Ik zal de regels uitvoeren uuu Dit jaar eerste deel uitbreiding Lakenhal Dinsdag acties Leidse studenten Centraal klachtenpunt veiligheid Nieuwe beheerder dierenasiel Besjeslaan: actiel in vrije tijd HYPOTHEEK ZEKERHEID 071-176927 Als gemeenteraad instemt met plan: 'Onveilige situatie bij Leidse Houtschool' Voorstel in gemeentelijke discussie-nota: ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 DO/ST LEIDEN L.M.C. Gottschal, nieuwe beheerder van het asiel LEIDEN - De nieuwe beheerder van het dierenasiel aan de Besjes laan, L. Gottschal, zal de tarieven in nauwe samenwerking met het bestuur hanteren. Over dit punt liet Gottschal gisteren tijdens een kennismakingsbijeenkomst geen twijfel bestaan. "Ik ben ingehuurd voor een bepaalde taak en heb dus regels uit te voeren. Zeker in de be ginfase is het normaal om steeds ruggespraak met het bestuur te houden. Het is heel gezond als er geregeld overleg is". Zoals bekend is Gottschals voor ganger, Wil Tiele, ontslagen we gens de gebrekkige communicatie tussen hem en het stichtingsbe stuur. Aanleiding was het feit dat hij de tarieven - zonder rugge spraak - niet zo nauwgezet hanteer de. Wanneer iemand een dier kwam afhalen, zonder daarvoor het geld te hebben, was Tiele soms bereid met de hand over het hart te strijken. Dit tot groot ongenoegen gezonde zaak"(foto Holvast) van het bestuur, dat daarop zijn ontslag via een kort eeding be werkstelligde. Gotschall heeft vijf jaar ervaring in de 'dierenwereld'. Hy had zelf een asiel en kattenpension in Deur- ne (N-Br). Dat wordt nu verkocht. Waarom hij een zelfstandig be staan inwisselde voor een betrek king in dienst van de stichting DLO? "Mijn vrouw komt van Te xel. Daar heeft zij twintig jaar ge woond. De drang naar de kust werd zó groot, dat wij uiteindelijk besloten dichter bij zee te gaan wo nen en werken". Voorlopig is het alleen nog Gott schal die aan de Besjeslaan in een tijdelijk onderkomen - een houten strandpaviljoen - is getrokken. Zijn vrouw verhuist pas wanneer de dienstwoning vrij is. De Tieles mo gen daar van de rechter nog tot 1 juli blijven wonen, totdat een goe de vervangende woonruimte is ge vonden. Of daar al kijk op is? DLO- voorzitter Heilbron: "Een lastig punt. De zaak is in handen van de gemeente". Tarieven Over de tarieven is de laatste tijd nogal het een en ander te doen ge weest. Zo zou een bijstandsmoeder haar weggelopen kat, die in het dierenasiel terecht was gekomen, niet hebben kunnen betalen. Ach ter haar rug om zou het DLO-be- stuur toen een regeling met de so ciale dienst hebben willen treffen, waardoor het bedrag, dat tot hon derdtachtig gulden was opgelopen, mondjesmaat van haar uitkering zou worden afgehouden. "Nonsens, die beweringen", is het driekoppige commentaar van de aanwezige bestuursleden. "Dat kan niet eens. Zo'n regeling kan al leen op initiatief en in samenwer king met de betreffende persoon worden getroffen". Verder wil men over deze kwestie nog geen uit spraak doen. Wel wil de voorzitter duidelijk maken dat de tarieven in de twee Leidse dierenasiels aan de lage kant zijn. "Voor een kat rekenen wij 7,50 gulden per dag. Inclusief inentingen en kosten van de dierenarts. Zouden wy 2,50 gulden per dag exclusief die kosten reke nen, dan zou het uiteindelijke be drag hoger uitkomen". Naargelang de duur van het ver blijf natuurlijk. Want als een dier een paar maanden in het asiel ver blijft, worden die kosten relatief la ger. "Maar dan wordt het eenheids tarief gehanteerd: 25 gulden en voor een gecastreerde of gesteri- leerde kater of poes 35 gulden". Over de voorzieningen in het asiel kunnen Gottschal en het be stuur het eens zyn: die zijn niet op timaal. Als eerste zal Gottschal de werkruimten wat efficiënter ma ken. Ingrijpender zal de uitbrei ding van de quarantainemogelijk heid zijn. En duurder. Toch heeft men goede hoop, dat al deze zo mer, wanneer de grote toeloop van honden en katten weer begint, de quarantaineverblijven zullen zijn uitgebreid. Omroep Rijnland De Omroep Rijnland zoekt zo spoedig