Klein wint Ruud Christoffers terug van weggeweest Oldambtrit 5D T Van Kempen pakt winst Schenk: 'Sfeer stille kracht' ïjr Marathonzege in Utrecht Van der Duim blijft weg in Nieuwkoop •V.r -V. v~ Overwinning Ruitenberg Marathon-top doet Roelofarendsveen aan PAGINA 10 MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 UTRECHT (ANP) - De Elfsteden- koorts heeft het kunstijsleven da nig verzwakt. Zaterdagavond ver scheen slechts de helft van het be schikbare marathonpeloton in Utrecht voor de 22ste aflevering uit de strijd om de KNSB-beker. De voornaamsten van de afschrijvers, die hun zinnen hebben gezet op klassiekers van het natuurijs, wa ren Elfsteden-winnaar Van Ben- them. Ruitenberg, Niesten, Post mus en Westerveld. Koortsvrij was in ieder geval Ruud Christoffers. De Vlaardinger, die vijftien wed strijden lang het bekerklassement aanvoerde, bleek geheel hersteld van de voorhoofdsholte-ontste king, die hem de laatste weken te rugwierp naar een positie achter Van Kempen en Van der Duim. Op het kunstijs van de Vechtse Banen snelde Christoffers fraai naar zijn tweede seizoenzege op de mara thon. De 24-jarige doordouwer kreeg dit keer de lengte om toe te slaan. Tot voor kort was hij nog te kans rijk voor de eindoverwinning ten einde met succes te demarreren. Met de forse achterstand van veer tig punten mocht hij van de waak zame ranglijstaanvoerder Richard van Kempen gerust de vrije ruimte in. Van Kempen, de 21-jarige tuin dersknecht uit De Hoef, die de in spanningen op het natuurijs deze week achterwege liet, concentreer de zich puur op Hilbert van der Duim. De Friese oud-werelkam- pioen op de lange baan had na het mislukte kampioenschap op het natuurijs van Giethoorn rust geno men. In Utrecht kon hij temidden INZELL (GPD) - „De gekte is nu begonnen", mompelde Eric Heiden, terwijl opdringerige schaatsfans de Ameri kaan wilden laten meedelen in de vreugde over de tweede wereldtitel van Hein Vergeer. Heiden ontkwam met moei te aan de graaiende armen van de supporters, die hossend en schreeuwend alles en iedereen omver liepen die langs de baan een sta-in-de-weg vormden. inzeil beleelde een volksfeest, dat sinds het Ard- en Keessie-tijdperk niet meer was voorgekomen. Zes duizend Nederlandse supporters schalden massaal de zilvervloot, nadat Oleg Bo2jev zijn aanval op de toppositie van Hein Vergeer zag mislukken. Toen even later Geir Karlstad naar een wereldrecord reed op de tien kilometer, waren de Nederlanders niet te beroerd om de Noor aan te moedigen. Na Ver- geers huldiging namen de schaats fans bezit van de ijsbaan, waarop een uitgebreide polonaise plaats vond. Een klein deel van de kolo nie moest er tegen het einde bij gaan liggen, omdat het overmatig drankgebruik voor sommigen te veel was geworden. De organisatie van het tachtigste wereldkampioenschap was tijdens de slotritten op de tien kilometer, toen Vergeer al een uur zeker was van z'n titel, bang, dat de fans in de periode tot aan de huldiging teveel naar de baan zouden opdringen. Vier jaar geleden, toen Hilbert van der Duim kampioen werd in As sen, was de massa haast niet onder controle te houden. Maar de 24 spe ciaal opgetrommelde politiemen sen wisten tot het einde toe de meute redelijk in bedwang te hou den. Hein Vergeer kon zelfs, zij het met enige moeite, zijn ereronde voltooien. IJsbaandirecteur Gerhard Zim- mermann en burgemeester Schwabl waren gisteravond, toen de circa tachtig bussen weer rich ting Nederland vertrokken, blij, dat alles zonder al te veel proble men was verlopen. Op