'Superheffing lost niets op' Het blijft kwakkelen op het Damrak De sores van de Nederlandse borstelindustrie Venezuela laat prijs olie los y Geldschepping banken mag 6 procent groeien .ook het al Werknemers ontslagen na inval van politie ssr" randgebeuren r~ 1 J ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Braks vreest voor Europese landbouwimpasse HATTEM (GPD) „De superheffing op melk is geen oplossing voor het melkoverschot. Dergelijke maatregelen leiden niet tot een marktevenwicht. Alle discussies over quote ring leiden alleen maar tot nieuw nationalisme, en dat heeft zijn onvermijdelijke en ernstige consequenties voor een geintegreerd Europa". Aldus sprak gisteren minister van landbouw G. J. M. Braks in Hattem de algemene ledenvergadering van de Geldersche Maatschappij van Landbouw toe. Braks uitte zijn grote bezorgdheid over de land bouwpolitiek binnen de Europese Vakbondsman uit kritiek op regering van Hongarije BOEDAPEST, 14 feb. (AP) - De voorzitter van de Hongaarse vak bonden, Sandor Gaspar, heeft gis teren kritiek geuit op zijn regering. Hij verwijt de regering dat zij een inflatie toestaat die de lonen uit holt, en kritische vakbondsleden soms gewoonweg negeert of zelfs afstraft. De, zelfs voor het liberaal ge noemde Hongarije ongebruikelijke openlijke uiting van kritiek, werd door het officiële nieuwsbureau MTI verspreid. Hongarije laat vraag en aanbod een belangrijke rol spelen bij het vaststellen van prijzen en lonen, hetgeen resulteert in inflatie en an dere in het westen veel voorko mende economische problemen. Gaspar, die ook lid is van het Po litbureau van de communistische partij, zei dat 'pensioenen niet waardevast zijn en dat de lonen niet op peil worden gehouden'. De inflatie heeft de laatste jaren tus sen de zeven en acht procent ge schommeld, maar de lonen zijn daar niet aan aangepast, aldus Gas par. Kort Zakelijk Procedure De raad van ministers van de Eu ropese Gemeenschap is een juridi sche procedure begonnen tegen he1! Europese parlement over de EG-begroting voor 1986. De ministerraad wil de rechter vragen de door het parlement in december aangenomen begroting van 33,3 miljard ecu 81,2 mld.) nietig te verklaren. De ministers menen dat het parlement zijn be voegdheden heeft overschreden door het budget boven een bepaal de limiet te laten stijgen. De totale stijging beliep 600 miljoen ecu 1,46 mld.). Proteststaking De elf grootste oppositiepartijen van India willen nog deze maand een algemene staking uitroepen uit protest tegen de door de regering afgekondigde prijsverhogingen voor gas en olieprodukten. Dit heeft de algemeen secretaris van de Janata-partij, George Fernan dez, gisteren verklaard. Deense steun Een nieuwe opiniepeiling toont een toenemende steun bij de Deen se kiezer voor het pakket hervor mingsvoorstellen van de Europese Gemeenschap, waarover op 27 fe bruari in een nationaal referendum zal worden gestemd. Een enquête onder 1300 personen duidt op een steun van 45 procent. Tegen was 29 procent. Gemeenschap. Bij de komende on derhandelingen tussen de lidstaten over het hele landbouwpakket ver wacht hij grote problemen. Verlammend Braks zal die onderhandelingen, vanwege het voorzitterschap van Nederland van de Europese minis terraad, leiden: „Ik ben bezig her en der te informeren over de gren zen van de onderhandelingen en ervaar bij sommige collega's harde en onwrikbare standpunten. Dat doet me het ergste vrezen voor een zinvolle besluitvorming. Ik ben bang voor een verlammende situa tie". De landbouwprijzen zullen naar zijn inschatting waarschijnlijk ge lijk blijven, maar met name de dis cussie over de melkquotering en het rundvleesbeleid ziet hij met zorg tegemoet. Een tijdelijke inter ventie op de rundvleesmarkt acht hij onvermijdelijk. Tegenstand Een opkoop op Europees niveau van melk, die hij een zeer goede zaak zou vinden, is in zijn ogen niet haalbaar: „Er is zoveel tegenstand dat ik het ergste vrees". Braks toonde zich zelfs bezorgd over de superheffing zoals de Nederlandse overheid die nu toepast: „We zitten al 3,5 