mogelijk vrijwilligers die secretariaatwerkzaamheden willen verrichten, de ledenadmi nistratie willen verzorgen en der gelijke. Belangstellenden kunnen schrijven of bellen naar M. Schut, Breestraat 117, 2311 CL Leiden, tel. 071-254670. Bingo In het gebouw van de speel tuinvereniging 'Rondom de Ma- redijk' wordt maandag een bin go gehouden. Deze begint om 20.00 uur. Koppelkaarten In het buurthuis Op eigen wie ken wordt vanavond een klaver- jas-wedstrijd voor koppels ge houden. De aanvang is 20.15. Hardrock In 't Breehuys wordt vanavond een hardrock-café gehouden. De avond begint om 21.00 uur en duurt tot 01.00 uur. De deur sluit om 23.00 uur. De entree bedraagt twee gulden. Folk Folkclub Horus houdt zondag een optreden van de zanger lan Mackintosh. Het concert begint om 15.00 uur en de entree be draagt vijf gulden. mi^jRUNVESTE als onafhankelijk makelaar bieden wij u thans met lange vaste rente v.a. 6,7% 5 jaar vast 7,3% 10 jaar vast 7,8% 20 jaar vast Vraag vooraf aankoopadvies max. hyp. berekening. Gratis con trole koopaktes Into tel L. Couperus!. 20. Oegstgeest. LEIDEN - Mogelijk wordt nog dit jaar begonnen met het eerste deel van de uitbreiding en renovatie van het gemeentelijk museum De Lakenhal. De gemeenteraad moet nog akkoord gaan met het plan en het krediet van één miljoen gulden dat hiervoor nodig is. Directeur M.L. Wurfbain van het museum hoopt dat op korte ter mijn beslissingen worden geno men. Hij verwacht dat de werk zaamheden in elk geval niet meer voor de bouwvakvakantie kunnen worden begonnen. Als het karwei is geklaard, zal het museum ge deeltelijk zijn terugebracht in de staat waarin het voor 1870 verkeer de. Het plan' bestaat onder meer uit LEIDEN - De Leidse studenten verenigingen hebben dinsdag uit geroepen tot actiedag. Zij willen op deze dag protesteren tegen de plannen van minister Deetman om de subsidies voor studentenvoor zieningen af te schaffen. De minis ter wil de voorzieningen overheve len naar de gemeenten. De ge meenten met een universiteit heb ben daar inmiddels ook al fel tegen geprotesteerd, omdat er voor deze extra activiteit geen geld beschik baar wordt'gesteld. Daarom houdt niet alleen de rec tor Magnificus van de Leidse uni versiteit dinsdag om twaalf uur op het aanbrengen van een 'verbin dingsgebouw' tussen het hoofdge bouw van het museum en de er naast gelegen bibliotheek aan de Oude Singel. Overigens vormden de twee gebouwen ooit één geheel. Op last van de brandweer is in 1930 echter een deel van de gebouwen gesloopt voor een brandgang. Deze is nu niet meer nodig doordat in het museum moderne brandmel- dingsapparatuur is aangebracht. De brandgang wordt overigens gedeeltelijk in stand gehouden. Op de begane grond blijft een 'door steek' bestaan naar de tuin van het museum. Boven de gang wordt echter een etage gebouwd. Op die manier krijgt het museum ruimte voor een projectiezaal. het Stadhuisplein een toespraak, maar zal ook de burgemeester zijn bezwaren kenbaar maken. Verder wordt er gevoetbald, komt er een conditietraining en kan er naar ca baret worden gekeken. Want: "de sportkaart, de toneelvoorstellingen van het Lak en maaltijden in de Bak moeten betaalbaar blijven", aldus de Leidse studenten. Deze dag maakt overigens deel uit van een landelijke actieweek. De Groninger studenten zullen op 17 februari de week openen en op 21 februari wordt de week afgeslo ten op het Domplein in Utrecht met een manifestatie en wedstrij den. Lift Ook het is de bedoeling dat een aantal kleine gebouwtjes rond De Lakenhal, die tussen 1870 en 1930 zijn gebouwd, worden gesloopt. Tevens wordt dan de oude buiten muur hersteld en gerestaureerd. Het museum zal verder enkele in wendige verbouwingen onder gaan. Deze hebben vooral ten doel om delen van het gebouw beter be reikbaar te maken voor gehandi capten en om een logischer 'rond gang' voor bezoekers te verwezen lijken. Onder meer wordt in de zoge noemde 'vide' naast de historische afdeling een hellingbaan gemaakt. Daarmee kunnen gehandicapten met een rolstoel gemakkelijker