een enkel incidentje na (in een hotel liepen de gasten kwaad weg, omdat schaatsfans op tafels in de eetzaal aan het dansen waren), kon men te rugzien op een zeer geslaagd toer- Eric Heiden en Ard Schenk be leefden de strijd in Inzeil afstande lijker dan de meeste supporters, maar ook zij waren verrukt over de prestaties, die er door de rijders ge leverd waren. Schenk, die deel uit maakte van de delegatie, die olym pisch Amsterdam in Inzeil kwam aanprijzen, meende: „Het was een De onderscheiding voor de op zienbarendste startmethode ging dit weekeinde in Inzeil naar Lu Shuhai. De Chinese schaatsenrij der, die van de 37 deelnemers als 33e eindigde, begon zijn ritten steevast in een starthouding die gebruikelijker is bij atleten. „Dat is zijn eigen inbreng", liet trainer Eddy Verheijen weten. „Er is veel voor zo'n start te zeggen. Je bent eerder in de schaatshouding. Het zou niet zo gek zijn, als Shuhai school maakt". Oostenrijk mag aan het toernooi om het wereldkampioenschap schaatsen voor allrounders 1987 met slechts drie rijders deelne men. De ploeg van bondscoach Günther Schumacher verloor in Inzeil een startplaats. De Sowjet- Unie, Noorwegen en Nederland zijn in Heerenveen gerechtigd het maximale aantal van vier schaat sers in te schrijven. Oostenrijk en de Verenigde Staten mogen met drie man komen. De delegaties van Japan, DDR, Frankrijk, Fin land, Zuid-Korea moeten zich be perken tot twee schaatsers. prachtig toernooi. Er was twee da gen lang een geweldige spanning. Het is lang geleden, dat een all round-toernooi zo enerverend is verlopen. Vooral de tien kilometer van Bosyev was spannend. Hy ging in de tweede helft van zijn race in dfe aanval, maar toen hij twee mis slagen maakte, was het gebeurd". „Vergeer is een waardig wereld kampioen. Het is moeilijker om je waar te maken als kampioen dan om het'te worden. In mijn tijd was dat wat gemakkelijker, omdat de concurrentie toen niet zo groot, was. Vroeger had je aan het schaat sen een halve dagtaak, nu een hele. Het schaatsen is nu vooral in de breedte stukken sterker geworden. Dat de Nederlanders zo goed heb ben gereden komt volgens mij vooral door de sfeer. De manier waarop dat spul met elkaar omgaat spreekt boekdelen. Een goede sfeer is een stille kracht". In tegenstelling tot Ard Schenk, die het topschaatsen niet meer van nabij volgt, is Eric Heiden nog elk jaar betrokken bij de sport, waarin hij als vijfvoudig olympisch kam pioen wereldfaam veroverde. Hei den volgt tegen een riant salaris de schaatstoernooien als tv-verslagge- ver. De Amerikaan neemt na deze riante schnabbel zijn beroep als profwielrenner weer ter hand. Met de Seven-Eleven-ploeg neemt hij deel aan een aantal klassiekers en mogelijk de Tour de France. Vol gens Heiqden laat Felix Lévitan hem en zijn ploeg zeker toe, omdat de tv-maatschappij CBS flink met de geldbuidel gaat rammelen. Heiden was in Inzeil met name geimponeerd door Hein Vergeers vijf kilometer. „Hij versnelde in de laatste vijf ronden en dat deed nie mand hem na. Ik denk, dat hij in Calgary de grote favoriet is op die afstand. Op de 1500 meter krijgt hij het veel moeilijker. Vergeer is ten opzichte van vorig jaar veel com pleter geworden. Bij het wereld kampioenschap van vorig seizoen in Hamar had ik nog niet zo'n hoge pet van hem op". van zijn 48 collega's echter niet de sluipwegen vinden om Van Kem pen van zich af te schudden. „De volgende keer ga ik hem maar duwen", reageerde Van der Duim na afloop zuur op de 'man- verdediging' van zijn concurrent. Met