procent boven ons quotum. Dat kan nog wel, als er maar be taald wordt, maar het betekent wel dat we in een zeer moeilijke positie in Brussel komen. Ze kijken ons daar vanwege die overschrijding met de nek aan en bovendien komt de verdeling voor volgend jaar er door in de knel". het melkover- Vut-regeling veehouders niet meer dan uitkoopsom DEN HAAG (GPD)- De vut-rege ling voor veehouders van 55 jaar en ouder die minister Braks in het achterhoofd heeft, blijkt niet ver der te gaan dan een eenmalige uit koopregeling. De boeren die hun veestapel aan de kant willen doen, krijgen van de minister een bedrag ineens van iets meer dan 65 cent per liter melk die ze in het vooraf gaande jaar afleverden. Voorwaar de daarvoor is wel dat op het be drijf geen koe meer gehouden mag worden. Minister van landbouw Braks heeft de afgelopen week de land bouworganisaties laten weten dat hij over enkele dagen voorstellen zal doen aan het Ontwikkelings- én Saneringsfondé voor de landbouw. „Alsde minister spreekt over een vut-regeling voor veehouders van 55 jaar en ouder, mag je ver wachten dat hij komt met een rede lijke uitkering die doorloopt tot het 65ste jaar. Maar daar blijkt nu geen sprake van te zijn", aldus de land bouworganisaties. Het ministerie van landbouw zegt dat de boeren die gebruik van de regeling willen maken, het be drag ook over meerdere jaren kun nen uitspreiden. „De veehouders kunnen desnoods vragen om een maandelijkse uitbetalingsrege ling". De landbouworganisaties blijven op hun standpunt staan dat dit nog geen vut-regeling is maar een opkoopregeling van melk met een mogelijkheid het bedrag waar op men recht heeft in maandelijkse gedeelten te laten uitbetalen. AMSTERDAM (ANP) - Het netto- geldscheppénde bedrijf van de banken zal dit jaar kunnen groeien met 5,5 6 procent zonder dat voor een remmende invloed op de eco nomische ontwikkeling behoeft te worden gevreesd. Dit zal tevens bijdragen tot het behoud van de re sultaten die bereikt zijn op het ge bied van de inflatie en de groei van de werkgelegenheid. Dit conclu deert De Nederlandsche Bank na afloop van periodiek overleg met de banken. Voldoening Het netto-geldscheppend bedrijf van de banken wordt gevormd door de kredieten aan bedrijfsle ven en particulieren plus langlo pende leningen aan de overheid minus de lang aangetrokken gel den die daartegenover staan. De Nederlandsche Bank houdt de geldschepping door de banken voortdurend in de gaten omdat bij een te grote groei de inflatie zou kunnen aanwakkeren. Overigens ziet de centrale bank op dit punt voorlopig geen proble men. Zij heeft tijdens het overleg met de banken haar Voldoening geuit over het zich verbredende •economische herstel en in het bij zonder over het lage inflatietempo. Zo zijn geleidelijk de voorwaarden geschapen om de opgetreden keer ten goede in het beloop van de werkgelegenheid een duurzaam karakter te geven, aldus de bank. De bank heeft vanaf het begin van het economische herstel, om streeks drie jaar geleden, onder kend dat het zeer verzwakte be drijfsleven behoefte zou hebben aan een aanzienlijke verbetering van zijn vermogensverhoudingen, voordat het met vertrouwen de stap naar herstel van de investerin gen zou kunnen zetten. Zij heeft goed gevonden dat dit gepaard zou gaan met de opbouw van een om vangrijk liquiditeitsbezit (kort op vraagbare tegoeden) bij de bedrij- ADVERTENTIE NEW YORK (UPI/RTR) - Venezue la heeft al eerste grote olieprodu cent binnen de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) besloten zijn officiële olieprijs los te laten. Verder heeft het land de banken waarbij het schulden heeft gevraagd om meer tijd voor de te rugbetaling van een bedrag van 923 miljoen dollar. Donderdag maakte de Venezo laanse staatsoliemaatschappij Pe- troleos dé Venezuela bekend dat er voortaan over de prijs van zijn olie bij elke afzonderlijke levering zal worden onderhandeld. Een func tionaris van de staatsoliemaat schappij verklaarde dat Venezuela wel lid zal blijven van de OPEC. Eerder deze maand liet Ecuador, een kleine producent binnen