de verdieping bereiken. Verder wordt er elders in het gebouw een lift aangebracht. Behalve deze verbouwingen, wordt er ook het nodige gerestau reerd. Onder meer zullen de zoge noemde 'tongewelven' en het za deldak worden opgeknapt. De werkzaamheden die nu voor de deur staan zijn, zoals gezegd, nog maar de eerste fase van een verdergaande restauratie en uit breiding. Zo is het de bedoeling dat de binnenplaats van het mu seum te zijner tijd met glas wordt overkapt. Ook heeft de gemeente al jarenlang het plan om De Laken hal uit te breiden naar de Lammer markt. Daarvoor is in 1971 ondermeer een principe-besluit genomen. Dit plan is opgehouden doordat om wonenden er bezwaar tegen heb ben aangetekend. De Kroon moet over die bezwaarschriften nog een uitspraak doen. Bovendien moet nog worden gezocht naar de finan ciële middelen voor dit - dure - uit breidingsplan. Oversteken op Burggravenlaan wordt veiliger LEIDEN - De gemeente wil een aantal maatregelen treffen om de verkeerssituatie rond de Burg graaf-school veiliger te maken. Daarbij denkt zij onder meer aan het verleggen van een zebrapad op de Burggravenlaan, zodat de leer lingen direct kunnen oversteken naar de school. Ook wil de gemeente in de Op- penheimstraat, tegenover de school, een zogeheten verkeersluis maken. Automobilisten worden daardoor gedwongen hun snelheid daar te matigen. Het is de bedoe ling dat de maatregelen worden uitgevoerd zodra de vorstperiode voorbij is. Politie haalt 'piraat' twee keer in etmaal uit de ether LEIDEN - De radiopiraat Free-Wa ve is gisteren voor de vijftiende keer door de politie uit de ether ge haald: de tweede keer binnen 24 uur. De politie werd gewaar schuwd door bewoners van een flat aan de Arendshorst, die klaag den over het feit dat er een aantal mannen op het dak liep. Toen de politie een onderzoek in stelde, vond zij op het dak een wa terdichte kist met daarin de zen der. Overigens was die op precies dezelfde plaats geïnstalleerd als waar een dag tevoren de zender was gevonden. In een woning aan de Arendshorst werd nog meer ap paratuur van Free-Wave gevonden. In dat huis was niemand aanwezig. LEIDEN - Leidse vuilnismannen zijn gisteren ter gelegenheid van Valentijnsdag in de bloemetjes gezet. Dit was een attentie van het Bloemenbureau Holland. Het bureau deelt jaarlijks op Valentijnsdag bossen bloemen uit aan groepen mensen die zich op de een of ander manier inzetten voor hun medemens. En gisteren waren dus de Leidse vuilnismannen aan de beurt, samen met hun collega's in 14 andere steden. (foto Holvast) de zaak LEIDEN - De ouderraad van de Leidse Houtschool vinden het hoogste tijd dat de gemeente eens wat doet tegen de voor kinderen gevaarlijke verkeersituatie bij de school. Verschillende keren is al om verkeersdrempels gevraagd, maar het gemeentebestuur heeft daar geen geld voor, schrijven de ouders in een brief aan D66-raads- lid Jan Hoekema. Deze heeft zich getrokken en vraagt verkeerswethouder Peters om maatregelen. De ouders wijzen erop dat bij de Leidse Houtschool kinderen al een aantal keren door het oog van de naald zijn gekropen. Langs de in gang van de school aan de Antonie Duycklaan rijden auto's en brom fietsen te hard, aldus de ouderraad. Met het antwoord van de gemeente dat er geen geld is voor verkeers drempels en de aanleg van een 'verkeersgeleider' op de Rijnsbur- gerweg en dat meer Leidse scholen in dezelfde situatie zitten als de Leidse Houtschool, zo niet erger, riemen de ouders geen genoegen. Hoekema stelt in zijn brief aan Peters voor dat de genoemde ver keersgeleider op de Rijnsburger- weg wordt aangelegd. Er zou zelfs al subsidie voor zijn aangevraagd. Hij ziet tevens wel mogelijkheden voor de aanleg van een of twee ver keersdrempels in de Anthonie Duycklaan, waarvan één ter hoog te van de ingang van de Leidse Houtschool. (archieffoto Holvast) Het museum De Lakenhal: als de gemeenteraad ermee akkoord gaat wordt mogelijk nog dit jaar begonnen met een gedeeltelijke restauratie en uitbreiding van dit gebouw. (foto Holvast) Ter