen. Zij vreesden verlies aan privacy, een bedorven uit zicht en overlast. Deze zaken konden naar hun mening niet met een verwijzing naar een mo gelijke financiële schadeloosstel ling worden afgedaan. De toege zegde aan te leggen groenvoor ziening zou de bezwaren volgens hen niet wegnemen. De omwo nenden meenden voorts „dat de praktijk heeft geleerd" dat woon wagenbewoners afspraken mei het gemeentebestuur over ge bruik van het centrum niet zul len nakomen. Zij wezen op in hun ogen goede alternatieven en het feit dat kamp Lagerweide een toegangsweg naar de wijken Oostdorper- en Huistermeerpol der in de weg ligt en tevens de aanleg van de Noordelijke Rand. weg onmogelijk maakt. De provinciale Arob-beroeps- commissie wijst een discussie over een alternatieve plaats vooi een woonwagenkamp van de hand en GS voegen er nog aan toe dat de aanleg van de Noorde lijke Randweg uit de plannen is verdwenen. mag dat niet eens. En als je het toch doet en de zaak verkeerd aan brengt, kun je problemen verwach ten. De sousterains liggen namelijk onder het straatniveau". Op dagen waarop het riool bar stensvol zit en het grote gemaal overspannen raakt, gaan overstor- ten open en kan het gebeuren dat het water terugkomt. "Dat gebeurt zes tot acht keer per jaar en is alge meen geaccepteerd. En bepaalde afsluiters of terugslagkleppen kun nen dan een hoop helpen", aldus Bedet. Dat de transportbuis twee maal zo dun is als een normale, ontkent hij. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN* POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na Kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse 67,45 92,55 134,90 256,90 357,20 taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met el- gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen. Panjs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2