de OPEC, weten dat het de prijzen van zijn olie gaat koppelen aan die op de vrije markt. Venezuela is de op twee na groot ste olieleverancier van de Verenig de Staten. Wie eenmaal de smaak van een personal computer te pakken heeft, gaat al snel V apparatuur op z'n computer kan worden aangesloten, QT A AT Maar hoe kies ie uit dat enorme aanbod nu nèt de O 1 i\/\ 1 iUiS,eXÏÏoordluidt:Capi-Lu,Wan,daarzijnze gil ons wat je noemt all round in automatisering En krijgt elk onderdeel van een totaal- (Jh f systeem evenveel aandacht. Dus ook alle randapparatuur. Ons leveringspakket op dit gebied bestaat dan ook uit louter kwaliteit en is veelomvattend: printers, laser printers, plotters, beeldschermen, tape-streamers, hard disks, back-up systemen, modems, netwerken, geheugen- en turbokaarten. Alles stuk voor stuk van gerenommeerd fabrikaat en veelal direkt uit voorraad leverbaar. Dat wij daarnaast op hardware gebied de drie grote topmerken in huis hebben, u alle mogelijke software kunnen aanbieden en naast een opleidingscentrum óók een kontinu beschikbare technische dienst hebben, maakt een bezoek aan Capi-Lux alleen maar aantrekkelijker. [CAPI-LUX .COMPUTER CENTER UTRECHT: St. Jacobsstraat (hoek Oranjestraat) Tel. 030-311413 AMSTERDAM: Basisweg 40, Tel. 020-149015 Scheldeplein 10, Tel. 020-643526 HEERENVEEN (GPD) - Op last van de Inspectie voor de Genees middelen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft de ge meentepolitie van Heerenveen gis termiddag tijdens een inval bij Bio- form Holland in Heerenveen een grote voorraad 'geneesmiddelen' in beslag genomen. Het gaat om zo genaamde oesterextract-pillen. Te vens is een partij boeken met als titel 'De oester als genezer' van de Stichting Biologische Voeding en Geneesmiddelen meegenomen. Volgens directeur Harrie Hut ting gaat het om een totale waarde van f600.000 a f700.000. Als gevolg van deze inval heeft de directeur vanmorgen het volledige perso neel, bestaande uit tien medewer kers, ontslag aangezegd. „Op deze manier heb ik er geen lol meer in", aldus Hutting. HARDWARE ZONDER HIATEN é»Apple Het blijft kwakkelen in Amster dam, maar aanhoudende hausse met nieuwe historische record standen in New York. Zo lag het beurspatroon er deze week bij. Amsterdam had last van de car navalsviering, omdat vele ban ken van West-Europa enkele da- gén gesloten bleven. Ook de cro- cusvakantie zette de omzetten op een laag pitje, terwijl het buiten land schitterde door afwezig heid. Maandag zorgden de inter nationals nog voor enig leven en hogere koersen, maar daarna ging het afbrokkelend naar bene den. Vooral de lokale markt kreeg er van langs. In vier dagen moest de lokale handel zelfs ne gen punten inleveren, terwijl de algemene beursindex drie pun ten verspeelde. door C. Wagenaar Wall Street is niet stuk te krij gen, zo wordt in beurskringen het onverwoestbare optimisme beschreven. De vreugde en het enthousiasme over de enorme olieprijsdaling en de rotsvaste overtuiging dat dit od wat lange re termijn tot een aanzienlijke rentedaling kan leiden, gaven de beurs een enorme stimulans. Dit neutraliseert ook het gevaar dat een versnelde economische groei de rente juist zal kunnen doen aantrekken. Onzekerheid Voor onze beurs blijft de olieprijsontwikkeling een pro bleem. De hierdoor opgetreden onzekerheid heeft vooral bij bui tenlandse beleggers eén grote barst in het vertrouwen ten op zichte van Amsterdam veroor zaakt. Temeer nu er nog geen en kel teken waarneembaar is dat op enige stabiliteit in de oliesi tuatie wijst. Integendeel zelfs. Studies van enkele Britse olie- kringen hebben uitgewezen dat de kostprijs van de Noordzeeolie tussen de vijf en tien dollar per vat van 159 liter ligt. Noorwegen beweert zelfs nog voor een prijs van vier dollar per vat lonend te kunnen produceren. Ondertussen neemt de be zorgdheid in Nederlandse poli tieke kringen toe. De snel dalen de aardgasbaten die voor de Ne derlandse* schatkist uit de inge storte energiemarkt voort vloeien, is wel het laatste waar mee de grote politieke partijen de verkiezingsstrijd