voorkoming van seksuele mis drijven dienen de directies groen, ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en het bureau emancipatie meer overleg te voeren. Nieuw aan te leggen fiets- en voetpaden en tunnels moeten in dit overleg kri tisch worden bekeken. Hetzelfde moet gebeuren bij de renovatie of aanleg van stadsparken, bij nieuw te plaatsen bushaltes en bij nieuw bouw van grote niet-pommerciële gebouwen. Deze aanbevelingen worden ge daan in de ontwerp discussie-nota 'Veiligheid op straat' van burge meester en wethouders van Lei den. De nota is op verzoek van het college samengesteld, omdat de gemeente'Leiden als doelstelling heeft een grotere veiligheid voor vróuwen op straat te bewerkstelli gen. In dit discussie-stuk wordt ge steld dat er een samenhang bestaat tussen seksuele criminaliteit en de manier waarop een omgeving is in gericht. Om een beeld van de pro blemen te krijgen, zijn in de nota gegevens van de zedenpolitie ver werkt. Ook is de bevolking door middel van advertenties en oproe pen gevraagd knelpunten aan te geven. In de discussie-nota wordt de suggestie gedaan een centraal coördinatiepunt in het leven te roe pen waar burgers klachten over onder meer kapotte of slechte ver lichting of te veel groen kwijt kun nen. Over het probleem van seksu eel geweld moet volgens de nota brede voorlichting worden gege- Binnen het scholingsprogramma van de politie zal hulp in crisissi tuaties en problemen na seksueel geweld systematisch aandacht moeten krijgen. De politie dient haar'surveillance-beleid mede in te vullen aan de hand van de enquête resultaten in de nota. Binnenstad Zoals gezegd zijn in de nota ge gevens verwerkt van de Leidse ze denpolitie. Zo is er vorig jaar 120 keer aangifte gedaan van openbare schennis. Verkrachting kwam 17 maal ter kennis van de politie en aanranding 74 maal. Volgens de zedenpolitie had 80 procent van de gemelde gevallen van exhibitionisme plaats in par ken. Aanranding en verkrachting gebeuren vaak bij fietspaden waar geen auto's langsrijden of omwo nenden zijn. Dergelijke misdrijven hebben ook vaak plaats in de bin nenstad op plaatsen waar waar veel horeca-bedrijven zitten. Op de oproepen in advertenties zijn 104 reacties binnengekomen. Daarvan gingen er negen over tun nels in het algemeen. Die worden als onveilig ervaren omdat zij wei nig of geen sociale controle waar borgen, slechtVerlicht zyn en men bovendien niet weet wat of wie er aan het eind van de tunnel staat. Als meest 'onveilige' wordt de Plesmantunnel genoemd. In 12 reacties wordt die omschreven als 'stil, donker, geen huizen in de buurt, niet genoeg verlichting, van af rijweg geen zicht op het fietspad, verlaten, teveel bosjes". Leidse Hout Ook parken als onder meer het Van de Werfpark, Huigpark en Leidse Hout worden als onveilig ervaren. Het voornaamste euvel van parken is, zo blijkt uit de in ventarisatie, dat zij zo afgesloten zijn van de omgeving. Sport-, speelterreinen en volkstuinen zijn evenmin echt veilig te noemen, al dus de nota, omdat ze vaak gren zen aan parken en groen. Over de bebouwde omgeving zegt de nota onder meer dat aan dacht dient te worden besteed aan de ingangen van flats. Hoofdingan gen dienen afgesloten te kunnen worden, zodat geen ongeweste be zoekers het gebouw kunnen betre den. In winkelstraten dienen de woonhuizen boven de winkels een woonbestemming te hebben of te houden. De verlichting moet goed zijn. Vooral het gebied bij de Ha ven aan het eind van de Haarlem merstraat komt uit de reacties als zeer onveilig naar voren. Bij de politie geregistreerde sek suele misdrijven zijn in Nederland tussen 1975 en 1982 met een kwart toegenomen. Het aantal gevallen van handtastelijkheden en exhibi tionisme is in die periode met de helft toegenomen. Maar dat zou een sterk vertekend beeld kunnen zijn, omdat niet alle misdrijven bij de politie worden aangegeven. Zij vermoedt dat slechts tien procent van het totale aantal misdry ven bij de politie wordt gemeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3