nog twee marathons op het programma is er praktisch geen kans meer voor Van der Duim de achterstand van bijna twintig pun ten op Van Kempen goed te ma ken. „Ik kan er nog slechts op ho pen", kwalificeerde de Friese on derwijzer zijn kansen op een suc cesvolle afsluiting van zijn eerste marathonseizoen. In de honderd- rondenrace van Utrecht haalde Van der Duim welgeteld één punt van de achterstand op Van Kem pen weg. In de eindsprint van de voornaamste achtervolgers drukte hij de schaats winnend over de streep, dat was goed voor de ne gende positie. Van Kempen werd elfde, maar toen de jury de als tien de eindigende Maarssen uit de uit slag wegliet, kreeg 'Poeske' die stek toebedeeld. Twintig ronden voor het eind was er een kopgroep ontstaan met twee ronden voorsprong op het toen slechts denkbeeldige peloton. Van het achttal sloop de verrassen de Henk Holland in de slotfase als eerste weg. Christoffers antwoord de vlot. De rest van het stel, Pronk, Kooiman, Cazemier, Jan Hopman, Bakker en Van Wijhe keek net wat te lang toe. Van Wijhe, de grote man van de natuurijs-slag bij Giet hoorn, was te moe. Hopman en Bakker hadden de meeste energie ook al verspeeld. Pronk, Kooiman en Cazemier deden ronden lang nog serieuze pogingen het duo Holland-Christoffers te achterha- 5CHEEMDA (GPD) - Dit jaar is Dries Klein nog in de eerste plaats wielrenner en dan pas marathonschaatser. Maar volgend seizoen zal die volgorde precies andersom zijn. „Door het verdwijnen van de gastrennersverenigin- gen is het wielrennen voor mij niet zo interessant meer. Marathonschaatsen lijkt mij een mooie sport voor de toe komst", aldus de Exlöër. t Ruud, Christoffers op weg naar zijn overwinning in Utrecht. Ook Henk Holland rechts), die tweede werd kon hem niet van de zege afhouden. (foto ANP) len. Toen die inhaalrace dreigde te slagen, reed Christoffers weg bij zijn kompaan en snelde verrassend goed naar zijn tweede overwinning van het seizoen. Hij was in het be gin van de competitie, in Haarlem, ook winnaar. Christoffers bleek compleet her steld van twee weken ziekte, die hem uit de top van het klassement hadden doen wegvallen. „Eerst was ik een week verkouden. Toen kwam die voorhoofdsholte-ontste king, daarvan ben ik echt ziek ge weest. Twee weken geleden heb ik me laten behandelen, onder meer met antibiotica. Dat heeft gehol pen. Alleen heb ik de marathon van Heerenveen moeten laten schieten. Die rust was nodig ook, want daarvoor ben ik in Amster dam uitgestapt en kwam ik in Eindhoven stuk en buiten de eer ste twintig over de streep". Vorige week zondag reed Christoffers, na het wereldkampioenschap vrou wen, op het Haagse kunstijs een vormtest op de tien kilometer. Die ging in 15.42. In Giethoorn, bij de nationale titelstrijd op de honderd kilometer, zat de Zuidhollander er verrassend goed bij: vijfde. „Kan sen in de Elfstedentocht, nee. Pas als ze die eerste anderhalve kilo meter hardlopen eruit gooien, heb ik een kans. Dat breekt me". Gezien de indrukwekkende wijze waarop Klein (26) zaterdag de Ol dambtrit op zijn naam schreef, lijkt het erop dat het peloton der door douwers er 'straks' een geduchte concurrent bij zal krijgen. Hoewel hij eerder vorige week tweede in Annen, derde in Gieten en vierde in Ter Apel was geworden en ook in het Nederlands kampioenschap in Giethoorn lange tijd voorin mee streed - in de slotfase kwam Klein ten val en moest daardoor genoe gen nemen met de 22ste plaats - werd de Drent nog niet helemaal serieus genomen door de 'grote jongens'. Luister maar