EG bereid tot meer sancties apartheid Alleen los van confessie kan het CDA overleven Vrouwspioneerde voor haar idealen Ginjaar wil actie tegen schoolverzuim Van den Broek dreigt Botha: Ziekenhuis boycot fruit uit Z-Afrika Eman is tevreden over bezoek aan Nederland 'Onderwijs-atv discrimineert' Burgemeester redt schaatser ENGELS FRANS NEDEi DUITS Specialisten willen wel naar Duitsland Nek-aan-nek race tussen CDA en PvdA Politie noodgedwongen sportief 'Hoe wij kiezen': politieke toekomstvoorspellingen De Hond ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 SCHIPHOL/JOHANNESBURG (GPD) - De Europese Gemeenschap zal de sancties te gen Zuid-Afrika verscherpen wanneer Pretoria niet binnen afzienbare tijd met concrete maatregelen voor afschaffing van de apartheid. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dat gisteren in Geneve in een ruim twee uur durend gesprek namens de twaalf EG-landen voorgehouden aan zijn Zuidafrikaanse collega Roelof Botha. Van den Broek, gisteravond bij zijn aankomst op Schiphol: "Ik heb Botha gezegd: ik wil u best op uw woord geloven als u zegt de apartheid te zullen afschaffen, maar de EG, de internationale ge meenschap wil daden zien". Van den Broek doelde daarmee op de voorstellen van president Botha op 31 januari voor het Zuidafrikaanse parlement dat verschillende apart- heidswetten zullen worden afge schaft en gepoogd zal worden de zwarte gemeenschap politieke rechten te geven. In die voorstellen zitten volgens Van den Broek 'constructieve ele menten die kunnen leiden tot ont manteling van de apartheid'. De vraag is echter, aldus Van den Broek, hoever de Zuidafrikaanse regering bereid is te gaan. "We moeten ons niet laten verblinden door hun voornemens, maar even min blind zijn en de oren dicht stoppen voor de positieve ontwik kelingen daar". ANC De Zuidafrikaanse minister zei in Geneve 'bemoedigd' te zijn door het gesprek met Van den Broek. "Ik geloof dat wij veel waarover Europa zich zorgen maakt in orde kunnen brengen", aldus Botha. Hij heeft Van den Broek echter niet toegezegd dat de verzetsbeweging African National Congress (ANC) naast andere zwarte bewegingen een plaats zal krijgen in het politie ke proces. Botha wees eveneens de EG-eis af ANC-leider Nelson Mandela on middellijk vrij te laten. "Ik heb de hoop op vrijlating vah Mandela echter niet verloren", aldus Van den Broek. „Naar mijn gevoel is dat proces in volle gang, zijn de ge sprekken gaande", zei hij, zonder dit nader te willen toelichten. De EG zal vooralsnog de economische en politieke druk op Zuid-Afrika niet verminderen. De Jonge Van den Broek heeft met de Zuidafrikaan tevens gesproken over de affaire-Klaas de Jonge, de Nederlandse ontwikkelingswerker die al zeven maanden lang in de voormalige Nederlandse ambassa de in Pretoria zijn toevlucht zoekt om uitlevering aan de Zuidafri kaanse autoriteiten te voorkomen. Beide partijen, aldus Van den Broek, hebben behoefte aan 'nader intern beraad'. Hij had van Botha de verzekering gekregen dat Zuid- Afrika niet 'eenzijdig dit probleem zal oplossen', met andere woorden de diplomatieke onschendbaar heid van de voormalige ambassade niet zal opheffen en De Jonge ar resteren. Het knelpunt in de zaak, zo legde Van den Broek uit, is dat De Jonge, die wordt verdacht van terroristi sche activiteiten ten behoeve van het ANC, een proces krijgt dat vol doet aan internationale rechtsnor men. Van den Broek wenste wel te onderstrepen dat 'Nederland er niet op uit is De Jonge aan elke vorm van berechting te onttrek ken'. Onze ambassades kunnen niet worden gebruikt als toevlucht soord voor mensen die wetten van het gastland hebben overtreden. Dat druist in tegen alle internatio nale conventies, aldus Van den Broek. Kritiek Dominee Allan Boesak, oprich ter en beschermheer van het Ver enigd