zouden wil len ingaan. Want dit dreigt na tuurlijk de handen voor de toe komst te binden en alle schone beloftes en toezeggingen al bij voorbaat te ontkrachten. Toch verwacht minister Ru- ding nog rentedalingen, maar het initiatief daartoe moet volgens hem dan wel van West-Duitsland komen. De Bundesbank verzet zich er echter tegen, omdat vol gens deze instantie de Westduit- se economie uit eigen kracht al voldoende stimulansen ont vangt. Onze obligatiemarkt neemt dan ook al geruime tijd een afwchtende houding aan en vertoont wekenlang nauwelijks een wijziging in de koersvor- ming. Het ministerie van finan ciën was daardoor gedwongen een nieuwe staatslening tegen dezelfde 6,75 procent rente uit te schrijven als een maand geleden. Tegenvallers Een kleurloze ontwikkeling, die onze gehele beurs in zijn greep dreigt te krijgen. Daarbij komt dat, ondanks het optimisti sche patroon van de meeste jaar cijfers, tegenvallers ook nu niet afwezig blijven. De meeste in druk maakte de Westland- Utrecht Hypotheekbank, die op nieuw onder het mes moest, maar aandeelhouders daarvoor wel een erg gepeperde rekening aanbood. De aandelen zullen af gestempeld moeten worden van 50 gulden op één gulden en de koers zakte van 79 gulden tot rond 50 gulden. De prijs die de redder Nationale Nederlanden te zijner tijd waarschijnlijk nog wel voor de aandelen zou willen ge ven. Was de Westland-Utrecht een slachtoffer van de vastgoed markt, de handelmaatschappij Ceteco blijkt getroffen te zijn door de valutamarkt. De harde dollarval neutraliseert voor dit bedrijf alle extra winsten in 1985, zodat aandeelhouders nu met de oude winst van 1984 tevreden zullen moeten zijn. Het kostte hen 40 gulden op de koers. Flink lager waren eveneens Gist-Bro- cades, Kluwer en ACF. Reesink 1 w Êl E K was de grote winnaar, evenals Docdata op de parallelmarkt, die zich erg grillig gedroeg. Ook voor de Europese Optie- beurs was het een stille week. Voor het eerst sinds lange tijd bleef de totale omzet beneden de 150.000 contracten, want er wer den er in totaal maar 146.000 af gesloten, tegen 183.000 in de vo rige werkperiode. Philips was weer veruit nummer een, op af stand gevolgd door Koninklijke Olie. Ook KLM zag vele calls voor zich verhandeld. De Nederlandse borstelindustrie verkeert in grote moeilijkheden. Het laatste teken van malaise komt van de grootste borstelfa brikant in het land, het in de af gelopen jaren fors afgeslankte fa miliebedrijf Vero in Roosendaal. Vorige week maakte de onderne ming bekend de houtbewerking in juni te zullen sluiten, waarmee nog eens 44 van de overgebleven 112 banen verdwijnen. Op haar hoogtepunt verschafte de totale Nederlandse borstelindustrie 1500 mensen een baan. Nu vin den er nog 250 mensen hun werk. Directeur J. Vermunt van Vero ziet na twee verliesjaren, 1985 en 1986, voor volgend jaar weer licht voor zijn onderneming. Maar gemakkelijk heeft hij het niet. Want de markt slinkt. Dat komt niet alleen door de uitvin ding van de stofzuiger en de mo derne manier van huizen bou wen. Het komt ook doordat zijn afnemers tegenwoordig liever een betaalde baan nemen of in het zonnetje zitten, dan hun da gen schrobbénd en boenend door te brengen. door Nel van Bemmel Maar een nog groter probleem voor Vermunt, behalve directeur van Vero voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Bor stelfabrikanten, is de concurren tie uit Oost-Europa. Oostduitse huishoudborstels, en wat voor Oostduits doorgaat, vegen de Ne derlandse produkten naar de me ning van Vermunt op een oneer lijke wijze van de markt. Van el ke tien borstels die de Neder landse consument koopt zijn er tegenwoordig vijf van commu nistische komaf. Drie a vier ko men er uit de fabriek van Vero. Fundament De oorsprong van de Oostblok- concurrentie, doceert Vermunt, ligt in het Verdrag van Rome, het fundament van de Europese Ge meenschap. Dat beschouwt West- en Oost-Duitsland als één Duits gebied, zodat West-Duits land geen invoerrechten heft op produkten uit de DDR. Dat scheelt al 8,6 procent. Daarnaast krijgt een Westduitse