naar de Groninger Albert Bakker, die zich in Scheem- da tevreden moest stellen met de vierde plaats. „Nee, eigenlijk hield ik geen rekening met Klein. Maar..., hij reed sterk en deed zijn werk in de kopgroep ook goed. En als wielrenner wist'ie tactisch mis- De latere winnaar Richard van Kempen (84), Emiel Hopman en Ruud Christoffers passeren achterblijver Joerie Takken. Het leidende trio bleek uit de greep van het peloton. (foto Nanno Bloupot) B-rijders naar Noorse marathon UTRECHT (ANP) - Op uitnodi ging van de Noorse schaats bond nemen vijf Nederlandse schaatsers óp 1 maart, de dag van de alternatieve elfsteden tocht in Finland, deel aan een hele en halve marathon in Noorwegen. De kosten van de reis worden betaald door de Giethoornse IJsclub, die een deel van de de winst van de strijd om het Nederlands kam pioenschap op de 100 kilome ter, een goede bestemming wil de geven. De Noorse bond be taalt de verblijfskosten van het door de KNSB aangewezen na tionale vijftal. De schaatsbond heeft de vijf besten uit de natio nale B-categorie aangewezen. De A-rijders zijn te sterk voor de Noren. Het vijftal wordt ge vormd door Rik van den Hoorn (Ter Aar), Herbert Dijkstra (Pesse), Yoeri Takken (Schel- lingwoude), Jan Koning (Gro ningen) en Evert Uitham (Zuid laren). NIEUWKOOP - In Richard van Kempen uit De Hoef had de door ijsclub Ijsvermaak Zuideinde georganiseerde ma rathonwedstrijd zondag een uitstekende winnaar. De lei der in het klassement om de KNSB-Cup versloeg in de eindsprint Ruud Christoffers, ook al een man die in mara thonkringen hoog staat aangeschreven. Jammer was al leen dat aangekondigde toppers als Hilbert van der Duim en Jan Kooiman, de winnaar van vorig jaar, van het Nieuwkoopse ijs wegbleven. Wie eveneens niet kwam opdagen was Lenie van der Hoorn. De Ter Aarse wenste zich waarschijnlijk te sparen voor de wedstrijd die van- V? r" j i I h «pp»» - Ard Schenk en Eric Heiden delen in de feestvreugde van Hein Vergeer. Beide oud-kampioenen erkenden dat Vergeer een 'waardig kampioen' was. Zei Schenk: „Het is moeilijker om je waar te maken als kampioen, dan om het te worden. In mijn tijd was dat makkelijker". (foto anp> GIETHOORN (ANP) - Henri Ruitenberg, de fietsenmaker uit Oldebroek, heeft zondag de marathon van Giethoorn, de Holland-Venetiëtocht over vijf tig kilometer, gewonnen. Hij won de sprint in een kopgroep van vyfien man, onder wie Sjaak Bakker uit Bobbeldijk en Tjeerd Uitterdijk uit Koudem. Bakker werd tweede, Uitter dijk derde. De uitslag is: 1. Henri Ruiten berg (Oldebroefc); 2. Sjaak Bak ker (Bobbeldijk); 3. Tjeerd Uit terdijk (Koudum); 4. Wout de Vries (Beilen); 5. Piet Manden (Wapserveen); 6. Cor Ton (Beets). Bij de vrouwen won Conn£ Slagter. Lenie van der Hoorr uit Ter Aar werd tweede. vond op de ijsbaan in haar eigen dorp wordt verreden. Mede daar door kon Lilian van Tol als eerste van de drie deelnemende vrouwen over de finish glijden. De vrouwen overigens reden gewoon met de mannen mee. In die laatste catego rie waren nogal wat B-rijders ver zameld, waardoor het gebeuren niet bepaald overzichtelijk was. Op de 600 meter lange baan werd al snel na het startschot het kaf van het koren gescheiden. Vooral Emiel Hopman, weer geheel her steld van zijn ziekte, had er zin in. Hij sleurde voortdurend aan kop, wat tot gevolg had dat er rijders bij bosjes wegvielen. Regionale favorieten als Jan van Tol uit Nieuwveen, Jos van der Lee uit Ter Aar en Kees Eijs uit Nieuw koop kregen binnen de kortste ke ren een ronde (en later nog veel