Democratisch Front (UDF), heeft het gesprek tussen Van den Broek en Botha scherp veroor deeld. "Ik hoop niet dat minister Van den Broek zich opnieuw door Botha en de Zuidafrikaanse rege ring laat inpakken over het zoge naamde hervormingsprogramma", aldus Boesak, die eraan toevoegde dat Van den Broek en de EG 'toch al niet zo'n goede naam hebben by de zwarte bevolking van Zuid-Afri ka'. AMSTERDAM (ANP) - Het streekziekenhuis Gooi-Noord in de gemeente Bussum heeft besloten geen Zuidafrikaanse produkten, met name fruit, meer in te kopen. Aanleiding tot deze beslissing is het ver zoek hiertoe van het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA). Het KZA heeft eind vorige maand alle ziekenhuizen en bejaarden huizen in Nederland aange schreven met het verzoek te stoppen met de verkoop en in koop van zuidafrikaanse pro dukten als fruit. Het Bussumse ziekenhuis is het eerste dat een beslissing over dit verzoek ge nomen heeft. Het verzoek aan de zieken- en bejaardenhuizen wordt onder steund door een aanbevelings- komitee bestaande uit Hans Pont, Joop dtm Uyl, Ria Bec kers, voorzitter Mulder van de Raad van Kerken, Bert Donia, direkteur van Konsumenten Kontakt en Jan ter Laak van Pax Christi. Ook het aantal gemeentebe sturen dat zich uitspreekt tegen de handel in Zuidafrikaanse produkten in hun gemeente stijgt volgens het KZA snel. In december '85 nam de gemeen teraad van Deventer als eerste een motie aan tegen de verkoop van Zuidafrikaanse produkten. AMSTERDAM - De lijsttrekker voor de komende kamerverkiezingen voor de PvdA, Joop den Uyl, strekt zich tot het uiterste om te laten weten dat hij voor een van de vele amendementen stemt die gisteren tijdens het verkiezingscongres van de sociaal-democraten ter sprake kwamen. Van daag eindigt het congres met een 'grote rede' van de man die nu al twintig jaar de PvdA aanvoert en voor de zevende keer lijsttrekker is. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Ruim twee maal zoveel vrouwelijke als man nelijke part-time leerkrachten ko men niet in aanmerking voor ar beidstijdverkorting op grond van de geldende regeling. Dit bleek gis teren tijdens een kort geding in Den Haag, aangespannen door de stichting Landelijke Ombuds vrouw tegen minister Deetman (onderwijs en wetenschappen). De stichting eist dat de regeling wordt ingetrokken omdat deze discrimi nerend werkt. Leerkrachten met minder dan 22 lesuren per week krijgen geen atv, omdat de rege ring het geld, 100 miljoen gulden, daar niet voor heeft uitgetrokken. Landsadvocaat De Wijckers- looth verklaarde namens het mi nisterie dat 39.900 van de 81.750 vrouwelijke leerkrachten, onge veer de helft dus, geen atv krijgen. Van de 103.700 mannen komen er 17.300 niet voor in aanmerking, dat is vijftien procent. Alleen in het onderwijs zijn deel tijdkrachten vooralsnog uitgezon derd van arbeidstijdverkorting. Drie van de vier betrokken bonden hebben daarmee ingestemd, om dat er een verlaging van de vut- leeftijd naar 59 jaar tegenover stond. Van de daardoor openval lende arbeidsplaatsen kunnen werkloze vrouwen evengoed als mannen profiteren, stelt het minis terie. "Al zouden er meer vrouwen dan mannen profiteren van die gele genheid, dan nog kun je de vrou wen er niet voor laten opdraaien", reageerde advocate Van Dijk na mens de stichting. Zij noemde het indirecte discriminatie. De minis ter wil haar echter niet intrekken vanwege de koppeling met de vut. Terugdraaien daarvan zou beteke nen dat dit jaar bijna 700 oud-leer krachten weer aan het werk zou den moeten. Van Dijk vindt dat de minister ten onrechte de vut als on losmakelijk aan de atv-regeling koppelt. Ook rechter Portheine wilde de mogelijkheid niet uitslui ten dat hij de atv-regeling verbiedt, zonder dat dat gevolgen heeft voor de vut-regeling. Uitspraak 21 fe bruari. AMSTERDAM (ANP) - Een 43-jari- ge Amsterdamse heeft uit ideologi sche overwegingen gepoogd mili taire geheimen door te spelen aan de Oostduitse geheime dienst. Dit bleek gisteren tijdens de eerste be handeling van de spionagezaak voor de Amsterdamse rechtbank. De vrouw zou vorig jaar uit een kluis van het octrooibureau Los en Stigter in Amsterdam documenten van de NAVO-bondgenoten West- Duitsland en Nederland gestolen hebben. Nadat zij deze gekopieerd had, legde zij de kopieën in een bankkluis waar een Oostduitser ze zou ophalen. Tijdens de zitting weigerde de vrouw te praten. Nadat in Amerika president Reagan aan de macht was gekomen vond de vrouw dat er een onevenredig wapeneven- wicht tussen oost en west was ont staan. Dit wilde zij herstellen via het leveren van de staatsgeheimen aan het Oostblok. In de staatsgeheimen stonden technische gegevens over de be pantsering en uitrusting van tanks en andere militaire voertuigen. Het hoofd van de inlichtingendienst van de Landmacht wilde als een van de getuigen niet zeggen of de documenten gegevens over de Leopard-II-tanks bevatten. Vol gens advocaat Heukels is dit echter van belang omdat gegevens over de Leopard-II-tank helemaal niet meer geheim zouden zijn omdat West-Duitsland met Saoedi-Ara- bië, dat geen NAVO-bondgenoot is, onderhandelt over de verkoop van deze tanks. Hoewel de vrouw grote gedeel ten van de tenlastelegging beken de, ontkende ze steeds de sleutel van de kluis te hebben afgegeven aan iemand anders. Van die kluis bestonden twee sleutels. Een ervan had ze bij haar arrestatie in bezit. De andere is tot nu toe spoorloos. Politiemensen die haar huis door zochten, verklaarden echter daar toen de sleutel gevonden te heb ben. In de processtukken, waar al le gegevens omtrent een huiszoe king vermeld moeten worden, komt die sleutel echter niet voor. Een van de betrokken recher cheurs verklaarde gisteren dat er inderdaad een sleutel was gevon den, een andere ontkende dat. Om hierover meer duidelijkheid te krij gen, wordt de zaak aangehouden tot 14 maart. HEERJANSDAM (GPD) - Door kordaat optreden heeft burgemeester Trap van het on der de rook van Rotterdam ge legen Heeijansdam het leven gered van een 15-jarige schaat ser. De jongen uit het aangren zende Barendrecht was aan het schaatsen op een breed water achter het raadhuis van Heer- jansdam. In de tuin daarvan stond burgemeester Trap juist de ijspret te filmen, toen de jeugdige schaatser door het ijs zakte. Burgemeester Trap hoorde de jongen roepen en schoot vervolgens onmiddel lijk te hulp. Met behulp van een lange plank kon hij de schaat ser, die al een keer kopje-onder was geweest, redden. DEN HAAG (GPD) - Nederland is bereid om Aruba te steunen bij zijn pogingen om de Lago-raffinaderij open te houden. Premier Henny Eman van Aruba zei dit gisteren na zijn besprekingen met premier Lubbers en minister De Koning van Antilliaanse zaken. Volgens Eman heeft Lubbers gezegd er niets op tegen te hebben om naar Aruba of naar Venezuela te gaan om bij de onderhandelingen te hel pen. Zijn plotselinge reis naar Neder land had te maken met de bereid heid van de Amerikaanse oliemaat schappij Exxon om garant te staan voor de afname van een belangrij ke gedeelte van de produktie van de Lago-raffinaderij, zo zei Eman. Dat is hem duidelijk geworden tij dens zijn recent bezoek aan Flori da. Hoewel hij niet zozeer gelooft in een redding van de Lago-raffinade rij wil Eman deze 'laatste mogelijk heid, hoe klein ook' toch onderzoe ken, samen met de Nederlandse re gering. Premier Lubbers heeft toe gezegd dat Aruba kan rekenen op de Nederlandse kennis van zaken en op de internationale contacten. Eman onderstreepte dat het voor Aruba van belang is dat bij de on derhandelingen met Exxon en met Venezuela duidelijk naar voren komt dat de kwestie Lago een zaak