handelson derneming 11 procent btw van de Westduitse overheid terug die geacht wordt eerder op de DDR- goederen te zijn geheven. Maar dat is vaak maar theorie. Al met al is invoer en doorvoer van Oostduitse produkten dus een aantrekkelijke handel voor West duitsers. De Oostduitsers, op hun beurt, berekenen voor hun borstelwerk geen kostprijzen, maar verhan delen dit voor wat Vermunt noemt politieke prijzen om in elk geval Westerse valuta binnen te krijgen. En die politieke prijzen liggen, zo toont Vermunt aan met brieven van het Westduitse ministerie van economische za ken, zeer laag. Een paar voorbeelden: de DDR verkoopt zijn kamervegers voor 78 procent van de Westduit se kostprijs, zijn straatvegers voor 52 procent en zijn afwasbor- stels voor 60 procent. Ergernis Nu zou dit nog niet zo'n ramp zijn, als de Oosteuropese landen zich zouden houden aan de afge sproken hoeveelheid voor hun export. Maar die hoeveelheid wordt via de Oost- Westduitse route vele malen overschreden, en tot ergernis van de Neder landse fabrikanten doet Neder land daar niks tegen. Vermunt wist de Tweede-kamerleden van het CDA zover te krijgen vragen over de kwestie te stellen aan staatssecretaris Bolkestein van economische zaken (WD). Ver munt, de ogen met zijn hand be dekkend: "Bolkestein doet zo. Als een klein kind dat zegt: ik ben er niet. In antwoord op de Kamervragen zei hij er niets aan te kunnen doen. En opperde hij dat de douane wellicht mogelijk heden had". Dus richtte Vermunt zich tot de douane. Maar daar ving hij bot. Want de douane heeft geen bevoegdheden om maatregelen te treffen. Als laatste mogelijkheid ziet hij nu Brussel. Hij hoopt dat de Nederlandse overheid in EG-ver- band een klacht zal indienen te gen oneerlijke concurrentie van de Westduitsers. Dit is nu in on derzoek. De geschiedenis van de bor stelindustrie in Nederland ver haalt vooral van teruggang. Nu sneuvelt de houtbewerking van Vero, al eerder verdwenen de haarbereiding en de plantevezel- bereiding geleidelijk. De plantevezels, veelal cocos- haar, komen nu kant en klaar uit landen als Mexico, Ceylon en In dia. Varkentjes Het dierlijk haar (vooral voor kwasten) kwam van de Europese varkens, toen deze nog oud en vet mochten worden. Nu Europa vooral vleesvarkentjes mest, valt van hun haar geen behoorlijke kwast meer te fabriceren. En is de Nederlandse fabrikant aange wezen op een ander communis tisch land, de Volksrepubliek China. Maar China exporteert te genwoordig liever kant en klare kwasten dan varkenshaar. Met het gevolg dat Vero voor een bos je varkenshaar al gauw meer moet betalen dan voor een com plete Chinese kwast. Wat op de kwastenmarkt dus ook een zeer zware concurrentie oplevert. De oorsprong van de houtbe werking bij Vero schrijft Ver munt voor een deel toe aan toe valligheden. Het in 1890 opge richte bedrijf kon in de Eerste Wereldoorlog in Nederland geïn terneerde Belgische militairen als personeel aantrekken die ver stand hadden van houtbewer king. Zo groeide de werkgele genheid in de borstelindustrie fors. Vooral in de jaren zeventig werd de fabricage van borstel werk steeds meer geautomati seerd, zodat de industrie met steeds minder mensen toekon. Die automatisering wordt ver sneld, meent Vermunt, door de druk die de Oostduitsers op de prijzen leggen. Prijsbewust De consument schiet met de prijzenslag weinig op. Het kan zelfs gebeuren dat een Oostduit se borstel voor dezelfde prijs in de winkel komt te liggen als een produkt van Vero. Vermunt: "De consument is weinig prijsbewust in borstels. Het verschil in prijs komt terecht bij de inkopers. Die halen hun marge uit de Oostduit- Gelukliig voor Vero, zijn er ook inkopers die het onrecht op de borstelmarkt inzien, en alleen al daarom Nederlandse waar be trekken. Maar daarnaast put het bedrijf hoop uit de starheid van de Oostduitse plan-economie. Als het plotseling gaat sneeuwen kan Vero razendsnel extra be zems leveren. En daar hoef je volgens Vermunt in de DDR niet om te komen. De afdeling houtbewerking

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9