meer) aan hun broek. Door het ho ge tempo bleven uiteindelijk slechts de drie allersterksten over. Een gereputeerde rijder als Henk Portengen, die als dertiende zou fi nishen, werd bijvoorbeeld op drie ronden gezet. Enkele ronden voor tijd slaagden Vlaardinger Ruud Christoffers, achter Hilert van der Duim de nummer drie in het KNSB-klassement en Richard van Kempen erin de derde koploper, de moegestreden Emiel Hopman, te lossen. In de laatste ronde kwam Van Kempen als eerste uit de laat ste bocht en stond zijn voorsprong van drie meter niet meer af. Op 200 .meter volgde Hopman als derde. Het ex-kernploeglid uit 't Zand zag ook de leidersprijs, de beloning voor degene die de meeste keren als eerste over de finish komt, nog aan zijn neus voobijgaan. Doordat Christoffers in de slotronden steeds als eerste passeerde werd hij de winnaar. Als vierde in het 'gewone' klassement werd Wim Vos uit Kockengen geklasseerd. Leidenaar Alex Jansen eiste de vijfde plaats voor zich op. De ver dere uitslag: 6. Gerard Rietveld (Ouderkerk aan de Amstel), 7. Wim Westerveld (Eemnes), 8. Hans Kunz (Den Haag), 9. Arjan Bakker (Schoonhoven), 10. Jan Kroon (Ab coude), 11. Hans Appelman (Lim- men), 12. Dirk Maarssen (Rijsen- hout), 13. Henk Portengen (Die- men), 14. Joerie Takken (Schelling- woude). Jan Rodewijk uit Roelofa rendsveen ging als zeventiende van de 49 deelnemers, over de streep. Enige dissonant op de door rond 1000 toeschouwers omgeven baan was de ijskoude noordenwind, die de rijders op de lange stukken ove rigens nimmer recht in het gezicht blies. "Zo'n wind hoort bij de win ter", vond vice-voorzitter Kuyf van de organiserende club. "Daar moet je niet over zeuren, 't is ten slotte geen zomer. Al met al zijn we zeer tevreden over het verloop van de wedstrijd. IJs en weder dienende organiseren we deze winter mis schien nog wel een wedstrijdje". Vooralsnog echter is de beurt aan Ter Aar en Noorden om mara thonwedstrijden te houden. Op de landijsb^an starten vanavond in Ter Aar om 18.00 uur de vrouwen en veteranen. Om 19.00 uur wor den de A- en B-rijders weggescho ten. In Noorden, op de Noordse- plans, is woensdag een baan van 1000 meter uitgezet. De ijsclub Ijs vermaak Noorden tekent die dag voor de organisatie van een wed strijd over een uur plus vijf ronden. Om 13.00 uur valt het startschot voor de deelnemers. CHRIS HARTMAN schien wel het beste hoe ny nei in de eindsprint aan moest pakken". Dries Klein .was inderdaad niet alleen de sterkste, maar zeker ook de slimste van de vijf vluchters (Bakker, Klein, de plaatselijke fa voriet Fokko Veen, de Friese kam pioen Rein Jonker en de Wester- borker Harrie Kiers) toen deze zich opmaakten voor de eindspurt. Van dit kwintet had Veen zich het slechtst onder controle. Hij ging de eindsprint veel te vroeg aan en moest zijn ongeduld bekopen met de vijfde plaats. Klein handelde een stuk verstan diger. Met de snijdend koude wind pal in het gezicht, hield hij zich zo lang mogelijk schuil achter de bre de rug van Rein Jonker. „Toen ik Harrie Kiers zag aankomen ben ik gegaan", ontvouwde Klein zijn strijdplan. „Daarna ben ik gewoon zo hard mogelijk doorgereden. Al leek het technisch gezien de laatste honderd meter dan nergens meer op. Voor mij was het trouwens gunstig dat we de wind het laatste rechte eind tegen hadden. Ik heb macht... ben een echte krachtsprin ter". In de klassieker over 70 kilome ter kris-kras door het Oostgronin ger land, scheidde het kaf zich vrij snel van het koren. Na een chaoti sche start, waarbij de eerste