is geworden voor het hele konink rijk- Als voor 20 februari, wanneer de overeenkomst met Exxon afloopt, geen oplossing wordt gevonden, zal de Arubaanse regering geen en kele poging meer doen om de raffi naderij heropend te krijgen. "Wij willen geen valse hoop meer wek ken bij de mensen die al zolang in onzekerheid hebben geleefd", zo verklaarde Eman desgevraagd. Melchior Premier Eman verklaarde verder de indruk te hebben dat Venezuela er in een later stadium toch spijt van heeft gekregen dat het zich niet wat meer heeft ingespannen om de Lago-raffinaderij open te houden. In Venezuela zijn krach- ADVERTENTIE Interiingua Talenpraktikum heeft een passend antwoord op elk taalprobleem: een kompleet pakket dagopleidingen Neem bijvoorbeeld de intensieve spoedkursussen, die uw taalvaardig heid, als het nodig is, in één week up to date' maken Overtuig u tijdens de GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingen 071-258577. Interiingua Talenpraktikum s Zwolle, Burg. van Royensingel 21, tel. 038-213119 Nevenvestiging: Leiden Schuttersveld 9, tel. 071-258577 Inttrtinpia miakl deel uit v«n de Wotai Semeom Oroepi ten die de raffinaderij open willen houden. Maar het is zeer de vraag of deze krachten de overhand zul len krijgen, aldus Eman, die niet in details wilde treden. Eman heeft met Lubbers ook ge sproken over het rapport Melchior. De Limburgse zakenman is vol gens hem nog niet klaar met zijn werk. "Als hij die miljoen dollar wil verdienen moet hij ook met de lijst van investeerders komen", meent Eman. De Arubaanse pre mier heeft bij minister De Koning ook gepleit voor een ruimer pla fond voor investeringen die de Ne derlandse Krediet Maatschappij (NCM) bereid is te verzekeren. Eman vindt het belangrijk dat de NCM dit plafond verhoogd. De Amerikanen zullen hun geld in Aruba steken wanneer ze weten dat Nederland vertrouwen heeft in de economie van ons eiland, zo ver klaarde Eman. Premier Eman heeft tijdens zijn bezoek aan Nederland ook gespro ken met koningin Beatrix. Hij zei dat de koningin en haar zoon prins Willem- Alexander van plan zijn om in februari volgend jaar een of ficieel bezoek te brengen aan Aru ba. PAPENBURG (GPD) - De Duitse apotheker Werner Schöpper heeft ruim twintig reacties gehad op zijn oproep aan Nederlanse specialis ten om zich in Papenburg te vesti gen. Onder hen zijn artsen uit Gro ningen, maar ook uit de Randstad. Schöpper kwam tot zijn opmerke lijke initiatief omdat er volgens hem in Papenburg, net over de Gronings-Duitse grens, een ernstig tekort aan specialisten is. Het lukt niet Duitse specialisten naar Pa penburg te krijgen. Hij vroeg in de advertentie onder meer om een huidarts, een lon garts, een neuroloog, een kinder arts en een orthopedist. Uit alle vakgebieden hebben artsen gerea geerd, aldus Schöpper, alleen een longarts blijkt wat moeilijker over de grens te trekken. Schöpper biedt de artsen goed kope praktijkruimte in zijn nog le ge medisch centrum. Bovendien verwacht hij dat zijn medicijnen- omzet zal sUjgen als er meer spe cialisten in Papenburg komen. Volgens Schöpper kan een specia list in Papenburg aanzienlijk meer verdienen dan in Nederland. HILVERSUM (ANP) - In het meest recente Tros/NSS verkiezingson- derzoek boekt het CDA een grotere winst dan de PvdA. De tendens die aan het begin van het jaar zicht baar werd teruglopende winst voor het CDA en stijgende winst voor de PvdA- lijkt volledig te zijn omgebogen. Volgens het onder zoek zou het CDA 6 zetels winnen (van 45 naar 51) en de PvdA 5 zetels (van 47 naar 52). De WD staat nog steeds op een verhes van 9 zetels en D66 blijft in het verkiezingson- derzoek met 6 zetels vrij stabiel Meer toezicht, beter schoolklimaat DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Ginjaar-Maas (onderwijs) wil een betere samenwerking tussen