paar honderd meter lopend moesten worden overbrugd, ontstond al na enkele kilometers een kopgroep van acht man (Veen, Jonker, Klein, Bakker, Kiers, de winnaar van vo rig jaar Anne Postmus, Jan Uitham jr en Evert Uitham). Voor de beide Uithammen werd het tempo gaan deweg te straf, terwijl in de slotfase ook Postmus moest afhaken. Waar na de Oldambrit dus een wielren- r kreeg. Hoewel Klein het wielerseizoen vorig jaar uitstekend inzette door voor de derde keer de ope- ningsklassieker De Ster van Zwol le te winnen, bracht de rest van het seizoen hem slechts tegenspoed. Hij had dermate veel last van zijn liezen dat hy de fiets een half jaar met rust moest laten. „Vanaf mei heb ik stilgestaan. Tijdens de Ster was ik eigenlijk al ziek. De nacht voor de wedstrijd heb ik zelfs hele maal niet geslapen. Maar goed, ik heb'm gereden, maar ben daarna veel te vroeg weer begonnen". Klein consulteerde KNSB-arts Pluijmers, die een chronische vorm van overbelasting consta teerde. „Het bleek dat mijn bloed spiegel helemaal verkéêrd was". Schaatsen leek Klein een goeie therapie en bovendien een prima training voor het wielrennen. Maar de badmeester te Emmen heeft in middels ontdekt dat hij ook op no ren uitstekend uit de voeten kan en wil zich daarom volgend seizoen op marathonschaatsen gaan toe leggen. Als de Landelijke Technische Commissie marathon tenminste wil meehelpen. Want Klein be hoort niet tot de A-rijders en zal op grond van zijn prestaties in de B- klasse ook niet naar de hoogste ca tegorie promoveren. De Drent hoopt daarom op dispensatie en re kent daar eigenlijk ook op. „Krijg ik geen dispensatie, dan doe ik het niet, want anders is er voor mij sprake van een verloren jaar". Een aanbieding om tot een marathon- ploeg toe te treden heeft Klein nog niet. „Maar wat niet is kan nog ko men", lacht hij. Zolang Koning Winter blijft re geren, komt het wielrennen bij hem op het tweede plan. „Want als ik een week later in vorm ben is het mij ook goed. Natuurlijk wil ik de Ster van Zwolle graag voor de vier de keer winnen, maar daarvoor laat ik dit niet lopen. Trouwens, ik kan heel goed pieken en in de Ster sta ik er straks gegarandeerd weer". ROELOFARENDSVEEN - Dankzij de zo ongewoon lange vorst periode kon het niet uitblijven. Morgen valt er nu ook in de Leidse regio een marathonschaatswedsstrijd op natuurijs te bewonderen. Dit dankzij de activiteiten van de schaatclub Alkemade. De orga niserende vereniging hoopt morgenmiddag om 3 uur op 't Poel in Roelofarendsveen een ruim 100 A- en B-rijders aan de start te krijgen. Op een rondje van zo'n 2x/z kilometer krijgen de deelne mers een koersafstand van 70 kilometer voor de kiezen. Onder de vertrekkers bevindt zich in elk geval een groot deel van de natio nale marathontop. Meest prominente rijders zijn KNSB-cup leider Richard van Kempen, nationaal kampioen Dries van Wijhe, Dirk Maarssen en Leidenaar Alex Jansen. De eer van de organiserende club wordt door Jan Roodwyk, Frans Numand en Ruud Vermeu len hooggehouden. KNSB-rijders kunnen zich tot 2 uur bij bar 't Veen inschrijven. De Noorderrondrit, een wedstrijd- en toertocht, is definitief vastgesteld voor morgen. Zaterdag werd overal op het 150 kilome ter lange parkoers een ysdikte van vijftien, zestien centimeter vastgesteld. Er hoeft niet of nauwelijks te worden gekluund. Vorig jaar werd de Noorderrondrit gewonnen door Albert Bakker voor Lex Cazemier. Voor de toertocht worden vijfduizend schaatsenrij ders verwacht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10