leerkrachten en ouders om het schoolverzuim in het voortgezet onderwijs terug te dringen. De be windsvrouw denkt daarbij aan het oprichten van een 'verzuimcom- missie'. Dat stelt ze in een notitie die ze gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hoofdpunten uit de notitie zijn: verbetering van de registratie van schoolverzuim, na scholing van de schoolleider, toe zicht van de inspectie op een goede registratie door de school en op maatregelen die de school neemt om het verzuim te bestrijden. In de notitie legt Ginjaar-Maas de nadruk op het voorkomen van schoolverzuim. Met het oog daarop wil zij een begin maken met de ont wikkeling van een computerpro gramma voor de registratie van het schoolverzuim. Op die manier kan een beter inzicht worden verkre gen in de oorzaken die tot verzuim leiden, aldus de bewindsvrouw. Voor het terugdringen van het schoolverzuim zouden de scholen het schoolklimaat en de begelei ding van de leerlingen moeten ver beteren, schrijft Ginjaar-Maas. Daarnaast moeten onderbrekingen in het lesrooster worden voorko men. De staatssecretaris wil de be staande opvangprojecten voor per manente schoolverzuimers voort zetten en uitbreiden. Daarnaast stelt Ginjaar-Maas in haar notitie voor een proef te beginnen met provinciale leerplichtconsulenten. LICHTENVOORDE (GPD) - De 22 man sterke groep van de rijkspolitie in het Gelderse Lichtenvoorde kan zich niet meer als 'mobiele eenheid' presenteren. Geen van de drie auto's die hen ter beschikking stonden, kan nog worden ingezet. De geüniformeerde wetsdienaren kunnen zich uitsluitend per fiets verplaatsen en dat is met de huidige koude geen pretje in het zeer uitgestrekte buitengebied van de Achterhoek. "Eén van onze wagens is zo slecht, dat hij al een tijdlang niet m'eer te gebruiken is", vertelt een van de pedalerende agenten, "de andere auto is hard aan reparatie toe en staat al een week in de garage, terwijl de auto die we van de rijkspolitie Groenlo hadden geleend, donderdag aan bar rels is gereden". De Rijkspolitie in de Achterhoek beklaagt zich over het feit dat het wagenpark in zo'n slechte conditie verkeert en er als gevolg daarvan nu nog slechts een fietsende surveillance is. In noodgevallen moeten naburi ge korpsen bijspringen. Voor buurgemeente Groenlo wordt het overi gens moeilijk, daar is na de kapot gereden leenauto nog slechts een wa gen in bedrijf. DEN HAAG - Den Uyl, Lubbers en Nijpels zijn constante facto ren in de politiek. Minstens zo overheersend is Maurice de Hond, medewerker van de VA RA, voetbalscheidsrechter, maar vooral hogepriester van de opi nie-onderzoeken. Hij creëert po litieke gebeurtenissen. Of beter gezegd: opiniepeilingen lokken die gebeurtenissen uit. door Hans Laroes Een partij die op basis van die onderzoeken als verliezend wordt beschouwd, zal er veel aan doen om zich nadrukkelijk te on derscheiden van andere partijen, te profileren. Zoals de WD nu doet, ten opzichte van het CDA. Deze stelling valt natuurlijk niet te bewijzen, want dan zou bekeken moeten worden hoe po litieke partijen zich gedragen zónder dat zij de permanente opiniepeilingen kennen. En dat is ondenkbaar: nuttig of niet, er is een voortdurend onderzoek naar de voorkeuren van de kie zers. Maurice de Hond, en met hem instellingen als NSS, NIPO en Lagendijk, fungeren als mar- keting-meesters en bekijken hoe de klant over het produkt denkt. De opkomst van de opiniepei lers heeft enig verband met een ander, nog veel bepalender ver schijnsel in de politiek: de de confessionalisering en de ontzui ling. Simpel samengevat: de kie- zerstrouw is minder geworden. Katholieken stemmen niet meer massaal op het CDA zoals zij vroeger de KVP steunden, enkel en alleen omdat die bij hun we reld hoorde. Het is dus steeds in teressanter geworden om de be wegingen van de kiezers te vol gen. Maurice de Hond heeft daar re cent een boekje over gepubli ceerd: 'Hoe wij kiezen'. Het is, voor een groot deel, interessant voor die mensen die net als De Hond zelf, gefascineerd zijn door cijfers. Vanaf 1918 is keurig ie dere verkiezing voor de Tweede Kamer in kaart gebracht. Maar het gaat natuurlijk om de verkla ringen van de cijfers, de mega trends in de politiek. De Hond heeft op dit gebied weinig nieuws te bieden, wan neer hij in de geschiedenis duikt. -<JVant dat katholieken vroeger KVP stemden en nu niet meer. omdat de waterdichte schotten in de maatschappij verdwenen zijn, is op z'n minst geen verras sende vondst, of een nieuwe ver klaring voor een oud verschijn sel. Dat met name in de periode '63-'72, toen de resultaten van de ontzuiling tastbaar werden, de oude partijen flink door elkaar werden geschud, is ook niet nieuw, evenals de constatering dat zich op dit moment het be langrijke verschijnsel voordoet dat CDA, VVD en PvdA zich ten opzichte van elkaar aan het hero riënteren zijn. Leuk wordt het pas als De Hond de toekomst gaat voorspel len, en verklaringen zoekt voor zijn scenario's voor na 1986. Hij onderscheidt drie processen die de toekomst vorm gaan geven: - langzamerhand sterft de Maurice de Hond: hogepriester van opinie-onderzoeken in de po- litiek. (foto ANP» groep kiezers met een verzuild verleden uit; - als gevolg van de geboortebe perking wordt de rol van de nieu we kiezers geringer; - er komen ook hier. sterker dan voorheen, Amerikaanse toe standen, waarbij de partijen steeds intensiever van televisie gebruik zullen maken en het steeds meer om een strijd tussen 'mannetjes' zal gaan. Er ontstaat een grote groep nieuwe kiezers die je in zekere zin zwevend zou kunnen noe men: ze horen misschien wel bij een partij en bij de sfeer die zo'n partij omgeeft, maar de honde- trouw van de verzuilden is er niet meer. Hoe 'pak' je die kiezers dus? Via de media, via lijsttrek ker-bekendheid. De politieke strijd die er uit voorkomt, is op pervlakkiger. meer op één onder werp gericht, en afhankelijker van de glimlach van de lijsttrek ker. Vooral het CDA heeft het in deze ontwikkeling moeilijk, want deze partij staat het dichtst bij de verzuilde maatschappij. Haar kiezers zijn ouder dan ge middeld. De Hond voorziet een ernstige terugval voor het CDA - naar pakweg 20 procent - als de partij blijft vasthouden aan haar confessionele element. De Hond schetst het hierbij ho rende scenario: het CDA zakt weg, en vooral de VVD profi teert. Neemt het CDA meer af stand van het confessionele ele ment, dan kan de partij overle ven, zij het dat het verschil tus sen de christen-democraten en de WD langzaam wegsmelt. Er ontstaat een centrum-rechts blok. In zekere zin is die ontwik keling er nu al. CDA en WD zet ten zich samen af tegen de PvdA: het CDA geeft er zijn traditionele plaats in het politieke midden voor op. Dat betekent dat er veel meer sprake zal zijn van twee grote machtsblokken in de politiek en steeds grotere verschuivingen bij verkiezingen. De Hond acht het niet ondenkbaar dat de VVD in zo'n situatie uiteindelijk meer naar het midden opschuift en de bepalende factor zal worden bij de vorming van coalities: CDA- WD of PvdA-WD. Het lijkt erop alsof het CDA zich al bewust is van de eigen toekomst. In zekere zin kan het einde van het bewind-Van Agt en de komst van de nieuwe lei der Lubbers gezien worden als een trendbreuk. Waar Van Agt de nadruk legde op het confes sioncle karakter van zijn partij, een christelijk-ethisch reveil be dacht, is Lubbers veel zakelijker: hij is in de eerste plaats politicus, geen christen-politicus, ook al dient er soms enige lippendienst aan het oude electoraat te wor den bewezen. ('Hoe wij kiezen', Manrice de Hond. uite. SijthofT)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5